Starší novinky - díl šestý (2012-2013)

Zajímavý název, že? Prostě a jednoduše sem budu odkládat "novinky" z hlavní stránky, které už nejsou tak horké, ale pomocí linků se jistě dostanete na další zajímavé stránky! (Tato stránka se proto může déle načítat...)

27.12.2016 - 700. výročí Karla IV a Wenzelschloss

Letos jsme slavili především 700 let od narození "otce vlasti" Karla IV. Akce stále ještě probíhají, další tematický web je třeba otecvlasti.eu. Osobně jsem letos navštívil řadu míst s výročním spojených jako jsou Karlovy Vary, Karlův most a Karlovo náměstí;) ale hlavně Norimberk a Wenzelschloss.
U Václavova Hrádku bych se krátce zastavil, protože se o něm moc neví, přestože jej nedaleko za českými hranicemi, u Norimberku, založil Karel IV a pojmenoval jej podle českého světce - svatého Václava. Dokonce se zde narodil jeho následník, český král Václav IV. Hrad disponuje unikátně zachovalým erbnovním sálem, který je jedinečný tím, že drtivá většina z více než 100 erbů patří českým pánům/městům, jen pár je polských či německých!
Pokud budete hrádek hledat, najdete jej ve městě "Lauf an der Pegnitz" poblíž Norimberku (z Norimberka se tam dostanete pohodlně i zastávkovým vlakem), proto se mu někdy říká jen "Lauf", jindy Wenzelschloss ale i Kaiserburg. Město samotné za návštěvu stojí, má krásně zachovalý středověký ráz centra, spolu s radnicí, ale i další památky (viz zde). GPS souřadnice hradu jsou N 49°30.59578', E 11°16.92772'. Vřele doporučuji k návštěvě! Nemusí však být jednoduché najít praktické informace, vězte tedy, že prohlídky erbovního sálu (kromě ještě jedné místnosti, kde byla kaple, se vlastně nic nedochovalo) stojí 4 euro, jsou jen v němčině a jen jednou denně ve 14h, tak ať ji nepropásněte (informace k září 2016). Pokud by chtěl někdo další informace nebo fotky, kterých mám mraky, ale jsem líný je zpracovat, nechť se ozve. Mám i publikaci s vyobrazením všech přítomných erbů.

Zajímavé odkazy:
- Lauf an der Pegnitz (česky)
- The Castle in Lauf – The Wenzelschloss (anglicky)
- Císařský hrad v Laufu, tj. Laufer Kaiserburg (německy), ale pěkné obrázky a poučný text
- Erbovní sál - Wappensaal (německy)
- Malá výstava k výročí Karla IV (německy)
- Lauf an der Pegnitz na wiki
- Video z Laufu

27.12.2016 - Končí rok plný výročí

Kromě Karla IV tu byla další jubilea:
Václav Havel - nedožitých 80 let od narození; viz havel80.cz
František Josef I - 100 let od úmrtí (wiki)
William Shakespeare - 400 let od úmrtí (wiki)
Miguel de Cervantes y Saavedra - 400 let od úmrtí (jediný den před Shakespearem; wiki)

Žijící jubilanti:
Richard Pachman (50 let) - skvělý český "renesanční" umělec, autor oratoria "Jan Hus"; domácí stránka, fan stránka s videi.
Zdeněk Svěrák (80 let) - speciál IDNES
Alžběta II. (90 let) - vládnoucí královna šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth realm (wiki)
Mel Gibson (60 let)
Joe Satriani (60 let)

Ostatní:
90 let je letos také medvídkovi Pú.
A pak třeba 30 let od jaderné katastrofy v Černobylu. Pokud by jich bylo málo.

27.12.2016 - Letošní album a koncert Tarji Turunen

Tarja vydala v srpnu skvělé album The Shadow Self a v prosinci jej představila v České republice hned na dvou koncertech - v Praze a Zlíně. Druhého koncertu jsem se účastnil a vy si o tom můžete přečíst a hlavně nasát atmosféru díky sadě videí, které mapují skoro celý koncert.

2.12.2016 - Drobnosti a Jean-Michel Jarre

Jak_na Vyšla kulatá nová verze skvělého Total Commanderu, tj. v9.0. Změn je fakt hodně. Jsem zvědavý, co bude nejužitečnější, zda nové externí hledání Everything nebo práce se soubory, ZIPy apod. Jako první si samozřejmě všimnete nových (volitelně) ikon.
Pokud někdo ještě grabuje CD, vyšla nová verze "starého dobrého" CDEx a to 1.81. Akorát nevím, zda je pořád "dobrý", protože na originálním webu mi nejde stáhnout, tak jsem zkusil FileHippo a výsledkem je soubor, který dle VirusTotal obsahuje adware OpenCandy! Jedná se o zvláštní druh podpory výrobce programu a dělá to kdekdo. Asi to není zas tak agresivní software, ale problém je v tom, že se to instaluje bez vědomí uživatele! Takže rozhodnutí je na každém z vás. Podobný problém má třeba aplikace MediaInfo Lite pro zjišťování parametrů videosouboru.

HDD Co se týká aktualizací na mém webu, upozorňuji na testy HDD, antiviry, jak na obnovu souborů (undelete).

Ještě se krátce vrátím k 8.11., kde navštívil Prahu mág elektronické hudby Jean-Michel Jarre. Protože jsem na něm nikdy nebyl, obětoval jsem několik tisícikorun a zašel se podívat na prezentaci alba Electronica 2. Poloprázdná aréna byla zklamáním (částečně to zakryli postavením jeviště "do půlky arény"), ale hudba byla slušná a videodoprovod skvělý. Samozřejmě nejefektnější je laserová show a světelná harfa, která mu ale od půli skladby padala :( Hned na začátku ale řadu lidí, včetně mě, vytočil 40 minutovým zpožděním, nehledě na předskokana Marca Greniera, který krásně nudil. Více viz odkazy níže.

Music server - Jean Michel Jarre předvedl poloprázdné O2 areně velkolepou show - fotogalerie
Jean-Michel Jarre předváděl v Praze vizuální kouzla. V O2 areně představil projekt Electronica- fotogalerie více zdálky, ale zase tu jsou hlavně lasery
Jarre v O2 areně oslavoval elektroniku, bohužel jen na půl plynu - popis
RECENZE: Vesmírná diskotéka praotce elektroniky

Prosinec

17.11.2016 - Den boje za svobodu a demokracii

Tradiční procházku Prahou ve státní svátek (pro mě osobně bližší, než je 28.10.) jsme začali na Národní třídě, kde byla včera pamětní deska k 17.11. vymístěna z podloubí na zeď domu, a zapálili zde první dvě svíčky. Nově jsme se zašli podívat na piazettu Národního divadla, která se čerstvě zove náměstím Václava Havla. Tam jsme nechali další svíčku. Vrátili jsme se Národní třidou, kterou dnes plnil program iniciativy "Díky, že můžem" a slyšeli jsme z balkónu slušnou reprodukci Modlitby pro Martu). Prošli jsme kolem zastrčeného kostela Panny Marie Sněžné, který založil Karel IV a má dodnes nejvyšší klenbu ze všech pražských kostelů, a došli na Václavák. Tam od 16h běží "Koncert pro budoucnost", součást Festivalu svobody. Díky všem organizátorům a sponzorům za příležitost svátek 17. listopadu oslavit důstojně! Pod sochou sv. Václava jsme zapálili čtvrtou a poslední dnešní svíčku. Celou procházku jsem zachytil neumělou rukou do fotografií.

Kdo jste se nemohl zúčastnit, doporučuji tři kvalitní informační zdroje - Zprávy Seznamu, DVTV.cz a ČT, které celý den svátek mapovaly. Faktem je, že nejrychlejší pro mě byly zprávy na Twitteru.

9.11.2016 - Státní zájem a Čína

Listopad

21.10.2016 - Václav Havel - 80

Václav Havel by se 5. října 2016 dožil 80 let. K této příležitosti se konala a koná celá řada akcí.
Podívejte se třeba na www.havel80.cz nebo www.vh80.org. Škoda, že bylo špatné počasí a na Václavském náměstí nebylo tolik lidí, co by si zasluhoval. Kolik morálních autorit nám tady zbylo? Většina politiků je spíše opakem toho, co by měla morální autorita představovat. Hradní buran a škodič na jedné straně, předseda vlády, sněmovny a senátu s ohnutými zády na straně druhé. Dále tu máme různé zástupce vlivných skupin a ekonomické oligarchy. Možná dobře, že se toho Havel nedožil, trpěl by.
vh80.org spíše žije tady na Facebooku. Reportáž ze dne výročí. Čeká nás též výročí úmrtí. Něco se chystá zde na denvaclavahavla.cz/. Tvoří se fotokniha o Havlovi a jedna (Hele, Havel!) byla již úspěšne pomocí crowdfundingu vytvořena. A na závěr odkaz nejlepší - Knihovna Václava Havla.

Říjen

11.7.2016 - Srdce Václava Havla

Magazín Lidových novin, Pátek, obsahuje kromě porce lehčího i těžšího čtení zamyšlení zajímavých lidí. Čím dál více se mi líbí sloupkaři, kteří se ve svých příspěvcích střídají. Dnes mě zaujala režisérka Olga Sommerová a tak její sloupek předávám v originálním znění:
Srdce pro vaclava Havla

Další zdroje: http://www.srdceprovaclavahavla.cz/ i na FB

Červenec

31.5.2016 - Zaklínač 3: Druhý a poslední datadisk je venku!

Geralt Níže (19.5.) si můžete přečíst, kde hru koupit a ode dneška si ji i odnést. Některé herní magazíny už mají dohráno a tak si můžete přečíst dokonce první recenze.

Co hra v podobě datadisku nabízí?
- více než 90 nových questů
- více než 40 nových bodů zájmu (otazníky na mapě)
- více než 30 hodin nových dobrodružství
- 14000 řádků dialogů (Srdce z kamene mají 6000 řádků)
- 100 jednotlivých částí zbrojí včetně nových úrovní zaklínačských sad
- více než 2 hodiny nové hudby
- více než 30 nových zbraní a 20 nových monster
- maximální úroveň v New Game+ navýšena na úroveň 100

Soundtrack k datadisku (polsky, anglicky)
O víně a krvi (recenze na Eurogamer, Zing)
Užijte si to, herní příběh o Zaklínači Geraltovi se tímto navždy (nebo nadlouho) uzavírá.
Poznámka: Pokud je vám text povědomý, jedná se o variaci článku, který jsem napsal pro sapkowski.cz.

25.5.2016 - Interpelace jsou k ničemu

CZ Přináším demonstraci faktu, jak jsou účinné poslanecké interpelace na vládní činitele. Jedna z nich mě zaujala, jelikož s ní souhlasím, je to "Písemná interpelace M. Němcové na B. Sobotku ve věci návštěvy prezidenta ČLR a jeho delegace v ČR". Text interpelace.
Odpověď psal asi nějaký úředník Úřadu vlády či poradce, ale odpovídá profilu premiéra Sobotky - je nekonkrétní, obecná, vyhýbavá a zbabělá. Všechno je v pohodě, zemi řídíme dobře a prezident je pašák, páč se ho bojim, aby proti mně nešel a já chci ještě chvíli v klidu vládnout.

25.5.2016 - Pegasus Mail opraven

Pegasus Mail Konečně opravili nedávno zanesenou chybu, která rozbila frontu pro odesílání pošty. Zkuste verzi 4.72 z dubna 2016.

22.5.2016 - Kniha: Zaklínač a jeho svět

Zaklínač a jeho svět S (klasickým) odstupem připojuji svou recenzi této skvělé (a aktuálně vyprodané) knihy.

22.5.2016 - Hokej: Konečné pořadí na MS

Ledni_hokej 1. Kanada, 2. Finsko, 3. Rusko, 4. USA
Podrobnosti tady.

19.5.2016 - Witcher3 a druhý datadisk se blíží!

Geralt Řítí se k nám druhý a poslední velký placený datadisk k zaklínači, který vyšel PŘESNĚ před rokem. Hra posbírala tuny ocenění a teď se všichni těší na poslední dobrodružství, které má zabrat ovšem celých 30 hodin hry (prý rozsah Zaklínače 2?). Co vše vás čeká v "O víně a krvi" se můžete počíst ve speciálu třeba tady na Zing.cz. Dojmy z hraní na Eurogameru.
A tady jsou místa, kde si můžete (narozdíl od předchozího expansion packu, který byl IMHO jen digitálně) datadisk koupit jako KRABICI (prý limitovaná edice):
W3-datadisk2 Mironet - PC Zaklínač 3: O víně a krvi LIMITOVANÁ EDICE (790 Kč)
XZONE - Zaklínač 3: Divoký hon - O víně a krvi - předobjednávka (799 Kč)
Gameexpress.cz - Zaklínač 3: Divoký hon - O Víně a Krvi - předobjednávka
JRC - Zaklínač 3: Divoký Hon - O víně a krvi Limitovaná Edice (799 Kč)
CZC.cz - Zaklínač 3: Divoký hon - O víně a krvi (PC) (799 Kč)
ALZA - Zaklínač 3: Divoký hon - O víně a krvi (799 Kč)

Za povšimnutí stojí cenové akce na muve.cz, tedy pokud si vystačíte s digitální distribucí.

19.5.2016 - Hokej: Češi jedou domů

Ledni_hokej Klíčový zápas nedopadl dle představ nikoho z nás. Prohráli na nájezdy z USA, kdy jediný český gól dal Zohorna z trestného střílení a pak už nikdo. Takhle se vyhrát nedá. Štěstí nám nakonec nepřálo. Podrobnosti k zápasu tady.

17.5.2016 - Hokej: Co čtvrtfinále z prvního místa!

Ledni_hokej Závěrečný zápas ve skupině Češi zvládli (závěrečná třetina byla divočina) 5:4. Vítězství ve skupině s 18 body znamená, že se tým nemusí na čtvrteční čtvrtfinále stěhovat do Petrohradu (Rusové jako domácí se nestěhují, i kdyby byli ve skupině třetí). Přijedou tak za námi Američané, třebaže je Slováci v překvapivě dobrém výkonu porazili 3:2. Aby postoupili oni, potřebovali vyhrát v základní hrací době, a ne až v prodloužení. Hodně štěstí do čtvrtfinále! Podrobnosti k zápasu tady.

15.5.2016 - Hokej: První prohra!

Komentáře můžete najít na mé hokejové stránce.

14.5.2016 - Právě dnes: 700 let od narození Karla IV!

Na tomto místě budou odkazy na zajímavé informační zdroje k tomuto unikátnímu výročí.
www.karel700let.cz - seznam akcí, ale bez funikčního prolinku dál na podrobnosti

12.5.2016 - Hokej: 4 zápasy, 4 výhry, jen tak dál!

Komentáře můžete najít na mé hokejové stránce.

6.5.2016 - Začíná MS v ledním hokeji!

Úvod se překvapivě vydařil, ČR - Rusko 3:0! A takhle vypadal po zápase Putin s Medvěděvem:

5.1.2016 - Aktualizace bezpečnostní stránky

Přeji všem čtenářům úspěšný a bezpečný rok 2016! V tomto duchu jsem zahájil aktualizací své bezpečnostní stránky, kde najdete nový test online antivirů, antispyware programů, bootovacích CD s antiviry a zárodek stránky o (ne)bezpečnosti Windows 10. Užijte si to!

2016

8.12.2015 - Nightwish zazářili v pražských Holešovicích!

Navštívil jsem s kamarády tento koncert, což bylo dobrou záminkou nejen o něm něco málo napsat, přečíst od jiných, ale i oprášit moje příslušné stránky, na které vás tímto zvu :)

27.7.2015 (poslední editace 19.8.2015) - Oslavy 600. výročí úmrtí Jana Husa

Šalounův pomník Jana Husa Hus 600
Výročí smrti je příležitost vzpomenout si a zamyslet se nad daným člověkem. Jan Hus je pevnou součástí české historie a začíná mít v české společnosti status, který si zaslouží. Tj. není to již idealizovaný hrdina a revolucionář jako za Zdeňka Nejedlého a zároveň lidé začínají konečně odlišovat Husa od husitů.
Letošní výročí bylo oslaveno výrazně, v médiích zaujal zejména seriál, dokumenty, ale třeba i přímý přenos slavnostní mše. Slavnosti však trvají po zbytek roku. Husovu pouť už asi nestihnete, ale připomenu, co nás ještě letos čeká a co by vám, mí drazí čtenáři, nemělo ujít.
Dedikovaným portálem byl janhus600.cz, ale zdá se, že ten už nyní novinky neukazuje. Zajímalo by mě, kolik ta sranda stát stála. Lepším, texty nabitým portálem je hus2015.cz! Akce hledejte v pravém sloupci. V širším kontextu by vás mohla zaujmout aktivita husitská města.

Významnou roli hrála v oslavách Česká televize. Stále si můžete pustit speciální vysílání k oslavám z 6.7.2015, včetně bohoslužby, zpráv či Hyde Parku.
Dále určitě připomenu nový výpravný třídílný TV film České televize Jan Hus (2015; CSFD; můj názor) s Matějem Hádkem v hlavní roli, který stojí za zhlédnutí, i když je trochu delší, než by měl asi být.
Chcete-li více faktů a méně fikce a uměleckého nadhledu, podívejte se na nový seriál Druhý život Mistra Jana Husa (2015; CSFD). Neviděl jsem jej zatím celý, jelikož jde o 6x 45 minut, což je poněkud vysilující. Když si odmyslíte polotrapnou novinářku, je to nabité fakty i zajímavostmi, zejména první díl s Petrem Čornejem. V druhém navštívíte Kostnici, to také stojí za to.
Pokud máte méně času a trpělivosti, zkuste spíše dokument Mistr a kazatel (2015; CSFD, můj názor), taktéž z dílny ČT, ale jen 50 minut, přičemž se dozvíte to podstatné. Pokud vás téma zajímá, ale nemusíte vidět úplně všechno, asi nejlepší volba.

I Český rozhlas se připojil k oslavám, zahlédl jsem například Putování časem za mistrem Janem Husem, osmiminutové hrané scénky s Jiřím Lábusem.

Největší zážitek ale pro mě bylo oratorium Jan Hus od Richarda Pachmana (Facebook), resp. komorní verze u Husova kamene v Petrovicích. Krásné počasí, výborný zvuk, skvělí lidé a Husův příběh s RP a D. Hořínkovou v hlavní roli, který se prochází decimetry od vás. Muzikál Jan Hus patří mezi moje top 3 "muzikály" a doporučuji všem. Na stránkách RP je uvedeno, kde ještě máte letos muzikál slyšet a vidět. Také si lze koupit záznam na DVD. RP má i povedený fansite plný informací. Například jsem díky tomu našel rozhovor s RP z června na iradiu. Má také svůj pořad na Dvojce.
Co se týče muzikálu, podívejte se třeba na sestřih z Prachatic nebo nejaktuálněji ze Staroměstského náměstí (6.7.2015) a další zde, pokud ještě nestačilo :)
Richard Pachman Matěj Hádek
Chcete ještě víc?
- Zajděte si na Staroměstské náměstí v Praze, kde je nejslavnější a největší Husův pomník v ČR, jehož dlouhá rekonstrukce byla dokončena letos v červnu.
- Navštivte Betlémskou kapli, kde Hus kázal. Článek o kapli z oslav 6.7.
- Můžete vyrazit i do pravděpodobného Husova rodiště - Husince, kde je přístupný nově opravený rodný domek Jana Husa.
- Hus patří samozřejmě i do Tábora, kde Husitské muzeum disponuje stálou výstavou o husitství a aktuální výstavou.
- Nebo vyražte ještě dál - do Kostnice.
- Najděte si kešky související s Janem Husem.

2.7.2015 - Tisk: Čím byl zajímavý červnový Chip?

Tolik zajímavých témat, že udělám tomuto IT časopisu reklamu zdarma:
- Bezpečnost: Hack SIM karet
- Internetová reklama: Kolik stojí vaše kliknutí? Na čem si mastí kapsu Google? PrivacyFix
- Windows 10 preview (Androidí aplikace pro Wokna?)
- Nákupy na internetu: Jak vrátit digitální obsah? - Slibný Raspberry Pi2 aneb počítač za pouhý litr (a poběží tam W10)
- MS Office 2016 preview aneb nic, za co bych mohl Microsoft pochválit :(
- 6 levných notebooků v ministestu
- HW na cesty: powerbanky, cestovní wi-fi routery a přenosné 3G/4G modemy v přehledu
- Nové miniaturní SSD disky s rozhraním M.2 v minitestu
- Testy kecálků/komunikátorů (konečně s ohledem i na bezpečnost - je váš WhatsApp bezpečný?)
- Platby na internetu (trendy; nejen PayPal; mikrotransakce)
- Bezpečnostní internetové nástroje
- Testy: SW pro rozpoznávání hlasu (zajímavá disciplína)
- Ochrana informací: Šifrování souborů, webu, pošty. Pořád je to ale drbání se levou rukou za pravým uchem :(
- NVM Express - nové rozhraní pro SSD disky
- Aplikace pro domácí sítě
- hromada tipů a triků apod.

Červenec 2015

11.6.2015 - Vivaldianno 2015 a jeho město zrcadel se rozjelo

Vivaldianno "Koncert nové generace" jsem si nenechal v O2 Aréně tentokráte ujít. Zážitek předčil má očekávání. Skvělý Vivaldi podán v modernějším duchu, kde vedle elektrické kytary neztrácí shlavní roli housle a violoncello. K tomu skvělá videoprojekce a světla. Neviděl jsem NIKDY větší soulad hudby a obrazu. Nedá se to srovnat s koncerty, které jsem viděl, Křižíkovou fontánou, ničím. Pestrost programu vedle hudby a animací podtrhuje trocha tance a špetka poezie. Umělecký zážitek je podpořen vyprávěním příběhu ze života Vivaldiho, především na pozadí krásných Benátek - v tomto pojetí, města zrcadel (gondoly a masky uvidíte však také). Standing ovation vyjadřuje i mé hodnocení 5z5.
Jako správný hnidopich bych zmínil, že nesedí starý hlas uklízečky s mladou vizáží za maskou, že projekce umělců na pozadí neodpovídala skutečnosti (předtočené), což by šlo vyřešit živou kamerou, ale asi to nechtěli. No, to je ale asi tak všechno. Mrkněte na aktuální fotky (dole je odkaz na FB) a hlavně vyražte, nebudete zklamáni, kulturní zážitek roku!

Autory jsou Jaroslav Svěcený a Michal Dvořák. Projekt vznikl v roce 2004, ale současná podoba je již zcela jiná. Nešlo jen o Vivaldiho, ale o dalších 5 autorů.
Včerejší koncert natáčela ČT, takže třeba někdy bude k dispozici i těm, co nestihnou letošní šňůru.
Frekvence 1: "Moderně pojatým hudebním dílem barokního skladatele Antonia Vivaldiho provází příběh o jeho životě namluvený známými českými herci a úchvatné animace cenami ověnčeného umělce Kousuke Sugimoto. A hvězdní jsou i hudební hosté - čínský houslista Li Čchuan Jün a americká cellistka Tina Guo. Po boku svého otce hraje i talentovaná houslistka Julie Svěcená."

VIVALDIANNO 2015 from Jakub Švejda on Vimeo.

Odkazy:
Rozhovor s J. Svěceným v Nočním proudu Radiožurnálu (24.5.2015) - hodina plná informací i hudby, která stojí za to - ta moderátorka je slabší, ale JS je dobrej
Fotogalerie: Takhle vypadalo pražské Vivaldianno! - fotky z 10.6.2015 v Praze
Vivaldianno na Facebooku - ještě lepší fotky z koncertů a pěkná živá videoukázka
Oficiální stránky VIVALDIANNO - informace i videa
Tina Guo & Vivalidanno 2015 - vizitka

Červen 2015

15.5.2015 - Čeští hokejisté v semifinále!

CZ Jarda Úžasný hokejový zážitek v aréně (viz čtvrtfinále) můžete suplovat ve fan zonách. Kdy, když ne teď? Kde, když ne v Praze? Fanoušci asi naposledny uvidí v národním dresu Jardu Jágra, tak si to vychutnejte!
Přibude nová fanzóna na Staromáku - bude podle pořadatelů v provozu hodinu před přenosem hokejového zápasu, tj. v sobotu od 14 hodin a v neděli od 15 hodin. Zóny, které jsou v provozu během celého mistrovství, tedy dolní část Václavského náměstí, střecha galerie Harfa v Praze, ale také areál Dolní oblasti Vítkovic, v provozu zůstávají. Stejně tak oficiální fanzóna mistrovství světa bezprostředně u O2 areny. Takže je kde fandit!

Čerstvou novinkou je přílet Plekance, který nastoupí rovnou do semifinále, bez tréninku. Snad to pomůže, i když lepší by byl kvalitní bek.
ČT: "O medaile budou letos na šampionátu v Praze bojovat stejné týmy jako před 30 lety, kdy u toho byl jako hráč i Růžička a tehdejší Československo získalo zlaté medaile. Nehrálo se systémem play-off, ale každý s každým. Růžička a spol. tehdy porazili Kanadu 5:3."

15.5.2015 - Witcher 3 - horečka vrcholí

Geralt Zaklínač 3 AKA Witcher 3: Wild Hunt vtrhne na monitory nás smrtelníků od půlnoci z pondělí na úterý, tedy 16. května 2015. U této příležitosti se koná několik nočních akcí, o kterých chci stručně informovat.
Jde o půlnoční prodej, který pořádají Xzone, JRC a Czech Computer.

- Czech Computer láká výbornou slevou 400/600 Kč, pokud přijdete v kostýmu. Dále prvních 350 lidí získá plakát. Akce je v Praze a více informací najdete zde.
- Akce Xzone slibuje řadu hostů (např. Alžběta Trojanová v povedeném cosplay kostýmu), soutěž o meč a trička, více informací. Výhodou je jejich působnost ve 4 městech, nejen v Praze.
- Program JRC slibuje sběratelské edice, meč, trička cosplay a další, více informací tady na FB. Nabídka vypadá velmi bohatě! Akce bude ve více městech.

Dále se vyrojilo několik soutěží o fakt zajímavé ceny!
CzechComputer – vyhrajte beznadějně vyprodanou sběratelku
• Alza – vyhrajte meč (podmíněno koupí)
GameExpress – vyhrajte meč (podmíněno koupí)
Takže na co ještě čekáte? :)

11.5.2015 - Proč #Germantrip?

Korunovace Mám rád české dějiny a jako řada jiných považuji za zásadní historickou postavu Karla IV. Na wiki se o něm píše dost i česky. Při svých cestách jsme na Karla párkrát narazili a tím nemyslím zrovna Karlštejn nebo Nové město. Při aktivitě a míře cestování Karla to není divné.
Také rád navštěvuji historická města. Mezi nejsilnější zahraniční zážitky v tomto duchu patří Pasov či Řím. Cesta našeho nejslavnějšího císaře k říšské koruně však nebyla nejjednodušší.
Ušetřím vás dějiných kliček (viz Wiki), ale zaujala mě tato data: Karel byl římským králem (svaté říše římské - název zaniklé říše, která se rozkládala ve střední Evropě a zahrnovala Německé království, České království, Italské království, Burgundské království a stovky knížectví, vévodství, hrabství, svobodných říšských měst a jiných oblastí) zvolen/korunován hned několikrát - v červenci 1346 poblíž Rhens byl zvolen kurfiřty, o pár měsíců později v listopadu v Bonnu (tradiční Cáchy mu nebyly zrovna nakloněny) korunován kolínským arcibiskupem. O rok později, v září 1347, byl korunován českým králem Arnoštem z Pardubic (mj. prvním pražským arcibiskupem vůbec) a o dva roky později, v červenci 1349 byl konečně korunován římským králem i v Cáchách (je vidět, jak byla pro něj symbolika tradičních měst důležitá). Během spanilé jízdy Evropou byl v lednu 1355 v Miláně korunován ještě lombardským (italským) králem, nicméně jemu šlo zejména o císařskou korunu a tu získal 5. dubna 1355. Přečtěte si o tom třeba tento článek na slovansky-institut.cz nebo celou knihu.
Je to tedy skoro přesně 660 let, co Karel získal nejvýznamnější světský titul své doby a české země byly na výsluní této středověké historické epochy. Chtěl jsem to nějak oslavit, a jelikož v Římě jsme byli již 2x, padla volba na Cáchy (úžasná katedrála /UNESCO/, kde korunovace probíhaly a celé město známé též díky Karlovi Velikému za návštěvu stojí) a Kolín nad Rýnem (největší a nejvýznamnější katedrála v Německu a další zajímavosti).
Potenciál německých historických měst je veliký (Trier), takže určitě tam nejsme naposledy, dále mě v tomto duchu láká Vratislav a Verona/Florencie/Pisa.
Poznámka: Tento příspěvek vznikl zejména na základě výše uvedeného Wiki linku. Za správnost historických údajů neručím ;)

Květen 2015

30.4.2015 - Již zítra začíná MS v hokeji!

Dnes upalte čarodejnice a zítra nezapomeňte fandit v úvodním utkání ČR proti Švédsku! Mistrovství máme letos doma, tak uvidíme. Oprášil jsem svůj web a najdete zde již kostru pro letošní ročník, nicméně internet bude informací plný, takže toto bude zase spíš taková moje databanka pro datové archeology (zkuste si totiž najít soupisky, výsledky 10, loga a obrázky let zpět a uvidíte, že to bude problém).

23. 4. 2015 a 29. 4. 2015 - Kde koupit Zaklínače 3?

W3 Těšíte se? Už se nám to blíží, tak jsem znovu projel české e-shopy, prozkoumal různé bonusy a zde máte výsledek pátrání ohledně PC verze hry (seřazeno dle ceny):

DIGITÁL: KRABICE: W3-expansion
Pořád se mluví o 16 DLC, takže co v tom je/bude:
 • Sada temerské zbroje,
 • Sada vousů a účesů,
 • Alternativní vzhled pro Yennefer,
 • Kontrakt: Pohřešovaní horníci,
 • Dalších 12 ještě není zveřejněno a bude až po vyjití hry.
  Měly by se uvolňovat tempem každý týden jeden po vydání hry.

  K dispozici kromě uvedených DLC budou i další herní dějová rozšíření:
 • Hearts of Stone (oficiální překlad je „Srdce z kamene“) – 10 hodin dobrodružství v No Man's Land a Oxenfurtu (říjen 2015),
 • Blood and Wine (oficiální překlad je „O víně a krvi“) – 20 hodin dobrodružství v Toussaintu (Q1 2016).
  Tyto budou placené (Expansion Pass) a lze je koupit online (viděl jsem cenu 25 Euro na Steam, tj. necelých 700 Kč). Pravděpodobně je jinak než digitálně ani sehnat nepůjde. Pozor na kompatibilitu s vaší krabicovou verzí, zatím se zdá, že pak bude možné koupit jen na gog.com z důvodu ověření legálnosti původní hry (bez ní datadisky nepojedou).
  ---
  Poznámka: Vycházím z informací na webu, takže neručím za to, že tyto nabídky nebudou později aktuální nebo z jiného důvodu nebudou odpovídat realitě. Též nejsem nijak hmotně zainteresován u žádného z uvedených či neuvedených obchodů.
  PS: Článek původně psán pro sapkowski.cz, ale vzhledem k nemožnosti aktivně ovlivňovat vzhled (dostupné CMS je zoufalé) nechci aby text a práce přišla nazmar a dávám i sem na můj web (speciální moje stránky o hrách The Witcher jsou zde).

  5.4.2015 - CDex je zpět!

  CDex Před více než 10 lety jsme nadšeně ripovali CDčka do MP3, které znamenaly přelom v distribuci hudby, protože přinášely 10x menší objem dat oproti WAVům na CD. Pamatujete si, že vlastně první větší úspěch zaznamenal Apple s iPodem, tj. přehrávačem mp3? To bylo na konci roku 2001..

  A čím jsme to cdčka ripovali? Byla hromada prográmků, ale já si nakonec pamatuji jediný - CDex! Rychlý, jednoduchý, s možností volby kvality mp3.. a měl 3 MB a nemusel se instalovat! Dodatečně díky Albertu L. Faberovi!
  Dlouho jsme měli jen verzi 1.51, pak 1.70 a nyní (pokud tedy ještě vůbec nějaká CD máte :) se mrkněte na 1.78! Nyní již má 15 MB, ale ostatní plusy si zachoval a navíc to vypadá, že pokračuje jeho vývoj.Nová HomePage programu.

  2.4.2015 - Olympic si zahrál v Říčanech :)

  Olympic Kdybyste to NÁHODOU nepoznali, tak na obrázku je skupina Olympic v akci při koncertě v říčanském kulturáku ;)
  Petr Janda zavítal s kapelou do Říčan v rámci "Permanentí tour" a byli super jako vždycky. Líbí se mi na nich, že se nenechávají prosit, začínají včas, přidají, komunikují s publikem, je vidět, že to dělají pro nás a že je to pořád (i po 53 letech!) baví. U jiných, i méně slavných kapel, člověk občas vidí, že si to přišli jen odehrát, a že je to možná už ani nebaví a dělají to jen pro prachy. To ale naštěstí není zatím případ Olympicu (podle mě je to takový český Beatles), kterým držím palce i do dalších let!
  Technická: pokud budete hledat nějaké informace, tak spíš na Wiki, než na jejich stránkách, protože ty nejen nevypadají nic moc, ale jsou dokonce zastaralé. To si opravdu nikdo z autorů nevšiml, že Milan "Ferda" Peroutka již od května 2013 není mezi námi (nimi)? Na bubny nyní hraje Martin Vajgl. Na druhou stranu tam najdete seznam koncertů.
  A pokud nemáte Olympiků nikdu dost, pusťte si jejich rádio ;)

  Duben 2015

  30.3.2015 - Dnes vychází nové album Nightwish!

  Po delší odmlce se opět hlásím. V uplynulých měsících jsem stihl delší dovolenou, letošní ročník Jednoho světa, zatmění Slunce, koncert 90 No Limit, a tři filmy na Febiu. O všem bych mohl napsat dlouhý článek, ale není na to čas a čtenářů je pár desítek (nebo možná spíš robotů). Stíhám akorát tak krátké glosy zde na Twitteru, proto odkazuji těch pár věrných tam. Již mám přes 40 followerů ;)

  Nové album Nightwish s názvem Endless Forms Most Beautiful přichází právě dnes, takže zde ještě nenapíši svůj dojem, z Élanu (YouTube) mám dojem rozporuplný, je to osvědčená kvalita, ale trošku nuda, zejména vokální a toho se bojím i u nového alba. Kromě Élanu si můžete stáhnout song „Shudder Before the Beautiful“.


  Více na mé speciální stránce k Nightwish, kde si přečtete o albu, novinkách a koncertech.

  Zde na úvodní stránce nepíši o každém minoritním updatu, takže jen pro info stále aktualizuji stránky o Sapkowském a The Witcher a v lednu jsem doplnil něco o pevných discích. Uvidíme, jak se podaří doplňovat resty, ale vzhledem k jaru (začíná sezóna pro geocaching a podvečerní pochody Prahou) a pracovním povinnostem to nebude tak ostré ;)

  Březen 2015

  23.1.2015 - Další mobilní hra na motivy Zaklínače!

  Včera vyšla již druhá hra pro mobilní zařízení na motivy Sapkowského Zaklínače. Jde o MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) hru The Witcher Battle Arena, kde můžete různými postavami známými z druhého dílu Zaklínače likvidovat ve skupině tří bojovníků tři soupeře a obsazovat klíčové body na mapě. Klasika. K tomu je možné dokupovat items. Zřejmě tam budou nějaké mikrotransakce, zas tak jsem to nestudoval.
  Každopádně je to příležitostí, kdy upozornit na mou novou podstránku k Sapkowskému a to jsou hry na motivy jeho knížek. Najdete ji tady.
  Obsahuje stručné informace k následujícím hrám:
  W3   W2   W1       W-Adventure   W-Arena

  9.1.2015 - PF 2015 !

  Dalajlama

  Leden 2015

  12.12.2014 - Zaklínač: Audiokniha za polovinu a další chuťovky!

  Geralt „Bouřková sezóna“ se v listopadu stalou druhou nejprodávanější knihou a i na databázi knih má dobré hodnocení, takže neotálejte.

  Pokud již ale máte přečteno, můžete vyzkoušet audioknihu, protože máte unikátní příležitost! Komplet povídek, který vyšel pod názvem „Poslední přání I“ poprvé v roce 1999 ve stejnojmenné knize můžete tento týden získat s 55% slevou zde. 11,5 hodiny kvalitně zpracovaných povídek v podstatě ve formě rozhlasové hry. Vlastně je to 8 v jedné a to se vyplatí! :-)

  Novinek je ještě více. Hráči jistě zaznamenali odklad vydání třetího dílu Zaklínače (The Witcher 3: Wild Hunt) na 19. Května 2015, jelikož CD Projekt RED chce vydat hru kvalitní a pokud možno bez velkých chyb. Při tak velkém soustu, který si ukrojili, se moc nedivím a držím palce. Více informací zde.

  A to pořád není všechno. V lednu jsem psal o deskové hře, kterou si lze pořídit třeba tady ,nicméně kromě toho, že si ji brzy (Q1 2015) budete moci zahrát v češtině, tak vyšla její elektronická verze, na počítač i na mobilní platformy, více zde.

  Ještě bych mohl psát o Battle Arene pro mobily nebo připravované české verzi komixu, ale musím si něco nechat na příště :)

  PS: Psáno pro sapkowski.cz

  11.12.2014 - Divadlo: Jistě, pane premiére!

  Herci Pokud neznáte britský sitcom Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére, vylezte z nory a rychle si pořiďte nějaký přehrávač a pusťte si to a ani dál (zatím) nečtěte, protože jste přišli o jeden z nejlepších sitcomů na světě. I když ne pro každého jsou 80. léta minulého století atraktivní.
  Vy ostatní možná víte, že Divadlo na Vinohradech uvedlo hru Jistě, pane ministře v režii Martina Stropnického. Hra je skvostná, viděl jsem ji vloni (?) a autentická zejména díky hercům, jejichž hlasy důvěrně známe z excelentního českého dabingu původních seriálů (klaním se tehdejší České televizi). Viktor Preiss a František Němec odehrají skvělé představení, které je silně seriálem inspirováno. Pokud nečekáte nic extra nového, vůbec to nevadí. Hra je doplněna i videem. Zajímavostí je pouze drobná změna v postavě osobního tajemníka Bernarda Wooleyho, kterého hraje Jan Šťastný, ale dabuje jej Lukáš Vaculík. Hra: 9/10.

  Trochu jsem zase odbočil. Já prokrastinuju už i u psaní.. Chtěl jsem napsat postřehy z jiné hry, která si dala do názvu druhou sérii - Jistě, pane premiére - a uvedlo ji Divadlo bez zábradlí. Měl jsem tu čest ji tento týden vidět. Hra (prý) vznikla na motivy nové úspěšné britské divadelní hry z roku 2010. Tu jsem neviděl, takže pouze mohu srovnávat se seriálem a hrou vinohradskou. DObře však radím, pokud na hru půjdete, nedělejte to. Hlavní postavy zůstávají, politická satira také. Bohužel se vytrácí elegance, britský nadhled, humor na úrovni. Nevím, zda se to ztratilo v překladu Martina Stropnického (herdek, dělal ale i ty Vinohrady), ale mně zůstala ze hry bohužel hlavně pachuť vulgárního výraziva a naspeedovaný Heřmánek.. Nepochopte mě špatně - herci byli výborní, první čtvrtina hry perfektní, vtipy na EU a Velkou Británii fungující, ale pak se to zvrtlo. Neslušný návrh ministra zahraničí Kumranistánu rozpoutá jazykovou genocidu, za kterou by se nemusel stydět ani náš prezident. Kde je Svěrákův šrapnel? Proč si všichni myslí, že humor bez vulgarismu nefunguje? Lidé se smáli, ale chci věřit, že to nebyla jen reakce na desáté synonymum slova "šlapka".
  Herci Výhodou hry je, že máte šanci zažít děj, který ještě neznáte a uvidíte dobré herce v akci. Premiéra hraje stále dobrý, ale viditelně stárnoucí a prskající Karel Heřmánek, v roli sira Humphreyho mile překvapil Josef Carda (i když také od dob Tele Tele viditelně zestárnul). Popravdě řečeno, líbil se mi nejvíc. Osobního tajemníka hraje docela stylově svému otci Karel Heřmánek mladší (přiznám se, že jsem jej ne[po]znal). Na můj vkus trochu přehrává, ale je to přesvědčivý výkon. Hezky se kouká i na už ne nejmladší hvězdu nekonečných televizních seriálů, Danu Morávkovou, která svou postavu hraje s noblesou sobě vlastní. Županičova role mi přišla vyloženě trapná, ale co nadělám, zahrál to výborně.
  Jít či nejít, toť otázka. Pokud jste nebyli na Vinohradech, zajděte nejdřív tam, dokud můžete. Pokud jste již byli a stále nemáte dost a hlavně jste schopni přijmout jiné herce, jiný děj a dokážete se oprostit od ducha výraziva seriálu, zajděte i do Bezzábradlí, oblíbené postavy snad nezklamou. Pokud jsou to však pro vás idoly břitkého humoru, distingovaného chování a mluvy, tak představení vynechte. Hra: 7/10.

  Na závěr ještě dovětek, že britové natočili vloni (2013) nové díly seriálu, s novými herci, ale prý v podobném duchu. Já jsem to ještě neviděl, ale asi na to dojde. Zdroj: CSFD.

  10.12.2014 - Zaklínač: audiokniha tento týden ve slevě!

  audiokniha tento týden ve slevě
  Už ji mám ;)

  10.12.2014 - Arcade hry pojedou celý rok!

  Zpráva z Facebooku: "Nová Aréna s vytápěním, izolacemi střechy a ventilátory na chlazení v létě, se po masivní přestavbě celé prohlídkové trasy vrací do plného provozu již tento víkend. Všechny otevíračky naleznete na webu www.ArcadeHry.cz."

  Prosinec 2014

  17.11.2014 - Jak jsme slavili 17. listopad

  CZ Jak se ukázalo, letošní oslavy 25. výročí sametové revoluce bylo nakonec protestem proti sprosťákovi a rudému řiťolezci Zemanovi, který je toho času bohužel prezidentem. Červené karty byl dobrý nápad, vejce za přítomnosti cizích delegací už bylo IMHO přes míru, stačilo jej vypískat. Snad se tím vším nezakryla samotná podstata 17.listopadu. Odhalení busty Václava Havla ve Washingtonu ukazuje, že ne a že za hranicemi si jeho odkazu váží bohužel více než tady.
  Po výletě do Kouřimi jsme se se ženou vrátili do Prahy a před šestou se směrem od Hlavního nádraží vydali přes Václavák (kde již stála tribuna) směrem na Národní třídu, abychom typicky zapálili svíčku. Překvapila nás dlouhá uctivá fronta na vstup do podloubí k pamětní desce, kde již plápolalo mnoho svíček. V minulých letech tu tolik lidí nebylo. Lidé zapalovali svíčky již i na chodníku, aby se nemuseli tlačit v podchodu, tak jsme se k nim přidali. Nakonec jsme proběhli i podloubím a já udělal pár snímků, které se tu někde okolo textu budou povalovat, až se k tomu dostanu.
  Národní třída je dnes skutečným veřejným prostorem. Zastavená doprava umožnila vznik různých stánků nejen s jídlem, ale i pro umělce a streat-performery (drobně prší). Hlavní atrakcí je pódium (stage) "Pravda", kde vystoupila Lenka Dusilová s Baromantikou a další. Na Václavském náměstí je stage "Láska" s programem, který zaštituje Český rozhlas - Radiožurnál a je vysílán v přímém přenose. Škoda, že na žádném webu jsem nenašel program stagí, aby si člověk mohl vybrat.
  Přejdeme tedy zpět na Václavské náměstí, kde je v horní části slušná tlačenice a k metru se musí dostat opravdu stylem "tělo na tělo". Přesto lidé nejsou agresivní a berou to jako nutné zlo. Naštěstí výše na náměstí je již prostoru víc. Nejdříve jsem kritizoval umístění pódia směrem od magistrály, ale teď mi došlo, že v opačném gardu by bylo sice více místa pro diváky, ale zase by nic neviděli, protože by koukali do kopce..
  Ve zprávách bylo, že náměstí oblehlo cca 4000 lidí. Na demonstrace, jaké zná třeba Budapešť, to nemá, ale na koncert je to slušné :) Viděli jsme vystoupení Suchého, Merty, Kollera a Bárty. Řada z nich si nebrala servítky a něco pěkného vzkázali i prezidentovi Zemanovi. Po osmé odcházíme na vlak, abychom stihli další bod svátečního programu - dokument Magický hlas rebelky o Martě Kubišové, který se k dnešnímu dni docela hodí.

  16.11.2014 - Jak jsem si vybíral mobil

  Češi si mění mobilní telefon každé 2 roky, já jsem konzervativnější a nerad plýtvám, takže mi mobil musel odejít (konkrétně reproduktor). Výběr novéhou kousku není jednoduchý, protože jsme zavaleni desítkami až stovkami různých typů, značek, velikostí a barev mobilních přístrojů. Výběr pak probíhá asi většinou impulzivně, dle reklamy, reference známých nebo u běžných žen dle barvy ;) Pokud tyto stránky čte někdo zvídavější, kdo si věci vybírá, třeba mu pár rad přijde vhod. I když já jsem extrém, mně výběr trval několik týdnů :)
  Jako vždy na začátku stojí definice potřeb. Někdy je těžké si říci, co vlastně potřebuji, jaké vlastnosti by měl mobil mít. Bez toho to ale nejde, výběr je příliš široký. Když jsem si podmínky sepsal já, zjistil jsem, že žádný mobil je nesplňuje...
  Smartphones Stačí jednoduchý požadavek - chytrý telefon s aspoň třemi HW tlačítky, které Android pro své ovládání standardně používá. V současnosti není žádný mobil, který by měl právě tři hardwarová tlačítka. Často nemá již na přední straně telefonu žádné (třeba nový Sony Xperia Z3). Takže se musím spokojit s jedním tlačítkem.
  Prvním kritériem je Android, ale to mi zúžilo výběr asi jen o desetinu výrobků, protože se jedná o nejpopulárnější platformu. Jedno z hlavních kritérií byla velikost zařízení. Nepotřebuji pádlo, z jehož držení bolí ruka a které se nevejde do běžné kapsy. Chci pohodlně telefon ovládat jednou rukou. Takže mé omezení je obrazovka do 4,5". Čtyřpalcový telefon jako byla moje Xperia X10i (Mobilmania katalog) už bohužel neseženu. Výhodou tohoto striktního kritéria je, že vám odfiltruje 70 % mobilů, se kterými si již nemusíte lámat hlavu.
  Mezi další kritéria, přes která nejel vlak, patřilo: LTE, SD karta a slušná výdrž. V poslední jmenované kategorii je potíž, že udávaná kapacita baterie nic moc nevypovídá. Záleží na vyladění Androidu, velikosti displeje apod. Zde se musíte spolehnout na testy a to pokud možno srovnatelné. Třeba Katalog mobilů na Mobilmania.cz je fajn (pro porovnávání specifikací telefonů doporučuji), ale tuto informaci nemá, resp. ji jen přebírá od výrobce. Dalším dobrým zdrojem je www.gsmarena.com, která již aspoň nějaká číslo o výdrži obsahuje, ale jak k nim došli, nevím. Dále zkuste třeba PhoneArena.com
  Co jako informační zdroj lze doporučit s naprosto klidným svědomím, je český dTest, který pro mě překvapivě pěkně mobily testuje. V katalogu se totiž k výdrži dozvíte změřené hodnoty provozní doby hovoru (pro 2G i 3G síť), používání internetu (3G i 4G) a pro mě třeba zajímavou hodnotu výdrže při spuštěné navigaci. Navíc pokud telefon aktivně používáte pro geocaching, může vás zajímat rychlost zjištění polohy či přesnost určení polohy a to pokud vím nikdo jiný neuvádí. Dalším zajímavým údajem je třeba citlivost antény. Zajíma-li vás to, do nezávislého dTestu něco investujte.
  O výdrži baterie jsem psal, ještě bych doplnil, že je dobré, když lze baterii vyjmout. Rychleji můžete restartovat telefon a hlavně pokud jedete někam, kde není jistota nabíjení, tak kromě externí powerbanky si prostě můžete vzít náhradní baterii. Navíc pokud vám mobil morálně vydrží přes 3 roky, první (kromě displeje) zřejmě odejde baterie, kterou lze nahradit.
  Dalším důležitým technickým atributem je IMHO využitelná interní paměť. 8 GB se (ve sledované kategorii) ohání leckdo, ale systém a předinstalované aplikace (různě nesmyslé či zbytečné) si berou svou daň. Z této hodnoty vám pak může zbýt 5,39 GB (Samsung Galaxy S4 mini) nebo také 3,52 GB (Huawei Ascend G6-L11). Tuto hodnotu už leckde uvádějí, nicméně opět dTest ji přímo měří.
  Dalším podobným atributem je velikost RAM (pohybuje se aktuálně 1-2 GB) a výkon procesoru (nyní již výkonná čtyřjádra). Ale to mi přijde již sekundární až terciální kritérium.
  Líbilo by se mi, kdyby telefon měl IP67 (norma pro "odolnost"), ale to se v mé vybrané cenové kategorii ještě nenosí. Přijde mi zvrácené dávat za telefon nad deset tisíc (třeba i 17-20 tisíc), když stejně nebo podobně vybavené modely lze sehnat za polovinu i třetinu ceny. Pouze jde třeba o starší model, s polovinou jader nebo méně exkluzivní značku, např. čínské modely (Huawei, THL) začínají být neskutečně vybavené a při tom za zlomek ceny. Navíc ztráta nebo krádež levnějšího mobilu tolik finančně nebolí.
  Dalšími kritérii může být FM rádio, váha telefonu, verze USB (host, OTG), MHL atd atd, to už je na vás. No a v neposlední řadě jsem nechtěl, aby byl telefon ze všech stran lesklý jako psí kulky (viz zmíněná nová Xperia) a každý si mohl z povrchu sejmout můj otisk prstů.
  Všechny výše uvedená kritéria nakonec vedla k předposlední verzi 4,3" Samsung Galaxy S4 mini. Za největší konkurenty (vzhledem k mým kritériím) považuji o něco větší Samsung Galaxy Express 2a LG Optimus F6 (ten zklamal dostupnou pamětí 3,94 GB). Stejně velkým konkurentem je LG Optimus F5, který má na své vybavení neskutečnou cenu (stále lze ještě koupit za 3100 Kč!).
  Nevýhodou S4mini je zatím pro mě chybějící notifikační dioda (lze dobře řešit aplikací NoLED) a USB režim, který připojuje telefon jako MHL, tedy multimediální zařízení v Průzkumníku a ne jako disk (storage).

  Pokud se někdo chce k čemukoliv napsanému vyjádřit, tak může (kontakt je úplně dole na stránce nebo guestbook vlevo v menu), dokud si to pamatuji ;)

  Zajímavé další zdroje informací:
  - mobilenet.cz - ne úplně známý web s praktickými videorecenzemi.

  12.11.2014 - Bouřková sezóna je tady!

  Zaklinac-Bourkova-sezona_cover V pátek 14.11.2014 by měla přijít do našich knihkupectví nejnovější kniha A. Sapkowského "Bouřková sezóna". Autor se přes svoje původní odmítání vrátil ke slavnému Zaklínači Geraltovi.

  Citace k ději:
  "V románu se objevují čtenářům známé osoby, jako věrný druh Geralta bard a básník Marigold a jeho milovaná svůdná čarodějka Yennefer, ale na scénu také doslovně i obrazně přicházejí postavy z jiných bájí i pohádek - lidé, nelidské bestie i bytosti stvořené magickým uměním. Příběh začíná podle pravidel žánru divoce – zemětřesením. Dál už napětí stále roste.Zaklínač svede vražedný boj s monstrem, dravcem, který žije pro jedno – zabíjení. Dostane se do potyčky s nepříliš sympatických strážkyněmi města, stane před soudem, přijde o své slavné meče a zažije bouřlivý vztah s zrzavou kráskou jménem Koral. V pozadí zuří vichry královských a čarodějných intrik. blesky se míhají a bouře trvá celých bezmála 500 stran vzrušujícího čtení. Sezóna bouří zaujímá v zaklínačské historii zvláštní místo, není to ani začátek ani konec ságy o Geraltovi. Jak píše autor - příběh pokračuje a nikdy nekončí..."

  Časově není tedy děj ukotven, ale vidím tam podobnost s dějem hry, možná se AS trochu inspiroval.

  Kniha je již v předprodejích, můžete si ji koupit od cca 210 Kč výše (viz Heureka). Nebo ještě levněji elektronicky třeba na Palmknihách.
  Takže si natáhněte stříbrnými cvoky pobité rukavice, hoďte do sebe lektvar a užijte si to! ;)


  6.11.2014 - Stále ještě můžete zajet na automaty :)

  Listopad 2014

  29.08.2014 - Novinky

  Trochu mi to tady zasmrádlo, tak zkusím zase něco napsat, třeba si to někdo přečte. Hokej, jak víte nedopadl dobře ani na MS, bylo útrpné sledovat po úspěchu ve čtvrtfinále dvě velké prohry. Ale svět se točí dál a stále rychleji. Myslím tím zejména pokračující ruskou agresi na Ukrajině, ale na takové zamyšlení teď nemám čas. Možná bude zatím stačit, něco přispět lidem, kterým válka změnila život. Nedokážu si představit, že by nám středními Čechami vedla válečná fronta:(

  * * *

  Již několikrát jsem avizoval, že s Rádiem4U je to nahnutý, teď toto fajn rádio s peckami 90. let skončilo jen v klubu. Pokud chcete pomoci, zaregistrujte se do 4U Klubu a za nějakou cca stovku měsíčně rádio může hrát dál.
  radio4U banner


  * * *

  Z veselejšiho soudku. Rozjeli jsme starý dobrý Geocaching a to tak, že jsme nejen nalezli již více než 100 keší, ale získali jsme velký suvenýr (odznak) za odlovení šesti typů kešek během srpna. To je docela úspěch a otevřelo nám to obzory mimoo tradiční druhy schránek. Přidejte se i vy! ;)

  suvenyr


  * * *

  Kdo ještě nebyl na mém Twitteru, nejen, že by to měl hned napravit, ale také by věděl, že propaguji zajímavý nástroj pro posuzování bezpečnosti Windows - AuditSquare. Zkuste jej také, zvláště, když FREE verze by měla v srpnu skončit!

  ASQ-logo


  Jo, AuditSquare má také twitterový účet ;) Vykoušejte a dejte mi klidně vědět, co se vám na nástroji líbí/nelíbí.

  * * *

  A na úplný závěr vás (zejména fanoušky akčního filmu 80.- 90. let) zvu do kina na Expendables 3, kde uvidíte starého dobrého Stallona, Schwarzeneggera, Stathama, Lundgrena a další. Nově zejména Mela Gibsona, W. Snipese, A. Banderase a Harrisona Forda. Není to takový nářez jako dvojka, ale pobavíte se stále hodně dobře i nad vtípky směřující jak na známé postavy, tak i na samotné herce ;)

  EX3-plakat


  Srpen 2014

  19.05.2014 - MS v hokeji se blíží do čtvrtfinále

  Tentokráte se mi povedlo spíchnout základní stránku o MS v hokeji o trochu dřív :) Nečekejte nějaké extra informace, pouze chci udržet kontinuitu tohoto koníčka a nepřetrhnout řetěz informací, které stejně časem odrotují do hlubin času. Na druhou stranu se na mých stránkách (zatím) rychle dostanete i k 16 let starému mistrovství ve Švýcarsku.

  Takže pro všechny fanoušky těchto stránek, vítejte v HTML středověku a mých hokejových stránkách u příležitosti MS v hokeji v Bělorusku (pořádá poprvé, co to sleduju ;)

  Držte českému týmu palce do čtvrfinále!

  Květen 2014

  07.04.2014 - Mobilní aplikace

  Prima Cool jede už pár týdnů, ba měsíců, dobrý pořad Applikace, který doporučuji, stejně jako jejich web applikace.cz nebo časopis.
  Uvedený pořad vychází samozřejmě z oficiálních obchodů, kde se vyskytuje miliony aplikací (pro Android i IOS je cca milion aplikací, pro Windows Phone cca 200 tisíc). Pokud ale chcete aplikace neoficiální nebo levnější nebo pro různá zařízení, zkuste alternativní obchody, které jsem sepsal na novou stránku o mobilních aplikacích.

  Duben 2014

  20.03.2014 - Vyšel nový komix o Zaklínači!

  Právě vyšel první díl nového komiksu o Zaklínači - The Witcher: House of Glass bude mít pět dílů. Zcela čerstvé, pochopitelně anglické, dílko vydává Dark Horse Comics v licenci CD Projekt RED. Komiks napsal Paul Tobin, nakreslil Joe Querio a Dave Johnson (obálka).
  Putujíce v blízkosti Černého lesa v zemi Angren se zaklínač Geralt setká s ovdovělým mužem, jehož mrtvá, ale také vraždící, manželka bydlí v děsivém sídle známém jako House of Glass. Se svými nekonečnými pokoji a příšerou za každým rohem, Geralt bude muset použít všechny své zaklínačské umění, vyřešit záhadu panství a samozřejmě přežít.
  Komiks je dostupný fyzicky, i jako mobilní aplikace.
  Ukázka i možnost nákupu
  YouTube trailer
  Poznámka: článek jsem napsal též pro sapkowski.cz  20.03.2013 - Sapkowski vydal novou knihu o Zaklínači!

  Sapkowski se nakonec nechal ukecat (nebo zapůsobilo, že jeho post-zaklínačské knihy nebyly zas až tak úspěšné??) a napsal novou knihu o Zaklínači. O obsahu se stále spekuluje, ale fakt, že tato informace vyšla tady v Lidovkách, naznačuje, že Sapkowski je pojem i pro masy, které fantasy obecně nečtou. Česky můžeme očekávat tak za rok, kniha má 404 stran.
  Další informace najdete tady:
  iLiteratura.cz - doporučuji, asi jediní, kdo to už četl, ale nadšení nejsou
  Blog wulfrion

  Březen 2014

  11.02.2014 - Co v zimě pařit?

  Pokud jste ještě nepropadli jako já onlinovce C&C: TA (v češtině), můžete si sehnat novou ultimátní C&C kolekci na PC, která obsahuje 17 stažitelných her/dodatků upravených pro bezproblémový chod na Windows 7.
  Další info: Přehledný popis kolekce 3 univers C&C, oficiální stránky produktu, koupit můžete třeba tady nebo tady přes Heuréku.

  Další možností jsou v lednu vydané Brány Skeldalu pro mobilní telefony.
  Infozdroje: zoufalý oficiální web, Bonusweb, moje linky.

  Únor 2014

  13.01.2014 - Deskovka o Zaklínači!

  Na mých stránkách o Zaklínači (Sapkowském) se toho v posledních měsících událo mnoho (asi spíš bez povšimnutí, protože jsem zde neudělal link), vybírám to hlavní:
  - Vyšly české audioknihy některých vybraných povídek o Zaklínači
  - Sapkowski vydal novou knihu o Zaklínači - Sezon burz! Samozřejmě zatím je jen polsky.

  Značka (brand) Zaklínače stále funguje, tak proč nenasadit jako promo pro třetí díl počítačové hry deskovku? K druhému dílu nás přitáhly brutální slevy jedničky a komix, předzvěstí Divokého honu je deskovka (Adventure game). Zatím se lze akorát předregistrovat na hře určeném webu. Není ani úplně jasné, v jakém jazyce bude - zda jen v angličtině, nebo polštině či zada se chystají další lokalizace. Uvidíme, dlouho to trvat jistě nebude a vše se dozvíme.
  Zajímavostí jistě je, že tato hra bude zpracována i pro mobilní zařízení.


  Leden 2014

  09.12.2013 - Pěkný advent všem!

  Na stránkách dělám jen dílčí úpravy, takže je vyjmenuji, aby se tady něco dělo:
  - část o A. Sapkowském (přidána sekce Audioknihy!),
  - novinky u Nightwish,
  - část Security (např. testy online antivirů),
  - část o testech pevných disků,
  - doplnění online aplikací, zejména her,
  - a moje farma odkazů na zajímavé weby.


  Mnohem častěji píši na Twitter.


  Prosinec 2013

  23.09.2013 - Theros neuchvátil, ani nezklamal

  MtG_logo Stovky hráčů u nás a miliony po celém světě o víkendu přivítaly příchod nové edice Magicu s krátkým názvem - Theros. Karty jsou inspirovány řeckou a římskou mytologií a objeví se tak i nový typ karty - God. Proč ne, ať má každý svět své výjimky a exkluzivity, ale pak je divné, že vydali i planeswalkery (nová Elspeth, dále Xenagos a Ashiok). Nové vlastnosti Heroic a Monstrosity jsou zřejmé, Bestow je trochu zmatečné a nelogické, ale hratelné. Více informací ke stávající edici si jistě najdete sami na nejlepším (a asi i podstatě jediném pořádném) MtG serveru, kterým je CMUS.cz. Karetní spoiler tady.
  My jsme na 2HG prerelease turnaji moc neuspěli, ale zase jsme objevili novou pražskou hernu Mephit, kde není přecpáno lidmi a hry se odbývají v klidu. Desáté místo z třinácti jistě za úspěch nelze považovat, ale opravdu jsme toho moc nerozbalili.
  Tato edice znamená odrotování upířího Innistradu ze standardu. Po této velké (249 karet) edici budou následovat menší Born of the Gods and Journey into Nyx do klasického celoročního triptychu.

  Září 2013

  10.07.2013 - Léto s Karlem Mayem

  Pokud vás každoroční omílání mayovek na Barrandově ještě neomrzelo, možná je vhodná doba výstavu "Po stopě Karla Maye", která se koná v Náprstkově muzeu v Praze. Zabývá se pohnutým životem a tvorbou Karla Maye, kterou dává do kontextu s realitou osudu amerických indiánů nahnaných v druhé půli 19. století do rezervací. K vidění je řada původních indiánských předmětů - zbraní, oblečení, šperků a předmětů denní potřeby.
  Je vidět, že na výstavě pracoval i nějaký fanoušek mayovek, protože je tam řada faktografických panelů o díle - indiánské kmeny a jejich vztah k hrdinům, výčet kladných i záporných postav ze všech možných knih (vsadím se, že ani všechny neznáte).
  Výstavě bych vytkl tmu, kdy na některé panely je špatně vidět. Na výstavě jsou asi jen dva interaktivní exponáty vhodné pro děti, což je trochu málo. Sice si mohou prohlédnout slavné zbraně hlavních hrdinů, ale na dnešní dobu je těch "šmatacích" exponátů málo a hromada písmenek je spíše pro dospělé. Jakoby autoři nevěděli, na koho to vlastně zaměřit. Budete tak muset jít 2x, poprvé si vše pěkně přečtete a pak, s dítkem, projdete jen rychle to, co bude děti bavit. Akorát se vám to trochu prodraží, výstava stojí dospělého 80 Kč. Můžete si tam také koupit turistickou známku muzea (vizitku bohužel ne) a případně nějaký chybějící díl mayovek (edice DVD v pošetce).
  Výstava trvá do 27.10.2013, ale prázdniny jsou myslím vhodný čas.
  Vhodné linky: Karel May na DatabaziKnih, ale webů s touto tematikou je hodně. Nedávno se třeba objevil na Xmanovi článek o životě Lexe Barkera, který byl podobně pestrý jako otce literárního Old Shatterhanda.

  Červenec 2013

  26.06.2013 - Divokej Bill s "15" v Praze

  Nějak jsem v tom shonu (časem napíšu, kam láduju od března mnoho volného času) zapomněl upozornit na nové album skupiny Divokej Bill, kterou můžu. Album se jmenuje "15" u příležitosti 15 let od počátků kapely (sami to počítaj od prvního veřejného koncertu). Obsahuje 11 skladeb a musím říci, že je to klasika, na kterou jsme si již zvykli. Myslím, že se něco ujme, úroveň se nijak zvlášť nesnížila, přestože je tam cítit, že nám kluci trochu stárnou a měknou ;)
  Externí recenze desky na Musicserveru a ještě jedna na Ireport.
  Moje hodnocení: 7/10

  A proč jsem si na to vzpomněl? Protože jsem byl včera na jejich pražském (kvůli povodni odloženém) koncertu na Smíchově. Bohužel počasí moc nepřálo, pršelo, což se možná odrazilo na návštěvnosti. Přesto přišlo lidí dost a byla fajn atmosféra. Na klucích se mi líbí, že jsou autentičtí, nehrají si na primadony a na pódiu strávili fakt dvě a půl hodiny, což není IMHO standardní.
  K předkapele LIWID nic nenapíšu, nestihl jsem ji (ale na jejich webu si lze vzorek poslechnout, dá se). Jinak zahráli většinu (nebo všechno?) z nové desky a samozřejmě starší pecky, na které každý čeká, včetně Malování, Znamení, Plakala a Rozárky na konec. Fotky na rajčeti a fotoreportáž na Ireport.
  Update: Kratičká reportáž Óčkaz Prahy
  Pokud jste také byli, napište dojmy do návštěvní knihy.

  Bacha, moc koncertů již nemají - zbývá jen Liberec a Plzeň tento týden a letos padla!

  17.06.2013 - Povodně 2013

  Nenechte se převálcovat mediální kampaní aktuální politické a vládní krize a nezapomeňte na oběti povodní prostřednictvím konkrétních sbírek:
  - Český rozhlas
  - Člověk v tísni
  - ADRA
  - Charita

  03.06.2013 - Přehledový test pevných disků v květnovém Chipu

  HDD Nový test jsem zpracoval a najdete jej tady na stránce testů. Test obsahuje zajímavou novinku - Wi-Fi disky.
  Kromě této klasiky se Chip 5/2013 zabývá srovnáním webových úložišť. Zjistíte, že nejznámější Dropbox, Google Disk i MS Skydrive stojí za starou bačkoru a vyhrála Wuala. Ale i to je pro nás paranoidní bezpečáky málo, takže hlasuju pro bezpečný freeware, kterým je SpiderOak.

  03.06.2013 - Brány Skeldalu zaplatil fanoušek z Partners

  Takže nakonec port hry Brány Skeldalu budou. Podrobné informace o finiši kampaně přineslo tady Games.cz (stále pod Tiscali, značka, kterou lze považovat již teď za mrtvou). Zajímavé je, že nové články přibývají docela pravidelně.

  Červen 2013

  23.05.2013 - Brány Skeldalu na mobil asi nebudou

  Dobrý den/ahoj,
  V první řadě bych Vám chtěl moc poděkovat za Váš příspěvek Branám Skeldalu, opravdu moc si toho vážím. Do dnešního dne jsme dokázali vybrat od 111 startérů 90.700 Kč, což je více jak 50% potřebné částky.
  Je to super, ale bohužel ještě stále schází těch dalších skoro 50% a proto Vás oslovuji jako skalního příznivce mého projektu s prosbou o pomoc, neboť pokud se nepodaří vybrat zbytek peněz, bohužel Brány Skeldalu zůstanou navždy zavřené. Tak pojďte do toho se mnou, schází ještě 14 dní a za tu dobu se to určitě dá zvládnout.
  Nemyslím si, že by projekt trpěl nezájmem nebo nesympatiemi, ale počet startérů hrubě zaostává za počtem sympatizantů. Ten je skutečně velký (přes 1000 like na FB, fanouškovská videa, více jak 6000 přehrání kampaně atd.)
  Jak lze konkrétně pomoci? Zkusil jsem dát dohromady malý seznam věcí, které by nám pomohli, pokud můžete, zkuste udělat nějakou z nich.

  - Zkuste říct o Skeldalu svému okolí, svým známým, své rodině, možná někdo s tebou sdílí lásku ke hrám, zkus získat aspoň tři další „startéry"
  - Jestli máte účet na Twittru, tweetni o našem projektu
  - Jestli máte účet na Facebooku, dejte na svoji zeď informaci o našem projektu
  - Jestli máte účet na G+ doporučte náš projekt svým známým
  - Jestli máte účet na Lined In, poděl se o novinkách o projektu
  - Jestli máte svůj blog, zkuste o našem projektu napsat

  Pokud se do toho všichni opřeme, jsem si jistý, že to dokážeme. Pojďme otevřít Brány Skeldalu znovu.
  Díky
  Jindra Rohlík
  P.S. jako bonus jsem udělal aplikaci pexeso Brány Skeldalu pro Android a iOS, je ke stažení na storech zcela zdarma. Zkuste si pexeso nainstalovat, pomůžete tím k jeho zviditelnění v žebříčcích a tak se může dostat k dalším lidem zpráva o našem projektu.
  Verze pro Android Verze pro iOS

  18.05.2013 - MS v hokeji finišuje

  Ledni_hokej Hokej pomalu končí (pro Čechy de facto již skončil v pátek), takže správný čas připomenout stránky k tomuto mistrovství zde a konečně dodělané stránky pro rok 2012.

  09.05.2013 - MS v hokeji - 7.den

  Sedmý den 77. mistrovství světa v hokeji byl tak nabitý překvapeními, že musím pár slov utrousit i zde, na mém zanedbávaném webu.
  Začalo to fantastickou výhrou Francie nad Ruskem 2:1, což se stalo poprvé v historii MS. Hokejový trpaslík se radoval jak kdyby vyhrál olympiádu, ale přejme jim to :) Jak připomněl Záruba, je to takový menší paradox, protože dnes slaví celé Rusko "Den vítězství" u příležitosti konce II. světové války. Jak napsal někdo na Twitteru, větší paradox by byl jen pokud by je porazili Němci..
  Potom jsme hráli my s Dánskem a tohoto papírově slabšího soupeře jsme nemohli udolat, až ve 46. minutě pěkně střílel Michálek, ale vedení jsme bohužel díky hrubým chybám (přestali bruslit, bránit) ztratili o deset minut později (Poulsen). Kus zápasu jsem slyšel, něco málo i viděl, ale naši byli prostě marní. Pomalí, málo střel, malá aktivita u brankáře, nevyužité přesilovky - i pět na tři! V prodloužení se také nic nestalo a to jsme měli zase přesilovku! Rozhodly tak samostatné nájezdy, hokejová loterie, kterou jsme tedy hlavně díky Pavelcovi (nastoupil po zranění poprvé) a Zbyňkovi Irglovi (dal dva nájezdy!) vyhráli. Znamená to jen 2 body, místo tří, ale stále jsme aspoň ve hře. Z výkonu mužstva je však jasně vidět, že letos moc očekávat nemůžeme, není to ono. Večer jsem viděl část Švédsko-Kanada a to byl úplně jiný rychlostní stupeň..

  Den překvapení zakončilo Slovensko, které nečekaně prohrálo s Lotyšskem 3:5. Tím se zamotalo i základní skupinou B, kde tak mají šanci na čtvrtfinále po 4 odehraných zápasech úplně všichni. V naší skupině je to jasnější, první je překvapení turnaje - Švýcarsko, které ještě neprohrálo, druhá Kanada, která nedala dnes Švédům šanci, třetí domácí Švédsko a o čtvrté postupové místo do čtvrtfinále se (doufejme) porve Česko s Norskem.
  Na zápas domácích s Kanadou se vyprodala aréna Globen, přesto jsem měl pocit, že v hledišti nikdo není, panuje tam slušná nuda až klídek a to jim mixujou docela dobrou hudbu do přestávek (vloni Nightwish, letos jsem slyšel 2Unlimited ;)
  PS: Musím poděkovat skvělé ČT za možnost sledovat hokej online na ČT24, bohatý hokejový program i web mshokej.cz. Měli bychom si uvědomit, že takovýto servis určitě všech 16 národů, které na MS hrají, nemají.

  Květen 2013

  13.04.2013 - Tarja - Beauty and the Beat

  O tomto koncertě jsem zapomněl včas informovat, tak se omlouvám těm pár zbylým čtenářům ;)
  Každopádně já tam byl, já to (krátkozrace) viděl, já to slyšel a teď to i zapsal (trvalo to přes dvě hodiny, proto tady těch článků moc není..). Moje dojmy i fakta z unikátního projektu, spojení operní a rockové Tarji se zvířecím, ale špičkovým a zábavným bubeníkem Mikem Terranou, si můžete přečíst na mé speciální stránce věnované Nightwish a Tarje.

  12.04.2013 - Podpořte hru

  V zahraničí známý Kickstarter pomáhá vykopnout do života projekty, na které si seberou peníze sami potenciální zákazníci, zájemci či fanoušci. To je myslím bezvadný nápad. Představte si film, výstavu, koncert, CD, divadlo nebo počítačovou hru na přání.
  Je to možné již i u nás v ČR a to pomocí projektu Startovač, kde mě zaujal (no, ono toho tam zatím moc není) projekt "Port hry Brány Skeldalu na smartphony a tablety". Klasické české RPG máte šanci vidět i na tabletech (a to zdarma), ale je třeba se připojit a hodut něco do společného měšce. V případě, že se v daném čase nevybere dost peněz, všechny vám jsou zase vráceny.
  Uvidíme, zda se to povede, já už přihodil :)
  Zdroj: SvětAndroida

  Duben 2013

  10.03.2013 - Jeden svět


  Již jsme dávno za polovinou, přesto ještě připomenu festival dokumentárních filmů Jeden svět, jehož 15. ročník právě probíhá. Filmů je opět notná řádka, můžete si naklikat vlastní program, stáhnout aplikaci do mobilu, číst tweety nebo sami tweetovat s hashtagem #jedensvet, lovit bobříky, diskutovat o filmech, chodit na bagety atd. Super je, že můžete do vybraných (resp. těch, které to podporují "nativně") kin nakupovat vstupenky online.
  Dnes bych doporučil Úžasný Ázerbajdžán (9/10), Příběh hacktivistů (9/10) a Zakázané hlasy (7/10).

  Podívejte se také online na krátké (do 10min), ale úderné dokumenty zde na webu ČT! Konkrétní problémy našeho světa můžete rovnou začít řešit..  Březen 2013

  22.02.2013 - Bezpečnost: Test antivirů pro PC

  Security Na stránce, kde se zabývám bezpečností a zejména antiviry, přibyl test antivirových balíků.

  01.02.2013 - Bezpečnost: Test antivirů pro Android

  Security Na stránce, kde se zabývám bezpečností a zejména antiviry, přibyl test aplikací pro ochranu Androidu, tak se podívejte na stručné shrnutí testu, který byl uveřejněn v lednovém Chipu, a třeba naleznete svého favorita.
  Ve stejném časopise naleznete také srovnání online antivirů, takže jsem aktualizoval příslušnou tabulku na výše uvedeném webu. Prozradím jen, že pořadím antivirů se za uplynulých 9 měsíců zamíchalo.

  Únor 2013

  29.01.13 - Hardware - Test 30ks 250GB SSD disků

  HDD Poměrně brzy je tu další test SSD disků, tentokráte se jedná o větší 250GB kousky a ho najdete v lednovém Chipu (1/2013). Hlavní závěry a můj komentář naleznete na mých stránkách o testech disků.
  Update 8.2.2013: Přidal jsem též test 10ks 2,5" 500 GB externích USB disků a deseti 64GB flashek, vše na USB 3.0.

  08.01.13 - Gatecrash se blíží

  MtG_logo Prerelease nové sady Gatecrash se blíží (26. ledna). Už se objevily i další informace o nových kartách - takže ve stručnosti:
  - prerelease karty
  - a v diskuzi na www.cmus.cz se postupně zobrazují nové karty(i s novými schopnostmi)

  Gildy v této sadě: Orzhov, Dimir, Gruul, Boros, Simic


  Schopnosti:
  EVOLVE (Simic - zelenomodrá) - Whenever a creature enters the battlefield under your control, if that creature has greater power or toughness than this creature, put a +1/+1 counter on this creature.
  BLOODRUSH (Gruul - červenozelená) - za zaplacení a discardnutí karty efekt posílení bytosti ve hře
  BATTALION (Boros - červenobílá) - při útoku tou bytostí + 2 dalšími se spustí nějaký efekt
  EXTORT (Orzhov - bíločerná) - při hraní kouzla můžeš zaplatit W/B, pak oponenti ztrácí život a ty získáš to co ztratí
  CIPHER (Dimir - černomodrá) - při hraní ho přilepíš na potvoru a pokud dá combat damage oponentovi můžeš efekt zahrát znova bez placení many
  Tak se těšte. (Za podklady k článku díky Vláďovi)

  Seznam všech karet
  FAQ k nové edici Gatecrash

  Update 28.1.2013: Na turnaji jsme hráli Boros a Simic, vyhráli jsme 3x z 5 kol, skončili jsme na šestém místě z dvanácti a přesto jsme vyhráli pěkné 4 boostery. Borosů jsem čekal víc, Simic jsme snad ani nepotkali. Hrál se nejvíce Orzhov kvůli v 2HG efektivnějšímu Extortu a pak Gruul.

  03.01.13 - Vše nejlepší do nového roku 2013!

  Leden 2013

  23.12.12 - Konec světa v režii České pošty

  Tohle si nemohu nechat pro sebe (zápis z T&T systému České pošty):
  Informace o zásilce XYZ:
  Zásilka podána dne 19.12.2012 na poště 600 10 - Depo Brno 71.
  Zásilka přepravována k dodací poště.
  Zásilka připravována na dodací poště 251 07 - Depo Říčany u Prahy 70 k doručení.
  Zásilka doručována dne 21.12.2012 poštou 251 07 - Depo Říčany u Prahy 70.
  E-mail o termínu doručení zásilky adresátovi odeslán dne 21.12.2012.
  Pokus o doručení neuskutečněn z technických důvodů na straně České pošty - zásilka připravena k opětovnému doručení.
  E-mail o odůvodech neučinění pokusu o doručení zásilky adresátovi odeslán dne 21.12.2012.
  Zásilka doručována dne 22.12.2012 poštou 251 07 - Depo Říčany u Prahy 70.
  E-mail o termínu doručení zásilky adresátovi odeslán dne 22.12.2012.
  Pokus o doručení neuskutečněn z technických důvodů na straně České pošty - zásilka připravena k opětovnému doručení.
  Zásilka doručována dne 23.12.2012 poštou 251 07 - Depo Říčany u Prahy 70.
  Zásilka uložena dne 23.12.2012 na poště 251 07 - Depo Říčany u Prahy 70, důvodem je "vyšší moc".

  Prosinec 2012

  28.11.12 - Kniha: StarCtaft - Stínoví lovci

  Stinovi_lovci
  V pořadí šestá česky vydaná kniha ze světa StarCraftu je pokračováním Ságy Temných templářů. Opět se tedy setkáme s archeologem Jakem Ramseyem, který má v hlavě protosskou mysl - Zamaru, mariňačkou Rosemary Dahlovou, císařovým synem Valeriánem, před kterým naše dvojice prchá a dalšími postavami, které známe alespoň jménem ze hry Starcraft (a samozřejmě s postavami, které vůbec neznáme).
  Více na mé speciální stránce ke knihám ze světa StarCraftu.

  Listopad 2012

  21.10.12 - PC hry: Gun

  hra Gun Původně jsem si chtěl odfrknout u právě vyšlé nové hry XCOM: Enemy Unknown. Modří již vědí, pro ostatní je tady recenze na Eurogameru nebo na Tiscali. Jedná se o další předělávku nesmrtelné klasiky z roku 1993-4, tehdy ovšem pod názvem UFO: Enemy Unknown (wiki) a následně Terror from the Deep.
  Nakonec to dopadlo jinak, protože jsem si všiml ikony na ploše s názvem GUN. Už ani nevím, kdy jsem to nainstalovat ze Score, ale je to tam. Jedná se o příběhovou střílečku z divokého západu a pokud máte tento žánr rádi, vězte, že ta hra je fakt dobrá.
  Prošel jsem hrami typu Outlaws (1997), Dead Man's Hand (2004), obě se mi líbily, tak proč ne GUN (2005)? (wiki, oficiální stránka, recenze Bonusweb)
  Jsem cca v polovině hry (tento údaj, stejně jako řadu jiných důležitých jako "kolik koní jste ve hře již zabili" najdete ve statistikách), takže mohu říci, že je velmi dobře hratelná, pořád se něco děje, po akci následuje krátká animace, kterou se posouvá děj dopředu, někdy jinak, než čekáte. Grafika není nic moc, hranaté prolínající se postavičky mi v animacích připomínají WarCraft3 (2002) a další hry té doby. Ingame je to o něco lepší, i když v předskriptovaných situacích kůň klidně projede dogenerovaným bizonem nebo se šprajcne o ohradu. Ale na grafice to nestojí. Příběh začíná poměrně klasicky, je tu podivná vražda, takže pomsta, tajemství a postupné odhalování pravdy. Tutoriálem jsou hned první mise, kde se naučíte pohybovat, používat věci, střílet i jezdit na koni. Střílet je čím, jsou tu kolty, pušky, brokovnice, později tichý luk, sniperka a ne zas tak tichý dynamit. Zblízka můžete zaútočit např. nožem, tomahawkem, ale také třeba jen protivníka omráčit (hodí se u misí Wanted - dostaňte ho živého či mrtvého). Zbraně si můžete za (těžce) vydělané peníze vylepšovat. Zajímavostí je možnost zpomalení bitky v případě, že bojujete s přesilou.

  Kromě hlavní dějové linie můžete třeba lovit, kopat zlato a hlavně plnit řadu vedlejších questů (zjisti, co se stalo s dostavníkem, najdi zloděje léku, postřílej bandity, ale i prokázat dobré ovládání koně nebo "zažeň krávy do ohrady!"), za jejichž splnění dostanete peníze a hlavně zkušenost, která tak je další motivací pro vylepšování své postavy. Vedlejší úkoly se ani příliš neopakují (kromě typu Wanted), takže je zábava je dělat.

  Záporné stránky? Možná trochu krkolomné ovládání, které je ukazuje konzolový původ hry, ale dá se na to zvyknout. Pak vás docela zarazí grafika a bohužel opakující se postavy. NPC nejsou geniální, ale to tak bývá a i na normální obtížnost nedáte vše napoprvé. Vše pak rádi přehlédnete, když si můžete konečně tryskem zajezdit na koni, lovit a ofukovat dým z hlavní rozpálených revolverů. 90%

  Update: Aktualizovanou a rozšířenou recenzi najdete tady na www.high-voltage.cz.

  19.10.12 - Hardware - Test SSD disků

  HDD Po delší době je tu další test SSD disků, tentokráte ho najdete v říjnovém Chipu (10/2012) a jedná se o test 26 ks (120 či 128 GB) do 3000 Kč. Hlavní závěry a můj komentář naleznete na mých stránkách o testech disků.
  Trochu off-topic, ale stejný čip udělal zajímavý test 20 webových úložišť! Na prvních místech se umístili Wuala, Dropbox a Trend Micro SafeSync. Nic moc až špatně dopadli Google Drive, SkyDrive i Amazon Cloud Drive.

  16.10.12 - Total Commander umí MTP protokol

  Jak_na Pokud používáte TC a máte zařízení komunikující pomocí MTP (třeba telefon s Androidem ICS), jistě vás štvala neergomičnost protokolu ve Windows a nemožnost hrabat se v mobilu Totalem. To již můžete, přidal jsem příslušný tip do článku Tipy a triky pro Total Commander.


  Říjen 2012

  29.09.12 - MtG: Vracíme se na Ravnicu!

  Zdravím zbylé čtenáře tohoto občasníku ;)  Můj dnešní příspěvek se týká po delší době Magicu. Zítra se hraje prerelease nové sady (místa), jež nese název Return to Ravnica. Vracíme se na Ravnicu, město Gild (původní visual spoiler). Centrální město obývá deset různých gild (popis zde). Na turnajích si budete moci vybrat mezi pěti nejmocnějšími: Golgari (černozelená), Izzet (červenomodrá), Rakdos (černočervená), Selesnya (zelenobílá) či Azorius (modrobílá). Prerelease promo karty lze hrát na turnaji. Pokud si nejste jisti, která je pro vás, zkuste si kvíz :) Otázek je v zásobníku víc než jen na jeden test. Kterou gildu si vyberete Vy?
  Karet je 274 a jejich přehled naleznete ve visual spoileru. Také se můžete podívat na videokomentář (efektivnější varianta než číst dvě hodiny všechny kartičky).
  V původní Ravnice jsem nejraději hrál za Boros (Swiftblade, Lightning Helix) a Selesnyu (Only in Ravnica do the wolves watch to flock. Poznáte? :)).
  Když sepíšete report z turnaje, můžete i něco vyhrát.

  Update 29.9.2012: Tak nakonec jsme hráli Izzet (červenomodrá) a Selesnya (zelenobílá), což byla poměrně běžná kombinace. Přestože jsme neměli žádné dělo, super kartu (v podstatně jen promo karty pro tyto guildy), povedlo se to docela sladit, docela to chodilo a tak jsme dosáhli pěkných 4 výher z 6, což znamenalo 11. místo (z 53 týmů) a nějakou tu cenu. Po dlouhé době jsme vyhráli v prvním kole a vůbec poprvé jsme strávili dvě hry na první desce ;)

  Září 2012

  22.06.12 - Hardware - Test SSD disků

  HDD Sice je již z dubna, ale třeba pomůže test SSD disků z Computeru 8/12. Můj komentář naleznete na mých stránkách o testech disků. Také jsem doplnil část o teorii.

  08.06.12 - Bezpečnost: Test antivirů

  Testy v Chipu jsou stručné, metodika testování diskutabilní, ale nic lepšího teď nemáme, takže zveřejňuji tabulku porovnání aktuálních antivirových balíků (neco_Security 2012). Seřazeno je dle výkonu (zátěže počítače, rychlosti skenování souborů a prohlížení webu), nikoliv dle detekčních schopností. Na ty poukazuje až druhý sloupec (vítěz je třětí v řadě). Obrázek si rozklikněte.

  04.06.12 - Astronomie: Úkaz století?

  Petr Horálek z Astronomického ústavu AVČR v Ondřejově: Přechod Venuše přes Slunce je jedním z nejvýjimečnějších úkazů, který můžeme na obloze spatřit. Poprvé si jeho možnost připustil slavný astronom Johannes Kepler, když si uvědomil, že podobně jako Měsíc při slunečních zatměních se mohou na sluneční disk promítnout i vnitřní planety Merkur s Venuší. Dokonce spočetl, kdy k jevu má dojít a ke vší smůle zemřel pouhý rok před ním. První pozorování tak pochází až z roku 1639 z Anglie. Do konce 19. století byl jev vzácnou studnou významných astronomických objevů. V roce 2004 nastal první ze dvou přechodů v tomto století, druhého se dočkáme ve středu 6. června časně ráno," vysvětluje Horálek. Dále ke své přednášce doplňuje: "Kdo o úkaz přijde, už se ho zcela jistě nedožije - znovu se Venuše vrátí před sluneční kotouč až v prosinci roku 2117."
  Z České republiky spatříme jen poslední přibližně třetinu úkazu v časných ranních hodinách po východu Slunce. To bude vycházet (pro Prahu) ve 4 hodiny 54 minut letního času a 4. kontakt (okamžik úplného výstupu Venuše před slunečním kotoučem) nastane v 6 hodin 55 minut (ve výšce kolem 16° nad obzorem).
  Zdroj: Astro.cz
  Další info na Astronomie.cz

  Červen 2012

  04.05.12 - Hokej: Dnes začíná MS v hokeji!

  Ledni_hokej Mám na to stále méně času, takže letos to bude asi jen stručně a evidenčně, nicméně nová stránka pro letošní šampionát již byla založena, docela brzy, ne? ;)
  První zápas Česko-Dánsko můžete sledovat online na ČT24. Také jejich web doporučuji, je tam hromada informací již od začátku, vypadá to pěkně.


  Květen 2012

  27.04.12 - Drobky

  - Za pár dní vystoupí na pražské pódium Nightwish s novou tour! Také se objevil první teaser k filmu a snad ještě lepší oficiální upoutávka na Tour edici alba Imaginaerum!
  - Aktualizoval jsem přehled online antivirů na mé bezpečnostní stránce.
  - Připomínám, že v každém Chipu teď vychází pravidelně tabulky nejlepších produktů z testlabu. Přestože lze mít výhrady k aktuálnosti a metodice, jak se hodnotí, orientačně se hodí. Z mých oblíbených témat najdete externí pevné disky, SSD disky, NAS a řada dalších.

  Duben 2012

  22.03.12 - Aktualizace stránek o bezpečnosti

  Security Aktualizoval jsem trochu svou úvodní stránku o antivirech a dále jsem přidal přehled konferencí o internetové bezpečnosti v ČR (bude průběžně doplňováno).

  07.03.12 - Přehled pevných disků (Computer 03/2012)

  HDD I točící disky mají ještě své opodstatnění, takže na mé stránce "testů" najdete popis disků z tohoto přehledu.

  06.03.12 - Dnes začíná festival Jeden svět 2012!

  Právě dnes začíná 14. ročník jedinečného festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Jeho těžiště je v Praze, ale promítá se i v dalších městech. Vřele doporučuji, není to většinou žádná sranda, ale stojí to za to, nebo chcete žít v blažené nevědomosti? Nejsou to jen filmy o africké chudobě, ale také o Japonsku, Číně, Indii a mnohem blíž - evropské a české filmy. Podívejte se na neuvěřitelné soudy ve Státech, které si hrají na nejdemokratičtější stát planety (např. film Banány na pokračování). Hlavním tématem jsou však arabské revoluce v minulém roce zachycené okem kamery. Podívejte se sami do programu (lepší, ale náročnější je projít dle filmů). Dnes se začíná filmem Zpět na Tahrír. Režisér Petr Lom v něm zachycuje příběhy účastníků revolučních událostí v Egyptě.

  Březen 2012

  28.02.12 - Blíží se festival Jeden svět 2012!

  U příležitosti Jednoho světa, který se letos odehraje v termínu 6.-15.3.2012 jsem předělal strukturu mých stránek Jednoho světa, které vznikly v roce 2009, ale trochu bez ladu a skladu, protože jsem nevěděl, kolik textu nakonec vyplodím. Nyní jsou stránky rozděleny hezky po jednotlivých letech, přičemž rozcestník je tady. Můžete si počíst zejména doplněný loňský ročník 2011. Čekání na festival si také můžete zkrátit sledováním filmů online na webu České televize!

  28.02.12 - Promítání Člověka v tísni 14.4.2011

  Zapomněl jsem na tento film - Vnoučata kubánské revoluce (CSFD) - který jsme minulý rok viděli, dávám sem pro úplnost záznamy Lucky:
  Lidé na Kubě jsou rozdělení do několika sociálních tříd, které jsou od sebe jasně rozpoznatelné a oddělené (žijící v různých částech Havany). Průměrný plat na Kubě je 300-450 pesos. Studenti nemají často ani na jídlo a ošacení, které si vzájemně půjčují a těžko se divit jejich výrokům, že v téhle zemi nemá cenu pracovat ani pro tuto zemi cokoli dělat. Mladí lidé na Kubě nejsou s revolucí v 50.letech už nijak spjati a necítí k ní žádný sentiment, spíše naopak - vidí, jak je systém nefunkční a nesouhlasí s ním. Proto je na Kubě takové množství sebevražd mladých lidí. Lidé uvažují jen v měřítku své individuality a nemožnosti jednotlivce cokoli změnit a ne bohužel v měřítku celospolečenském. Občané zde nemohou organizovat žádné veřejné demonstrace (ani kdyby byly na oslavu revoluce), jinak vám hrozí obvinění a uvěznění. Embargo a blokáda ze strany USA slouží jako výmluva kubánské vlády pro všechny obtíže, se kterými se občané setkávají. Program současné vlády nemá pokračování a vytváří se prostor pro nástup nové generace, ale stále zde převládá názor, že změna musí přijít shora skončením Castrovy dynastie. 8/10

  Diskuse po promítání Člověka v tísni 14.4.2011
  Hostem byl Rolando Jimenez Pozada, který strávil ve vězení na Kubě 7 let. Nepřítelem režimu se stal tím, že vytvořil právnickou skupinu, která se zaměřila na porušování Ústavy ze strany státu. Po obvinění by po 6 měsících měl následovat soud, ale v případu Rolanda se tak stalo až po 4 letech. Kubánskému režimu pomáhá i geografická poloha a fakt, že jsou jako ostrov izolovaní. Vláda vlastní média a velmi dobře se jí daří blokovat přenos nežádoucích informací. Internet má k dispozici zhruba 10% obyvatel, předně státní podniky, ministerstva a pro turisty je k dispozici na hotelech.

  26.02.12 - Sapkowski, Zaklínač: Bude další komix

  Geralt V předprodeji byl k dispozici ke hře Zaklínač 2 jako dárek komiks v češtině se zaklínačem Geraltem. Nyní lze získat druhou část komiksu, který vyjde cca za měsíc. Opět to bude plnobarevný 24-stránkový komiks, přeložený do češtiny. První měsíc bude v prodeji exkluzivně na Xzone za 69 Kč, kde si jej můžete již předobjednat. Více o komixech na téma Zaklínače tady na mých stránkách.

  25.02.12 - HDD: test externích disků

  HDD Konečně test disků pro USB 3.0, docela jsme se načekali. V testu Computeru 20/11 tester poškádlil 12 menších 2,5" a 3 ks 3,5" přenosných disků, všechny o velikosti 500 GB (což je pro 2,5" akorát, pro 3,5" už málo). Více zde.

  25.02.12 - Turistika: Další turistická soutěž :)

  Turistika Relativně nedávno jsem zde psal o turistickém deníku, který láká turisty na určitá místa v ČR a formou sběratelské hry (nálepky a nyní i magnety) je motivuje k turismu (mimochodem, trendem a buzzwordem roku 2011 a 2012 má být gamifikace). Nyní jsem objevil další podobnou soutěž, kterou zaštiťuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Slyším o něm poprvé, přestože bylo založeno již roku 1990! K 1.2.2012 má celkem 212 členů, z toho 204 řádných (obcí, měst a městských částí) a 8 přidružených. Soutěž se jmenuje Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska a spočívá v navštívení 17 partnerských měst (Česká Kamenice, Jindřichův Hradec, Kadaň, Litomyšl, Klášterec nad Ohří, Kutná Hora, Kroměříž, Nový Jičín, Polná, Prachatice, Spálené Poříčí, Svitavy, Šternberk, Třeboň, Františkovy Lázně, Beroun, Znojmo). Nejde vždy o úplně velká známá města, což je motivující k návštěvě (osobně jsem byl v minulosti jen v 6 z nich). Tak uvidíme, zda bilanci zlepším, ale letos to bude složité, je v plánu všeobecně náročný program..

  24.02.12 - Elektronika: Minirecenze mikrověže :)

  V září 2011 jsem si koupil mikrověž Reflexion HIF-5880, protože za dobrou cenu umí hromadu věcí, přehrává z různých médií a umí cokoliv konvertovat do MP3, což se hodí zejména u starých kazet. Napsal jsem krátkou recenzi pro zájemce. Není to pro žádné hudební fajnšmekry, ale praktická věcička do menšího bytu a pro ty, kdo chce konečně konvertovat svoje magentofonové kazety (odkaz pro ty mladší, co už nevědí, co to je :)

  11.02.12 - Kultura, knihy: StarCraft: Prvorození

  Prvorozeni
  Do sekce o knihách o StarCraftu jsem přidal recenzi první z trilogie Sága temných templářů s názvem Provorození. Chcete-li se dozvědět něco "ze zákulisí" a historie Protossů, přečtete si tuto knihu nebo aspoň moji recenzi :)

  09.02.12 - Stručně (nejen) o ACTA

  STOP
  Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.

  Každý o tom slyšel, leckdo o tom mluví, málokdo to četl. Řeč je o dohodě ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), Obchodní dohodě proti padělatelství. Dle Wiki je to kontroverzní vícestranná mezinárodní obchodní dohoda s trestněprávními prvky, jejímž účelem je vytvoření mezinárodního systému pro vynucování duševního vlastnictví. Poté, co ji na konci ledna ČR podepsala v Tokiu, strhla se mediální bouře, zviditelnili se Piráti, byli jsme svědky hackerských útoků. Je to skutečně takový problém a oč vlastně jde?
  Nebudu rozebírat to, co komentuje každý server (zkuste si vyhledat "ACTA" na idnes.cz, budete zavaleni články), budu stručný.
  1) Nestala se žádná katastrofa - zatím
  Podpis v Tokiu nic moc neznamená, jelikož smlouva vyžaduje ratifikaci v Evropském parlamentu a jednotlivých zemích EU. Vláda ČR proces ratifikace zastavila. Neznamená to sice, že nakonec neprojde, ale je to dobrý signál, že nad ní bude ještě někdo přemýšlet. Druhým důvodem je fakt, že jejím podpisem se moc věcí nemění, 90 % popisovaného již naše legislativa zahrnuje. Smlouva je navíc velice vágní, takže vynutitelnost je sporná (zvlášť, když si některá ustanovení protiřečí).
  2) Co problém je
  O smlouvě se poprvé začalo mluvit v roce 2008 díky WikiLeaks a zjistilo se, že celý proces vyjednávání je utajovaný! Proč? Co se tají? Proč vydavatelská a jiná lobby drží vyjednavače a úředníky v temných místnostech, aby dohodli něco, co stejně bude muset být veřejné? Proč státní správa věnuje náklady na takovéto jednání? Proč se smlouva podloudně schvaluje na jednání o rybářství a rybolovu?! Proč se míchají tak rozdílné problémy jako je ochrana duševního vlastnictví, ochrana proti padělání oděvů a léků? Negativní ráz dostala dohoda ACTA od roku 2010, kdy se na veřejnost díky intervenci české europoslankyně Zuzany Roithové dostala pracovní verze Smlouvy.
  Smlouva je nepřehledná, vágní a protiřečí si. Hrozí, že si ji bude každý stát vykládat po svém a nejdrsněji USA a Jižní Korea, kteří ji podepsali jako první a jsou v pozadí celé akce. Jak trefně píše Michal Rybka: "Je to takový pěkný trójský kůň, kterým mohou Američané vyvážet svoji legislativu do cizích zemí metodou postupných návrhů změn." Přečtěte si celé jeho pojednání o ACTA. Od stejného autora doporučuji úvahu o zavření Megauploads a to nejen proto, že s Rybkovými závěry souhlasím.
  Pozitivní na celém tom je akorát to, že se o smlouvě a těchto praktikách mluví, lidé se aktivizují, přemýšlí. Tedy pravý opak toho, co chtěli autoři a lobbysté utajit ve svých zatuchlých doupatech.

  Bohužel není všem dnům konec. Přeštěte si Plánované represe po přijetí ACTA, z toho jde mráz po zádech. Tomu říkám americký export svobody a demokracie.. a to nás ještě čekají diskuse o SOPA a PIPA. SOPA (Stop Online Piracy Act) je poslanecký návrh amerického zákona, který má omezit počítačové pirátství. Je prosazován především nahrávacími společnostmi (Zdroj: Wiki). PIPA (PROTECT IP Act) je další (tentokráte senátní) návrh amerického zákona, cílem je poskytnout federální americké vládě a držitelům autorských práv další nástroj k omezení přístupu k „podvodným webovým stránkám zaměřeným na porušování autorských práv či na padělané zboží“ a to převážně těm, které jsou registrované mimo Spojené státy americké (Zdroj: Wiki)!
  Dobrá zpráva je, že oba zákony odmítl Barrack Obama a jejich projednávání bylo odloženo na neurčito. Prozatím.. předpokládám jen do doby, co utichne mediální bouře kolem ACTA/SOPA/PIPA. A to chvíli potrvá, protože 11. února bude proti ACTA protestovat celá Evropa (více info).

  Další infozdroje:
  SOPA: Skryté Odepření Práv (nejen) Američanům
  Hon na internetové piráty, boj o svobodu internetu - nová rubrika na Tehnetu
  Diskuze odborníků: ACTA je dobrá pro vývozce, ale nechrání uživatele
  Piratskenoviny.cz: Proč odmítáme dohodu ACTA
  Video: Say NO to ACTA - krátké velice názorné video i pro ty, kteří vládnou jen základy angličtiny

  Únor 2012

  27.01.12 - IT bezpečnost: Testy antivirů

  Security Obecně jsem o testech antivirů již psal dávno a diskuse na téma nejlepší antivir je nesmrtelná. Přesto nebo právě proto si ze zájmem přečtu nějaké ty testy.
  Nedávno vyšel jeden v lednovém Chipu. Tentokráte to dopadlo takto (názvy produktů nepíšu, je to jedno, všehno je to nějaký Security balík 2012):
  1) F-Secure; 2) Kaspersky; 3) Norton Internet Security; 4) ESET;
  5) G Data; 6) Panda; 7)Avira; 8)Microsoft; 9) McAfee;
  AVG ani AVAST nebyli v testu. Test dal největší důraz na schopnost havěť nalézt a odstranit, ale také na výkon (rychlost) antiviru.
  Nejrychlejší byli F-Secure a Norton, v hledání a odstraňování havěti jsou první 4 antiviry velice vyrovnané a liší se v detailech jednotlivých disciplín. Překvapením je špatné umístění McAfee a Microsoftu (ten je však jediný zdarma).

  18.01.12 - Cestovatelské středy v Národním muzeu

  Deniken Následující článek sepsal kamarád Vláďa, děkuji mu za něj!

  V novém roce byl znovu zahájen cyklus cestovatelských přednášek konaných ve středu v Národním muzeu. Témata a termíny jednotlivých přednášek se nacházejí na stránkách www.cestovatelskestredy.cz. Jako první přednášející vystoupil v Národním muzeu dne 11.1.2012 švýcarský spisovatel a slavný záhadolog Erich Von Däniken (Wiki). Pro svoji přednášku si vybral téma o mimozemšťanech. Celá přednáška byla doprovázena promítáním obrázků, fotografií a videí.

  Däniken nás seznámil se svojí alternativní teorií, kdy v náboženstvích vnímané nebe, znamená opravdu vesmír a dříve byly na oběžné dráze kolem Země vesmírná města (města na obloze) a vesmírné lodě. Mezi obyvateli těchto měst vypukla válka a 2 města byla zničena (Bůh x Lucifer). Do takovýchto měst byli bráni lidé za účelem výuky. Jejich existenci (mimozemšťanů) pak v průběhu přednášky dokazoval. Jedním z důkazů je, že existuje takový vývoj technologie, který se do příslušné doby nehodí. Nejsou to věci mimozemského původu, ale věci, které vznikly v době, kdy lidstvo nemohlo mít takové znalosti. Uvedl zde pak několik příkladů.

  Řecko - v moři nedaleko Řecka nelezen přístroj, který ukazoval postavení planet vůči sobě (mechanický stroj).

  Turecký admirál Piri Reis a jeho mapa vydaná v roce 1513, kde je podrobně zachycena nejen pobřeží západní Afriky a východní část Jižní Ameriky, ale i část pobřeží Antarktidy (s ostrovy), které bylo podrobně zmapováno v roce 1949 (nachází se pod ledem).

  Horští indiáni u jezera Titicaca, kde byly nalezeny opracované kamenné bloky z velmi tvrdého kamene (tvrdost 8) s pravoúhlými úhly a různě složitě tvarované.

  Méně vyspělé civilizace se snaží napodobit vyspělejší - uvádí na příkladu soch s "brýlemi" či "skafandry", kdy lidé z té doby neznají smysl ale snaží se napodobovat (Inkové - Mexico - Palenque, nebo Indie a jejich stúpy).

  Velká Pyramida v Egyptě (Cheopsova)
  Vznikla prý dříve a podle filozofa Herodota ji postavil tyrant Chufu = Cheops za 20 let. Ale podle jiných vyprávění (?) byla pyramida postavena již dříve před potopou někým zvaným Henoh, který navštívil nebeské město. Podle křestanských legend byl prvním člověkem, který opustil zemi v ohnivém voze. Byl otcem Metuzaléma a dal mu do úschovy knihy. Ty by podle Dänikena mohli být uloženy právě v této pyramidě. V pyramidě existují ještě stále neproskoumaná místa (jsou tam chodby široké pouhých 12 cm) a pouze hodně vyspělá společnost může tyto knihy objevit.

  Jižní Amerika a planina Nazca
  Na této planině se nacházejí různé velké obrazce, které jsou pozorovatelné a rozpoznatelné pouze ze vzduchu - různé figury, úzké rovné linie (nejdelší má 23 km) a široké linie (8 km). Nachází se zde také hora "s ohoblovaným nebo uříznutým vrchem" - v půdě je vysoký obsah arzenu.

  Další důkaz návštěvy pak poskytuje samotná Bible - Starý zákon - Kniha Ezechiel. Ezechiel byl židovský vzdělanec a prorok, který po dobytí Jeruzaléma odešel do exilu do Babylónu. Zde se setkal s Bohem. Zde se vnímání rozchází a Däniken zde vidí, že byl kontaktován mimozemskou civilizací a spatřil vesmírnou loď - viz popis v knize, který byl převeden do technického provedení jedním z pracovníků NASA. Teologové jeho knihu vykládají jako budoucnost a proroctví, což je podle Dänikena chyba (hebrejština nemá budoucí čas) - Däniken říká, že popisuje, to co vidí - mimozemšťané ho vzali na návštěvu svého města na vrcholku hory.

  Celá přednáška byla zpracována o tom, že mimozemšťané Zemi navštívili a určitě se vrátí. Neexistence fyzického důkazu o jejich přítomnosti ještě neznamená, že neexistují. A dále jak zmínil, že velmi rychle se určité události, které jsou pozorované, během 2 generací stává legendami bez důkazů.

  Pokud někdo má zájem na další přednášku od tohoto autora, tak se Däniken objeví v České republice v květnu - konkrétně v Praze bude 14.5. se svojí další (prý jinou - měl by se zmínit o mayském kalendáři) přednáškou.

  04.01.12 - Hudba: Čekání na Nightwish si zkraťte Tarjou!

  Finská metalová královna a nejlepší metalová zpěvačka světa - TARJA TURUNEN - odstartuje již příští týden své "What Lies Beneath Final Tour 2012". Pro svůj úspěšný start si vybrala Českou Republiku a českou Mekku rocku a metalu, ZLÍN, kde její tour velkolepě vypukne již příští týden, v pátek 13. ledna ve 20:00 ve sportovní hale Euronics. Den nato, v sobotu 14. 1. vystoupí TARJA v PARDUBICÍCH, Malé ČEZ Aréně od 20 hodin. Speciálním hostem obou koncertů bude italská progresivně metalová banda HOLLOW HAZE, představující zbrusu nové songy z alba "Poison In Black", které vyjde co nevidět.
  Zdroj: MastersofRock.cz
  Tarja byla v Pardubicích před 2 lety - reportáž z onoho koncertu najdete tady a řadu fotek tady. Lahůdka na konec - video z koncertu.

  Na závěr ještě nějaké odkazy:
  Oficiální české stránky fanclubu
  Amatérský český fanweb
  Vstupenky
  Tarja Homepage

  Leden 2012


  Starší staré záznamy:
  - HomePage z let 2012-2013 (šestý díl)
  - HomePage z let 2010-2011 (pátý díl)
  - HomePage z let 2008-2009 (čtvrtý díl)
  - HomePage z let 2006-2007 (třetí díl)
  - HomePage z let 2004-2005 (druhý díl)
  - HomePage z let 1999-2003 (první díl aneb prehistorie)

  [ Nahoru | HomePage ]