Starší novinky - díl čtvrtý (2008-2009)

Zajímavý název, že? Prostě a jednoduše sem budu odkládat "novinky" z hlavní stránky, které už nejsou tak horké, ale pomocí linků se jistě dostanete na další zajímavé stránky! (Tato stránka se proto může déle načítat...)
Toto je čtvrtý díl, který obsahuje záznamy od začátku roku 2008 až po konec roku 2009 (tedy dva roky). Odkaz na další díly úplně dole. Enjoy!

28.12.09 - Soutěž: Lokalizujte v Praze ten správný zákusek :)

Milí čtenáři, vyhlašuji soutěž o zákusky dle svého výběru v hodnotě 100 Kč pro toho, kdo mi dá vědět, kde v Praze (kromě Modré laguny v Hlubočepích) se prodává zákusek zvaný hoblinka nebo obyčejně trubička. Je pravděpodobně z piškotového těsta (nejlépe měkkého), naplněná světlým dortovým krémem a jen pokapaná čokoládou, pro lepší představu je tady obrázek, který jsem pořídil v Jindřichově Hradci.
Trubicka.jpg, 45kB Vyhrává první reference, kterou úspěšně ověřím. Pokud dojdou dvě či více referencí ve stejný den, vyhrává ta, která je blíže Prahy 10.
Druhý poptávaný zákusek je marcipánová mašle, šlo o jemný měkký světlý marcipán v podobě mašle naplněné lehkou čokoládou (vše samozřejmě velmi sladké).
Své nálezy pište do návštěvní knihy nebo na email.

27.12.09 - Hudba: Divokej Bill v Akropoli

Divokej_Bill DB vydal album Mlsná, o němž jsem již tady psal (a teď si ho i koupil). Pokřtil ji na "akustickém turné", které jsem navštívil v Praze, Akropoli 15.12.2009. Recenze na Musicserveru je trochu drsná, ale je fakt, že to nebyla taková bomba jak jsem zvyklý. Možná je to tím, že jsem je slyšel zatím hrát jen venku a v pohybu. Sedět a hrát pecky jako Plakala nebo Dávno, to mi prostě nesedí. Doporučuji příště zajít si raději na nějaký open festival - samozřejmě, pokud se jim nepovede něco tak úžasného jako koncert v Lucerně v roce 2004.

24.12.09 - Vánoce: Hezké svátky všem čtenářům!

Nemohl jsem se udržet a nedat sem jeden z letošních vánočních Garfieldů:o)
G10.12.2009.gif, 81kB
Mimochodem, jeden sešit jsem k Vánocům dostal, doufám, že přibydou brzy další ;)

21.12.09 - Internet: 522 hodin za rok, je to hodně nebo málo?

Internet Před rokem jsem si nainstaloval zajímavý plugin do Firefoxu - TimeTracker - a zjistil jsem, že jsem přesně za rok nasurfoval po internetu (tj. počítala se doba, kdy je okno FF aktivní) 522 hodin, tj. 21 a 3/4 dne a průměrně 1,43 hodiny denně. Je to pro člověka živícího se převážně prací na počítači hodně neboo málo nebo akorát? Co myslíte? A kolik probrouzdáte vy? (Návštěvní kniha pro vaše názory).

21.12.09 - Doprava: Za zpoždění vlaku je možné žádat odškodnění

No, neradujte se, ono to ještě chvíli potrvá, ale zajímavý článek na toto téma si přečtěte. A pokud používáte mezinárodní spoje nebo jste handicapovaní (více informací), tak se vás to přece jen týká.

10.12.09 - K zamyšlení: Jak vznikají hračky?

Stále jsou mezi námi lidé, kteří si neuvědomují, že všichni Evropané patří k nejbohatším lidem na světě. Až budete kupovat hračky dětem na Vánoce, přečtěte si předem tento krátký článek. Účelem není zkazit Vám Vánoce, ale ukázat, že strkáním hlavy do písku pomůžeme maximálně tak sobě. Řešení? Co třeba kupovat fair trade výrobky? I hračky se dají v tomto stylu koupit. Nebo hračky české, i těch pár nalézt lze..

10.12.09 - Sport: Češi jsou v Davis Cupu druzí

Davis Cup Všichni to dávno ví, ale chtěl jsem, aby to zůstalo uchováno i na těchto stránkách: Tenisový Davis Cup vyhráli letos Španělé po deklasující výhře 5:0. Nutno říci, že výsledek neodpovídá zápalu, s kterým se hrálo. Většina komentátorů se shoduje na tom, že hlavní příčinou je fakt, že duo Štěpánek-Berdych je prostě unavené, protože celou sírii zápasů táhnou hlavně oni. O dalších dvou jménech v českém týmu se v podstatě nemluví (Hájek, Dlouhý). Narozdíl od Španělů, kteří by byli schopni postavit ještě jeden podobně kvalitní tým. V TOP 100 ATP mají 11 hráčů, my 2 (hádejte které). Myslím si, že od roku 2005, kdy ČR poprvé v historii sestoupilo ze Světové skupiny nejlepších 16 zemí, je finále Davis Cupu obrovským úspěchem. Dobré je, že oba naši klíčoví hráči chtějí dále reprezentovat, takže třeba příště;)

Davis Cup na IDNES
Češi v Davis Cupu uhráli jen dva sety. Takhle krutě neprohráli 24 let
Infografika Aktuálně: Historie ČR v Davis Cupu
Infografika Aktuálně: Porovnejte si sami

4.12.09 - Internet: Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek

Internet Pátý ročník této ankety byl zahájen, tak můžete zahlasovat, i když asi to bude k ničemu jako vždy. V prvním ročníku například vyhrál (a to bych podepsal) poplatek za příchozí platbu... a nestalo se nic, většina bank ho stále účtuje.

3.12.09 - Internet: Big bang theory na dalším webu

Internet Můj aktuálně nejoblíbenější sitcom (i když s HIMYM to je skoro plichta) Big Bang Theory má kromě známé fan page ještě jednu zajímavou stránku - big-bang.cz, která nabízí super službu - přehrávání epizod BBT online! Takže to můžete zkusit, je to i s českými titulky!

3.12.09 - Internet: Soutěž o nejlepší hosting - výsledky

Internet Podzim je období všemožných anket popularity, zřejmě k tomu vábí studené počasí a krátké dny, lidé raději tráví čas u televizoru a počítačů - samozřejmě jak kteří;)
Jednou z těch užitečnějších anket je soutěž Top hosting 2009, kde nerozhoduje jen popularita hlasujících (počet hlasujících je bohužel nízký: 2816, ale faktem je, že se o anketě moc nevědělo, včetně mě), ale svou kategorii má i odborná porota, která podrobí webhosting benchmarkingu a ručnímu testování (popis metodiky), což považuji za největší přínos akce. Tady najdete výsledky, což se může hodit, pokud uvažujete o novém webhostingu či jeho přesunu.

Prosinec 2009

30.11.09 - Internet: Křišťálová lupa - výsledky

Internet Lupa I internet má své "slavíky", říká se jim "Křišťálová lupa", který uděluje jeden z nejstarších žijících českých webových projektů, překvapivě Lupa.cz. Výsledky zde nebudu opisovat, můžete si je najít tady, omezím se jen na komentář pár výsledků.
Bohužel není zatím známo kolik vůbec hlasovalo lidí, nicméně výsledky jsou rozporuplné, kde vedle sebe stojí superznámé weby (Aukro.cz) a neznámé, které nějak propluly nominací (Fler.cz). Zařazení webů do stejné kategorie je také diskutabilní (Aukro jako aukce a Alza jako klasický e-shop). Kategorii Uživatelská média opanovaly víceméně neznámé weby - kromě Lost.cz, který je překvapením, seriál snad teď ani neběží. Na druhou stranu je ten web živý s pěkně zpracovanými epizodami. Škoda, že nikdo neprosadil Prison-Break.cz nebo Big-bang-theory.cz nebo himym.cz (tam ale nestíhají popisy epizod).
Zajímavé je, že se do kategorie Projekt roku dostal i zde dříve uvedený web Pametnaroda.cz. Velice zajímavým projektem je ontheroad.to, v podstatě portál pro blogování o aktuální cestě kohokoliv kdekoliv na světě. Tento web je překvapivě český a funguje od roku 2007 (firma od roku 2004), nicméně se přiznám, že jsem o něm nevěděl. Vyznačuje se podporou velké škály komunikačních prostředků (včetně SMS), kterými můžete své zážitky přímo z cesty zveřejnit.
Na závěr seznam webů, které jsou na žebříčku a sám mohu doporučit: aukro.cz, alza.cz, czechcomputer.cz, email.seznam.cz, centrum.cz, zive.cz, mobilmania.cz, idnes.cz, aktualne.cz, youtube.com, lide.cz, google.cz, csfd.cz, mapy.cz a idos.cz. Je zajímavé kolik webů člověk navštěvuje ;)
Své připomínky k anketě nebo tomuto článku můžete sdělit v návštěvní knize.

29.11.09 - Kultůůůra: Slavíci a nové album Anety

Aneta_Jsem V sobotu 28.11.09 proběhl další ročník nekonečné divácké ankety udělující slavíky (nejdříve zlaté, pak české). Všichni asi ví, jak to dopadlo, nicméně v hlavních kategoriích zopakuji:
Kapely: Kabát, Chinaski, Divokej Bill (stejně jako vloni),
Zpěváci: Karel Gott, Petr Kolář, Daniel Landa (stejně jako vloni),
Zpěvačky: Lucie Bílá, Lucie Vondráčková, Ewa Farna, Aneta Langerová (stejně jako vloni).
Anketa ukazuje, jak konzervativní je publikum, resp. že hlasující se příliš nemění. Přesto lze vyzdvihnout dobrý výsledek mladíků z Úval, kterým zřejmě posílají hlasi nejenom mladí. Naopak je překvapením až čtvrté místo Anety, jejíž poslední CD "Jsem" je skutečně návratem k tomu lepšímu, co zatím vyprodukovala. Řekl bych, že divácí a hlasující nestihli zareagovat na album Jsem (a podobně na album Mlsná od Divokého Billa), které vyšlo 9.11., a protože se povedlo, výsledek v anketě by byl jinak asi lepší. Nicméně důležité je, jak to vnímá Aneta a ta byla v noci s Andělem docela v pohodě, tak snad jí to vydrží. Křest CD je 4.12. v Hard Rock Café.

26.11.09 - Kultůůůra: Rammsteini v Praze

Rammsteini_v_Praze Rammsteini nepatří mezi kapely, co poslouchám denně, ani ne týdně či měsíčně, ale jsou prostě vidět a slyšet a pár kousků se mi vyloženě hudebně líbí (Amerika, Moskau, Sonne, Engel, Reise reise). Letos zvířili prach veřejného mínění klipem k songu Pussy, který šokuje a překonává asi vše, co zatím v hudebním klipu ukázáno bylo - skutečně pro děti nevhodné (asi i pro některé dospělé). Šikovně tak upozornili na nejnovější album Liebe ist für alle da (recenze), které vydávají po 4 letech, během kterých se málem rozpadli (přečtěte si rozhovor).
Naskytla se mi příležitost (ještě jednou díky;) se podívat na včerejší pražský koncert a tak jsem se vydal. Koncert začínal ve 20 hodin, nicméně přes německé fanoušky jsme se dostali na své vyvýšené místo až v půl deváté, což bylo brzy na R+, kteří přišli v devět, ale už naopak bylo pozdě na předskokany - dle webu skupina Combichrist.

Rammsteini_album Nemám R+ naposlouchány, takže po hudební stránce toho nemohu moc říci, pouze, že až na výstřední hity, se mi zdá (zvuková) produkce již poněkud stereotypní a jednoduchá (řvací, dupací či pochodovací songy). U některých skladeb jde mráz po zádech, jak evokují temné časy wehrmachtu (osobně nevím, zda to je oslava nebo odsouzení). Co ale dělá koncerty R+ výjimečné je bezesporu vizuální stránka - tolik ohně jsem neviděl ani na vystoupení fakírů a ohňostrojů a petard bylo také dost. Co mě dostalo nejvíce, je však dokonalá synchronizace zvuku a světel! Samozřejmě zejména strojové části písní se dobře časují, ale i jako celek zapadaly barvy, lasery, plameny, kouř a synchronizované zapínání a vypínaná různých světel do hudby perfektně. Atmosféru koncertu (a vlastně celé produkce R+), kde IMHO šlo spíše o vizuální stránku, protože zvuk nebyl 100%, pěkně dokreslovala "projížďka" klávesisty na gumovém člunu kotlem Sazka Areny (mimochodem vyprodané), zapálení "diváka" plamenometem nebo na obřím penisu sedící frontman kropící publikum pěnou.

Pokud bych to shrnul: R+ již jsou na hudebním "trhu" dost dlouho na to, aby překvapili svou hudbou, ale dle vyprodané Arény mají stále co říci fanouškům, kteří myslím ocení zejména technickou dokonalost předvedené show. Nedokážu posoudit texty písní (tolik času jsem jim zase nevěnoval), nicméně hudebně občas mile překvapí a za ztrátu času koncert rozhodně nepovažuji ;) Až na to, že playlist (Rammlied, B********, Waidmanns Heil, Keine Lust, Weißes Fleisch, Feuer Frei!, Wiener Blut, Frühling in Paris, Ich Tu Dir Weh, Liebe Ist Für Alle Da, Benzin, Links 2 3 4, Du Hast, Pussy, Sonne, Haifisch, Ich Will, Engel) příliš preferoval nejnovější desku, kterou nemám naposlouchanou a největší křivdou je, že (mi) nezahráli ani Ameriku, ani Moskvu. Teď mě omluvte, jdu si tyto skladby napražit do sluchátek..
Další informace: "Recenze" na Musicserveru

23.11.09 - Počítače, HDD: Další test pevných disků, tentokráte SSD

HDD Po půl roce přináší Chip další ze svých rychlotestů (rozuměj test, který je manažersky stručný, ale nemá dostatek zástupců a není popsána metodika).Podrobnosti najdete jako vždy ve speciální rubrice o pevných discích.

22.11.09 - Politika, kultura: My jsme to nevzdali

My_jsme_to_nevzdali V ulicích Prahy jste si možná všimli výstavy "My jste to nevzdali - Příběhy 20. století" k výročí dvaceti let pádu železné opony. Výstava obsahuje 12 skupin stojanů s informacemi o klíčových událostech, lidech Č(SS)R a témat minulého století - od 2. světové války, přes holocaust, gulagy, 50. léta, 1968-69, disent a chartu 77, normalizaci, naše menšiny, divadlo a revoluce až po listopad 1989.
Výstavu (stručně popis) doporučuji všem - zejména mladým, pro které je listopad 1989 dávná minulost a to předtím pravěk. Využijte výstavu i jako inspiraci k procházce Prahou! Vede zajímavými místy, které nezná i leckterý pražák (pod svícnem je tma): z Hradu (Hradčanské náměstí) přes Klárov, Kampu (nebo Palachovo náměstí), Národní divadlo, Jungmannovo náměstí, až po náměstí Václavské. Trasa je docela dlouhá a textu je hodně - doporučuji na to celé odpoledne (ve čtyři začíná být tma). Výstava však končí již 23.11. :(
Výstavu připravilo sdružení Post Bellum a Ústav pro studium totalitních režimů. Post Bellum je nevládní a nezisková agentura (právně občanské sdružení) založená v roce 2001. Jedná se především o sdružení novinářů, historiků, studentů, kteří natáčí vzpomínky historicky významných skupin obyvatelstva - jako jsou např. veteráni z 2. světové války, oběti holocaustu, novodobí vojenští veteráni, političtí vězni komunistického režimu v tehdejším Československu, představitelé disentu v českých zemích a další historicky významné osobnosti politického, kulturního, společenského a vědeckého života ve 20. a 21. století v českých zemích.
Mezi další hodnotné informační zdroje patří web Paměť národa.

22.11.09 - Kultura-hudba: Divokej Bill vydal novou desku

Mlsna S názvem Mlsná přichází páté (samostatné) album svérázné úvalské skupiny, které čítá 12 songů. Ještě jsem to neslyšel, ale jistě se hoši zase snažili vytvořit pěkný skákačky. Předchozí deska Divokej Bill mi přišla taková umírněněnjší, tak uvidíme. Každopádně si můžete Billa také užít na turné, které po českých luzích s novou deskou rozjel. Tak ať to šlape, chlapi!
Můžete také zahlasovat pro ně ve Slavíkovi...

22.11.09 - Životní prostředí: Žižkovo alej byla zpamátněna!

Plechovka pro alej "Dne 3. listopadu 2009 Krajský úřad kraje Vysočina po dlouhém a složitém procesu rozhodl o zpamátnění aleje mezi Žižkovým Polem a Přibyslaví. Krajský úřad prohlásil celkem 274 z celkového počtu 306 stromů v aleji za památné a chráněné zákonem o ochraně přírody." Malá výhra při ochraně stromů u silnic. Více informací.
Alej v Třešti, o které jsem psal v souvislosti s akcí "Plechovka pro alej" byla též natřena! Více informací.

22.11.09 - Ochrana zvířat: Den bez kožešin

Happening ke Světovému dni bez kožešin letos připadá na pátek 27. 11. Tento den se v 16.00 sejdou zájemci v Praze v Železné ulici 1 a společně uctí památku všech tzv. kožešinových zvířat, která prožila své krátké životy v utrpení, aby pak byla zabita jen ve jménu módy. Přijďte vyzvat chovatele tzv. kožešinových zvířat, aby tuto činnost ukončili.
Další informace

10.11.09 - Bezpečnost: (Nejen) Test antivirů v Chipu 11/09

Security Testování kvality antivirů je ošemetná záležitost (naposledy jsem o tom psal zde) a tak je každý test třeba brát s nadsázkou. Včetně toho v Chipu.
Chip zkusil tři věci: detekovat nenainstalovaný malware, odstranit nainstalovaný bordel a odstranit rootkity.

V první části se skenovalo 3194 nejrozšířenějších virů (hm, jak tohle posoudili a chytili..). Naprostá většina z 20 testovaných antivirů viry chytily skenerem, úspěch residentů byl o něco horší (to je zajímavý poznatek, znamená to, že aktivní malware se OPRAVDU hledá hůře, protože se snaží ukrýt).
Odstranění bordelu infikovaného počítače je horší, Chip rozlišoval detekci, odstranění aktivních komponent a kompletní vyčištění (vzorek bordelu činila jen pětice nejšikovnější havěti reprezentovaná AutoIt, Autorun, Banload, Mytob a Rontokbro). Nutno říci, že 100% úspěšný nebyl žádný antivir, ale téměř všechny je dokázaly aspoň pacifikovat tak, že byl vir dále nepoužitelný (výjimkou z těch nejznámějších antivirů byli Avast a AVG, který si neporadil s Win32/Rontokbro.
Odstranění nainstalovaných rootkitů (Hupigon, Infostealer, NTRootkit, Pigeon, PolyCrypt) činilo kupodivu menší problémy, nicméně nejvíce dal zabrat Win32/NTRootkit, na který byly krátcí (opět z těch nejznámějších) eScan, Avira i AVG.

Jak to dopadlo celkově? Vítězem testu se stal Norton AntiVirus 2009 s jediným zaváháním (nezvládl kompletně odstranit Win32/Mytob), dále druhý byl TrendMicro Internet Security 2009 a třetí BitDefender AntiVirus 2009. U nás populární NOD32 byl 5., Avira 12., avast 13., AVG 14. místo. Cenový tip získala Avira, i když jak je vidět, další známé freeware antiviry byly v závěsu.
Propadákem se stal freeware ClamWin Antivirus, který skončil na posledním místě. Co k testu ještě říci? Chip přešel na dost stručné popisy testů, takže moc toho není známo, navíc jde o převzatý článek z německého Chipu a za třetí test pracuje s neznámými produkty jako BullGuard Internet Security nebo pokusy firem, které se doteď specializovaly na něco jiného (Ashampoo AntiVirus) a naopak nezařadí důležité antiviry (kde je sakra McAfee?!).
Další info: Chip 11/2009

Test odstraňování bordelu dělal nedávno i Andreas Clementi z AV-Comparatives, který nejvíce ohodnotil antiviry eScan, Symantec, Microsoft, F-Secure, Kaspersky, BitDefender (ADVANCED+), do druhé skupiny dal ESET, Sophos, AVG, McAfee, Avast, AVIRA, Trustport (ADVANCED), ostatní nemá cenu zmiňovat. I to je důkaz, že co test, to jiný výsledek, i když nějaké trendy vysledovat lze: mezi TOP5 podle mě patří: Symantec/Norton (to jsou jen obchodní názvy, motory mají stejné), NOD32, McAfee, Kaspersky, F-Secure. Na vážkách jsem se zařazením stále lepších BitDefender a TrendMicro.

Pokud máte k tématu nějaké připomínky či podněty, pište do knihy nebo na email (kdo ho najde). Nezapomeňte se též podívat na mou stránku o antivirech zdarma. Pokud by vás zajímala databáze antivirů - jsou jich opravdu desítky - také mohu časem vytvořit.

10.11.09 - Bezpečnost: Další skenovací multimotor online

Security Objevil jsem další online službu, která vám ověří, zda zaslaný soubor obsahuje vir. Disponuje 37 motory, baví se s vámi česky a šlape relativně rychle, najdete ji na VirScan.org.
Službu jsem již zařadil mezi ostatní online antivirové skenery na mé Security stránce. Btw. všechny tyto služby a jejich motory nezachytily jednoho na míru vytvořeného trojského koně. Pokud mátě zájem o více informací či profesionální bezpečnostní služby, napište (harry_ZAVINACseznam.cz).

4.11.09 - Turistika, kamenné památky: Ukradený pamětní kámen

Přináším odkaz na článek o ukradeném pamětním kameni, snad kdyby se objevil tady v Čechách.. Zloději nechť ruka upadne a nemá klidné spaní.

4.11.09 - MtG: Pár novinek

WorldWake Edice Zendikar (visual spoiler) je venku cca měsíc. Zahrál jsem si malý release turnaj v Outpostu s totálně průměrným výsledkem 3-1-3 a musím řici, že se mi ta sada přes počáteční nedůvěru docela líbí. Víc než Alara. Mno nic. Druhou sadou z bloku bude WorldWake. Dále vyjde premiový balík Sliverů a dual deck Garruk vs. Liliana (seznam karet). Oznámen byl zároveň další dual deck - Phyrexia vs. The Coalition, zcela netradičně v duchu všichni proti černé. Uvidíme jej ale až v březnu příštího roku.
Za podklady děkuji Vláďovi.

Listopad 2009

11.10.09 - Internet, bydlení: Zajímavé linky

Bydlení Každý, kdo začne studovat problematiku bydlení, zjistí, že internet je báječné médium, které ulehčí shromažďování informací. Nahodim se pár zajímavých linků, na které jsem narazil.
Řadu nemovitostí nabízí realitní kanceléře, které se mohou a nemusí sdružovat v Asociaci RK. Vzhledem k tomu, že RK nemají dobrou pověst (viz Jak nenaletět RK), je dobrým počinem portál Bezrealitky, kde můžete prodávat/hledat nemovitost sami a najdete tam i řadu dalších zajímavých služeb a informací (např. cenovou mapu). Chcete si nastudovat něco o hypotékách? Zkuste kromě obvyklých finančních portálů odborně, ale srozumitelně psaný Hypoindex. A víte, že existuje i sekta, pardon, asociace pro hypotéční makléře?
Dále jsem našel zajímavý projekt - Honzova Hypotéka - pro internetové spárování poptávky a nabídky bez zbytečných zprostředkovatelů (recenze webu). Dalším podobným webem je Nehledejte.cz, kde kromě obvyklého porovnávání hypoték (podobný systém jako u Honzovy hypotéky, ale dotazník je podrobnější a věrohodnější - ale zase nabídku tvoří automat makléřské společnosti Simply a ne živý člověk, tj. chtělo by to obě služby spojit) najdete databázi cen pro oceňování nemovitostí.

Aktualizoval a zpřehlednil jsem řadu odkazů v sekci linky - praktické odkazy, které se mohou hodit: náhled na katastr nemovitostí (něco online zdarma!), obchodní rejstřík, rejstřík ekonomických subjektů apod.

01.10.09 - Počítače: Server CDR.CZ reinkarnoval

Internet Oblíbený "počítačový" server cdr.cz se proměnil na Deep in IT (diit.cz), čímž potvrzuje trend přechodu od oblasti optických médií do širší oblasti počítačové žurnalistiky. Změna je jistě dobrý trend, obsahová náplň serveru dávno jeho jménu neodpovídala a vizuální a funkční stránka byla též zastaralá. Tvář serveru není příliš inovativní a přehledná, ale lidé si zvyknou na všechno, navíc o cdr.cz týmu je známo, že se jedná o pár lidí, kteří nemají za sebou žádný velký vydavatelský dům či firmu, která by mohla pořádnou a rychlou změnu zafinancovat. Očekávám, že přerod tedy bude postupný a pouze se obávám, zda najdou svou oblast, kde budou vynikat, protože kvalitních všeobecných webů je u nás již dost: výrazně se zlepšující Světhardware.cz, trvalé Živě.cz, trochu techničtější Technet.cz a další se specializují na oblasti jako je Internet (Lupa.cz), Digitální fotografii (Digimanie, Digineff), Mobily (Mobilmania, Mobil), hry (Bonusweb, Doupe, Hrej) apod.
Update: Potvrdilo se, že finanční a technické zázemí serveru je minimální - start nového serveru výkonově neutáhli a zatím se vrátili k cdr.cz..

01.10.09 - Turistika: Pochody podvečerní Prahou III.

Turistika Pochody podvečerní Prahou pořádané kluby KČT pražských poboček se klopí do třetí části a tak zveřejňuji odkaz na nový leták. Enjoy!

Říjen 2009

22.09.09 - Životní prostředí: Konkrétní pomoc je nejúčinější (2)

Plechovka pro alej V srpnu jsem zde agitoval za sbírku na nátěr stromů, nyní chci jen stručně sdělit, že se povedlo sebrat dostatek prostředků a natírání proběhne zítra 23.9.2009 v aleji u Třeště.

22.09.09 - Zábava, televize: Seriálová sezona začíná!

Druhá půle září přináší kromě vysokoškoláků do lavic také na americké televizní obrazovky oblíbené seriály. Po smrti Terminatora a ukončení Prison Break mi osobně zbývá jen Big Bang Theory (škoda, že nejlepší český fanweb byl hacknut, zlikvidován a ten nový postavený na nějakém CMS je ošklivý a totálně nepřehledný), který vstupuje do 3. sezóny a 5. série HIMYM. Na doktora House (startuje 6. sezona, na Nově běží premiérově 5. řada) se kouknu příležitostně v TV.

21.09.09 - Sport: Čeští tenisté po 29 letech ve finále Davis Cupu!

Tenis Přestože tenis zas až tak aktivně nesleduji, tento víkendový úspěch si noticku zaslouží, protože ty zápasy byly plné "nej". Zejména první zápas Štěpánek-Karlovič (6:7, 7:6, 7:6, 6:7, 16:14) ukázal neskutečnou houževnatost Radka Štěpánka, který vyhrál až ve 30. hře 5. setu a strávil na kurtu skoro 6 hodin! Chorvat v domácím prostředí nastřílel rekordních 78 es, ale ani to nestačilo.
Druhý zápas Berdych-Čilič (6:3, 6:3, 3:6, 4:6, 6:3) byl též napínavý a výhra mladého Berdycha nad semifinalistou US Open se moc nečekala.
Nečekalo se, že debla budou hrát unavení Štěpánek, Berdych, ale nehrající kapitán Navrátil je přetso nasadil a udělal dobře, když české duo přehrálo Čiliče s Zovkem přesvědčivě 1:6, 3:6 a 4:6.
Po vedení 3:0 už na dalších zápasech moc nezáleželo, takže si zahráli mladí: Karanušič-Hájek (6:7, 4:6)a Zovko-Dlouhý (6:3, 6:4). Výsledek 4:1 nikdo nečekal.
Finále se hraje v prosinci ve Španělsku, domácí Španělé pravděpodobně zvolí jako povrch antuku. Čeští tenisté budou bojovat o pohár, který naposledy získal Ivan Lendl v roce 1980..
Čeští tenisté jsou ve finále Davis Cupu. Po 29 letech
Chceme vyhrát naše Nagano, říkají Štěpánek s Berdychem

16.09.09 - Zábava: Deskohraní 2009

9. ročník mezinárodního festivalu her Deskohraní 2009 se koná 19. - 27.9.2009 na Malé Straně. Zahrajete si Carcassonne, Bang!, Osadníci z Katanu, Othello, Scrabble a další hry s profesionály i amatéry. Můžete si některé deskové hry třeba i jen vyzkoušet a naučit.

16.09.09 - Hudba: Nightwish Revival severní Morava ve Kbelích

Lidový dům ve Kbelích v pátek 18.9. po půlroce přivítá revival skupiny Nightwish ze severní Moravy. Předkapelou opět Rimortis. Skočte se podívat, jsou dobří.
Další revival, ten pražský, hraje pro změnu v sobotu 19.9. v Chlumci nad Cidlinou a pro zajímavost třetí revival, Wismasters, hrají ve stejný den v Malých Svatoňovicích.

15.09.09 - Politika: Předčasné volby asi nebudou

CZ Politický veletoč na hrazdě předvedla ČSSD v čele s Mr. Paroubkem, když odmítli schválit program jednání poslanecké sněmovny a de facto tak odmítli rozpustit Poslaneckou Sněmovnu Parlamentu ČR a umožnit tak dohodnuté předčasné volby. Přestože obvykle politiku nekomentuji, tohle mi nedá.. po svrhnutí vlády během předsednictví je to další zbabělý a vychcaný krok, který socialisté (Pozor! S podporou komunistů a zelených!) předvedli a otevřeně škodí ČR. Doufám, že Melčák najde ve svém repertoáru i nějaké paragrafy na vlastizradu. Přestože se mi zdála ta kampaň laciná, musím říci, že skutečně Paroubek na Mars je jediné řešení..

Jaké jsou opravdové důvody ČSSD? Shoduji se s komentátory, že 1) ČSSD se bojí prohry, zvláště když se v listopadu rozpoutají oslavy 20 let pádu komunismu, levice to bude mít těžší. 2) státní kasa je prázdná, na krku obrovský rozpočtový deficit a ekonomická recese - není lepší, když si to vyžere úřednická vláda Jana Fishera?! 3) odklad voleb znamená významné náklady pro kampaň na příští rok, což a) poškodí malé strany, které nemají na další kampaň peníze a b) nový rok přinese nové státní příspěvky stávajícím parlamentním stranám..c) poslanci ještě dva měsíce mohou hrabat své platy a další výhody!
Další zdroje:
Facebook usvědčuje Paroubka z veletoče kolem voleb
Velký obrat ČSSD, sněmovna nehlasovala, volby nebudou

15.09.09 - MtG: Novinky

MtG_karta Pražské Grand Prix bylo úspěšné, přečtěte si dojmy třeba tady na Hraj.cz nebo podrobný Coverage na Cmus.cz (Day1, Day2).
Již nějakou dobu lze objednávat nový From the Vault-Exiled (obdoba Draků - prostě karty, které byly někdy zákázané, protože byly velmi silné (článek na Hraj.cz).
Od 4.9 je pak v prodeji novinka zvaná Planechase - bude vydáno celkem 40 těchto karet, vždy po 10 a k nim bude vydán předrekonstruovaný balíček - cena 499 za jeden, nebo za všechny dohromady 1499 (na Mysticshopu už nabízejí pouze Planechase karty za 1200). Pravidla a článek na Hraj.cz doplníme o představení jednotlivých balíčků: Elemental Thunder, Metallic Dreams, Strike Force a Zombie Empire.
V neposlední řadě přichází nová sada, Zendikar. Přečtěte si první představení na Hraj.cz, která odrotuje mou nejoblíbenější sadu, Lorwyn. Prohlédněte si visual spoiler přímo od Wizardů. Prerelease turnaje se hrají 26.-28.9.09.
Za podklady k této zprávě děkuji Vláďovi.

13.09.09 - Počítače: Nový Total Commander - 7.50

TC Mezi zásadní novinky patří plná podpora Unicodu, zabezpečení ftp hesel a filtr pro rychlé hledání (Alt-písmeno). Další popis novinek najdete tady. Jsem zvědav, kdy udělají (po letech vývoje) hledání (Alt-F7) na pozadí...

01.09.09 - MtG: Blíží se další velký turnaj v Praze!

MtG Každý sport má své mistrovské turnaje a stejně tak různé deskové a karetní hry. Magic má sérii turnajů nazvanou Grand Prix, dále Pro Tour a pak už jen mistrovství republiky (National) a světa (Worlds). Pro Tour turnaje se přitom hrají jen 4 ročně. Naposledy se v ČR konal v roce 2006 a hostila jej Sazka Aréna (podívejte se na obrázky v mé fotogalerii).
Letos po třech letech se vrací velký turnaj do Prahy v podobě Grand Prix a to do Průmyslového paláce v Holešovicích 5.-6. září 2009. Budete tam?
Více informací: Grand Prix Praha, o turnajích obecně, má sekce o MtG.

Září 2009

25.08.09 - Počítače: Jak na klávesy NumLock/CapsLock/ScrollLock při startu Windows XP?

Jak_na Možná vás stejně jako mě dlouhodobě irituje nemožnost automaticky zapnout některé z kláves při startu Windows XP - typicky NumLock. Povíme si jak na to. Nový textík je tady.

18.08.09 - Životní prostředí: Konkrétní pomoc je nejúčinější

Plechovka pro alej Na stránce PODPORUJI jsou vidět projekty, které mě zaujaly a které si myslím zaslouží pozornost širší veřejnosti. Řada sbírek však trpí anonymností a neurčitostí, kdy si dárci nejsou jisti, nač jejich příspěvek jde a zda to má smysl.
Jednou z těch, která je zcela konrétní, je sbírka "Plechovka pro alej", kde sdružení Arnica má v plánu provést bezpečnostní nátěr 105 lip v aleji podél silnice z Třeště do Růžené. Na to je zapotřebí 40 litrů bílé, vodou ředitelné barvy. Vždy je jednodušší poslat peníze (v tomto případě jen pár stovek), než vzít štětku a jít něco málo udělat, ale aspoň i ten malý finanční příspěvek může pomoci dobré věci, kterou je ochrana našich alejí. Jsem také řidič a jsem si hodně dobře vědom (někteří vědí), co znamená strom u silnice za riziko. Na druhou stranu, strom za to nemůže, když řidič jede jako prase. Naopak, alej kromě krajinotvorné a ekologické funkce má i takové prosté vlastnosti, že tvoří příjemný stín nejen pro chodce a cyklistu, ale koneckonců i to auto a jeho posádku..
Nabarvení stromů bílými pruhy jim neuškodí (ptal jsem se na barvu jako takovou a bylo mi řečeno, že se jedná o "Balakryl Uni lesk, která je dle údajů výrobce vhodná mj. pro venkovní nátěry dřevěných povrchů a je vysoce odolná proti povětrnostním vlivům. Krom toho získala certifikát Ekologicky šetrný výrobek.") a naopak zviditelní pro řidiče i po setmění. Takže kdo chce, ať se připojí - stále chybí 2 360 Kč na zakoupení zbylých 6 kg barvy.

13.08.09 - Počítače, HDD: Další test pevných disků

HDD Tentokráte reflektuji rychlotest v Chipu, zahrnující externí i interní disky, více ve speciální rubrice o pevných discích.

13.08.09 - Počítače, Firefox: Aktualizoval jsem seznam svých oblíbených pluginů do FF

Internet Příslušnou rubriku, tj. Poznámky ze života s Firefoxem v rámci Textíků najdete tady :)

10.08.09 - Turistika: Tipy na výlet

Turistika Koupil jsem si novou hračku, Garmina 550, takže se možná někde potkáme zíraje na displej GPS navigace :)
Dnes jsem náhodou narazil na tuto stránku, tak vyražte do přírody a vyhrajte hodnotné ceny.

10.08.09 - Počítače, bezpečnost: Bezpečné flashky

Security Při průzkumu trhu se šifrovanými flashkami jsem narazil na zajímavý test na SvětHardware.cz, tak kdybyste potřebovali šifrovanou flashku, pokud možno bez dodatečného SW typu TrueTrycpt, mrkněte na daný test.

10.08.09 - Počítače, HDD: Další test pevných disků

HDD Tentokráte připomínám červencový test na SvětuHardware, více ve speciální rubrice o pevných discích.

Srpen 2009

26.07.09 - Zábava, hudba: Internetové Rádio Olympic

Fanoušci české rockové legendy jménem Olympic si již mohou naladit i internetové Rádio Olympic a poslouchat tak jejich hity i méně známé písničky z obrovského repertoáru v míře více než vrchovaté :)
Rádio Olympic se tak zařadilo mezi další má oblíbená rádia: Beat, Bonton a Radio4U, která střídam dle své aktuální nálady :o)

11.07.09 - Zábava, hry, MtG: Jedenáctá základní sada se jmenuje 2010 Core Set

MtG_karta M10 Po sérii Alary nás čeká vydání nové základní sady fantasy karetní hry Magic: The Gathering. Wizardi se rozhodli hru zatraktivnit a tak přechází na číslování typické pro SW a počítačové hry - podle roku a samozřejmě protože dnes již máme zítra, začneme rovnou číslovkou 2010. V příštím roce vyjde zase 2011 atd. Mění se též terminologie (in play -> in battlefield apod.)
Kromě toho přichází podstatné zjednodušení hry pro nováčky - zruší se combat stack a mana burn. Profesionálové kroutí hlavou, ale až praxe ukáže, zda je to dobře nebo špatně. Zatím je jisté, že některé karty budou podstatně slabší a jiné silnější. Změn je však více, bude třeba to načíst (AJ_rules).
Tento víkend je prereleasy sady M10 a příslušné turnaje. Minule se nám docela dašilo a nebýt smolné (dvojnásobné) prohry o jeden život, získali bychom i nějaké ceny..
Další informace o M10: hraj.cz_1 a hraj.cz_2, Product info (AJ) a visual spoiler.

Update: Založil jsem na těchto stránkách novou kategorii o Magicu! Najdete tam linky na funkční zajímavé stránky o MtG a pár článků z vlastní (nebo kamarádovy) tvorby z minulosti.

10.07.09 - Zábava, film, seriál: Terminátor 4 a recenze TSCC

Seriál Terminator: The Sarah Connor Chronicles (Terminátor: Příběh Sáry Connorové) skončil, o tom jsem již psal dříve. Český fanweb přináší stále nové informace, ale zatím nic nenasvědčuje o změně osudu TSCC, i když rezistence stále žije. Můžete si však přečíst recenzi mého kamaráda Julie a připravte se, že bude narozdíl ode mě kritická ;).
Byl jsem na čtvrtém díle Terminátora (CSFD) a i když aktuální hodnocení se pohybuje okolo 70 %, myslím, že těch 80 si zaslouží. Nenaleznete žádný převratný nápad, děj je poměrně průhledný, ale zase pěkně plyne. Občas boucháte hlavou do zdi, když slyšíte všechno vysvětlovat natvrdlému (zřejmě americkému) divákovi, ale ve víru akce na to rychle zapomenete.
Christian Bale, přestože patří mezi moje oblíbené herce, byl zcela nevýrazný a pozornost na sebe celou vahou strhává pro mě neznámý Sam Worthington.
Pokud bych to měl shrnout, na T4 běžte jako na nadprůměrný akční film z T-světa, nic víc, ale také nic míň. Pro fanoušky je návštěva kina povinnost, která snad mj. nafoukancům z Foxu ukáže, že zavřením kroniky Sáry Connorové udělali fakt chybu..


09.07.09 - Počítače: Moje sbírka časopisu Computer dosáhla 40 kg ;)

Leckdo mě v době internetu a Googlu označí za papírového úchyla, ale co se dá dělat:) Faktem akorát je, že se se svou sbírkou Computerů od roku 1997 již nevejdu a budu muset staré časopisy zlikvidovat. Jaká škoda.. Pokud byste chtěli staré ročníky Chipu, ozvěte se ;)

07.07.09 - Zábava: Nová RPG hra Střepy snů

Nejznámější českou RPG hrou je Dračí doupě od Altaru. Tato firma však od prvních pokusů s RPG hrami v devadesátých letech přinesla řadu dalších projektů jako Dračí doupě Plus, další světy jako Asterion čí Taria, deskovou hru Proroctví, Legie, Říše snů či Dorn. Nejnovějším počinem je distribuce hry Střepy snů, založené především na fantasii hráčů. Prožijte příběh libovolné oblíbené postavy, pravidla poskytují jen návod a rámec, neomezují vás, je to na vás! Můžete si stáhnout první kapitolu herní knihy a/nebo LITE verzi. Mohlo by to být zajímavé, dejte vědět, jak se vám to hraje :)
Strepy_snu

Červenec 2009

26.06.09 - Kultura: Dnes zemřel Michael Jackson

Po překvapivé a bizarní smrti Davida Carradina (info) známého především seriálem Kungfu: Legenda pokračuje a rolí v megafilmu Kill Bill přišlo po květnovém Waldovi Matuškovi druhé překvapivé červnové úmrtí. Jackson zemřel na infarkt těsně před plánovanou šňůrou londýnských koncertů, která ho měla vrátit na výsluní (info).

26.06.09 - Počítače, internet: Miranda 0.8.1

Kdo používá víceprotokolový klient Miranda a narazil na problémy s verzí 0.8, může již stahovat a instalovat opravenou 0.8.1.

22.06.09 - Vzdělávání: CISA

Nový článek vám prozradí všechno, co jste chtěli vědět o zkoušce CISA, ale báli jste se zeptat.

22.06.09 - Politika, anketa: Koho jste volili do evropského parlamentu?

EU Myšleno - jakým způsobem, s jakou preferencí a zda vůbec. Anketa je tady a můžete se vyjádřit i v guestbooku.

21.06.09 - Příroda: Astronomické léto je tady!

leto Země dnes v 07:45 letního středoevropského času vstoupila do znamení Raka, nejvíce se přiklonila ke Slunci a nastal letní slunovrat. Můžeme tedy očekávat nejdelší den v roce. Užijte si jej, já jej oslavil s přáteli na gardenparty, i když v půlnoci byla již trochu zima :)
Více informací o letošním slunovratu a počasí

21.06.09 - Turistika: MBčkem kolem světa!

www.mbkolemsveta.cz Že cestu kolem světa nemohou podnikat pouze bohatí dobrodruzi jako Steve Fossett nebo Phileas Fog prokázali dva studenti z Brna, kteří svět objeli na prastarém MBčku (Škoda 1000 MB), i když jim to trvalo o něco déle než 80 dní.
Škodovku Julii prodali studenti sběrateli na Aukru, automobilka Škoda překvapivě neměla zájem :( Zajímalo by mě, zda je to tím, že v managementu jsou spíš Němci z VW bez vztahu k historii, nebo tím, že Škodovky již nejsou tak dobré ;) nebo mají podobných vozidel v muzeu už dost nebo zda jsou jen tak nafoukaní a arogantní.. Mě to přitom přijde jako fajn reklama a PR aktivita.
Studenti připravují cestopis, který jistě bude zajímavý, jak ukazuje minimálně galerie fotek na jejich webových stránkách. Tak ať se daří!

08.06.09 - Politika: Výsledky voleb do evropského parlamentu

EU V evropském parlamentu obsadíme 22 míst (oproti 24 křeslům v letech 2004-2009) a konkrétně 9 křesel ODS, 7 křesel ČSSD, 4 křesla KSČM a 2 křesla KDU-ČSL. Výsledek evropských voleb znamená v době ekonomické recese překvapivé posílení pravice, což osobně vítám.
Překvapením českých voleb je propad Strany zelených (a dvou dalších nazelenalých stran), kterým IMHO uškodilo rozštěpení a nekonstruktivní přístup k tvorbě nové vlády, nicméně hlavně asi mladí lidé, převažující to voličská základna, tentokráte zůstali doma nebo jeli na chalupu. Osobně mě překvapil úspěch Suverenity mediální tváře Bobošíkové, která se málem do Parlamentu dostala. Čekal jsem větší zisk SNK ED či někoho z dvojice Svobodní občané/Libertas. Ukázalo se však, že 20 % hlasů (dost, že?) pro malé strany bylo velmi velmi roztříštěno.
Další zajímavostí je použití preferenčních hlasů, jednoho z málo nástrojů přímé demokracie, které u nás fungují - pomohly Evženu Tošenovskému k postupu do Parlamentu z prvního místa. Hodně kroužkovali též Slováci. Zklamáním je pro mě nízká volební účast (28,22 %). Škoda, že jsem před volbami neznal tento super interaktivní web pro lepší rozhodování o tom, kdo nejvíce hájí mé preference.
Volební příspěvek dostane 13 malých stran, které přesáhly jedno procento voličské přízně, včetně kontroverzní Dělnické strany. Strana, kterou chtělo Ministerstvo vnitra zakázat, dostane 760 tisíc korun.
Na závěr perlička švédských voleb - "pirátská strana" skutečně získala 1 křeslo v europarlamentu. :) Uvidíme, jak si v budoucnu povede česká varianta této partaje.

Výsledky ČR, IDNES článek, IDNES souhrn.

06.06.09 - Hobby: Fantasy akce

Připomínám, že se připravují dvě akce pro příznivce fantasy, scifi a her. Asi na ně již nepojedu, ale program je zajímavý:
14. Festival Fantasie v Chotěboři 2.-12.7.2009
15. Gamecon v Pardubicích 16.-19.7.2009

05.06.09 - Politika: Volby do evropského parlamentu

EU Dnes a zítra můžete jít volit naše zástupce do evropského parlamentu.
Info: WWW statistického úřadu, stránky EU (pěkný přehledný web)

05.06.09 - Charita: Galavečer boxu

Myšlenkou celé akce je finančně vypomoci dětem z dětských domovů prostřednictvím humanitární organizace CHANCE 4 CHILDREN a podpořit tak motto této organizace „Každé dítě si zaslouží šanci“. Celá akce vyvrcholí Galavečerem boxu, který se bude konat 5. června 2009 v Praze, Tesla Aréně. Více informací tady.

05.06.09 - Vzdělávání: Změny na stránce o FCE

Opravy nefunkčních odkazů a doplnění o některé aktuální informace, zejména z důvodu pozměněné struktury zkoušky od prosince 2008. Moje stránka o FCE.

05.06.09 - Film: Seriál TSCC

Naděje žije, můžete zkusit podepsat petici pro uvedení 3. série alespoň na DVD.

05.06.09 - Turistika: Nové pochody podvečerní Prahou

Turistika Pochody podvečerní Prahou pořádané kluby KČT pražských poboček se klopí do druhé půle a tak zveřejňuji odkaz na nový leták. Enjoy!

Červen 2009

25.05.09 - Turistika: Týnec nad Sázavou

Turistika Pár obrázků do zanedbávané rubriky Turistika (turistiku jako takovou nezanedbávám, fotek mám také stovky, ale přenést je sem je dřina..).

20.05.09 - Zábava: Seriál Terminator: The Sarah Connor Chronicles asi končí

Včera zveřejněný vysílací plán stanice Fox na příští sezonu seriál TTSC neobsahuje. Objevují se spekulace, že třetí série vyjde jen na DVD nebo na jiné stanici, ale je to velmi nepravděpodobné. Poté co Fox zazdil již druhý dobrý seriál (první byl Firefly) mám jediný vzkaz: Kill 'Em All!
Reakce:
http://www.youtube.com/watch?v=iipiBoyI_Gk

19.05.09 - Počítače, bezpečnost: Aktualizace popisu online skenerů

Security Na základě testu v Chipu jsem aktualizoval oblíbenou sekci o Bezpečnosti a online skenerech. Žádné velké překvapení se však v žebříčku služeb nekoná.

19.05.09 - Počítače, textíky: Aktualizace stránky o stahování streamů

Doplnil jsem a snad i zpřehlednil stránku o stahování streamovaného videa. Výčet metod se rozšířil o aplikaci pro snímání obrazovky a nějaké další offline aplikace. Každopádně díky nové části "Jak postupovat" je snad nyní výběr nástroje jasnější. Připomínky uvítám na mailu nebo do knihy.

19.05.09 - Počítače, HDD: Test SSD disků s překvapivými výsledky

HDD Chip přinesl pěkný test pevných disků nové generace, tj. SSD disků bez mechanických částí. Článek obsahuje shrnutí výhod a nevýhod oproti IDE diskům, popis technologie (SLCxMLC) a odhaluje obrovské rozdíly mezi testovanými značkami/typy. Po delší době tak má zase význam sledovat testy, protože rozdíl mezi prvním a posledním je narozdíl od jiných současných komponent markantní.

19.05.09 - Média: Nejoblíbenější kniha českých čtenářů

"Zajímavá" anketa aneb co z toho vyleze. Připomíná mi to anketu Největší Čech, kde se také snažilo srovnat nesrovnatelné. Jak porovnat Den Trifidů s Babičkou, Farmou zvířat nebo Ferdou mravencem??! Dle reálnosti postav, způsobu vyprávění, čtivosti, intelektuálního či sociálního přesahu? Oblíbené téma? To už můžu rovnou hlasovat dle počtu stran.
Čtou vůbec ještě Češi? To je zajímavější otázka, resp. proč ne. Pokud chcete hlasujte pro svou oblíbenou knihu. Možná největší přínos je v tom, že představená 100 knih může být pro vás inspirací, zda jste na něco nezapomněli ;)

16.05.09 - Média: Eurosong 2009 vyhrálo Norsko

Po dvou letech jsem se po očku koukal na popovou evropskou soutěž Eurovize. Ve finále žádné zajímavé překvapení v podobě kvalitní neotřelé hudební produkce, ale aspoň se dalo dívat na řadu pěkných mladých spoře oděných dívek.. Co se týče hlasování, překvapením je vítězství Norska s 387 body (Alexander Rybak). Následuje Island a Azerbajdžan. Mezi moje favority patřili: Estonsko, Turecko a Israel. Houslová pohádka Norska by se ale i u mě vešla do první desítky.
Skvělý byl český komentátor, který měl odstup od celé nafouknuté nablýskané pop soutěže a svými sarkastickými hláškami předvedl neotřelý komentář, snad nejlepší na celém přenosu.
Další info: Česká televize, český blog, Wiki.

16.05.09 - Počítače, bezpečnost: AVG Free verze po letech česky

Firma AVG Technologies (dříve Grisoft) vyrábí antivir již 18 let. Verzi zdarma uvedla nedávno v souvislosti s průnikem na americký trh. Přestože znalí čeští uživatelé mohou antivir zdarma již pár let používat (když si jej na zahraničním webu najdou nebo používají Chip Edition), až nyní se původem brněnská firma odhodlala free antivir počeštit. Důvod není známý, ale spekuluje se, že za to může kdo jiný než Microsoft, který chystá "ránu" s antivirem zdarma.
Více info o antivirech zdarma

16.05.09 - Hokej: MS vyhrálo opět Rusko

Závěr mistrovství jsem měl dovolenou, takže textu tady moc nebylo. Každopádne všichni asi víte, že Česká republika opustila MS ve čtvrtfinále po smolném utkání (tyčky, přesilovky) se Švédskem a o zlato si to rozdali stejně jako vloni Rusko s Kanadou a Rusko historicky nejen obhájilo titul, ale navíc předhonilo Kanadu počtem mistrovských titulů! Uvidíme se na olympiádě v únoru 2010!
Více informací o závěru MS

06.05.09 - Hokej: Čtvrtfinále MS

Logo MS V prvním čtvrtfinále potrápili Rusy sousedi - Bělorusové (postoupivší na úkor Slováků), nicméně Rusové roli favorita nakonec zvládli 4:3. V druhém čtvrtfinále překvapili Američani, kteří se dostali k boji o medaile po 5 letech výhrou nad Finskem 3:2. Další dvojici tvoří Kanada-Lotyšsko (které překvapivě postoupilo na úkor domácího Švýcarska) hrající ve čtvrtek od 16.15h.
Poslední postupující bude znát ze zápasu nejsledovanějšího: ČR - Švédsko. Z minulého roku máme co vracet (horší bilanci máme jen s Rusy). Doufám, že se pomstíme jako Američani ;)
Více informací o čtvrtfinálových zápasech

03.05.09 - Hokej: Bělorusko - ČR 0:3 !

Tento zápas jsem již viděl a stálo to za to. Po rozpačité první třetině, kdy Češi měli převahu, ale nepotvrdili ji gólem, přišla mnohem zajímavější druhá třetina, kde padl vítězný gól. Skóre ve třetí třeině uzavřel Čajánek, který se tak stal zaslouženě hráčem zápasu (i když Štěpánek v brance také nebyl špatný a Eliáš, Jágr, Hemský odehráli také dobrý zápas).
Více informací

02.05.09 - Hokej: ČR - Slovensko 8:0 !

Střelecké závody v podání českého reprezentačního týmu jsem opět bohužel neviděl.
Více informací

01.05.09 - Hokej: ČR - Kanada 1:5

Tenhle zápas jsem (naštěstí) neviděl, páleje čarodejnice. Jestli chceme aspoň hrát čtvrtfinále, musíme porazit v sobotu Slovensko nebo v neděli Bělorusko, nejlépe oba.
Více informací

Květen 2009

29.04.09 - Hokej: ČR - Finsko 3:4

Co dodat? Nebyl to špatný hokej, pouze téměř neustálá hra v oslabení nás stála vítězství, jinak se mi to zdálo vyrovnané.
Více informací

27.04.09 - Hokej: ČR - Norsko 5:2 !

Druhý zápas probíhal odpoledne, takže jsem jej sledoval jen v online textové podobě. Výsledek není vůbec špatný, i když reálnou sílu týmu ověří až Finsko. Premiéru si odbyl brankář Prusek, trojka z několika šampionátů.
Více informací

25.04.09 - Hokej: ČR - Dánsko 5:0 !

Logo MS Zahajovací zápas českého národního týmu na šampionátu dopadl lépe než vloni, kdy Dáni dostali opět pět gólů, ale žádný nedali, takže nováček brankář Jakub Štěpánek dosáhl na svém prvním mistrovství čistého konta. Dobrou zprávou je dobrá přesilovka (4 góly), vystoupení 22 letého mladíčka a to, že Jágr nastoupil do zápasu i po zdravotních problémech a dal si i góla ;)
Více informací

24.04.09 - Hokej: Začalo MS v hokeji!

Mrkněte se občas na mou speciální stránku o hokeji a mistrovství. Času ale není mnoho, takže budou to spíš dojmy a odkazy.

20.04.09 - Politika: V Česku vzniká Pirátská strana

Události posledních týdnů ve Švédsku se začínají promítat i do české internetové sféry. Poté, co byli v pátek v prvním soudním řízení na jeden rok vězení odsouzeni představitelé The Pirate Bay, rozhodli se jejich tuzemští sympatizanti založit regulérní politickou stranu, která by kopírovala programové ideje švédské Piratpartiet – The Pirate Party. Zdroj: Živě.cz
Web připravované strany, můžete podepsat petici pro založení nové politické strany.
V informační společnosti, ve které žijeme asi nebude problém sehnat 1000 "internetových" podpisů, horší bude sehnat podpisy fyzické, založit schopný organizační výbor a najít lidi ochotné věnovat čas a úsilí se v tomto angažovat, zvláště, že cílovou skupinu (mladí lidé v nebo okolo IT oboru) považuji spíše za bandu introvertů (včetně sebe ;)
Nebylo by ale od věci sledovat dění okolo snahy byrokratů stříhat internetu křidélka systémově a přímo v Bruselu - podívejte se na Blackout.eu. Dopad těchto byro-zásahů bude na nás všechny!

14.04.09 - Zábava, televize: Big Bang Theory v televizi

Fanoušci to dávno vědí, ale pro ty ostatní - pokud jste ještě neobjevili super seriál Big Bang Theory (fanweb), máte možnost vedle internetu (kde dnes byla ke stáhnutí 20. epizoda druhé série), podívat se každý týden v úterý na novém kanálu Prima Cool na Teorii Velkého třesku v češtině. Dabing i překlad je příšerný, takže pokud vás aspoň trochu zaujme děj, vrhněte se určitě HNED na anglický originál s titulky.
Pokud zůstanete u televize, nezapomeňte si před BBT v 21h pustit Útěk z vězení, nesledujete-li opět originál Prison Break (fanweb), který je aktuálně v závěrečné 4. sérii, 16. díle. Začíná na Nova Cinema ve 20 hodin každé pondělí až pátek. Můžete též pro tento super seriál hlasovat.

09.04.09 - Bezpečnost: Jak na červa Conficker

Security Červ Conficker byl zachycen v ČR někdy v prosinci 2008, přesto se do zpráv dostal až nyní, zejména u příležitosti verze C, která byla prezentována jako taková malá aprílová apokalypsa (zejména některými nejmenovanými bezpečnostními firmami, které mají teď reklamu v televizi). Sice se nic moc u nás nestalo, ale červ též není dobré podceňovat. Sleduji jej dlouhodobě, podílel jsem se na jeho léčení v jedné velké organizaci a dozrál čas (trochu s křížkem po funuse), abych mou sekci Bezpečnost obohatil o tento populární kousek.
Pokud se tedy s tímto zlořádem potkáte, nabízím přehlednou stránku, která kompiluje vše potřebné: symptomy, postup odstranění, odkazy na removery a další informace pro hloubavé. Snad bude stránka pro vás užitečná.

05.04.09 - Bezpečnost: Online bezpečnostní nástroje

Security Sekci o IT bezpečnosti jsem rozšířil o další užitečné nástroje na kontrolu počítače. Můžete jednoduchým (user-friendly) port scanerem zkontrolovat váš firewall, jinými nástroji váš browser, antiviry a další.

04.04.09 - Kultura, FebioFest: Bubeník (9/10)

Tulpan Závěr festivalu pro mě představoval film Bubeník, který mě velice přijemně překvapil. Kontrast mafiánského světa Hong-Kongu s přírodou až poetikou lesů a hor na Tchai-wanu potěšil většinu diváků, kteří neváhali jít na tento film kolem 23 hodiny. Bubnování - ústřední téma snímku - není pouhé máchání paličkami, ale jak hlavní hrdina záhy zjišťuje, také bytostné propojení ducha a těla. Právě sekvence z tábora a vystoupení zenových bubeníků ve vás zanechá (paradoxně za zvuku hlasitých bubnů) skutečný klid. Od nejlepšího hodnocení film strhává jistá předvídatelnost a zejména poněkud olysalé schéma nafoukaný rozmazlený kluk + duchovní zážitek + (zprvu odtažitá) krásná mladá dívka -> polepšený kluk s novou náplní života získá i dívku. Vše ostatní ale dokonale funguje a zvolené exteriéry, hudba, humor i napětí jsou smíchány do chutného koktejlu takovým způsobem, že necelé dvě hodiny utekly jako voda. Dávám 9/10. Co si myslíte vy?


04.04.09 - Kultura, FebioFest: Servis (4/10)

Tulpan Je dobře popsáno v anotaci: "Snímek Servis realisticky zachycuje každodenní život rodiny, která ve filipínském městě Angeles provozuje pornokino. Ve všedních situacích se pozvolna vyjevují rozvrácené a napjaté vztahy mezi rodinnými příslušníky, ale také celková zpustlost kina i jeho návštěvníků."
k tomu není moc co dodat, syrová fimařina dorazila i na Filipíny, jejichž reálie, na které jsem se těšil, jsou omezeny záběrem na jeden dům a jeho interiér. Vztahy v rozvětvené rodině jsou předpověditelné a jen to celé ukazuje bezútěšnost života v chydých asijských státech, kde se každý živí jak to jde. Bohužel (i pro ně) nic nového, oko diváka se může rozptylovat leda několika erotickými záběry.
Dávám 4/10. Co si myslíte vy?


02.04.09 - Turistika: Dnes začínají podvečerní pochody Prahou

Seznam tras k oblíbenému podniku Klubu českých turistů v Praze a pojišťovny OZP najdete tady (PDF).

02.04.09 - Kultura, FebioFest: Tulpan (8/10)

Tulpan Široce koprodukční film Tulpan vás zavede na kazašské stepi, do jurty a uvede do problémů, kteří takto žijící lidé mají. Konkrétně mladý Asa, který by se chtěl teď po návratu z vojny oženit, aby získal stádo a hospodářství, ale v široké stepi je jen jedna dívka a ta jej nechce. Snímek ukazuje na problému, který mají lidé na celém světě od dob Romea a Julie, v prostředí liduprázné, chudé a poněkud beznadějné a bezútěšné kazašské stepi, kde se kvalita života a úspěch měří počtem živě narozených jehňat.. Film má vtipné momenty, ale ty nejsou jádrem, ani samoúčelné, o to více milé. Použití neherců a pozvolného snímání života ve stepi působí spíše až dokumentárním stylem. Dávám 8/10. Co si myslíte vy?02.04.09 - Kultura, FebioFest: Lásky Astrey a Céladona (5/10)

Lásky Astrey a Céladona Popisek mě trochu nalákal na fantasy, ale Lásky Astrey a Céladona byla hříčka ve stylu "pastýřského love story z doby římské", odvaru filmů typu Dekameron. Vágní vyprávění s téměř nulovým dějem je tak zajímavým pohledem na kulturu starověku, pokud tedy lze stavbu snímku považovat za věrohodnou. Film lze asi doporučit jen "tvrďákům" v podobě kritiků, náročných diváků a zabloudivších v kině. Dávám 5/10. Co si myslíte vy?

02.04.09 - Kultura, FebioFest: Soi Cowboy (2/10)

Soi Cowboy Opět jsem nedával pozor a šel na film Soi Cowboy, o kterém již popisek psal, že obsahuje "extrémně dlouhé záběry" a je pro "vyhraněné publikum". Dvě hodiny jsem skutečně protrpěl, protože děj se dá říci za pět minut a forma = černobílý film, dlouhé záběry, ruční kamera a přehnaně vytažený zvuk zachycující každé podrbání na intimních místech. Jeden bod dávám za trochu těch thajských reálií, kvůli kterému jsem na to šel, a druhou za zdařilého pokus o zachycení odcizení rozdílných kultur, které reprezentuje otylý Američan a těhotná Thajka teenagerovského věku, kteří spolu žijí. Pokud mi někdo vysvětlí druhou, krátkou, barevnou část, budu rád. Dávám 2/10. Co si myslíte vy?

02.04.09 - Kultura, FebioFest: Méďa (7/10)

Méďa Polský "totalitní" film Méďa plný nadsázky, ironie a sarkasmu poplatné době vzniku. Ale do zančné míry i realita tehdejších dnů. Jedná se o takové polské "Básníky": je to vtipné, je to oblíbené a má to pokračování (Kontrolované hovory, Ríša). Polská hvězda Stanisław Tym v hlavní roli předsedy sportovního klubu, který je typický vychcánek plující v režimem tolerovaném proudu zlodějíčků a podvraťáčků. Není to inteligentní humor jako Básníci, ale kdo se chce seznámit s polským filmem přelomu 80. a 90. let nebo je nostalgik, doporučuji. Dávám 7/10. Co si myslíte vy?

02.04.09 - Kultura, FebioFest: Inju, bestie ve stínu (9/10)

Inju, bestie ve stínu Druhý můj film Febiofestu, Inju, bestie ve stínu, splnil mé očekávání. Jednalo se o poctu žánru noir detektivky, film ve filmu, s atraktivním prostředím pro nás exotického Japonska a pravdivými reáliemi. Společenský rozměr má v dokumentaci aktivit, které přestože osobní a intimní, nemají v tradičním a konzervativním Japonsku místo.
Jediným záporem filmu je, a to nejsem typickým konzumentem detektivek, že jsem od půlky věděl, jak to dopadne. Na druhou stranu je to perfektně zvládnutá filmařina: dobří klíčoví herci, atraktivní prostředí japonských gejš a ulic Kjóta, skvělá práce s hudbou a kamerou. Ani nepamatuji, kdy jsem se naposledy obával, kdy na hrdinu něco vyskočí.. atmosféra je skvělá. Mimochodem ukázka, že horor - i když tohle horor není, spíš thriller/drama - nemusí provázet hektolitry krve a pochodující mrtvoly..
Film přišel představit i režisér Barbet Schroeder, takže po promítání byla krátká diskuse. Lidé se sice neptali tak věcně a náruživě jako na JS, ale ono nač se ptát u smyšleného příběhu? Snad jen je zajímavá informace, že přestože film je francouzský, štáb byl kompletně japonský. Mimochodem bylo zajímavé slyšel gejši mluvit francouzsky ;)
Dávám 9/10. Co si myslíte vy?

Duben 2009

29.03.09 - Kultura, FebioFest: Plynout v paměti (6/10)

Plynout v paměti FebioFest neberu jako takovou informační a naléhavou nálož jako Jeden svět. Také je to úplně o něčem jiném. O JS jsem napsal hodně, k FF lze říci jen to, že to je klasický festival, možná se záběrem na filmy z oblastí, které se k nám opět moc nedostanou (Asie, Latinská Amerika, severní Evropa a další).
Zatím jsem viděl jen film Plynout v paměti ze soudobé Číny. Země obrovských rozdílů a film sleduje až moc uvěřitelný příběh chudé dívky, která je zatažena do prostituce, což je jediná možnost, jak získat prostředky.. ale trochu se to zkomplikuje. Film dlouhých záběrů na ruční kameru (připomeňte mi, že když je v popisu filmů napsáno "dlouhé záběry", tak tam fakt jsou..) ukazuje současný stav chudých předměstí, zločinu, přestože je v hledáčku kamery jen pár lidí. Dávám 6/10. Co si myslíte vy?

26.03.09 - Počítače, časopisy: PC World vstal z mrtvých

obr Koncem minulého roku v tichu skonala česká mutace časopisu PC Magazine, doménu teď sqautuje nějaký online magazín a také PC World. Ten se však vrací v podobě IT občasníku PC World Guide, bude vycházet 3x ročně, navíc 2x ročně jako příloha časopisu HD World. Můžete se podívat na první číslo, další vyjde 8.5. 2009.
Vydavatelská společnost IDG však vydává celou plejádu časopisů, pro zajímavost je připomenu.
SecurityWorld (to je z oboru, takže čtu), ComputerWorld (z týdeníku se stal dvoutýdeník, ale pro oblast firemního IT dobrý, čtu), CIO Business World (bývalý Business World, taky užitečný, ale již ne pro "stuff", ale jak výstižně píše titulek, spíše pro CIO), HD World (časopis zabývající se oblastí spotřební elektroniky).
Pouze online existuje ScienceWorld, což je zajímavý pokus o přínos české verze zahraničních "science" časopisů. Uvítal bych info od někoho, kdo to čte, já už to fakt vedle IT časáků nestíhám, jestli je to bulvár nebo dobré. Na první pohled mi to přijde povrchní, takové novinářské, ještě méně informací než má mix na Technetu. Ale je fakt, že třeba článek Proč příroda nevynalezla kolo? je zajímavou otázkou položenou do pléna.
Druhým online zástupcem je GameStar, server o počítačových hrách, který je ovšem pohrobkem papírové verze, kterou si pamatuji. Jsem zvědavý, jak dlouho v období recese ještě vydrží, konkurence v tomto "oboru" je značná (jak papírová, co teprve online).
Posledním kouskem je papírový občasník ChannelWorld orientovaný na prodejce, dodavatele služeb a profesionály v prodejním kanálu ICT a CE (spotřební elektronika). Btw. víte, že i Invex skončil a mění se na "Invex Forum"?

25.03.09 - Kultura: Začíná mezinárodní filmový festival Febiofest

obr Nadpis mluví za vše, 26.3.-3.4. můžete opět vyrazit otlačit pozadí do sedaček, tentokráte do multikina na festival Fero Feniče Febiofest.

24.03.09 - Politika: Padla vláda

obr V sobotu jsme měli první jarní den, pozitivní zprávu znamenající, že noc i den jsou si konečně rovny a den se teď bude až do června prodlužovat, což jistě potěší.

And Now for Something Completely Different. V úterý byla vládě ČR vyslovena nedůvěra za pomoci bývalých koaličních poslanců: Věra Jakubková, Vlastimil Tlustý, Olga Zubová a Jan Schwippel.
Je na každém z vás, zda budete tyto poslance považovat za egoisty a zrádce nebo konstruktivní poslance. Osobně si myslím, že vyjádřit nedůvěru vládě v době úspěšného předsednictví EU je typicky česká malost (když mi chcípla koza, ať sousedovi taky), která nám v zahraničí akorát uškodí. Vláda, ať již je jakákoliv, ten půlrok měla doklepat.

23.03.09 - Příroda: "Zelené pondělí" a komerční lov tuleňů + Kácení stromů v ČR + Trojmezí na Praze 10

obr Nevím, kdo má pravdu, zda se "reguluje" nadměrný počet tuleňů nebo se zabíjí brutálním způsobem mláďata kvůli masu a kožešině.. :( ale upozornit na problematiku za to snad stojí.
Další info: Svoboda zvířat, Škorpil blog.

Článek a petice proti kácení stromů u silnic
Článek a petice proti zastavění zelených ploch na P10
Když už jsem dnes v tom, všimněte si i petic nahoře na stránce (právo na vodu a problematika situace v Barmě)..

22.03.09 - Internet: Nové díly Alles Gute!

Šteindlera a Vávru v nových dílech Alles Gute najdete tady na stream.cz. Zatím jsou díly Protektor, Santa vs. Ježíšek a Evropě to osolíme!

22.03.09 - Počítače: Aktualizace sekce o pevných discích

HDD Přidal jsem do sekce o HDD výsledky aktuálního testu pevných disků z Computeru 5/09, aktualizoval jsem i části Praktické rady (AAM) a Z teorie HDD (MBR->GPT).

22.03.09 - Filmový dokument, Jeden svět: Nová sekce na těchto stránkách

Zdroj: Jedensvet.cz Letos jsem se o festivalu nějak rozepsal, tak jsem se rozhodl vytvořit speciální sekci Jeden svět. Zatím jsou tam zážitky jen z tohoto ročníku, ale stránka je připravena pro doplnění starších věcí, takže doufám, že brzy doplním i to. Užijte si to a těším se na případné komentáře a názory.

20.03.09 - Filmový dokument, Jeden svět: Festival skončil

Festival JS v Praze skončil, nyní se stěhuje do dalších měst republiky. Připomínám všem, kdo festival nestihli, že mohou ještě zajít na ozvěny v pátek a sobotu do Lucerny a Světozoru. Podívejte se, co dávají. Dva nebo tři filmy jsem zde i komentoval.
Dále se vyjádřete v dotazníku, ať je příští festival ještě lepší.
Myslím, že festival JS se letos opět povedl, od skvělého vizuálu a znělky, přes program až po realizaci. Temnými body je pro mě systém prodeje vstupenek, kde kromě akreditace není možnost, jak koupit efektivně (třeba přes internet?) více lístků, aniž by to člověka nezruinovalo. Aspoň že jsem nezažil větší fronty u pokladen. Druhým negativem je nezvládnutá Lucerna, kde se pravidelně mačkají lidé odhcázející a přicházející na film v "primetimu". Je problém dát do Lucerny větší mezeru mezi filmy?
Přeji festivalu, ať se mu nadále daří a doufám, že mé komentáře našly aspoň jednoho čtenáře, který se zamyslí, řekne si "Na tomhle něco je" nebo ještě lépe "Můžu pro to něco také udělat?".
Články o filmech Jednoho světa přesunuty do zvláštní sekce.

08.03.09 - Filmový dokument: Blíží se Jeden svět!

Zdroj: Jedensvet.cz Festival dokumentů o lidských právech a dalších "nemasmédiových" tématech Jeden svět začíná, tentokráte s podtitulem "Festival pro první dospělou polistopadovou generaci".
Jedenáctý ročník festivalu Jeden svět se bude letos konat od 11. do 19. března v Praze. Jak je již tradicí, Jeden svět přinese vynikající filmy o Barmě, Íránu, Kašmíru, Dárfúru, Ekvádoru, Venezuele, Kongu či Severní Koreji, letošní ročník ale nebude primárně o konkretních zemích. Nosnými tématy letošního ročníku jsou zásadní globální výzvy současného světa: nafta, plyn, energetika, voda, oteplování, ekonomika a finanční krize. Věci, které nás v České republice, ale i lidi na ostatních místech světa, zásadním způsobem ovlivňují.
Já si našel přes dvacet dokumentů. A co vy? Vyměníte televizní program za něco smysluplnějšího?

07.03.09 - Sapkowski: Řada změn a novinek

Zdroj: newsweek.pl Změny a novinky jsou zejména na mém webu v podobě přidání knihy Tandaredei! (obálka, popis, včetně plných textů většiny povídek), upřesnění informací o Yrrhedosovu oku (a obálka) a předělaného textu k seriálu Zaklínač. Vás možná spíše bude zajímat, že Sápek napsal novou knihu, která se jmenuje Zmije a je ze současnosti. Také se již připravuje Zaklínač_CON na Festivalu Fantazie.
Více informací najdete v mé sekci Sapkowski.

06.03.09 - TV: Souboj seriálů

Hlasujte ve čtvrtfinále! Prison Break ohrožen!

Březen 2009

26.02.09 - Počítače: Jak na dialog "Otevřít/Uložit" ve Windows?

Jak_na Možná vás stejně jako mě dlouhodobě irituje Open/Save dialog ve Windows, který si odmítá trvale pamatovat, kam jste naposledy ukládali obrázek nebo kde otevírali dokument. Chtěli byste mít předdefinované složky (adresáře), kam ukládat oblíbené dokumenty/obrázky/cokoliv hned ve zmíněném dialogu na jedno kliknutí? Povíme si jak na to.

25.02.09 - Počítače: Online aplikace

Internet Internet již dávno (až na můj web;) není přehlídkou statických stránek a dynamických CGI-JS-atd výstřelků, ale stává se z něj plnohodnotné prostředí pro provoz aplikací. Nástrojů pro vývoj webových aplikace je celá řada, od klasické Javy, ActiveX, Flash, přes AJAX až po Microsoft Silverlight. Technologiemi se ale zabývat nebudu a nabídnu vám rovnou novou stránku s odkazy na nejzajímavější online aplikace.

17.02.09 - Televize, zábava: Souboj seriálů II

TV_set Rozjel se druhý ročník Souboje seriálů, můžete tedy hlasovat pro své oblíbené "likvidátory času";) Připomínám, že minulý ročník vyhrál Dr. House velice blízko sledovaný Prison Breakem (Útěk z vězení). Oba seriály známe i z českých obrazovek.
Druhý ročník začal nominacemi, kdy fanoušci hlasovali pro 130 seriálů (!) - ani jsem nevěděl, že jich tolik je - s průměrem 8 seriálů na fanouška (dělají ti lidé také něco jiného?;) Osobně vidím v nominacích absenci starších britských seriálů, výjimkou je jen Červený trpaslík (víte, že budou nové díly?!!). Z amerických veteránů potěší MASH. Do hlavních bojů postoupilo 28 seriálů a o jejich dalším osudu rozhodujete opět jen vy.

17.02.09 - Počítače, HDD: Přehledový test externích pevných disků

HDD Více informací v rubrice "Vše o HDD - Testy pevných disků".

06.02.09 - Retro_záznam: Vanessa Mae v Praze

vanessa_mae V září 2008 jsem psal o tom, že koncert Vanessy Mae v Praze bude. Nyní píši že opravdu byl ;) Tak nějak jsem si vzpomněl, že jsem o tom chtěl napsat pár řádků.
Koncert byl bezprostřední, kvalitní a vizuálně zajímavý jako protagonistka sama ;) Bezprostřednost prezentovaly její krátké monology, zejména v případě, kdy se něco nepovedlo a ona začínala skladbu znovu. Nevím jestli to bylo tím, že šlo o charitu ve sportovní hale (nebyl to "frakový" koncert), ale připadalo mi, že chyb bylo i na takový koncert dost - asi 3. Pokud to bylo technikou/techniky Sazka Arény, nechť se toto nejdražší podium v ČR stydí a zodpovědní lidé chodí kanálama. Pokud to bylo vinou Vanessyino tymu, je škoda, že jsme pro ni taková banana country.. Na druhou stranu nedojela pokaženou skladbu do konce, jak by udělala řada jiných interpretů ('páč moulové stejně nic nepoznají'), ale začala znovu a lépe.
Zatím jsem víceméně jen kritizoval, takže je třeba vyrovnat misky vah. Koncert byl samozřejmě super, Vanessa měla kvalitní hudebníky, takže to nebyl 100% playback. Vanessa dala v repertoáru přednost klasice před popíkem, i když Storm samozřejmě na závěr zazněl..
Vizuální stránkou jsem měl na mysli také úvodní laserovou show, která byl astejně tak nečekaná, jako pěkná a pro mě osobně originálním zážitkem.

Další informace:
Vanessa Mae roztleskala pražské publikum
Vanessa Mae v Praze: Koncert plný trapasů! (sice bulvár, ale tak to bylo)
Prohlídněte si klipy, poslechněte si a kupte její hudbu
Videoklip Destiny - kdo čekal na koncertě toto, byl jistě zklamán, i když právě tato aranžmá ji vynesly z šedých řad klasických instrumentalistů; bylo to mnohem komornější, i když s ohozem si moc starosti nedělala - džíny ;)
Vanessa Mae v Praze: oslňující houslistka bez manýrů
Celebrita Vanessa Mae

05.02.09 - Počítače: Update "Jak na streamované video?"

Jak_na Aktualizoval jsem textík Jak na streamované video?, kde jsem vyzkoušel platnost všech uvedených odkazů a přestrukturoval stránku do přehlednější podoby. Můžete tak rychle najít odkazy na offline a zejména online aplikace pro stahování streamovaného videa (YouTube, televize apod.). Pokud máte s uvedenými nástroji zkušenosti, napište mi email nebo do knihy.

01.02.09 - MtG: Conflux - sada na spadnutí

MtG Po opuštění světa Lorwynu se magický svět roztříštil do pěti odštěpků Alary (aktuální blok Shards of Alara), aby se jednotlivé světy začaly zase přibližovat až splývat (přicházející první rozšiřující edice Conflux). Magic tak ovládly opět po delší době vícebarvy. Osobně se mi zdá nový blok mnohem méně zajímavý než minulý založený na spolupráci povolání, ale to je jen můj názor.
Objeví se však noví planeswalkeři, což je jistě zajímavé. Narazil jsem na komixy o Planeswalkerech, tak se na ně mrkněte.
Další informace: Conflux - 1. část, Conflux - 2. část, Conflux - 3. část.
Update: Conflux Visual Spoiler (aneb přehled karet) nové sady!

01.02.09 - Počítače: Jak na PDF

Jak_na Objevil jsem svůj starší a zatím neuveřejněný článek o PDF formátu. Zajímavá je zejména informace o online konverzi PDF do jiných formátu, typicky třeba PDF. Více informací zde.

Únor 2009

20.01.09 - Film: Hádanka

Hadanka Během jednoho rozhovoru jsem z televize "vyfotil" herce, jehož obrázek tady vidíte. Kdopak jako první pozná, o koho jde? Pište svoje tipy do návštěvní knihy a já dám cca za týden vědět, kdo měl pravdu ;)

07.01.09 - Hudba: Prosincový Nightwish revival

Kbely_2008 12. prosince 2008 se konal v pražských Kbelích koncert skupiny Nightwish revival; předkapelou byly Rimortis.
Bylo to pro mě jejich první představení a musím říci, že jsou dost dobrý, i ten vokál je povedený (studentka konzervatoře). Pouze zvukař první písničku nevěděl, která bije (asi maník z LD, kapely této kategorie nemají vlastního) a během koncertu ještě několikrát zaváhal. Kapela hraje celou řadu songů z éry s Tarjou, nové písničky nedělají a ani se nedivím, hlasu Jany Kopidolové by bylo na Anette škoda. Příjemným zpestřením byl duet při songu The Phantom Of The Opera. Mrkněte na fotogalerii z koncertu.
Band pochází z frýdeckomístecka, do Prahy to má daleko, takže se není třeba divit, že do Prahy zavítají jen cca 2x ročně a pokud je chcete slyšet, budete muset za nimi cestovat nebo v Praze počkat do podzimu. Nebo se mrkněte na jejich ukázky na webu, kterých je dost.
Našel jsem na webu ještě další české revival skupiny - Nightwish revival Praha a Wishmasters - nicméně ty jsem neslyšel. Pokud s nimi máte nějaké zkušenosti nebo jste byli v prosinci ve Kbelích (mimochodem Lidový dům ve Kbelích je bezva místo), klidně se podělte o zážitky!
Poznámka: do stránky o Nightwish jsem přidal odkazy na české revival skupiny.

Leden 2009

31.12.08 - Přání a dárek: PF2009

pf2009 Harry přeje všem svým čtenářům zdravý (při motanicích v našem zdravotnictví je nejlepší jej nepotřebovat), osobní (mysleme na svůj osobní rozvoj a vztahy s ostatními) a úspěšný (do toho se schová cokoliv;) nový rok 2009.

Jako dárek jsem provedl upload mého super seznamu testů počítačů a počítačových komponent, ale stále více eviduji i problematiku bezpečnosti a řízení podnikové informatiky. Najdete jej hned v úvodu sekce Hardware.

31.12.08 - Počítače, HDD: Volbou čtenářů je ...

HDD Nejlepší výrobce pevných disků v roce 2008 dle čtenářů Extrahardware.cz a příbuzných papírových časopisů je Western Digital.
O tom, kdo se letos stane vládcem nad výrobci pevných disků nebylo pochyb. Samsung a Seagate možná už moc myslí na SSD, zatímco Western Digital do toho opravdu pořádně šlapal. Překonal sám sebe a výkonného Raptora nahradil VelociRaptorem, s řadou WD Caviar Black opanoval grafy výkonu „normálních disků“, Caviary Blue zase jsou tím nej v poměru cena/výkon+tichost a jako datová úložiště máme velmi vhodné Caviary Green.
Zdroj: Extrahardware.cz

05.12.08 - Počítače, HDD: Potřebujete upravovat partition nebo tvořit image?

HDD Na trhu je celá řada řešení a já o nich dlouhodobě ve formě přehledu informuji. Nicméně stále se něco mění a jsou to i tyto nástroje, takže jsem danou rubriku aktualizoval.
Víte, že Partition Magic nyní patří Symantecu? Víte, že většina nástrojů si více než rok po vydání MS Vista neporadí s jejími zaváděcími oddíly? Jediný, kdo obstál v prosincovém testu Chipu v této disciplíně, byl Acronis Disk Director Suite.
Update: Doplněn odstavec "Jak nainstalovat Windows XP na SATA disk".

03.12.08 - Info, motorismus: Evropský záznam o dopravní nehodě

nehoda Jistě jste postřehli změnu, která nás čeká od ledna 2009, kdy se Policie ČR bude volat jen k nehodám se zraněním a se škodou přesahující 100.000 Kč (+výjimky). V ostatních případech jste povinni vyhotovit záznam o nehodě. Jeho struktura není formálně jediná, pouze musí záznam obsahovat všechny potřebné údaje. Pro zjednodušení existuje výše uvedený Evropský záznam, který si můžete stáhnout (PDF), vytisknout a vozit v autě pro případ potřeby (doporučuji aspoň 2x;). Doufám, že jej nebudete potřebovat, ale teď aspoň víte, kde ho například lze najít :o)
Zdroj informací: pěkný článek na ČSOBPoj

Prosinec 2008

25.11.08 - Internet: Monthy Python oficiálně na YouTube!

monthypython Známá britská skupina recesistických komiků otevřela svůj oficiální kanál na YouTube. Můžete tak nyní sledovat skeče v lepší kvalitě, s popisky apod. Samozřejmě archiv se bude postupně doplňovat. Je ale vidět, že přestože skupina není již aktivní - jsou to poměrně decetní pánové - stále se umí dobře prodat. Přes YouTube si videa můžete koupit a prodej jejich DVD tak stoupl. Přejme jim to.
Více info: Technet.cz

22.11.08 - Update: Obnova Knihy návštěv

Zprovoznil jsem novou Knihu návštěv. Bohužel staré záznamy jsou pryč, protože provozovatel minulé knihy, zoufalá firma Forpsi, ji bez náhrady a upozornění zrušil. Doufám tedy, že uvítáte knihu od jiného poskytovatele a zapojíte se, všechny vaše názory si rád přečtu. Za upozornění díky Stevovi.

20.11.08 - Bezpečnost: Big Brother Awards 2008

awards Soutěž Big Brother Awards (CZ, International) se koná ve více než desítce evropských zemích a má za cíl upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice byla soutěž poprvé uspořádána v roce 2005. Podobně jako v minulých letech, byly i letos v jejím rámci uděleny ceny v osmi kategoriích.
Velice zajímavě se výsledky ankety jeví v kontextu s oslavovaným zrušením víz do USA u příležitosti výročí 17. listopadu. Nemluví se totiž o tom, jak se s údaji získanými z žádosti "elektronického systému povolování cest" - ESTA - nakládá. Dohodu ČR přijala a Úřad na ochranu osobních údajů se neměl šanci ani vyjádřit. Je evidentní, že ESTA porušuje český zákon o ochraně osobních údajů, resp. nepřináší žádné záruky, že s daty je nakládáno bezpečně (uložení dat, přístup k nim, způsob přenosu do USA..). Vítejte ve světě Velkého Bratra.
Další informace: komentované výsledky na cdr.cz.

14.11.08 - Seriály: IT Crowd - třetí série bude!

doutnik Aspoň se to píše na HomePage seriálu.
Update: Třetí série se začne v USA vysílat 21.11.08! Na výše uvedené stránce se nyní objevil rozhovor s Katherine Parkinson, tj. Jen.

14.11.08 - Turistika: Návrat z Kuby

doutnik


Podzimní dovolenou jsem strávil na Kubě. O této exotické dovče napíši časem nějaký článek či dva, pro začátek nabízím dvě krabice luxusních doutníků, které jsem přivezl jako přebytek vlastní spotřeby. Více info.

Listopad 2008

09.10.08 - Magic: Nová edice Shards of Alara

Shards_of_Avala_logo No dobrá, není to úplně čerstvá novinka, ale více než 14 dní to nebude ;) Každopádně "Odštěpky Alary" jsou tady a s nimi řada zajímavých multikaret. Autorům již nestačil mix dvou barev předchozích sad a přišli s trojbarvami. Tentokráte jsem nebyl na prelease turnajích a tak odkážu zejména na články. Osobně se mi líbí především to, že zlevní multizemě a budou tak hratelné některé starší karty. Jinak za vrchol považuji určitě dvě předchozí dvojsady (Lorwyn, Morningtide, Shadowmoor a Eventide).

Říjen 2008

23.09.08 - Internet: Křišťálová lupa 2008

Podzim a zima je rájem pro vyhlašování nejrůznějších televizních, divadelních, hudebních, ale i internetových anket někde v teplíčku. Jednou z těch prvních je letos Křišťálová lupa 2008, jedna z mála, která má zvuk i v tak pro mnohé bizarním světě internetu. Hlasujte v anketě i vy! Třeba pro www.prison-break.cz ;)

21.09.08 - Sapkowski: Zaklínač jako komix

Založil jsem další rubriku na stránce o Sapkowském, komix.

12.09.08 - Kultura: Vanessa Mae v Praze

Vanessa_Mae Popová houslistka Vanessa Mae bude v září zářit v Praze! Nesporný talent - jak z hlediska hry na housle, tak z hlediska umění to prodat. Učitelé hudby se možná buší do hlavy, ale masová veřejnost si mix klasiky a technopopu myslím oblíbila. Central Group, developerský gigant, založil dobročinný fond a jako součást jeho (a své) propagace uvede v O2/Sazka Aréně světoznámou singapurskou houslistku. Více informací.

12.09.08 - Počítače: Update linků o ovladačích

Po letech jsem se vrátil na stránce Linky k rubrice ovladačů a trochu ji pročistil. Konec hlášení v českém jazyce.

02.09.08 - Mobil: T-Mobile má konečně SMS bránu zdarma!

champaigne Takže po pěti a půl letech (!) od zrušení free SMS brány T-mobilem, díky čemuž vznikla i má sekce SMS Zdarma, se dočkáváme vzkříšení free SMS brány! Kdokoliv může nyní do sítě T-mobile posílat zprávy zdarma z http://sms.t-zones.cz. Pokud se dokonce zaregistrujete, máte po přihlášení možnost psát delší SMSky, využívat adresář, procházet historii odeslaných SMS, používat šablony při psaní zpráv a v neposlední řadě posílat MMS!
Popravdě už jsem skoro myslel, že se toho nedožiju :) Nová služba vypadá pěkně, user-friendly a až se vychytají mušky a akce zveřejní, lze očekávat velký nástup zájmu. Snad nám chvilku vydrží ;)

Září 2008

26.08.08 - Internet: Další zajímavé rádio v "IP-éteru"

ikona Již tři roky vysílá mé oblíbené rádio Radio4U, vydílající devadesátky. Nyní jsem objevil další česká rádia, která hrají, co mám rád. Lze je nalézt na webu Frekvence 1. Kromě online vysílání této stanice zde totiž najdete i webová rádia "Legendy", "Retro Disco" a "Romantika"! Super je, že tato rádia hrajou nepřetržitý stream bez jakéhokoliv slova, což se hodí k práci. Dále lze jedním klikem změnit "kanál" a tak přizpůsobit hudbu linoucí se z reproduktorů aktuální náladě. Jedinou nevýhodu spatřuji v absenci informace o právě hrané písničce. Názvy stanic však poměrně dobře ukazují, co můžete čekat. Užijte si online vysílání a já jdu do další Legendy.. (Doors, Bob Dylan)

21.08.08 - Historie: 40. výročí okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy

Srpen68 Cenu věcí poznáme často, až když je ztratíme. Platí to zejména pro ty nemateriální, nehmatatelné. Ztráta přítele, zdraví nebo svobody. Před čtyřiceti lety se to právě stalo. 150 000 vojáků varšavské smlouvy, zejména Sověti (Rusové), překročilo v noci na 21.8. státní hranice ČSSR, provedlo letecký výsadek na letišti v Praze a Brně a zahájilo postup do vnitrozemí...
Nechci nudit historií, sám nemám rád memorování, ale některé věci by lidé vědět měli. Pokud jste nesledovali noční vysílání ČT1, kde proběhl komponovaný program o osudné noci s reálnými ukázkami, rozhovoru s účastníky srpnových událostí a dokumenty, čtěte aspoň tématickou sérii MF DNES. Doporučuji též tematickou výstavu "...A PŘIJELY TANKY" Národního muzea.
Další zajímavé informace: Americký kandidát Obama ukazuje svůj politický rozhled prohlášením o srpnu 1968 v ČSSR (a současné Gruzii).

21.08.08 - Informační společnost: Další postřeh o "podpoře" vlády ČR Informatice

Odkazuji na článek "Jak je to s Radou vlády pro informační společnost?", který vyšel na VIP. Jen doplním, že by mě skutečně zajímalo, co si představuje naše vláda, že budeme do budoucna exportovat (platební bilance je poměrně důležitá ekonomická veličina)? Můžeme i dalších 10 let konkurovat jen pomocí vývozu Škodovek a elektřiny? Budeme jen lopatou Evropy?

11.08.08 - Příroda: kauza Klánovický les

Les Kauza, kterou sleduji, se týká boje mezi zastánci lesa a firmy Forest Golf Resort Praha, jejíž podnikatelský záměr je obnovit historické golfové dráhy. Problém je v tom, že dráhy zarostly lesem, že jsou na hranici přírodní "památky", že představitelé firmy nehrají úplně fér, že stávající územní plán akci umožňuje.. Jako řada větších kauz, ani tato není zcela černobílá. Těžko ale hledat nějaký osobní zisk za úmyslem zachránit les.. Faktem je, že se to stal případ politický, který ovlivnil místní volby a okolo kterého se polarizuje politická scéna. ODS je prý v této otázce rozpolcena, ale řada z nich se kloní ke golfu. Na druhou stranu si politickou polívčičku výrazně ohříval opoziční Paroubek. Že to je zelená karta, o tom nepochybuje nikdo. Doporučuji si přečíst stránky Újezdského stromu a zejména se podívat na reportáž České televize (hned první reportáž), kam se celý případ už dostal.

10.08.08 - MtG: Magic slaví 15 let..!

MtG_dragons U této příležitosti (btw. stejnou dobu plus minus rok jej znám i já) vydávají Wizardi speciální 15 kusovou edici draků! Jde o 14 již vydaných draků, nový bude jen jeden. Některé z nich však budou mít nový obrázek nebo aspoň flavour text. Můžete sledovat průběžně aktuální informace o této sadě nebo si přečíst článek o prvních 7 kouscích.

09.08.08 - Sport: První česká zlatá medaile patří Američance..

Olympiada_Peking O olympiádě moc asi moc psát nebudu, ale i já jsem postřehl, že jsme chvíli měli nejvíce zlatých medailí ze všech cca 190 účastnících se států ;) Kateřina Emmons (Kůrková) totiž vystřílela vzduchovkou na 10 metrů dva olympijské rekordy a získala (zatím) pro ČR první zlatou medaili! Takže gratulace.
Také jste si mysleli, že se začátkem olympiády by měly skončit na světě války?? Do Jižní Osetie se to bohužel ještě nedoneslo.. :-((

08.08.08 - Magická moc čísel? Olympiáda a svatby.

Olympiada_Peking Dnešní unikátní (stejně jako minulých 7 let a budoucí 4 roky) datum si pro svou symetričnost vybrali Číňani pro zahájení letních olympijských her. Bylo jim přitom jedno, že letní měsíce jsou skutečně v Číně letní a vysoké teploty a vlhkost vzduchu nebude sportovcům moc příjemné. Hlavně ale, že se začne v osm hodin a osm minut ;o) [místního času] Lze říci, že podmínky jsou pro všechny stejné, ale pravděpodobně se s nimi lépe vyrovnají Číňani a sportovci z geograficky podobně umístěných států.. takže uvidíme kolik padne rekordů, ale těch nesportovních již pár padlo: nejdražší olympiáda, nejvíce států a nejvíce sportovců. Možná také nejvíce vysídlených obyvatel a nejvíce vyvlastněných pozemků během deseti let.. No nic, užijte si zahájení XXIX. olympijských her v Pekingu!
A slíbené svatby? To již jen detail - magické datum nahnalo do oddacích síní a dalších prostor desítky párů. Tak ať se daří!

05.08.08 - Počítače: Oblíbený Total Commander v nové subverzi 7.04

Total_Commander Verze 7.04 zavítala mezi nás. Obsahuje kromě oprav také změny a doplnění práce s archívy, zejména ZIP. Žádné super novinky se nekonají (changelog). Stahovat můžete z domovských stránek.

01.08.08 - Astronomie: Zatmění Slunce!

Zatmeni_Slunce Opět tu máme astronomickou událost roku, zatmění Slunce. Můžete jej pozorovat dnes od 10:48 do 12:37. Samozřejmě se u nás jedná o pozorování částečného zatmění Slunce, úplné můžete jet pozorovat letos třeba na Sibiř. Koukněte se na moc pěkné stránky z zatmění tady na ASU, je to přehledné a s obrázky ;)
IAN.CZ: Poslední zatmění Slunce, které jsme mohli z území České republiky pozorovat, nastalo 29. března 2006 a bylo částečné. Příští zatmění Slunce pozorovatelné u nás bude opět částečné a nastane 4. ledna 2011. Nejbližší úplné zatmění Slunce pozorovatelné z našeho území nastane 7. října 2135. Poslední úplné zatmění Slunce na našem území proběhlo 12. května 1706. Nicméně doplním, že v roce 1999 stačilo pro úplné zatmění vyjet kousek za hranice do Rakouska.
16.8.08 se připravte na zatmění Měsíce, letos již podruhé. Je ten rok 2008 událostmi narvaný, že? ;)

Srpen 2008

30.07.08 - Hudba: Zeptejte se DJ Boba!

DJBOBO DJ Bobo je překvapivá stálice techna 90.let a eletronické hudby. Čtyřicetiletý švýcarský zpěvák je stále aktivní, již druhý rok jezdí se svým projektem VAMPIRES ALIVE TOUR 2008., nedávno se účastnil soutěže na znělku Eura 2008 (myslím, že byl druhý) a třeba také se angažuje v charitě - World Food Program. Novinkou je možnost pokládat mu otázky prostřednictvím webového formuláře (do 17. srpna 2008), na které odpoví (nepochybně na "reprezentativní" výběr) na videu. Každopádně, pokud vás tento teenagerský idol oslovil, máte nyní, po letech, možnost se ho na cokoliv zeptat (a on má možnost na cokoliv odpovědět;)

22.07.08 - Počítače, internet: Firefox 3

Nová verze Firefoxu tu mezi námi již nějakou chvíli je ve své stabilní verzi (aktuálně 3.0.1) a dokonce se dostal do Guinessovy knihy rekordů! Pokud jej nemáte, stáhněte si jej také! Pokud jej máte, možná jste narazili na problém s přístupem na https servery. V tom případě se mrkněte na mé vysvětelní a řešení v sekci Textíky-Poznámky ze života s Firefoxem nebo prostě sem. ;)

22.07.08 - Update stránek

Zpřehlednil jsem odkazy na starší verze mé HomePage, resp. co jsem psal před rokem, dvěmi, třemi, pěti? Můžete dohledat dole za posledním příspěvkem v podobě přehledných odkazů. Úvodní stránka též díky tomu zeštíhlela a měla by se vám načítat mnohem rychleji.

15.07.08 - MtG: Eventide se představuje

MtG Nová edice Magicu je na spadnutí a po částečných přídělech od Wizardů je tu kompletní seznam karet poslední edice z velmi povedeného "lorwyního" bloku! Užijte si to a naviděnou na prerelease a release turnajích ;o)

14.07.08 - Informační společnost: Rok po zrušení ministerstva informatiky

Slavné snížení stavu státního aparátu a nejmenšího ministerstva vládou ODS mělo pomocii bojovat s resortismem a efektivněji vykonávat svou funkci v gesci premiéra. Jaký je stav rok poté? Článek VIP. Anketa.

Červenec 2008

29.06.08 - Sport: Euro2008 vyhrálo Španělsko!

Poté, co Němci zdolali Turky 3:2 a Španělé přesvědčivě Rusy 3:0, setkali se oba vítězné týmy na ve Vídni. Po čtyřiačtyřiceti letech vyhráli mistrovství starého kontinentu Španělé jediným gólem Torrese a střídají na fotbalovém trůnu Řecko.

19.06.08 - Garfield: dnes slaví 30. narozeniny!

Gratuluji k ideálnímu věku! Na vrcholu mentálních a fyzických sil, plný energie, kterou lze využít pro spaní a jezení. Garfield je ve formě! Forma může být i kulatá.. Dostatek zkušeností, ale zároveň energie, odvaha, iniciativa a akce. Hmm, už jsem říkal, že jsem stejně mladý jako Garf? ;-D
Super článek mapující Garfovi narozeniny je tady.

15.06.08 - Sport: Česko na Euro2008 končí!

Euro2008 Dříve než jsem pořádně zaznamenal start a účast české fotbalové reprezentace, stihla vypadnout! Po výkonech se Švýcary 1:0, Portugalci 1:3 byl úspěchem stav 2:0 v druhém poločase s Turky, nicméně závěr patřil Turkům, kdy v 75., 87. a 89. minutě skórovali. Vítězství jim přinesl dvěma góly kapitán Nihat. Přípravné a kvalifikační zápasy na Euro jsme skoro všechny vyhráli, ale Česko na ME nic moc nepředvedlo a zaslouženě končí a s ním i trenér Bruckner a zřejmě další hráči.

09.06.08 - Příroda: Pomozte Klánovickému lesu!

Kvůli alibistickému odkladu v projednávání změny územního plánu, kterou se měl Klánovickému lesu vrátit statut lesa, magistrátní úředníci a politici les neochránili. Vinou jejich nečinnosti a ignorování hlasu veřejnosti se nyní záměr investora na vybudování golfového areálu uprostřed Klánovického lesa snadno dostal až k řízení EIA, ve kterém je posuzován jeho možný dopad na životní prostředí. V předložené dokumentaci se investor snaží doložit, že nejlepší budoucnost pro chráněný les je jeho částečné vykácení a výstavba golfového areálu uprostřed něj!
V procesu EIA je každému bez ohledu na věk či vzdělání zákonem garantovaná možnost vyjádřit své připomínky.
Zdroj: Újezdský strom.info
Více informací, podklady pro Váš dopis apod. najdete na stránkách Ujezdského stromu.

06.06.08 - MtG: Chcete vědět, co nás čeká ve světě Magicu?

MtG Mrkněte se na překlad rozsáhlého článku k novinkám, které s příští sadou, Shards of Alara, přijdou. Ale nejde o nové mechaniky, potvory a příběh, ale spíš o obchodní změnu vydávání hry. Pokud bych to měl shrnout - a autor to ani nezakrývá - jde jim primárně o přilákání nových hráčů. Posuďte sami, zda připravované změny toho dosáhnou a zda neodradí současné hráče.
Upozorním ještě na jeden článek, kde je výcuc horního článku a další novinky nové sady.

06.06.08 - Turistika, linky: Aktualizace sekce ubytování

Viz část Ubytování v sekci Linky.

04.06.08 - Počítače: Jak zapnout automaticky Num Lock?

Viz můj článek z "edice Jakna".

Červen 2008

25.05.08 - Počítače, bezpečnost: Problémy s autorunem

V našich končinách je stále populárnější malware, který zneužívá autorunu na přenosných médiích. Doporučuji jej vypnout. Pokud nevíte jak, mrkněte na můj článek v rubrice Textíky, kde se autorunem budu zabývat.

19.05.08 - Hokej: Finále jak má být!

Maskot MS Letošní finále mistrovství světa v ledním hokeji byla skutečně podívaná světové úrovně. Kanada i Rusko byly maximálně motivované, jedni domácím prostředím, druzí příležitostí po patnácti letech získat titul a oplatit Kanadě prohru ve finále v Moskvě. Jistě všichni víte, že se jim to skutečně povedlo, když Rusko vyhrálo 5:4 v prodloužení.

První třetina se vyznačovala přísným vylučováním ruských hráčů a převahou Kanady vyjádřenou góly 3:1. V druhé třetině jsme viděli přesun aktivity na stranu Rusů, nádherný rychlý a přesný hokej, vyrovnaný i brankami 1:1 (4:2). Po druhé třetině si na Rusko asi málokdo vsadil, dvojbrankový náskok se u tak silných týmů neztrácí. Ale závěrečná třetina opět ukázala, že hokej je napínavý do posledního okamžiku, když jsme byli svědkem obrovského vzepětí ruského manšaftu, které postupně umocnil Těreščenko a pak zejména Kovalčuk, jehož vyrovnávací gól pět minut před koncem zmrazil Kanadu a probudil Rusko. Osobně jsem si říkal po nevyužitých přesilovkách Ruska, že to mají spočítané, ale nebylo tomu evidentně tak.

Do prodloužení nastoupili Kanaďané zkoprněle podobně jako Češi ve čtvrtfinále, naprosto nečekali, že to dojde takto daleko, když vedli a zatím na turnaji neprohráli (to ale ani Rusové, i když měli o bodík méně - ten jsme jim mimochodem sebrali my). No a podobně také Kanaďané i dopadli, gól to však byl krásný (narozdíl od náhodného šmudly se Švédskem) a již v třetí minutě prodloužení se stal Kovalčuk národním hrdinou - střelil zlatý gól! Nutno říci, že celá situace ale nastala v přesilovce Rusů na úkor Kanaďanů, kteří dostali trest za odpálení puku mimo hrací plochu (zdržování hry). Nezdálo se, že to bylo úmyslně, ale švédští rozhodčí touš vystřelený až někam do chodby posoudili poměrně dost přísně (asi však dle pravidel), Rusové získali dvě minuty hry čtyři na tři a výhodu si ujít tentokráte již nenechali..

Co říci závěrem? Rusové oplatili porážku z Moskvy a dosáhli konečně na zlato. Kanada titul neobhájila a ani nepřetrhla dvacet let starý fakt, že pořádající stát mistrovství prostě nevyhraje. Je možná dobrá chvíle k zamyšlení proč. Přestože mohutné povzbuzování diváků má jistě pozitivní efekt, zřejmě nestačí překonat psychické bloky hráčů, kteří jsou svázáni "povinností" doma vyhrát. Psychická pohoda se ukazuje i u hokeje jako klíčová, stejně jako vůle zvítězit, která prostě byla u trochu podceňovaných Rusů větší než u namachrovaných Kanaďanů. Můj osobní názor je, že svou roli hraje i statistika ;) Na špičce hokejových mocností totiž nyní balancuje 6-8 týmů, které jsou již hodně vyrovnané (vzpomeňte letos na Švýcary, ale i na Němce a Nory), což před těmi cca 20 lety nebylo a prostě pravděpodobnost, že domácí tým dostane od některého ze soupeřů červenou, je vyšší než pro zbytek států (jeden proti všem).
Těším se s Vámi, milí čtenáří, doufám, zase za rok.
Další informace k šampionátu na mém webu.

18.05.08 - Hokej: Boj o bronz

Zápas jsem vyčerpáním zaspal, nicméně výsledek Finsko:Švédsko 4:0 mě překvapil. V semifinále působili Švédi v boji s Kanadou sebevědomě s dobrým hokejem. Finové na turnaji moc nezářili, ale evidentně byli motivovanější. Přestože Švédsku obvykle fandím pro jeho přesnou, čistou a technickou hru, mám tak trochu zvrácenou radost, že "když my nic, tak oni taky".. Bronz si odváží Finové.

17.05.08 - Hokej: Semifinále

První zápas Rusko - Finsko skončil poměrně jasně 4:0. Utkání jsem neviděl, jen kousek a soustavná převaha Rusů byla zřejmá.
Druhý zápas, Kanada-Švédsko, byl pohlednější, akčnější a napínavější. Popravdě jsem nečekal, že Švédové Kanadě takhle zavaří, protože se nedali zlomit úvodním gólem v šesté minutě, ale vyrovnali a první třetina skončila 1:1. Na začátku druhé třetiny dokonce se ujali Švédové vedení, ale brzy jej v oslabení zase ztratili. Rozhodně Kanada soupeře přestřílela druou třetinu 4:2, přičemž Švédi v závěrščné třetině výsledek jen korigovali na 5:4.
Myslím že to byl hezký zápas a finále bude jistě nádhera. Kanada má šanci obhájit titul a být první zemí, která hostí šampionát a vyhraje jej. Rusové ovšem na svůj úspěch také čekají dlouho a nedají svou kůži lacino;)

15.05.08 - SMS Zdarma: PR akce O2

O2 zveřejnila novou službu pro zasílání vtipných SMS zdarma na adrese www.bezkreditu.cz. Celé je to jen PR kampaň pro paušál u O2, ale pěkně udělané a zpráva někdy i dojde ;)

14.05.08 - Hokej: ČR-Švédsko 2:3p

MS2008 Boj o medaile skončil v duelu se Švédy. Ukazuje se, že jako Slováci mají mindrák ze zápasů s námi ( ikdyž loni to tak nevypadalo), my se Švédy. Naposledy jsme proti nim uspěli v roce 2005 v Rakousku (ale tam se nám tradičně daří;)
Zápas byl nádherný, napínavý, rychlý a většinu hry se hra motala ve švédské obranné třetině, ale gól ze hry jsme dali jediný - šlo o naštěstí rychlou odpověď Rolínka na Hornqvistovu střelu (druhý gól dal z nájezdu faulovaný Vrbata), protože brankář Lundqvist chytal skvěle. Hnilička také byl velmi dobrý a hlavně mu vydatně pomáhali obránci. Dlouho si nepamatuji takto kvalitní obranu, góly Švédů padaly z nepřehledných situací a s notnou dávkou (rozhodující branka) štěstí, které jsme neměli.
Příčinou neúspěchu obnovujícího se národního týmu byla IMHO bohužel laxnost po našem vedoucím gólu, kdy ukolébáni očekávaným koncem za tři minuty něco, nehráli vůbec aktivně a přenechali prostor soupeři, který jej využil (Nilson).
Jsem z výsledku otrávený, přestože to byl moc pěkný zápas a na kluky se nelze až na to zaváhání po vedoucím gólu zlobit. Semifinále bychom si zahráli s prominentní Kanadou (která vyprovodila Nory 8:2).Tak zase někdy příště..
Založena stránka pro letošní MS v kategorii Hokej.

13.05.08 - Hokej: Čtvrtfinále opět se Švédskem

Výsledek včerejšího utkání (Švýcarsko-Rusko 3:5) znamená, že hrajeme ve čtvrtfiále opět se Švédskem. Vedení turnaje rozhodlo, že hrajeme v 19h středoevropského času, což je pro české diváky jistě lepší (i když to znamená, že pro Kanadu se jedná o méně atraktivní odpolední zápas).

Na závěr ještě vysvětlení podivného párování čtvrtfinálových dvojic. Vzhledem ke vzdálenosti pořadatelských měst (Quebec a Halifax) se dvojice pro čtvrtfinále nenasazují křížem mezi osmifinálovými skupinami, jak je obvyklé, ale hraje první se čtvrtým a druhý se třetím ze stejné skupiny. Takže když jsme ve skupině E třetí, hrajeme s druhými Švédy, zatímco první Rusové se zahrají se čtvrtými Švýcary.
Ve skupině F je pořadí následující: Kanada, Finsko, USA a překvapivě Norsko (jak může někdo se 4 body hrát čtvrtfinále.. to si Kanaďané hezky zastřílí a brutálně vylepší už takhle skvělé statistiky..). Kdyby se hrálo křížem, hráli bychom s Finy, což je jen o něco lepší než Švédové, takže skoro je to fuk. Kromě našeho by vyrovnaný a hezký zápas by mohl být USA-Finsko (v osmifinálové skupině USA prohrály 2:3).

12.05.08 - Hokej: Poslední výsledky

MS2008 Sváteční volno jsem strávil v přírodě a cestováním, takže jsem obrazovku televize i počítače nechal výjimečně potemnělou. Dobrá zpráva pro všechny: zjistil jsem, že se to přežít dá! ;-D Zkuste to také.

Ale k věci. Duely českého národního hokejového týmu byly následující:
9.5.2008 Švýcarsko - ČR 0:5, pěkný výsledek, i když jsme byli více vylučováni, Švýcaři překvapili zejména výhrou nad Švédskem 4:2 a celkově velmi dobrým působením ve skupině A
10.5.2008 ČR - Bělorusko 3:2n, tak Bělorusové nás viditelně potrápili, "sovětský" styl hokeje nám prostě nesedí
12.5.2008 Švédsko - ČR 5:3, říkám stále, že se Švédy to moc hrát neumíme, mrkněte se na historii vzájemných zápasů.., v zápase padlo překvapivě hodně branek, bohužel vždy jsme dotahovali a po čtvrtém gólu se nám to již nepovedlo (poslední třetinu jsem již viděl), pátý gól byl do prázdné sítě.

Po prohraném zápase se v zamotané skupině E čeká, kdo bude naším klíčovým, čtvrtfinálovým soupeřem. Bohužel "na výběr" moc není: znovu Švédsko, které mnoc neumíme, Rusko, s kterým to není o mnoho lepší (dokonce vede teď skupinu E) nebo Švýcarsko, to by se nám líbilo, ale je nepravděpodobné. (Popravdě mě trochu mate, že soupeř nevyvstává ze skupiny F jako to bylo dříve).
Rozhodně je naše skupina vyrovnanější, suverénem v turnaji je jen Kanada s 12 body, následována Finy s 11.

Dalším velkým překvapením je boj Slovenska o záchranu ve skupině G! Příčinou bylo Německo, které velice překvapivě porazilo Slováky 4:2 a pak navíc prohráli s Nory 3:2. Mohli se zachránit výhrou nad Finy, ale to se nepodařilo (2:3).
Skupina o udržení se hraje zvláštním způsobem - vybrané týmy na dva vítězné zápasy, kdy soupeřem Slovenska bylo pro zahraničí populární Slovinsko (třeba si to konečně najdou na mapě... no asi ne). Slovensko již oba zápasy vyhrálo a nedočkalo se naštěstí totální blamáže. Sestupuje Itálie, která prohrála souboj s Francií. Podrobnosti k duelům.

12.05.08 - Film: Prison break postupuje!

Díky všem fanouškům postupuje Prison Break v souboji seriálů do finále!! Můžete si nyní zahlasovat v odpočinkovém Simpsons vs. Lost, kteří hrají o bronz.

07.05.08 - Film: Scofield-Simpson 1:1!

PB Souboj na ostří nože se odehrává tady na souboj-serialu.cz! Podpořte svého favorita (nejlépe Prison Break;)))
Hlasování končí v pátek 9.5.!

07.05.08 - Hokej: ČR - Itálie 7:2 !

Co k výsledku dodat? První třetina byla skutečně poněkud pomalejší a lehkovážná, skončila 2:2. Druhá třetina byla podstatně akčnější, góly padaly pěkné, třetina skončila 6:2 (4:0). Na začátku závěrečné části jsem usnul.. přece jen to bylo kolem třetí hodiny.
Řadu zajímavých článků najdete tady na mshokej.cz.

04.05.08 - Hokej: ČR-Rusko 4:5p !

Ve velmi pohledném zápase, kdy se skore menilo sem tam, hra byla plná šťávy, jsme prohráli až v prodloužení přesnou střelou Morozova. Nevídaný den měl Eliáš, který dosáhl hattricku na mistrovství světa a navíc s Rusy! Dle Záruby se to naposledy povedlo v roce 1978 Holíkovi..
Byl to nádherný zápas, hrálo se naplno, většina gólů v přesilovkách v prodloužení jsme trochu polevili a proto to dopadlo asi takto. Každopádně pokud se bude hrát dále takhle, jsou velké šance na dobrý výsledek!

02.05.08 - Hokej: Dánsko-ČR 2:5 !

První a zahajovací zápas na 72. mistrovství světa vyhráli čeští hokejisté nad Dány 5:2, kdy první třetina nezačala dobře (rychlý dánský gól, třetina končila 2:2), ale skončila dvěma góly Radima Vrbaty.

Květen 2008

29.04.08 - Bezpečnost PC: Jak porovnávat antivirové programy?

K tomuto zamyšlení mě přiměla diskuze ke článku o AVG8, která se rozproudila poté, co uživatel Damel přinesl sbírku virů, na které lze antiviry „testovat“. Je takový způsob rozumný? Jak testují antiviry profesionálové? Co je to AMTSO? Odpovědi dá článek, který jsem napsal pro cdr.cz.

28.04.08 - Film, video: Souboj seriálů v semifinále!

Je vidět, že přítomnost seriálu na českých televizních stanicích je pro jejich znalost a úspěch u českého publika výrazným plusem. V semifinále se objevily seriály, které aktuálně běží a až na Simpsonovi, jejichž výdrž a v podstatě konstantní kvalitu obdivuji, se jedná o novinky, které převálcovaly zkušené matadory jako je MASH či Červený trpaslík.
Můžete tedy hlasovat pro Prison Break, Simpsonovi, Dr. House a Lost. Škoda, že se to sešlo takhle, duel žluťáci versus vězni bych viděl na finále. Hlasujte i vy.

25.04.08 - Počítače: Oblíbený Total Commander v nové subverzi

Total_Commander Verze 7.03 na vás čeká a přináší hromadu drobných oprav (seznam), funkce bohužel nové žádné. Jsem zvědavý, kdy půjde konečně vyhledávat na pozadí.

22.04.08 - Věda, vesmír: NASA TV online

NASA jako každá jiná organizace musí mít marketing.. jednou z cest je vlastní TV na internetu. NASA jich má hned několik. Můžete nicméně shlédnout celou řadu zajímavých pořadů o vesmíru.

22.04.08 - Bezpečnost, lidská práva: Osm vězňů z Guantánama žaluje Británii o miliony

Viz IDNES.

21.04.08 - Bezpečnost, PC: AVG8 na scéně!

AVG Napsal jsem malou recenzi nové verze AVG, kterou najdete tady na cdr.cz. Rozjela se bohatá diskuse a tak se můžete těšit na pokračování.

21.04.08 - Počítače, HDD: Dva nové testy pevných disků

HDD V dubnu se objevily hned dva testy pevných disků. Jedním z nich je přehledový test 11ks externích pevných disků v Chipu 4/08 a druhým je rozsáhlejší a preciznější test 17ks pevných disků v Computeru 7/08. Oba testy naleznete komentované na mé stránce s testy pevných disků.

17.04.08 - Turistika: Podvečerní pochody Prahou

Jaro je tady a tak opět začaly tradičně netradiční čtvrteční podvečerní pochody, které vedou okraji Prahy. Seznam tras najdete tady (PDF originál, HTML verze). Pokud Prahu zas až tak neznáte, kousky přírody na její periferii vás třeba zaujmou.

16.04.08 - Doprava, MHD: Jak budou vypadat nové tramvaje?

15T Zvolte si interiér nových tramvají 15T, které vyrábí Škodovka, hlasovat můžete tady! Osobně se mi moc nelíbí ani jedna varianta - retrodřevo mi připadá studené a plast s plyšem krajně nehygienické. Btw. to už se nebudou sedačky vyhřívat? :(

15.04.08 - Film, seriál: Big Bang Theory má 12. díl..a pár linků k tomu

IT_Crowd Nebudu tady samozřejmě ohlašovat každý jednotlivý díl, ale je fakt, že tenhle seriál se mi hodně zalíbil ;) Kromě toho, že můžete stahovat 12. díl, našel jsem další český fanweb, takže už máme:
- bigbang.cz - byl první
- big-bang-theory.cz - ale tento je aktivnější

- Bigbang na Serialzone.cz
Diskuze
- Okoun
- Lapiduch

15.04.08 - Turistika, historie: Aktualizovány linky na smírčí kříže apod.

Lehce jsem zauktualizoval linky k informacím o smírčích křížích (upozorňuji zejména na nové články kolegy a přítele Matouše Jiráka ve Slavkovském zpravodaji), menhirech a dalších památkách (zde odkazuji na stránky spolužáka a přítele Davida Tramby). Všechny odkazy nyní mají svou vlastní kategorii.

10.04.08 - Počítače, bezpečnost: Aktualizován test online virových skenerů

Link přímo na mou stránku o bezpečnosti.

10.04.08 - Počítače, HDD: Přehledový test 11ks externích pevných disků

najdete v Chipu 4/08 a také na mé stránce.

09.04.08 - Film, seriál: IT Crowd v ČT!

IT_Crowd Česká televize začne vysílat skvělý IT Crowd pod náznem Ajťáci v původním znění s titulky 11.4.2008 v 23:10 na ČT2.
České fanweby -1-, -2-.

07.04.08 - New: MS Vista

Po úspěšných rubrikách "Jak na..." v sekci Textíky, přidávám podobně laděnou stránku "Jak na problémy ve Windows Vista", kde budu shromažďovat mé poznatky s tímto operačním systémem.

Duben 2008

31.03.08 - Film: Febiofest

Po Jednom světě přišel na řadu Febiofest, další z festivalů, který nepředstavuje úplný mainstream, i když už se nejedná o dokumenty. Myslím, že tam dobré filmy určitě najdete.

25.03.08 - Film: Big Bang Theory

Když jsme u těch seriálů, asi znáte IT Crowd. A teď si představte, že existuje seriál, který je podobný a možná ještě lepší. Dejte mu šanci a zkuste The Big Bang Theory (český fanweb, oficiální web) z prostředí mladých fyziků (podobně asociálních jako je Roy a Moss). Dvacet minut před spaním je dobrý večerníček..

19.03.08 - Film: Souboj seriálů

Jste fanatickými fanoušky některého z mnoha světových (nebo i českých) seriálů? Znáte díly MASH nazpaměť, nadáváte čínsky, zkoumáte tajemný ostrov, utíkáte z vězení, googlujete personal questions, pajdáte s jízlivostmi na rtech o holi, sjíždíte denně aspoň jeden díl Simpsonových,...?
Pak se mrkněte na zajímavý projekt Souboj seriálů a protlačte svého favorita.

18.03.08 - MtG: Shadowmoor se připravuje...

Shadowmoor_Logo Kamarád Vláďa pro vás připravil krátké intro připravované edice Shadowmoor, takže hurá do čtení!

14.03.08 - Společnost, film: Jeden svět skončil (v Praze)

Jeden_svet Festival v Praze skončil, přesunuje se do regionů a do škol. Aktuality můžete sledovat na webu nebo si je nově nechat zasílat do mailu. Včera bylo slavnostní zakončení festivalu a předání cen:

# Cena za nejlepší film: U soudu
# Cena za nejlepší režii: Zločin a trest
# Cena Václava Havla: Dopis Anně
# Cena Rudolfa Vrby: Kauza Litviněnko
# Cena primátora hl. města Prahy: Jeden den
# Zvláštní uznání Hlavní poroty: Občan Havel
# Zvláštní uznání Poroty Rudolfa Vrby: Džihádem za lásku
# Zvláštní uznání Poroty primátora hl. města Prahy: Poprvé
# Cena diváků: Občan Havel

Na webu festivalu i přidružených médiích najdete o festivalu i souvisejících akcích hromadu informací. Jednou z nich je třeba debata s mladým barmským disidentem Min Zinem - přečtěte si tady na Aktualne - kde odpovídá na dotazy o Číně, disentu, připravované ústavě i 4. dílu Ramba..
Diskuze byly podstatným příspěvkem k festivalu a doplnění kontextu promítaných filmů. Z debat najdete na webu i fotogalerii. Osobně mě zaujala debata s režisérkou filmu Jestli se usmívám, který je silnou výpovědí izraelských vojákyň z kontrolních stanovišť v Hebronu. Režisérka je na obrázku vlevo, vpravo je milá a velice schopná tlumočnice (můj obdiv měla zejména tlumočnice z korejštiny při dabatě o Severní Koreji, ale její obrázek nemám). Na druhém obrázku exkluzivně najdete mě, což je první můj obrázek po více než deseti letech mé přítomnosti na webu.. ;o)

13.03.08 - Jeden svět. Cenzura. Různá témata v jeden den.

Jen telegraficky. Dnes končí festival dokumentárního filmu o lidských právech Jeden svět promítáním vítězných snímků, mrkněte na oficiální web a ještě dnes zajděte.
Druhá zprávička se vztahuje přesně k opaku - cenzura pronikla již i na český internet. Dávám jen odkaz na zprávu, víc než je tam napsané totiž nevím, takže se nebudu více šířit a spekulovat, ale samotný fakt likvidace stránky je u nás myslím ojedinělý.

10.03.08 - Společnost, film: Jeden svět: Dívejte se na filmy i v televizi!

Jeden_svet Česká televize letos překvapivě uvádí celou řadu filmů z festivalu (program) na ČT2! Dále je možné se podívat na oceněné filmy z minulých let nebo na krátké filmy na internetu!
Letos tak máte příležitost vidět řadu dokumentů, aniž byste opustili svůj obývací pokoj.. Využijte toho!

02.03.08 - Společnost, film: Začíná festival Jeden svět

Ve středu začíná již 10. ročník festivalu dokumentárního filmu o lidských právech Jeden svět. Loni jsem navštívil několik filmů a musím říci, že některé z nich mě šokovaly. Dokumenty, které můžete vidět ukazují svět trochu jinak než masová média. Nemusíte se bát, že jde jen o "profláklé" (i když stále aktuální) záběry podvyživených černoušků z chudých částí Afriky. Rozsah témat a zemí je mnohem větší.
Letos je hlavním tématem festivalu boj proti diktaturám. Kromě Kuby a Severní Koreji můžete vidět realitu v Barmě, Turkmenistánu a dalších zemích. Co však může být překvapující, je situace v zemích, která jsou mnohem blíže - Rusko či Bělorusko. Najdete ale i témata obecnější jako je globální oteplování, mučení a únosy na zakázku spojené s "bojem proti teroru", témata sociální, ekologická, existenciální a globalizační.
Vřele doporučuji vybrat si pár filmů a rozšířit si svůj rozhled, já jich mám vybráno asi 20.
Program festivalu
Poznámka: kdo jste viděli dnes večer na ČT2 dva ukázkové dokumenty z loňského Jednoho světa, máte hrubý přehled.. záběry z Barmy (Barma: Utajená válka) a mnohem bližšího Běloruska (Lekce běloruštiny) jsou děsivé. Kdo si uvědomuje, že před pár lety se zavíralo za politický názor i u nás? Jak je toto možné v Evropě 21. století??!
Nechápu, že právě tyto filmy nejsou volně dostupné.. závěr dokumentu z Běloruska mě natolik dostal, že pokud vám film ušel a máte zájem, ozvěte se a domluvíme se..

02.03.08 - Turistika: Toulavá kamera na internetu

Populární pořad české televize o cestování po naší republice otevřel své vlastní webové stránky. Zkuste je i vy.

Březen 2008

29.02.08 - Záhady všedního dne: Přestupný rok

Dnes, po dlouhých 4 letech, "oslavujeme" další 29. únor, takže tento "osmičkový" rok má 366 dní! Důvod je jednoduchý, Země obkrouží Slunce přibližně za 365 a čtvrt dne, tak aby se náš kalendář s tím trochu srovnal, jednou za 4 roky se chybějící den doplní. A víte, kdo tuto vymoženost jako první zavedl? Napište svůj názor sem do diskuze nebo na email. Můžete též napsat, jak to řešíte s oslavami, pokud máte přesně dneska narozeniny ;)
Pokud si přejete trošku odbornější čtení:
- Astro - Letošní rok je o den delší, budeme mít 29. února - moc hezky napsáno
- ScienceWorld - Bude přestupný rok: kde se vzal náš kalendář?

27.02.08 - Hudba, Nightwish: Recenze na koncert

Exkluzivně pro tento server napsal recenzi na koncert SteveV! Užijte si ji v novém "Nightwish" designu ;)

26.02.08 - Hokej: Lehký update odkazů o Naganu

Přidal jsem ještě pár odkazů na IDNES k Naganu - viz níže. A jeden "bulvární" článek. Zviřátko nebo borec na konec.
IDNES - Jak Nagano přivedlo Japonce do Česka

24.02.08 - Hudba, Nightwish: Ohlasy na koncert

NW Projel jsem ohlasy na koncert Nightwish, který proběhl ve středu 20.2. Je toho plno, tak jsem vybral to nejzajímavější a připravil vám odkazy na mé speciální stránce k NW. Najdete tam recenze, videa (včetně rozhovoru s Tuomasem) a obrázky ke koncertu.
Překvapila mě míra pozitivních ohlasů, až na detaily jsou recenze velmi pochvalné a konstatují, že Anette své místo v kapele obhájila. Návštěvnost: T-mobile Aréna byla prý plná. Je fakt, že tam moc místa nezbylo, mohu potvrdit :). Atmosféra super, vizuální stránka také, zvuk OK. Kdo nebyl, zaváhal. Metal
Doufám, že se NW brzy vrátí. A co si myslíte o koncertu VY? Napište svůj názor sem do diskuze nebo na email.
22.02.08 - Hokej: 10 let od Nagana!

Nagano_oslava Je to neuvěřitelné, ale od legendární výhry na olympijských hrách v Naganu uplynulo již 10 let! "Turnaj století", jak se mu říká, soustředil nejlepší hokejisty světa. Dokonce i NHL přerušila svou soutěž a přesto si medaile odvezly jen evropské země. Jediné Rusko nás v základní skupině porazilo a stalo se naším soupeřem i ve finále. Památná věta "Otevíráme zlatou bránu olympijského turnaje" komentátora Roberta Záruby přišla krátce po zlaté střele veterána Petra Svobody. Jediný gól zápasu rozhodl v životní úspěch "zlaté generace" holejistů.
Chcete si přečíst víc? Mrkněte na můj deset let starý zápis z turnaje v sekci Hokej!

A jak na Nagano vzpomíná tisk?
ČSLH - Vzpomínka, jak národ hořel nadšením. Zlato z Nagana slaví desáté narozeniny
ČSLH - Překonali všechny překážky a přepsali dějiny. Co dnes dělají hrdinové turnaje století?
ČSLH - Šampióni z Nagana budou zase pohromadě, vedení svazu pozve i spoustu dalších legend
Hokej.cz - Vzpomínka, jak národ hořel nadšením. Zlato z Nagana slaví desáté narozeniny
Hokej.cz - Jágr v šortkách na ledě! Páni, před finále? divil se ruský trenér Jurzinov
IDNES - Nagano nebyl zázrak, tvrdí Lener
Updated:
IDNES - Petr Svoboda: Ivan nechal partu dýchat
IDNES - Růžička: Operu Nagano jsem radši neviděl
IDNES - Fotogalerie z Naganu s Hlinkou

Poněkud ve stínu vzpomínek na Nagano je letošní 100. výročí založení českého hokejového svazu.
IDNES - Jágr, Nagano... A Češi dobyli svět
IDNES - Tisíciprocentní pravda Ivana Hlinky
Hokej.cz - Jaromír Jágr si na Nagano rád vzpomene, ale už je to pro něho historie
IDNES - Hlinková: Nagano, Ivanův velký flám
IDNES - Jágra v Detroitu rád přivítám, říká Hašek

20.02.08 - Věda, astronomie: Posledni 100% zatmeni Mesice do roku 2011 u nás dnes v noci!

Začátek částečného zatmění 2:42:54 SEČ
Začátek úplného zatmění 4:00:28 SEČ
Konec úplného zatmění 4:51:28 SEČ
Konec částečného zatmění 6:09:01 SEČ
Podrobné infomace pěkně zpracovány na serveru ČAS.

20.02.08 - Hudba: 4 bomby od Nightwish!

Bye Bye Beautiful 1) Dnes je očekávaný koncert NW v T-Mobile Aréně! Předskokanem je švédský nářez jménem PAIN. Očekává se velká show - viz nightwish.ic.cz !!
2) V listopadu 2007 vyšel nový singl Erämaan viimeinen - jde o Last Of The Wilds ve finštině nazpívané - feat by - Jonsu, zpěvačkou kapely Indica.
3) V lednu 2008 prý vyšel Dark Passion Play Platinum Edition, které má obsahovat všech 13 skladeb v originálních verzích + 5 bonusových skladeb (výše uvedený singl, The Escapist a tři předělávky). Na webu NW je informace jen o 2CD verzi s instrumentálkami, ale jelikož mám i 3CD verzi, asi je to pravda :)
Více informací na kvalitním nightwish.ic.cz.
Erämaan viimeinen 4) Horká novinka (au!) je singl Bye Bye Beautiful, který obsahuje skladby:
- Bye Bye Beautiful
- The Poet And The Pendulum (demo version)
- Escapist
- Bye Bye Beautiful (DJ Orkidea remix)
tj. tři předělávky a Escapist. Pokud máte Escapist a The Poet And The Pendulum (demo version) z nějaké verze DPP alba, není o co stát. DJ Orkidea remix je tuctuc zoufalost a ostatní věci už tady byly.
Za aktuální info a NWUC též díky Stevovi.

17.02.08 - Telekomunikace: Změna odkazu na SMS bránu O2

02 (Eurotel) změnil vzhled a hlavně adresu free webové brány na zasílání SMS. Najdete ji tady.

11.02.08 - Společnost: Policie si chce přebarvit autíčka

Police_car Po sametové revoluci byla auta policie (tehdy VB) přebarvena z kanárkově žlutobílé na současnou zelenobílou. Byl to symbol změny ve společnosti i celé silové složky, která se z vymahače totalitního pořádku měnila v policii, která chrání slušné občany. Nechci spekulovat, jak moc se to povedlo. Avizovaná změna na "modrou policii" má ukazovat něco podobného, změnu směrem k mottu "pomáhat a chránit".
Zmiňovaná hláška je hodně podobná americkému "protect and serve", chránit a sloužit. Policejní auta jsou v USA též modrá. Skutečně musíme zase kopírovat Big Brothera? Nebylo by moudřejší ušetřené peníze z přebarvování aut, log služeben a hlavičkových papírů věnovat raději na vyslání více policistů do terénu? Navíc modrá auta už má Městská policie. A tak jsme svědky zase jednoho trochu zbrklého experimentu..
Máte jiný názor? Pošlete mi mail, napište mi do knihy nebo aspoň zahlasujte v anketě :)
Další informace třeba tady na IDNES nebo na Autorevue.

11.02.08 - Hudba: Eurosong 2008 a Tereza Kerndlová

Někteří čtenáři vědí, že jsem se loni hudební soutěží Eurovision Song Contest zabýval docela hodně. Uvidím, jak mi to sedne letos, ale zatím mohu aspoň oznámit, kdo vyhrál národní kolo a bude letos reprezentovat ČR (minule Kabáti). Bude to Tereza Kerndlová, která vyhrála svým singlem Have Some Fun. Naprosto plochá popová písnička prý uchvátila sto tisíc diváků - resp. přišlo tolik hlasů. No nic, však samotné obsazení národního kola byla zoufalost sama a osobně bych tam poslal hořícího Dana Nekonečného, protože jedině magoři tohoto typu mají šanci uspět (viz minule druhá Veruska z Ukrajiny).

Únor 2008

08.01.08 - Počítače, společnost: Bill Gates si ze sebe umí udělat srandu (jo a odchází z Microsoftu;)

Bill Gates Půlka světa jej nezná. Druhá jej zná a buď nenávidí (skrze jeho hlavní produkt - Windows) nebo zbožňuje. Také je mimochodem nejbohatší člověk světa, zatím. Nedostudoval vysokou školu, ale má řadu čestných doktorátů. Bill Gates. Zakladatel firmy, jejíž výrobky jsou používány na celém světě (pravděpodobně se jedná o nejmasověji používaný produkt od jedné firmy vůbec - pokud nepočítám věci, co se jí a pijou). A proč o něm vlastně píši? Protože po cca 30 letech opouští Microsoft a hodlá se věnovat především své charitativní organizaci.
Jedno z jeho posledních vystoupení proběhlo včera na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas. Bylo ve velkém stylu a všechny zaujal zejména Billův smysl pro humor (ověřte si na zveřejněných videích).
Více informací třeba na Technetu. Pro nás všechny bude zajímavé sledovat, zda se s jeho odchodem výrazně změní drive a styl Microsoftu. Osobně si myslím, že ne. Microsoft je tak obrovská firma, že ji dávno neměl Bill (a možná ani Steve) pod komplexní kontrolou a jela by i pouhou setrvačností. I když velké osobnosti jsou vhodné leda pro prezentaci a marketing, nelze říci, že by MS musel spoléhat jen na setrvačnost. Microsoft táhnou vizionáři, výzkum a nové nápady (znáte MS Surface?). Samotného by mě zajímalo, do jaké míry jsou novinky z hlavy Billa, který působil jako hlavní "kreativec" a do jaké výsledky práce schopných najatých lidí z celého světa. Těžko také najdete progresivní obor lidské činnosti, kde by se Microsoft neangažoval. Kromě silného vstupu do ringu bezpečnosti (Forefront), spotřební zábavy (X-box, hry) a každé domácnosti svými představami o multimediálním domově, zasahuje stále více do světa HW (vedle klávesnic a myší i výše uvedený stůl nebo čtečky otisků prstů) a osobně čekám, že se bude hodně angažovat ve zdravotnictví. Budoucnost a Microsoft nám ještě ukážou ;-)
Update: Ještě vyšel podobný článek na Doupěti. Obsahuje zase trochu jiné info a dobře se čte.

06.01.08 - Nový rok 2008!

Přeji všem čtenářům úspěšný a pozitivní rok s osmičkou na konci, který je rokem nových začátků. A doufám, není to jen rok vyšší výdajů.. Trocha antivědy ;)

Leden 2008


Starší staré záznamy:
- "Aktuální" staré záznamy
- HomePage z let 2008-2009 (čtvrtý díl)
- HomePage z let 2006-2007 (třetí díl)
- HomePage z let 2004-2005 (druhý díl)
- HomePage z let 1999-2003 (první díl aneb prehistorie)

[ Nahoru | HomePage ]