Starší novinky - díl druhý (2004-2005)

Zajímavý název, že? Prostě a jednoduše sem budu odkládat "novinky" z hlavní stránky, které už nejsou tak horké, ale pomocí linků se jistě dostanete na další zajímavé stránky! (Tato stránka se proto může déle načítat...)
Toto je druhý díl, který obsahuje záznamy od začátku roku 2004 až po konec roku 2005 (tedy dva roky). Odkaz na další díly úplně dole. Enjoy!

* * *

22.12.2005 - Vánoce: pozdě ale přece!

Nevíte si rady se seznamem přání pod vánoční stromeček i k jiným příležitostem? Internet vstupuje i do tohoto "problému" a přináší vám Seznam přání. Naleznete jej na serveru Peníze.cz a si vytvořit seznam přání, který budete vy i darující používat opakovaně k různým příležitostem. Seznam je prostřednictvím internetu přístupný kdykoliv a komukoliv, komu to povolíte. Síla, co?
Inspiraci k dárkům naleznete na vánočních webech:
Vánoční web Centrumu
Vánoční web Seznamu
Vánoční web Atlasu

21.12.2005 - Drobný upgrade stránek

Přidal jsem odkazy na SMS brány českých operátorů a další droboučké grafické změnyna stránky o SMS zdarma. Stránka starých novinek rozdělena na dvě části, aby se rychleji načítaly.

20.12.2005 - Počítače: Drobný upgrade stránek

Přidal jsem některé informace o NCQ v sekci Výběr pevného disku a dále jsem aktualizoval svůj podrobný Seznam testů komponent, který najdete v sekci Jaký koupit hardware.

15.12.2005 - Společnost: Co ví lidé o změnách s nemocnicemi?

Aby nás ty Rathovy experimenty nepřišly pěkně draho.. dřív nebo později skončíme v nemocnici všichni! Glosy Ondřeje Neffa:
Parlamentní vřava (14.12.2005)
Rath a senát (09.12.2005)

15.12.2005 - Společnost: Český (Zlatý) slavík

Aneta_obr Minulý rok jsem se slavíkem zde krátce zabýval, takže ani letos tomu nebude jinak, i když už je to záležitost minulého týdne (10.12.). Loni byli na stupíncích nejvyších Karel Gott, Lucie Bílá (pronásledovaná Anetou) a z kapel Kabát (dále Chinaski a Lucie). A letos?

Žebříček se konečně trochu změnil. Asi největší změnou je žebříček zpěvaček, kde na vrcholu stanula Aneta Langerová (38165b), když získala nejvíce bodů ze všech, tzv. absolutní vítěz, což byla vždy doména Karla Gotta. Ten nicméně svou pozici mezi zpěváky udržel (26841b) a odnesl si 31. slavíka. Na druhém místě skončil Daniel Landa (opět nebyl přítomen, na ceny si moc nehraje) a třetí Petr Kolář (kdo to je?). Ve skupinách se také předhodili příčky a první je Chinaski, následován Kabátem a moje oblíbená skupina Divokej Bill se letos konečně na bednu dostala (třetí místo). Další můj favorit, starý Olympic skončil čtvrtý, což se mi zdá zajímavé vzhledem k tomu, že už nehraje koncerty (aspoň o tom nevím). Na paty mu ovšem šlape Čechomor. Pro úplnost objevem roku je vítěz druhé Superstart, Vlastmil Horváth. Kompletní článek na IDNES.

Je třeba komentář? Snad jen pár vět. Příjemnou změnou je osoba moderátora, protože Ondřej Brzobohatý byl mnohem vtipnější než trapný hezoun Leoš Mareš. "Award Show" opět proběhla na Nově (jako vždy v režii Mattoni) a tak živý zpěv byl výjimkou (Aneta), což oceňuji, i když to třeba nezní tak dokonale jako studiovka. Na druhou stranu, co se týče Anety, zpívá pořád to samé, což začíná lidi unavovat. Na koncertech jistá obměna je vidět, ale "veřejné mínění" tvoří rádio a TV. Mimochodem Aneta i Lucka měly pěknou prdu (na hlavě). Gottovo vítězství mě každým rokem trochu překvapuje, vzhledem k změně systému hlasování, které nyní probíhá jen elektronicky, tj. SMS či na internetu.

08.12.2005 - Společnost, akce: Sapkowski o víkendu v Brně!

Oblíbeného fantasy spisovatele Andrzeje Sapkowského (moje sekce) můžete potkat v Brně na Fénixconu, který probíhá od pátečního večera do sobotní noci. Andrzej má mít přednášku v sobotu od 17 hodin ve Velkém sálu, je označena jako "beseda se čtenáři". Kdo tam pojedete, dejte mi vědět!
O akci informuje Aktuálně.cz!

07.12.2005 - Slepice: Mírný upgrade stránek

Přibyly nějaké nové rekordy a některé stránky dostaly nový.. spíš obnovený a standardizovaný kabátek pomocí kaskádových stylů. Líbí se vám více původní (a teď aktuální) černé pozadí nebo spíše to standardní zelené jako na HomePage?
Porovnejte sami: HomePage vs Slepice X vs Slepice 3 (liší se jen nadpisy a úhlednějším zdrojákem).

06.12.2005 - Mobily, SMS: Posílejte SMS za 1 Kč!

Seznam_obr Seznam.cz po akvizici Email.cz logicky přišel s další službou. Tou novou nabídkou portálu je odesílání SMS a to za jedinou korunu. Více si přečtěte v mé sekci o SMS "zdarma".

05.12.2005 - Peníze, banky: Jak je to s kartami

Zajímavou glosu poukazující na bankovní socialismus u nás najdete tady na Park.cz

05.12.2005 - E-společnost: IZIP ZÍSKAL CENU MINISTRYNĚ INFORMATIKY A OBVINĚNÍ MINISTRA RATHA

Cenu Ministryně informatiky získal na Invexu projekt elektronické zdravotní knížky IZIP. V ČR si elektronickou zdravotní knížku zřídilo již přes 725 tisíc lidí a systém aktivně využívá více než 7 tisíc zdravotnických pracovníků a 4569 zdravotnických zařízení. Do systému se již zapojilo také 28 nemocnic. Zdravotní knížky k dnešnímu dni obsahují přes 2 miliony zápisů. Cena je udělována dvakrát ročně za významný přínos k rozvoji informační společnosti. Nový ministr zdravotnictví David Rath před několika dny obvinil stejnojmennou firmu stojící za IZIP (a autory projektu spojené s ODS) z tunelování Veřejné zdravotní pojišťovny, která projekt financuje.
http://www.micr.cz/scripts/detail.php?id=2793
http://www.izip.cz
Zdroj: VIP Direct #96

05.12.2005 - E-společnost: STUDIE PŘIPRAVENOSTI MĚST A OBCÍ NA PŘÍMOU KOMUNIKACI S OBČANEM

Qbizm technologies a TUESDAY Business Network realizovalo průzkum mapující současný stav ve městech a obcích při využívání přímých komunikačních kanálů pro kontakt s občanem. Průzkum provedený v období dubna až června 2005 zkoumal využití Internetu, e-mailů, e-podatelny, SMS zpráv, rozhlasu a kabelové TV mezi městy a obcemi v ČR. Výsledky ukazují, že zájem obcí o využití těchto technologií roste zejména v oblastech krizové komunikace (při výpadcích vody a energie, povodních aj.). Největší zájem o nasazení nových řešení projevily obce nad 1200 obyvatel. Plný text je zde v PDF.
Zdroj: VIP Direct #96

Prosinec 2005

29.11.2005 - Šachy: Zahrajte si s mistrem ČR!

Sachy_obr David Navara hraje "korespondenční" partii s veřejností. Akci pořádá Nedělní Sport a server ChessLady, kde také najdete vše potřebné, např. jak navrhovat tah proti Davidovi pomocí SMS. Z komentáře na ŠachInfu vyplývá, že partie směřuje do netypického průběhu - zřejmě proto, aby se David vyhnul boji proti šachovému software.

29.11.2005 - Zajímavost, UFO: Proč unesení lidé mimozemšťany popisují stále stejně?

Známí "šediváci", o kterých vypráví řada SF film včetně Akt X, mohou mít původ úplně někde jinde. Zajímavé vysvětlení přináší americký psycholog Frederick Malmstrom. Více viz Astro.cz

28.11.2005 - Šachy, počítače: Počítače zvítězily 8:4

Sachy_obr Minulý týden jsem zde informoval o souboji tří mistrů proti počítači Hydra a programům Junior a Fritz. Tady jsou stručné výsledky.
Živí hráči prohráli poměrem 8:4, přičemž Hydru neporazil nikdo, ale byly s ní uhrány 2 remízy. Hydra a Junior (v pomocném hodnocení Hydra lepší) se usadily na nejvyšším stupínku se 3 body, na druhém místě Fritz se dvěmi a o bronz se dělí Ruslan Ponomariov (jediný vyhrál - nad Juniorem) s Rustanem Kasimdzhanovem (oba 1,5b, ale RK má lepší hodnocení). Poslední bramborové místo patří Alexanderu Khalifmanovi s dvěma remizami (1b).
Další zdroje: Komentář, partie a fotky na stránkách ChessBase - je tam zajímavá fotka partiáře o 153 tazích! Přesné výsledky najdete tady u zdroje. Poznámku přináší i ŠachInfo.

28.11.2005 - Hudba: Jaký má názor Aneta Langerová na poslední desku Alanis Morissette?

Opět jsem tu s jednou (3 měsíce) starou informací ;) Názor Anety na desku Jagged Little Pill Acousticnajdete tady na Musicserveru a nikdo se nebude divit, když rovnou řeknu, že Aneta je z desky nadšená ;o).

21.11.2005 - Šachy, počítače: Člověk poražen počítačem na hlavu!

Sachy_obr Tato zpráva je opravdu stará, reaguje na šachovou událost z června tohoto roku, nicméně jsem si zajímavé články přečetl až teď :-/ Šachisté jistě vědí, pro ostatní spíš zajímavost. Jde o to, že byl poprvé na hlavu poražen špičkový šachista v boji s počítačem. Počítač Hydra smetl Michaela Adamse, který nevyhrál ani jednu partii. Celý můj komentář/článek
New! Lidé si ale nedají pokoj a ať již je to marketingová akce, která má zviditelnit nevýrazné šachisty nebo prodat řešení Hydry, v těchto dnech v Bilbau je zápas člověk vs. počítač. Stránky akce představují souboj tří mistrů (z let 1999, 2003 a 2004) proti Hydře, Junioru a Fritzovi. Síla je, že již všechny tři úvodní zápasy, které proběhly včera skončili prohrou všech tří lidských šachistů...

21.11.2005 - Počítače: Spotřebitelé nejsou piráti

"Každý z nás někdy sedí u počítače, surfuje po internetu a stahuje si zajímavý text, hudební nebo třeba filmový klip – a zapochybuje o tom, zda se právě nestal pirátem a nezcizil něčí vlastnictví. Pravda je, že velcí výrobci digitálních produktů deklarují, co všechno spotřebitel nesmí, neexistuje ale podobný soubor, který by říkal, co smí." Takto začíná článek europoslankyně Zuzany Roithové. Docela překvapivý článek od ženy s oborem od IT vzdáleným. Rozhodně těmto aktivitám dávám preferenční hlas ;-)

17.11.2005 - Výročí: 16 let po revoluci

Letos jsem oslavil svátek mj. tím, že jsem konečně zašel na Národní třídu. Bylo tam pár lidí, kteří nezapomínají.
17. listopad na IDNES

16.11.2005 - Výročí: Rok od prvního příspěvku na CDR.CZ

Pravidelní čtenáři tohoto webu si všimli, že jsem vyměnil psaní pro Peníze.CZ za psaní pro CDR.CZ, které je mi oborově bližší. Dnes je to právě rok, co mi tam vyšel první článek. Do dnešního dne tam je 6 velkých článků, 3 novinky a pár bleskovek. Nic moc, ale píši jen když mám čas a je pro mě zajímavé téma.

15.11.2005 - Počítače, bezpečnost: Co přináší AVG 7.1 nového?

AVG_obr Na Invexu jsem zašel do stánku Grisoftu a prohlédl si novou verzi 7.1, pokecal s technikem a proklikal nový trial. Co je tedy nového? Přečtěte si v mém článku na CDR.CZ. Pozitivní je to, že vlastníci verze 7 budou mít upgrade zdarma, nicméně firewall vám to nepřičaruje. Za ten již bude třeba zaplatit. Přesto patří AVG k nejlevnějším antibirům na trhu. Otázka kvality je věc druhá. každopádně je user friendly, což se o vyhipovaném NOD32 říci nedá (slovo do pranice!;)

14.11.2005 - Zábava, hry: Slepičky slaví 5 let!

5let_Moorhuhn_obrazek Kdo by neznal sérii Moorhuhn?! Tito opeřenci, v řadě her odsouzeni k odstřelu, nás provázejí na monitorech již pátý rok! Oslavujte s nimi na oficiální stránce!
Jinak vyšla další slepičí hra - Moorhuhn Schatzjäger - a je to plošinkovka. Více informací v nově otevřené sekci slepičích her.

09.11.2005 - Počítače, výstavy: Invex 2005

Tentokráte s křížkem po funuse, 14 dní po akci, vám přináším mé dojmy z této nejznámější české počítačové výstavy, ale dřív jsem se k tomu nedostal. Stejně málokoho mé dojmy ovlivní, takže co ;) Kromě několika postřehů opět přináším pár doprovodných fotek. Čtěte zde.

08.11.2005 - Média: Nová reality-show Odhalení!

Hra o 12 melounů! Online kamery zdarma! To jsou Odhalení!

08.11.2005 - Legra: Zahrajte si totáčový hit!

Říká vám něco Nu pagadi? Asi všem starším ano. A říká vám něco slepice, vlk a vajíčka? Modří již vědí ;o)

07.11.2005 - Informační společnost: Evropský parlament zamítl 3letou úschovu záznamů o telefonátech

Evropský parlament zamítl koncem září podnět uchovávat až tři roky záznamy o telefonátech, textových a emailových zprávách občanů. Británie, Francie, Irsko a Švédsko chtějí ukládáním těchto údajů usnadnit prevenci, vyšetřování, odhalování a stíhání závažné trestné činnosti včetně terorismu. Podle EP jsou opatření v navrhovaném rozsahu nepřiměřená, neboť by příliš narušila právo občanů na ochranu soukromí.
Zdroj: VIP Direct #95
Poznámka: Bohudíky, že ještě se trochu myslí na svobodu i v tak byrokratické instituci jako je EP.

07.11.2005 - Informační společnost: Třetí licence pro akreditované poskytovatele certifikačních služeb

Ministerstvo informatiky udělilo třetí licenci (po I.CA a České poště) pro činnost tzv. akreditovaného poskytovatele certifikačních služeb. Získala ji společnost eIdentity (dříve Intertel CZ).
Zdroj: VIP Direct #95

04.11.2005 - Společnost: Bude Aneta blogovat?

Aneta na Centru Portál Centrum se na závěr roku pěkně rozjel! Nejdříve získal oblíbené VyVolené, prvního listopadu rozjel Aktuálně.cz a teď získali jako (zřejmě dost nepravidelného) bloggera populární Anetu Langerovou. Již si můžete přečíst její první příspěvek. Btw. na světě je nové album z živého vystoupené v Říčanech, více informací zde na Idnes.

04.11.2005 - Bezpečnost: Definice spywaru

Definovat tuhletu počítačovou havěť, která se na vás line ze všech stran internetu není vůbec nic lehkého jak mi tvrdili na antivirové konferenci, ale přesto existuje snaha toho docílit. Je za tím antispywarová koalice a napsal jsem o tom kraťoučký článek pro cdr.cz.

02.11.2005 - Motorismus: Vyznáte se v pneu? Měníte gumy na zimu?

Narazil jsem na stránku, kde je přehledně vysvětleno, co znamená který údaj na pneumatikách, tak se můžete podívat také, jistě uvažujete také o výměně letních za zimní pneu? Nebo ne? Značení se dozvíte tady na Automix.cz a anketu o zimních pneu najdete tady!

01.11.2005 - Počítače, Invex: AntiVirová konference

Chystám dva články o Invexu. První jsem napsal v pátek tady pro cdr.cz (vyšel až dnes) a pojednává o antivirové konferenci. Další obrázky najdete tady na hoax.cz. Ty jsou opravdu povedené, protože jsou i ze zákulisí (fotil Pavel Baudyš, který měl tááákovýhle foťák).

Listopad 2005

26.10.2005 - Nightwish: Tarja byla odejita!

Velice čerstvá a chmurná informace se objevila na stránkách české fanouškovské komunity - nightwish.lofin.com - Tarja, tento symbol skupiny, hudební sexidol, operní hvězda, vamp černovláska, byla vyhozena ze skupiny Nightwish. Více najdete na zmíněném webu, ale začlo to dopisem, který skupina po koncertě v Helsinkách Tarje předala. Včera Tarja odpověděla též veřejným dopisem. Sledujte další vývoj, každopádně je to šílené :-/

26.10.2005 - Média, Invex: Objevil jsem nové časopisy

Český mediální trh je plný časopisů o počítačích, mobilech i hrách. Přesto se tam vmáčkli další časopisy od vydavatelství Mediaron. Je to česká malá společnost, o níž toho moc nenajdete ani na webu. Časopisy jsou tu asi už od dubna 2005, ale já si jich všiml až na Invexu.
Jedná se o GameOn, což je časopis o počítačových hrách na PC. 52 stran za 12 Kč, takže útočí cenou a dle úvodníku šéfredaktora Tomáše Zvelebila (že vám to jméno něco říká? ano, dřív úůsobil ve Score) se jim daří.
Dalším časopisem je Svět mobilů, který má stejný rozsah, ale stojí dokonce jen 11 Kč. Sami sobě konkurují časopisem Mobilní Rádce, kde stejný formát stojí 19 Kč. Poslední novinkou je časopis Mobil hry o hrách pro mobilní telefony za 10 Kč. Uvidíme, jak se časopisům nadále povede.

19.10.2005 - Společnost: Aneta v televizi

Delší dobu jsem o Anetě neinformoval, ani o jejím říčanském natáčení DVD, za což se stydím, ale nestíhám. Teď jsem náhodou narazil na informaci, že Aneta podpořila sbírku Světluška charitativním koncertem, který zítra vysílá ČT. Mrkněte se na podrobnosti sem, kde je i záznam chatu s Anetou.

19.10.2005 - Společnost: Televizní poplatky za Váš počítač

Televizor Společností (alespoň tou techničtější částí ;) hýbe vedle reality show také zákon o rozhlasových a televizních poplatcích. Objevil se totiž svérázný výklad, že každý počítač vybavený zvukovkou a internetovým připojením je předmětem zájmu tohoto zákona a vlastníci za něj musí zmíněné poplatky platit. Jelikož počítač najdeme již téměř v polovině domácností a každé firmě, jsou to již zajímavá čísla. Zejména pro firmy, které musí platit za kus!
Takže jsou tu otázky:
1) Mám počítač se zvukovkou a internetem, musím doma tedy platit?
2) Mám firemní počítač, kdo platí poplatky?
3) Mám ve skladu sto počítačů schopných přijímat signál, musím platit za všechny?
4) Mám mobil schopný přijímat rádio, musím z něj platit poplatky?
Tyto a různé varianty až po obligátní:
5) TV ani rádio nemám, nic neposloucám a nesleduji, nic platit nechci!
Toto vše lidé řeší v diskuzích pod články Rozhlasové a televizní poplatky za každý počítač: realita nebo zmatek v zákoně?, Budeme platit koncesionářské poplatky za PC? a jistě mnoha dalších. Analýza všech aspektů nového zákona by zabrala mnoho stran, napíši zde jen stručně svůj názor.
televizor a) Fyzické osoby platí jen jeden poplatek, bez ohledu na počet rádií, televizí, mobilů a počítačů v domácnosti. To by mohlo uklidnit většinu "prostého lidu" ;)
b) Ve firmě se platí za každý potencionální přijímač. Takže nejen televizor, ale opravdu i počítač. Jistě to bude ještě otázka výkladu zákona a hlavně jeho vymahatelnosti, ale to jak je nyní zákon formulován, považuji za totální nestoudnost, vydírání a ignoranství jak ze strany PSP ČR, tak Ministerstva informatiky, které by toto mělo pohlídat. Nestoudnost za to, že mají státní televizi platit i firmy (udělal bych vyjímku pro typy podnikání, kde je příjem signálu zvýhodněním v podnikání jako jsou bary, hotely, herny apod., ale paušálně množství za 1-5ks, 5-20, 20 a více, ne za každý kus!); vydírání proto, že není úniku (můžete napsat čestné prohlášení, že TV nemáte a čekat až vás někdo udá, kecáte-li); ignoranství za to, že projde zákon, který má tolik možných výkladů.
c) Přijímam fakt, že zákon by měl být dostatečně obecný, aby byl použitelný i v době, kdy nebude mít nikdo běžnou televizi, ale přístroj schopný TV on demand po síti, ale neměl by šikanovat takovým způsobem jako nyní. A také souhlasím s institucí jednoho poplatku u fyzických osob, nicméně jsem proti jeho zvyšování bez kontroly hospodaření veřejností. Snižování podílu reklamy může znít dobře, ale výsledkem jsou jen vyšší poplatky a více reklamy na komerčních televizích, kam inzerenty nahnala naše skvělá Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (jistě z lásky k nám, lobby s tím nemá co dělat; zde je vidět práce mediální komise a bohužel klasicky ODS, která byla vždy proti veřejnoprávní televizi, protože existují vazby na N@vu).
Informace o televizním poplatku přímo od ČT

PS: O neschopnosti přijmout rozumný zákon o kouření ve veřejných prostranstvích se budu rozčilovat zase jindy. Děkuji za pozornost.

14.10.2005 - nejen VŠE: Získejte 100 kKč za diplomku

Společnosti Aktis a ČSSI vyhlašují soutěž o nejlepší diplomovou práci na IT téma. Pokud v akademickém roce 2005-6 budete obhajovat diplomovou práci, máte šanci získat peněžní cenu a místo ve firmě Aktis. Podrobnosti na www.diplomovaprace.cz

12.10.2005 - Společnost: Znáte obrazovka.cz?

Stále žijete ve sladkém bezvědomí, nesledujete zprávy, již jste rezignovali? Nevěříte, že žijeme v Kocourkově? Našel jsem web obrazovka.cz, kde vám to připomenou.. Možná jednostraně zaměřené, ale většinou jde o záznam z TV, takže co vidíte, se opravdu stalo. Doporučuji třeba Zrod diktátora (Premiér) nebo Už kradou i soudkyně (Aféry a události).

06.10.2005 - Počítače: Texty k pisnickam ve Winampu?

Ale ano! Utilitka se jmenuje Lyrc. Potrebujete pristup k internetu a je to.
1) lyrc.com.ar/en -> Downloads
2) Instalace
3) Zapnuty internet a jede to (zkouseno s WinAmp 5.094)

05.10.2005 - Informační společnost: NOVELA ZÁKONA O DPH POTVRZUJE PLNĚ ELEKTRONICKÉ ÚČETNICTVÍ

1. října vstoupila v platnost novela zákona o DPH (další odkaz, diskuze), která umožňuje vystavovat účetní a daňové doklady v elektronické podobě. Dále tak bude legální vest účetnictví pouze a plně elektronicky, bez duplicitních papírových verzí. Dle Ministerstva informatiky má nyní vzrůst zájem o zaručený elektronicky podpis, který bude třeba k odesílání objednávek, faktur apod. (Zdroj zprávy).
Komentář: Bylo načase, aby bylo elektronické účetnictví zrovnoprávněno s papírovým! Jsem zvědav, kdy se ale stane skutečně používaným a bezpapírovým, protože účetní jsou IMHO jedna z nejkonzervativnějším pracovních skupin, vzpomeňte jen na ty předpotopní účetní programy, které možná ještě teď jsou v DOSu. Bezpapírová komunikace s finančním úřadem a mezi firmami obecně je tak IMHO ještě dost daleko, protože papírová faktura je papírová faktura a elektronický podpis pro firmu relativně drahý. Seznam "poskytovatelů e-podpisu". Sice se do třech tisíc vejdete, ale pouhá roční platnost mi připomíná výpalné. Má registrátor z pouhého vedení aktuálních podpisů takové náklady, které by to ospravedlnily?

03.10.2005 - Astronomie: Zatmění Slunce

Zatmění Slunce dnes již proběhlo (takže trošku toto oznámení s křížkem po funuse), ale pro oblačnost jsme jej (minimálně) na území Phy ani neviděli. Podrobnosti o proběhlém úkazu najdete na Astru a nebo tady na Oslu. Update: Obrázky ze zatmění.

Říjen 2005

27.09.2005 - Informační společnost: ČESKÁ POŠTA AKREDITOVÁNA PRO CERTIFIKAČNÍ SLUŽBY

Česká pošta získala od Ministerstva informatiky akreditaci k poskytováni certifikačních služeb ve smyslu Zákona o elektronickém podpisu (jako v pořadí druhá společnost po I.CA.). Od září je bude poskytovat 7 regionálních poboček, do konce roku se má počet kontaktních míst zvýšit na 70. Cena kvalifikovaného certifikátu nemá překročit 200 Kč.
Zdroj: http://qca.postsignum.cz

27.09.2005 - Informační společnost: NOVÉ ŽIVOTNÍ SITUACE NA PORTÁLU VEŘEJNÉ SPRÁVY

Od 26.8. přibylo na Portálu veřejné správy 13 nových návodů na postup při řešení úředních agend v sekci Životní situace, např. Žádost o vrácení přeplatku daně, Žádost o prodloužení lhůty k podání daňového přiznání, Oznámení změny registračních údajů správci daně, Zrušení registrace, Podmínky pořádání zotavovací akce pro děti, Poskytnutí informace o kvalitě vody pitné a vody určené ke koupání osob, Hlasování v místním referendu aj.
Zdroj: http://www.micr.cz/scripts/detail.php?id=2584

27.09.2005 - Počítače a ekonomika: Grisoft opět změnil majitele

65% majetkový podíl ve společnosti Grisoft získaly za 52 mil. USD od stávajících vlastníků (Benson Oak Capital) Enterprise Investors(největší soukromá investiční společnost ve střední a východní Evropě, pobočky ve Varšavě, Bukurešti a New Yorku) a Intel Capital (investiční program Intel Corporation, v portfoliu má mj. Centrum.cz). Firmu založil v roce 1991 Jan Gritzbach, sídlo v Brně a v USA. Produktová řada zahrnující antivirový program a firewall AVG podporuje všechny významné platformy a v současné době ji využívá 25 mil. uživatelů.
Zdroj: http://www.grisoft.cz/doc/314/lng/cz/tpl/tpl01

08.09.2005 - Update: Linky a Garfield

Mojí nejoblíbenější komixovou postavičkou (po klasickém Čtyřlístku - a tím myslím, klasickém, ne tím novodobým) je kocour Garfield. Jeho stripy (ne slipy) sleduji každý den a protože jsem narazil na pěkné stránky, přidal jsem do rubriky Linky sekci s linkama na vše o Garfieldovi, zejména stripy samozřejmě. Zatím jen pár odkazů, ale časem se to jistě rozroste.

Strip s Garfieldem

08.09.2005 - Mobily: Ušetřete s T-Mobilem!

Nová jednička na mobilním trhu (viz níže) přichází s další malou odměnou pro své zákazníky. Je jím každá druhá SMS zdarma v září a říjnu tohoto roku. Stačí si aktivovat tuto výhodu SMSkou. Neplacenou ;) Podrobnosti o nabídce.

06.09.2005 - Turistika: Náměšť nad Oslavou

Namest Víkendový výlet mě zavál na jižní Moravu, tak jsem poctil návštěvou toto město i blízký zámek. Rozsáhlý zámek, park, kostel, náměstí - to vše na vás čeká. Takže až budete mít cestu okolo, stavte se. Další info jsem přidal do sekce Turistika.

05.09.2005 - Sapkowski: Zeptejte se autorů hry The Witcher!

Vlk Oficiální český web Andrzeje Sapkowského se po roce a půl brobudil z komatu a objevilo se zde konečně něco nového. Tím je sekce o připravované hře na motivy Geraltových dobrodružství The Witcher. Aktuálně můžete do 15.9.2005 pokládat dotazy tvůrcům hry.
O hře informuji již delší dobu i já v aktualizované sekci o Sapkowském.

01.09.2005 - Sport: Hokejová reprezentace se poprvé ukáže

Obvykle o ničem jiném než MS v hokeji neinformuji, dnes udělám malou výjimku, když připomenu, že začíná sezona nové české reprezentace, resp. s novým koučem Hadamczikem. Začíná turnaj Česká Pojišťovna Cup právě dnes v Liberci zápasem s Finskem. Informace o reprezentaci.

Září 2005

31.08.2005 - Vzdělávání: Články na Academice

Zítra začíná nový školní rok, takže mám příspěvek, který časově sedne ;) Studentský server Academica je zahlcena povrchními a špatně napsanými články, nicméně dnes jsem narazil na přesný opak hned u více článků. Zajímavé jsou nejen kvalitnějším stylem, ale i tématem, který těží z národnostních rozdílů. Btw. všimněte si také na zmíněném serveru, které články jsou nejčtenější.. ;-)
Zážitky ze studia SŠ v americkém Texasu
Zážitky ze studia VŠ v polské Wroclawi
Zážitky ze stáže v Paříži
Zážitky ze stáže ve Washingtonu

29.08.2005 - Moorhuhn: nová slepičí hra a update stránek

Tentokráte si můžete zastřílet slepičky jen online. Moorhuhn Invasion je slabší odvar toho, co již známe a zejména neoriginalita sráží tuto gamesku do průměru. Nové je jen to zpracování ve Flashi. Osobně se mi nepovedlo ve Firefoxu ani nabít :o( Samozřejmě si můžete pořídit ostrou offline verzi za peníze. Recenzi najdete tady na Bonuswebu.
Při této příležitosti jsem je rychle zařadil do sbírky her, o kterých informuji a tak ji najdete tady na slepičích stránkách.

29.08.2005 - Update: Stránka s odkazy

Můj rozsáhlý seznam odkazů jsem doplnil o kategorii Ubytování, kde naleznete odkazy na mraky portálů zabývající se touto lukrativní záležitostí jako je zprostředkování noclehu v njerůznějších částech naší krásné země i mimo ni ;)

26.08.2005 - Sapkowski: Týden se zaklínačem, preview hry a úprava stránek!

Producent hry The Witcher zahájil druhý týden se Zaklínačem. Sledujte proto celý týden stránku projektu! Zatím tam je nějaké to video.
Na serveru Doupě.cz se včera objevilo preview hry!
Při této příležitosti jsem překopal úvod a strukturu mojí stránky o Sapkowském! Měla by být přehlednější a začínám ji též lehce předělávat pomocí stylů, takže se bude pomalu měnit (snad k lepšímu). Barevné schéma zatím neměním. Nebo bych snad měl??

23.08.2005 - Hudba a Turistika: Festival Okoř 2005

Jak jsem slíbil, přidávám obrázky z hudebního festivalu na Okoři. Vedle mohutné zříceniny uvidíte i obrázky vystoupení Divokýho Billa a Anety Langerové, kvůli kterým jsem tam vážil cestu. Příjemným překvapením pro mě bylo chytlavé vystoupení a hudba skupiny Kryštof. A nyní již slibované obrázky.
O festivalu psal a fotil také Musicfoto.net a další fotky tady.

23.08.2005 - Mobil: T-mobile o víkendu obsloužil přes 100 milionů SMS!

V rámci víkendové akce s SMS zdarma (o které jsem ehm nějak nevěděl) poslali lidé přes 50,6 milionu SMS v sobotu a ještě o čtyři miliony více v neděli. Tím zlomili i vánoční rekord a to počítáme se všemi českými operátory! Je vidět, že když je něco zadarmo, Češi nezaváhají. T-mobile tak nicméně od té doby co zakázal SMS zdarma z webu udělal poprvé něco opravdu dobrého. Slušná PR akce pro operátora s aktuálně nejvíce zákazníky v ČR, že?!
Zdroj: Mobilmania.cz

22.08.2005 - Turistika: Kladno a okolí

Tento víkend jsem se byl podívat na Kladně. Udělal jsem tam pár snímků, které si můžete prohlédnout tady v rubrice Turistika. Obrázek mám i z Tuchoměřic a Středokluk. V příštích dnech bude následovat fotoreportáž z Okoře 2005, což byl cíl sobotního výletu.

19.08.2005 - Počítače: První disk s kolmým zápisem je v MP3 přehrávači

Při nedávném vylepšování stránky o HDD jsem se zmínil o trendu, kterým bude kolmý zápis na pevné disky - výsledkem bude více dat na stejné ploše - firmy Hitachi. Dnes se objevila první praktická implementace této technologie. Více informací si přečtěte na CDR.CZ. Úsměvné vysvětlení technologie naleznete v této flash animaci.

18.08.2005 - Bezpečnost: Dira v Adobe Reader

Zahy po srpnovem bulletinu je tu informace o nove hrozbe. Informuji o ni hned, protoze se jedna o diru v Adobe (Acrobat) Readeru, tj. aplikaci, kterou ma nainstalovanou temer kazdy pro prohlizeni PDF dokumentu.
Diru objevilo asi samo Adobe a radí ihned zaplatovat. Umoznuje totiz spusteni skodliveho kodu na vasem pocitaci pri otevreni upraveneho PDFka. Sice jsem se jeste nesetkal, ze by nekdo byl zavirovan skrz PDFko, ale proc riskovat.
Zaplat je cela rada v zavislosti na vasi verzi (tu zjistite v Menu Nápověda a Co je.. nebo About apod.). Stahnete to tady s tim, ze bohuzel Adobe neumi delat kumulativni update, takze musite hezky postupne vsechny verze az do te posledni (tj. napr. pokud mate 6.0.1. tak musite nejdrive stahnout a nainstalovat 6.0.2, pak 6.0.3 a pak 6.0.4.). Instalator si vzdy rekne, pokud vam bude neco chybet.

18.08.2005 - Bezpečnost: Fotky z Internet Security Show

Ani nevím, jestli jsem o tom tady psal, asi ne, ale pro případné zájemce je tady pár fotek z naší červnové "bezpečnostní show".

17.08.2005 - Bezpečnost: Nový červ se docela úspěšně šíří

Pokud jste si nezazáplatovali Windows srpnovými opravami a nepoužíváte firewall, může na vás (zejména máte-li Windows 2000) zaútočit aktuální červ Zotob. Jeho popularita stále roste, protože např. kvůli němu přerušila vysílání CNN a další velké firmy. Podrobnosti najdete u Igiho. Nebo mrkněte do TXT verze mého emailového security bulletinu.

16.08.2005 - Počítače: Drobný update

Konkrétně jde o stránku o teorii kolem HDD. Rozdělil jsem text to oddílů a mírně aktualizoval. Přidán odstavec o rozhraní SAS.

09.08.2005 - Počítače: Drobný update

Konkrétně jde o stránku s výběrem HDD. Dále aktualizuji velký seznam testů! - viz má stránka o hardware.

Srpen 2005

Tarja

29.07.2005 - Hudba: Nightwish byli v ČR!

Pro nedostatek času jsem to sem nedal dříve, ale fanoušci Nightwish jistě před 14 dny zaregistrovali koncert v rámci Masters od Rock ve Vizovicích. Udělal jsem jednoduchou stránku, kde jsem shrnul mně známé odkazy na fotky a videa z jejich vystoupení. Možná někdy přibydou i moje.

26.07.2005 - Turistika: Výstava stanů končí!

Velká výstava stanů v Praze-Letňanech tento týden končí. Využijte nabízených slev a hurá pro stan, dokud je ještě hezky. Další informace najdete přímo na jejich webu nebo v mé sekci odkazů, část Turistika (najdete odkazy na návody jak vybrat ten správný stan).
Update: Byl jsem tam, koupil stan a pro vás jedna fotka.

Červenec 2005

23.06.2005 - Počítače: Jak na velké disky [update]

Docela navštěvovaná sekce o pevných discích a zejména část s radami se dočkala malé obnovy. Doplnil jsem nějaké informace k hranicím pevných disků a řešení těchto problémů. Problematika velkých disků by tak měla být na těchto stránkách ještě ucelenější a přínosnější.

23.06.2005 - Počítače: Jak je to s vadnými pixely u LCD?

Kvalita LCD panelů je určena normou ISO 13406-2. Vzhledem k technologické náročnosti výroby LCD byly definovány čtyři kvalitativní třídy, kde je uveden maximální možný počet vadných (sub)pixelů v dané třídě, kdy nelze LCD reklamovat. Mám pro vás tu potřebnou tabulku.

21.06.2005 - Astronomie: Letní slunovrat

Dnes máme nejdelší den a nejkratší noc, vychutnejte si ji ;) Slunce vstupuje do znamení Raka, ode dneška se zase den bude zkracovat.

21.06.2005 - Ekonomika, Internet: PayPal konečně i u nás!

Konečně jednoduchá a rozšířená metoda plateb na internetu, známý PayPal bude i v ČR. Zatím však budeme moci platby jen posílat, ne přijímat, ale dobrý začátek - třeba pro ty, kteří chodí na eBay. Další možností je prý PayPay.
Zdroj: FinExpert

21.06.2005 - Společnost: Legální vražda?

Svůj úsudek si udělejte sami, nebudu to komentovat, když beznaděj dožene lidi k vytvoření takovýchto stránek, i když otazníky budou na obou stranách. Posuďte sami, ale jestli ty stránky zmizí, tak aspoň uvidíme jak je to v této zemi se spravedlností nebo minimálně demokracií a svobodou projevu.
Nic není černobílé, mrkněte na diskuzi.

17.06.2005 - Páteční vzdech

17.06.2005 - Kultura: Anketa "Největší Čech" skončila

Největším Čechem je Karel IV. Celý žebříček, zajímavý je soupis toho, co se o anketě napsalo.

08.06.2005 - Kultura: Anketa "Největší Čech" vrcholí

Hlasování o Největšího Čecha probíhá od 5. května do 10. června. Hlasovat můžete pouze jednou z jednoho emailu a pětkrát z jednoho počítače, a to pro jednu jedinou osobnost. Hlasování po Internetu bude ukončeno těsně před začátkem finálového večera 10. června (20h ČT1).

08.06.2005 - Kultura: Přijdeme o Kokořín?

"Ministerstvo kultury ve svém stanovisku uvedlo, že zákon na ochranu památek plánuje vládě předložit koncem příštího roku."
Celý článek
To je vysmech nejen restituentum, ale zejmena vsem lidem pracujicich na pamatkach a vlastne vsem obcanum, ptz ministerstvo, ktere je k tomu urceno, nedokaze ochranit kulturni klenoty jako typicky hrady a zamky jsou.

07.06.2005 - Počítače: Total Commander 6.53

Vyšla nová verze oblíbeného souborového manažera. Opět obsahuje jen malé změny a opravy, jejichž přehled můžete vidět třeba tady na cdr.cz.

Červen 2005

27.05.2005 - Hokej: Končím s linky na články

Je to hromada práce, nikdo to neocení a stejně už se přestává psát; oslavy skončily a trenér reprezentace je znám.
Můj táta je mistr světa!
Musel jsem změnit názor, řekl Růžička
Zklamání? Kdepak, pravil Vůjtek

25.05.2005 - Hokej: O MS se psalo i o víkendu a v dalších dnech

Jagr v Kotli O čem se ještě tedy píše? No o tom, jak si hokejisté zlatý úspěch užívají, kde a s kým slaví. Dále se probírá, co bude dál s Růžičkou a kam vyrazí čeští medailisté na příští sezonu. Naprostou většinu těchto článků přináší IDNES.
Novým hokejovým koučem je Hadamczik
Růžičku k národnímu týmu Slavia nepustí
Litvínov, či NHL? Šlégr se rozhodne v srpnu, online rozhovor
Růžička: Hokej není žádná věda
Dvořák: Titul je náplastí za čtyři roky smůly
Litvínov připravil svým mistrům světa nadšené ovace
Šlégr chce udělat malé pohárky pro mistry
Jak se hokejista Jágr potil v Kotli
Pohár má klempíř, hráči musí počkat
Jágr na operaci s malíčkem nemusí
Mistři světa zapili titul u Maxima

25.05.2005 - Foto: Pražský fotomaraton

18. června se v Praze uskuteční nový projekt - fotomaraton. Budete celý den mačkat spoušť fotoaparátu v Praze na 12 vyhlášených témat a můžete vyhrát nějaké ceny (poukázka za 30kKč, 20kKč a týdenní dovolená). Chtějí registraci a startovné 400 Kč, ale lze vše vyřídit i přímo na místě.

25.05.2005 - Média: Nový časopis

Sleduji trh s časopisy okolo ICT (to jste si možná všimli), ale i ohledně digitální audio a videotechniky. Takže jsem zachytil novinku na trhu, kterou je časák Digitální byt, kdyby to někoho zajímalo. No dle obsahu mi to připadá stejně obsahově rozbředlé jako třeba Chip či Computer, akorát to bude vysvětleno ještě více laicky. Vydává ATEMI, šéfredaktorem je překvapivě právě bývalý šéf Chipu Milan Loucký (působí též ve známém vydavatelství Vogel Burda Communications ).

20.05.2005 - Televize a hokej: Jágr v Kotli!

Dnes v 21:50 živě Jarda Jágr v Kotli na Nově. Zatím nevím, co si o tom myslet. Je to forma poděkování fanouškům? Je to snaha o další zviditelnění nebo balíček peněz? To přeci nemá zapotřebí. Doufám, že to nebude moc trapné a dlouhé. Pro obě strany.

Prim v tomhle má IDNES (5 ze 7 níže uvedených zpráv), takže copak je nového?
Ruza s poharem Reprezentace může znát kouče již ve středu
Růžička: Všude mi teď říkají "Neodcházej"
Ručinský: Ještě že pohár nikomu neublížil
Čajánek: Hrát s Jágrem, to svazuje
Světové šampióny lákají kluby z ciziny
Čtenáři za šampionát nejlépe hodnotí Jágra
Jágrovi rovnali zlomený malíček

Btw. jak se vám líbilo mé hokejové zpravodajství?

20.05.2005 - Film: Poslední díl Hvězdných válek vtrhl do kin!

StarWars Nejslavnější sci-fi série George Lucase Star Wars se dočkala posledního dílu. Uzavírá se tak téměř třicet let stará historie celkově šestidílné vesmírné ságy. Skalní fanoušci zřejmě již byli včera v půlnoci na premiéře, ostatní jistě vyrazí. Včetně mne.
TV Nova servilně (nebo spíš velice dobře komerčně) uvádí tento víkend předcházející díl druhý - Útok klonů.
Pokud si chcete něco přečíst, tak o premiéře píšou Novinky, s článkem přišlo i IDNES a tamtéž se objevila již i Spáčilové kritika. Pro fanoušky jsou tu i fanstránky: 1 a 2.

19.05.2005 - Hokej: Stále ještě se píše o MS

Oslavy Zlatý pohár z Vídně bude vystaven v novém sídle svazu v Karlíně
Nový kouč hokejistů bude znám nejdřív 28. května
Jak se z porouchaného rádia stala tradice - tohle mě třeba hodně zaujalo, protože mlátit do rádia jako smyslu zbavený v šatně, to se mi vůbec nelíbilo
Hokejový šéf bude přemlouvat Růžičku

18.05.2005 - Hokej: Co se dále píše v souvislosti s MS

Jagr s poharem Tak nakonec mé zpravodajství o MS přece jen nedopadlo tak bledě, udělal jsem nějaké obrázky a napsal pár slov, přestože lidé spíš koukají na televizi či online textové přenosy. Snažil jsem se všimnout si věcí, které jinak zůstávají opomenuty a přehledně vše přinést na jedné stránce (jako obvykle). Letos jsem navíc přidal opravdu hromadu odkazů pro ty, kteří chtějí přečíst opravdu všechno, co se o této sportovní události přečíst dá ;)
Zlato znamená, že se o hokeji hodně mluví a píše. Dokazuje to zejména IDNES, kde je i dnes řada článků. Takže ještě pár odkazů, které více či méně souvisejí s MS a zaujaly mě:
Olympijský turnaj by mohl být tečkou vítězné generace
Vítězství českých hokejistů přišlo v pravý čas
Čtyři důvody, proč se Čechům při hokeji daří
Manažer mistrů: Někdy nemůžete být diplomat
Hokej snížil návštěvnost českých serverů o více než třetinu
O mistry světa je zájem v zahraničí, přestupy zlatých hochů ale brzdí situace v NHL
Fasel: Rakušanům už šampionát nesvěříme
Česko zná soupeře pro příští šampionát
Hossa: Češi mají štěstí. Až to není normální
Vokoun: z tlouštíka se stal mistr
Ve Stadthalle vystřídají hokejisty lidoví pěvci

17.05.2005 - Hokej: Co se píše (p)o oslavách

Oslavy na busu Hokejisté rozjásali Staroměstské náměstí
Staroměstské náměstí: Kolemjdoucím cizincům hokej mnoho neříkal
Co bude se zlatou hokejovou partou?
Slováci: Titul mistrů světa je v dobrých rukou
Rakouský tisk velebí Jágra
Katastrofa, píší kanadská média
Ruský tisk: ČR porazila jen ruská sborná
Czechs dethrone Canada for gold
Lener: Češi věděli, že jsou na turnaji nejlepší
Na počest mistrů světa vydává pošta zvláštní razítko
Finále zvedlo provoz v mobilních sítích až o 300 pct
Jak to bude za rok? Již bylo rozlosováno.

17.05.2005 - Událost: Největší Čech a padouch

Nedávno jsem zde informoval o anketě
Největší padouch. A kdo zvítězil? Lidé nebyli příliš vtipní a originální, první místo obsadil politik - první dělnický prezident Klement Gottwald. Další místa obsadili rovněž reálné postavy politiky 20.-21. století.
Co se týče soutěže o největšího Čecha, můžete hlasovat z desítky osobností. Portréty těchto osob můžete vidět televizi. Prvních 100 Čechů si prohlédněte zde v několika žebříčcích.

16.05.2005 - Hokej: Návrat mistrů z Vídně online!

Okolo 16 hodiny má přistát letadlo s hokejisty na starém ruzyňském letišti. Oslavy začnou na Staroměstském náměstí již v 15 hodin. Kdo nebude moci přijít, může sledovat přímý přenos vysílání České televize na ČT24.
Zdroj: mshokej.cz

15.05.2005 - Hokej: MISTŘI!

Kanada_65.jpg Kanada poražena 3:0. Čeští hokejisté po čtyřech letech opět přivezou zlato!
Přidána řada obrázků do galerie! Z nostalgie přidány obrázky z roku 1996.

15.05.2005 - Hokej: Bronz si odváží Rusové

Ruská sborná přesvědčivě přehrála zklamané Švédy 6:3. Poprvé od roku 2002 si Rusové odvážejí medaili, takže jim to skoro přeju ;) My jsme čekali ještě o rok déle, tak doufám, že to vyjde na zlatou ;)
Otevřena galerie obrázků! Doplnil jsem po jednom obrázku i k oboum hlavním hokejovým událostem roku 2004...

14.05.2005 - Hokej: Češi ve finále!

Česká reprezentace porazila v napínavém souboji Švédsko 3:2 v prodloužení a po 4 letech si zahraje o zlato a po 9 letech bude usilovat o další zlato z Vídně. Soupeřem bude Kanada, která porazila Rusko 4:3.
Kanaďanům máme co vracet - vyřazení jak na Světovém poháru tak na MS ve Finsku 2003. Vloni jsme dvojnásobným mistrům světa ve skupině nasypali 6 branek. Uvidíme, co se povede letos.

13.05.2005 - Hokej: Pauza ;)

Jako malou oddechovku tady mám pro vás nějaké odkazy. Například si udělejte test jak znáte český nároďák. Pak si poslechněte poděkování hokejistů a trenérů fanouškům (MP3). Také si můžete dát na Plochu ve Windows pozadí s motivy hokejového nároďáku.
Dále jsem otevřel rubriku Zajímavosti, zatím tam najdete informaci, kde budou MS pořádána v následujících letech.

13.05.2005 - Hokej: Česká republika v semifinále!

Všichni již to vědí, ale co bych tady psal jiného ;) Čtvrtfinálová odplata Amíkům se povedla za neuvěřitelně dramatických podmínek. Byl to přesně zrcadlový zápas oproti loňsku. Naštěstí s opačným výsledkem (detaily). Američané letí domů a my si zahrajeme v sobotu večer o právo hrát o zlato se Švédskem!
Slováci bohužel čtvrtfinále neustáli a postupují Kanaďané; Finové nestačili - také to bylo na penalty! - na letos dobře hrající, jezdící a střílející Rusy; Švédové vyhráli nad Švýcarskem hubeně 2:1.
Připravil jsem celou řadu odkazů na články dotýkající se čtvrtfinálových bojů.

11.05.2005 - Turistika: Hrad Švihov

Švihov Během své kratičké dovolené jsem se stavil na hradu Švihov. Návštěvu jsem zařadil do sekce Turistika, i když jsem u toho moc nenachodil ;) Hlavně jsem fotil, mrkněte se.

11.05.2005 - Hokej: Čtvrtfinále se hraje od čtyř

Kdo doufal, že stihne hokej po práci, ve většině případů má smůlu, protože bylo rozhodnuto, že Češi hrají zítra ve Vídni od 16:15. Zopakuji čtvrtfinálové dvojice:
ČR-USA (Vídeň), Kanada-Slovensko (Innsbruck) též 16:15, Rusko-Finsko (Vídeň) a Švédsko-Švýcarsko (Innsbruck) v 20:15.
Co napsali o hře s Bělorusy na hlavní stránce šampionátu? Mrkněte. Doplnil jsem nějaké info na mou hokejovou stránku.

10.05.2005 - Hokej: ČR-Bělorusko 5:1

Poslední osmifinálový zápas naši hráči sehráli s Běloruskem, které přehráli výrazně 5:1. Po prohře s Ruskem jistě vítaná změna. Čtvrtfinále si zopakujeme s Američany, kteří nás vyřadili minulý rok doma v Praze. Takže ve čtvrtek držte všichni palce!

05.05.2005 - Hokej: České reprezentanty čeká Kazachstán

V 16:15 můžete dnes sledovat zápas s Kazachstánem. Německo Češi porazili 2:0. Dále to vypadá na náročný víkend, kde bychom hráli se silnými Slováky a Rusy. Já letos jsem na tom zatím špatně, neviděl jsem zápas s Německem a zřejmě neuvidím ani nic o víkendu. Sledujte IDNES..

05.05.2005 - Počítače: AVG personální firewall

Grisoft vydal beta verzi osobního firewallu, který je součástí AVG7. Napsal jsem o tom článeček pro CDR.CZ.

05.05.2005 - Počítače: TotalCommander 6.52

Změna verze o jednu setinu nicméně přináší řadu malých oprav a pár vylepšení. Více cdr.cz

03.05.2005 - Sport: České reprezentanty čeká Německo

Houževnatý západní soused nám nebude chtít dát jistě nic zadarmo, zvlášť když má ve svém středu několik Čechů. Podívat se můžete ve 20:15 na ČT2. Já to bohužel asi nestihnu :o(

03.05.2005 - VŠE: Komentář od majitele firmy Kodex

Kdysi jsem napsal pojednání o tom, jak jsem psal diplomku. Psal jsem i o službách firem zajišťujících jejich svázání, kde jsem se trochu otřel o firmu Kodex. Před nějakým časem jsem dostal od majitele Kodexu krátký komentář a myslím, že je správné jej také zveřejnit (obzvlášť když nevyjádřil nesouhlas).

02.05.2005 - Událost: Nový zpravodajský kanál ČT

Česká televize dnes ve 13:00 zahájila vysílání zpravodajského kanálu ČT24. Na příslušných www stránkách najdete jak psané zprávy, tak živé vysílání. Jde tedy spíš o portál živého vysílání, které ČT již nabízí. Jak kanál naladíte na klasickém televizoru?

01.05.2005 - Událost: Svátek práce a hokej

svycarsko.jpg Letos je tento svátek v neděli, takže žádné volno navíc po jistě náročné noci čarodějnic. Nicméně slavit se také dá začátek dalšího mistrovství světa v ledním hokeji. Tentokráte ve Vídni a nebylo by špatné navaázat na 9 let starou historii..
První zápas česká reprezentace vyhrála nad Švýcarskem 3:1. Podrobnosti najdete na mé nové stránce k mistrovství světa, která se pomalu rozjíždí.

01.05.2005 - Internet: SEZNAM MÍST VEŘEJNÉHO PŘÍSTUPU K INTERNETU

Cílem společného projektu Ministerstva informatiky, Ministerstva školství a Sdružení BMI je vytvořit seznam míst veřejného přístupu k Internetu (knihovna, úřad, kavárna, infostředisko, hotel aj. umožňující veřejnosti přístup zdarma nebo za úplatu, podmínkou není poskytnutí hardware, postačí přístupový bod k WLAN) a umožnit veřejnosti bezplatné vyhledání místa a nabízených služeb. Dle studie eEurope+ z června 2003 zaujímá ČR dle počtu těchto míst třetí místo mezi novými členskými zeměmi za Estonskem a Maltou. Zdroj: VIP Direct; Podrobnosti

01.05.2005 - Počítače: SPIS VARUJE PŘED ZRUŠENÍM MINISTERSTVA INFORMATIKY

Sdružení pro informační společnost vyzývá politiky k odborné diskusi nad přesunem agendy Ministerstva informatiky. Záměr zrušit MIČR je totiž velmi pravděpodobnou možností po příštích parlamentních volbách. "Zlepšování a zefektivnění veřejné správy není myslitelné bez vládního orgánu řízeného ministrem vlády ČR. Stejně tak i kvalitní vládní politika v oblasti trhu ICT vyžaduje specializovanou odbornou znalost... Je tragikomické, když snaha vlády ČR o zeštíhlení státního aparátu začíná u ministerstva s nejnižšími náklady a nejperspektivnějšího průmyslového oboru," píše Ondřej Felix (prezident SPIS). Zdroj: VIP Direct; Podrobnosti.

01.05.2005 - Počítače: Shrnutí několika IT událostí v dubnu

ČESKÝ TELECOM ZÍSKÁVÁ ŠPANĚLSKÁ TELEFONICA která nabídla za 51,1% podíl 82,6 mld Kč *** MINISTR INFORMATIKY Vladimír Mlynář PODAL 2.4.2005 DEMISI *** Britský Vodafone Group koupil od kanadské společnosti Telesystem International Wireless českého operátora Oskar Mobil a rumunský Mobifon za 3,5 mld USD. Vodafone je podle objemu tržeb největším mobilním operátorem na světě, celkem obsluhuje přes 150 mil. zákazníků. *** CENU MINISTRA INFORMATIKY ZÍSKALY ELEKTRONICKÉ DŮCHODOVÉ LISTY (Cenu ministra informatiky, která je udělována dvakrát ročně za významný přínos k rozvoji informační společnosti, získaly elektronické důchodové listy České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které mohou od letošního roku zaměstnavatelé zasílat ČSSZ přes Portál veřejné správy. Od poloviny letošního roku bude možné zasílat i přihlášky a odhlášky k nemocenskému pojištění). Podrobnosti. Zdroj: VIP Direct

Květen 2005

20.04.2005 - Událost: Novým papežem je opět Evropan

Necelé tři týdny po skonu papeže Jana pavla II. byl kardinálským konkláve zvolen papež nový a to již druhý den. Stal se jím (víceméně dle očekávání) Němec Joseph Ratzinger, který přijal jméno Benedikt XVI.
Také si můžete přečíst závět Jana Pavla II.

19.04.2005 - Kultura: A kdo je největší padouch?

Poměrně originálně se zachovala Česká Televize, když vedle Největšího Čecha začala hledat i Největšího padoucha. Bohužel jsem anketu zaregistroval až dnes a také právě dnes končí nominační část. Tak snad to ještě někdo stihne.

08.04.2005 - Kultura: Jak to dopadlo s Cimrmanem?

Přesně před dvěmi měsíci (8.2.) jsem tady psal o petici za znovuzařazení Járy Cimrmana do projektu Největší Čech. Petice skončila s podporou 37 387 podpisů. Česká televize odmítla Cimrmana zařadit s odkazem na licenci celého divadýlka, kterou vlastní BBC. Psali o tom Lidovky. Česká televize aspoň natočí o JC dokumentární snímek, stejně jako to udělá s deseti finalisty celé soutěže. První stovku se dozvíme 6. května a celá maškaráda skončí 11. června 2005. Více informací třeba na zvláštním webu Lidovek.

06.04.2005 - Kultura: Televizní cena TýTý

Populární anketa TýTý proběhla uplynulou sobotu. Česká televiza přišla o další oblíbený pořad (to se stalo koloritem, že si není schopna udržet úspěšné pořady, všimli jste si?) a tak jej bylo vidět na Nově. Píšu o tom jen proto, že nejoblíbenější zpěvačkou se stala Aneta Langerová, která porazila Lucku Bílou a Helenu Vondráčkovou a přináší tak trochu nového do zatuchlého rybníku cen (ale mohla by natočit už něco nového..). TýTý jsem neviděl, ale dle IDNES nepřišla hromada lidí, nevím jestli je to anketou samotnou nebo její realizací na Nově?

04.04.2005 - Kultura: Fragment "Dalimilovy" kroniky zpřístupněn na internetu!

Vzácný latinský text nedávno vydražený v Paříži pro Národní knihovnu je volně přístupný široké veřejnosti. To díky projektu Manuscriptorium, což je databáze zdigitalizovaných vzácných historických dokumentů. Velice brzy po převezení písemné památky do Prahy se tak může na ni podívat opravdu každý. Ať již "živě" v zrcadlové kapli v Klementinu 1.-15. dubna 2005 (kromě 5.4.) v 10-18h nebo právě tady na internetu.
Souběžně s Dalimilovou kronikou je pro veřejnost uvolněn malý (přesto však velmi zajímavý) zlomek z celkového počtu digitálních kopií rukopisů, starých tisků a map, které Manuscriptorium aktuálně zpřístupňuje jako např. Jenský kodex či Bible olomoucká.
Zdroj: e-komerce.cz a Memoria.cz

02.04.2005 - Špatné zprávy na začátku dubna

Nejdříve ustál Sranda Gross hlasování o nedůvěře vlády za pomocí komunistů. Ti 15 let po revoluci tedy opět přímo ovládají politické dění v ČR, což je příšerné, ale lidé si to neuvědomují. Druhá věc je úmrtí papeže Jana Pavla II. v sobotu večer. Myslím, že křesťanská obec přišla o nejlepšího papeže v historii. Papežem se Polák Karel Wojtyla stal v roce 1978.

01.04.2005 - Počítače, Kuchyně: Rychlovarná konvice s Bluetooth!

Pronikání výpočetní techniky do všech oblastí lidské činnosti se nevyhnulo ani vaření a kuchyni. Zkuste rychlovarnou konvici ovládanou přes internet a mějte kafe uvařené, jen co dorazíte domů!

Duben 2005

30.03.2005 - Kultura: FebioFest

Slavnostní zahájení festivalu je ve čtvrtek 31.3. Letos je kromě jiného místa a času novinkou i online přenosy na internetu, včetně zahájení. V České televizi uvidíte některé filmy z festu. Podrobné info na jejich domovské stránce.

26.03.2005 - Velikonoce: Bílá sobota

A na dnešní den jsem pro vás připravil odkaz na slepici online! ;) Zřejmě první drůbeží reality show naleznete na polských stránkách, kde bylo možno sledovat od 7.3. líhnutí kuřat z deseti vajec. Nyní se objevila první kuřata, nicméně přenos pokračuje. Za živými kuřaty se můžete zajet podívat k Cecylii Kwaśnicové, která má hospodářství poblíž Vratislavi.

25.03.2005 - Krásné Velikonoce!

Tento největší křesťanský svátek přináší i ateistům dny volna protkané nádechem jara a sluníčka. Tak si všichni hezky odpočiňte, ať se vyhnete jarní únavě ;) Ještě tu mám pěknou velikonoční stránku pro všechny.

21.03.2005 - Událost: První jarní den

Juchachá a ejchuchu, dnes byla jarní rovnodennost! Odteď se nám dny budou čtvrt roku prodlužovat, takže se nám bude lépe vstávat (než nám za týden změní čas na letní, což trochu zhorší celkový estetický dojem) a lépe ponocovat (déle být venku, ne po putykách, že?). Jo a Slunce se dostává do úžasného znamení Berana ;o)
No a abych přinesl něco odbornějšího, mrkněte si, co nám tento týden přinese z hlediska astronomie - když už jsme se jí tím prvním jarním dnem dotkli (navíc IAN trochu buřičsky tvrdí, že první den byl už včera).

16.03.2005 - Březen: Měsíc knihy, ee INTERNETU!

Tím nechci říci, že knihy jsou ee, ale že březen se stal měsícem internetu (BMI) a myslím, že cílem akce je udělat z něj tak samozřejmou věc jako je kniha. Psát o internetu na internetu asi nemá velký smysl - ti kdo to čtou, již o něm hodně vědí, když zavítali na tak super stránku jako je tato ;-)
Tak něco věcného. Pokud znáte někoho, kdo se inetu ještě bojí, pošlete ho do.. knihovny. Následuje přehled hlavních akcí BMI. Ze všech těch akcí bych upozornil zejména na Bezpečný nákup, kde vás naučí jak na internetu nakupovat a platit a můžete si vše zdarma i vyzkoušet a třeba něco vyhrát.

16.03.2005 - Internet: Zajímavé články

Narazil jsem na nějaké zajímavé články, třeba je ještě neznáte.
Zničí budoucí P2P sítě a nelegální kopírování umění jako takové? Jestli skutečně nezbydou peníze pro umělce, kdo bude umění dělat? No přece konzument. Zajímavá úvaha na Park.cz.
Ivo Lukačovič, majitel a provozovatel Seznam.cz, rozjel (tedy už v lednu, ale až teď jsem se to dozvěděl) svůj blog. Pokud vás zajímá, nad čím přemýšlí tato známá psotava českého internetu, dejte se do čtení. Osobně si myslím, že blog je grafická katastrofa a fakt, že přispívat můžete jen pokud si vypnete CCS je tristní. Je to chyba nebo záměr? Není zvědavý na názory a kritiku? Objevují se i názory, že kritické příspěvky prostě maže. No, posuďte sami.

15.03.2005 - Kultura: Deska a Anděl roku 2004

Deska roku 2004 Stále ještě nekončí šílenství ohledně vyhlašování nejrůznějších filmových, divadelních, televizních a hudebních cen.
Neinformoval jsem např. o lednové akci Deska roku 2004, která se vyhlašuje dle prodejnosti hudebních děl. Aneta Langerová získala za svou desku Spousta andělů cenu za Nejprodávanější debutové album interpreta, Objev roku a za nejprodávanější album zpěvačky. Nejprodávanější skupinou je Lucie (Lucie v opeře), mluvené slovo: Divadlo Járy Cimrmana (Cimrman v říši hudby), zpěvák: Daniel Landa (Neofolk), zahraniční interpret: O-Zone (Disco-Zone; šmarjá/poznámka autora/), nejhranější interpret v rádiích: Chinaski s písní Možná, absolutní vítěz je Česko hledá SuperStar Top10.

A teď konečně něco aktuálního: V sobotu 19. března budou v Ostravě vyhlášeny výsledky 14. ročníku výročních cen Akademie populární hudby Anděl 2004. Nejvíce nominací má Tata Bojs, Aneta Langerová, Anna K., Dan Bárta, Daniel Landa a Kabát (zdroj).
Přímý přenos uvádí ČT1 v 20 hodin. Živě zazpívá Jarek Nohavica, Aneta, Divokej Bill, Chinaski a další.

15.03.2005 - Šachy: Kasparov skončil

Přestože šachy sleduji čím dál méně a televizní zprávy nestíhám, zachytil jsem informaci (z pátku 11.3.) o konci kariéry šachové jedničky Garri Kasparova (původně se jmenoval Harry Vajnštejn ;). Jeho rozhodnutí ukončit kariéru na špici v téměř 42 letech šachový svět myslím nečekal. Bohužel za to velkou měrou může neshoda ve vrcholovém šachu (dvě federace). Ti, kteří šachu rozumí, říkají, že hrál nejen dobře, ale i krásně. To nemohu posoudit, ale myslím si, že odejít na výkonové špici vyžaduje odvahu a respekt.
K mému překvapení po mém jednoduchém dotazu Google nevyhodil příliš českých článků, které by odchod komentovaly. Z oborových webů jen noticku vydal Šachový svaz, pěkný článek mají Sportovní noviny (koukám, že z ČTK), IDNES a pak snad už jen slovenské zdroje: Národná obroda a SME.

11.03.2005 - Gamesy: Vzpomínáte na textovky?

Při svých toulkách internetem jsem narazil na server zabývající se jenom textovými hrami, které známe z dob osmibitů. Nevěděl jsem, že se ještě vytváří a právě na tomto serveru najdete i nástroje na jejich tvorbu a můžete si vyrobit i gamebook (pamatujete na Lone Wolfa? :) Nějaké textovky si můžete stáhnout tady.

10.03.2005 - Počítače: Aktualizován seznam testů HW

Viz moje rubrika Jaký koupit hardware?

07.03.2005 - Hudba: Kapela NikdeNikdo nadějí Beatu?

Kapela NikdeNikdo zprovoznila novou verzi webových stránek a IMHO se jim docela povedly. Další novinkou je jejich účast v akci rádia Beat Naděje Beatu. Uzávěrka je už dnes.

Březen 2005

21.02.2005 - Hokej: 7 let po Naganu

Dnes je to právě sedm let, co naši hokejisté na zimních olympijských hrách v Naganu vybojovali v dramatickém zápase s Ruskem gólem Petra Svobody zlato. Turnaj si můžete připomenout na mých stránkách. Nicméně je to už dávno (i když mě se to zdá jako chvilka) a snad proto si nevzpomněli žádná internetová média (já o ničem nevím). Tak aspoň ještě jeden odkaz na Nagano 98 Petra Brabce (obrázky, videa).

12.02.2005 - Počítače: Prodám šrot

Nabídněte cenu/odvoz ;) Tady je seznam. Pište na harry_ZAVINACseznam.cz.

11.02.2005 - Počítačová bezpečnost: Antivir od Microsoftu?

Článek jsem napsal pro CDR.CZ

08.02.2005 - Anketa: Největší Čech

Česká televize diskvalifikovala Járu Cimrmana z této ankety (aspoň dle článku na IDNES, tiskovou zprávu k tomuto nevydala;) z důvodu, že nikdy neexistoval. Vzhledem k tomu, jak je anketa prezentována, si myslím, že neoprávněně. Už samotný výběr jediné osoby je pomýlený - je lepší světoznámý skladatel Smetana, spisovatel Čapek, vynálezce Wichterle, politik Havel nebo historické osobnosti velikosti Karla IV? Jedinou správnou odpovědí na tak nesmyslnou anketu je právě Jára Cimrman, jehož existence není sice matrikou doložena, nicméně není také doložena jeho neexistence ;) Navíc se již ohlásil jmenovec z Moravy, který to na sebe vezme ;)
Podpořte proto také PETICI ZA ZAŘAZENÍ JÁRY CIMRMANA DO PROJEKTU NEJVĚTŠÍ ČECH.

Petice má již více než 28000 podpisů.

08.02.2005 - Výročí: Jules Verne

Dnes si připomínáme 177. výročí narození a zároveň letos v březnu 100. výročí smrti autora dobrodružných knih a člověka s moderními vizemi, Julese Verna. Při této příležitosti můžete aktuálně navštívit výstavu Vynálezy Julese Verna v Národní knihovně.

08.02.2005 - Počítače: Zase Total Commander - 6.51

Ghisler nám vydal novou verzičku svého Commandera, která především opravuje chyby v novinkách verze 6.50. Já jsem tedy na žádné nenarazil, ale budiž - fixlog je bohatý.

02.02.2005 - Hudba: Chcete být ve funklubu jediné písničky?

Při svých toulkách internetem jsem narazil na stránku, která se zabývá propagací jediné písničky ;) Však fanclub také není zatím příliš rozsáhlý. A o kterou vlastně jde? Stále známější skupina Nightwish vydala na zatím posledním albu Once píseň Ghost Love Score. Je to výborná desetiminutová skladba se silným orchestrálním podkladem, tedy spíše instrumentální. Ne však úplně, Tarja opět dodala operní zpěv a objeví se i sbor a technika kánonu. Osobně mě některé pasáže připomínají části soundtracku ke Conanovi, prostě se mi to líbí ;o)

Únor 2005

27.01.2005 - Ankety: nejlepší videoklip a největší Čech

Od podzimu jakoby na kulturní a showbyznysové scéně nebylo do čeho píchnout a tak se na nás chrlí vyhlašování nejrůznějších anket. Dostatečně Českou televizí medializovaná je soutěž o největšího Čecha. Nominovat své favority můžete jen do konce ledna, takže si pospěšte. Nevíte koho? Zkuste Járu Cimrmana! :o) Na webu ankety najdete kromě samotného hlasování i aktuality či soutěže o ceny.
Druhou anketou, na kterou chci upozornit je Klip roku, kterou pořádá známý pořad Noc s Andělem. Těm kteří neznají, doporučuji v sobotu v noci ČT2.

21.01.2005 - Bezpečnost: Tool na detekci chyby v JPEG?

Napsal jsem článeček pro CDR.CZ

19.01.2005 - Počítače: Nový Total Commander - 6.50

Objevila se nová verze oblíbeného souborového manažera. Novinky: thumbnail náhled, uživatelské sloupce a vylepšené vyhledávání. Mám to příliš krátce, abych změny komentoval. Snad jen, že stále nelze vyhledávat na pozadí.. Nicméně fantastické je, že od verze 3.x jsou stále pro zaregistrované nové verze zdarma! Zauvažujte, zda byste neměli své kopie legalizovat, Ghisler si to zaslouží ;)
Update: Výpis změn najdete tady na CDR.CZ

19.01.2005 - Textíky: Encyklopedie Diderot

Trochu jsem aktualizoval stránku věnovanou této encyklopedii. Impulsem byl dotaz uživatele, kterému nefunguje pod XP SP2. Odpověď na tuto otázku zatím nemám, ale shromáždil jsem odkazy na další zdroje a patche, které můžete vyzkoušet.

11.01.2005 - Hardware: Další testík pevných disků

Přináším aktualizaci sekce o výběru pevných disků, nové povídání k současným diskovým technologiím a přidal jsem prosincový diskový přehled z časopisu Computer.

11.01.2005 - Politika: To snad už není ani k smíchu

Vánoce u Skromacha

10.01.2005 - Download: Opožděný vánoční dárek

Pro své věrné čtenáře tu mám dárek v podobě (po téměř dvou letech) nové off-line verze mých stránek. Aktualizoval jsem lite-verzi, která se vám vejde i na disketu. Viz sekce Download.
Při této příležitosti jsem také pročistil data na jednom ze serverů. Pokud byste narazili na něco nefunkčního, dejte mi prosím vědět.

07.01.2005 - Sport: Bronz na juniorském MS v hokeji!

Juniorská mistrovství světa moc nesleduji, ale vzhledem k tomu, že pro český hokej je to po delší době konečně medaile, tak je třeba to ocenit. Navíc nám tam snad dorůstají talenti pro seniory ;)
Čeští hráči do 20 let vybojovali proti domácím Američanům bronz. Mistry jsou v poslední době nepřekonaní Kanaďané a stříbro si odváží Rusové.
Další informace třeba tady na IDNES.

06.01.2005 - Koncert s Anetou na podporu Asii je vyprodaný

Minimálně dle slov operátorky TicketPro. :(

05.01.2005 - Událost - koncert s Anetou na podporu Asii

Tuto neděli, 9.1.2005 od 19h, se ve Velkém sále Lucerny odehraje koncert na pomoc přírodní katastrofou postižené Asii. Co mě na tom zaujalo osobně - všichni vystupující se vzdávají honoráře a bude tam hudba, kterou můžu: Aneta Langerová a Divokej Bill.
Podrobnosti z tiskové zprávy: Kompletní výtěžek ze vstupného bude věnován v hotovosti přímo na místě zástupci velvyslanectví Indonésie. Záštitu nad akcí převzal primátor Hlavního města Prahy Pavel Bém. Na koncertě vystoupí bez nároku na honorář: ANETA LANGEROVÁ, DIVOKEJ BILL, TŘI SESTRY, READY KIRKEN, ANNA K & BAND, LENKA DUSILOVÁ. Benefiční koncert budou moderovat Jan Budař a Filip Rajmont. Akci pořádají Agentura HERA, Ex voto a Art Shock. Vstupné: v předprodeji 220,- Kč, na místě: 240,- Kč.
Další informace k tématu najdete v článku na IDNES.

03.01.2005 - Počítače: Hardware - pevné disky

Stránky o testech pevných disků jsem před pár dny dost předělal, nyní jsem dodal odkaz na první velký test disků (v Computeru) a pár slov o nových technologiích ve světě pevných disků. Více tady.

01.01.2005 - Nový rok

Přeji všem svým čtenářům úspěšný rok 2005, ať je pro nás všechny lepší než rok právě uplynulý!

Nový rok u Garfielda
Btw. jsem stejně starý jako Garfield ;)

Leden 2005

30.12.2004 - Počítače: Nejlepší železo

Každou chvíli se mě někdo ptá - jaký je nejlepší disk a jaká DVD vypalovačka a jaká grafická karta.. Přestože trh hardwaru docela sleduji, nestíhám vše, obvykle jen to, co sám zrovna kupuji. Nějaké obecné rady se dát dají, ale říct, který výrobek je zrovna nejlepší je velmi těžké. Založil jsem proto novou rubriku Hardware, kde se tomu chci věnovat. Pro začátek tam bude jen můj osobní soubor s testy komponent, které provádí papírové časopisy. Může se vám to hodit, abyste věděli, který časopis si koupit/sehnat, zajímáte-li se o danou komponentu.

30.12.2004 - Gamesy: Nejlepší hry zdarma

Konec roku, dovolené, zahrajte si! Sumarizační článek o těch nejlepších hrách zdarma pro vaše chtivé downloady najdete tady na Doupěti.

29.12.2004 - Update: Lehce aktualizována sekce o titulcích

27.12.2004 - Internet: Může vám reklama na stránkách uškodit?

Kdo zachytil listopadovou nabídku na umístění reklamy pro online kasína na svých stránkách, jistě už ví, zda dostal zaplaceno. I když to podvod nebyl a webmaster zaplaceno dostal, vystavuje se jinému nebezpeční - že bude Googlem a jinými vyhledávači penalizován za vytváření tzv. linkové farmy. Koho to zajímá více, nechť si přečte nový článek na Lupě.

22.12.2004 - Počítače: 250 MB poštovní schránka na Seznamu!

Zpráva je také publikována na serveru CDR.CZ
Zatím poměrně nenápadně se objevila na českém internetu novinka v podobě opravdu velké poštovní schránky. První přisel sice Gmail, ale v českých poměrech je 250 MB nabídka Seznamu opravdu nevídaná. Centrum nabízí 100 MB a Atlas 50 MB.
Uživatelé stávající schránky si mohou prostřednictvím jediné SMS (za 3 Kč) navýšit kapacitu schránky pomocí přiděleného kódu. Kód má platnost třicet minut a obsahuje v sobě identifikaci schránky, kterou navyšujete.
Osobně mi byla schránka navýšena v podstatě ihned. Otázkou zůstává, co si od tohoto kroku Seznam slibuje, zda bude nabídka opravdu pro všechny uživatele (cca 4 miliony schránek) a jak dlouho potrvá. Seznam evidentně počítá s tím, že naplnit tak velkou schránku jen textovými zprávami je problém, zvláště pokud Seznam neuvolní drastické omezení velikosti odesílaných příloh (2 MB) a přijímaných emailů (5 MB). Myslím si, že dokud navíc nebude schránka vybavena účinným vyhledáváním, je takto veliká schránka víceméně zbytečná. Vyjádření Seznamu se zatím nepodařilo získat.

21.12.2004 - Zimní slunovrat

Dnes máme nejdelší noc a od zítřka se již bude zkracovat. Pro všechny, kteří nemají rádi dlouhé zimní večery a chození do práce a z práce za tmy je to jistě dobrá zpráva. :) Jak to bylo s kalendářem si můžete přečíst tady.
Přeji všem klidnější předvánoční období. Dnes jsem viděl vběhnout ženskou před tramvaj, nebýt pomalé rychlosti tramvaje a bystré "ženy na kolejích", viděl jsem to neštěstí z první řady. Buďte v klidu a važte si toho co máte, lidé to poznají, až ztratí i to.

11.12.2004 - Český slavík

Právě skončil přímý přenos s rádobyvtipným Leošem z předávání Českých slavíků. Pro ty, kteří to ještě nevědí - Karel Gott získal svého 30. slavíka! Na závěr zazpíval výstižnou píseň Zombie. Musí se přiznat, že je dobrý (dokáže si dělat ze sebe legraci). No a slavice? Podeváté Lucka Bílá (64 524 bodů). Ale již ji šlape na paty Objev roku - Aneta Langerová! Aneta vydala letos první album a už je stříbrný slavík (45 043 bodů)! Zazpívala píseň Voda živá a jako jedna z mála opravdu živě! Navíc její jediný doprovod byla akustická kytara. Další výsledky. Nejoblíbenější kapelou je opět Kabát, dále Chinaski a Lucie. Můj oblíbený Divoký Bill byl čtvrtý a Olympic pátý.

8.12.2004 - Český slavík, Seznam a SMS

Jak jste se jistě dozvěděli z dnešních novin (např. zde) anketa Český slavík se dostává do finále. Můžete hlasovat na Seznamu o Objev roku! Vyhlášení uvidíte v sobotu 11.12.2004 na Nově (to jsem zvědav jestli uslyšíme nějaký zpěv živě).

Zajímavé je sledovat nejen fenomén SuperStar, který ovlivnil nejen Objev roku, ale i hlavní soutěž, ale i omlazení hlasujících. Je tak šance, že do zatuchlé slavičí voliéry přibudou noví ptáčci. Je hlavním důvodem opravdu SuperStar nebo jsou tu i jiné faktory? Například hlasování pomocí SMS je velice rychlé a pohodlné a myslím, že je to významný důvod změny skladby hlasujících a možná i vítězů. Protože již není možné hlasovat papírovou formou jako dříve, řada lidí důchodového věku hlasovat nebude vůbec. Je otázkou, zda je to tak správně a zda neměla být zachována dualita hlasování (s papírovou verzí). Je ale zřejmé, že takové hlasování je náročnější na zpracování - a hlavně dražší. Také SMS za 6 Kč je pro většinu (všechny?) z nás dražší než SMS v běžném tarifu. Ze Slavíka je tak mnohem větší business než dříve, ale v této době to už asi jinak ani nejde.

6.12.2004 - Bezpečnost: Nový Avast!

Společnost Alwil nedávno představila novou verzi svého antiviru. Na Igiho stránce najdete na něj aktuálně recenzi. Avast! 4.5 je tak zase o kus dál a v neomezené verzi Home, která je zdarma, se o tom můžete přesvědčit sami!

Prosinec 2004

30.11.2004 - Gamesy: Half-life 2 approaching!

Nevím, do jaké míry je to nošením sov do Athén, protože všichni "fanoušci" akčních her jistě 6 let hltají každou zmínku o nástupci legendární hry Half-life, s kterou se do popularity může měřit jen Doom. Ale co jsem chtěl říci je, že Half-life 2 je již u nás a můžete si přečíst první recenze. Dobrá je na Bonuswebu, dále je tu Doupě. Vypadá to moc moc dobře ;-)
Zajímavé odkazy: half-life2.cz, halflife2.wz.cz, half-life2.unas.cz, Mody pro HL1.
Btw. koupim originalku StarCrafta, nevíte, kde by se dala sehnat pod pětikilo?

25.11.2004 - Aktualizace: Sekce SMS zdarma

Aktualizována tato sekce, zejména ve smyslu, že mi již nejsou známy žádné SMS brány, které by umožňovaly zasílat SMS do ČR zdarma kromě těch standardních na stránkách operátorů Eurotel a Oskar.

24.11.2004 - Zajímavost: Přečtěte si horoskopy

Nemyslím teď ty blafy na tři řádky na Seznamu nebo v ženských časopisech. Přečtěte si rozsáhlejší pojednání o Vaší osobnosti a třeba zjistíte důvody Vašich shod a neshod. Najdete tam totiž i partnerské horoskopy, dětské a čínské. Takže se pusťte do odhalování své osobnosti ;)

21.11.2004 - Apel: Hlasujte v anketě Český Slavík!

Hlasujte na adrese slavik.seznam.cz ve známé anketě! Pokud můžu radit, tak o kousek níže máte pěkný tip ;) Co se týče skupin, tip najdete třeba v sekci Spřátelené stránky. Pokud to bude někoho zajímat, napíšu sem své tipy ;)
Nezapomeňte, anketa probíhá jen do 30. listopadu 2004! Hlas vás bude stát 6 Kč a na výsledky se budete moci podívat 11.12.2004.

20.11.2004 - Událost: Koncert Anety Langerové v Říčanech

Právě jsem se vrátil z náměstí, kde měla Aneta koncert "Díky Vám". Předskokanem byla Anetě říčanská skupina Mons Veneris a až chvíli před osmou se objevila za jekotu mladičkých fanynek Aneta. Po první várce songů Aneta převzala trojnásobnou platinovou desku za 60.000 prodaných nosičů z rukou p. Hermana z BMG.
Dále plné náměstí vidělo světovou premiéru jejího nového klipu k písni "Hříšná těla, křídla motýlí". Osobně se mi zdá takový obyčejný nebo jsem jej napoprvé nepochopil ;)
Aneta zazpívala většinu písniček ze svého alba "Spousta andělů". Všem byla zima, rozlaďovaly se nástroje, mrzly ruce. Takže po necelé hodině všem Aneta zamávala a se svou pětičlenou skupinou odešla. Bylo to super, díky Aneto!
Odkazy: oficiální stránka Anety (celá ve Flashi :(, Musicserver o koncertu v Říčanech

18.11.2004 - Počítače: Přejděte na Pegasus Mail

Nebaví-li vás již Outlook Express a/nebo neustálé sledování bezpečnostních děr v tomto softwaru, zkuste alternativu. Právě alternativami ZDARMA se zabývá poslední číslo časopisu Chip (11/2004) na str.76. Jednou z nich je mnou používaný Pegasus Mail. Pokud budete chtít na něj přejít, existují konvertory adresáře i zpráv, dále třeba plugin na PGP. Odkazy najdete v sekci Linky.

18.11.2004 - Počítače: Bezdrátový internet

WiFi neboli bezdrátový internet byl hitem letošního Invexu a stále více se o něm mluví a stále více lidí ho má. Jistě se proto hodí další osvěta, kterou provádí například ve své speciální sekci server Lupa. Zajímavým počinem je jistě databáze hotspotů, tedy přípojných bodů. Můžete tedy zkusit, zda se blízko vás nějaký nenachází nebo naopak tam svůj zanést (aktuálně 535 ks). *** V této souvislosti nechci zapomenout na free variantu sdílení bezdrátového internetu, kterou reprezentuje CZFree.net.

17.11.2004 - Státní svátek: Den boje za svobodu

Vyvěste vlajku a zavzpomínejte co jste dělali před 15 lety.. Já byl v šesté třídě třídě, takže demonstrovat jsem rozhodně nebyl a měl jsem v tom trochu zmatek. Lidé byli na jednu stranu plni energie a optimismu, chodili na náměstí, stávkovali, chovali se spontánně. Na druhou stranu tady byla obava z '68 (např. u rodičů). Naštěstí Sovětský svaz měl svých starostí dost a Gorbačov byl ve správnou dobu na správném místě, podle mě by to bez něj takhle neprošlo, že se politické (z)řízení států východní Evropy otřáslo v základech. Každopádně události byly poté velice rychlé a již v prosinci byl zvolen dizident a vězeň Havel prezidentem republiky.
Zajímavým počinem je ukázka jak by vypadalo IDNES nebýt revoluce listopadové sametové.

16.11.2004 - Bezpečnost: Vyplatí se komerční anti-spyware program?

Na stránkách amerického PC Worldu jsem našel malý test, který se snaží na výše uvedenou otázku odpovědět. Přeložil jsem ho pro server CDR.CZ.

16.11.2004 - Peníze: Povinné ručení finišuje

Kdysi jsem si prodejem PR sám přivydělával, nyní jen upozorním na nový článek na serveru Peníze.cz, který se letošním stavem zabývá. Změn je hodně, takže si promyslete, není-li lepší přejít jinam. Já to udělal a ušetřím asi čtyři stovky.
Nezapomeňte také na to, že chcete-li opustit svou pojišťovnu, musíte podat výpověď (většinou) do 6 týdnů před koncem pojištění, jinak se smlouva automaticky prodlouží! To platí samozřejmě pro ty, kteří mají dobu pojištění shodnou s kalendářním rokem. (Retro: Co jsem napsal o PR před 4 lety).

15.11.2004 - Bezpečnost: Co je DSO exploit (znáte z Spybot: Search & Destroy)?

Používáte-li S&D na odstranění spyware, jistě jste narazili na DSO Exploit, který S&D jakoby odstraní, ale při příštím scanu je tam znova. Jde o kombinaci díry v IE a zároveň v chybném vyhodnocení S&D (autor přiznává).
Řešení: stáhněte si update S&D spybotsd131tx (potřebujete mít již předchozí 1.3 verzi).
Zdroj informace je PCTuning.cz. Podrobnosti o tomto exploitu naleznete na trojanhelp.wz.cz. (Popravdě podobný šikovný web jsem chtěl také založit, ale nějak ztrácím motivaci, když již existuje :(

08.11.2004 - Počítače: Co nového ve světě Palma?

Před více než měsícem jsem informoval o užitečné aplikaci pro počítače Palm - MHD (PID), což jsou jízdní řády Pražské integrované dopravy. Autor nyní vydal novou verzi (1.1). Zdroj informace včetně obrázků: Palmare. *** Jaký je nový Palm Tungsten T5? Jde o nástupce T3 nebo spíš verze E2? Je vůbec lepší než T3? Vše se dozvíte v recenzi na Palmare.

03.11.2004 - Bezpečnost: Týden proti virům

Server Technet se rozhodl tento týden bojovat proti virům (zrovna se to hodí vzhledem k epidemii poslední verze červu Bagle) a psát o nich každý den, takže se můžete poučit ;)

Listopad 2004

28.10.2004 - Státní svátek

Vyvěsil jsem státní vlajku a tím pro mě dnes práce skončila, protože je svátek ;)

27.10.2004 - Astronomie: Zítra je zatmění Měsíce

Státní svátek si můžete obohatit o letos již druhé (a do roku 2007 také poslední) úplné zatmění Měsíce. Začátek částečného zatmění je v 3.15 hodin, začátek úplného zatmění 4.24 hodin, konec úplného zatmění 5.44 hodin, konec částečného zatmění 6.53 hodin. Podrobné informace na webu České astronomické společnosti.

27.10.2004 - SMS zdarma: drobné změny u Oskara

Oskar přidal autorizační kód na svou internetovou SMS bránu, aby zamezil používání externími programy. Přidal jsem tuto informaci do článku o SMS.

26.10.2004 - Gamesy: Zaklínač

Na motivy populárního Zaklínače Andrzeje Sapkowského se připravuje počítačová hra The Witcher. Rozhodl jsem se projekt sledovat a přidat tuto informaci na mou stránku o Sapkowském a jeho díle (přestože on sám s projektem nemá nic společného). Tento týden také autoři zveřejňují speciální materiály ke hře. Další informace a odkazy.

25.10.2004 - Privat: Můj komp

Právě dnes "slavím" přesně 5,5 roku od zakoupení základních komponent současného počítače (MB, CPU, RAM). Z toho zůstala sice jen základní deska Abit BH6 s BX čipsetem a Slotem 1 (což v té době vypadalo jako řešení budoucnosti ;), ale myslím, že je to slušná životnost. Dá se i říct, že neustálé vnucování silnějšího hardwaru je leckdy zbytečné, mně běží vše co potřebuji.

18.10.2004 - Počítače: Ohlasy na Invex odjinud

Splnil Invex očekávání? BVV se bijou v prsa, že ano, i když čísla opět vykazují pokles (viz zpráva BVV); články o Invexu si můžete přečíst na následujících stránkách:
Živě.cz - DigiWeb.cz - Svět hardware - Technet - Palmare - Lupa - Digimanie - CDR.CZ - Notebook.cz - Gamezone - Doupě.cz : Invex očima herních profesionálů - Doupě.cz : Invex očima redaktorů
Tolik shrnutí Invexu a čau za rok. Update: Příští ročník veletrhu se koná 24. – 27. října 2005, nikoliv 12. – 16. 9. 2005.

14.10.2004 - Počítače: Včera jsem byl na Invexu

Přišli jste o něco? Co myslíte? Mrkněte na malou reportáž a obrázky, které jsem tam nafotil. Invex 2004 by Harry.
Update: Důkaz, že jsem byl na Invexu je na Igiho stránkách o antivirové konferenci. Jsem jeden z přičumujících.

11.10.2004 - Počítače: Invex

Dnes začíná největší česká IT výstavní akce - Invex. Na Živě vyšel minulý týden informační článek.
Poznámka: oficiální web je v pondělí dopoledne (min) přetížen.

05.10.2004 - Turistika: Český ráj

V neděli 3.10.2004 jsem byl s přáteli na výletě do Českého Ráje. Počasí se vydařilo, takže výlet patřil rozhodně k těm povedeným. Nechte se inspirovat a pokochat se můžete i fotkami.

04.10.2004 - Čeština: Testík na pondělí

Vítám vás v měsíci říjnu. Myslíte si, že umíte česky? Udělejte si krátký nenáročný testík.

Říjen 2004

29.09.2004 - Počítače: Jízdní řád pro vašeho Palma

Počítače do dlaně mají výhodu vysoké mobility. Proto je taháme všude s sebou. Pro ty z vás, kteří využívají MHD v Praze tu mám informaci o fajn jízdním řádu pro Palmy. Najdete tam jízdní řády metra, tramvají, autobusů a to včetně jejich nočních, regionálních a dočasných (náhradní doprava) verzí. Pozitivní je velmi slušná frekvence aktualizací. Stránky projektu. Zdroj: Palmare
Dodatek: Existují databáze i pro vlakové jízdní řády, které poskytuje Deutsche Bahn, ale najdete tam i české spoje -> více informací.

28.09.2004 - Státní svátek: sv. Václav

Nový státní svátek se slaví na počest knížete Václava, který mimochodem zemřel právě před 1069 lety. O něm a o dalších slavných Václavech si můžete přečíst na IDNES. Btw. jsem rytířem družiny knížete Václava ;)

27.09.2004 - Počítače: Zapomněli jste heslo do Outlooku?

Hesla do microsoftích poštovních programů jsou uložena evidentně velice laxně, když stačí malý prográmek na jejich získání. Tuto praktickou utilitku jsem opatřil vlastním překladem. *** Mírně byly aktualizovány rubriky Linky (staré hry) a SMS zdarma.

20.09.2004 - Pondělní směs

Narazil jsem na bohaté "počítačové" stránky, najdete tam tipy pro práci s PC, podrobný úvod do jazyka Visual Basic, makra pro Word, databáze pro počítačové slovníky a skripty. Když jsem se podíval o kousek výš, překvapivě jsem zjistil, že autor má mnohem více koníčků, např. fantasy, psychologii, historii, filosofii atd -> autorova hlavní stránka. *** Zajímá vás rozdíl mezi HMTL a XHTML? Mrkněte na tyto FAQ. *** Máte obavu před zloději? Zkuste GSM alarm a na mobil hned dostanete informaci, že jste napadeni. Více viz článek na Mobilmanii a ještě zajímavější diskuzi pod ním. *** Na závěr něco náročnějšího: narazil jsem na článek Proč Al-Káida ovládne Evropskou unii od Pavla Kohouta. Je docela konfliktní, ale jsou tam zajímavé postřehy i fakta. Nejsilnější je asi jím zmiňovaný třetí důvod. Demografové hrozí již dávno, vtip o čínském hotelu s 10 miliony Čechů znáte všichni a kecky jste si u Vietnamců asi také již koupili. Nový je jen ten náboženský podtext. Není na čase řešit krizi rodinných hodnot?

17.09.2004 - Počítačová bezpečnost: Jaký emailový vir je aktuálně nejrozšířenější?

Vznikl projekt Virový radar, který informuje o počtu a typu virů v elektronické poště procházející přes český největší portál - Seznam. Projekt vytvořila stále známější slovenská firma Eset vytvářející antivir Nod32. První průběžný monitoring virů v poště nicméně zavedl před lety Igor Hák na své stránce viry.cz.
16.09.2004 - Počítače: Jak na formát 3gp z vašeho mobilu?
Natočili jste si video na vaší Nokii a nevíte jak se podělit s ostatními? Chcete ho dát na internet? Pak právě pro vás je můj článek.
15.09.2004 - Hokej: Světový pohár mají Kanaďané
Dnešní noční zápas lépe ustáli Kanaďané a znovu tak potvrdili dominanci světovému hokeji. Porazili Finsko 3:2.
14.09.2004 - Turistika
Již dlouho se chystám přidat rubriku Turistika na tento web, ale nějak není kdy. Právě tedy vzniká a to jedním malým výletem na Kokořínsko. Najdete popis výletu, odkazy a bohatou fotogalerii. Napište co se vám líbí a co ne, co byste rádi na stránkách viděli.
13.09.2004 - Dávka linků na pondělí
Začneme pěknými stránkami pro vaše cyklistické výlety, kde najdete přehledně popsané trasy v Českém ráji, Jizerských horách a na Šumavě. Za upozornění díky Pavoukovi. *** Další rozhovor s Anetou Langerovou, tentokráte na IDNES. *** ServicePack2 pro Windows XP ještě úplně nedoporučuji - je známa řada nekompatibilit - nicméně pro všechny testéry jsem našel několik návodů, jak zakomponovat SP2 do původní instalačky Windows. Český návod, prý jednodušší anglický návod a dokonce jedna jednoduchá utilitka pro lamy ;) *** Zbij si svého šéfa ;)
12.09.2004 - Hokej: Kanada strikes back!
Kanadané nám vrátili porážku z Nagana a smolně jsme prohráli v prodloužení 3:3(4:3). O Světový pohár (který se možná hraje naposledy) si zahrají Kanaďané s Finy. Zajímavé je, že se tady na další místa nehraje. Prostě žádný bronz či stříbro, jen vítěz..
Bylo by fajn, kdyby slavný "kanadský" pohár skončil v Evropě, ale Kanaďané jsou doma a mají velmi silný tým, úžasnou vůli vyhrávat a v posledních letech i to nezbytné hokejové štěstí (které nás trochu opustilo, i když hrajeme lepší hokej než ve "zlatých" letech).
10.09.2004 - Hokej: Hrajeme s Kanadou
Po výprasku Slováků jsme na řadě my. Naši hokejisté unaveni časovým posunem si však věří a doufám, že je minimálně pozlobí a ještě lépe porazí ;) Kanada stále nepřekousla čtvrtfinálovou porážku v Naganu, takže Gretzky a spol. motivováni budou dost. Povzbuzovat můžete o víkendové noci (0:30 v neděli na Nově).
Dnes v noci v 1:00 můžete sledovat boj o finále mezi Finskem a Spojenými státy.
09.09.2004 - Legra: říčanský bilboard na IDNES
Už i IDNES si všimla zájmu lidí o lidovou tvořivost a nabastlila článek, kde je na fotce říčanský bilboard.
Kdo by si chtěl udělat svůj vlastní, může tady a pak si prohlédněte práci ostatních.
08.09.2004 - Hokej: Prokletí čtvrtfinále zlomeno!
V úžasném čtvrtfinále nasázeli čeští hokejisté modrožlutým 6 gólů! Jediný gól Švédů řada místních fanoušků ani neviděla, protože začali odcházet. V semifinále zřejmě narazíme na Kanadu, porazí-li Slováky. Více informací.
07.09.2004 - Superstar: Aneta vydala své první CD
Jak jistě víte, Aneta Langerová včera vydala své první CD pod názvem "Spousta andělů". Je docela povedené a za dobrou cenu. Normálně 339 Kč, na internetu samozřejmě levněji. Kdo tedy chce ušetřit a přitom podpořit český e-business, nejlevnější CD jsem našel v Knižním klubu (289 Kč), dále SuperstarShop (299Kč) a další (např. FunStore). Ceny jsou bez poštovného, ale oba zmíněné obchody myslím mají své kamenné verze.
05.09.2004 - Víkend v Říčanech
RicanskyNos2004 Akce říčanský nos se docela vyvedla, návštěvníků bylo dost a počasí také přálo. Pár chybek by se našlo - např. proč přítomní měští strážníci nekontrolovali střízlivost účinkujících? I při fiktivním boji historickými zbraněmi může dojít při nepozornosti ke zranění (a teké došlo). Jedna fotka se tady někde potuluje kolem. *** Dodatek k Open Říčany: na webu se objevila moje hromadná fotografie a jsou k dispozici partie ke stažení (samozřejmě jen z prvních šachovnic). Objevilo se také nové ELO. *** Na závěr odvážné přiznání českého premiéra aneb lidová tvořivost z Říčanska.
03.09.2004 - Oddechovka na pátek: SuperStar
Když jsem narazil na web www.aneta-langerova.com, myslel jsem, že jejích fan-stránek bude jen pár. Google mi řekl něco jiného, nicméně jejich kvalita je různá. Takže pro všechny fanoušky říčanské superstar tu jich pár mám: http://aneta-langerova.net, http://langerova.wz.cz, http://superstar.bolehlav.cz/anetalangerova.php, http://superstar.chcitebe.cz/aneta_langerova.php, aneta.webz.cz, www.aneta.aktualne.cz
Rozhovor s ní před prvním velkým koncertem přinesly i Lidové noviny.
02.09.2004 - Sport: Hokej - Světový pohár
V pondělí 30.8. začal světový pohár - soutěž, kterou si čeští fanoušci pamatují zejména kvůli debaklu v roce 1996. Nyní, o 8 let později, česká reprezentace nerozehrála turnaj také dobře. Po výprasku 4:0 od Finů se probudili až v poslední třetině v souboji se Švédskem. Švédi svou výhru (4:3) udrželi. Naše reprezentanty čeká zápas s Německem zítra v 19h v Sazka Aréně. Rozhodující nicméně bude čtvrtfinále.
Jistě jste si všimli, že se největším hokejovým svátkům věnuji, nicméně Světový pohár mě z neznámého důvodu nebere, přestože by se tam měli sejít ti nejlepší hráči, jelikož se zatím nehraje NHL. Letos má přenosová práva TV Nova. Moje stručná stránka o Světovém poháru.
01.09.2004 - Kultura: Říčanský nos 3.4.2004
Jako každý rok pořádá Město Říčany na závěr prázdnin středověkou taškařici (program v PDF). Uvidíte divadlo, uslyšíte dobovou hudbu, šerm a různé kejklíře. Spolupořádá Řád rytířů bílého kříže.

Září 2004

31.08.2004 - Počítače: jak si stáhnout aktualizace Windows jednou pro vždy
Po delší době zas jeden textík. Pomůže vám stáhnout si aktualizace pro Windows ručně. To se může hodit při přeinstalaci systému nebo když chcete aktualizace někam/někomu odnést nebo pokud chcete mít větší kontrolu nad Windows Update. Tady je návod.
30.08.2004 - Šachy: turnaj Říčany Open skončil
Říčanský Open se vyvedl. Na oficiálním webu si můžete nalézt výsledky i reportáž z doprovodného turnaje v bowlingu. Já jsem skončil na chvostu tabulky, nicméně lépe než vloni ;)
24.08.2004 - Počítače: hromada užitečností /aktualizace/
Užitečnou utilitkou na kontrolu linků ve vašich prohlížečích je AM-Deadlink. Zkontroluje platnost odkazů a najde duplicity. Podporuje IE, Mozillu (a klony), Netscape a Operu. *** Nudí vás standardní přihlašovací obrazovka Windows XP? Prudí vás stále stejné prostředí? Mrkněte na http://www.wincustomize.com/ a stáhněte si zdarma něco nového (pro rejpaly - já vím, že Linux to umí dávno ;) *** Na serveru Technet se objevil další z řady článků o porovnání archivů. Tentokráte si vzal na paškál WinRAR a WinZIP. Hádejte co je lepší! ;) *** Znáte příponu OGM? Začínají se objevovat filmy s touto příponou. Našel jsem návod, jak na ně.
20.08.2004 - Šachy: turnaj Říčany Open
Město Říčany a šachový klub TJ Tourist Biomedica Říčany pořádají otevřený šachový turnaj. Můžete se ještě přihlásit. Registrace je zítra, vše potřebné se dozvíte v propozicích. Kromě jistě zajímavých partií vám Říčany mohou nabídnout řadu hospod, pohledné náměstí s kostelem a mariánským sloupem, zříceninu, koupání pro otrlé v místních bahňácích.. no teď mě zrovna spíš napadá, co nabídnout nemůžou.
18.08.2004 - Aktualizace: Linky a Slowpc
Aktualizoval jsem část o šachu - prošel jsem všechny linky, opravil a nějaké přidal. Upozorňuji zejména na možnost stáhnout si ChessBase Light. -> šachové Linky *** Dále jsem aktualizoval sekci Gamesy, podsekce Plné hry! *** V neposlední řadě s tím související stránku o řešení problému s chybou 200 a spouštěním starých her.
18.08.2004 - Volný čas: hromada zábavy (a slepice!)
Nové slepice! Postavte se velkému Moorhuhnovi na divokém západě! Moorhuhn Wanted *** Zahrajte si minigolf! Samozrejme hezky u pocitace (dole je odkaz). *** Ukažte co umíte a zaparkujte si! - flash hra
17.08.2004 - Sport: Zemřel trenér Ivan Hlinka
Při dopravní nehodě včera zemřel trenér zlaté reprezentace z Nagana Ivan Hlinka. :'-( Více informací tady na Idnes. Jeho nástupcem se stal Vladimír Růžička.
16.08.2004 - Sport: Začaly letní olympijské hry
"Trochu" se zpožděním informuji o tom, že začaly LOH 2004 v Aténách. Slavnostní zahajovací ceremoniál jste mohli vidět v pátek 13.8. (přestože fotbal se hraje již od 11.8.). Olympijskou přílohu hledejte na Idnes, Lidovkách.
11.08.2004 - Filmy: aktualizován seznam titulkových webů
Jak si někteří snad všimli, v sekci Linky je část Titulky, která obsahuje seznam mně známých titulkových webů. Nyní jsem seznam seřadil podle atraktivity daných webů a zkontroloval jejich funkčnost. Také jsem přidal jeden z nejlepších (extratitles.to) a jeden super vyhledávač! Doufám, že se vám to bude hodit.

Srpen 2004

14.07.2004 - Počítače: Nová verze poštovního klienta Pegasus Mail
Z nových vlastností nejnovější verze v4.21c lze jmenovat přepracovaný IMAP a konečně modernější vzhled. Jinak jsem nic nezpozoroval (IMAP nepoužívám). Více u autora.
12.07.2004 - VŠE: Zpracované přijímačky z AJ
I v tomto prázdninovém čase je tu něco poučného ;) Vypracované varianty přijímaček z angličtiny na VŠE. Můžete si ověřit své znalosti angličtiny na středoškolské úrovni.
04.07.2004 - Sport: Mistrovství Evropy ve fotbale 2004
Mistrem Evropy je Řecko, které tak připravilo světu obrovské překvapení v podobě tří jednogólových výher s favority. Jejich nehezký defenzivní fotbal nepřekonali ve finále ani domácí Portugalci. Češi odjíždí s bronzovou medailí.
02.07.2004 - Byl jsem pasován rytířem!
Tímto všemu lidu oznamuji, že jsem byl knížetem Václavem pasován na rytíře a stal jsem se tak členem jeho družiny! Oslovujte mě prosím tedy nyní sire ;)
Další informace ve Vlašimi nebo v Posázaví.

Červenec 2004

26.06.2004 - Politika: Padla Špidlova vláda.
Konečně! Příčinou je nedostatečná podpora ČSSD vlastnímu premiérovi a výsledek voleb do EP, které vyhrála s přehledem ODS (30%), následují komunisti (20%), SNK a ED (11%), KDU-ČSL (9,6%), ČSSD (8,8%). Uvidíme co bude dál.
20.06.2004 - Aneta Langerová Superstar!
Říčanská rodačka Aneta Langerová vyhrála první českou Superstar.
09.06.2004 - Politika: Volby do EP
Tento pátek a sobotu se konají historicky první volby českých zástupců do Evropského parlamentu. Běžte volit! Další informace najdete třeba na zajímavých stránkách Informační kanceláře Evropského Parlamentu v Praze (docela čtivé). Kdybyste nevěděli koho volit, mrkněte na tohoto kandidáta, o němž mám dobré reference. Výsledky voleb najdete tady na stránkách Statistického úřadu.
09.06.2004 - Šachy: MS žen
Mistryní světa žen 2004 se stala Bulharka Antoaneta Stefanova (podrobnosti). Překvapivě jde o mladou sympatickou holčinu (fotka a rozhovor), což potvrzuje trend o stále větším zastoupení mladých šachistů ve světové špičce.
Na stránkách šachového svazu najdete dále rozhovor s navrátivší Janou Jackovou.
07.06.2004 - Astronomie: přechod Venuše přes Slunce
V úterý 8. června 2004 dojde k velice vzácnému úkazu, který každý z nás může spatřit poprvé v životě. K poslednímu totiž došlo 6. prosince 1882, tedy před 121,5 roku. Jedná se bezpochyby o nejdůležitější astronomickou událost letošního roku.
Země, Venuše a Slunce budou v jedné přímce a tak vlastně dojde k velmi zvláštnímu zatmění Slunce. Venuše bude vidět jako malý černý kotouček pomalu se pohybující před Sluncem.
Úkaz začne vnějším „dotykem“ Venuše se slunečním diskem v 7:20 na levém dolním okraji Slunce. Celý kotouček planety Venuše „vstoupí“ na sluneční kotouč v 7:39. Kotouček Venuše se bude pomalu posouvat přes Slunce – střed úkazu nastane v 10:22. Ve 13:04 začne Venuše „vystupovat“ ze slunečního disku. Úkaz definitivně skončí ve 13:23, kdy Venuše sluneční disk zcela „opustí“, tentokrát na pravém dolním okraji Slunce
Zdroj a podrobnosti: Česká astronomická společnost
Speciální stránky jen k tomuto úkazu včetně online videa (jedno z nich).
Dejte pozor na své oči a oprašte svářecí sklíčka (třeba z minulého zatmění z roku 1999;) !
02.06.2004 - Šachy
Mistrem Evropy pro rok 2004 se v Turecku stal Vassily Ivanchuk, který v tiebreaku porazil Predraga Nikolice 2-0. Třetí místo vybojoval Levon Aronian vítězstvím nad Istratescem 1,5-0,5. Davidu Navarovi se již tolik nevedlo - nejprve prohrál s Istratescem 1,5-0,5 a poté v boji o 5. a 6. místo nestačil na Miroshnichenka, kterému podlehl až po 5. rozhodující partii 2-3. Zdroj: Šachový svaz
V ruské Elistě probíhající MS žen jde do finále, kde boj o zlato svedou Ruska Ekateryna Kovalevskaya a Bulharka Antoaneta Stefanova. Ve třetím kole vyřadila Janu Jackovou exmistryně světa Maia Chiburdanidze. Jana dala novinářům rozhovor, kde hovoří trochu o sobě a mimo jiné kritizuje chabou podporu šachu jako sportu u nás.
02.06.2004 - Televize: Futurama
Jde o kreslený seriál z dílny autorů slavných Simpsonů. U nás se zatím nevysílá, nicméně již má celou řadu českých fanoušků jak na internetu lehce zjistíte. Můžete začít tady nebo tady. Producentem je společnost FOX, která ukončila zatím seriál pátou epizodou (seznam epizod). To se fanouškům nelíbí a tak vznikla petice za uvedení dalších dílů. Kdyby vám odkazy nestačily, mrkněte do sekce Linky.

Červen 2004

24.05.2004 - Akce: Ručníkový den!
Zítra vezměte ručník a celý den s ním choďte. Cože? Nechápete? Proč, nač, zač? Tak se mrkněte semhle a vy ostatní, kteří Douglase Adamse znáte, jistě jeho památku rádi uctíte.
24.05.2004 - Šachy
Květen je ve znamení významných šachových událostí: Mistrovství Evropy jednotlivců v Turecku (14.-31.5.) a Mistrovství světa žen v Kalmycké republice (=Rusko) (21.5.-8.6.) - oficiální stránky. Na těch stránkách je moc pěkné přehrávání partií v Javě. Za ženy nás reprezentuje Jana Jacková. V Turecku jsou dva Češi - David Navara a Jiří Štoček (oba jsme je mohli vidět na MČR v Karlových Varech). O obou událostech čtěte na stránkách šachového svazu.
18.05.2004 - Na tyto stránky přibylo vyhledávání
Praktická věc známá z rozlehlých webů dorazila díky jednoduchému skriptu služby Jyxo i ke mně. Můžete nyní vyhledávat na mých stránkách dle klíčových slov a frází. Služba Jyxo se specializuje na češtinu - automaticky ohýbá slova a pracuje s diakritikou (umí ji doplnit). Až vás přestane slídění po mých webovkách bavit, můžete jednoduše vyhledávat na celém internetu.
18.05.2004 - Rubrika Linky: nové "hackerské" odkazy
Přečetl jsem si zajímavou oddechovou knihu Dana Vertona - Zpovědi mladých hackerů. Součástí knihy je i rozsáhlý seznam odkazů, tak jsem jej pro vás přepsal do sekce Linky. Tato se pomalu, ale jistě bude překlápět do CSS a překope se.
09.05.2004 - Hokej: Mistrem světa je opět Kanada
O bronz se utkali Slováci s Američany a ti bohužel vyhráli a to úplně stejným způsobem jako s námi - na samostatné nájezdy. O zlato hráli Kanaďané se Švédy, kteří přestože vedli, podlehli buldočímu tlaku javorového listu. Hokejová stránka.
09.05.2004 - Počítače: Odkaz v PC Worldu
V květnovém PC Worldu najdete v poradně odkaz na mé stránky o teorii limitů HDD. ;)
05.05.2004 - Hokej: ČR - USA 2:3
Česká republika skončila po samostatných nájezdech. Průběh zápasu byl ale dramatický a pěkný, viz reportáž. Dryhým semifinalistou je Švédsko.
04.05.2004 - Hokej: Čtvrtfinálové zápasy
Hubená výhra Švýcarů nad Němci (1:0) jim zajistila účast v play-off. O možnost hrát o medaile se porvou se Slováky. My hrajeme s Američany, Kanaďané s Finy a Lotyši se Švédy.
Nově jsem vytvořil stránku se zajímavostmi o tomto MS (za nápad díky Yennefer).
03.05.2004 - Hokej: Česká republika vysmahla Kanadu 6:2
Zatím nejhezčí zápas šampionátu! Narozdíl od alpských duelů byl hokej akční, dynamický a hlavně s góly. kan03.jpg Výhrou jsme získali první šprcli ve skupině E a o medaile budeme hrát s Američany. Nezapomeňte ve středu fandit od 20 hodin. Na obrázku Hvězda utkání Jirka Dopita. Rozsáhlá reportáž ze zápasu.
02.05.2004 - Hokej: Alpská obrana
V pátek český tým vyhrál nad Rakouskem 2:0, v neděli nad Švýcarskem stejným rozdílem 3:1. O vítězství v osmifinálové skupině se popereme s Kanadou v pondělí od 20:15h. Stránka o MS. Na obrázku je první gól českého týmu, zasloužil se o něj v přesilovce obránce Špaček. OT: Fotbalový titul získal Baník Ostrava.
01.05.2004 - Událost: Vítejte v Evropské Unii!
Necelých 15 let po pádu komunismu v ČR se stáváme plnými členy Evropské Unie. V Evropě jsme dávno, nyní jsme tam i formálně. Přeji nám, ať dokážeme této příležitosti využít!

Květen 2004

29.04.2004 - MS v hokeji: Osmifinálové skupiny
Po včerejších zápasech nám vznikly tři skupiny - dvě osmifinálové a "o udržení".
Skupina E: ČR, Kanada, Německo, Rakousko, Lotyšsko, Švýcarsko (prověří nás asi jen Kanada).
Skupina F: Slovensko, Švédsko, Finsko, Rusko, USA, Dánsko (tak tohle je opravdu skupina smrti).
O udržení si zahrají Kazachstán, Ukrajina, Japonsko a Francie, která nedala zatím ani gól.
Dále přidána soupiska, linky a další drobné úpravy stránek o MS.
28.04.2004 - Hokej: ČR - Německo 5-1
nem01.jpg Kdo tento zápas neviděl, o mnoho přišel. První dvě třetiny skončily hubeným výsledkem 1:1, ale třetí stála za to. Více na mé hokejové stránce. Obrázek ukazuje náš první gól, dává Prospal. Další najdete v nové obrázkové galerii.
27.04.2004 - Hokej: ČR - Kazachstán 7-0
Téměř za hokejovou exhibici se dá považovat tento zápas, který přinesl celých sedm branek. Hattrick zaznamenal Martin Ručinský. Osmifinále máme jisté a zápas s Německem je o první místo ve skupině. -> Celý článek s obrázky!
26.04.2004 - Hokej: ČR - Lotyšsko 3-1
První zápas český tým příjemně zahřál, protože rozhodl již v první třetině. Více zde. Dnes nás čeká další postsovětský satelit - Kazachstán. Zajímavostí včerejšího dne je jistě zápas Rakousko:Kanada. Přečtěte si o něm třeba tady.
23.04.2004 - Hokej: Začíná nám MS 2004!
Tak nám začalo 68. mistrovství světa v ledním hokeji. I letos se budu snažit něco o tom napsat a snad se mi povede přinést i něco originálního oproti četné kvalitní profesionální konkurenci.
22.04.2004 - Počítače: Nepřekonatelný software!
Na webu jsem náhodou objevil úžasný SW, který splňuje všechny obvyklé požadavky! Nenáročný na užívání, provoz i údržbu. Je to freeware! Mrkněte na něj!
22.04.2004 - Počítače: Nová verze kodeku FFDShow
O videu zde moc nepíši, ale jen připomenu, že odkazy na kodeky naleznete v (stále bohužel nepřehledné) rubrice Linky. Před pár dny vyšla nová verze kodeku FFDShow MPEG-4 Video Decoder. Když si jej nainstalujete, pojede vám většina filmů bez problémů.
22.04.2004 - Počítače: Total Commander 6.03a
Oblíbený (recenze) souborový manažer vyšel v další minoritní verzi. Obsahuje jen opravy chyb a to takových, které se většiny uživatelů netýkají. Takže download spíše jen pro ty, kdo mají ještě nějakou 5.x verzi nebo musí mít pořád to nejnovější verze (a bugy ;)
Dodatek: Nevím jak je ta funkce nová, ale teď jsem si všiml, že TC umí balit na pozadí - což IMHO neuměl!
21.04.2004 - Turistika: Družina knížete Václava (DKV)
Již minulý rok jsem na tomto místě informoval o hře DKV, kterou pořádají infocentra Posázaví. WWW stránky projektu byly zatím jen ve Vlašimi, nicméně ty nejsou aktualizovány a objevil jsem tedy, že se začíná více angažovat Posázaví. Mrkněte se tedy stránky Posázaví a vyražte za památkami! Letos bude pasování na rytíře (v pořadí druhé) na zámku Jemniště 2.7.2004. Kdo to chce stihnout, měl by splnit podmínky hry do konce května.
07.04.2004 - Hry: Tucnak
Po internetu se rozsirila flash hra o yettim a tucnakovi, jehož osudem je létat tak, jak mu určí kyj yettiho. Myslíte, že autor má něco proti Linuxu? ;) Každopádně na tomto odkazu je seznam nejrůznějších modifikací této populární hry.

Duben 2004

16.03.2004 - Počítače: Windows 98SE service pack???
Osobně stále používám (zejména kvůli staršímu HW a hrám) Windows 98 Second Edition (a nejsem sám - 80 % firem prý používá Windows 9x! /píše Živě/ a i Microsoft prodloužil jejich životnost) a duálně XP Proff. W98SE považuji za velmi povedený systém, ale po třech letech a s novým HW mě spíš již irituje. Nicméně jeden český nadšenec se rozhodl posunout W98SE/ME o kousek dál a vytváří ČESKÝ neoficiální service pack (oficiální update existuje jen pro anglickou verzi a tady je neoficiální AJ SP). O tomto jedinečném českém počinu si přečtěte na homepage projektu (můžete si jej tam i stáhnout!).
16.03.2004 - Harryho Homepage: Uvítal bych Vaše názory
Tato stránka má již přibližně měsíc nový xichtík. Prosím všechny návštěvníky, aby se k němu a ke stránkám vůbec vyjádřili. Pokud se nechcete psát s emailem, zkuste návštěvní knihu. Dík.
16.03.2004 - Apel: Vemte si kočičku!
Mám raději psy ;) ale narazil jsem na jednu bohulibou akci - jarní výstavu opuštěných koček. Výstava se koná v neděli 4. dubna 2004 v domě U Zelené žáby u Staroměstského náměstí v Praze. Podrobné informace naleznete tady. Můžete jak pomoci s organizací, tak si přijít vybrat kočičku, které tak poskytnete nový domov.
Výstava pro kočku
10.03.2004 - Počítače: Total Commander 6.02
Oblíbený (recenze) souborový manažer vyšel v další minoritní verzi. Obsahuje zejména opravy chyb a několik nových drobností. Seznam změn je (v angličtině) popsaný tady na CDR.CZ.
10.03.2004 - Internet: Staronový hoax
Jsem slavný! ;) Dostal jsem další z nigerijských podvodných emailů a tak jsem jej hned se svým komentářem poslal na Hoax.cz (můj příspěvek).
09.03.2004 - Informace z kultury ;-)
Všichni, kdo občas vyrazíte za kulturou, znáte jistě rezervační systémy typu TicketPro, TicketArt a další. Online zamluvení vstupenek je velice pohodlné a praktické. Nicméně za to zaplatíte příplatek k již tak drahým vstupenkám (500Kč za představení není nic neobvyklého!) v řádu desetikorun. Při více vstupenkách to již v peněžence pocítíte. Ale k věci.
Chci upozornit na agenturu TicketPortal. Zaujala mě zejména proto, že narozdíl od konkurence si neúčtuje žádné poplatky! Takže zaplatíte normálně cenu, kterou byste zaplatili v pokladně. Dále mají přehledný web a narozdíl opět od konkurence přehledně vidíte kam si lístky kupujete - grafické znázornění hlediště se zaškrtáváním sedadel. Stránka běží korektně i v Mozille. Stačí krátká registrace, objednávka a můžete vyrazit do některého z mnoha prodejních míst si vstupenky vyzvednout. Maximálně si lze rezervovat 6 vstupenek.
08.03.2004 - Šachy
Mistrovství republiky v šachu jsem letos navštívil osobně, ale tady o tom neinformoval (omlouvám se potenciálním zájemcům a informuji alespoň, že bylo zahájeno MČR mládeže). Dnes chci ale upozornit zájemce o tuto hru na jednu www stránku, která Vám pomůže s přípravou. Vytvořila ji Yennefer a najdete ji tady. Další zajímavé linky jsou tady na mé odkazové stránce.
02.03.2004 - Encyklopedie Diderot
S encyklopedii Diderot byla rada problemu uz od instalace, pres nejruznejsi aktivace az po krach spolecnosti. Kdo si ji za nemaly peniz koupil a nyni ji nemuze provozovat (pro casove omezeni), je zde moje pomoc. Za prispeni jinych zdroju jsem vytvoril stranku, kde najdete vse potrebne.

Březen 2004

18.02.2004 - Sapkowski v České televizi!
Česká televize uvádí seriál Zaklínač (více tady), o kterém jsem již trochu psal na svých stránkách. Také můžete sledovat diskuzi na Sapkowski.cz nebo Neviditelném psu.

18.02.2004 - Anketa
Vadí Vám otevírání stránek v novém okně? Já to u sebe používám, když jde o linky mimo mé stránky. Účelem je zpřehlednění a neztratit se v kontextu stránky. Jaký na to máte názor? Buď mi mailněte (harry_ZAVINACseznam.cz) nebo zahlasujte v anketě.

18.02.2004 - Styly
Tato stránka se konečně dočkala nového vzhledu za pomoci kaskádových stylů. Verzi stránek jsem zvýšil na 9.0 ;-) Za barvičky díky opět Yennefer a Vás ostatních se ptám: Co ty barvičky třeba takhle?

18.02.2004 - VŠE
V sekci VŠE přibyly rozsáhlé materiály k BZ-AJ a VF_301 od Yennefer.

Únor 2004

25.01.2004 Vysoká škola ekonomická
Předělal jsem své stránky o VŠE. Nyní by měly být mnohem přehlednější. Najdete zde také nové informace ke studiu - např. AJ_107, FU220 a FU403. Stránky jsou již (z většiny) tvořeny pomocí CSS. Postupně by měl být celý web takto tvořen a tak zatím omluvte barevnou nesourodost webovek. Své postřehy a případné chyby pište na harry_ZAVINACseznam.cz. Za rady k grafické podobě stránek o VŠE děkuji své nejmilejší Yennefer.

19.01.2004 Sapkowski
Geralt z Rivie se dočkal komixové podoby. Z uveřejněných obrázků mám rozpačitý dojem. Myslím, že z děje, zápletkek a slovních přestřelek nezbyde nic než bitky. Pozitivní snad je jen popularizace Geralta a "že se na něj nezapomene", i když AS už o něm nepíše (bohužel). Moje stránky.

16.01.2004 Odkazy
Turistika: našel jsem velice zajímavou stránku o větrných mlýnech. *** Hospodský zpravodaj se snaží o zmapování "pražských hospod. To také k turistice patří, ne? ;) *** Kamarád MiK napsal článeček o šiforvání pošty zdarma pomocí GNP.
01.01.2004 PF 2004
Přeji všem čtenářům co nejpozitivnější nový rok.

Leden 2004


Starší staré záznamy:
- "Aktuální" staré záznamy
- HomePage z let 2008-2009 (čtvrtý díl)
- HomePage z let 2006-2007 (třetí díl)
- HomePage z let 2004-2005 (druhý díl)
- HomePage z let 1999-2003 (první díl aneb prehistorie)

[ Nahoru | HomePage ]