Starší novinky - díl šestý (2012-2013)

Zajímavý název, že? Prostě a jednoduše sem budu odkládat "novinky" z hlavní stránky, které už nejsou tak horké, ale pomocí linků se jistě dostanete na další zajímavé stránky! (Tato stránka se proto může déle načítat...)

09.12.2013 - Pěkný advent všem!

Na stránkách dělám jen dílčí úpravy, takže je vyjmenuji, aby se tady něco dělo:
- část o A. Sapkowském (přidána sekce Audioknihy!),
- novinky u Nightwish,
- část Security (např. testy online antivirů),
- část o testech pevných disků,
- doplnění online aplikací, zejména her,
- a moje farma odkazů na zajímavé weby.


Mnohem častěji píši na Twitter.


Prosinec 2013

23.09.2013 - Theros neuchvátil, ani nezklamal

MtG_logo Stovky hráčů u nás a miliony po celém světě o víkendu přivítaly příchod nové edice Magicu s krátkým názvem - Theros. Karty jsou inspirovány řeckou a římskou mytologií a objeví se tak i nový typ karty - God. Proč ne, ať má každý svět své výjimky a exkluzivity, ale pak je divné, že vydali i planeswalkery (nová Elspeth, dále Xenagos a Ashiok). Nové vlastnosti Heroic a Monstrosity jsou zřejmé, Bestow je trochu zmatečné a nelogické, ale hratelné. Více informací ke stávající edici si jistě najdete sami na nejlepším (a asi i podstatě jediném pořádném) MtG serveru, kterým je CMUS.cz. Karetní spoiler tady.
My jsme na 2HG prerelease turnaji moc neuspěli, ale zase jsme objevili novou pražskou hernu Mephit, kde není přecpáno lidmi a hry se odbývají v klidu. Desáté místo z třinácti jistě za úspěch nelze považovat, ale opravdu jsme toho moc nerozbalili.
Tato edice znamená odrotování upířího Innistradu ze standardu. Po této velké (249 karet) edici budou následovat menší Born of the Gods and Journey into Nyx do klasického celoročního triptychu.

Září 2013

10.07.2013 - Léto s Karlem Mayem

Pokud vás každoroční omílání mayovek na Barrandově ještě neomrzelo, možná je vhodná doba výstavu "Po stopě Karla Maye", která se koná v Náprstkově muzeu v Praze. Zabývá se pohnutým životem a tvorbou Karla Maye, kterou dává do kontextu s realitou osudu amerických indiánů nahnaných v druhé půli 19. století do rezervací. K vidění je řada původních indiánských předmětů - zbraní, oblečení, šperků a předmětů denní potřeby.
Je vidět, že na výstavě pracoval i nějaký fanoušek mayovek, protože je tam řada faktografických panelů o díle - indiánské kmeny a jejich vztah k hrdinům, výčet kladných i záporných postav ze všech možných knih (vsadím se, že ani všechny neznáte).
Výstavě bych vytkl tmu, kdy na některé panely je špatně vidět. Na výstavě jsou asi jen dva interaktivní exponáty vhodné pro děti, což je trochu málo. Sice si mohou prohlédnout slavné zbraně hlavních hrdinů, ale na dnešní dobu je těch "šmatacích" exponátů málo a hromada písmenek je spíše pro dospělé. Jakoby autoři nevěděli, na koho to vlastně zaměřit. Budete tak muset jít 2x, poprvé si vše pěkně přečtete a pak, s dítkem, projdete jen rychle to, co bude děti bavit. Akorát se vám to trochu prodraží, výstava stojí dospělého 80 Kč. Můžete si tam také koupit turistickou známku muzea (vizitku bohužel ne) a případně nějaký chybějící díl mayovek (edice DVD v pošetce).
Výstava trvá do 27.10.2013, ale prázdniny jsou myslím vhodný čas.
Vhodné linky: Karel May na DatabaziKnih, ale webů s touto tematikou je hodně. Nedávno se třeba objevil na Xmanovi článek o životě Lexe Barkera, který byl podobně pestrý jako otce literárního Old Shatterhanda.

Červenec 2013

26.06.2013 - Divokej Bill s "15" v Praze

Nějak jsem v tom shonu (časem napíšu, kam láduju od března mnoho volného času) zapomněl upozornit na nové album skupiny Divokej Bill, kterou můžu. Album se jmenuje "15" u příležitosti 15 let od počátků kapely (sami to počítaj od prvního veřejného koncertu). Obsahuje 11 skladeb a musím říci, že je to klasika, na kterou jsme si již zvykli. Myslím, že se něco ujme, úroveň se nijak zvlášť nesnížila, přestože je tam cítit, že nám kluci trochu stárnou a měknou ;)
Externí recenze desky na Musicserveru a ještě jedna na Ireport.
Moje hodnocení: 7/10

A proč jsem si na to vzpomněl? Protože jsem byl včera na jejich pražském (kvůli povodni odloženém) koncertu na Smíchově. Bohužel počasí moc nepřálo, pršelo, což se možná odrazilo na návštěvnosti. Přesto přišlo lidí dost a byla fajn atmosféra. Na klucích se mi líbí, že jsou autentičtí, nehrají si na primadony a na pódiu strávili fakt dvě a půl hodiny, což není IMHO standardní.
K předkapele LIWID nic nenapíšu, nestihl jsem ji (ale na jejich webu si lze vzorek poslechnout, dá se). Jinak zahráli většinu (nebo všechno?) z nové desky a samozřejmě starší pecky, na které každý čeká, včetně Malování, Znamení, Plakala a Rozárky na konec. Fotky na rajčeti a fotoreportáž na Ireport.
Update: Kratičká reportáž Óčkaz Prahy
Pokud jste také byli, napište dojmy do návštěvní knihy.

Bacha, moc koncertů již nemají - zbývá jen Liberec a Plzeň tento týden a letos padla!

17.06.2013 - Povodně 2013

Nenechte se převálcovat mediální kampaní aktuální politické a vládní krize a nezapomeňte na oběti povodní prostřednictvím konkrétních sbírek:
- Český rozhlas
- Člověk v tísni
- ADRA
- Charita

03.06.2013 - Přehledový test pevných disků v květnovém Chipu

HDD Nový test jsem zpracoval a najdete jej tady na stránce testů. Test obsahuje zajímavou novinku - Wi-Fi disky.
Kromě této klasiky se Chip 5/2013 zabývá srovnáním webových úložišť. Zjistíte, že nejznámější Dropbox, Google Disk i MS Skydrive stojí za starou bačkoru a vyhrála Wuala. Ale i to je pro nás paranoidní bezpečáky málo, takže hlasuju pro bezpečný freeware, kterým je SpiderOak.

03.06.2013 - Brány Skeldalu zaplatil fanoušek z Partners

Takže nakonec port hry Brány Skeldalu budou. Podrobné informace o finiši kampaně přineslo tady Games.cz (stále pod Tiscali, značka, kterou lze považovat již teď za mrtvou). Zajímavé je, že nové články přibývají docela pravidelně.

Červen 2013

23.05.2013 - Brány Skeldalu na mobil asi nebudou

Dobrý den/ahoj,
V první řadě bych Vám chtěl moc poděkovat za Váš příspěvek Branám Skeldalu, opravdu moc si toho vážím. Do dnešního dne jsme dokázali vybrat od 111 startérů 90.700 Kč, což je více jak 50% potřebné částky.
Je to super, ale bohužel ještě stále schází těch dalších skoro 50% a proto Vás oslovuji jako skalního příznivce mého projektu s prosbou o pomoc, neboť pokud se nepodaří vybrat zbytek peněz, bohužel Brány Skeldalu zůstanou navždy zavřené. Tak pojďte do toho se mnou, schází ještě 14 dní a za tu dobu se to určitě dá zvládnout.
Nemyslím si, že by projekt trpěl nezájmem nebo nesympatiemi, ale počet startérů hrubě zaostává za počtem sympatizantů. Ten je skutečně velký (přes 1000 like na FB, fanouškovská videa, více jak 6000 přehrání kampaně atd.)
Jak lze konkrétně pomoci? Zkusil jsem dát dohromady malý seznam věcí, které by nám pomohli, pokud můžete, zkuste udělat nějakou z nich.

- Zkuste říct o Skeldalu svému okolí, svým známým, své rodině, možná někdo s tebou sdílí lásku ke hrám, zkus získat aspoň tři další „startéry"
- Jestli máte účet na Twittru, tweetni o našem projektu
- Jestli máte účet na Facebooku, dejte na svoji zeď informaci o našem projektu
- Jestli máte účet na G+ doporučte náš projekt svým známým
- Jestli máte účet na Lined In, poděl se o novinkách o projektu
- Jestli máte svůj blog, zkuste o našem projektu napsat

Pokud se do toho všichni opřeme, jsem si jistý, že to dokážeme. Pojďme otevřít Brány Skeldalu znovu.
Díky
Jindra Rohlík
P.S. jako bonus jsem udělal aplikaci pexeso Brány Skeldalu pro Android a iOS, je ke stažení na storech zcela zdarma. Zkuste si pexeso nainstalovat, pomůžete tím k jeho zviditelnění v žebříčcích a tak se může dostat k dalším lidem zpráva o našem projektu.
Verze pro Android Verze pro iOS

18.05.2013 - MS v hokeji finišuje

Ledni_hokej Hokej pomalu končí (pro Čechy de facto již skončil v pátek), takže správný čas připomenout stránky k tomuto mistrovství zde a konečně dodělané stránky pro rok 2012.

09.05.2013 - MS v hokeji - 7.den

Sedmý den 77. mistrovství světa v hokeji byl tak nabitý překvapeními, že musím pár slov utrousit i zde, na mém zanedbávaném webu.
Začalo to fantastickou výhrou Francie nad Ruskem 2:1, což se stalo poprvé v historii MS. Hokejový trpaslík se radoval jak kdyby vyhrál olympiádu, ale přejme jim to :) Jak připomněl Záruba, je to takový menší paradox, protože dnes slaví celé Rusko "Den vítězství" u příležitosti konce II. světové války. Jak napsal někdo na Twitteru, větší paradox by byl jen pokud by je porazili Němci..
Potom jsme hráli my s Dánskem a tohoto papírově slabšího soupeře jsme nemohli udolat, až ve 46. minutě pěkně střílel Michálek, ale vedení jsme bohužel díky hrubým chybám (přestali bruslit, bránit) ztratili o deset minut později (Poulsen). Kus zápasu jsem slyšel, něco málo i viděl, ale naši byli prostě marní. Pomalí, málo střel, malá aktivita u brankáře, nevyužité přesilovky - i pět na tři! V prodloužení se také nic nestalo a to jsme měli zase přesilovku! Rozhodly tak samostatné nájezdy, hokejová loterie, kterou jsme tedy hlavně díky Pavelcovi (nastoupil po zranění poprvé) a Zbyňkovi Irglovi (dal dva nájezdy!) vyhráli. Znamená to jen 2 body, místo tří, ale stále jsme aspoň ve hře. Z výkonu mužstva je však jasně vidět, že letos moc očekávat nemůžeme, není to ono. Večer jsem viděl část Švédsko-Kanada a to byl úplně jiný rychlostní stupeň..

Den překvapení zakončilo Slovensko, které nečekaně prohrálo s Lotyšskem 3:5. Tím se zamotalo i základní skupinou B, kde tak mají šanci na čtvrtfinále po 4 odehraných zápasech úplně všichni. V naší skupině je to jasnější, první je překvapení turnaje - Švýcarsko, které ještě neprohrálo, druhá Kanada, která nedala dnes Švédům šanci, třetí domácí Švédsko a o čtvrté postupové místo do čtvrtfinále se (doufejme) porve Česko s Norskem.
Na zápas domácích s Kanadou se vyprodala aréna Globen, přesto jsem měl pocit, že v hledišti nikdo není, panuje tam slušná nuda až klídek a to jim mixujou docela dobrou hudbu do přestávek (vloni Nightwish, letos jsem slyšel 2Unlimited ;)
PS: Musím poděkovat skvělé ČT za možnost sledovat hokej online na ČT24, bohatý hokejový program i web mshokej.cz. Měli bychom si uvědomit, že takovýto servis určitě všech 16 národů, které na MS hrají, nemají.

Květen 2013

13.04.2013 - Tarja - Beauty and the Beat

O tomto koncertě jsem zapomněl včas informovat, tak se omlouvám těm pár zbylým čtenářům ;)
Každopádně já tam byl, já to (krátkozrace) viděl, já to slyšel a teď to i zapsal (trvalo to přes dvě hodiny, proto tady těch článků moc není..). Moje dojmy i fakta z unikátního projektu, spojení operní a rockové Tarji se zvířecím, ale špičkovým a zábavným bubeníkem Mikem Terranou, si můžete přečíst na mé speciální stránce věnované Nightwish a Tarje.

12.04.2013 - Podpořte hru

V zahraničí známý Kickstarter pomáhá vykopnout do života projekty, na které si seberou peníze sami potenciální zákazníci, zájemci či fanoušci. To je myslím bezvadný nápad. Představte si film, výstavu, koncert, CD, divadlo nebo počítačovou hru na přání.
Je to možné již i u nás v ČR a to pomocí projektu Startovač, kde mě zaujal (no, ono toho tam zatím moc není) projekt "Port hry Brány Skeldalu na smartphony a tablety". Klasické české RPG máte šanci vidět i na tabletech (a to zdarma), ale je třeba se připojit a hodut něco do společného měšce. V případě, že se v daném čase nevybere dost peněz, všechny vám jsou zase vráceny.
Uvidíme, zda se to povede, já už přihodil :)
Zdroj: SvětAndroida

Duben 2013

10.03.2013 - Jeden svět


Již jsme dávno za polovinou, přesto ještě připomenu festival dokumentárních filmů Jeden svět, jehož 15. ročník právě probíhá. Filmů je opět notná řádka, můžete si naklikat vlastní program, stáhnout aplikaci do mobilu, číst tweety nebo sami tweetovat s hashtagem #jedensvet, lovit bobříky, diskutovat o filmech, chodit na bagety atd. Super je, že můžete do vybraných (resp. těch, které to podporují "nativně") kin nakupovat vstupenky online.
Dnes bych doporučil Úžasný Ázerbajdžán (9/10), Příběh hacktivistů (9/10) a Zakázané hlasy (7/10).

Podívejte se také online na krátké (do 10min), ale úderné dokumenty zde na webu ČT! Konkrétní problémy našeho světa můžete rovnou začít řešit..Březen 2013

22.02.2013 - Bezpečnost: Test antivirů pro PC

Security Na stránce, kde se zabývám bezpečností a zejména antiviry, přibyl test antivirových balíků.

01.02.2013 - Bezpečnost: Test antivirů pro Android

Security Na stránce, kde se zabývám bezpečností a zejména antiviry, přibyl test aplikací pro ochranu Androidu, tak se podívejte na stručné shrnutí testu, který byl uveřejněn v lednovém Chipu, a třeba naleznete svého favorita.
Ve stejném časopise naleznete také srovnání online antivirů, takže jsem aktualizoval příslušnou tabulku na výše uvedeném webu. Prozradím jen, že pořadím antivirů se za uplynulých 9 měsíců zamíchalo.

Únor 2013

29.01.13 - Hardware - Test 30ks 250GB SSD disků

HDD Poměrně brzy je tu další test SSD disků, tentokráte se jedná o větší 250GB kousky a ho najdete v lednovém Chipu (1/2013). Hlavní závěry a můj komentář naleznete na mých stránkách o testech disků.
Update 8.2.2013: Přidal jsem též test 10ks 2,5" 500 GB externích USB disků a deseti 64GB flashek, vše na USB 3.0.

08.01.13 - Gatecrash se blíží

MtG_logo Prerelease nové sady Gatecrash se blíží (26. ledna). Už se objevily i další informace o nových kartách - takže ve stručnosti:
- prerelease karty
- a v diskuzi na www.cmus.cz se postupně zobrazují nové karty(i s novými schopnostmi)

Gildy v této sadě: Orzhov, Dimir, Gruul, Boros, Simic


Schopnosti:
EVOLVE (Simic - zelenomodrá) - Whenever a creature enters the battlefield under your control, if that creature has greater power or toughness than this creature, put a +1/+1 counter on this creature.
BLOODRUSH (Gruul - červenozelená) - za zaplacení a discardnutí karty efekt posílení bytosti ve hře
BATTALION (Boros - červenobílá) - při útoku tou bytostí + 2 dalšími se spustí nějaký efekt
EXTORT (Orzhov - bíločerná) - při hraní kouzla můžeš zaplatit W/B, pak oponenti ztrácí život a ty získáš to co ztratí
CIPHER (Dimir - černomodrá) - při hraní ho přilepíš na potvoru a pokud dá combat damage oponentovi můžeš efekt zahrát znova bez placení many
Tak se těšte. (Za podklady k článku díky Vláďovi)

Seznam všech karet
FAQ k nové edici Gatecrash

Update 28.1.2013: Na turnaji jsme hráli Boros a Simic, vyhráli jsme 3x z 5 kol, skončili jsme na šestém místě z dvanácti a přesto jsme vyhráli pěkné 4 boostery. Borosů jsem čekal víc, Simic jsme snad ani nepotkali. Hrál se nejvíce Orzhov kvůli v 2HG efektivnějšímu Extortu a pak Gruul.

03.01.13 - Vše nejlepší do nového roku 2013!

Leden 2013

23.12.12 - Konec světa v režii České pošty

Tohle si nemohu nechat pro sebe (zápis z T&T systému České pošty):
Informace o zásilce XYZ:
Zásilka podána dne 19.12.2012 na poště 600 10 - Depo Brno 71.
Zásilka přepravována k dodací poště.
Zásilka připravována na dodací poště 251 07 - Depo Říčany u Prahy 70 k doručení.
Zásilka doručována dne 21.12.2012 poštou 251 07 - Depo Říčany u Prahy 70.
E-mail o termínu doručení zásilky adresátovi odeslán dne 21.12.2012.
Pokus o doručení neuskutečněn z technických důvodů na straně České pošty - zásilka připravena k opětovnému doručení.
E-mail o odůvodech neučinění pokusu o doručení zásilky adresátovi odeslán dne 21.12.2012.
Zásilka doručována dne 22.12.2012 poštou 251 07 - Depo Říčany u Prahy 70.
E-mail o termínu doručení zásilky adresátovi odeslán dne 22.12.2012.
Pokus o doručení neuskutečněn z technických důvodů na straně České pošty - zásilka připravena k opětovnému doručení.
Zásilka doručována dne 23.12.2012 poštou 251 07 - Depo Říčany u Prahy 70.
Zásilka uložena dne 23.12.2012 na poště 251 07 - Depo Říčany u Prahy 70, důvodem je "vyšší moc".

Prosinec 2012

28.11.12 - Kniha: StarCtaft - Stínoví lovci

Stinovi_lovci
V pořadí šestá česky vydaná kniha ze světa StarCraftu je pokračováním Ságy Temných templářů. Opět se tedy setkáme s archeologem Jakem Ramseyem, který má v hlavě protosskou mysl - Zamaru, mariňačkou Rosemary Dahlovou, císařovým synem Valeriánem, před kterým naše dvojice prchá a dalšími postavami, které známe alespoň jménem ze hry Starcraft (a samozřejmě s postavami, které vůbec neznáme).
Více na mé speciální stránce ke knihám ze světa StarCraftu.

Listopad 2012

21.10.12 - PC hry: Gun

hra Gun Původně jsem si chtěl odfrknout u právě vyšlé nové hry XCOM: Enemy Unknown. Modří již vědí, pro ostatní je tady recenze na Eurogameru nebo na Tiscali. Jedná se o další předělávku nesmrtelné klasiky z roku 1993-4, tehdy ovšem pod názvem UFO: Enemy Unknown (wiki) a následně Terror from the Deep.
Nakonec to dopadlo jinak, protože jsem si všiml ikony na ploše s názvem GUN. Už ani nevím, kdy jsem to nainstalovat ze Score, ale je to tam. Jedná se o příběhovou střílečku z divokého západu a pokud máte tento žánr rádi, vězte, že ta hra je fakt dobrá.
Prošel jsem hrami typu Outlaws (1997), Dead Man's Hand (2004), obě se mi líbily, tak proč ne GUN (2005)? (wiki, oficiální stránka, recenze Bonusweb)
Jsem cca v polovině hry (tento údaj, stejně jako řadu jiných důležitých jako "kolik koní jste ve hře již zabili" najdete ve statistikách), takže mohu říci, že je velmi dobře hratelná, pořád se něco děje, po akci následuje krátká animace, kterou se posouvá děj dopředu, někdy jinak, než čekáte. Grafika není nic moc, hranaté prolínající se postavičky mi v animacích připomínají WarCraft3 (2002) a další hry té doby. Ingame je to o něco lepší, i když v předskriptovaných situacích kůň klidně projede dogenerovaným bizonem nebo se šprajcne o ohradu. Ale na grafice to nestojí. Příběh začíná poměrně klasicky, je tu podivná vražda, takže pomsta, tajemství a postupné odhalování pravdy. Tutoriálem jsou hned první mise, kde se naučíte pohybovat, používat věci, střílet i jezdit na koni. Střílet je čím, jsou tu kolty, pušky, brokovnice, později tichý luk, sniperka a ne zas tak tichý dynamit. Zblízka můžete zaútočit např. nožem, tomahawkem, ale také třeba jen protivníka omráčit (hodí se u misí Wanted - dostaňte ho živého či mrtvého). Zbraně si můžete za (těžce) vydělané peníze vylepšovat. Zajímavostí je možnost zpomalení bitky v případě, že bojujete s přesilou.

Kromě hlavní dějové linie můžete třeba lovit, kopat zlato a hlavně plnit řadu vedlejších questů (zjisti, co se stalo s dostavníkem, najdi zloděje léku, postřílej bandity, ale i prokázat dobré ovládání koně nebo "zažeň krávy do ohrady!"), za jejichž splnění dostanete peníze a hlavně zkušenost, která tak je další motivací pro vylepšování své postavy. Vedlejší úkoly se ani příliš neopakují (kromě typu Wanted), takže je zábava je dělat.

Záporné stránky? Možná trochu krkolomné ovládání, které je ukazuje konzolový původ hry, ale dá se na to zvyknout. Pak vás docela zarazí grafika a bohužel opakující se postavy. NPC nejsou geniální, ale to tak bývá a i na normální obtížnost nedáte vše napoprvé. Vše pak rádi přehlédnete, když si můžete konečně tryskem zajezdit na koni, lovit a ofukovat dým z hlavní rozpálených revolverů. 90%

Update: Aktualizovanou a rozšířenou recenzi najdete tady na www.high-voltage.cz.

19.10.12 - Hardware - Test SSD disků

HDD Po delší době je tu další test SSD disků, tentokráte ho najdete v říjnovém Chipu (10/2012) a jedná se o test 26 ks (120 či 128 GB) do 3000 Kč. Hlavní závěry a můj komentář naleznete na mých stránkách o testech disků.
Trochu off-topic, ale stejný čip udělal zajímavý test 20 webových úložišť! Na prvních místech se umístili Wuala, Dropbox a Trend Micro SafeSync. Nic moc až špatně dopadli Google Drive, SkyDrive i Amazon Cloud Drive.

16.10.12 - Total Commander umí MTP protokol

Jak_na Pokud používáte TC a máte zařízení komunikující pomocí MTP (třeba telefon s Androidem ICS), jistě vás štvala neergomičnost protokolu ve Windows a nemožnost hrabat se v mobilu Totalem. To již můžete, přidal jsem příslušný tip do článku Tipy a triky pro Total Commander.


Říjen 2012

29.09.12 - MtG: Vracíme se na Ravnicu!

Zdravím zbylé čtenáře tohoto občasníku ;)Můj dnešní příspěvek se týká po delší době Magicu. Zítra se hraje prerelease nové sady (místa), jež nese název Return to Ravnica. Vracíme se na Ravnicu, město Gild (původní visual spoiler). Centrální město obývá deset různých gild (popis zde). Na turnajích si budete moci vybrat mezi pěti nejmocnějšími: Golgari (černozelená), Izzet (červenomodrá), Rakdos (černočervená), Selesnya (zelenobílá) či Azorius (modrobílá). Prerelease promo karty lze hrát na turnaji. Pokud si nejste jisti, která je pro vás, zkuste si kvíz :) Otázek je v zásobníku víc než jen na jeden test. Kterou gildu si vyberete Vy?
Karet je 274 a jejich přehled naleznete ve visual spoileru. Také se můžete podívat na videokomentář (efektivnější varianta než číst dvě hodiny všechny kartičky).
V původní Ravnice jsem nejraději hrál za Boros (Swiftblade, Lightning Helix) a Selesnyu (Only in Ravnica do the wolves watch to flock. Poznáte? :)).
Když sepíšete report z turnaje, můžete i něco vyhrát.

Update 29.9.2012: Tak nakonec jsme hráli Izzet (červenomodrá) a Selesnya (zelenobílá), což byla poměrně běžná kombinace. Přestože jsme neměli žádné dělo, super kartu (v podstatně jen promo karty pro tyto guildy), povedlo se to docela sladit, docela to chodilo a tak jsme dosáhli pěkných 4 výher z 6, což znamenalo 11. místo (z 53 týmů) a nějakou tu cenu. Po dlouhé době jsme vyhráli v prvním kole a vůbec poprvé jsme strávili dvě hry na první desce ;)

Září 2012

22.06.12 - Hardware - Test SSD disků

HDD Sice je již z dubna, ale třeba pomůže test SSD disků z Computeru 8/12. Můj komentář naleznete na mých stránkách o testech disků. Také jsem doplnil část o teorii.

08.06.12 - Bezpečnost: Test antivirů

Testy v Chipu jsou stručné, metodika testování diskutabilní, ale nic lepšího teď nemáme, takže zveřejňuji tabulku porovnání aktuálních antivirových balíků (neco_Security 2012). Seřazeno je dle výkonu (zátěže počítače, rychlosti skenování souborů a prohlížení webu), nikoliv dle detekčních schopností. Na ty poukazuje až druhý sloupec (vítěz je třětí v řadě). Obrázek si rozklikněte.

04.06.12 - Astronomie: Úkaz století?

Petr Horálek z Astronomického ústavu AVČR v Ondřejově: Přechod Venuše přes Slunce je jedním z nejvýjimečnějších úkazů, který můžeme na obloze spatřit. Poprvé si jeho možnost připustil slavný astronom Johannes Kepler, když si uvědomil, že podobně jako Měsíc při slunečních zatměních se mohou na sluneční disk promítnout i vnitřní planety Merkur s Venuší. Dokonce spočetl, kdy k jevu má dojít a ke vší smůle zemřel pouhý rok před ním. První pozorování tak pochází až z roku 1639 z Anglie. Do konce 19. století byl jev vzácnou studnou významných astronomických objevů. V roce 2004 nastal první ze dvou přechodů v tomto století, druhého se dočkáme ve středu 6. června časně ráno," vysvětluje Horálek. Dále ke své přednášce doplňuje: "Kdo o úkaz přijde, už se ho zcela jistě nedožije - znovu se Venuše vrátí před sluneční kotouč až v prosinci roku 2117."
Z České republiky spatříme jen poslední přibližně třetinu úkazu v časných ranních hodinách po východu Slunce. To bude vycházet (pro Prahu) ve 4 hodiny 54 minut letního času a 4. kontakt (okamžik úplného výstupu Venuše před slunečním kotoučem) nastane v 6 hodin 55 minut (ve výšce kolem 16° nad obzorem).
Zdroj: Astro.cz
Další info na Astronomie.cz

Červen 2012

04.05.12 - Hokej: Dnes začíná MS v hokeji!

Ledni_hokej Mám na to stále méně času, takže letos to bude asi jen stručně a evidenčně, nicméně nová stránka pro letošní šampionát již byla založena, docela brzy, ne? ;)
První zápas Česko-Dánsko můžete sledovat online na ČT24. Také jejich web doporučuji, je tam hromada informací již od začátku, vypadá to pěkně.


Květen 2012

27.04.12 - Drobky

- Za pár dní vystoupí na pražské pódium Nightwish s novou tour! Také se objevil první teaser k filmu a snad ještě lepší oficiální upoutávka na Tour edici alba Imaginaerum!
- Aktualizoval jsem přehled online antivirů na mé bezpečnostní stránce.
- Připomínám, že v každém Chipu teď vychází pravidelně tabulky nejlepších produktů z testlabu. Přestože lze mít výhrady k aktuálnosti a metodice, jak se hodnotí, orientačně se hodí. Z mých oblíbených témat najdete externí pevné disky, SSD disky, NAS a řada dalších.

Duben 2012

22.03.12 - Aktualizace stránek o bezpečnosti

Security Aktualizoval jsem trochu svou úvodní stránku o antivirech a dále jsem přidal přehled konferencí o internetové bezpečnosti v ČR (bude průběžně doplňováno).

07.03.12 - Přehled pevných disků (Computer 03/2012)

HDD I točící disky mají ještě své opodstatnění, takže na mé stránce "testů" najdete popis disků z tohoto přehledu.

06.03.12 - Dnes začíná festival Jeden svět 2012!

Právě dnes začíná 14. ročník jedinečného festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Jeho těžiště je v Praze, ale promítá se i v dalších městech. Vřele doporučuji, není to většinou žádná sranda, ale stojí to za to, nebo chcete žít v blažené nevědomosti? Nejsou to jen filmy o africké chudobě, ale také o Japonsku, Číně, Indii a mnohem blíž - evropské a české filmy. Podívejte se na neuvěřitelné soudy ve Státech, které si hrají na nejdemokratičtější stát planety (např. film Banány na pokračování). Hlavním tématem jsou však arabské revoluce v minulém roce zachycené okem kamery. Podívejte se sami do programu (lepší, ale náročnější je projít dle filmů). Dnes se začíná filmem Zpět na Tahrír. Režisér Petr Lom v něm zachycuje příběhy účastníků revolučních událostí v Egyptě.

Březen 2012

28.02.12 - Blíží se festival Jeden svět 2012!

U příležitosti Jednoho světa, který se letos odehraje v termínu 6.-15.3.2012 jsem předělal strukturu mých stránek Jednoho světa, které vznikly v roce 2009, ale trochu bez ladu a skladu, protože jsem nevěděl, kolik textu nakonec vyplodím. Nyní jsou stránky rozděleny hezky po jednotlivých letech, přičemž rozcestník je tady. Můžete si počíst zejména doplněný loňský ročník 2011. Čekání na festival si také můžete zkrátit sledováním filmů online na webu České televize!

28.02.12 - Promítání Člověka v tísni 14.4.2011

Zapomněl jsem na tento film - Vnoučata kubánské revoluce (CSFD) - který jsme minulý rok viděli, dávám sem pro úplnost záznamy Lucky:
Lidé na Kubě jsou rozdělení do několika sociálních tříd, které jsou od sebe jasně rozpoznatelné a oddělené (žijící v různých částech Havany). Průměrný plat na Kubě je 300-450 pesos. Studenti nemají často ani na jídlo a ošacení, které si vzájemně půjčují a těžko se divit jejich výrokům, že v téhle zemi nemá cenu pracovat ani pro tuto zemi cokoli dělat. Mladí lidé na Kubě nejsou s revolucí v 50.letech už nijak spjati a necítí k ní žádný sentiment, spíše naopak - vidí, jak je systém nefunkční a nesouhlasí s ním. Proto je na Kubě takové množství sebevražd mladých lidí. Lidé uvažují jen v měřítku své individuality a nemožnosti jednotlivce cokoli změnit a ne bohužel v měřítku celospolečenském. Občané zde nemohou organizovat žádné veřejné demonstrace (ani kdyby byly na oslavu revoluce), jinak vám hrozí obvinění a uvěznění. Embargo a blokáda ze strany USA slouží jako výmluva kubánské vlády pro všechny obtíže, se kterými se občané setkávají. Program současné vlády nemá pokračování a vytváří se prostor pro nástup nové generace, ale stále zde převládá názor, že změna musí přijít shora skončením Castrovy dynastie. 8/10

Diskuse po promítání Člověka v tísni 14.4.2011
Hostem byl Rolando Jimenez Pozada, který strávil ve vězení na Kubě 7 let. Nepřítelem režimu se stal tím, že vytvořil právnickou skupinu, která se zaměřila na porušování Ústavy ze strany státu. Po obvinění by po 6 měsících měl následovat soud, ale v případu Rolanda se tak stalo až po 4 letech. Kubánskému režimu pomáhá i geografická poloha a fakt, že jsou jako ostrov izolovaní. Vláda vlastní média a velmi dobře se jí daří blokovat přenos nežádoucích informací. Internet má k dispozici zhruba 10% obyvatel, předně státní podniky, ministerstva a pro turisty je k dispozici na hotelech.

26.02.12 - Sapkowski, Zaklínač: Bude další komix

Geralt V předprodeji byl k dispozici ke hře Zaklínač 2 jako dárek komiks v češtině se zaklínačem Geraltem. Nyní lze získat druhou část komiksu, který vyjde cca za měsíc. Opět to bude plnobarevný 24-stránkový komiks, přeložený do češtiny. První měsíc bude v prodeji exkluzivně na Xzone za 69 Kč, kde si jej můžete již předobjednat. Více o komixech na téma Zaklínače tady na mých stránkách.

25.02.12 - HDD: test externích disků

HDD Konečně test disků pro USB 3.0, docela jsme se načekali. V testu Computeru 20/11 tester poškádlil 12 menších 2,5" a 3 ks 3,5" přenosných disků, všechny o velikosti 500 GB (což je pro 2,5" akorát, pro 3,5" už málo). Více zde.

25.02.12 - Turistika: Další turistická soutěž :)

Turistika Relativně nedávno jsem zde psal o turistickém deníku, který láká turisty na určitá místa v ČR a formou sběratelské hry (nálepky a nyní i magnety) je motivuje k turismu (mimochodem, trendem a buzzwordem roku 2011 a 2012 má být gamifikace). Nyní jsem objevil další podobnou soutěž, kterou zaštiťuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Slyším o něm poprvé, přestože bylo založeno již roku 1990! K 1.2.2012 má celkem 212 členů, z toho 204 řádných (obcí, měst a městských částí) a 8 přidružených. Soutěž se jmenuje Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska a spočívá v navštívení 17 partnerských měst (Česká Kamenice, Jindřichův Hradec, Kadaň, Litomyšl, Klášterec nad Ohří, Kutná Hora, Kroměříž, Nový Jičín, Polná, Prachatice, Spálené Poříčí, Svitavy, Šternberk, Třeboň, Františkovy Lázně, Beroun, Znojmo). Nejde vždy o úplně velká známá města, což je motivující k návštěvě (osobně jsem byl v minulosti jen v 6 z nich). Tak uvidíme, zda bilanci zlepším, ale letos to bude složité, je v plánu všeobecně náročný program..

24.02.12 - Elektronika: Minirecenze mikrověže :)

V září 2011 jsem si koupil mikrověž Reflexion HIF-5880, protože za dobrou cenu umí hromadu věcí, přehrává z různých médií a umí cokoliv konvertovat do MP3, což se hodí zejména u starých kazet. Napsal jsem krátkou recenzi pro zájemce. Není to pro žádné hudební fajnšmekry, ale praktická věcička do menšího bytu a pro ty, kdo chce konečně konvertovat svoje magentofonové kazety (odkaz pro ty mladší, co už nevědí, co to je :)

11.02.12 - Kultura, knihy: StarCraft: Prvorození

Prvorozeni
Do sekce o knihách o StarCraftu jsem přidal recenzi první z trilogie Sága temných templářů s názvem Provorození. Chcete-li se dozvědět něco "ze zákulisí" a historie Protossů, přečtete si tuto knihu nebo aspoň moji recenzi :)

09.02.12 - Stručně (nejen) o ACTA

STOP
Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.

Každý o tom slyšel, leckdo o tom mluví, málokdo to četl. Řeč je o dohodě ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), Obchodní dohodě proti padělatelství. Dle Wiki je to kontroverzní vícestranná mezinárodní obchodní dohoda s trestněprávními prvky, jejímž účelem je vytvoření mezinárodního systému pro vynucování duševního vlastnictví. Poté, co ji na konci ledna ČR podepsala v Tokiu, strhla se mediální bouře, zviditelnili se Piráti, byli jsme svědky hackerských útoků. Je to skutečně takový problém a oč vlastně jde?
Nebudu rozebírat to, co komentuje každý server (zkuste si vyhledat "ACTA" na idnes.cz, budete zavaleni články), budu stručný.
1) Nestala se žádná katastrofa - zatím
Podpis v Tokiu nic moc neznamená, jelikož smlouva vyžaduje ratifikaci v Evropském parlamentu a jednotlivých zemích EU. Vláda ČR proces ratifikace zastavila. Neznamená to sice, že nakonec neprojde, ale je to dobrý signál, že nad ní bude ještě někdo přemýšlet. Druhým důvodem je fakt, že jejím podpisem se moc věcí nemění, 90 % popisovaného již naše legislativa zahrnuje. Smlouva je navíc velice vágní, takže vynutitelnost je sporná (zvlášť, když si některá ustanovení protiřečí).
2) Co problém je
O smlouvě se poprvé začalo mluvit v roce 2008 díky WikiLeaks a zjistilo se, že celý proces vyjednávání je utajovaný! Proč? Co se tají? Proč vydavatelská a jiná lobby drží vyjednavače a úředníky v temných místnostech, aby dohodli něco, co stejně bude muset být veřejné? Proč státní správa věnuje náklady na takovéto jednání? Proč se smlouva podloudně schvaluje na jednání o rybářství a rybolovu?! Proč se míchají tak rozdílné problémy jako je ochrana duševního vlastnictví, ochrana proti padělání oděvů a léků? Negativní ráz dostala dohoda ACTA od roku 2010, kdy se na veřejnost díky intervenci české europoslankyně Zuzany Roithové dostala pracovní verze Smlouvy.
Smlouva je nepřehledná, vágní a protiřečí si. Hrozí, že si ji bude každý stát vykládat po svém a nejdrsněji USA a Jižní Korea, kteří ji podepsali jako první a jsou v pozadí celé akce. Jak trefně píše Michal Rybka: "Je to takový pěkný trójský kůň, kterým mohou Američané vyvážet svoji legislativu do cizích zemí metodou postupných návrhů změn." Přečtěte si celé jeho pojednání o ACTA. Od stejného autora doporučuji úvahu o zavření Megauploads a to nejen proto, že s Rybkovými závěry souhlasím.
Pozitivní na celém tom je akorát to, že se o smlouvě a těchto praktikách mluví, lidé se aktivizují, přemýšlí. Tedy pravý opak toho, co chtěli autoři a lobbysté utajit ve svých zatuchlých doupatech.

Bohužel není všem dnům konec. Přeštěte si Plánované represe po přijetí ACTA, z toho jde mráz po zádech. Tomu říkám americký export svobody a demokracie.. a to nás ještě čekají diskuse o SOPA a PIPA. SOPA (Stop Online Piracy Act) je poslanecký návrh amerického zákona, který má omezit počítačové pirátství. Je prosazován především nahrávacími společnostmi (Zdroj: Wiki). PIPA (PROTECT IP Act) je další (tentokráte senátní) návrh amerického zákona, cílem je poskytnout federální americké vládě a držitelům autorských práv další nástroj k omezení přístupu k „podvodným webovým stránkám zaměřeným na porušování autorských práv či na padělané zboží“ a to převážně těm, které jsou registrované mimo Spojené státy americké (Zdroj: Wiki)!
Dobrá zpráva je, že oba zákony odmítl Barrack Obama a jejich projednávání bylo odloženo na neurčito. Prozatím.. předpokládám jen do doby, co utichne mediální bouře kolem ACTA/SOPA/PIPA. A to chvíli potrvá, protože 11. února bude proti ACTA protestovat celá Evropa (více info).

Další infozdroje:
SOPA: Skryté Odepření Práv (nejen) Američanům
Hon na internetové piráty, boj o svobodu internetu - nová rubrika na Tehnetu
Diskuze odborníků: ACTA je dobrá pro vývozce, ale nechrání uživatele
Piratskenoviny.cz: Proč odmítáme dohodu ACTA
Video: Say NO to ACTA - krátké velice názorné video i pro ty, kteří vládnou jen základy angličtiny

Únor 2012

27.01.12 - IT bezpečnost: Testy antivirů

Security Obecně jsem o testech antivirů již psal dávno a diskuse na téma nejlepší antivir je nesmrtelná. Přesto nebo právě proto si ze zájmem přečtu nějaké ty testy.
Nedávno vyšel jeden v lednovém Chipu. Tentokráte to dopadlo takto (názvy produktů nepíšu, je to jedno, všehno je to nějaký Security balík 2012):
1) F-Secure; 2) Kaspersky; 3) Norton Internet Security; 4) ESET;
5) G Data; 6) Panda; 7)Avira; 8)Microsoft; 9) McAfee;
AVG ani AVAST nebyli v testu. Test dal největší důraz na schopnost havěť nalézt a odstranit, ale také na výkon (rychlost) antiviru.
Nejrychlejší byli F-Secure a Norton, v hledání a odstraňování havěti jsou první 4 antiviry velice vyrovnané a liší se v detailech jednotlivých disciplín. Překvapením je špatné umístění McAfee a Microsoftu (ten je však jediný zdarma).

18.01.12 - Cestovatelské středy v Národním muzeu

Deniken Následující článek sepsal kamarád Vláďa, děkuji mu za něj!

V novém roce byl znovu zahájen cyklus cestovatelských přednášek konaných ve středu v Národním muzeu. Témata a termíny jednotlivých přednášek se nacházejí na stránkách www.cestovatelskestredy.cz. Jako první přednášející vystoupil v Národním muzeu dne 11.1.2012 švýcarský spisovatel a slavný záhadolog Erich Von Däniken (Wiki). Pro svoji přednášku si vybral téma o mimozemšťanech. Celá přednáška byla doprovázena promítáním obrázků, fotografií a videí.

Däniken nás seznámil se svojí alternativní teorií, kdy v náboženstvích vnímané nebe, znamená opravdu vesmír a dříve byly na oběžné dráze kolem Země vesmírná města (města na obloze) a vesmírné lodě. Mezi obyvateli těchto měst vypukla válka a 2 města byla zničena (Bůh x Lucifer). Do takovýchto měst byli bráni lidé za účelem výuky. Jejich existenci (mimozemšťanů) pak v průběhu přednášky dokazoval. Jedním z důkazů je, že existuje takový vývoj technologie, který se do příslušné doby nehodí. Nejsou to věci mimozemského původu, ale věci, které vznikly v době, kdy lidstvo nemohlo mít takové znalosti. Uvedl zde pak několik příkladů.

Řecko - v moři nedaleko Řecka nelezen přístroj, který ukazoval postavení planet vůči sobě (mechanický stroj).

Turecký admirál Piri Reis a jeho mapa vydaná v roce 1513, kde je podrobně zachycena nejen pobřeží západní Afriky a východní část Jižní Ameriky, ale i část pobřeží Antarktidy (s ostrovy), které bylo podrobně zmapováno v roce 1949 (nachází se pod ledem).

Horští indiáni u jezera Titicaca, kde byly nalezeny opracované kamenné bloky z velmi tvrdého kamene (tvrdost 8) s pravoúhlými úhly a různě složitě tvarované.

Méně vyspělé civilizace se snaží napodobit vyspělejší - uvádí na příkladu soch s "brýlemi" či "skafandry", kdy lidé z té doby neznají smysl ale snaží se napodobovat (Inkové - Mexico - Palenque, nebo Indie a jejich stúpy).

Velká Pyramida v Egyptě (Cheopsova)
Vznikla prý dříve a podle filozofa Herodota ji postavil tyrant Chufu = Cheops za 20 let. Ale podle jiných vyprávění (?) byla pyramida postavena již dříve před potopou někým zvaným Henoh, který navštívil nebeské město. Podle křestanských legend byl prvním člověkem, který opustil zemi v ohnivém voze. Byl otcem Metuzaléma a dal mu do úschovy knihy. Ty by podle Dänikena mohli být uloženy právě v této pyramidě. V pyramidě existují ještě stále neproskoumaná místa (jsou tam chodby široké pouhých 12 cm) a pouze hodně vyspělá společnost může tyto knihy objevit.

Jižní Amerika a planina Nazca
Na této planině se nacházejí různé velké obrazce, které jsou pozorovatelné a rozpoznatelné pouze ze vzduchu - různé figury, úzké rovné linie (nejdelší má 23 km) a široké linie (8 km). Nachází se zde také hora "s ohoblovaným nebo uříznutým vrchem" - v půdě je vysoký obsah arzenu.

Další důkaz návštěvy pak poskytuje samotná Bible - Starý zákon - Kniha Ezechiel. Ezechiel byl židovský vzdělanec a prorok, který po dobytí Jeruzaléma odešel do exilu do Babylónu. Zde se setkal s Bohem. Zde se vnímání rozchází a Däniken zde vidí, že byl kontaktován mimozemskou civilizací a spatřil vesmírnou loď - viz popis v knize, který byl převeden do technického provedení jedním z pracovníků NASA. Teologové jeho knihu vykládají jako budoucnost a proroctví, což je podle Dänikena chyba (hebrejština nemá budoucí čas) - Däniken říká, že popisuje, to co vidí - mimozemšťané ho vzali na návštěvu svého města na vrcholku hory.

Celá přednáška byla zpracována o tom, že mimozemšťané Zemi navštívili a určitě se vrátí. Neexistence fyzického důkazu o jejich přítomnosti ještě neznamená, že neexistují. A dále jak zmínil, že velmi rychle se určité události, které jsou pozorované, během 2 generací stává legendami bez důkazů.

Pokud někdo má zájem na další přednášku od tohoto autora, tak se Däniken objeví v České republice v květnu - konkrétně v Praze bude 14.5. se svojí další (prý jinou - měl by se zmínit o mayském kalendáři) přednáškou.

04.01.12 - Hudba: Čekání na Nightwish si zkraťte Tarjou!

Finská metalová královna a nejlepší metalová zpěvačka světa - TARJA TURUNEN - odstartuje již příští týden své "What Lies Beneath Final Tour 2012". Pro svůj úspěšný start si vybrala Českou Republiku a českou Mekku rocku a metalu, ZLÍN, kde její tour velkolepě vypukne již příští týden, v pátek 13. ledna ve 20:00 ve sportovní hale Euronics. Den nato, v sobotu 14. 1. vystoupí TARJA v PARDUBICÍCH, Malé ČEZ Aréně od 20 hodin. Speciálním hostem obou koncertů bude italská progresivně metalová banda HOLLOW HAZE, představující zbrusu nové songy z alba "Poison In Black", které vyjde co nevidět.
Zdroj: MastersofRock.cz
Tarja byla v Pardubicích před 2 lety - reportáž z onoho koncertu najdete tady a řadu fotek tady. Lahůdka na konec - video z koncertu.

Na závěr ještě nějaké odkazy:
Oficiální české stránky fanclubu
Amatérský český fanweb
Vstupenky
Tarja Homepage

Leden 2012


Starší staré záznamy:
- HomePage z let 2012-2013 (šestý díl)
- HomePage z let 2010-2011 (pátý díl)
- HomePage z let 2008-2009 (čtvrtý díl)
- HomePage z let 2006-2007 (třetí díl)
- HomePage z let 2004-2005 (druhý díl)
- HomePage z let 1999-2003 (první díl aneb prehistorie)

[ Nahoru | HomePage ]