Starší novinky - díl pátý (2010-2011)

Zajímavý název, že? Prostě a jednoduše sem budu odkládat "novinky" z hlavní stránky, které už nejsou tak horké, ale pomocí linků se jistě dostanete na další zajímavé stránky! (Tato stránka se proto může déle načítat...)

16.12.11 - Nightwish: Imaginaerum je tady!

Konečně! Po 4 letech vydávají Nightwish nové album - Imaginaerum, které vypráví příběh o starém umírajícím hudebním skladateli, který vzpomíná na své dětství (Wiki).
imaginaerum
Už jsem jej slyšel několikrát a stále nejsem schopen něco smysluplného napsat. Je to zase něco nového, Tuomas potvrdil, že je velký experimentátor. Najdeme tam řadu typických metalových motivů, ale především je to zcela nový velkolepý až megalomanský (zejména vzhledem k filmu) lyrický hudební epos. Objevují se nemetalové rytmy a žánry, kterému nemusí každému sednout (jazz, folk WTF?!), protože je to opravdu takový hudební lunapark. Je to změna, ale určitě se to poslouchat dá ;) Celé album pěkně uvedl singl Storytime (videoklip, to samé s titulky a About Storytime), takže trochu už víte, do čeho jdete. Kdo si libuje v textech, najde je tady a to i s českým překladem! Album bychom probrané měli (jen jestli ho Ježíšek přinese;) Ve Finsku obsadilo hned první příčku na žebříčku, ve Švédsku jsou třetí, u nás zatím 16. Hehe, Amíci asi zlobili a musí si počkat až do ledna ;)

Dále na řadě je koncertní šňůra. V České republice Tuomas a spol. zakotví (poněkud nešťastně) na čarodejnice 30. dubna 2012 v Praze-Holešovicích na Výstavišti (info). Snad už máte lístky, ne? :)

Celý projekt završuje stejnojmenný film, na který napjatě čekáme. Bude to jen dlouhý videoklip? Bude to horror? Bude to psychedelická fantasmagorie? Uvidíme, už existuje záznam na CSFD a kupodivu obsáhlejší popis na FDB.CZ.

Čekání na vše výše uvedené si můžete (kromě mandatorního poslouchání Imaginarea, které lze koupit zde u Finů nebo v našem Bontonlandu nebo tady v hardmusic.cz; Heureka) zkrátit oficiální online flashovkou. Také si můžete prohlédnout fotky z helsinské autogramiády nebo zkusit Tuomasovu soutěž. Můžete si stáhnout stylovou personu do Firefoxu. Pěkně vás naladí také oficiální videa: About Imaginaerum a další si tam najdete jistě už sami.

Pokud máte ještě po tom všem sílu číst, podívejte se na obnovené nejlepší české fanstránky Nightwish-czechia.com, které se oblékly ve stylu Imaginarea. Pokračovat můžete recenzemi nového alba (doporučuji až po vlastním poslechu, ať si nedeformujete názor!): recenze na Rockem.cz; metalforever.info; originální dialogová recenze na Děti noci a na závěr recenze na jednom blogísku.
Tak nakonec jsem toho napsal docela dost ;)
A ještě více a s obrázky je tady, kam to patří :)
Svůj názor na nové album můžete napsat tady.

16.12.11 - Počítače: Listopadové nové verze SW, co měl zaujaly

Internet Po více než roce je tu nový PSPad. Novinky a změny jsou popsány tady a je jich dost (release date: 11.11.2011).
Po dvou letech jsem také aktualizoval zřejmě nejrychlejší prohlížeč obrázků, IrfanView (Release date: 2011-06-20).
Komu by to nestačilo, je tu ještě prosincová beta verze Total Commander 8.0 (instalace na vlastní nebezpečí).

Prosinec 2011

09.11.11 - Turistika: Turistická vizitka v Říčanech!

Turistická vizitka Říčany se dočkaly první turistické vizitky (s celkovým pořadovým číslem 1640), která zobrazuje Říčanský Hrad, no popravdě spíše zříceninu, kterou nám z hradu udělal Žižka. Dílo zkázy dokonali občané, kteří v průběhu staletí hrad rozebrali na stavební materiál.. Kdo ještě koncept Turistického deníku nezná, nechť se koukne na mé stránky nebo ty oficiální.

07.11.11 - Příroda: Vyberte alej roku

Projíždíte na svých cestách krajinou bez zájmu se zrakem zahleděným do sebe, anebo se rádi necháte potěšit něčím zajímavým a krásným, třeba nádhernou alejí? Pak právě pro Vás připravila Arnika anketu Alej roku 2011. Zdroj: Arnika

02.11.11 - Počítače: Tipy a triky pro Total Commander

Jak_na Kdo mě zná, ví, že na TC nedám dopustit. Nyní se mi ztratily taby, tak jsem zkoumal, co s tím a výsledek tohoto zkoumání jsem shrnul (včetně jiným oblíbených témat jako jsou INI soubory TC) do článečku Tipy a triky pro Total Commander, který budu postupně (ad hoc) rozšiřovat.

01.11.11 - Bezpečnost: Přehled mobilních antivirů

Security Antivirů je velmi mnoho výrobců a verzí, ale také druhů - pro různé situace se hodí různé programy. Pokud instalujete nový systém, mohl by vás zajímat můj článek "Jak na bezpečný nový počítač", případně o antivirech zdarma. Pokud ale už tušíte nějaký problém, zřejmě sahnete po online antiviru. Pokud to nepomůže, zkuste některý z mobilních antivirů. A až bude nejhůř, jsou tady záchranná bootovací média a nástroje na nich.

Listopad 2011

19.09.11 - MtG: Hrajete "závodně"? Mění se hodnocení!

MtG_logo Hráči Magicu mají svůj žebříček jako řada sportů - v tenise známe ATP (Association of Tennis Professionals), v šachu zase ELO (mimochodem, víte, že je starší než tenisový žebříček? ;). Tím magicovým žebříčkem bylo DCI. Říkám bylo, protože dochází ke změně a těžko říci, zda k lepšímu. Ode dneška budeme užívat nový systém zvaný Sférochodecké body (Planeswalker Points). Důvodem ke změně je prostý fakt, že prohry snižovali hráčům rating a proto raději nehráli, což se Wizardům samozřejmě nehodí (mimochodem, v šachu se děje to samé, znám lidi, kteří nechtějí hrát z obav poklesu ELO!). Nový systém přináší systém celoživotních bodů, tj. nemůže dojít k poklesu ratingu, jen jeho zvyšování. Samozřejmě existují ještě další - competitive - počítadla bodů na aktuální sezonu (cca 4 měsíce), aby se dali férově nasazovat hráči proti sobě nebo kvůli systému "bye", pozvánkám apod. Další novinkou je systém levelů a "magických hodností" od "Prodigy" až po "Archmage". To mi přijde trochu dětské, ale proč ne, pro zvýšení atraktivity Magicu cokoliv. Evidentní je inspirace ve světě RPG her. Akorát to už nevypadá tak sportovně.
Podrobný článek si přečtěte hezky česky tady na Hraj.cz. Svůj rating a ranking si můžete po zadání DCI čísla najít tady. Za upozornění na tuto novinku děkuji Vláďovi.

12.09.11 - Turistika: uloveny další 4 turistické vizitky

Turistika Při výletě do Poděbrad, které za to skutečně stojí (kolonáda, prameny, náměstí, koupání v jezerech, zámek - ten je slabší, je tam aspoň muzejní expozice, tři místnosti o Jiříkovi z Poděbrad), můžete ulovit až 4 vizitky do Turistického deníku. Ta čtvrtá je však v blízké Libici, kde je Slavníkovské hradiště, resp. dokumentace zbytků.

07.09.11 - MtG: Známe karty z Innistradu

MtG_logo Oficiální visual spoiler Innistradu
Oficiální stránky Innistradu

Září 2011

31.08.11 - Turistika: Turistický deník

Turistický deník Turistika Turistický ruch se propaguje nejrůznějšími způsoby. Specializované weby, bující a zkvalitňující se infocentra (celký vývoj je v pardubickém kraji; někde jsou i v neděli), městské slavnosti (letos ještě můžete zavítat do Tábora, Litovle nebo Nového Jičína) a další. Stále populárnější je kombinace s českým hobby-fenoménem, kterým je sběratelství. Dřevěné turistické známky zná každý, dále se dají sbírat magnety, štítky na tur. hole apod. Dokonce existuje Klub sběratelů turistických suvenýrů.
Novinkou je pro mě (a to už existuje od r. 2008) Turistický deník a turistické vizitky. Výhodou tohoto (samozřejmě podnikatelského) nápadu je, narozdíl od dřevěných známek, skladnost a přehlednost (pro úplnost je třeba říci, že tur. známky inovovaly (nebo se inspirovaly?) a dostanete ke dřevu i nálepku). Turistický deník se vám do batohu vejde lehce (nebo jej můžete nechat i doma) a nálepky zaberou ještě méně. Navíc nálepky obsahují kvalitní fotografii místa, takže opravdu poslouží jako dobrá upomínka výletu. Spolu s dalšími informacemi jako GPS souřadnice, telefonní číslo a vlastním zápisem do deníku vznikne unikátní záznam z výletu. Pro mě ideální, jelikož jsem sklerotik a na zápis výletů elektronicky se zpracováním všech fotek většinou nemám čas. Takže doporučuji i vám, jedná se o hezké doplnění vašich výletů o drobné radosti lovu těchto nálepek. Jedna stojí 12 Kč, takže to neleze ani tolik do peněz. Se sbíráním je pojena nějaká soutěž, ale ceny nejsou zas až tak zajímavé a proto pro mě zůstává hlavně ten evidenční a sběratelský důvod. Vydáno bylo přes 1500 vizitek, které zahrnují hrady, zámky, města, ale i vojenské objekty, vodní díla, rozhledny, speciální akce a další. Když jich nasbíráte hodně, můžete získat šarže a odznaky.
Za inspiraci díky Vláďovi.

30.08.11 - MtG: Shrnujeme novinky k Innistradu

MtG_logo Innistrad intro Innistrad vychází koncem září. Prerelease a release promo karty byly právě zveřejněny. Na prerelease se bude dávat roztomilý vlkodlak - viz níže.
Perfektní popis světa (česky), který skutečně pěkně navnadí, je tady. Trochu mi to připomíná svět Zaklínače - viz kataři, ale uvidíme.
Nové schopnosti (Transform, Morbid, Curse a fight) a staronový Flashback jsou popsány zde.
Výčet zajímavostí (zdroj):
- karta vytvořená dle jedné bílé karty z un-edice
- zaklínadlo, které tvoří víc tokenů, než jakékoli předchozí - počítaje pouze ta s pevně daným množstvím. Takže podle mě lze čekat více než 12 tokenů (Conqueror's Pledge)
- očarování, které dovolí zahrát všechny vaše bytosti zdarma (pozor, nejspíš to nebude totéž, co zadarmo)
- kouzlo, které může dát za 13 několika bytostem (a je tím skutečně myšleno 13 damage několikrát)
- mnoho karet založených na slavných hororových příbězích
- karta, co může změnit prohru ve výhru
- dvoumanová bytost, která vám dovolí stvořit 2/2 bytost každé kolo (a teď již víme, že je to ten vlkodlak)
- karta, která vám umožný prohodit si počet životů s něčím, s čím to až dosud nebylo možné
- a nakonec... sférochodce s pěti schopnostmi
A jako taková zajímavost ve světě Innistrad bude mechanika zaměřená na den a noc (ve dne slabý člověk / v noci silný vlkodlak) - obrázek. Změna ze dne na noc a naopak je v rámci jedné karty po splnění určité podmínky (připomíná to flip karty z Kamigawy). Jinak flipovací (transformační) karty jsou oboustranné - takže hrát v neprůhledných obalech a nebo pomocí "checklist card", které budou v balíčkách - pak se musí použít pro všechny "transform" karty (viz pravidla). Postupně se objevují nové karty, můžete sledovat třeba fórum na CMUSu.
Za podklady k příspěvku děkuji Vláďovi.

23.08.11 - Novinky ze světa Magicu (aktualizace 29.08.2011)

Nejbližší, co nás čeká (resp. už vyšlo, ale prodává se u nás až nyní), je vydání celofoilového From the Vault: Legends Cards, tentokrát jsou tématem legendy, jak z názvu vyplývá. Seznam karet je znám (viz odkaz) a zároveň je zde uvedena karta z příští podzimní edice Innistrad. Podtitul Innistradu zní "Horror Lurks Within", takže se asi budeme bát.


Začátkem září vychází další dueldeck Ajani vs Nicol Bolas (seznam karet a oficiální decklist). A na jaře příštího roku vyjde další Duel Deck - tentokrát Venser vs Koth.

Druhý block po Innistradu se bude jmenovat Dark Ascension s podtitulem "Command the Night":
- zajímavé, že zase Wizardi změnili počet karet v bloku - navýšeno na 158
- obrázek v odkazu vypadá na Sorina (upíra) [Jupí ja jou - poznámka editora ;)].

Na závěr je tu video, jak se maluje Chandry Fénix :)

Chystané akce sepsal Vláďa, editace a korektury Harry.

19.08.11 - Pozdrav z LV areálu

Lednicko-valtický areál Lednicko-Valtický areál poblíž Břeclavi na Moravě je moje nejoblíbenější UNESCO památka. Vydal jsem se tam již podruhé, ale až letos jsem měl dost času na většinu památek. Památkami jse zde myšleno vedle samotných zámků na dvě desítky drobných empírových staveb. Ano, nic moc starého, převážně první půe 19. století, ale citlivě zasazené do přírody poskytují návštěvníkům výhled do okolí (Minaret, Apollonův chrám, Kolonáda na Reistně) nebo alespoň jsou potěchou oka (Hraniční zámek, Hubertova kaple a další). Ještě mi pár věcí zbylo, tak snad zase někdy brzy na lichtenštějnském panství nashledanou!

08.08.11 - Pozdrav z Lázní Bohdaneč

Lázně Bohdaneč Vydejte se na kole na Pardubicko, prohlídka lázní je na hodinku, ale v okolí máte několik naučných stezek a zejména rovinatý terén pro cyklistické řádění. Doporučit lze prohlídku národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Pozor! Prohlídky jsou jen 4x denně. Blížící se víkend pořádají Dámský den ve Slatiňanech a klání v barokním ježdění, což je u Chrudimi (40 km z Kladrub, 16 km z Pardubic), tak se můžete zajet podívat.

Srpen 2011

28.06.11 - Nový Pegasus Mail spíše neinstalovat

Internet V únoru 2011 vyšla po více než roce další verze Pegasus Mailu, tentokráte 4.61 (seznam novinek). Mezi novinky patří New HTML renderer, který má zlepšit zobrazování HTML e-mailů, známá slabina PMailu. Zkušebně jsem nainstaloval (Win 7, 64 bit, IE9) a to jsem si dal. Xicht to má hezčí, ale při kliknutí na "View", což přepíná textový a HTML režim se to celé poslalo do kopru. Tomu říkám update. Šel jsem na fórum, kde jsem dle doporučení stáhl a zkopíroval do pracovního adresáře Pmailu tzv. HTML Renderer Replacement, který využívá motoru Internet Exploreru (proto IERenderer.exe). Mno nepomohlo to, existuje problém s IE9 a to i s novou verzí. Proto jsem využil zálohy (vřele doporučuji u podobných programů udělat - jak na úrovni aplikace, tak dat (pošty), podobný zážitek jsem měl s Mirandou) a jsem zpět na 4.52. Nicméně budu dále sledovat a třeba to rozchodím. Pokud nemáte IE9, můžete zkusit experimentovat, ale následky si poneste sami ;)

24.06.11 - Novinky ze světa Magicu

MtG_logo 17. června vyšel Commander - 100 karetní předrekonstruované balíčky - nové karty si můžete prohlédnout zde. Vychází 5 předpřipravených vícebarevných balíčků, seznam karet v nich naleznete tady.

Také se blíží vydání nové základní edice M12, prerelease se koná 9.-10.7. Jako poslední karta, která byla vydána ve všech základních edicích zůstala, ... chvilka napětí ... Giant Spider! Vyhlašuju minutu ticha za myšku...
Autoři vytvořili deset vzorových balíčků karet z M12, podívat se můžete tady.

Na závěr zajímavost v podobě obrázků několika phyrexijských zemí a jejich předobrazu z dob Mirrodinu tady.

Podklady k článku dodal Vláďa, za což mu děkuji. Konečná úprava a doplnění Harry.

A ještě jedna smutná zpráva: herna Dungeon, hlavní konkurent pražského Černého rytíře, končí :( Tiskovka je zde, ale o důvodu si stejně nepřečtete, že by byla herna ztrátová? Online obchod Mysticshop zůstává.
Update: Provozovatel Dungeonu Štefan Čonka přechází do herny Outpost a zdá se, že nějaké praktiky přecházejí s ním, takže konkurence ještě je.

22.06.11 - Fotogalerie z uvedení Zaklínače 2

Witcher2 Jak jsem informoval, při příležitosti vydání druhého Zaklínače pořádala firma Xzone 16.5.2011 noční launch party. Byla to docela legrace (program, plakát), můžete se podívat na fotky, co jsem tam napráskal, omluvte ale kvalitu, byla tam příliš tma na běžný foťák bez stativu. Galerie je experimentálně ve Flashi, tak předem sorry, pokud jej nepodporujete. Nebo se podívejte na oficiální videosestřih.

07.06.11 - Kulturní den: Jesus a Roxette

Muzikál Jesus Christ Superstar
Jesus_plakat Legendární pražská verze muzikálu Jesus Christ Superstar měla v Praze premiéru 22. července 1994, dosáhla 1288 repríz a vidělo ji celkem 850 000 diváků. Derniéra proběhla 28. června 1998. V roce 2000 až 2003 proběhlo v Praze, Brně, Pardubicích aj. několik koncertů, z nichž byl pořízen televizní záznam. [Kulturniportal.cz]
Slavný muzikál Jesus Christ Superstar se vrátil na scénu (Karlínského divadla) vloni na podzim, my jsme vyrazili v neděli. Škoda, že představení začínají v podivných 15h, v červnu je to skutečně zvláštní. V dnešní alternaci jsme viděli Kamila Střihavku (Ježíš), Dashu (Marie), Václava Noida Bártu (Jidáš) a Jiřího Korna (Herodes). Osobně jsem znal muzikál jen z filmu, koncertu a kazet. Proto mě mile překvapila bohatá jevištní adaptace a "triky", které Karlínské divadlo předvedlo (přišlo mi podstatně lepší než Spirála - unikátní sestřih najdete tady). Co se týče zpěvu, je to jistě subjektivní, ale ke Střihavkovi nelze říci nic negativního ;) Dasha byla v pohodě, výkon profesionální, ale tu správnou Máří jsem uslyšel, až když jsem si pro srovnání pustil Basikovou (Vše, jak má být II, Co na tom je tak zlého, Psát od prvních řádků).. Dasha je super, ale sedí jí jiné, hlubší polohy (zkuste třeba Man in the Mirror, Fame). Výborný byl Korn ve své epizodní roli Heroda.
Jsem rád, že jsem muzikál, který mě v devadesátých letech minul, nakonec viděl. Podle mě se jedná o nejlepší muzikál, co na českých prknech byl stvořen. Pokud jste náhodou neviděli, běžte, dokud se hraje.

Roxette
Roxette_Praha_2011 Koncert byl plánován od 20hod a skutečně přesně v osm nastoupila Debbi, jejíž jméno jsem našel až na internetu, protože mi to nic neříká, stejně jako produkovaná hudba. Možná jen hit Touch the Sun jsem slyšel v rádiu, jinak ale bez energie. Půlhodinový předskokan podle mě nesplnil svůj účel, navíc veškerý dojem by byl stejně smazán pauzou, protože Roxeťáci přišli až v 21.05 hod.
Nasadili úvodní Dressed for Success, následovalo Sleeping in My Car, což už jsem se rozpomněl i já. Per Gessle a Marie Fredrikssonová se střídají ve zpěvu i v moderování a dávají převážně starší pecky. Z posledního alba Charm School dávají jen radio hit "She's Got Nothing On (But the Radio)" a "Only When I Dream", ale to nevadí, po deseti letech je české publikum řádně vyprahlé na cokoliv.
Interakci s publikem mají Roxette za ta léta zvládnutou (škoda, že lidé halu "neuřvali") a tak když jsem si chtěl začít stěžovat, že si nedali ani tu práci říct něco o ČR, vystřihl kytarista Škoda lásky..
Co se týče technické kvality, nejsem žádný odborník, ani metalový šílenec, co už jedno ucho neslyší, ale trochu víc nahlas to pustit fakt mohli, na ochozy dolétly již jen tak dvě třetiny potřebné intenzity (nebo žeby šetřila O2 Aréna?? ;). Může mi někdo třeba v návštěvní knize prozradit, zda zvuk řeší pořadatel nebo vlastní lidi kapely? Řekl bych, že ne, protože kvalita byla občas na pováženou. Na jejich koncertě jsem nikdy dřív nebyl, ale je naprostá absence obrazu normální? Kapela se neobtěžuje žádným videem či speciálními efekty. Pro ochozy by byla přínosem i obyčejná hokejová "kostka" (jinde na šňůře prý byla!). Škoda.
Nečekaným opruzem byla ochranka. Seděli jsme přímo nad jedním vchodem a zrovna ten náš byl obsazen maníky, kteří furt na nás zírali, zda neděláme něco nepřístojného (nějakou dobu dokonce stáli u zábradlí, takže někteří sedící přes ně neviděli a museli je na to upozornit). Co bychom asi tak po prošacování u vchodu dělali? Montovali MacGyverovskou atomovku?! Nebo hlídali natáčení? Kvalita záznamu mobilu je stejně zoufalá a nic jiného se pronést nedalo, nechápu, naprosto zbytečný opruz.
Načasování koncertu však mají zcela přesné, končí v 22:15 a hru s diváky na volání o přídavek vyslyší hned dvakrát (což jsem dlouho neviděl). Přestože končí nakonec stejně přesně v jedenáct, divák se necítí ošizen, i hitů je dost na to, aby přídavky měly tu správnou šťávu. Marie nakonec dlouho mává divákům a mizí v zákulisí, které je jistě plné květů a vonných svíček, jak si přála ;)

Další zdroje:
Recenze na IDNES
Odkazy na recenze a fotky na největším českém fanwebu roxette.cz
Článek s kompletním playlistem koncertu
Videa a fotogalerie z pražského koncertu

03.06.11 - Počítače, HDD: Tentokráte SSD disky

HDD Computer otestoval 16 SSD disků, přičemž tento test přináší zejména novou řadu Intelu 510 a 320. Pouze 510 podporuje SATA III. Test nestihl zachytit nejnovější verze SATA III disků konkurence, ale tak to je vždycky. Problémem je také nejednotný přístup k testování disků, takže se mohou lišit výsledky recenzí na různých webových serverech.
Tento a další testy doplněny na stránce testů HDD. Doplnil jsem i nějakou teorii k SSD.

Červen 2011

15.05.11 - Bronz si z Bratislavy odváží Češi! (záznam třetí a poslední)

Zápas o bronzové medaile přivedl do ochozů stadionu Ondreje Nepely narozdíl od semifinále různorodé skupinky fanoušků, což bylo docela překvapivé. Kromě Čechů, Slováků a Rusů bylo vidět též dost žlutých drezů a také pár modrých. Čeští fanoušci tentokráte byli roztroušeni po hale, což mělo docela vliv na fandění a celkovou atmosféru. Zvláště po první třetině, která skončila prohrou 2:3 byli docela zařezaní a Rusové v hledišti byli slyšet fakt dost. Situace se změnila po druhé a třetí třetině, kdy začali padat góly převážně do ruské sítě, ale přesto zůstává pocit, že fanoušci fandí, jen když se vyhrává, a to není dobře. Faktem je, že ani ti ruští nebyli po čekém brankostroji zas až tak bujaří jako na začátku, kdy jsme měli strach, že je jich tam víc než Čechů (i když se na konci snažili svým reprezentantům poděkovat obligátním "Rasíja").

Dalším, obecnějším, postřehem je fakt, že až na výjimky (náš zážitek z fan-zone) se čeští fanoušci vzájemně moc nedruží, nezdraví se na ulici, z haly se trousí v izolovaných skupinkách, neplácají se na ochozech po ramenou, což jsem viděl u jiných národů. Aspoň, že nám zůstalo: "Kdo neskáče, není Čech!", kterýžto popěvek zařadila do repertoáru i hudební režie haly, nevím, zda to bylo slyšet i v televizi, my jsme to zaznamenali za zápas asi 2x. Docela vtipně dávali po gólech Není nutno, Vondráčkovou, Michala Davida apod. Rusům dali k dobrému Tatu.

Trenér při první pauze hráčům v kabině evidentně dobře nařídil hru více dozadu, aby se Rusové nedostávali do tolika šancí, které jsme viděli v první části, kdy nás přestříleli nejen na góly, ale i na střely na branku (o 10). Další třetina byla tak o něčem jiném, padl vítězný gól, Rusové jen snižovali. Do poslední části se šlo jen s malým náskokem, ale ten si udrželi a střelecké manévry zakončil Marek a do prázdné brány Plekanec. Kdy jste naposledy viděli v zápase o medaili 11 gólů?! Pro diváky perfektní podívaná, která rozehřála i zbylé vlažné diváky. Na konci již tleskali i do té doby odměření Švédové a Fini.
Rozhodčí hru nechali volně plynout, zejména protože jsme narozdíl od minulého zápasu neviděli drsné zákroky (asi strach z přesilovek), za rvačku se vylučovalo dokonce jen jednou ;) Průběh zápasu byl v tomhle ohledu překvapivě klidný. Dokonce ani Rachůnkovo vyražení plexi Arťuchinem (použit jako beranidlo) bylo čistým zákrokem a nevylučovalo se.
Výraznými postavami tohoto zápasu byl v semifinále odpískaný Červenka, který slavil hattrick a dále Průcha s Plekancem, tedy zejména první řada. Střelecký koncert se odrazil i v celkovém žebříčku střelců turnaje, kdy Češi obsadili prvních 5 z 10 pozic. Jágr přispěl v zápase jedním bodem, byl však vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje a je i v novinářském all stars týmu, což je v 39 letech neuvěřitelné. Snad tuto generaci bude následovat další - stejně úspěšná - mně se líbili třeba Frolík a Voráček. A samozřejmě Ondra Pavelec, který i tentokráte výrazně přispěl k výhře.

Radost hráčů byla po skončení zápasu velká, bylo vidět, že si užívají i bronz plnými doušky a to je na tom super. Stoupat českou vlajku a slyšet hymnu jsme tak všichni mohli i ve finálový den pětasedmdesátého mistrovství světa a zas až tak nevadilo, že nešlo letos o zlato. Hadamczik prý řekl, že na Staromák se jezdí slavit jen zlato, ale podle toho, kolik českých náměstí opět zaplnily davy při sledování boje o bronz, myslím, že by se pár fanoušků našlo - tak snad příště ve Finsku/Švédsku:)

[Obrázky budou doplněny později, můžete zatím psát své dojmy do knihy návštěv.]

Update: Gratulujeme Finům ke zlaté medaili, i když to po první ani druhé třetině tak nevypadalo, nakonec z toho byl pěkný výprask 6:1 ;)

14.05.11 - MS 2011 v hokeji na Slovensku (záznam druhý)

Zdravím, svůj předchozí článek musím upravit a dodám též zážitky z dalších dvou zápasů.
Zaprvé mi bohužel nevyšla hokejová prognóza, kdy Rusové překvapivě udolali Kanadu, která tak nečekaně odjela domů a pak ten náš výsledek, ale o tom níže.
Dále je nutné říci, že Slováci mají sportovní kanál - STV3, pouze se k nám v hotelu nedonesl.. Je tedy pravděpodobné, že avizované ČR-Německo běželo na STV3, ale stále se lze ptát, proč neběželo na STV1..
Zápas s USA Teď již k zápasu s Američany. Byl to pěkný mač, Jarda Jágr měl svůj den, to jste asi všichni viděli. Američané se na nic moc nezmohli, resp. dost toho zase pochytal Pavelec, který byl také vyhlášen hráčem zápasu za český tým. Atmosféra na stadionu byla super, přítomní Slováci fandili nám. Stadion navštívilo cca 9300 diváků a toto číslo je podobné u všech zápasů, co jsme byli.
Po zápase jsme našli česko-slovenskou fanzone, kde se hráli české a slovenské songy, převážně rockového charakteru. Také se tam točila Plzeň a Kozel, takže správné místo :) Akorát lidí tam zas až tolik nebylo, což lze vysvětlit tím, že je to od stadionu poměrně daleko a nejsou na to žádné upoutávky, my jsme to také našli náhodou. Škoda.
Malá pivní odbočka - na Slovensku vévodí česká piva, řada restaurací čepuje Plzeň nebo Kozla nebo i oboje. Je vidět, že marketing a logistika českých pivovarů je dobrá. Slovenská piva jsou zde vidět v podstatě jen dvě - Zlatý Bažant a Corgoň. Druhý jmenovaný chutná asi jako Radegast, takže pro mě nic moc a Zlatý Bažant jakž takž jde, i když je takový nevýrazný. Font a logo trochu připomíná Pilsner Urquell, inspirace je zde podle mě zřejmá.


Semifinálovému zápasu u nás předcházel výlet do Rakouska na kole, takže jsme to měli jen tak tak, ale stihli jsme. Lístky jsme hledali již trochu déle, ale podařilo se. Tentokráte jsme nevzali první nabídku a dobře jsme udělali, i když stále jde o velké sumy.
Zápas se Švédy Atmosféra byla výborná, lidé se bavili, i když u zápasu s USA to bylo živější, což je dáno přirozeně průběhem zápasu a také tím, že švédských fanoušků přece jen přijelo podstatně víc, než Američanů a v pauzách byli slyšet. Slováci fandili nám, i když samozřejmě ne nijak freneticky. Dali se najít asi tři velké žluté skupiny a k tomu různě jednotlivci. Důvodů k radosti měli více. Zdálo se nám, že rozhodčí (Švýcar Reiber a Kanaďan Burchell, na čarách Rus a Fin) nám moc nepřeje, ale na webu píšou, že rozhodnutí byla v pořádku. Dojeli jsme tak na individuální chyby, začalo to zbytečným (a potrestaným) faulem Červenky. Trestné střílení za Rachůnkovo přikrytí puku v brankovišti naštěstí Pavelec vychytal. Potom to byly ještě chyby v obraně, slabší druhá třetina a nevyužitá přesilovka. Náladu na chvíli zdvihl ve třetí části gólem Patrik Eliáš, chlapci pak šlapali, ale dvougólový rozdíl byl moc veliký a švédský gólman dost dobrý. Pátý gól do prázdné brány byl již jen potvrzením další švédské výhry, takže nám vrátili loňské šťastné vyřazení ve stejném gardu.

Po zápase jsme šli tentokráte s davem a našli vstup do hlavní fanzóny poblíž stadionu. Tam se setkávají všechny národnosti, jsou tam různé stánky s fandícími a upomínkovými předměty, stánky sponzorů a samozřejmě jídlo a pití. Zrovna jídlo se dá koupit jen v hlavním stanu, kde výrazně převyšuje poptávka nabídku - obrovské fronty a chaos u pultíku přetížených obsluhujících mě výrazně otrávilo. Cena přitom byla docela rozumná, i když jídla jen jednoduchá, stánková (klobása, bageta, párek apod.).
Fan zone Zajímavější byly skupinky fanoušků, kteří se překřičují skandováním a používáním různých zvukotvorných nástrojů ;) Po zápase ČR-Švédsko a ořed zápasem Finsko-Rusko byli hlavními návštěvníky logicky Češi, Švédi, Finové a pár Rusů (zbytek asi na stadionu). Samozřejmě i dost Slováků. Výrazné byly antipatie k Rusku, kdy se spojili Finové a Češi a střídavě volali "Suomi" a "Češi" :) Tito fanoušci měli jistě radost, protože Fini vyhráli 3:0 a Rusové si zahrají o bronz s výběrem České republiky. Nechci nic zakřiknout, ale bronz nad Rusy by měl skoro cenu zlata.

10.05.11 - MS 2011 v ledním hokeji na Slovensku (záznam první)

Omlouvám těm pár věrným, kteří se třeba byli podívat na mé hokejové stránky a nic nového nenašli. Letos to je poněkud hektické a jedním z důvodů je má přítomnost přímo na Slovensku. Výsledkový servis přináší celá řada médií, jistě sledujete idnes, mshokej nebo jiné zpravodajské servery. Proto to zkusím jinak. Pokud okolnosti dovolí, napíšu pár zážitků z Bratislavy.
Obrázek z Orange Arény
Bratislava hokejem skutečně žije (žila) - již při vjezdu do Blavy uvidíte bigboardy "Vítejte v hokejové zemi" a dále auta s vlajkami, vlajky v hospodách, hokejová menu, lidé s dresy a šálami, o hokeji se mluví. Bohužel jen týden, pak jsou Slováci vyřazeni, když čtyřikrát za sebou prohrají.
Živě jsme viděli zápas s Rusy (klikněte si na autentické obrázky z Orange Arény). Jistě jste ho viděli také a potvrdíte, že to byl tvrdý boj, Rusové nedali nic zadarmo, zranili nám hráče a výsledek 3:2 je těsný. Důležitý byl druhý Jágrův gól a klika při gólu z trestného střílení Plekance. V druhé třetině jsem pozoroval nějaké trápení, ale pak se kluci zase rozjeli.
Bratislavská Orange Aréna je na hlavní třídě, přesto by se pár šipek v okolí hodilo, turista se pak orientuje spíš podle davů lidí a přibývajících policistů. Před arénou stojí celá řada překupníků s lístky. Jejich nedostatek jim dává dost vydělat. Na druhou stranu riskovali a kupovali lístky celé skupiny, nevěda kdo s kým bude hrát. Jenže on ten risk se jim vyplatí, když po vás chtějí místo 37,50 eur rovnou 100 nebo více. Ještě existuje riziko padělaných lístků.
Koupili jsme tedy předražené lístky a šli dál. Čekalo nás vstupní šacování detektorem kovu a pohmatem. Nesmíte mít zbraně, ale ani jídlo či nadměrné fanouškovské propriety (bubny, vuvuzely). Cítíte se trochu jako na letišti. Na poslední chvíli byly povoleny fotoaparáty.
Po šacungu najdete svůj vchod, kde vás čeká další kontrola, tentokráte kamerou (zřejmě oproti fotodatabázi zakázaných osob). Když jste požádáni, abyste si sundali čepici, protože OCR pak nefunguje, cítíte se fakt jak na letišti.
Pak již můžete pokračovat ke své tribuně, akorát přijde třetí kontrola, tentokráte nesmíte mít s sebou žádné jídlo či pití (zakoupené již uvnitř), abyste jej třeba nemetali na led (to jsem viděl na extralize). Spořádaně si sednete na své místo a fandíte.
Fanoušci byli fajn, vlajky, řehtačky, volání a tleskání. My jsme měli tu "kliku", že na stadionu s převahou Čechů jsme za sebou vychytali dva ochraptělé Rusáky, kteří v pauzách, kdy čeští fanoušci nabírali dech, řičeli "Rasíja" (to nejčastěji), "Šajbu", "davaj", "rebjata" a další věci, na které mé dva roky ruštiny před dvaceti lety již nestačí.
Překvapením pro mě bylo, že po gólu Rusů se radovalo docela dost lidí. Podle vlajek a dresů to totiž nevypadalo, že jich je tolik. Dost mě převapilo, že se radovali i Slováci?! Tolik k našim bratrům, a mě bylo skoro blbý, že je naši porazili..
Mezi další poznatky hokeje naživo patří, že puk vidíte hůře než na obrazovce (a to je plocha proti extralize čisťounká). Chyběl mi i komentář Záruby, protože jsem nestíhal - na ledové ploše se děje všechno strašně rychle a občas nevidíte faul, protože se zrovna díváte jinam nebo nějaký technický prohřešek a lovíte, co se vlastně děje. O tom, že byste věděli, kdo zrovna hraje, pokud nejste profík, co zná hráče dle čísel, o tom si také nechte zdát. Poznal jsem Jardu Jágra, Rolínka a tím moje paměť končí.
Největší přínos je tak skupinová atmosféra, kdy můžete zážitek tak nějak plošně sdílet. Naštěstí jsme po hře s Rusy mohli sdílet radost. Poslechnete si hymnu, třeba i zazpíváte a hráči na závěr divákům ještě zamávají. Měl jsem z toho kolektivu na ledě fakt dobrý pocit.

Obrázek z Orange Arény Na závěr tohoto vstupu ještě zážitek ze slovenské televize a hotelu. Zápas s Němci jsme se rozhodli sledovat v pohodlí apartmánu. Jaké bylo moje překvapení, že hotel nedisponuje českými televizními kanály! Hlavně, že mají MTV, PRO7, Rakušáky apod. Opravdu nechápu. Smířili jsme se tedy, že Zárubu neuslyšíme a čekali na hokej na STV1. Tehdy přišel druhý - a větší - šok. Naši slovenští bratři uznali za zajímavější zápas Kanada-Švédsko a tak přenášeli "na jednotke" tento zápas! Překousl bych to, kdyby měli nějaký sportovní kanál nebo to běželo na STV2, ale to nikoliv. Ještě štěstí, že svoji reprezentaci vysílala nějaká německá televize, která naladit šla.
Na STV1 jsem pak koukal na přestávky, kde zmínili stav hokeje v Bratislavě, ale obrázky neukazovaly žádné. A víte jak profesionálové ze slovenské televize zakončili svoje vysílání? Ohlásili výsledek bratislavského zápasu a ukázali JEN POSLEDNÍ - NĚMECKÝ gól na 5:2! Milí braťja, to jsou stále nějaké komplexy, či co? Uznávám, že vyřazení slovenské reprezentace bolí, ale komentátoři by to měli brát s nadhledem. Nikdy jsem nezažil, že by ČT po vyřazení Čechů nějak sabotovala ostatní zápasy nebo země. Tady z toho takový pocit mám.

Nyní se již můžeme těšit na to podstatné - play off, čtvrtfinále, které dělí úspěšné od neúspěšných. Ve čtvrtfinále vykrystalizovalo několik překvapení. Zaprvé je to přítomnost Norů, kteří si zahrají severské derby s Finy; zadruhé je to přítomnost Němců, i když na to si již trochu zvykáme, přeto lze jejich výhry nad Ruskem a Slováky či potrápení Finů ocenit. Zahrají si se Švédy. Překvapením až čtvrté postupové místo Rusů, kteří se pobijí s vůdčí Kanadou. No a na závěr (i když reálně budou hrát jako první) jsem si nechal duel Čechů s USA. Češi jako jediní neztratili ani bod, mají jich před vyřazovacími boji plných 15, druzí jsou Kanaďané s 13 a o třetí místo se dělí Švédi s Finy.
Američané toho na MS moc nepředvedli - porazili slabé Rakušany, Nory a Francii jen o jeden gól. Dostali od Švýcarů, Kanady a Švédů. Věřím ale, že nebudou podceněni, ve čtvrtfinále všichni bojují o život, snad nám nerozšíří letos tak využívanou "marodku". Věřím, že si semifinále zahrajeme se Švédy jako vloni a pak již jen ta Kanada ;)

Květen 2011

23.04.11 - Sapkowski: Zaklínač 2 se blíží! Triss se svlékla pro Playboy!

Hra Zaklínač 2 - Vrahové králů se přiřítí do obchodů již 17. května. Můžete již činit objednávky se zajímavými in-game bonusy. Zatím jsem zaznamenal "šermířskou sadu" na Xzone a "tajemného kupce" na GameExpres. Xzone nově přidává komix. Netrpěliví z vás se mohou pro zopakování vrhnout na jedničku - rozšířená edice s novým medailonem a datadisky je v prodeji od 3.5. (proč to sakra nevydali dřív?!).
Pěkné obrázky s komentářem z dvojky najdete tady na Eurogamer.
A z bulváru - Triss se svlékla pro polský Playboy!

Aby toho nebylo málo, připravte se na THE BARD: Saviors of Queens ! ;)


Update 6.5.2011: Video z focení ukrajinské modelky Klodi Monsoon, která jako by z oka vypadla postavě ze Zaklínače 2 jménem Triss Merigold a objevila se na obálce časopisu Playboy (jiný obrázek než je výše).

19.04.11 - Sapkowski: Recenze nejnovější knihy Zmije

Military nebo fantasy? Proč Afghánistán, má co nabídnout z hlediska vyprávění příběhu? Pár slov o Sápkově nejnovější knize najdete na mých stránkách.

13.04.11 - Kultura, film: Všichni dobří rodáci (7/10)

Obrazek_rodaci Dalším filmem malého filmového klubu muzea v Říčanech byli Všichni dobří rodáci režiséra Vojtěcha Jasného opět z roku 1968. Organizátoři si připravili půlhodinovou prezentaci informující o režisérovi, filmu, samotném natáčení a některých hercích. Obsazení je vskutku hvězdné: Radoslav Brzobohatý, Věra Galatíková, Vlastimil Brodský, Waldemar Matuška, Marie Málková, Vladimír Menšík a další.
Poté již začal dvouhodinový film, který prý měl původně dokonce šest a poté tři a půl hodiny! Aby se snímek dostal na festival v Caness, kde mimochodem získal hlavní cenu za režii a kameru, musel být sestříhán na současnou stopáž. Původní film se nedochoval, byl zničen komunisty, jelikož se jedná o další film z filmového trezoru, přestože se tam paradoxně dostal až v sedmdesátých letech.
Snímek mapuje malou moravskou vesničku a zejména její obyvatele v letech 1945 až 1957, kdy postupně dochází ke změnám v chování lidí podle toho jak jsou vláčeni dobou. Po poválečné euforii přichází rok 1948 a postupná kolektivizace, takže jsme svědky známých záběrů zabavování statků, koní, přesvědčování o přechodu do JZD apod. Vztahy mezi lidmi se výrazně změní. Film to mapuje volně, s důrazem na zachycení života ve vesnici, zvyků a přírodní scenérie.
Pokud by byl film kratší a údernější, dal by se doporučit mladým jako memento doby, kterou by měl každý znát, takhle je spíše pro filmové fajnšmekry, kteří ocení i vizuální stránku snímku. Herci ke svým rolím velice padnou. Přestože to asi není film, který by musel být viděn vícekrát, doporučuji. Mimochodem, i když obrázek je černobílý, film je barevný.

08.04.11 - Film: Zemřít ukamenováním (8/10)

Zemřít ukamenováním-obrázek Dokumentární film Zemřít ukamenováním jsme viděli v rámci aktivity Promítej i ty a Máte právo vědět Člověka v tísni a to na VŠE. Jedná se o silný dokument mapující činnost právniček v Íránu, které se snaží chránit a obhajovat ženy, které mají být tímto nelidským způsobem zabity.

S dovolením Lucky zveřejňuji její komentář:
V Iránu po revoluci v roce 1979 vznikl spolu s novým režimem nový trestní zákoník, diskriminující ženy (přišly další restrikce nejen v odívání, ale dívky např. nesmějí jezdit na kole). K ukamenování jsou odsouzeny ty, které spáchaly vraždu, když se bránily znásilnění. Existuje zde organizace Raahi, která poskytuje těmto bezbranným a často negramotným ženám právní pomoc. Snaží se prokázat něco, o čem jsou všechny dokumenty utajované.
Raahi byla přinucena ukončit svoji činnost a všech 33 aktivistických žen bylo uvězněno a po propuštění odcházejí do exilu.
V roce 2002 probíhaly snahy o zákaz tohoto trestu, skrze rezoluci OSN i pokusy z nevládních organizací a na kamenování bylo uvrženo moratorium.
Po mezinárodním tlaku Irácké úřady ujišťovaly, že se již kamenování nevykonává. V Národní evidenci občanů jsou ale záznamy o popravách se smrtí důsledkem dopadu těžkého předmětu.
Odsuzovány nejsou jen ženy, ale i muži resp. páry, které se dopustily cizoložství (jako důkaz je dostačující svědectví 4 mužů). V dokumentu jsou záběry průběhu ukamenování páru, ženu zakopali až po krk, muže jen do pasu a pak se vyprovokoval dav ke kamenování, dokud nebyli mrtví. Kamenování jako takové není veřejné. Nový návrh zákona počítá se zákazem kamenování, namísto toho by trestem bylo bičování nebo pověšení.
K prostituci je nutí i vlastní manželé, u jedné z obětí bylo ukamenování zmírněno na 99 ran bičem. Pokud žena již není panna, tak nemá právo na jakoukoli obranu cti.
Kamenování podle Šaríji bylo uvedeno do praxe ne z Koránu jak by se dalo očekávat, ale ze Starého zákona, kde je zmínka o kamenování.

Diskuse 28.2.2011 na VŠE
200 kamenujících se vybere buď přímo z revoluční gardy ve vězení a nebo vesničané za městem. Ukamenování se provádí i v dalších zemích jako jsou Nigérie, Somálsko, Pákistán, Afghánistán. V Iránu vynucuje ukamenování státní systém, záleží ale na tom, jak se k tomu postaví manžel dotyčné, jestli se postupuje podle zákona nebo podle Šaríji, jelikož zde existuje dvojí právní systém (ficiálních i neoficiálních soudů, které nejsou vůči sobě nijak odpovědné). Soudy navíc nemusejí moratorium z roku 2002 dodržovat, protože pro ně není právně závazné.
V trestním zákoníku je definováno, že kameny mají být tak velké, aby zranily, ale nezabily. Nejedná se tedy o popravu, ale o mučení. Irán je jedna z mála zemí, kde se popravují i nezletilí.
Diskuse, kterou dokument inicioval mi přišla ještě přínosnější než dokument samotný.

08.04.11 - Film: Na vlásku (6/10)

Na vlásku Pohádka Tangled / Na vlásku (CSFD) se hraje nějakou dobu v kinech. My jsme byli na 3D projekci. Je to fajn, ale nutné to rozhodně není. Ve filmu jsou vtipné okamžiky, ale jsou předvídatelné, plánovité. Pohádka je zacílena pochopitelně více na děti. Někdo ji přirovnává ke Shrekovi, ale to má ke Shrekovi tak daleko jako žalud k orchideji. Nepochopte mě špatně, není to špatná pohádka (nejlepší je kůň a basta;), ale kino opravdu nepotřebuje.

05.04.11 - MtG: Nová Phyrexie

Je rozhodnuto. Třetí sadou Scars of Mirrodin bloku se stává New Phyrexia. Síly zla tak podobně jako v realitě vyhrávají za měsíc uvidíme celou sadu ve své plné ohavnosti.Update: Celá sada se bude hrát i na českém, pražském Grand Prix v Holešovicích 21.-22.5.2011 (více info).

Duben 2011

27.03.11 - Sapkowski: Leonardo se v prvním kvartále vytáhlo

Kromě znovuvydání povídkových knížek Zaklínač I. a Zaklínač II. (cca po deseti letech! tentokráte však brožovaně) jsme se v březnu dočkali i českého překladu Zmije, která v Polsku vyšla již v roce 2009. Ještě jsem nečetl, ale jsem zvědavý, kterým směrem se nám Sápek zase posunul.

27.03.11 - MtG: Novinky od Vládi

Knights vs Dragons Nová sada, která vyjde na podzim, jejíž kódový název byl "Shake" se bude jmenovat Innistrad. Bude obsahovat 264 karet (v poslední době měly sady 249 karet) - viz oznámení Wizardů. Na obrázku je starý známý planeswalker Liliana, ale již v novém bez tetování. Teď mě tak napadlo - jestli tam není nějaká symbolika - článek má číslo 666 :-) ale možná je to jen náhoda.

V létě vychází základní sada Magic 2012, která bude obsahovat zase 5 planeswalkerů, ale jak to tak vypadá, již tam nebude v základu Liliana (ta vyjde až na podzim). Vypadá to, že se vrátí planeswalker ze Zendikaru. Také podle obrázku vypadá, že bílý planeswalker už nebude Ajani, ale, že bude jiný (že by Gideon Jura).

Na podzim vychází další dueldeck tentokrát AJANI vs BOLAS (info).
Dále From the Vault bude tentokrát o Legendách (info).

Nová sada - zakončení Mirrodinu - stále ještě není známo, která z frakcí zvítězí a zdá se, že Wizardi budou hrát až do poslední chvíle, neboť v novém článku zobrazily balení nových produktů - avšak ukázaly obě možné varianty.
1.4. by pak měl vyjít Dueldeck Knights vs. Dragons - známá zatím jedna karta, Knight of the Reliquary, která bude z novým obrázkem.

03.03.11 - Jeden svět se blíží!

Jeden svět 2011 Festival dokumentárních filmů o lidských právech startuje již 8.3. Sledujte stále se zlepšující stránky jedensvet.cz. Jistě se tam potkáme :)
Poznámka: Přidal jsem vizuál (nic moc, ukazuje, jak se to stává masovou záležitostí).

Březen 2011

21.02.11 - Příroda: Petice za zákaz chovu kožešinových zvířat

Připomínám petici za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR, kterou organizace Svoboda zvířat spustila v listopadu minulého roku. Chcete-li vyjádřit nesouhlas s tím, co se děje na kožešinových farmách (připomínám aktuální záběry z českých farem), podepište prosím petici, případně o to požádejte i své známé a přátele – každý hlas se počítá!

14.02.11 - Kultura, film: Čest a sláva (8/10)

Obrazek_cest_a_slava Muzeum Říčany otevřelo malý filmový klub, jehož cílem je představit české filmy tzv. "nové vlny 60.let". Od února do června se budou promítat méně známé filmy, většinou černobílé a třeba i „z trezoru“. Takovým byl zahajovací film Čest a sláva Hynka Bočana z roku 1968.
Do trezoru jej poslala zřejmá analogie mezi srpnovými událostmi a dějem, který je přitom situován na konec třicetileté války. Ve filmu se objevily velké postavy českého filmu: Rudolf Hrušínský, Karel Höger, Josef Kemr, Blanka Bohdanová, Iva Janžurová, Lubomír Lipský. Je radost se na ně koukat.
Příběh nás zanese na rozpadající se tvrz a statek zchudlého šlechtice, který se snaží udržet své poddané naživu, což ve válečné době není nic lehkého. Není jídlo a vojáky, jedno z jaké strany, zajímá akorát, kde by co sebrali. Dál děj rozebírat nebudu, přečtěte si na CSFD nebo lépe - koukněte se na film, stojí za to a jsem rád, že jsem se o něm dozvěděl.
Update: Na filmu bych ocenil výborné herecké výkony a zejména realistické podání drsného 17. století, které není ani náhodou tak romantické, barevné a veselé, jak se nám jiné filmy snaží namluvit. Např. chování panstva, poddaných, hygiena, patriarchát, zúžení života na jídlo a sex. Děj plyne docela svižně, žádné dlouhé záběry o ničem a přesto je kamera zajímavá - záběry na detail obličejů nebo z podhledu, aby zdůraznily společenské postavení postav. Hlavní hrdina prochází během filmu jistým vývojem, ale těžko říci, zda k lepšímu. Uvidíte sami.

14.02.11 - MtG: Mirrodin Besieged

Aktuální sada Magicu je zajímavá zejména tím, že jste si mohli vybrat jednu ze stran: buď temnou, jedovatou, "zlou" Phyrexii, která napadla artefaktový svět Mirrodinu nebo jeho "hodné" obránce. Největší zbraní Phyrexie je schopnost Infect ("This creature deals damage to creatures in the form of -1/-1 counters and to players in the form of poison counters." Stačí 10 jedovatých counterů a hra končí), zatímco Mirrodin má Battle cry ("Whenever this creature attacks, each other attacking creature gets +1/+0 until end of turn."), takže ten musí útočit více jednotkami, aby to soupeř pocítil dříve než zemře na jed. Ještě má Metalcraft, který dá bonus, když máš tři a více artefaktů, ale na to se překvapivě moc nehrálo. Bude to zajímavější na standardu v čistě artefaktových balících.
Další novou mechanikou je Living weapon (When this Equipoment enters the battlefield, put 0/0 black Germ creature token on the battlefield, then attach this to it). Použitelné pro obě strany. Na kartách se objevuje též abilita Proliferate z předchozí sady.
Zahráli jsme si prerelease jednotlivců i 2HG a ukázalo se, že i v 2HG je Phyrexie velmi silná. Škoda, že nemám statistiky úspěšnosti bojujících stran. Mně se tentokráte moc nedařilo, ale hry to byly pěkné. Můžete se podívat na video z prerelease v obou hernách, my byli tentokráte v Dungeonu.
Jsem zvědavý, jak to celé dopadne, závěrečný díl sady vychází v květnu a bude se jmenovat Mirrodin Pure nebo New Phyrexia, podle toho, kdo válku vyhraje (WotC info).
Další linky:
Visual spoiler
Product information (obsahuje odkaz na FAQ)
Vizuálně působivé představení sady, karty, downloady obrázků, tapet, screen-saverů apod. (celé ve flashi)
Výborný článek Honzy Adama na hraj.cz o této sadě - díl 1
Výborný článek Honzy Adama na hraj.cz o této sadě - díl 2
Pěkný "dějový" článek na cmus.cz
Mirrodin Besieged Art Gallery

Za některé podklady k článku děkuji Vláďovi.

13.02.11 - Kultura, film: Solomon Kane (8-9/10)

Solomon Kane Starých dobrých drsných fantasy filmů je jak šafránu. Proto jsem uvítal film Solomon Kane (CSFD), který je v době puberťáckých upírů a natahovaných Potterů příjemným oživením. Děj není nijak složitý, spíše naopak, hezky přímočarý, ale přesto budete často překvapeni. A to se moc už nestává.
Postava Solomona připomíná Van Helsinga, ale narozdíl od něj on není žádný dobrák a k dobrému skutku (řekněme spíš obecně přijatelnějšímu chování) je spíš dotlačen. Víc říkat nebudu, přečtěte si obsáhlou recenzi od StevaV a film zkoukněte. Příznivci staré školy ohně a meče nebudou zklamáni.

12.02.11 - Počítače: Jak na staré hry

Zatím jen pokud by vás zajímalo, jak rozchodit Duke Nukem 3D na Windows 7.

07.02.11 - Sapkowski: Husitská trilogie a Maladie

Lux perpetua Po mnoha letech se mi podařilo doplnit chybějící knihy husitské trilogie na stránky o Sapkowském. Dále jsem přidal knihu Maladie, ale její popis ještě není úplný, nepřečetl jsem zatím všechny povídky této antalogie.

06.02.11 - Kultura, film: Smrtonosoná past 4.0 (8/10)

Smrtonosoná past 4.0 Čtyři roky starý film Smrtonosoná past 4.0 (2007) se dostal na české televizní obrazovky. Klasický scénář "jeden polda sejme všechny" zůstal, pouze se změnily kulisy a prostředky zločinu. Zatímco v předchozích dílech zlosyni kradli peníze fyzicky (i když stále originálněji), nyní použili počítače a hackery. Ale i tady velí hlavní zlosyn, který musí fyzicky dostat na prdel, samozřejmě až po jeho noshledech.
Film trpí všemi klasickými klišé, tentokráte hlavní dokonce opakovaně: visení za jednu ruku, vlajka a starý dobrý hydrant! K tomu velký výbuch v elektrárně. Akce je opět dost, pár kousků se opět zapíše do dějin: sestřelení vrtulníku autem a honička se stíhačkou. Willis je stále stejně drsnej a poctivě krvácí, když zabíji jednoho zloducha za druhým.
Ještě je zajímavý název filmu, který je v originále Live Free or Die Hard. Český distributor se rozhodl ponechat číslování dílů a vzhledem k tématu vtipně použil počítačové 4.0.
A proč tak vysoké hodnocení? "Počítačové" filmy mě prostě baví. :) Ostatní uberou jeden bod a je to.
Na závěr bych rád vystřihl Brucovi poklonu, protože v 52 letech předváděl pěkné kousky (těžko říci, kolik toho je počítačová grafika a dubléři). A ještě to asi není všechno, protože se mluví o Die Hard 5.. (Mimochodem trojku natočil 1995, dvojku 1990 a jedničku 1988).

Únor 2011

30.01.11 - Kultura, kino: Tron Legacy (10/10)

Tron_Legacy Před necelou hodinou jsem dokoukal v IMAXu nový Tron: Legacy (CSFD). Filmy na mě působí různě, ale tentokráte jsem nic moc nečekal (přiznám se, že původní film Tron z roku 1982 jsem ještě neviděl), a tak jsem byl nadšen. Tvůrci mi podstrojili přesně to, co jsem čekal, ba něco víc. Jasně, zápletka nic zvláštního, ani jsem nepochopil ten pokus o průnik do našeho světa - WTF by to asi chtěli udělat? Film také drtí řada klasických klišé, ale tady o to opravdu nakonec vůbec nešlo. Tady jde o dvouhodinovou vizuální podívanou, po Avatarovi první, na kterou má opravdu smysl zajít do IMAXu.
Nový Tron není pro každého, však i na CSFD osciluje mezi 2 a 5 hvězdičkami. Pro koho tedy především je? Pro fanouška SF, zejména virtuální reality, jejíž vizualizace je přesně to, k čemu je 3D kino dobré. Pro hráče maringotkových her, který vyrůstal za zvuků Eurythimcs a elektronické hudby hltaje vše související s SF, computery a futuristickým pohledem.
Nový Tron není přelomový film SF, není to Blade Runner, Matrix ani Avatar. Ale je to od tohoto všeho trochu. Herci dávají do bluescreenu co mohou. Dobrý Jeff Bridges, jediný z původního Tronu, ale i pro mě neznámý Garrett Hedlund (role by slušela asi i Hayden Christensenovi) a sexy Olivia Wild nebo elasťáková Beau Garrett.
Obvykle beru hudbu ve filmu dost na pozadí a jen pár soundtracků mě uvádí do vytržení (např. Morriconiho westernová hudba nebo Profesionál, OST Barbar Conan, Kill Bill, z českých Samotáři, Román pro ženy - to je mix, co? :)), ale u Tronu jsem si užil i veškerý hudební doprovod! Soundtrack vytvořilo francouzské duo Daft Punk (Wiki), které hraje elektroniku od roku 1993.
A samozřejmě se na tom vyřádila armáda počítačových grafiků. Řekl bych, že film je u nás nedoceněný a prázdné kino si nezaslouží. Dvě hodiny tentokráte nejsou zbytečné natahování, ale odpovídající stopáž tohoto audiovideokoncertu. Nemám už co dodat, pokud jste fanoušky něčeho výše uvedeného, proč ještě sedíte doma?!

22.01.11 - Kultura, knihy: StarCraft: Rychlost temnoty

Rychlost temnoty
Poslední Starcraftí knihu, kterou jsem si zopakoval, je Rychlost temnoty. Velice kvalitní kousek opět rozebírám na příslušné stránce. Opravil jsem i pořadí, v jakém doporučuji knihy číst, protože jsem zjistil, že čísla na obálce jsou velmi matoucí. Paradoxně, s touto knihou byste měli začít nebo ji úplně minout, protože dokresluje jen kousek skládačky zvané hostorie vesmíru StarCraft. Ale doporučuji si knihu spíše přečíst, toto komorní drama za to stojí.

21.01.11 - Kultura, televize: Jim Parsons získal Zlatý glóbus za roli Sheldona

Titulek říká vše. Jim Parsons získal Zlatý glóbus a také se můžeme těšit na další tři série, které byly přislíbeny! Jimovi gratuluji a na oslavu si dnes můžete užívat třináctou epizodu čtvrté série. Více informací na obligátní big-bang-theory.cz.

21.01.11 - Kultura, výstavy: Výstava Josefa Lady končí!

Máte poslední možnost zajít na výstavu Josefa Lady, která se koná v Galerie Smečky poblíž Václaváku. Uvidíte několik desítek děl klasické malby, kterou tak dobře známe z pohlednic, knih a televizních pohádek. Nečekejte však Mikeše a knotru lišku, většina obrazů jsou vesnické záběry, nejčastěji v zimě. Uvidíte obligátní zříceninu, kostelík se hřbitovem, náves, vodníka na několik způsobů a hromadu lidiček. Kromě známých obrazů ale uvidíte neznámé kresby, autorovy prvotiny, které jsou spíše kreslenými groteskami, dnes bychom řekli vtipy beze slov. Jeho malby tuší jsou též poměrně neznámé. Díla pocházejí hlavně z Národního památníku písemnictví a ze soukromých sbírek. Proto neváhejte a běžte se podívat, už to třeba neuvidíte.
Výstavu doplňuje životopisný film a v "suterénu" smyčka pohádek. Na prohlídku vám stačí 40 minut, k tomu 20 minut dokument a přičtěte si libovolný počet minut na pohádky. Běžte včas, lidé se jemně vyhánějí již v 18:15! Vstupné je symbolických 10 Kč, držitelé zákaznických karet Pražské plynárenské mohou jít zdarma. Můžete si zakoupit katalog za 100 Kč.
Takže vemte děti a uhánějte, jedna z mála výstav, kde se děti nebudou snad nudit :)
Update: Bohužel byl spadlý webhosting, nemohl jsem uploadovat, tak je tato informace s křížkem po funuse :(

19.01.11 - Neziskovky: Acta non verba

CZ Causa Seznam špatných pumpařů od ČOI již odeznívá do ztracena, rád bych ale připomněl, že seznam vydala obecně prospěšná společnost Acta non verba, která právní cestou bojuje s nespravedlnostmi v našem státě. Latinský název se nedá zapamatovat (intelektuální hříčka s překladem „jednat, nejen mluvit“ je sice fajn, ale pro PR je to mrtvola), lépe najdete odpovídající stránky kverulant.org.

17.01.11 - Počítače: Test NAS

HDD Poprvé v mém přehledu testů najdete NAS, které pomalu míří do běžných pracoven i obýváků. Pokud je to i váš případ, mrkněte na výsledky nebo přímo do Computeru 24/10.

16.01.11 - Kultura, knihy: StarCraft: Stín Zel'Nagů

Stín Xel'Nagů
Přečetl jsem další díl knih StarCraftu. Takže přidávám aktuální komentář. Stránku jsem doplnil i o doporučení, jak číst díly StarCraftu a zejména dodatečný rozbor ujetého názvu první knihy - Křížová cesta.

15.01.11 - Kultura, televize: Začala třetí řada dne D

Můj oblíbený pořad Den D začala vysílat Česká televize třetí řadou. Pořad se vysílá každý čtvrtek v 20:50 (posun do prime timu!) a reprízuje v úterý po půlnoci v 0:40 (takže ve středu), vždy na ČT1. Pokud nemáte kdy jako já, vřele doporučuji internetové iVysílání.

14.01.11 - Počítače: Novinky na stránkách o pevných discích

HDD Update stránek se týká limitů pevných disků (Jak na limit 2,2TB na deskách Asus), nového testu SSD disků v Chipu a další drobnosti jako je doplnění informací o SSD technologii.

08.01.11 - Kultura, knihy: StarCraft: Křížová cesta

Křížová cesta
Po dočtení Královny čepelí jsem se trochu opíral do ostatních knížek světa StarCraftu. Abych byl však spravedlivý, otevřel jsem po více než pěti letech znovu Křížovou cestu. Takže si můžete přečíst nejen obálku, ale i můj aktuální komentář, protože jsem knihu během týdne přečetl.

04.01.11 - Vesmír: Částečné zatmění Slunce

obrazek Informuji trochu s křížkem po funuse, ale kdo nemohl pozorovat, tak aspoň nějaké odkazy.
Měsíc zakryl čtyři pětiny Slunce. Na další zatmění si počkáme pět let
Podívejte se, jak vyfotili zatmění Slunce čtenáři iDNES.cz
Tiskové prohlášení České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR
Off topic: 21.12. byl zimní slunovrat, takže se nám konečně prodlužuje den! Jupí ;)

03.01.11 - Politika: Hlasování poslanců

CZ Server a stejnojmenné občasnské sdružení KohoVolit.eu připravilo již podruhé k 31. prosinci hodnocení poslanců na základě kvantitativních ukazatelů publikovaných na serveru poslanecké sněmovny.
Celkem 14 poslanců se účastnilo méně než 50% hlasování. Z toho 2 zastávají rovněž ministerské křeslo, v této skupině je možné nalézt také (všechny) tři "zároveňhejtmany" a jednoho starostu - Jana Farského ze Semil. Dvě volené pozice se těžko kombinují...
Přehled všech poslanců naleznete na tomto odkazu.
Výše uvedené informace pochází z webu kohovolit.eu. Osobně jsem se ještě podíval na zveřejněný XLS a vyšlo mi, že méně než 75 % hlasování se účastnilo 31 poslanců ČSSD (56 % jejich poslanců), 21 poslanců ODS (40 %), 12 poslanců TOP09 (29 %), 5 poslanců VV (22 %) a 3 poslanci KSČM (12 %).
Řekl bych, že docházka je tedy celkem slušná. Že opozice bude na sněmovnu kašlat, to se asi dá čekat, ale že většina poslanců ČSSD nechodí hlasovat, to je pro jejich voliče k zamyšlení. Na druhou stranu je logické, že počítají s tím, že je vládní většina přehlasuje (pokud přijde, jak se u hlasování před Vánoci ukázalo, že to není samozřejmé). 40 procent poslanců ODS, kteří nebyli na čtvrtině a vice hlasování mi přijde docela dost. Nové strany TOP09 a VV chodí pracovat do Sněmovny poměrně poctivě, uvidíme, jak jim to vydrží. Nejvzornější jsou komunisti, kde jen 12 procent z nich se účastnilo méně než tří čtvrtin hlasování - přestože jsou v opozici. To je ale asi jediné, zač je lze pochválit.

02.01.11 - Kultura, knihy: StarCraft: Královna čepelí

Kralovna_cepeli
Na předvánočním knižním trhu se bez velkých fanfár objevila čtvrtá kniha v češtině ze světa StarCraftu. Vydavateli se povedlo knihu vydat v roce, kdy přišel očekávaný druhý díl slavné hry - StarCraft II a přesto mi kniha málem ušla. Nyní však ji již mám přečtenou a mohu říci, že je zatím z vydaných knih asi nejlepší, protože nejvíce koresponduje se hrou (první díl). Více o všech knihách v češtině si můžete přečíst na mé nové stránce. Škoda, že český vydavatel je tak pozadu s překladem, v zahraničí už vyšlo dalších osm knih. Nicméně to alespoň vypadá, že se připravuje překlad trilogie o Temných templářích: Firstborn, Shadow Hunters a Twilight. Tak se snad máme nač těšit.

Leden 2011

30.12.10 - PF 2011

PF2011_Harry Rok se s rokem sešel,
přinesl mnoho dobrého, ale bohužel i události k zamyšlení.
Čas nečeká, pádí stále dál, největší vytrvalec.

Ať máme do nového roku dostatek času k zamyšlení a zdraví, které nám to umožní.
Krásný nový rok 2011 všem návštěvníkům!

30.12.10 - Politika: Petice za demokracii v Bělorusku

Online petice. Více informací v otevřeném dopise, ke kterému se přidal i Člověk v tísni.

29.12.10 - Kultura, hudba: 4TET

4tet_obr Pod stromečkem se objevily lístky na vystoupení vokálního uskupení 4TET (web vyžaduje bohužel flash). Protože jsem je neznal, šel jsem do Divadla Broadway v tomto případě jako tabula rasa.
Představení je kombinací skupinových i sólových zpěvů všech protagonistů: Jiří Škorpík, Dušan Kollár, Jiří Korn a David Uličník. Jednotlivé písně jsou propojeny vtipnými prupovídkami a "situačním" humorem. Přestože zakladatem je známý Jiří Korn (neoficiální web nabízí YouTube videa i 4TETu, můžete se tam tedy podívat, o čem je řeč), duší souboru je Jiří Škorpík, vskutku renesanční umělěcká bytost. I ze samotného vystoupení je to vidět: zpívá, doprovází kolegy na klávesy, klarinet a různá chrastítka a hlavně je autorem textových i hudebních úprav. Dalším je David Uličník, který předvedl krásnou italskou árii. Čtvrtým je Dušan Kollár, bass hrající v řadě muzikálů a též jste jej mohli vidět v televizní StarDance (Moondance Orchestra Martina Kumžáka).
Uskupení vydalo již tři CD, proto nečekejte, že na představení uslyšíte všechno. Rozptyl je však velmi široký, od lidovky, filmových hříček, přes árii, popík, Jacksona, Lennona až třeba zpět ke státní hymně. Vzhledem k tomu, že vystupují asi tak dvakrát ročně, je jejich koncert vskutku nevšedním zážitkem :)

28.12.10 - Kultura, muzikál: Ať žije rokenrol! (6/10)

Ať žije rokenrol_obr Začátkem prosince jsem byl pozván (díky:) na muzikál Ať žije rokenrol! z pera Karla Šípa a s hudbou Petra Jandy, který se hraje v Divadle Broadway. Těšil jsem se na nářez, Lucku Vondráčkovou, Petra Jandu. Nedočkal jsem se bohužel ani jednoho. Alternace svazačky Yvetty jsou samozřejmě dobré, ale.. Viděli jsme však Petru Janů a Viléma Čoka, oba velmi dobří! Co se týče mužských alternací Ronnyho, z tria Berouin, Lobl, Toužimský bych vybral prvně jmenovaného.
Muzikál není špatný, člověk se dobře baví celou dobu, i když jde o dílko trochu delší, což nevadí. Jenže když si mám teď po třech týdnech vzpomenout, tak není nějak na co.. muzikál si užijete jen v divadle, protože přesah nebo aspoň dojem není tak silný, aby vydržel déle než je diskuse cestou do šatny. Pro mladší ročníky může jít o zajímavou sondu do minulosti, zejména v realistickém pojetí prvního máje, ale další děj kolem rockerů je zjednodušen na kost - žádná psychická dilemata účastníků, pochyby alespoň sám nad sebou, jen deskripce doby a vtipy rozličné kvality s klasickými scénami (hloupí policajti, rocker beroucí drogy). Ani klíčová píseň, která se zove stejně jako muzikál, není taková bomba, jak jsem čekal.
Asi to vyznělo moc pesimisticky, ale prostě od muzikálu nic moc nečekejte (texty nějak převyšují hudbu), pobavíte se, ale nic víc. Možná se to od muzikálu čeká. Příliš jsme si zvykli na vysoká hodnocení, přitom 6 je také hezké hodnocení, vzpomeňte na StarDance ;)
Externí recenze i s ukázkou

27.12.10 - MtG: Prosincové novinky

MtG_card Za materiál děkuji Vláďovi, editor Harry, update 28.12.2010:
Příští nová sada (2 set z Mirrodinu) se jmenuje Mirrodin Besieged a termín pro prerelease je 29.-30. ledna. Sada by měla obsahovat 155 karet (obyčejně má tato sada 145 karet). V současnosti jsou známy pouze 4 karty (1, 2, 3, 4).
Zajímavostí prerelease bude, že se každý hráč rozhodne, zda chce hrát za Mirrodin nebo Phyrexii a podle toho dostane boostery (a tedy i karty) patřící dané frakci. Jestli se to bude týkat i 2HG, to nevím. Pro normální prodej již budou boostery standardního složení. Jsou zveřejněny karty, které by měly být rozdávány na prerelease a release turnajích; za Mirrodin, Phyrexii a na release toto promo. Z uvedeného info lze usuzovat, že na 2HG nebude žádná volba mezi stranami jako u prerelease. Pokud bude chtít někdo obě karty z prerelease, tak se bude muset zůčastnit 2 turnajů za dvě strany. Je známa první nová schopnost - Battle Cry - viz první odkaz na bílého rytíře.

Třetí sada z Mirrodinu se bude jmenovat buď Mirrodin Pure a nebo New Phyrexia. Wizardi napínají a nechtějí dopředu prozradit, jak konflikt dopadne a která strana zvítězí (ale oni už to vědí). Spekuluje se, že zvítězí spíš Phyrexie, neboť nemůže pořád vyhrávat ta "kladná" strana. Avšak to jsou stále jen spekulace. Tato nová sada bude obsahovat 175 karet a v prodeji bude od 13. května - prerelease se koná 7.-8. května (2HG zase následující víkend - tedy asi 14. května).
A taková zajímavost k nové sadě - kódová jména, pod kterou byly vyvíjeny, jsou Lights - Camera - Action (informace o nové sadě).

Wizardi přišli s oficiální podporou formátu Elder Dragon Highlander (jendokarťák s generálem) - pod názvem Commander. 17. června vyjdou přerekonstruované balíčky s generálem. Mezi kartami budou i nové dosud nevydané karty, které budou podporovat tento formát. Cena asi 30 dolarů. Oficiální oznámení, Diskuse na CMUS.
Hraje se to jako klasický jednokarťák (každá karta v balíčky vyjma základních zemí pouze jedenkrát, počet karet 101) s tím, že existuje generál (commander), který je samostatně - soupeř ho může zabít ale dá se znova vyvolat - je to většinou nějaká legenda. Můžu hrát jen karty barvy, co má generál (pokud je zelenomodrý - tak jen modré, zelené, kombinaci nebo artefakty). Pravidla.

A co by to bylo za vánoce, kdyby Wizardi nepřišli s novou kartou pro tyto svátky (má zajímavou schopnost a dobrou průpovídku :-). Bohužel je tato karta jen pro zaměstnace Wizardů.
A to je vše. Příjemné hraní.

23.12.10 - Kultura, literatura: Konec jedné legendy

Ikarie_posledni Ikarie_posledni V roce 1990 založilo několik nadšenců (z těch známých Ondřej Neff, Vlado Ríša, Ivan Adamovič) časopis pro příznivce SF a fantasy - Ikarii (Wiki). Jméno získal po českém filmu Ikarie XB-1. Dvacet let přinášel časopis povídky ze světa SF a fantasy a zejména na začátku znamenal pro české čtenáře obrovský přínos v podobě překladů kvalitních povídek ze zahraničí a poté i čekých autorů. Časopis dále tvořily recenze na knihy, filmy apod.
Nakladatelství Mladá fronta se rozhodla v listopadu 2010 v naprosté tichosti (zkuste si zagooglit!) vydávání ukončit. Protože neexistuje žádná oficiální zpráva, dá se spekulovat, že prostě časopis nebyl již delší dobu rentabilní a MF jej odmítla dále dotovat z jiných periodik. Pokles prodeje je IMHO dán zejména poklesem zájmu o čtení vůbec, velkou konkurencí na poli SF&F a asi i poklesem kvality časopisu, na což se v diskuzích stěžuje. Konkurence je v několika rovinách. Na poli časopisů je tu třeba Pevnost. Mladší čtenáře přetahuje "romantická fantasy" s upírama. Dlouhodobý odklon od čtení způsobují též filmy a hry.
Není všem dnům konec, stará redakce se sebrala a začíná vydávat nový časopis - XB1. Jméno podobné, ne stejné, na to má stále práva Mladá fronta. Tak uvidíme, co nám z nového časopisu pod starým vedením vyleze.
Další informace: PR článek na FantasyPlanet, stejný vyšel i na Legii. Lehce publičištější najdete článek na Pirátských novinách, kde jsem se o tom vlastně dozvěděl poprvé.

18.12.10 - Kultura, televize: StarDance IV

RED Citace z článku ČT24.cz: "Herec Pavel Kříž s tanečnicí Alicí Stodůlkovou zvítězili ve čtvrté řadě taneční show StarDance. O titul Král a Královna tanečního parketu se ve finále soutěže s podtitulem "... když hvězdy tančí" utkali se zpěvačkou Anetou Langerovou a tanečníkem Michalem Kurtišem. Devětačtyřicetiletý herec, známý především z trilogie Básníci, byl přitom podle sázkových kanceláří před finálovým večerem spíše outsiderem."
Nejsem typický sledovatel českých reality show, například letošní mánie s talenty mě úspěšně minula, a i StarDance jsem do půlky úspěšně ignoroval, ale druhá půle mě zaujala. Zejména jsem byl zvědavý na Anetu Langerovou, která zkusila ovládnout i jiné než zpěvácké vody (zajímalo by mě, jak se ji podařilo přesvědčit), ale potom mě zaujaly i další páry. Jedním z nich byla Monika Absolonová & Václav Masaryk. Hudební kariéru Moniky A. vlastně vůbec neznám, ale v soutěžii působila velice sympaticky, energicky a pozitivně. Tanec i celou soutěž si užívala a své okolí nabíjela. Proto mě mrzelo, že vypadla, ale popravdě řečeno, těžko se mi vybíralo mezi třemi posledními páry, těžko.
Druhým zajímavým párem je Pavel Kříž & Alice Stodůlková. Pavla Kříže zná každý z básnické pentalogie, která zejména v osmdesátých letech oslovila i mě. Ale že si téměř v padesáti stoupne vedle ambiciozní (viděl jsem to na ní jenom já?) třiadvacetileté tanečnice na parket a dělat tam rybičky a stojky, to mě fakt dostal :) Navíc si myslím, že to měl těžší v tom, že od chlapa se čeká, že partnerku povede. Pokud však s tancem začínáte, není to zas tak lehké a porota nesmí vidět, že je to ve skutečnosti obráceně. Samozřejmě to platí i pro Sašu Hemalu (ten je na tom samozřejmě ještě hůře co se týče věku), Sašu Rašilova a další.
Finálový večer byl profesionální jako vždy, perfektní scénář, choreografie, gentleman Eben i příjemná Kostková a úžasní zpěváci Moondance orchestra (zejména Dasha;), kteří zvládli všechnu hudbu, kterou si tanečníci vybrali. Anetě to jako bejby slušelo a Pavlovo tango ostře zahájilo celý přenos. Jak to celé dopadlo již víte, takže jen přidám odkaz na specializovanou stránku České televize, kde se dozvíte v případě zájmu mnohem více.

09.12.10 - Film: RED (8/10)

RED Na tento film jsme se vydali ve skupině a díky tomu jsme vytvořili padesát procent diváctva v sále. Multiplexy promítají prázdným sálům a malá kina promítat nesmějí. Málokdo vydrží čekat dva měsíce, než se do menších kin (v Praze) film dostane. Ale k věci.
Od RED (2010) (CSFD) jsem čekal akční komedii s dobrými herci a to se také stalo. Bruce jsem dlouho neviděl, tak jsem se těšil (šest minut v Expendables se nepočítá a Poldy jsem ještě neviděl). Příjemně mě překvapil John Malkovich (jasně, má hodně fanoušků, ale já znám akorát Po přečtení spalte - a tam byl dobrej) a jako vždy přesvědčivý Morgan Freeman. Partnerkou Willisovi je poměrně neznámá dáma středního věku Mary-Louise Parker (jeden film ročně). Klíčovým protivníkem je Karl Urban.
Penzionovaní agenti CIA se stanou terčem čistícího komanda a Bruce se snaží přijít na to proč a samozřejmě tomu zabránit. Takhle jednoduché to je. Film trpí některými klasickými klišé - někdo umře, protože mu stejně moc života nezbývá, hrdinové téměř neprůstřelní, sklad zbraní v garáži, pikle vedoucí až k vládě USA, přílišné napovídání apod. Ale v zásadě to nevadí, protože si to na žádné vážnější poselství divákům vůbec nehraje. Zejména dialogy nejsou příliš duchaplné. Užijete si tak střelby, zbraní, hlášek a trochu romantiky. Musím ocenit, že si film odpustil prvky klasických akčních béček: automobilová honička s uraženým hydrantem, hlavní hrdina v posteli s hlavní ženskou postavou, visení za jednu ruku ve výšce. Zbyde vám tak přes hodinu slušné zábavy, i když je střední část slabší a vloupání do CIA je na bázi science fiction.
Ideální použití: s partičkou do menšího kina nebo nějaké skupinové (tj. minimálně dva kusy:) promítání z DVD(ripu;) a pivem v ruce. Nudit se nebudete.

09.12.10 - Film: Expendables (9/10)

Expendables_obr Už je to déle, co jsme se vypravili na tento hit do kina, ale dostal jsem se k sepsání až teď. Budu stručný, ale stejně jste to všichni už viděli ;)
Film Expendables (Postradatelní) je poctou akčních filmů osmdesátých a devadesátých let. Kdo vyrůstal na bijáku (nebo spíš ojetá VHSka) jako Rambo, Terminátor, Komando, Smrtonosná past apod., pochopí bez dalších slov. Hromada akce, neprůstřelní hrdinové, zbraně, vojenská technika, pyrotechnika a hlavně charismatičtí hláškující hrdinové s kamennými ksichty :)
Sylvestrovi se povedlo to, co málokterému režisérovi: dostat do jednoho snímku akční hrdiny konce minulého století. Každý ví, že ve filmu se objeví "svatá" akční trojice - Stallone, Schwarzenegger a Willis. Úspěch zejména u politika Arnolda. Každý také ví, že si je dohromady moc neužijí a těžiště filmu leží na jiných. Slymu sekunduje legenda béčkových filmů, universální voják Dolph Lundgren. Mladší zastupuje obzvláště akční Jason Statham a Jet Li. Objeví se i na filmové výsluní vrátivší Mickey Rourke (Harley Davidson a Marlboro Man, Wrestler). Asi každý fanoušek akčního filmu by si dokázal představit další tváře, které má rád, ale je to prostě takhle :)
Děj v podstatě není důležitý, stejně se všichni jdou podívat, jak to 64 letý (!) Sly rozbalí a kolik zadků zase nakope Statham. Navíc je to klišé jak blázen - imaginární tropická země, diktátor, drogy a zbraně, ubozí obyvatelé, krásná žena (v podání neznámé mexičanky Giselle Itié) => je třeba pomoci. Ze známých klišé přidejte visení za ruku, neprůstřelnost a postelovou scénu hlavního hrdiny :) No, ale hezky se na to kouká, uteče to jako voda. Ale to vy jistě už víte ;)
A věděli jste, že se plánuje dvojka? A že si více zahraje Willis. Aspoň doufám ;)

07.12.10 - Film, dokument: Barma-Utajená válka

Za příspěvek děkuji Lucce. Korektura Harry.
Barma: Utajená válka (Burma´s secret war) (10/10) [CSFD]
Barma´s secret war Jedná se o válku proti etnickým skupinám, zejména Karenům. Armáda vězní 16 let vítězku předešlých voleb Aun Schan Su Ťij, vypalují vesnice. Uprchlí vesničané prchají do džungle okolo které armáda vysázela miny, aby je odřízla od přísunu potravin a tak tam uprchlíci jen přežívají, hladovějí. Karenští vojáci se napojili na barmské vysílačky, aby odposlouchávali plány barmské armády. Na vězních se provádí elektrické šoky. Uprchlíci jsou pod ochranou FBR. Režim všechny odpůrce mučí, vězní a zabíjí. Aun Schan Su Ťij se bojí nejvíce, od jejího vítězství ve volbách 1990 ji 16 let je v domácím vězení. Nikdo ji nesmí navštívit. Žije v naprosté izolaci, zatímco její dům se rozpadá.
Aktivisté jsou vězněni, mučeni a zabíjeni vládnoucí juntou. 1/3 dětí je podvyživená a 10 % jich zemře do 5 let. Barmská armáda utratí 1 rozpočtu sama na sebe. Vzkaz junty: „Rozdrťte všechny vnitřní i vnější nepříznivé živly do jednoho.“ Junta nutí všechny politické vězně k nuceným pracím na vodním příkopě.

Turisté sem jezdí většinou z Británie a tak proudí prostředky barmské armádě. Obchoduje se s drahokamy, dřevem a naftou. Lidé nemají, jak vyjádřit nespokojenost se systémem a snahou BA je, aby se nechali se vyprovokovat a uchýlili se k násilí a BA tak mohla zakázat Národní ligu pro demokracii (NLD). Političtí exulanti prchají do Thajska a odtud plánují svržení režimu. Možnost protestovat je v Barmě jedině při pohřbu. Aktivisté se snaží sehnat důkazy o nucených pracích. Trest následuje nejen pro odpůrce, ale i celé jejich rodiny. UNOCAL a TOTAL jsou mezinárodní společnosti zapojené do systematicky organizovaných nucených prací. Nový plynovod je financován americkou a francouzskou společností a jeho okolí BA také zaminovala. 1,4mld dolarů zde investovala Británie od nastolení vlády junty, svoje investice by mohla zastavit, ale prý není proč. Británie je 2.největší investor v Barmě a nepřímo sponzoruje válku najatých zločinců zabíjející i děti jedno po druhém. Za dobu války byl 1 milion lidí vyhnán, 600 tisíc zabito. Barmská vláda přitom nemá jiného nepřítele kromě vlastního lidu.

Diskuse při promítání Člověka v tísni 11.11.2010
Khun Saing (bývalý politický vězeň a účastník demonstrací z roku 1988) od r. 2006 pomáhá politickým vězňům. Poděkoval Václavu Havlovi „Šampiónovi demokracie“ za morální podporu demokratického hnutí v Barmě. Sdílí s ním názory na diktaturu vězení a demokracii (z přečtené Moci bezmocných). S Chartou 77 byla srovnávána podpisová akce studentů za propuštění disidentů, která vedla k nepokojům v roce 2007.
Jiří Šitler (bývalý velvyslanec ČR pro Barmu) je toho názoru, že: „Politika západních zemí není ten hlavní problém, se kterým se Barma potýká a výtka vůči Británii není zcela oprávněná.“ Barma by musela změnit smýšlení svých vojáků BA i strategii.
Co nutilo současný režim k volbám, proč se musel legitimovat? Po 20 letech chtěla junta svoji moc zlegalizovat a údajně předat civilistům, ale samotné volby byly úplně zfalšované. Pokud by se povedlo legitimovat před světem (OSN, západní vlády na to provedly velký nátlak), pak by mohl „loutkový parlament“ provést represe vůči všem etnickým odpůrcům.
Člověk v tísni podporuje rodiny politických vězňů, malé barmské nevládní organizace (pomoc pacientům nakažených HIV), pracuje na thajsko-barmské hranici.
Od voleb se slibovalo lepší postavení etnických skupin, zatím to vypadá na vítězství provládních stran. Nové volby podle Ústavy z roku 2008, tvořené Sněmem o 90% podpoře příznivců režimu (režimem nominovaných). Ústava je naprosto nedemokratická a Ústavní rada je nadřazená vůli Parlamentu. K jejímu schválení v r. 2008 došlo v době, kdy se Barmou prohnal hurikán, který zabil 120 tis. os. 1 kandidát do voleb stojí 500 dolarů a opozice neměla šanci sehnat finance k získání potřebných mandátů. Už při vypsání kandidátek bylo v podstatě jasné, kdo volby vyhraje.
Volby tedy omezovalo zastrašování, finanční limity, nedostatek času (opozice měla pár měsíců na přípravu zatímco vláda celá léta). EU po volbách vydala tvrdé prohlášení, že nedošlo k inklusivnímu volení (s účastí opozice). K podporovatelům patří Čína, která se k výsledku nevyjadřovala.

Thajsko přijímá uprchlíky z lidsko-právních důvodů a ti budou moci zůstat i po volbách, lidé jsou zde sice strpěni, ale nemají žádná práva – tvoří uprchlické tábory. V Thajsku je zhruba 3 miliony Barmánců, ale registrovaných je pouze 150 tisíc. ČR zatím přivedla 2 x 40 uprchlíků v předešlých dvou letech. Aun Schan Su Ťij si myslí, že do Barmy by turisti měli vyrazit až bude demokratická, protože z masových zájezdů plynou peníze generálům.
Aktuálně zpráva o propuštění Su Ťij z vězení a její setkání se synem

Dále si můžete přečíst o dalším filmu na toto téma - Barmský VJ, který jsem viděl na Jednom světě minulý rok.

Prosinec 2010

23.11.10 - Světový den bez kožešin

Sign the International Petition Světový den bez kožešin letos připadá na pátek 26. listopadu. Při příležitosti tohoto významného dne se chystá v Praze protestní průvod a veřejné promítání – start v 15.30 na náměstí Republiky. Od 14.00 zde bude také umístěn informační stánek Svobody zvířat. Více informací najdete na webu Proti srsti - pozvánka. Ochránci zvířat přinášejí další smutné záběry dokazující špatné podmínky na kožešinových farmách (ukázky v tiskové zprávě). Co můžeme udělat my?

21.11.10 - Zábava: Dohrál jsem StarCraft II

Všichni dávno mají dohráno, ja vzhledem k času jsem se k tomu nedostal až nyní na počátku zimy. Každopádně to stálo zato, pozici nejoblíbenější strategie nahradil StarCraft II (po jedničce ;) Dojmy z dohrání hry najdete na mé speciální starcraftí stránce. Nebojte, kromě výčtu misí tam žádný spoiler nenajdete. Kde je herdek druhý díl? ;)

20.11.10 - Filmové dokumenty: Zahnat ďábla do pekla (9/10) [CSFD]

Zahnat ďábla do pekla Po delší době jsem viděl zase jeden dokument, tento mi unikl na loňském Jednom světě. Pray the Devil Back to Hell patří mezi ty emotivní, reálné, s výrazným poselstvím. Pouze před šesti lety, pár tisíc mil na jih, probíhala další z afrických občanských válek. Zbytečné násilí a boj o moc přiměla spojit síly lyberijské ženy, které prokázaly obrovskou odvahu a válce se postavily zcela nenásilně, dlouhodobě, aktivně a vzhledem k historii světa paradoxně - uspěly. Snímek určitě patří do kategorie: "Měli byste vědět".
Oficiální text: Pozoruhodný příběh o velké odvaze liberijských muslimských i křesťanských žen, které se bez ohledu na vyznání rozhodly společně se zasadit o ukončení krvavé občanské války a do země v troskách opět zavést mír. Režisérka Gini Retickerová prostřednictvím mozaiky osobních výpovědí žen nejrůznějších profesí a vyznání popisuje historické události, které vedly až k ukončení krvavých bojů. Čtrnáct let trvající občanská válka se stovkami tisíc mrtvých, masakry na civilním obyvatelstvu či znásilňováním žen skončila také díky ženám, které donutily válčící strany nejen zasednout k jednacímu stolu, ale po určité době dokonce uzavřít mírovou dohodu.
Trailer

19.11.10 - Turistika: Lichtenštejnské památníčky

Lounovice_jubilejni_kamen Na sklonku monarchistické vlády vlastnil řadu pozemků a zejména lesů u nás kníže Jan II. z Lichtenštejna. Povedlo se mu na svých panstvích panovat přes 50 let. Proto můžete v lesích narazit na kamenný pomníček připomínající 40. nebo 50. výročí vlády tohoto osvíceného panovníka. Kolega a kamarád Matouš Jirák založil s p. Olbrichtem stránky, které se těmto pomnníčkům obsáhle věnují. Proto již nebudu zdržovat a odkáži na ně. Dočtete se nejen o panu knížeti, ale i kde se pomníčky nacházejí a jak vypadají. Rozhodně nejsou popsány všechny, můžete se tedy zapojit do bádání i vy.

17.11.10 - Svátek: Demokracie na Národní třídě

Narodni_trida_2010 Narodni_trida_2010 Byli jsme uctít památku počátečních událostí sametové revoluce na Národní třídě. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že k pamětní desce se nelze dostat! Cestu blokoval člověk se soukromé ochranky (on a pán dohlížející již leta na svíčky vypadali na to, že před 21 lety stáli na opačné straně plexisklových štítů) a dva policisté. Bylo nám vysvětleno, že majitel domu si nepřeje, aby tam lidé chodili. Zajímavé, že státní představitelé mu dopoledne nevadili. Podrobnosti nejsou známy, pouze šéf policejní hlídky pořád někam volal a lidé se ptali, proč nemohou zapálit svíčku stejně jako stovky jiných před nimi. Po apelu lidí, kteří zůstali uvnitř (viz foto), odmítli odejít a zřejmě volali do médií, nakonec byl asi po hodině vstup uvolněn.
V médiích se o tomto incidentu nic neobjevilo, takže to berte jako svědectví, co se stále děje. Další do mozaiky aktuálních událostí je nepozvání Václava Havla do katedrály na státní oslavu svátku a současný podvod na pražských voličích (motto). Svátek jsme zakončili archivní lahví šedé rulandy a výletu do centra rozhodně nelitovali.

07.11.10 - Ochrana přírody: Stromy

Podzim už opravdu nastal a s ním se blíží doba vegetačního klidu, kdy bude možné kácet. V minulých letech se v mnoha případech podařilo zabránit zbytečnému kácení zdravých stromů jen díky pozornosti místních občanů. Co v takových případech dělat? Ze stránek sdružení Arnica se můžete přímo obrátit na Českou inspekci životního prostředí nebo napsat o svých zkušenostech. Návod.

05.11.10 - Turistika: Průhonický park je v UNESCO

UNESCO na srpnovém zasedání této organizace v Brazílii potvrdilo, že Průhonický park je na seznamu chráněných památek, uvedl Radiožurnál. Park je součásti pražské památkové rezervace.Průhonický park je na seznamu například spolu se zahradami ve Versailles nebo Lednicko-valtickým areálem.
Zdroj a další informace: http://www.spotrebitele.info

02.11.10 - Turistika: Pozdrav z Třebíče

Trebic Jů - to je ale krásně symetrické datum, že?! Ale kvůli tomu nepíši - chci krátce pozvat do moravské Třebíče (Wiki, VisitTrebic), města zapsanému do seznamu UNESCO v roce 2003. Tři velké památky mají na tom zásluhu: Bazilika sv. Prokopa, židovský hřbitov a zejména velice zachovaná židovská čtvrť! Vřele doporučuji nasát atmosféru úzkých večerních uliček židovského ghetta přímo na místě (ubytování u Zadní synagogy ideální). Město nabízí i další zajímavé památky: zámek, větrný mlýn, věž, kostely, renesanční domy na jednom z největších náměstí v Evropě, smírčí kříže a další. Doporučuji ;)

01.11.10 - Film, dokument: Anna v přední linii

Za příspěvek děkuji Lucce. Korektura Harry.
Anna v přední linii (9/10) [CSFD]
Anna v přední linii Anna Politkovská, ruská novinářka týdeníku Novaja Gazeta, jež se nebála otevřeně kritizovat ruskou vládu za její postup ve válce v Čečensku (počínaje rokem 1994), byla 7. října 2007 zavražděna. Annu již předtím věznili, otrávili, všechno přežila, takže už se o ní její známí ani nebáli, protože si mysleli, že ji ochrání to, jak je známá.
Anna byla naštvaná sama na sebe, že není schopná válku zastavit. Přepadení Čečenci museli platit 2000 rublů, aby Rusáci neodvedli místní chlapy, jinak vypalovali. Největší tragédie Čečny jsou mizející lidé beze stopy – speciální operace zajištění určitých lidí. Z peněz daňových poplatníků se financuje středověké týrání lidí, nenávist probouzená už v malých sirotcích. Běžné upalování, ubližování lidem – není tělo, není problém. Politkovská jako hledač stop a důkazů. Všichni se spolupodílíme svým přehlížením zmizení stovek a tisíců lidí, všech se to dotýká. Byl plán zabít 10000 povstalců, zbylé 4000, které se nepovedlo zabít v průběhu válčení museli „splnit cíl“ na místních civilistech.
Soud kvůli znásilněné a umučené dívce plukovníkem Jurijem Budanovem se táhne již 9 měsíců a stojí proti sobě 2 naprosto rozlišné posudky, snaha z vraha dělat národního hrdinu. V Rusku se nedává hrdinství za záchranu, ale za zabíjení. Při nesplnění rozkazu hrozí zabití i důstojníkovi. Z vojáků jsou osamělí, zešedivělí dvacátníci, odpovídají za vězně svým životem a vystavují se krutému zacházení ze strany důstojníků. Annu to fyzicky i psychicky ničilo, sbírala podněty o bezpráví o příkořích nejen z Čečny. Člověk si musí něco prožít, aby se to v něm hnulo tímto směrem a byl schopen se sebeobětovat pro druhé. Jedná se spíš o konflikt mezi státní mocí a lidmi, ne mezi Ruskem a Čečenskem. Běžné odposlouchávání mobilů FSB, takže se paradoxně můžete cítit bezpečněji v Čečně. Anninu smrt vyšetřoval Izmajlov, který bohužel záhy dostal infarkt a je otázkou, zda to byla náhoda či mu ho někdo přivodil. Snaha nepřipustit operaci Následník – odchod Putina a jeho týmu. Asi lze změnit jednotlivosti skrze zveřejňování článků a dovolávání se spravedlnosti jednotlivých případů, ale změna celého systému se vypadá jako nemožná.

Debata s Alexanderem Čerkasovem (Lidsko-právní organizace Memorial)
Cerkasov Za celou dobu války byl odsouzen jediný voják, což vyšetřovala jednak Anna i Nataša Estimirová a obě jsou mrtvé. Anninu práci převzala Lena Milašina, snaží se jít v jejích šlépějích a psát články o konkrétních lidech a vyjadřovat tak svojí účast, snažit se o uctění památky zemřelých. Výroky prezidentů: Putin: „Anna Politkovská uškodila Rusku svou smrtí víc než svými články.“ Medveděv: „Ale policisty přece také zabíjejí.“ V Rusku je jakákoli nezávislá občanská aktivita považována za extrémistickou. Budanov byl odsouzen na 8 let, ale podmínečně propuštěn, Merkelov byl při vyšetřování zabit. Je možné vůbec za stávajících podmínek v Rusku personifikovat pachatele bezpráví za pomoci sousedních států? Má se nás to dotýkat nejen politicky a ekonomicky, ale hlavně lidsky. Novuju Gazetu financuje Michail Gorbačov a miliardář Lebeděv, což by mohlo ale také nemuselo zabezpečovat její nezávislost.

A na konec jedna aktuální informace, v E15 ze dne 19.10.2010 se objevila zpráva, že se Novaja Gazeta obává, že by mohla být úřady uzavřena, jelikož Federální úřad pro kontrolu médií totiž redakci nařkl z publikování extrémistických názorů. Redakce se proti rozhodnutí odvolala, ale moskevský soud potvrdil oprávněnost varování. Podle ruské legislativy stačí 2 varování, aby byl jakýkoli tiskový orgán zrušen!
Další update: Do banky Lebeděva vtrhli maskovaní policisté. Nikoho prý nezatkli, "něco" hledají. Zdá se, že se jedná o další z kroků, které mají majitele Novyje Gazety zastrašit. Více informací na IDNES.

Listopad 2010

15.10.10 - MtG: Co se plánuje

MtG Wizardi oznámili vydání nového dualdecku na 1. dubna 2011 a tématem budou Rytíři vs. Draci (oficiální článek).
Vydání nové sady Mirrodin Besieged je plánováno na konec ledna 2011. A jestli bude dodrženo schéma turnajů (jak bylo v poslední době nastoleno), tak dvouhlavý obr se bude konat v sobotu 5.2.2011.
A jen pro připomenutí - v listopadu (19.11.) vychází 60 karetní balíček pojmenovaný Fire & Lightning, ve kterém budou všechny karty foilové.
Za článek díky Vláďovi, editor Harry :)

15.10.10 - Film: Dva filmy o KLDR

Za příspěvky děkuji Lucce.
Příběhy z Jodoku (9/10) [CSFD]
Pribehy_z_Jodoku V novodobých koncentračních táborech (nacist., stalin. typu) je až 300 tis. Severokorejců. Odříznutí od informací, propaganda jako povinné náboženství. Do koncentračních táborů jsou posílány tři generace obviněného, protože jsou také vinnými. Každá zmínka o Kim Čong-ilově životě, manželství aj. znamenala trestný čin, za který vás čeká 8 let v Jodoku. Znásilňování vězeňkyň se bere jako soulož s třídním nepřítelem, tyto ženy se pak snaží plodu zbavit a raději umírají. Děti jsou využívány k práci v dolech při těžbě uhlí na těžko dostupných místech. Všichni musejí složit přísahu mlčení o táboru v KLDR, jinak se stáváte třídním nepřítelem. Z KLDR se podařilo uprchnout do Jižní Koreji 20 tis. lidí. Uprchlíci prchají přes Čínu, Laos (nebo Barmu) do Jižní Koreji. Kim Čong-il přišel v dětství o matku a proto je prý neschopen respektu k lidem, porozumění, lásky. Muzikál byl vnímán jako snaha o zabránění znovusjednocení, jako vlastizrádce. V KLDR rozdělují lidi do skupin na: třídní nepřátele, nespolehlivé a spolehlivé, což má vliv na vzdělání, příděl potravin aj. Skutečné sjednocení si nepřeje sever ani jih (pro JK by to znamenalo ekonomický kolaps), nebýt jaderné hrozby z KLDR tak to ani nikoho nezajímá. Kim Čong-il se bojí přenosu informací, jsou zakázána média, pro které ani není dostatek el.energie, jako alternativy se využívají rádia na solární pohon a nebo se vypouštějí přes hranice balóny s informacemi.
Debata po promítání s Člověkem v tísni:
Vznik muzikálu v JK nebyl jednoduchý, snažili se o vstřícnou politiku, nemají informace a bylo komplikované i financování. Uprchlíci bez vzdělání mají problém sehnat zaměstnání a „smíšené“ sňatky také nejsou v oblibě. JK politika byla nejdříve „Sluneční svit“, ovšem nyní jsou diplomatické vztahy vyostřené, což se promítá např. i do obsahu učebnic. Skrze tento muzikál se dali dohromady uprchlíci, vězni i straně znelíbení dozorci. Kim Čong-ilův syn byl jmenován generálem, elita se snaží za každou cenu udržet, aby systém přežil. Systém přežívá mj. z pěstování, pašování drog, falšování dolaru a nerostného bohatství.

Vítejte v KLDR (6/10) [CSFD]
Vítejte v KLDR Záznam účastníků zájezdu do KLDR. Kde je zakázáno dovážet mobilní telefony, GPS-ky, videokamery. Fotografování z vlaku nebo autobusu je striktně zakázáno. Hotelové pokoje mohou být odposlouchávány. Dokumentovaný zájezd je na úrovni státní delegace. Za skupinu mají zodpovědnost 3 místní průvodci a někteří z nich mohou rozumět česky. Důvody k navštívení KLDR jako izolované země, kam se málokdo dostane a jen na předem vybraná místa. Průvodci jsou jedinými Severokorejci, se kterými přijde turista do přímého kontaktu. Je vhodné udržovat s průvodci přátelské vztahy, otázky soukromého charakteru se nedoporučují. V TV je vysílán pouze 1 program. Účastníci čekali drsnější podmínky, kontroly (např. jim nechali kamery). Vedle hotelu byly slyšet hladovějící děti. Pokud průvodce naznačí, že není vhodné se na nějakém místě zdržovat, je potřeba to respektovat (diskuse se studenty v knihovně, která byla přerušena). Průvodce nese za chování turisty zodpovědnost před vyššími orgány. Pchjongjang je jediné místo v KLDR, kde se svítí. Znaky KLDR jsou srp, kladivo a štětec (intelektuální symbol). Za rozdělení Koreje může údajně nepřátelská politika USA a Severokorejci si prý přejí být svobodní. Turisti byli zklamáni, že se pořád nic neděje. Srovnání s Ruskem, totalitou u nás, u některých navozuje nostalgii.
Já to vnímám jako obscénní způsob turistiky podporující polit. a ek.systém KLDR a vzhledem k tomu, že se podíváte jen na předem vybraná místa, jako velice zkreslené oproti skutečné realitě a mnohem méně vypovídající než Příběhy z Jodoku.

10.10.10 - Vůbec nic, jen to datum dobře vypadá :-D

08.10.10 - Hudba: Tarja se v Praze předvedla v plné parádě

Tarja Kulturní dům Vltavská není zrovna nejmodernější klub v nejluxusnější pražské čtvrti, ale přesto do něj zavítala současná královna metalu Tarja Turunen (wiki), bývalá členka Nightwish, která úspěšně pokračuje ve své sólové dráze. Po pro mě nevýrazných albech Henkäys ikuisuudesta a Winter storm vydala na konci srpna novou desku What Lies Beneath (viz níže), kterou přijela představit v rámci evropského turné i do Prahy a Ostravy.
Kdo čekal ledovou královnu po vzoru jejích videoklipů Winter storm, byl (příjemně?) překvapen. Tarja se vřítila na podium s nebývalým zápalem a radostí. Protože album nemám naposlouchané, popíšu spíš dojmy, odborné recenze si jistě najdete na některém music serveru.
Od osmi hodin hráli předskonani, kteří se půl hodiny snažili, měli též ženský vokál, ale žádná sláva to nebyla. Po nezbytné půlhodinové pause přišla krátce po deváté Tarja a rozbalila to ve velkém stylu. Černé oblečení, tmavé vlasy vlající ve větru, Tarja jak ji známe :) První půle koncertu byla dynamická s převahou nových písní. Převlíkací pausu vyplnil skvělý bubeník, který prožíval své bubny maximálně, mohutný hadbanging zvýrazňoval jeho pankáčský účes. Pak se přidali ostatní ve složení dvou kytaristů, čelisty a klávesáka.
Nakonec přišla i Tarja v úsporném černém topíku (v tom vedru se netřeba divit). Druhá půle obsahovala ukázku z prvního alba. Akustická kytara, dvě čela a Tarja ve své operní poloze. To mně zas až tak nebavilo, ale bylo to dobré.
Přídavek tvořily dva kousky, přičemž prvním z nich byla mnou dávno očekávaná Until My Last Breath.Tarja se mile rozloučila, vyprodaný klub si opravdu užívala. Právě ty malé drobnosti jako je pozdrav a úvodní věta v češtině, česká vlajka a rozloučení se česky z Tarji dělají osobnost(i když ona jí již je - patří mezi deset nejlepších sopranistek na světě), na kterou se lidé těší. Tarja se nenechala prosit o přídavek, celou dobu komunikovala s publikem a usmívala se. Koncert a přístup Tarji mě nadchnul a doufám, že k nám zase brzy zavítá! Kdo nešel, o mnoho přišel.

05.10.10 - Hudba: Tarja v Praze

What Lies Beneath Tarja vydala druhý videoklip k písni UNTIL MY LAST BREATH, tak se na něj určitě podívejte.
A pokud to ještě někdo neví, Tarja zavítá v pátek 8.10.2010 do Prahy, do Kulturního centra Vltavská (více info).

Říjen 2010

17.09.10 - Seriál: Castle

Castle" Detektivky jsou žánr, který moc neberu (samozřejmě nepočítám předrevoluční hity jako Profesionálové nebo Dempsey a Makepeacová ;o). Přesto musím říct, že relativně čerstvý seriál Castle (CSFD, fan web, info) mě zaujal. Charismatických smíšených dvojic vyšetřujících vraždy jsme již pár viděli, ale tady je Nathan Fillion (viz Firefly) a ten prostě nemá konkurenci. Hlášky a cynismus, vše v kriminálce funguje. Případy samotné nejsou nic moc extra (mně stačí, ale já jsem detektivkový novic) a mezihry z Castlova osobního života (bydlí s dcerou a matkou) trochu klišé, ale napnelismus mezi hlavními hrdiny těch 40 minut v pohodě utáhne.
Castle běží od roku 2009 a nyní v USA startuje třetí řada. Čeští diváci se tentokráte relativně brzy dostanou k seriálu díky TV Prima a to ve středu od 22:25. První série čítá 10 dílů, druhá již klasických 24. Tento seriál je pro mě příjemným překvapením (narozdíl od čtvrté série IT Crowd, ale o tom někdy příště).

16.09.10 - Hudba: Nightwish a Tarja

What Lies Beneath Po dlouhé době jsem se podíval na nejlepší český fanweb a zjistil, že nightwišáci si užívali na kempu, ale zdá se, že i něco tvoří. V českých luzích se rozjíždí koncerty všech tří "revival" uskupení.
Zajímavější je Tarja, která vydává třetí album What Lies Beneath s jedenácti písněmi. Více informací najdete tady, mrkněte se zejména na zveřejněné videoklipy. Osobně se mi nejvíc líbí ten první - Until My Last Breath (pouze si mohli odpustit tu umělecky roztřesenou kameru). Možná první samostatná deska od Tarji, která bude mít nějaký náboj.
Jelikož je to novinka, velice dobře se dá nyní sehnat na torrentu (měl jsem to na běžné lince za 5 minut!) dokonce v Deluxe verzi. Již byla vydána i česká recenze na Musicserveru a na rock.cz. Docela s první souhlasím, úvodní skladba je těžký výlet do alternativy, musíte vydržet dál :)

16.09.10 - MtG: Blíží se Scars of Mirrodin

Scars of Mirrodin Již objevují karty z nové edice, která bude tentokrát zaměřená na artefakty. Dosud představené karty na visual spoileru Wizardů.
Na kartách si lze všimnout na pozadí textu určitého symbolu, který značí, k jaké frakci karta patří Mirrodin x Phyrexia, což je vlastně už příběh, který se odehrává na pozadí. V rámci karet byly představeny i dva planeswalkeři (jeden je starý s novými schopnostmi). Také lze nalézt představení nových mechanik z tohoto světa.
A ještě jedna zajímavost na www.hraj.cz vyšel článek k novému dueldecku Elspeth vs. Tezzeret, kde je popsáno mimo jiné i nástin příběhu, který se odehrává na Mirrodinu.
Za informace děkuji Vláďovi.

15.09.10 - Turistika: Pozdrav z Tábora

Tabor Táborská setkání (tak se městské slavnosti nazývají) proběhly v Táboře letos již po devatenácté. Přestože jsem viděl asi jen polovinu akce, mohu říct, že patří k tomu nejlepšímu, co jsem viděl. Přece jen to je královské město ;)
Byla po dlouhé době otevřena znovuobnovená expozice Husitského muzea v Táboře s originálním názvem Husité ;) Přestože expozice není ještě úplná, je vidět, že pomalu, ale jistě se i u nás objevují trendy moderní muzejní expozice, která má být atraktivní, tj. multimediální a interaktivní s mnoha příklady. Doplňuji tak mou letošní husitskou skládačku: husitská trilogie, přednášky, výstavka, muzikál a teď i muzejní expozice.

Září 2010

31.08.10 - Kultura: Recenze 3 filmů

Za příspěvek děkuji Lucce, která shlédla filmy v tomto pořadí a stejně je i hodnotí:
3 sezóny v pekle (CSFD)
3sezony U 3 sezón v pekle jsem měla původně obavy o výkon „bobulového“ Kryštofa Hádka, kterého často kritizovali na CSFD, jak se vyrovná s rolí mladičkého, idealistického, revoltujícího, marxistického a nakonec i prozřícího Egona Bondyho (zajímavé články o tomto kontroverzním básníkovi najdete třeba v č. 353 Nového prostoru). Hlavnímu hrdinovi Ivanu Heinzovi jsem přes prvotní rozpaky z jeho „frackovství“ nakonec uvěřila a byl až bolestný okamžik jeho procitnutí z ideálů o komunismu, čeho byli najednou rovnostářští soudruzi a bývalí kamarádi, známí schopni..Pak už nemůžete žít s vizí nějaké hezké budoucnosti podle Vašich vlastních představ, ale podle diktátu druhých a nabíledni je řešení, které si vybrali Ivan s Hankou, žít naplno především přítomností, protože kdo ví, co bude zítra a nebo prchnout pryč od rudé verbeše a kam jinam než do Paříže (také bych jela:-) a nakonec hřejivý happy end – Hanka je těhotná. Na film bych se kdykoli podívala znova také pro skvělou hudbu podobnou na Yanna Tiersena (Amélie) a také pro odlehčení v zábavných erotických hrátkách :)
Harryho poznámka: Tento film jsem neviděl.

Kawasakiho růže (CSFD)
Kawasakiho_ruze Na CSFD jsem se toho o Kawasakiho růži předem mnoho nedozvěděla, ale z doslechu jsem až na jednu výjimku slyšela pět samé chvály, a tak jsem šla do kinobusu plna očekávání, která se splnila na 50%. Téma odboje proti komunismu, resp. obvinění spolupráce s STB, nabídlo otázky, jestli opravdu každý evidovaný „estébák“ spolupracoval se stranou, vládou a do jaké míry, jak k tomu byl nucen? Při vyhrožování ohrožení zdraví Vašich blízkých, obdenních domovních prohlídkách by jste možná také neváhali a získali pro soudruhy informace, které od hlavního hrdiny, vydíraného Profesora potřebovali, aby mohli zlikvidovat, resp. vyhostit Ondru, bývalého partnera doktorovi ženy, biologického otce jejich dcery, která se celou minulost dozvídá až z nově nalezeného spisu. Film nabízí i další (klišé) témata: pouto otec-dcera promítající se do manželského vztahu dcery a milenecko-manželského „trojlístku“, nic nového, ale pro mě momentálně citlivá témata. Od pana Hřebejka již nečekejme jen srandu;-)
Harryho poznámka: Přesně tak, Hřebejk natočil vážnější film a je dobře, že i v této době se natáčí filmy konfrontující nedávnou minulost, protože se na to zapomíná a estébáci skutečně v klidu užívají své důchody, aniž by byli vážně konfrontováni se svými obětmi a alespoň formálně společensky odsouzeni.
Film jako takový ničím příliš nevystupuje z průměru. Herecké výkony velmi dobré, stejně jako kamera, ale to už je snad samozřejmost nebo ne? Postava Kawasakiho mi přijde trochu umělá. Nejcennější je tak rozpolcenost hrdinů a stírání černobílého vnímání světa.


Protektor (CSFD)
Protektor Protektora jsem jako jediného sledovala z pohodlí domova a nevím, jestli prostředí napomohlo menšímu prožitku děje a nebo vyšší frekvence sledování válečné tématiky, že jsem byla schopná se smát Emilově závěrečné „zběsilé jízdě“, poté co jsem překonala odpor k němu, jakožto slabochovi neschopnému čelit tvrdé protektorátní realitě (která až tak tvrdě zobrazena nebyla) a poddávající se příležitostným sexuálním dobrodružstvím. Svoji sebeúctu získal zpět až závěrečným rozhodnutím, kdy odmítl přečíst zprávu o atentátu na Heydricha, zasloužil by si po tom všem odpuštění své židovské ženy? To si můžeme jen domýšlet, závěrečné vteřiny jsou jeden z mála silných momentů, co jsem ve filmu spatřila..
Celkově mám z těchto českých filmů dobrý pocit a 3 sezóny v pekle mě naladily na vrácení se k nějaké z oblíbených knih E.M.Remargua.
Harryho poznámka: Podmínky a osobní rozpoložení, ve kterých se film sleduje vždy mají na jeho vnímání velký vliv, to na sobě také pozoruji. Film potom nevypadal tak vážně, jak ve skutečnosti byl. Konfrontace osobní odvahy, zodpovědnosti za druhé a vlastního užitku v prostředí strachu o život. Vykreslení smíšeného manželství a snahy o vzdor proti segregaci (fotografie v zakázaných místech) a transport jako poslední východisko z osobního zklamání. Nechtěl bych to zažít a opět je dobře, že se takové věci točí. Takové snímky by měly být součástí povinné školní výuky.

30.08.10 - Kultura: Pražský jarmark

Prazsky_jarmark Když se řekně folklórní festival, řada lidí má osypky. Ani já při tomto termínu nadšen nejsem, pohled na křepčící kroje mě nikdy neunášel. Na druhou stranu pražský jarmark poskytuje možnost uvidět folklórní soubory ze zemí, které jsou svým pojetím a dynamičností české folkloristice dost vzdálení. Osobně jsem na Pražském jarmarku viděl zajímavý izraelský soubor a perfektní mexický názvem Hueyitlatoani. Přijďte se na Ovocný trh podívat i vy, festival trvá do zítřka (program).

30.08.10 - Příroda: Zákaz obchodování s tuleními výrobky v EU

Přestože se zdálo, že konečně zvítězil rozum a sníží se důvod masakrování tuleňů, o čemž vypovídá tisková zpráva, přišla jedna stížnost, doporučuji sledovat Svobodu zvířat, která tuto causu/projekt monitoruje.

18.08.10 - Sapkowski: Aktualizace

Po letech jsem se dostal ke čtení husitské trilogie mého oblíbeného Sapkowského. Recenzi prvního dílu najdete tady na mé zvláštní stránce o AS. Pokud jste četli a máte názor, napište jej do knihy nebo pošlete e-mailem.
Druhým updatem je zmínka o Světu knihy 2010. Při této příležitosti udělaly s AS rozhovor Lidové noviny. Dozvíme se, že kromě představené knihy Zmije se již překládá Sápkova Encyklopedie světové fantasy. Dále se zmiňuje o české pokračovatelce psaní o Zaklínačích apod. Najdete tam ještě přepis otázek z besedy a další informace.

17.08.10 - Hry: Jižní Korea a StarCraft

StarCraft Věděl jsem, že progaming je v Jižní Koreji sport číslo jedna. Ale že jsou to takoví machři, to jsem nevěděl :) Mrkněte se na tyhle YouTube věcičky (i když jsou o jedničce).
Takhle se kliká StarCraft..
Nejrychlejší progamerka
Hry nejsou jen pro kluky
StarCraft se dostal i do zábavných pořadů
Šílení komentátoři, hra v plném proudu a na pozadí hudba.. kdo ji pozná? ;)
Frenetičtí diváci při psionické bouři
Ještě šílenější komentátoři při akci Defilera
To by stačilo, i když videí jsou tam desítky a stovky. Co dodat? Snad jen vlajku.

17.08.10 - Sekce Podporuji

Rozšířil jsem sekci Podporuji o organizaci na ochranu zvířat jménem Svoboda zvířat. Nejviditelnějšími kampaněmi jsou Proti srsti a Nahrazení pokusů na zvířatech. K druhému uvedenému otevřeli nový web, kde si můžete počíst a není to věru veselé čtení.. Zajímavá je například existence certifikátu Humánní kosmetický standard (HCS), který zaručuje, že výrobek nebyl testován na zvířatech.
Můžete si též přečíst výroční zprávu organizace za rok 2009.

13.08.10 - Výstavka: Šetrné papírování

Papir Výstava sdružení Arnika "Šetrné papírování" není zrovna největší - tvoří ji asi 6 tabulí o výrobě papíru, jeho spotřebě i recyklaci. Přesto pokud budete mít cestu do konce srpna do Městské knihovny v Praze v Korunní, na pár minut se zastavte a třeba se dozvíte i něco nového. Věděli jste třeba, že spotřeba papíru na obyvatele je u nás plných 150 kg ročně?! Věděli jste, že většinu papíru vyvážíme a ještě více ho dovážíme?

10.08.10 - Pomoc při povodních

Povodne Člověk v tísni uvolnil na pomoc obětem záplav 1 000 000 Kč a začal organizovat dobrovolnickou pomoc. Lidé mohou přispět na povodňovém kontu Člověka v tísni 72027202/0300 nebo zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777. Podrobné informace o probíhající pomoci ukazují, že česká největší neziskovka má perfektní PR a práci s informacemi.
ADRA shání dobrovolníky, materiál i finanční prostředky. Pracuje přímo v terénu. Můžete poslat DMS ve tvaru "DMS ADRA" na telefonní číslo 87777. ADRA byla v oblasti povodní mezi prvními, zajímavé je, že podrobněji o jejich pomoci informuje Rozhlas.cz, než vlastní web Adry.
Dále pomáhá třeba Diakonie.

05.08.10 - Výstava: Outdoor Exhibition - Nature photography - images from the Wild Wonders of Europe

Vystava 100 velkoformátových fotografií z přírody je k vidění na Alšově nábřeží po levé straně Rudolfína. Celou výstavou se táhne výraz biodiverzita a ochrana přírody. Většina fotek je ze severských zemí, je vidět, že tam si již přírodu umí chránit. Překvapivé množství pro mě je fotek ze Španělska, ale zastoupena je celá řada evropských zemí včetně Monaka. Česká republika má dvě fotografie, obě z Českého Švýcarska. Slovensko má jednoho zástupce, myslím že z Karpat.
Některé fotografie nechápu že byly vybrány, většina je ale pěknou momentkou ze života nejrůznějšího hmyzu, zvířat, ale i flory a krajiny jako takové. Vyberte si nějaké pěkné odpoledne a zajděte, výstava trvá jen do 22. srpna.
Za informace o výstavě děkuji Vláďovi.

05.08.10 - Úřady: Vyměňte si řidičáky

Řidičské průkazy vydané od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000 jsou jejich držitelé povinni vyměnit nejpozději do 31. prosince 2010. Takových dokladů Ministerstvo dopravy eviduje v centrálním registru řidičů k 23. červenci 2010 celkem 685 492. Uvedená hodnota odpovídá cca 10,7% registrovaných řidičů v České republice. Více než 1/3 těchto řidičů je ve věku 30-40 let.
Mohu potvrdit, že teď o prázdninách je asi pro výměnu nejlepší doba. Osobně jsem byl překvapen, když jsem po odebrání pořadového lístečku nestačil ani najít příslušný formulář a byl jsem hned na řadě. Stačilo si vypsat žádost u přepážky, dát fotku a bylo! Takže doporučuji, jinak v lednu jezdíte na černo.
Speciální stránky o výměně řidičáků

02.08.10 - Film: Kuky se vrací

Kuky Aktuální Svěrákův film Kuky se vrací (CSFD) nelze v podstatě hodnotit objektivně. Možná dětský divák (do cca 9 let) přijme tuto pohádkovou kombinaci hraného filmu a animace bez výhrad, protože to je zřejmá cílová skupina. Ale v kině nebyly jen děti - naopak! Většinu diváků tvořili mladí dospělí. Možná to bylo časem promítání (20:30), ale to stále nevysvětluje, jakto, že na pohádku chodí i dospělí?! Možná protože téměř každý dospělý na dětství vzpomíná rád a s nostalgií, a plyšové (dříve hadrové) hračky k němu nedílně patří. A podle toho jak byly (jsou?) pro vás tyto hračky důležité, tak vás film zasáhne. Nemusíte zrovna své plyšáky nechat cestovat, abyste věděli, že k nim máte nějaký vztah.
Pokud jde o filmařské řemeslo jako takové, je zvládnuto perfektně, zejména kamera, na které celý vizuální dojem stojí. Některé záběry jsou samoúčelně kýčovité, ale no a co?! Roztomilé hračky v lese prostě fungují. Ve filmu si zahrála snad celá rodina Svěráků. Malému Ondřejovi Svěrákovi věříte, jeho výraz je autentický. Otec Jan film samozřejmě zrežíroval a napsal i scénář. Zdeněk Svěrák namluvil postavičku, druhou hlavní loutkovou postavu, Strážce z lesa. Komentáře tvrdící, že text Svěrák jen hluše čte, hoďte do koše. Přednes je naprosto v pohodě, naopak ten lehce přezíravý tón (zejména v první půli) se k postavičce i Svěrákovi hodí. Ve filmu uslyšíte i hlasy řady dalších známých českých herců. Kuky obdržel na 45. Mezinárodním Festivalu v Karlových Varech zvláštní cenu mezinárodní poroty. Křišťálový glóbus do rukou režiséra Jana Svěráka předal Ron Yerxa, prezident poroty.
Ve filmu se střídají emotivní scény s pěknými vizuálními motivy a i pár vtípků se najde. Snímek uplyne jako voda a na konci jen přemýšlíte, jak reálné je chování kluka u sanitky.
Pokud jste film viděli, rád uvítám vaše názory v diskusní knize. Docela by mě zajímalo, kolik dospělých plyšovou hračku ještě má a kolik z nich ji denně registruje (na gauči, skříni nebo i v posteli).
Kuky není pro každého. Je však určitě pro každého, komu vžene představa plyšáka v popelnici slzičky do očí..

01.08.10 - Hry: Další zkušenosti s StarCraft II

SC2 Řada lidí už to má dohrané, ja bohužel prázdniny nemám, ale zase si hru vychutnávám. Přidal jsem další poznámky ze hry.
Mimochodem druhý díl má vyjít za rok. Jedná se o zergskou kampaň, podtitul zní Heart of the Swarm a některé servery si ji již dovolují prodávat v předprodeji..
Blizzard zveřejnil první patch pro StarCraft II, 1.0.1. Jde o velmi malý patch, který opravuje problém se zvukem na soustavách 7.1 a optimalizuje soubory s uloženými hrami z kampaně. Tato optimalizace by ale zároveň měla zabránit hrát pirátům kampaň offline. V diskuzích se objevují hlasy o problémech i u legálních instalací. Nic proti ochraně proti pirátům, Blizzard si své peníze zaslouží, ale komplikovat život lidem, co chtějí hrát offline, je hloupé a nepříjemné a vede k vyšší míře pirátství a crackování. Už by si to měli herní distributoři konečně uvědomit.

Srpen 2010

29.07.10 - Finance: Víte o penězích víc než děti? Vyzkoušejte si test finanční gramotnosti

V celostátním finále školní soutěži Finanční gramotnost odpovídaly děti na osm otázek. Důležitá byla nejen správnost, ale i rychlost odpovědi. Vítězové to zvládli za 20 vteřin. Jak úspěšní budete vy? Zkuste si to. Za dvacet vteřin to udělat nejde, ve skutečnosti měly 20 vteřin na každou otázku, resp. zvolení správné odpovědi.
Zdroj: Penize.cz

28.07.10 - Hry: StarCraft II je tady!

SC2 StarCraft je moje "srdeční záležitost" a byvše ekonomicky aktivní nebylo moc co váhat a originálku jsme si pořídil (to je češtinsky ale hnusná věta;). O StarCraftu je a bude řada specializovaných webů, ale neudržel jsem se a vytvořil aspoň malou stránečku na počest nového dílu této luxusní strategické hry.
Doupě: 5 důvodů, proč se stal Starcraft legendou

26.07.10 - MtG: Archenemy je hratelné (8/10)

MtG_card Před měsícem jsem informoval o novince Archenemy, balíku a pravidlům umožňujícím hrát více hráčům a dokonce i v lichém počtu. Vyzkoušeli jsme hru ve třech a je to skutečně zábavné a hratelné! Použili jsme neupravené předrekonstruované balíčky a zjistili jsme, že při hře ve třech je Archenemy velmi silný a pokud neudělá hrubou chybu nebo opravdu smůlu na karty, vyhraje. Důvodem IMHO je nevyrovnaná síla karet schémat, které ne vždy reflektují počet oponentů. Doporučuji si hru vyzkoušet, tento formát se docela povedl.
Vyšel další článek o Archenemy na hraj.cz.
Release a turnaje nové edice M2011 jsou za námi a tak se pouze pochlubím, že tým Rytířů poštolky v 2HG turnaji skončil jako šestý (z asi 24), jen krůček od semifinále. Opět se ukázalo, že ani pětinásobně vyšší počet životů nemusí stačit..
Představení intropacků edice najdete tady na hraj.cz.
A ještě jedna zpráva od Vládi: Wizardi oznámili nový Premium Deck: Fire & Lightning - 60 karetní balíček, kde jsou všechny karty foilové, vydání 19. listopadu - zase něco, čím tahají peníze z kapes, cena 34.99 dolarů.

23.07.10 - Textíky: Aktualizace článku o bydlení

Podařilo se mi dokončit rozepsaný článek Vše co jste chtěli vědět o koupi bytu, ale báli jste se zeptat..., tak si jej můžete užít.

22.07.10 - Jiný pohled: Renesanční klasika v moderním kabátu (9/10)

Jindrich IV Letošní ročník Shakespearovských slavností zahájil premiérou historické hry Jindřich IV., která se odehrává v prostorách Pražského hradu, což představení dodává ojedinělou atmosféru a osobité kouzlo. Nejvyšší purkrabství vytvoří po dva týdny svět sám pro sebe a přestože hra začíná v půl deváté, kdy je ještě dostatek světla, ale jak čas běží, se scéna pomalu noří do tmy a teprve pak začíná ta pravá podívaná. Druhá polovina představení je doplněna barevným osvětlením, ohněm a při korunovaci Jindřicha V dojde i na malý ohňostroj. Toť na úvod, aby jste nasákli atmosféru, do které se během hry ponoříte.

Nutno podotknout, že Shakespearova původně dvoudílná hra (a navazující na předešlého Richarda II a následujícího Jindřicha V jakožto tetralogie) byla okleštěna, čímž se stává přijatelnější širšímu publiku a nevyžaduje až takovou znalost předlohy pro pochopení základních myšlenek a 400 let starých poselství. Ti, kdo mají srovnání s předlohou však mohou postrádat celkový obraz anglických králů, velkolepý i děsivý zároveň. Velkolepý proto, že zachycuje cestu Anglie ke sjednocenému království a národnímu vědomí, děsivý proto, že to byla cesta plná úkladů, zrad, násilí a vražd, i když při cestě za korunovací Jindřicha V, to zřejmé bylo, tak uceleně v souvislosti se sesazením krále Richarda II, Jindřichovo přijetí Parlamentem s otevřenou náručí, neboť s dosavadním panovníkem nevycházel, nástup doby nové dynastie Lancasterů. aj. nikoli. To jen obsahové srovnání, nikoli výtka diváka, protože velmi dobře chápu motivy redukce režisérky a na jejím místě by to možná udělal každý.

Hra byla pojata moderně, jak po vzhledové a estetické stránce (kostýmy, hudba – vynikající J.P.Muchow!) tak i obsahové, zajímavé zpracování osloví každého diváka po svém a skvělé herecké výkony (můj obdiv pana Dolanského ještě vzrostl;o) ale berte to jako subjektivní a naprosto zaujatý pohled, objektivně lze naprosto jednoznačně vyzdvihnout výkon pana Lichého a mile překvapil i seriálový p.Písařík.
Jediné, co by se dalo snad místy vytknout, je velké množství herců na pódiu, ve chvílích, kdy to není třeba. Herci se totiž mnohdy na jevišti nestřídají klasickým způsobem „odehraji a odejdu“, ale po svém projevu se jen tiše posadí na židli a zůstávají přítomni, ale to jen jedna ze zvláštností, která upoutá pozornost.

Na toto představení se nechodí s cílem si odpočinout, vypnout a proto i s jistým očekáváním a laťkou hodně vysoko položenou tu zmiňuji své připomínky, ne snad proto, že by se hra nelíbila, naopak! A příští rok bych ráda šla na některou z her v originále, z letošních „Merry wives of Windsor“, „As you like it“ nebo co se nabídne nového. Bez znalosti předlohy to asi nepůjde, ale to není odrazující, spíše výzva;)
Lucka

22.07.10 - Počítače: Záchranná bootovací média

Security Když selže instalovaný antivir, když se nejde připojit k internetu pro online scan, když jste zavirováni až na půdu, můžete ještě zkusit bootovací médium, obvykle CD, které obsahuje různé utility a antiviry poslední záchrany. Dříve bylo takových CD málo, případně byly nelegální nebo později draze polacené. Nyní již je můžete sehnat i zdarma. Více informací.

22.07.10 - Počítače: Nový Total Commander

Internet Ghisler vydal v červnu novou verzi 7.55 a na začátku července jako obvykle upravenou verzi 7.55a. Mušky z upgradu jsou tak vyladěny a vy můžete bezpečně stahovat. Novinek je řada (přečtěte si), ale nic zásadního. Nejzajímavější je snad rozbalování RARu na pozadí a počítání velikosti adresářů na pozadí. Stále postrádám hledání na pozadí..

21.07.10 - Kultura, divadlo: Jindřich IV W. Shakespeara (8/10)

Jindrich IV Dostal jsem pěkný stylový dárek v podobě vstupenky na exkluzivní Letní shakespearovské slavnosti, které se konají na Pražském hradě. Premiéru měla letos hra Jindřich IV. v nastudování Lucie Bělohradské. Nejsem žádný kulturní odborník, klasiky znám pomálu a tak mi moderní zpracování vyhovovalo. Hra je přednesena přístupnou formou, shakespearovských dialogů není tolik, mnoho je nahrazeno hudbou, světlem a pohybem. Herci mají současné oblečení, nicméně stylové a králi plášť nechybí;) Kritíci jistě - a asi i oprávněně - namítnou, že děj a text je seškrtán až za únosnou mez původní hry. Já to však bohužel neposoudím. Osobně se mi nelíbí zbytečné množství vulgárních slov.
Hru vytahuje do nadprůměru zejména herecké obsazení: krále hraje Ladislav Mrkvička (CSFD), jeho nezdárného syna Jan Dolanský (CSFD) a v roli Falstaffa exceluje Norbert Lichý (Thálie 2008, CSFD). Režisérka (nebo sám Shakepseare? Nevím.) právě Falstaffovi a mladému Jindřichovi dává velký prostor, až se divím, že se ta hra jmenuje vůbec Jindřich IV a ne V. Pan Lichý mi záhy připomněl dva významné české herce, gesty Rudolfa Hrušínského a hlasem Jana Wericha. Myslím, že se ani jeden z nich tomuto přirovnání neurazí.
Více než dvouhodinová hra však odsejpá a v hradních kulisách pod hvězdami si tak užijete hru světel, svěží vítr nebo také deštík, záleží jakou máte kliku.
Hra má různé ohlasy, pozitivní recenzi Vladimíra Hulce najdete třeba tady na e15, opačný pohled má Marie Reslová z Hospodářek. Udělat si vlastní obrázek musíte sami.

21.07.10 - Kultura, film: Shrek počtvrté a naposledy (7/10)

Shrek4 Shrek způsobil ve světě animovaného (v tomto případě kresleného) filmu malou revoluci. Autorům se povedlo totiž již v roce 2001 vytvořit snímek, který pobaví děti i dospělé. Uragán vtipů, analogií a parodií prvního dílu se nepovedlo studiu DreamWorks po celou dobu série překonat, přestože se o to každé tři roky pokouší.
Ani čtvrtý díl s podtitulem Zvonec a konec (CSFD) nepřekonává první díl, ale to obecně málo filmových pokračování (např. Terminátor 2 ;) Na druhou stranu se jedná o důstojné zakončení ságy, rozhodně překračující stín dílu třetího.
Z traileru jistě víte, oč jde: Shrek unaven všedním životem tatíka od rodiny přijme nabídku skřeta Rampelnika na výměnu jednoho dne tak, jak by si ho přál prožít on (z doby než poznal Fionu a všichni se ho báli a byl opravdovým zlobrem). Neprohlédne malou lest ve smlouvě (něco jako obchodní podmínky mikropísmem na většině současných smluv) a po celý film se to snaží napravit. Má na to však jen 24 hodin..
Příběh je lehce nadprůměrný, troška cestování časem jak z oblasti SF vytváří pěknou zápletku. Postav příliš nepřibylo a jsou čitelné, jak se na pohádku patří. Potkáte se v podstatě se všemi starými známými (až na ty, které byly zlikvidovány v minulých dílech, ty uvidíte jen v titulcích), některé byste ovšem nepoznali (však oni též nepoznají Shreka:). Shrek 4 se hodně odkazuje na minulé díly, ale už to tak úplně nefunguje. Přesto se nudit nebudete, děj ubíhá svižně jako obvykle a ani se nenadějete a dojedete do přesládlého finále.
Každý díl reflektuje životní situace, s kterými se občas musí poprat každý dospělý a tak zejména v prvním a druhém dílu byly momenty, kdy starším třeba i ukápne slzička. Ani poslední díl se romantiky nevzdává, naopak, ale nefunguje to tak dobře jako předtím. Třeba je to individuální pocit a také píši dojmy po jednom promítání.
Možná jsem napsal spíše negativa, ale určitě si Shrek zaslouží, abyste se s ním rozloučili v kině, však se tvůrci trochu podbízí i 3D zpracováním. Že jsem napsal dlouhý článek a až teď se zmiňuji o 3D? Asi je to proto, že Shrek třetí rozměr prostě nepotřebuje. Mě stačil tlustý, špinavý, zelený a dvojrozměrný. Nyní však 3D brýle v kině potřebovat budete. Nečekejte však Avatara, zpracování je průměrné a jak jsem říkal, Shrek to nepotřebuje, byla by to fajn podívaná i bez 3D.
Nikdy mě nenapadlo, že na to někdy budu upozorňovat - dejte si pozor, abyste šli do kina, kde jsou nějací diváci. Do kina se sice chodí na velký (3D) obraz a prostorový zvuk, ale to si můžete dopřát i v domácí variantě. To co dělá kino kinem je společný zážitek a reakce ostatních. Pokud mi nevěříte, zkuste si to sami v kině, kde budete téměř sami.
Dovolte mi ještě krátkou úvahu na téma, proč jsou malá kina prázdná. Možná jsem byl jen ve špatnou dobu - je léto, ale přece jen, 19:30 v Atlasu? To je skoro centrum, kvalitní projekce, dobrá cena.. Odnaučili se lidé chodit do malých kine? Neobejdou se bez supermarketu? Neobejdou se bez auta? Neobejdou se bez popcornu? Je mi z toho smutno, takhle mizí pomalu ale jistě nejen regionální kina, ale i kina v Praze.
Pokud tedy máte možnost, podpořte menší kina jako je Atlas (Florenc), Aero (Želivského nebo Palmovka), Bio Oko (Vltavská), Kino Mat (Karlovo náměstí) a trochu větší Světozor (Můstek).

14.07.10 - Počítače, hry: StarCraft II přichází!

V roce 1998 vydala společnost Blizzard perfektní strategickou sci-fi hru StarCraft (Wiki) navazující na oblibu (fantasy) her WarCraft (jednička je z roku 1994) a obecně éru real-timových strategií, kterou zahájila božská Dune II od Westwoodu. StarCraft se dočal stejně populárního datadisku Brood War a poměrně neznámých datadisků se singl misemi. Nesmrtelnost však získal díky síťové hře, internetu a využití v progamingu (pro svou vyváženost se hraje dodnes)! StarCraft dal vzniknout novému vesmíru a vlastně celému "brandu". Existují knihy (české mám všechny), komix a jen čekám, kdo to zfilmuje ;)
Proč o tom píši? Po dlouhých 12 letech vychází toužebně očekávaný druhý díl - Wings of Liberty! Opět vás čekají tři perfektně vyvážené rasy a boj mezi nimi i mezi sebou, tentokráte však v novém grafickém kabátku (snad by změna grafiky neměla být tak radikální jako u WarCrafta III). Více informací najdete na perfektním webu Starcraftcz.com.
Update: Hru bude možné koupit v běžné nebo sběratelské edici. Prodej začíná v noci na 27. 7. 2010. Noční "živý" prodej nabízí server XZone a další dobrý obchod je Gameexpres. Cena je cca 1400 Kč. Pozor, prodává se pouze kampaň za Terrany, Blizzard tak hodlá zřejme vydělat hned 3x...

Červenec 2010

17.06.10 - MtG: Novinky

Přináším novinky ze světa MtG, které mi poslal kamarád Vláďa a s menší "redakční" úpravou podávám dál.

Nejzajímavější novinkou je Archenemy - nový typ hry jeden proti všem (2-4), nejčastěji dvěma. Hráč, který hraje sám, kompenzuje tuto nevýhodu pomocí 20 velkých karet "schémat", které mu pomáhají (podobné loňským sférám z Planechase). Všichni potřebují samozřejmě ještě klasický balíček o minimálně 40 kartách. Předpřipraveny jsou 4: červeno-zelený Scorch the World with Dragonfire, zeleno-bílý Trample Civilization Underfoot, černo-červený Bring About the Undead Apocalypse a modro-bílo-černý Assemble the Doomsday Machine.
České články: pěkný překlad úvodního článku na hraj.cz, článek na Cmus.cz. Už vyšel česky i popis dvou ze čtyř balíků.

Dále vyšel Deck Builder's Toolkit - obsahuje 125 náhodných karet, ale vybraných tak, aby z nich šel sestavit rozumný balíček, 100 zemí a 4 boostery z posledních edic (různé edice) - cena asi kolem 449,-. Pro zájemce tento článek v češtině.

Duels of the Planeswalkers vychází z počítačové hry - balíček dané barvy určený pro úplné začátečníky (balíček ale neobsahuje Planeswalkera, jak by vyplývalo z názvu), vyšel 4.6., decklisty tady.

V neposlední řadě se připravuje základní sada Magic 2011. Za těch cca 12 let od Alphy se pomalu vytrácely karty nahrazované novými. Všechny edice přežívají již jen dvě: Giant Growth a Giant Spider, kupodivu obě zelené karty. Na prereleasy dostanete kartu Sun Titan a na release Ancient Hellkite, oboje pěkně hratelné.

A v září vyjde další dueldeck - Elspeth vs. Tezzeret.

16.06.10 - Počítače, video: Nový geniální program na stahování streamovaného videa

Internet Jednodušší už to být nemůže. Stahuje YouTube i archiv ČT, je zdarma a nemá ani 1 MB! Narazil jsem na geniální program jménem YouTube Downloader. Vyzkoušejte sami. Updatoval jsem tak výrazně i svou speciální stránku o stahování real-time videa.

13.06.10 - Pražská politika: ODS zklamala

Neříká se mi to lehce, ale ODS v Praze zklamala, což ukázaly nejen volby preferencí TOP09, ale i řada dalších událostí, které protrhly závoj nevědomosti a prosákly na širší a často flegmatickou veřejnost. Samozřejmě nevím o všem, ale rád bych upozornil aspoň na dvě causy, jistě se najdou další, o kterých nevím.
První dlouhodobou je pokus o výstavbu golfového hřiště v Klánovicích, přestože místní referendum jasně ukázalo, že si jej občané nepřejí! Nemají o svém okolí rozhodovat právě občane? Proč občanská strana se slovem "demokracie" v názvu ignoruje tu nejpřímější demokracii? Přečtěte si článek Betonový Bém. Dále si přečtěte, jak téma (ne)zajímá ostatní politické strany.
Druhým příkladem je ODS na radnici Prahy 10, kde pro změnu se jedná o rozšíření centra Gutovka, které by znamenalo likvidaci parku a řady stromů ve prospěch tenisového hřiště. Sice nejsem s akcí podrobně seznámen, ale preference minoritního placeného sportoviště nad zelení pro všechny je opět poněkud nedemokratické. Obyvatelé se brání pomocí občanských sdružení, ale přemoci nejrůznější lobby není jednoduché. Více informací.

12.06.10 - Film: Chci být někdo (8/10)

V rámci Jednoho světa jsem chtěl vidět film Chci být někdo, což se z časových důvodů nepovedlo. Přivítal jsem proto možnost podívat se na film v rámci akce Máte právo vědět Člověka v tísni. Film se promítal v Národní technické knihovně v Dejvicích 10.6.2010.
Film zobrazuje život čínských studentů posledního ročníku střední školy v jedné prestižnější soukromé škole. Divák se tak dozví řadu zajímavých reálií. Zaprvé jak je jediná (písemná) zkouška - obdoba naší maturity v kombinaci s přijímacími zkouškami - důležitá pro život mladých lidí, protože na základě výsledku se (ne)dostanou na nějakou vybranou vysokou školu. Studenti jsou pod velkým tlakem rodičů i učitelů, kteří mají nad studenty na kolejích v podstatě absolutní kontrolu ("kde jsi byl včera po večerce?". Učí se do noci a i v sobotu. Většina z nich "na kolejích" tráví celý semestr a rodinu vidí jen o prázdninách. Výsledky průběžných testů jsou široce zveřejňovány a tak panuje ve škole velmi konkurenční prostředí. Ve filmu byla zmíněna i jedna studentská sebevražda.
Film ale některé věci též neukazuje. Například politickou výchovu, přestože dle diskutujících (po promítání filmu sinoložka Nina Kopp a nezávislý čínský dokumentarista a spisovatel Jian Yi) je přítomna na všech stupních škol. Důvod neznám a mohu se jen dohadovat, zda existivala pro autory nějaká forma censury, čemuž bych se nedivil. Dále nebylo řečeno, jak může být v socialistickém státě kapitalistická (placená) škola. Sami Číňané nazývají jejich systém "třetí cestou", ale jedná se spíš o podivný mix komunistické diktatury a opurtinistického kapitalismu.
Nejhodnotnější je zřejmě zobrazení důležitosti zkoušky a studia pro samotné studenty. Takovému přístupu se nám v ČR ani nezdá - tady se středoškoláci chtějí škole vyhnout, jak to jde a jejich ambice jsou minimální. V Číně jsou si vědomi, že dobrá škola a vzdělání může být jedinou možností, jak se dostat z nelichotivé ekonomické situace, ve které je většina obyvatel živících se převážně zemědělstvím. Proto pro mě nejemocionálnější okamžik filmu je, když se jeden úspěšný student (i tam mají matematické olympiády, kde dobré umístění může znamenat prominutí zkoušky na VŠ) se vrací domů na venkov a při jídle (tři generace rodiny sedí na zemi a jí rýži) říká, že ze svého prvního platu koupí rodičům nábytek.. V dnešní době LDN a domů pro seniory se máme co učit i od Číny.
Co si myslíte vy?

08.06.10 - České nebe (9,5/10)

Ceske_nebe Dostat se do žižkovského divadélka ve Štítného ulici na nějaké představení z pera pánů Svěráka & Smoljaka vyžaduje buď velkou trpělivost a obětavost při čekání na lístky nebo štěstí a konexe. Já děkuji ještě jednou za pozvání :) a krátce sepíši dojem ze hry České nebe.
Patnáctá a poslední hra divadla Járy Cimrmana České nebe aneb Cimrmanův dramatický kšaft měla pražskou premiéru 28. 10. 2008. Tradičně se představení skládá z přednášky a samotné hry. Přednáška obsahuje Nález hry České nebe, Dymokurské období, Zapíraný český vojevůdce, Flaška a Krabice a Rukopisné padělky. Dnes nečekaně vložili autoři ještě vstup "Dočká se Praha Cimrmanovy sochy?", která kdysi byla u hry Vražda v saloním kupé. Je možné, že to souvisí s odhalením Cimrmanovy sochy 12.6. v Tanvaldu, která se má jmenovat Cimrman v mlze.
Hra je napsaná jako obvykle precizně s řadou jazykových hříček a vtipů. Autoři si opět vzali na paškál Cimrmanův odpor proti rakouskému mocnářství, který vyvrcholil touto poslední hrou situovanou do první světové války. Sešla se nebeská komise ve složení svatý Václav (Reidinger), Jan Amos Komenský (Svěrák), Jan Hus (Weigel), praotec Čech (Hraběta), K. H. Borovský (Rumlena) a Němcové Babička (Šimon), aby pomohli českému národu. Do hry též vstupuje maršálek Radecký (Penc) a sokol Tyrš (M. Weigel). Elementární znalosti české historie a literatury se hodí, ale hodně toho autoři sami vysvětlí.
Co se týče herců, vedle Svěráka, kterému učitel národů jako bývalému učiteli fakt sedne :), se mi líbil zejména Hus Weigel. Seminář i hra vám uteče jako vždy jako voda a nudit se nebudete, doporučuji! Skvrnkou na kráse jsou pro mě jen zbytečné jednoduché anatomické vtipy.

Ceske_nebe Popravdě řečeno jsem po nedělním (6.6.2010) úmrtí Ladislava Smoljaka ani nečekal, že se bude hrát. Zmýlil jsem se a hrálo se. Mrzelo mě, že na začátku představení neřekl Svěrák pár slov nebo se někdo z ansáblu neujal vyhlášení minuty ticha. Herci jsou profesionálové, představení odehráli jako vždy s grácií. Přesto při závěrečné děkovačce, když byly přineseny květiny a pietní květinový koš, bylo vidět v některých tvářích pohnutí a někde i slzy. Osobně mě velmi mrzí, že standing ovation byla necitlivě utnuta osvětlovačem a herci a diváci tak neměli dost času společně památku Ladislava Smoljaka doopravdy uctít :(

Ladislav Smoljak byl IMHO vždy tak trochu ve stínu Zdeňka Svěráka, a tak málokdo ví, že je úspěšným režisérem nejen třech nesmrtelných filmů o Cimrmanovi nebo Vrchní, prchni!, ale i většiny Cimrmanových her. Dle článku IDNES bude divadlo hrát i v následující sezóně, pouze omezí počet představení. Co se týče alternací, zatím je známa pouze pro České nebe, kde bude hrát J. A. Komenského Miloň Čepelka.

03.06.10 - Anketa

Většina rozumných českých domén je již obsazena (včetně nerozumných jako prd.cz, nic.cz nebo vopice.cz). Pokud se člověk nechce nechat vydírat koupí domény od spekulanta, musí zkoušet jiné varianty názvu domény nebo top level domény jako takové. A tak se ptám: "Jaká doména kromě .cz se vám zdá pro český web ještě akceptovatelná?" aneb, kam chodíte ráci, co se dobře pamatuje?
Hlasujte prosím v této anketě.

02.06.10 - Zapomenuté zemětřesení v Tibetu :(

CZ Člověk v tísni: "Společnost Člověk v tísni vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc obětem dubnového zemětřesení v čínské provincii Čching-chaj. V chladné oblasti prefektury Jü-šu obývané z devadesáti procenty etnickými Tibeťany zůstaly desetitisíce lidí bez střechy nad hlavou. Peníze ze sbírky využije na místě působící partner Člověka v tísni v první fázi na distribuci základních potravin, přikrývek a hygienických potřeb. Později pak na rekonstrukci vodních zdrojů, nemocnic a škol."
Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS zemětřesení Tibet 38263826/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě: DMS SOSTIBET na číslo 87777.
Podrobné informace

01.06.10 - Politika: Doplněk k mému povolebnímu komentáři

CZ Ještě doplním, nač jsem zapomněl a co mi připomněl kamarád David. Za výhrou pravice je kromě výše uvedené negativní kampaně ČSSD a krajně nesympatického Paroubka i slyšitelné varování pravice před schodkem a zadlužováním. V kontextu situace v Řecku to totiž poprvé mělo reálný a věrohodný vzor, který pochopí i "bába Dymáková".
Vliv ostatních agitací (Přemluv bábu, Vyměňte politiky, ČSSD proti vám), odhadnout nedokáži. Osobně ale ještě vidím poprvé praktický dopad (inzerce na) internetu na volby a zejména prvovoliče: např. Pirátská strana dostala několik desítek tisíc hlasů. TOP09 zase byla na mnoha banerech, ODS i na výsledcích hledání Googlu. Podvědomě to mohlo působit a zřejmě šlo o první pořádné nasazení internetu do marketingového mixu volebních stran (a asi za zlomek ceny proti billboardům). Internet bude stále důležitější a nakonec budeme volit jako v Estonsku po internetu ;)
A co si myslíte o výsledku voleb vy?

01.06.10 - Kultura, divadlo: Idiot (6/10)

Na klasice jsem byl naposledy na Jiráskově Lucerně, nyní (před měsícem) jsem navštívil útulné Dejvické divadlo, které uvedlo Dostojevského Idiota (čtenářský deník). Divadlo je umístěno na periférii Prahy, dostanete se tam tramvají z Dejvického "kulaťáku", ale nejezdí příliš často. U divadla je bar, kde snad něco i vaří, ale obsluha byla neochotná, prostor plný a zakouřený. Na jídlo se raději vraťte k hlavní ulici, Jugoslávských partyzánů.
Asi bych měl spíš říci něco o hře :) Popravdě je pro mě překvapením, že se někdo odvážil tuto bichli plnou řady postav a deskriptivního děje zúžit na jedno místo, jeden čas a pár postav. Autor, Miroslav Krobot, pojal hru minimalisticky. Jedna scéna, jeden kus děje. Vzhledem k tomu, že jsem knihu nečetl, nemohu říci, jak se mu podařilo zvolit ten správný výřez. Faktem je, že převyprávět knihu nemůže, to je jasné, takže se lze zaměřit na vykreslení postav, což se docela povedlo. Mohou za to kvalitní herci, kterým jsem jejich role uvěřil a obsazení se mi zdálo příhodné.
Děj nakonec tedy nebyl to hlavní, spíše interakce mezi postavami, jejichž chování je (zejména pro dnešní dobu) pomalé, nepochopitelné, chaotické, hloupé, až idiotské.. Chybělo mi vysvetlení toho, PROČ se tak chovají? Musí divák knihu znát, aby do divadla mohl jít? Bylo neukotvené chování postav záměrem?
Nadčasovost hry z roku 1866 lze hledat zejména v interakci mezi mužem a ženou, které jsou nesmrtelné. Hlavní postava tápe mezi ženami, nevěří sám sobě, zato věří ostatním a pro svou naivitu je zován "idiotem. Období, kdy nevíme co se sebou, svým životem, má ale občas každý. Skočte se podívat, jak s tím zápasí kníže Myškin, ale je to spíše pro znalce: knihy, divadla a ruské klasiky.

Červen 2010

30.05.10 - Politika: Volby 2010 vyhrála středopravice!

CZ Letošní volby přinesly celou řadu velkých překvapení. Nahypovaná ČSSD vrazila do kampaně všechno a jen se těšila na volební vítězství. To se sice dostavilo (ČSSD - 22,1 %), ale s naprosto nezajímavým náskokem před ODS (20,2 %), což nečekal snad opravdu nikdo. Na třetí místo se po letech dostala TOP09 (16,7 %), která tak předhonila konečně komunisty (11,3 %). Do sněmovny se dostaly ještě Věci Veřejné (10,9 %). Volby tak vyhrála pravice a strana středu, dohromady mají 118 křesel a konečně je šance mít silnou vládu, která prosadí reformy!
Jak jsem řekl, volby přinesly celou řadu překvapení, pár jich popíši. Přestože ČSSD vyhrála volby, její předseda ještě ten samý den odstoupil, to je zcela nestandardní a bez souvislostí to v podstatě nejde pochopit. Ale je to dobře ;) V pozadí negativní kampaně byl i Jaroslav Tvrdík a ten asi půjde taky.

Levicový nekomunistický volič to neměl letos asi lehké. ČSSD se povedlo zdiskreditovat sama sebe svou negativní, vychloubačnou, přehnanou a nedůvěryhodnou kampaní, takže bych čekal, že jedinou alternativou bude Strana práv občanů Zemanovci (SPOZ). Nestalo se a SPOZ získala 4,3 %. Skutečně nechápu, jiná inteligentní levice tady není. Osobně si myslím, že na osobu Miloše Zemana vsadili všechno, ale jeden člověk to neutáhne a myslím si, že dát jméno člověka do strany je sebestředné a chybné (ještě, že to neudělal John, tam to také hrozilo). Kandidoval v ústeckém kraji, stejně jako Paroubek, ale v přímém boji prohrál 91:20 tisícím hlasům. Nicméně stejně jako jeho sok po oznámení volebních výsledků ohlásil odchod z politiky. Pokud to jeho spolubojovníci věděli předem, OK, ale jinak se mi to zdá zbabělé a stranulikvidující. Škoda, tento důchodce z Vysočiny by do Poslaneské sněmovny přinesl jistě vtipné bonmoty :)

Pravicový volič si mohl vybrat a to také udělal. Nová TOP09 slaví fenomenální úspech, šlape na paty dlouhodobé pravicové jedničce, ODS. Co je za úspěchem? Skromný kníže s problematickou výslovností? Chameleon Kalousek? Podpora Starostů? Myslím si, že šlo o protestní hlasy, protože ODS se také povedlo zdiskreditovat prostřednictvím Topolánka, Langra a Béma. Topolánek včas odstoupil a klidná rétorika Petra Nečase zachránila IMHO odéesce volby. A se zbylými dvěmi si to vyřídili voliči, z čehož mám opravdu radost. Langera "vykroužkovali" voliči - přestože byl lídrem v Olomouckém kraji, přeskočila ho dvojka a trojka. Bém sice odstoupil z čela pražské ODS sám, ale až tady si nejvíce ODS uvědomila, co fakt voličům vadí - nejúspěšnější stranou se v bývalé baště ODS totiž letos stala TOP09! Bém byl však zvolen poslancem.

Kroužkování vůbec letos zatřáslo kandidátkami. Langr odchází po 14 letech, naopak Marek Benda se probojoval z 18. pozice. Z toho moc radost nemám, Benda patří mezi plzeňské rychlodoktory a ani jeho minulost není tak bílá. Dokonce i nevolitelné 29. místo Lenky Kohoutové, která se věnuje problematice tělesně postižených a v Praze kandidovala za ODS, bylo vykroužkováno do parlamentu. Rekordmanem je však skok z posledního, 36. místa kandidátky ODS v Praze až do sněmovny :)

V parlamentu končí Strana zelených. Její lídr Liška, podobně jako jiní neúspěšní předsedové, ze své funkce odstoupil. Liška není Bursík (ten mimochodem také kandidoval v ústeckém kraji) a to se ukázalo v celé své nahotě (ani Viewegh nepomohl). Zelení oslovují většinou spíše mladé a prvovoliče, ale to se evidentně nepovedlo, tyto vody vylovila TOP09 a možná i VV. Pro řadu lidí zůstane největším handicapem zelených causa s odchodem jejich poslankyň a následný pád vlády Mirka Topolánka během předsednictví EU. Takové nezodpovědné chování je neodpustitelné. Také koukám platí rčení - koho podporuje Václav Havel, končí ;)

Obrovským překvapením je také po 90 letech konec KDU-ČSL v Poslanecké sněmovně (v Senátu jsou). Strana byla letos zcela nevýrazná a okoukaný dinosaurus Svoboda jiný dojem neudělal (také odstoupil). Program strany není zas až tak špatný, ale pozice "kam vítr, tam plášť" a hadí politika už naštěstí nestačí. Jediným jejich tématem byl boj proti výherním automatům a i když to může být chvályhodné, celostátní politika se na tom zakládat přece nedá. Přiveďte mladé a neokoukané tváře, vraťte se ke křesťansko-demokratickým tématům, buďte konstruktivní a své voliče najdete.

Podobně středové Veci veřejné získaly 24 křesel v parlamentu a ze své pozice budou významně ovlivňovat českou politiku, protože bez nich většinová vláda sestavena nebude. Zejména na ně bude upřen pohled novinářů, voličů a občanů, protože ze všech parlamentních stran jsou nejméně čitelní, avizují schopnost zvednout ruku pro kdeco a rozhodují se primárně na základě přímé demokracie, což nemusí být vždy nejlepší řešení. Osobně jim doporučuji, aby nelaškovali s ČSSD, neblokovali Kalouska a chovali se samozřejmě v souladu se svým programem, ale konstruktivně. O svých nečekaných 24 křesel totiž mohou přijít stejně rychle jako je získali - pokud zklamou očekávání svých prvovoličů (v tomto případě ve významu, že byli voleni poprvé - tak aby si dali bacha, aby to nebylo naposledy).
Pravicovým vítězům voleb gratuluji, mám z toho radost a doufám, že si to budeme moci říci i před dalšími volbami.

30.05.10 - Hokej: Doplněna stránka o turnaji Vancouveru

Doplnil jsem stránku o hokejovém turnaji na ZOH v Kanadě. Na konci turnaje nebyl čas, ani chuť.

28.05.10 - Politika: Běžte volit!

CZ Máte-li oblíbenou stranu, asi volit půjdete. Máte-li pocit zmaru, z nabídky si téměř třech desítek stran (seznam a čísla) si snad vyberete, navíc pravděpodobně chcete změnu (vyměňte politiky).
Nemáte čas číst volební programy?
Volební rádce IDNES
Kohovolit (Česko-slovenský projekt KohoVolit.eu je provozován občanským sdružením stejného názvu. Je zcela politicky nezávislý a nekomerční.)

Kandidátky
FAQ k volbám

Volební speciál LN
Volební speciál IDNES

Ještě k hokeji:
Mistr světa Jágr nesměl v televizi mluvit sám. ČT pozvala i Šlégra z ČSSD
Růžička dal hokejové reprezentaci sbohem. Na sedm let, či navždy?
Sborná zklamala miliony fanoušků, píšou v Rusku. Jeden skočil z okna

28.05.10 - Kultura, divadlo: Tajemství (8,5/10)

Přes různé peripetie jsem se dostal na Landův muzikál Tajemství. Přestože se hraje od roku 2005, neznal jsem ho, jen jsem tušil, že je v kulisách středověké fantasy, což mě samozřejmě nalákalo. A nezklamalo. Asi zejména proto, že jsem opravdu nevěděl, jak to dopadne. Děj není zas až tak sofistikovaný, ale přesto napínavý, dobře střižený. Občas i k zamyšlení! K tomu kvalitní, místy rockové písničky, pár chytlavých. Navíc perfektní otáčivá scéna s překvapivě velkým množstvím kulis. A visuální efekty, promítačka, oheň, různé prskavky :) Vizuálně perfektní, zvukově vlastně taky, ale to zas tak se svým hudebním hluchem neposoudím ;)
Za co jsem strhnul body? Bohužel v mé alternaci jsem neviděl Lucku Vondráčkovou, Langmajera, ba ani Landu :( Zase jsem ale viděl Tesaříka a Suchařípu :). Nejvíc se mi líbila Lucia Šoralová v roli Anežky. Půlbod jsem strhl též za potřebu autora vše detailně vysvětlovat. Nečekal bych, že to řeknu, ale chvílemi je dialogů až příliš (např. scéna v knihovně).
Líbí se mi: Věřím, teda padám; Hledá se muž, Volám, Magická noc. Obecně je nejoblíbenější asi Čaruj.
Máte-li rádi trochu tajemna, fantasie, renesance či středověku, mix záhad, templů a řádů, k tomu samozřejmě dobré, místy rockové hudby, tak na muzikál zajděte. Lístky v Kalichu nejsou nejlevnejší, ale protože se jedná o malé divadlo, i zezadu uvidíte dobře.

23.05.10 - Hokej: Zasloužený návrat ke zlatu!

Ledni_hokej Dalo by se říci (a bookmakeři to potvrdili), že nečekaně se čeští hokejisté na mistrovství světa probojovali až na samý vrchol letošního pavouka, přičemž po podivné prohře s Nory a Švýcary se vzchopili a porazili postupně velikány jako je Kanada, Finsko, Švédsko i Rusko, tedy všechny hokejové velmoci! Navíc se bylo nač dívat, všechny zápasy byly zajímavé a play-off fenomenální i se zlatou tečkou. Hoši děkujem'!
Strávil jsem tři hodiny dopisováním událostí letošního mistrovství a čtením článků, tak se podívejte do mého speciálu, je tam i pár obrázků a hromada odkazů (třeba na sestřih finálového zápasu!). Příští rok můžeme jet fandit na Slovensko a za pět let bude mistrovství v Praze/Ostravě.

18.05.10 - Hokej: ČR postupují do čtvrtfinále výhrou 3:2 nad Kanadou!

Ledni_hokej Takový zápas v pouhé osmifinálové skupině nepamatuji! Podívaná play-off kvality o postup do čtvrtfinále. Kanaďanům to také nebylo jedno, šlo jim o výhodnějšího čtvrtfinálového soupeře, v případě prohry se setkají s Rusy (a to jim patří). Postupují z posledního místa.
Střelci gólů byli Kašpar (v oslabení;), Jágr a Klepiš. Popis zatím našeho nejlepšího zápasu turnaje

17.05.10 - Hokej: ČR-Lotyšsko 3:1

Ledni_hokej Konečně výhra, navíc udržuje šanci na čtvrtfinále, kde je třeba alespoň remízy s Kanadou. Ta se však výhry nevzdá, při výhře se vyhnou Rusku, které zatím na šampionátu neklopýtlo. O čtvrtfinále se v přímém souboji střetnou též Slováci s Německem.
Pokračování

16.05.10 - Co se děje: Člověk v tísni

Člověk v tísni organizuje v Národní technické knihovně filmově-debatní čtvrtky pod titulem Máte právo vědět. Obvykle se promítá film z Jednoho světa a poté se debatuje, přičemž přítomni jsou lidé, kteří o tématu hodně vědí.
29.4.2010 bylo téma "KLDR: Ve stínu osvíceného vůdce". Osobně jsem film Kimčongílie na Jednom světě viděl, stejně jako o něco dříve "Vítejte v KLDR" a proto mě mrzí, že jsem se debaty nemohl účastnit. Člověk v tísni však zveřejnil sestřih toho nejzajímavějšího z debaty, za což jim velmi děkuji a všem svým čtenářům asi třináctiminutový sestřih vřele doporučuji. Je vhodný pro návštěvníky zájezdu, pro zvídavé lidi, pro lidi, kterým není jedno, co se na světě děje a nyní před volbami bych doporučil všem voličům komunistické ideologie.

A když jsme u těch voleb, připomínám, že Člověk v tísni zveřejnil výsledek studentských "parlamentních" voleb 2010 (zveřejnění výsledků se některé strany bránily!). První skončila TOP09, druhá ODS a třetí Věci veřejné. Čtvrtá je pro zajímavost Česká pirátská strana.

16.05.10 - Hokej: Češi nestačili na Švýcary

Ledni_hokej Nestabilní výkon předvedli čeští reprezentanti, když po výhře nad Švédy v zápase play-off kvality dopustili slabou první třetinu se Švýcary, kteří nám dali dvě poměrně rychlé (a pěkné) branky a pak se jen dvě třetiny dotahovalo.
Pokračování..

15.05.10 - Počítače, hry: Rychlovka Action Ball 2

Jedná se o sakra vylepšený Arkanoid. Pěkně to vypadá a super se to hraje. Recenze.

14.05.10 - Hokej: Neskutečný turnaj pokračuje

Ledni_hokej Slováci dostali od Dánů (!) během 14 minut (!) 6 gólů (!) a zbytek zápasu se stal pouze pokusem o korekci zoufalého výsledku, k čemuž nedošlo, protože další dvě třetiny skončily bez gólu, přestože Slováci hráli již lépe. V osmifinálové skupině je dále čekají Fini a Němci.
Turnaj tak letos výrazně ukazuje vyrovnanost týmů. Možná je to také proto, že se ty silné nemohou spolehnout na posily z NHL, která se ještě hraje, což většinou neplatí o hráčích celků jako je Dánsko a Norsko. Samozřejmě také platí, že se dříve slabší týmy výrazně zlepšují, zatímco jiné týmy hrají spíše z podstaty (Čechoslováci).
Druhým zajímavým výsledkem je střelba Kanady do Norů 12:1 (Hokejisté Kanady předvedli proti Norsku kanonádu. Dali dvanáct branek).

14.05.10 - Počítače: Časopis Computer zdarma!

V časopise Computer v nedávné době udělali mnoho změn – jiná je jak grafika, tak třeba struktura časopisu. Přesvědčte se sami na kompletním čísle 8/10 s testem Wi-Fi.

14.05.10 - Počítače: Window Always on top

Potřebujete některé okno na Ploše Windows mít stále navrchu? Hodí se to např. při sledování streamovaného videa v internetovém prohlížeči (klasické přehrávače videa funkcí Always on top většinou disponují nativně). Palubní prostředky MS Windows to neumí (nebo o tom nevím), takže přijde ke slovu šikovná aplikace PowerMenu společnosti Abstract Path. Zkuste ji, mně funguje i ve Windows 7 (64 bit). Aplikace toho umí ještě více a to nastavit transparentnost oken a prioritu procesů (nezkoušeno).

14.05.10 - Hokej: Češi konečně porazili Švédy!

Ledni_hokej Konečně zápas na který se dalo koukat! Konečně po 5 letech výhra nad Švédy! Obrat v hokejovém projevu se povedl, viděli jsme hokej kvality zápasů play-off! Takovou bitvu v základní skupině nepamatuji. Faulů bylo dost, rukavice ze zvedaly vysoko nad pas, nervozita jak u vyřazovacího zápasu. Oběma týmům šlo o posílení ega a nabuzení do dalších zápasů.
Pokračování..

13.05.10 - Sapkowski v Praze!

Sapkowski Pokud já vím, Sápek tady byl na posledy na Festivalu fantasie před dvěma a půl lety. Nyní se sem dostává v rámci veletrhu Svět knihy jako host, protože letos se veletrh zabývá tvorbou polských autorů pod záštitou Polského institutu (kalendář akcí).
Sápka tak můžete potkat na veletrhu v sobotu 15.5. od 13 do 15h (druhou hodinu je autogramiáda). Má ještě jednu autogramiádu a to již v pátek 14.5. od 15h v knihkupectví Neoluxor na Václavském náměstí.
Jeho nejnovější kniha, která se odehrává v Afghánistánu, Zmije, se do češtiny teprve překládá. Podepisovat se tedy zřejmě bude zejména nesmrtelný Zaklínač (víte, že se připravuje Wicther 2, že jo?) a husitská trilogie. Více info můj speciál.

13.05.10 - Hokej: Turnaj plný překvapení

Letošní turnaj je silně ve stínu olympijských her, divácká návštěvnost v Německu mizerná, týmy nemají klíčové hráče. Asi právě proto je to turnaj plný překvapení.
Dánsko porazilo Američany a ještě výše Finy. Češi prohráli s Nory. Švýcaři deklasovali olympijské šampiony - Kanadu 4:1. O čem to vypovídá? Je to více vyrovnávání kvalit jednotlivých mužstev, kde například Slováky trénuje cizinec nebo hokejové velmoci tento turnaj prostě vypouštějí?
Tak jako tak snad uvidíme ještě pěkný hokej. Češi si mohou napravit reputaci dnes se Švédskem v osm hodin večer. I když kromě hokejových her nám statistiky moc nepřejí..

11.05.10 - Hokej: Historická prohra s Norskem

Úvodní zápas s Francií vyhráli čeští reprezentanti 6:2 a otázkou pouze bylo, proč jsme dostali ty dva góly.
Zápas s Norskem jsem bohudík neviděl, ale prohra 2:3 s 11. týmem žebříčku IIHF je bez komentáře. Mrkněte se na můj speciál.
Články:
Hokejová ostuda: národní tým nestačil na Norsko a prohrál 2:3. I tak postupuje

08.05.10 - Hokej: Začalo mistrovství světa!

Tak trochu ve stínu předvolebního období a dalších témat, které hýbají médii začalo Mistrovství světa v Německu. Ani já tomu nevěnoval příliš pozornosti, plácaje se ve vlastních problémcích a je fakt, že další hokej je na mě poměrně brzy po olympiádě. Ale já se do toho dostanu! ;)
MS začalo zápasem domácích Němců (los jim určil však pozici hostů) proti USA, které překvapivě domácí vyhráli v prodloužení 2:1! Češi hrajou až v neděli svůj zahajovací zápas s Francií. Jsem zvědavý na kádr, který Růžička postavil, poněvadž mu odmítlo reprezentovat asi 25 hokejistů! O to více si vážím veterána Jágra, který jede. Ve Švédsku na hokejových hrách tým skončil druhý, to není tak špatné jako vždy bylo.
Takže hoši do toho!
Moje stránka o MS 2010
Další info:
Překvapení na úvod šampionátu: Němci v prodloužení udolali Američany

Květen 2010

28.04.10 - Příroda: atypická výstava


Pokud nevíte jak strávit zítra podvečer a máte cestu Michlí, zastavte se v na zahradě domova Sue Ryder a přečtěte si pár příběhů, které popisují úspěšný i neúspěšný nebo i stále trvající boj normálních lidí s úřady, developery a politiky za kousek přírody v Praze (např causa klánovický les). Zve Arnica.

28.04.10 - Update: Linky

Oprášil jsem s pomocí Computeru 6/10 stránku s odkazy, tentokráte sekci SF & fantasy, tak se do toho pusťte :)

18.04.10 - Počítače, bezpečnost

Security V dubnovém Chipu proběhl opět test online skenerů. Zvítězil F-Secure Online Scenner pro komplexnost, těsně druhý Eset Online Scanner za možnosti detekce a na třetí místo se od minule posunul zlepšený BitDefender Online Scanner za rychlost a ovládání. Výsledky jsou zahrnuty tady v tabulce na mé stránce o bezpečnosti.

18.04.10 - MtG: Tento týden prerelease

MtG_card Karty nové edice se sice ještě nesmí prodávat, ale již se s nimi hraje :) Tento víkend proběhly první turnaje v rámci tzv. launch party v jednotlivcích. Vydal jsem se s přáteli a dopadl průměrně (3-2-2), ale byla to zábava, navíc herna Dungeon a její osazenstvo je mnohem příjemnější než Černý rytíř, který dlouho nadutě setrvával na místě ve své pražské jedinečnosti. Nyní se musí začat otáčet, což se ukázalo kopírováním nabídky bagety a pití. Síla konkurence se projevila, sláva těm několika pravdivým ekonomickým poučkám ;)

16.04.10 - Zábava: Skončila druhá řada dne D

Internet Jedna z nejinteligentnějších českých reality show skončila, resp. II. řada pořadu. Mnou kritizovaný střih pořadu se ke konci zlepšil a výrazně děkuji za online verzi, která mi umožnila odsledovat i díly, které jsem živě neviděl. Česká televize má z licenčních důvodů (originál přinesla BBC pod názvem Dragon's Den) pouze omezený čas pro vysílání online, proto pokud vám nějaký pořad ušel, rychle si jej ještě promítněte nebo stahněte.
V druhé řadě uspělo 5 projektů, na konci 13. dílu uvidíte i jak se jim daří, přičemž nejoriginálnější je bezesporu Tomiova a Dany cestovka pro plyšáky:). Můžete se také přihlásit do avizované řady třetí :-) Jsem zvědavý, kdo tam zasedne, ze současné řady poopravím své preference: nejsympatičtější je mi Dana Bérová a potom Ondřej Bartoš.

12.04.10 - Kultura: Poslouchejte RockZone

Internet Znovuobjevil jsem rockové rádio Rockzone 105.9 FM, které hraje rockové hity a nebojí se hrát Nightwish, Landu i Kabáty. K tomu dopravní zpravodajství a zprávy v celou. Jestliže Beat je pro fajnšmekry, Rockzone je takový rockový mainstream, velice příjemný k poslechu k práci (tady ho hned naladíte).

11.04.10 - Kultura: Febiofest se dočkal vlastní sekce

Množství mých textu k filmům tohoto ročníku Febiofestu mě přesvědčilo, že si Febiofest, podobně jako Jeden svět zaslouží vlastní sekci, ke které se lidé mohou lépe vracet. Snad tuto změnu přivítáte.

11.04.10 - Febiofest: Muži, co zírají na kozy (7/10)

Na úplný závěr festivalu jsem si dopřál klasický komerčňák - anglicko-americký film Muži, co zírají na kozy (The Men Who Stare at Goats, CSFD). Film má mnohem hezčí obal, než vnitřek. Český název evokuje úplně něco jiného, než o čem film je a lze se jen dohadovat, jak vysoko česká distribuce při překladu skákala radostí :) Další mašličkou je hvězdné obsazení: George Clooney (mraky filmů, pro mě asi zejména Dannyho parťáci), Jeff Bridges (řada filmů, proslaven by Big Lebowski), Ewan McGregor (řada filmů, pro většinu fanoušků ale především mladý rytíř Jedi z nové trilogie Hvězdných válek), Kevin Spacey (řada filmů, pro mě Pan herec ze snímků Americká krása a Sedm), Stephen Lang (samozřejmě znáte z Avatara) a Robert Patrick (pěkně nám ztloustl a trochu zestárl, ale pro mě je to navždy T1000).
Trochu jsem se nechal unést herci, ale ono je to skutečně to nejlepší - zvlášť když vidíte šedivějícího Cloonyho jako štramáka o 20 let mladšího - holywoodská maskérna je fakt dobrá ;) Co se týče příběhu, nápad není špatný (mimosmyslové vnímání a alternativní postupy boje se skutečně za druhé a pak i studené války zkoumaly na obou stranách Berlínské zdi), ale zabíjení koz myšlenkou nebo hippies vtipy na celovečerák nestačí. Párkrát se fakt zasmějete, jinak ale nic nečekaného. Berte to jako komedii, kterou si dáte z DVD doma v obýváku nejlépe ke skleničce, do kina je to škoda peněz.
Co si myslíte vy?

11.04.10 - Febiofest: Díra (5/10)

Iránský film Díra (Chaleh, CSFD) je hodně rozporuplný. Někdo v něm uvidí odkazy dávných filmařských mistrů, někdo se unudí k smrti - a oba tyto extrémy jsem viděl. Je pravdou, že těch 100 minut se dá asi strávit lépe, záleží na osobních preferencích. A tak většinový názor bude znít asi jako komentář Tannera z CSFD:
Film o chlápkovi, který se živí tím, že opravuje auta, která se poškodí tím, že najedou do díry v silnici. Třebaže tento námět poskytuje dost prostoru pro zajímavé zápletky s posádkami aut, divák se jich příliš nedočká. A když už, tak poměrně povrchně. Zase se mu ale dostane příležitosti sledovat snad desetiminutové holení chlápka. Konec to docela zachraňuje, ale přesto se mi bude v paměti tento film pojit hlavně s jedním substantivem: nuda. Možná se mi v tom zkrátka nechtělo v daný moment hledat víc, než co tam bylo.
Také jsem myslel, že se dozvím o Iránu víc. A o lidech, kteří tam žijí. Projíždějící posádky jsou skutečně jen omezeným zdrojem interaktivity, o kterou stejně hlavní hrdina nejeví moc zájem a tak se toho divák moc nedozví. Může tak akorát čekat, zda se objeví držitelka tajemného hlasu za závěsem..
Co si myslíte vy?

11.04.10 - Febiofest: Ajami (8/10)

Poslední den Febiofestu jsem viděl nálož tří filmů. Prvním z nich byl německo-izraelský snímek Ajami (Ajami, CSFD). Nejdřív jsem chtěl něco o filmu napsat sám, ale pak jsem zabrousil na CSFD a viděl tam tento komentář uživatele Bubble74:
Skládání mozaiky několika příběhů se zařadilo k divácky oblíbeným jak již dokázal například Oskarem ověnčený Crash. Ajami bazíruje na stejném pojetí. Je to obdivuhodný debut dvou mladých režisérů, i když ne přímo typický zástupce izraelské kinematografie. Představuje nám arabské muslimy a křesťany, žijící v jedné čtvrti Jaffy. Jejich tragické osudy můžou být považovány za zobrazení dnešního nemilosrdného světa, plného rasové nenávisti, kdy už dobro nemá šanci zvítězit nad zlem, protože už se nikdo neptá kdo je zlý a kdo dobrý. Zůstává jen odpověď, že doplácí hlavně ti nevinní.
A musím s tím souhlasit. Příběh několika obyvatel Jaffy (městská část Tel-Avivu, druhého největšího města Izraele a řadou států chápáno - IMHO asi i správně - jako hlavní město) nefilosofuje o střetu Izrael-Palestina, ale vypráví o normálním životě několika Arabů. Tento "normální" život je však plný zločinu, nenávisti, segregace, rasismu, korupce a beznaděje. Na druhé straně jsou tam pozitivní lidské emoce, láska, nejen partnerská či milostná, ale i k rodině, která je na Blízkém východě obzvláště silná.
Film je skutečně rozsekán do epizod, ale trochu prvoplánově a i když to na Tarantinových Historek z podsvětí, kterými se mladí autoři Scandar Copti (1975) a Yaron Shani (1973) evidentně inspirovali, samozřejmě nemá, dá se film označit jako takové blízkovýchodní Pulp Fiction. Zajímavé je, že oba režiséři (Palestinec a Izraelec?!) si napsali i scénář a Copti si ve filmu i zahrál. Film není nejveselejší, ale působí věrohodně, až dokumentárně, život není všude jako peříčko..
Co si myslíte vy?

11.04.10 - Febiofest: Soudce (3/10)

Vždy se zájmem jdu na snímky sekce asijského kina, ale je to velká loterie. Čínský snímek Soudce (Touxi, CSFD) je inspirovaný podle skutečné události a měl ukázat problematiku čínského soudnictví, vězeňství, korupce, osudy různých lidí s různým pohledem na stejnou věc. Hlavními hrdinami jsou soudce a obviněný muž za krádež dvou aut. V Číně to před deseti lety ještě znamenalo trest smrti. Popis děje slibuje zajímavý snímek, který měl ukázat soudnictví a morální otázky viny, neviny, hodnoty lidského života a podobně.
Popravně řečeno, jestli to ukázal, nevím. Prvních čtyřicet minut bylo zaplněno dějem tak ze třetiny, zbytek jsou dlouhé záběry na lidi potácející se depresivním životem. Rozhodnutí opustit kino padlo ještě před tím, než se mi udělalo špatně, zejména z pomalosti a celkové depresivnosti snímku, na který jsem tentokráte nebyl naladěn a tak dojem i hodnocení filmu je tentokráte obzvlášť subjektivní.
Pokud má někdo jiný názor na snímek (na webu Febiofestu hodnotili jen dva diváci a oba 100%, nechápu), sem s ním. Ale i na CSFD vnímají snímek pozitivně, takže možná to nesedlo jen mně.

08.04.10 - Příroda: Výstava o recyklaci

Výstava Brána recyklace II, vás provede světem recyklace odpadů, ve kterém se běžně pohybujeme, aniž si to třeba uvědomujeme. Výrobky s obsahem recyklátu jsou všude kolem nás. Tato výstava má za cíl propagaci recyklace odpadů a jejich dalšího využití.
Zdroj: spotrebitele.info

08.04.10 - Febiofest: Měsíc (9/10)

Film Velké Británie Měsíc (Moon, CSFD) byl snad jediným zástupcem žánru SF na Febiofestu. Popravdě jsem jej tam ani nečekal, ale jeho zařazení mě potěšilo. SF staré školy, bez laserů, výbuchů a hřmotných efektů dokáže ještě oslovit. Hlavním hrdinou této komorní SF je pracovník těžařské společnosti Sam, který je jediným živým obyvatelem lunární základny starajícím se o kombajny na nějakou měsíční rudu (zdroj energie). Velice to připomínalo harvestry z her o Duně :) Společnost dělá Samovi pouze inteligentní počítač, kterého pěkně namluvil Kevin Spacey. Sam to má "za pár" a má se po třech letech vrátit na Zem k rodině. Něco se však zvrtne..
Mohl bych zde odvyprávět celý děj, ale to by mě čtenáři asi nepochválili. Faktem je, že tušit pointu začnete poměrně brzy, ale přesto vás baví sledovat, jak záplatku odkrývá hlavní hrdina (kvalitně hraje Sam Rockwell) a přemýšlíte, co se ještě v kulisách ne daleko klasického hororu může stát, protože vše podkresluje podmanivá hudba Clinta Mansella. Příjemně překvapí postava robota, který konečně není vraždící magor, ale hodnověrný automat se slušným AI.. Závěr je trochu překvapivě pozitivní a nerealistický, na druhou stranu depresivních konců bylo na Febiu až dost.
Film normálně běží v distribuci, takže navštivte nějaké menší kino, třeba Aero (nejen, že stačí, ale ono se dokonce k filmu hodí) a užijte si SF ve starém stylu.
Co si myslíte vy?

07.04.10 - Febiofest: Li Tong (6/10)

Sám jsem film Li Tong neviděl, takže je tu historicky první externí recenze od Lucky ;o)
Na CSFD se ještě neobjevil komentář k čínskému filmu Li Tong s dětmi v hlavní roli, a tak snad první střípek dojmů z něj přijde čtenářům HarryhoInfo vhod:)
Příběh se odehrává v Pekingu a mezi jeho hlavní dva cíle bych zařadila jednak prohlídku města jako takového (ve své kráse, ale i chudinských čtvrtích) a za druhé mi přišlo stěžejní poukázání na rozdíly mezi sociálními vrstvami, které jsou ve filmu reprezentovány jednak dvěma malými hrdiny: ztracená Li Tong, která pochází z bohaté rodiny a chlapec, který jí pomáhá se dostat zpět domů, je naopak zvyklý každodenně žebrat o jídlo. Ukazuje nám nezájem a neochotu pomoci druhému lidí velkoměsta, ale i výjimky v podobě pána s čajovnou – v této scéně se mi líbilo, jak se chlapec snažil “zachovat dívčinu tvář”, aby ona nebyla ta, co žebrá o jídlo a pití, ale sama neobstála a nechala si až nevychovaně dolévat čaje a na závěr by ráda i větší šálek. Po různých peripetiích se za pomoci chlapcova otce dostává Li Tong zpět domů, ale o americký happy end se nejedná, jednak na ni doma nikdo nečeká (její rodina je very busy) a zklamalo mě, že i přes zkušenost, kterou jí tento den dal se až tak nepoučila, nezměnila – sice chlapci poděkovala, ale nepozvala ho dál, nenabídla mu svůj penál a pastelky, o které tak stál. Rozmazlený spratek holt asi potřebuje vícero lekcí:) Film neodhaluje nic až tak objevného, ale nudit se nebudete a 80 minutová prohlídka Pekingu uteče jako voda.

06.04.10 - Kultura, výstavy: Historické skvosty (8/10)

Vystava Pondělí velikonoční šlo využít například k návštěvě Národního muzea v Praze. Aktuálně lze v nové budově navštívit dvě výstavy. V prvním patře jsou dvě místnosti věnovány výstavě Nejstarší stříbrné poklady (další info), kde najdete stříbrné poklady staré přes 1000 let, zejména drobné mince a ozdoby. Uvidíte nejstarší české mince a také hřivnu. A víte která panovnice měla jako první odvahu razit vlastní mince? :)
V druhém patře najdete výstavu Historické skvosty (další info), která zabírá jedinou místnost s 26 informačními panely. Najdete tu zajímavý přehled českých nejvýznamnějších památek z různého úhlu pohledu: technické památky, UNESCO památky, hrady, mobiliáře apod. Výstava prezentuje i Národní památkový ústav jako takový, například jeho restaurátorské úspěchy, výukové programy a sbírky. Řekl bych však, že se mohl prezentovat více a přinést stručné info, co všechno zašťiťuje, kde má pobočky, kolik má lidí, rozpočet a nějaké další statistiky, např. návštěvnost památek (TOP 10:) apod. Na druhou stranu je výstava svižná a nenudí.
Vzhledem k tomu, že aktuálně tam běží ještě výstava Za svobodu (viz můj dřívější zápis), lze návštěvu za kilo doporučit, všechny tři aktuální výstavy jsou zajímavé. Pozor, Historické skvosty končí 18.4.2010.

Duben 2010

31.03.10 - Kniha: Umění klamu (9/10)

Umění_klamu Nejznámějším hackerem na světě je bezesporu Kevin Mitnick, chlápek, který patří mezi zakladatele útoků, kterým se říká sociální inženýrství. Dřív by se řeklo: "Ten chlap umí vymámit z jalový krávy tele." Na konci 20. století již nešlo o telata, ale především o čísla telefonních ústředen, analogových modemů, hesla apod. Přestože svou "kariéru" začal phreakingem, tj. útoky na telefonní ústředny a komunikace, jeho sociotechniky jsou a budou plně použitelné i dál. Cílem útočníkl jsou citlivé informace, od identit a emailových adres, přes čísla účtů a autentizační údaje k nim, až po průmyslovou špionáž. Aktuálně se však šíří a řeší zejména phishing, trojské koně a falešný software.

Nějak jsem zapomněl napsat, o čem je ta knížka :) Jde tedy o popis a rozbor nejpoužívanějších sociotechnik, které lze použít. Smyslem samozřejmě není navádět, ale pomoci tyto techniky rozeznat a bránit se jim. Obraně je věnován celý závěr knihy a tak ji mohou směle využít i firmy, které se podle ní mohou v klidu inspirovat. Kniha komplexně vysvětluje význam analýzy rizik, klasifikace infomrací, bezpečnostní politiky a bezpečnostního školení (zvyšování bezpečnostního povědomí) ve firmách. To vše je napsáno velmi čtivě, takže knihou projedete jako nůž máslem. Nutno říci, že čtivosti hodně pomohl profesionál, který pomáhal Kevinovi knihu napsat jako spoluautor: William Simon.
Slabin kniha příliš nemá, snad jen takové přílišné americké opakování a vysvětlování, ale pro laika je to užitečné. Osobně bych tam rád viděl ještě nějaké sofistikovanější technické útoky, ale to asi přesahovalo zvolený rámec knihy. Zájemcům o informační bezpečnost vřele doporučuji. Vydalo nakladatelství Helion.
Další zdroje: Oficální stránka knihy, Info o knize na Lupě (najdete tady i odkaz na chybějící kapitolu knihy v češtině!:), oficiální stránka Kevina Mitnicka

30.03.10 - Kultura, divadlo: Caveman (9,5/10)

Po nějaké době jsem se dostal do divadla. Tentokráte to nebylo nic vážného, ale stará dobrá komedie, založena na ještě starším tématu: rozdíly mezi mužem a ženou. Knihy typu "Muži z Marsu a ženy z Venuše" se staly světovým bestsellerem. Přiznám se, že i já jsem asi dvě podobné knihy přečetl a občas i zakýval hlavou. A na těchto vtipně pojmenovaných a předvedených rozdílech je divadelní hra založena. Jedná se o one-man-show, ale on skutečně nikoho jiného nepotřebuje.. snad jen diváky. A těch je dost, bývá vždy vyprodáno. Nedivím se, těch 80 minut uběhlo, jen jsem zíral. Doporučuji, běžte se podívat, nejlépe v páru, určitě se pobavíte a pokud jste přívrženci výše uvedených knih plných genetické determinace, umlátíte se smíchy. :-)
Další informace: Oficiální stránky hry.

30.03.10 - Febiofest: Poslední dny Emmy Blankové (7/10)

Pokud bych nechtěl moc přemýšlet, řeknu, že film Poslední dny Emmy Blankové (De laatste dagen van Emma Blank, CSFD) je prostě divný. A byla by to pravda. Ale ono je to i něco víc. Tentokráte popisek Febiofestu filmu docela sedí. Jiné filmy Alexe van Warmerdama jsem neviděl, ale zdá se, že je to schopný filmař - nejen, že film režíroval, on jej i napsal, složil hudbu a zahrál si v něm - psa. Ulítlých věcí je ve filmu vícero, ale postava psa je skutečně originální. Jak sdělil režisér na besedě, původně zápletku napsal jako divadelní hru. Postavy nejsou vykresleny příliš podrobně, ale žádná z nich není holywoodsky černobílá. Nevadí to, protože celý film stejně nemáte komu "fandit". Despotické ženě libující si ve formální nadřazenosti nebo bandě poklonkujících členů rodiny, kteří jak supi čekají, až matka zemře, aby se mohli vrhnout na její majetek? Film tak upozorňuje na rozklad evropské morálky a významu rodiny.

29.03.10 - Febiofest: Vynález lhaní (6/10)

Na první pohled zajímavá myšlenka - utopický svět bez možnosti lhát (až na jednu výjimku, kterou je náš hlavní hrdina). Jenže na pohled druhý již film Vynález lhaní (The Invention of Lying, CSFD) musí obsahovat něco víc, než vtípky založené na tom, že lidé říkají věci, které by jinak nikdy neřekli. Něco víc není ani banální a těžko uvěřitelná love story. Dlouho jsem neviděl materialističtější film - šlo o záměr nebo si toho autoři ani nevšimli? Z konceptu pouze lehce vyčnívá část filmu věnující se pojetí Boha v dané utopické společnosti. Je ale víra vůbec kategorií pravdy a lži? Může víra v posmrtný život degradovat sebevědomí a relativizovat smysl lidského života? Potenciál této části filmu zůstal nevyužit, příběh záhy pádí do holywoodského závěru. Už zbývalo pouze visení za ruku nad propastí, sebeobětování černocha a pořádná erotická scéna (vlajka a hřbitov byly).
Pokud máte potřebu něco podobného vidět a zasmát se víc, raději zajděte na starého dobrého Carreyho, před 13 lety to byl Lhář, lhář a před dvěma roky Yes Man. Vtipnější nadsázku při představě Boha zase najdete ve filmech Bruce Almighty a snad dokonce i v Ewan Almighty.
Co si myslíte vy?

29.03.10 - Febiofest: Moje krev (4/10)

Polský film je nevypočitatelný, nikdy nevíte na co narazíte. Od filmu Moje krev (Moja krew) jsem čekal výrazný střet kultur. K tomu došlo, ale pouze na příliš elementární úrovni - Vietnamka potřebuje polské občanství, smrtelně nemocný Igor jí ho poskytne výměnou za slib, že mu porodí dítě.. Téměř naturalistické scény hrubého Igora prvoplánově kontrastují s mladou křehkou Vietnamkou. Ohrané imigrantské téma opepřené naturalitou, strachem ze smrti a sprostými slovy nepřináší žádné hluboké myšlenky. Divák může pouze přemýšlet, proč se hrdinové chovají nelogicky a zda se podivná love story neodehrává nějak moc dlouho.
Co si myslíte vy?

28.03.10 - Febiofest: Syn lovce orlů (7/10)

Na závěr dne jsem si vybral film z mongolských stepí Syn lovce orlů (Die Stimme des Adlers; The Eagle Hunter´s Son; oficiální web, CSFD). Německý název je z neznámého důvodu jiný, v překladu znamená "Hlas orla", což je možná i výstižnější. Režisér René Bo Hansen se podílel i na scénáři a evidentně film postavil jako jednoduchou mongolskou pohádku z dnešní doby s důrazem na krajinu a zvířata, samozřejmě především orly. Pokud od filmu nečekáte příběh, propracované postavy s hlubším podtextem vysvětlující jejich jednání, a chcete se pokochat přírodou, tak je to v pořádku. Pokud chcete vidět něco více než další "road-movie" v netypické zemi, ale s jednoduchými dialogy, místy radikálními střihy a jen základními emocemi, musíte jít jinam. Na druhou stranu film přináší aspoň zamyšlení nad rozdílem mezi životem ve městě a na venkově, který se zvětšuje i v Mongolsku. Film podtrhuje význam rodiny, souladu s přírodou, ale nemoralizuje, pouze ponechává postavy neměnnému osudu.
Co si myslíte vy?

28.03.10 - Febiofest: Zkažené státy americké (7/10)

Druhý film jsem si vybral, protože mě problematika nekončícího problému Palestina/Izrael zajímá a rád bych si doplnil informace o tom, jak tyto národy žijí. Film Zkažené státy americké (Amreeka; CSFD) se od průměru imigrantských filmů moc neliší, standardně ukazují problém imigrantů do "Země svobody", kde i vzdělaní lidé mají problém najít kvalifikovanou práci a končí (v lepším případě) ve fast foodech.. Dále se hlavní hrdinové musí potýkat s projevy rasismu a xenofobie, což posílily události 11. září a následná nekončící "válka s terorem".
Film nakousává řadu problémů, s kterými se imigranti střetávají, ale nic nedotáhne do konce, nechce diváka traumatizovat tvrdou realitou a tak většina situací končí pousmáním se v kulturní odlišnosti Palestinců nebo pozitivním zásahem zvenčí (ředitel školy, Matt z bistra). Je vidět větší soudržnost palestinské rodiny, ale na druhou stranu i asimilace jejích dětí (mluví doma anglicky, mají vlastní pokoje, názory, jedí hamburgery..).
Pokud o tématu imigrantů nevíte nic a nechcete se příliš stresovat, na film běžte, něco se dozvíte a i trochu se zasmějete. Pokud se však o téma zajímáte více, nic nového se v tomto filmu nedozvíte. "Happy-end" rukopis mladého amerického režiséra je příliš znát..
Co si myslíte vy?

28.03.10 - Febiofest: Panenské zápisky (7/10)

Festival Febio pro mě začal v podstatě dokumentárním filmem Panenské zápisky (The Virgin Diaries; CSFD) popisující cestu mladé ženy jménem Fatiha z Maroka, která je ve svých 28 letech panna, jak jí velí islám, ale zároveň se rozhodla pokládat pro ni zcela legitimní, ale nepříjemné otázky islámským duchovním o předmanželském sexu, resp. panenství. Proč muži nic takového nedrží a ženy to nemohou vyžadovat? Musí se mladá dívka skutečně vzdát rozkoší do okamžiku manželství (které navíc může být předem domluveno rodiči)?
Snímek natočili dvě ženy, což jistě jejich misi za výkladem islámu v těch nejchoulostivějších tématech příliš nepomohlo. Z bezpečnostních důvodů se mnoho věcí do snímku ani nedostalo. Předsudky v Maroku jsou obrovské a odvážné ženě celé natáčení dost zkomplikovalo život. A to natolik, že americká režisírka Jessica Hope Woodworth (byla přítomna krátké diskusi po filmu), Fatihy přítelkyně, ji několik let již neviděla, protože rodina Fatihy s tvorbou filmu nesouhlasila. Vliv rodiny i na dospělé je tak v Maroku enormní a obě ženy tomuto dokumentu přinesly své osobní oběti.
Co si myslíte vy?

27.03.10 - MtG: Blíží se Eldrazi!

Blíží se vydání nové sady Rise of the Eldrazi. Na stránkách Wizardů se rozjely oficiální stránky k edici. Na stránkách je visual spoiler nových karet. V nové sadě budou nové mechaniky Totem Armor, Rebound, Level up, Anihilator, dále bezbarvé karty, nový planeswalker. Naopak by se neměly objevit karty s Landfallem ani žádný nový "Alík".
Na stránkách Wizardů se dále objevil komiks z prostředí Zendikaru se známými planeswalkery (vypadá to na příběh odehrávající se před vypuštěním Eldrazi): 1. díl, 2. díl, 3. díl. Je to opravdu čtivé, tedy pokud se to dá říci o obrázcích ;) Komiksů je ovšem vydáno už několik.
Za informace děkuji Vláďovi.
Update: Pěkný článek o Eldrazi na Hraj.cz

26.03.10 - Počítače: Doplňkový test pevných disků Computeru

HDD Computer splnil slovo a přidal dalších 6 disků k velkému testu disků, který provedl v lednu. Do tabulky přibylo 5 disků WD a jediný disk Samsung. Jak to celkově dopadlo si přečtěte tady ve speciální sekci.

21.03.10 - Jaro je tady! :)

Letošní vydatná zima se astronimicky v sobotu 20. března přesně v 18.31 přehoupla do astrojara. Většina lidí ocení i příchod vyšších teplot. Kdo chce na lyže, stále má možnost, ale podmínky na horách se zhoršují, např. prší. Užijte si prodlužování dne až do 21.6., kdy bude nejdelší při letním slunovratu.
Za týden se mění čas, nezapomeňte si v noci na neděli ubrat hodinku spánku..

20.03.10 - Jeden svět 2010 v Praze skončil, ale ještě neodcházejte

Zdravím po skončení Jednoho světa v Praze a rád bych své čtenáře upozornil:
Co se týče udělených cen:
Cenu za nejlepší film získal snímek Nepřátelé národa.
Cenu za nejlepší režii porota udělila dokumentu Chemo polského režiséra Pawela Łozińského.
Cenu Poroty Rudolfa Vrby získá nejlepší film v kategorii Máte právo vědět. Ocenění obdržel film Slunce za mraky.
Zvláštní uznání Poroty Rudolfa Vrby si vysloužil snímek Tibet zpívá.
Dokument Slunce za mraky získal z rukou Václava Havla také Zvláštní cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv, udělovanou porotou pod čestným předsednictvím Václava Havla.
Cena Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu byla udělena českému filmu režiséra Tomáše Kudrny Mlčeti zlato.
Studentskou cenu pro nejlepší film z kolekce snímků Jeden svět pro studenty převezal od studentské poroty režisérka Marije Meerman za svůj snímek Chci být Někdo.
Vítěz Divácké ceny VŠEM vyhrál český dokument Tomáše Škrdlanta Nevítaní.
V následujících dnech se pokusím popsat filmy, které jsem letos viděl.

20.03.10 - Finance: Proč platíme nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě?

Podívejte se na Hyde park ČT o tématu bankovních poplatků v ČR.

20.03.10 - Internet: Vstupuji na Tweeter

Uvidíme, zda to k něčemu bude, ale mohu více ukájet své grafomanské sklony ;)
Fellow me on Tweeter

20.03.10 - Finance: Vstřícná banka - První výsledky hlasování veřejnosti

Hodnocení bank projektu www.vstricnabanka.cz již probíhá druhým týdnem, prozatím ze strany veřejnosti. Máme tak první výsledky a komentáře skutečných klientů bank. Nejvyššího hodnocení od veřejnosti získala mBank. Naopak nejhoršího výsledku dosáhla Oberbank.
Citace a zdroj: www.spotrebitele.info

17.03.10 - Jeden svět 2010 se chýlí ke konci

Rád bych apeloval, abyste zašli na nějaký z filmů, zbývají ještě dva promítací dny v Praze (program). Většina filmů mě příjemně překvapila, jejich popisy zde nenajdete, zatím, nestíhám zpracovat. Další možnost budete mít v regionech, případně se zapojte do "Jak získáš své diváky ty?". Dále můžete navštívit něco z bohatého doprovodného programu. Navštivte HomePage festivalu, každý den jsou tam novinky.

16.03.10 - MtG: Phyrexia vs. The Coalition

Zdroj: Wizards.com Vychází nový (již pátý) Dual Deck (předpřivená sada o dvou hracích balících) - Phyrexia vs. The Coalition aneb černá proti všem. Více informací v pěkném a podrobném článku na hraj.cz.
Seznam karet

15.03.10 - Světový den spotřebitelských práv

Americký prezident J. F. Kennedy vyhlásil 15. března 1962 základní teze spotřebitelských práv, čímž zahájil éru novodobé ochrany spotřebitelů. Více informací (SOS).

08.03.10 - Kniha: Bartleby a spol. (5/10)

Bartleby a spol. Dovolená mi umožnila dočíst knihu Vila-Matase, která je skutečně atypická asi nejen svým formátem (poznámky pod čarou k neexistujícímu textu), ale i tématem (zabývá se spisovateli, kteří přestože proslaveni, rozhodli se přestat psát). Napůl faktické a napůl smyšlené poznámky o životě a díle skutečných i fiktivních spisovatelů jsou často humorné, ale vyžadují nějaké faktografické znalosti ze světa literatury, aby si to čtenář pořádně užil. Pokud jimi nedisponujete, asi bych doporučil od něj nějakou jinou knihu, třeba slavnou povídkovou knihu Příkladné sebevraždy či román Vertikální cesta (nečetl jsem:).
Čechy snad potěší zmínka o Kafkovi či Musilovi. Ve Španělsku v současnosti velice známý autor napsal v roce 1985 "Stručné dějiny přenosné literatury". kde má dokonce jedna kapitola citát z Holana a odehrává se v Praze.

04.03.10 - IT Bezpečnost: Computer 2/10 taky posuzoval bezpečnostní balíky

Security Computer již před časem upustil od žebříčkování SW. I tentokráte tak spíše čekejte popis programy a vyjmenování plusů a mínusů následujících bezpečnostních balíků: Kaspersky Internet Security 2010, McAfee Internet Security, Norton Internet Security 2010, ESET Smart Security 4, AVG Internet Security 9.0 a TrustPort Security. Polovinu tak zastávají české produkty, což je příjemná změna oproti Chipu, i když na nový Avast! Internet Security se opět zapomnělo.

04.03.10 - Kultura: lehká aktualizace odkazů k filmům

Pár odkazů ze světa filmu

03.03.10 - Příroda: Tunel na státní lesy?

Státní lesy plánují revoluci ve správě svých pozemků. Veškeré práce v celých polesích svěří na deset let dřevařským firmám s tím, že o výnos z prodeje dřeva se budou dělit.
Hnutí DUHA i mnozí lesníci namítají, že dodavatelské firmy v úsilí o rychlý zisk budou poškozovat lesy holosečným kácením a podobnými praktikami. Snaha vydělat během desetileté lhůty co nejvíce dostane přednost před zdravým hospodařením.
Jak pomoci? Napište politikům, připojte se na Facebooku.
Další informace

03.03.10 - Ze života: Proč houká siréna?

Celou Českou republikou se každou první středu v měsíci rozezní varovné sirény.Kolik z nás ale dokáže odlišit zkoušku sirén od skutečné výstrahy? A víme, jak se v takové situaci zachovat?
Zdroj a další informace: tady na spotrebitele.info

03.03.10 - Internet: Podvodný internetový obchod

Inspektorát České obchodní inspekce Jihočeský a Vysočina provedl na základě podání občanů dne 17. 2. 2010 kontrolu internetového obchodu www.levne-nakupy.net.
Zdroj a další informace: tady na spotrebitele.info

03.03.10 - Finance: Nejabsurdnější poplatek: za vklad na vlastní účet

Server www.bankovnipoplatky.com vyhlásil 5. ročník ankety „o nejabsurdnější bankovní poplatek“. A opět se anketa uskutečnila nejen v České republice, ale i na Slovensku. V 1. ročníku návštěvníci webu zcela suverénně zvolili za vítěze poplatek za příchozí platbu. Ve 2. ročníku pak zvítězil poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky. Ve 3. ročníku zvítězil poplatek za vedení běžného účtu. A loni to byl poplatek za nadměrný vklad.
Zdroj a další informace: tady na spotrebitele.info Zajímavé je také stanovení Dne proti bankovním poplatkům, který byl 28.2. Více informací.

Březen 2010

26.02.10 - Počítače: Test pevných disků

HDD Únorový Chip opět předvedl svůj rychlotest disků. Zajímavé je porovnání s SSD disky. Výsledky naleznete tady v rámci mé speciální sekce o pevných discích.

25.02.10 - IT Bezpečnost: Únorový Chip posuzoval bezpečnostní balíky

Security Rozhodovaly zejména detekční schopnosti malware (včetně botů, trojanů a spywaru), výkon (doba bootovaní, scanu, kopírování dat) - všechny balíky zpomalují - a dodatečné funkce (FW, phishingové filtry apod.).
První místo získal Norton Internet Security 2010, druhé Panda Internet Security 2010 a třetí ButDefender Internet Security 2010. České produkty se testu neúčastnily, šlo o typicky převzatý článek z německého Chipu.
Osobně se mi test nezdá, protože kvalitní produkty od Kasperskeho, F-Securu a McAfee zůstaly vzadu, přestože detekční schopnosti měly lepší než střed pole. Metodika ani kriteriální váhy nejsou jasné, lze tedy o tom jen spekulovat.

25.02.10 - Sport, olympiáda: Sáblíková druhé zlato, čeští hokejisté domů, slovenští pokračují

Logo ZOH Martina Sáblíková si na pokraji sil dojela na 5 km pro druhé zlato a stala se tak nejúspěšnějším českým sportovcem ZOH vůbec. Nečekaně přiveze medaili i česká běžkařská štafeta a to bronzovou. Hokejisté projeli další čtvrtfinálový zápas :( - podrobnosti tady. Slováci mohou slavit, porazili naše časté čtvrtfinálové rivaly, takže se možná Češi se Švédi setkají aspoň na letišti :) Držíme palce Slovákům!

24.02.10 - Sport, olympiáda: Češi a Slováci se protrpěli do čtvrfinále

Logo ZOH Češi po výhře 3:2 nad Lotyši v prodloužení a Slováci 4:3 nad Nory potvrdili papírové předpoklady a postupují do čtvrtfinále, pro oba týmy osudové play-off, přes které se dlouho nedostali. Oba týmy nastoupí proti Seveřanům, Češi si to rozdají s Finy a Slováci se Švédy.
Další dvojicí je USA:Švýcarsko, kde je to asi jasné a nejnapínavější bude Kanada-Rusko. Čas zápasů je opět nešťastný, v podstatě ten nejhorší: Češi hrajou ve 4h SEČ, Slováci v 6h, Kanaďani v 1:30 SEČ.
Hezký graf ve flashi o dalším průběhu turnaje zde na Aktualne.cz
Další informace v rubrice

24.02.10 - Turistika: Víkendový pozdrav z Loun

K vidění Chrám sv. Mikuláše s možností vystoupat na věž, Žatecká renesanční brána, Daliborka s gotickými sklepy, synogagoga, radnice, hradby, Ohře s mlýnem a jezem, oceněná galerie Benedikta Rejta a další. V okolí zejména Panenský Týnec, Nový Hrad, megalitické památky (Klobuky), České středohoří s Oblíkem, Ohře a chmelnice.

23.02.10 - Jeden svět 2010 se připravuje

Festival dokumentárního filmu, který sleduji od roku 2007 (viz moje zvláštní sekce), přichází s dalším ročníkem. Festival začíná 10.3., nicméně již nyní můžete prohlížet moderní přehledné webovky JS, shlédnout festivalový spot, ale co je asi nejzajímavější, Česká televize dočasně zpřístupnila 10 filmů z minulých let JS. Dívejte se online!
Doporučuji zejména Čas hlupáků, který jsem minule ohodnotil 9/10, Afghánské ženy za volantem (8/10) a Barmský VJ (9/10)!
Update 24.02.10: Již je online k dispozici program JS!

22.02.10 - Sport, olympiáda: Čeští hokejisté musí sehrát osmifinále

Logo ZOH Po výhře nad Slovenskem a Lotyšskem prohráli hokejisté ve vyrovnaném souboji s Ruskem a musí tak bojovat o čtvrtfinále a to opět s Lotyšskem. Systém turnaje je trochu jiný než obvykle a po překvapeních typu remíza Kanady se Švýcarskem nebo porážce od USA se o osmifinále poperou následující dvojice:
Česko - Lotyšsko, Kanada - Německo, Slovensko - Norsko, Švýcarsko - Bělorusko.
Zápas s Lotyšskem je v hrůznou dobu - ve středu 4h ráno. V případě vítězství si zahrajeme čtvrtfinále s Finskem, což je nakonec nejlepší soupeř (pamatuji debakly s Rusáky, Švédy a Američany). Pokud se naplní papírové předpoklady a do čtvrtfinále postoupí favorité, mohly by čtvrtfinálové dvojice vypadat následovně: USA - Švýcarsko (Bělorusko), Švédsko - Slovensko, Rusko - Kanada a Finsko - Česko. Domácí favorité se pobijí s vynikajícími Rusy a napínavý hokej bude i Slovensko vs. Švédsko.
Více viz moje hokejová rubrika ZOH

16.02.10 - Kultura: Výstava Historické skvosty v Národním muzeu v Praze

Byla zahájena nová výstava Národního muzea v Praze, zabývající se ochranou památkové péče, památkami UNESCO a třeba prestižní cenou Europa Nostra, tzv. památkářskými Oskary. Více informací najdete ve zprávě SOS či přímo na stránkách muzea.

16.02.10 - Příroda: Kalkulačka uhlíkové stopy

Sdružení Calla zprovoznilo internetovou Kalkulačku uhlíkové stopy, která má motivovat veřejnost ke snižování emisí skleníkových plynů v domácnostech a běžném životě. Na základě údajů o domě, spotřebě elektřiny a dalších energií, vybavení spotřebiči, ale také údajů o dopravě, stravování či nakládání s odpady je uživateli spočteno, kolik emisí oxidu uhličitého za rok k tomuto životnímu stylu přináleží.
Zdroj: www.spotrebitele.info

16.02.10 - Zábava: Česká televize uvádí druhou řadu dne D

Konečně zajímavá a užitečná reality show, dalo by se říci. Po úspěchu první řady, kdy před pět investorů předchází podnikatelé, kutilové, nadšenci i šílenci pro peníze na svůj sen, se rozjela řada druhá, která se natáčila v létě minulého roku. Proč s tím ČT tak otálela nevím, ale rozhodně se můžete těšit na 13 dílů (dnes běží sedmý díl), které můžete po dobu půl roku vidět i na internetu ČT (Den D)! Pozor - nejnovější díl je zpřístupněn s nekolikadenním odstupem.
Kromě vtipných i rádobyvtipných (Rustock) poznámek investorů zjistíte, na čem Češi chtějí vydělat, na čem je to možné (viz investoři) a základní rady do podnikání (kvalita prezentace, business plán, konkurence apod.). Mezi mé oblíbené investory patří všechnovyzkoušející a slušný Tomio Okamura a elegantní exinformatička Dana Bérová.

Únor 2010

31.01.10 - Počítače: Test pevných disků

HDD Computer opět otestoval slušnou dávku disků. Výsledky naleznete tady v mé speciální sekci. Také byly lehce upraveny i ostatní stránky.

30.01.10 - MtG: Worldwake je tady!

Zdroj: Wizards.com Zítra se hrají první prerelease turnaje. Můžete si již nastudovat kartičky z kompletního visual spoileru. Pravidla k nové sadě najdete tady (formát RTF).
Za podklady děkuji Vláďovi.30.01.10 - Svět, média: Víte, že byl Che Guevara i v Čechách? II

Internet Jak jsem psal níže, český rozhlas Praha v rámci nového zajímavého pořadu Stopy, fakta, tajemství ... Stanislava Motla uvedl díl o Ernestu Che Guevarovi, který pobýval jeden čas i u nás, v Československu. Konečně se objevila i samotná nahrávka, kterou si můžete hned přehrát (stream) nebo uložit (mp3). Trvá to cca 22 minut. Doporučuji.


29.01.10 - Kultura, hudba: Klip Divokýho Billa

Dlouho jsem nic tady nenapsal;) takže co třeba HD verzi povedeného klipu k písni Batailon posledního alba (Mlsná) Divokýho Billa? A v premiéře k přehrání "přímo zde".

Billové také vydali tiskovou zprávu k jejich letošnímu koncertnímu turné.

27.01.10 - Kultura, výstava: ZA SVOBODU, BE FREE

Zdroj: nm.cz Národní muzeum k příležitosti 20 let od Sametové revoluce v roce 1989 uvádí výstavu ZA SVOBODU, BE FREE. Trvá do 6.7.2010, ale asi je lepší jít na výstavu v zimě než až bude venku hezky :)
Národní muzeum spravuje více budov, tato výstava se koná u metra Muzeum v Nové budově Národního muzea, kde sídlilo Federální shromáždění a po něm Rádio Svobodná Evropa. Výstava je v přízemí, v prvním patře je nyní výstava českého olympismu. Ve foyer je panelová výstava Ohlas Pražského jara a Charty 77 v Lotyšsku a Pobaltí - anglicky, lotyšsky a česky jen na papíru.
Výstava jako taková je zajímavá, řada dobových exponátů od padesátých let až po známé artefakty 20. století jako je telefonní budka, plynové masky nebo ukázka klasického obývacího pokoje. K tomu řada vysvětlujících textů dělící tuto dějinou epochu na dekády.
Výstava, která měla připomenout dobu totality a poučit zejména mladé, trpí celou řadou neduhů. V první řadě je to mizerné PR, o výstavě moc slyšet není. Za druhé je výstava přes pouštění třech filmů do smyčky, které se překřikují a trochu ruší, trochu nudná a minimálně interaktivní. Kurátor výstavy ať si zajede podívat do Švédska nebo alespoň do infocentra na Šumavu, jak se dělá interaktivní výstava. Zvlášť, když má přitáhnout především mladé lidi, kteří to již nezažili!
K výstavě není žádná brožurka, která by přehledně téma a prostory představila. Výstava je nepřehledná - kdo neví, že ve foyer je ta lotyšská vsuvka, začne pochybovat, na co se to vlastně díváa proč to není česky. I v samotných místnostech není jasné, kde má člověk začít a jak se má pohybovat. Zbytečně ztrácí čas orientací nebo jde prostě náhodně, což je také škoda, dodržení chronologie má svůj význam. Vůbec by neškodilo číslování stojanů nebo i čáry na podlaze jako v nemocnicích. Kdo jde rád systematicky, využil by je.
Výstava je pojata kompletně negativně. Kdo by hledal i popis nějakého přínosu či pozitivní informace, najde jen Chartu 77, Pražské jaro a listopad 1989. Doba nepřinesla jen bídu, politické procesy, kolchosy, StB, pronásledování lidí, vyvlastňování atd. Je to také doba letu do vesmíru, sportovních úspěchů, technického pokroku, školní docházky apod.
Co dodat? Promarněný potenciál obrovských prostor budovy, nepřehledné, nemoderní a také povrchní. Výstava je za kilo doporučeníhodná spíše pro studenty či děti, který půjdou s rodiči, kteří jim situaci okomentují. Mimochodem, proč výstavu nedoprovázejí další akce jako třeba besedy nebo přednášky, nejlépe s lidmi, kteří to zažili a byli třeba hybnou silou Charty 77 nebo Občanského fóra?! Nebo promítání filmů..

26.01.10 - Internet, hry: Strategy Defense 2 - The Three Kingdoms

Internet Nedávno jsem básnil o dobré strategické flashovce Strategy Defence. Nyní jsem pokročil k druhému dílu, který velmi doporučuji, ovládáte nyní kromě své postavy ještě dva pomocníky díku nimž se můžete postavit i přesile. Máte před sebou dva dlooouhe večery ;)
Hra se dá ukládat. Pokud používáte různé čističe disku (CCleaner), dejte pozor ať si tím nesmažete uložené pozice. Můžete si je však zazálohovat (umístění "super-cookie" je popsáno níže).

25.01.10 - Počítače, internet: Jak jsem přešel na Jabber, ani jsem nevěděl jak..

Internet Kamarád MiK mě přesvědčoval o přechodu na protokol Jabber a já se tomu léta vyhýbal. Výmluvy jsem měl stejné jako každý: na ICQ mám všechny kamarády a kolegy, nechci měnit klienta, blabla. Na pády sítě ICQ si člověk zvykne a dokonce i na to, že musí oblíbeného IM klienta často upgradovat, pokud nechce zůstat u klasického ICQ. Je ale fakt, že jsem se mýlil.
U IM (instant messagingu) běžně dochází ke směšování tří věcí : protokolu, služby a klienta. Komunikačních protokolů pro IM je víc, např. takový OSCAR, který vám nic neřekne, ale to je právě protokol pro službu ICQ (a AIM). Vlastníkem OSCARa je America On Line a jedná se o uzavřený protokol (proto je třeba neoficální klienty často upgradovat, protože ty si pomáhají revresním inženýrstvím nativního ICQ). Mezi další protokoly patří MSNP Microsoftu a zejména otevřený protokol XMPP, který hostí službu Jabber a GoogleTalk.
Jabber Klientů pro IM je mraky, přesto právě ICQ se stalo zejména v ČR synonymem pro IM jako takový. Přitom najdete řadu aplikací pro všechny operační systémy a platformy i čistě webové služby zprostředkovávající komunikaci do různých bran. Pokud chcete mít komunikaci pod kontrolou, pravděpodobně máte instalován nějaký klient přímo na počítači. Je pár kvalitních programů, v kterým můžete souběžně provozovat více služeb najednou. Patří mezi ně především Miranda (používám já), Trillian (payware), Digsby, Pidgin, QIP, SIM a další. Ale abych se vrátil k tématu. Jabber je prostě komunikační služba jako ICQ, kterou však lze bez problému provozovat souběžně s ICQ ve vhodném klientu. Jabber by měl být bezpečnější než ICQ: ať již z provozního hlediska, kdy se nemusíte bát, že AOL vám zase změní pod rukama protokol, tak proto, že defaultně je šifrována komunikace na server. Pokud chcete šifrovat kompletní komunikaci, musíte zvolit něco, co podporují klienti obou komunikujících stran, pravděpodobně něco založené na gpg.
Jabber je na první pohled též rychlejší, lze komunikovat přes místní servery. I samotná registrace mě šokovala svou rychlostí. Otevřel jsem si Mirandu, dal Options - Network - JABBER, zvolil Username, Password, jako login server dal jabbim.cz a zmáčknul jsem registrovat. Během vteřiny jsem byl zaregistrován! Žádný opruz s emailem a podobně. Doporučuji ještě zaškrtnout TLS a jako User directory dát users.netlab.cz (ať již to znamená cokoliv;).
Pokud chcete vstoupit do světa Jabberu i vy, vemte Mirandu a mrkněte se na jednoduchý český návod tady. Pak si přečtěte velice pěkný a srozumitelný článek Jabber – praktické výhody. A já jdu Jabber testovat :)

24.01.10 - Počítače, internet: Pegasus Mail v nové verzi

Internet Pokud někdo tento prehistorický emailový klient používá, David Harris vydal teď v lednu verzi 4.52 s podporou MS Windows 7. Stahovat můžete tady.
Nedávno také představil projekt The Pegasus Mail Thousand, kde - pokud jsem to v angličtině dobře pochopil - vybízí tisíc uživatelů k tomu, aby pomohli dalšímu vývoji Pegasus Mailu a serveru Mercury částkou $50. Je jasné, že vývoj SW není zadarmo a některé kousky rád zaplatím (Total Commander) a i když PMail používám od roku 1998, nemyslím si, že stojí za padesát dolarů! Harris usnul a PMail rozhodně nestačí moderním MUA. HTML je stále pro něj novinka, adresář jak za krále klacka, nestandardní práce s přílohami apod. Kolegové si mi na emaily mého klienta již několikrát stěžovali.
Přesto již prý 850 lidí poslalo peníze a tak možná bude Novozélanďan snad z něj brzy udělá moderního klienta pro běžné uživatele, ne již jen akademický produkt vhodný při práci s Novellem..

23.01.10 - Počítače, internet: Záludné cookies ve flashi

Internet Běžné cookies webové stránky používají pro ukládání dat o návštěvníkovi, jelikož jiný nástroj (kromě registrace) k tomu nemají, protože http je nestavový protokol. V prohlížečích pak máte možnost cookies mazat a editovat. Věděli jste však, že si leccos ukládá i oblíbený (a proklínaný) Flash Player?!
Velice zajímavý článek o "super-cookies" najdete zde na blogu Jana Bílka. O těchto cookies se neví a také nejdou editovat v prohlížeči! Musíte použít Flash Player Setting Manager, který běží na stránkách společnosti Macromedia (samozřejmě ve Flashi). Ani tam se však nedovíte, kde se data konkrétně ukládají. Naštěstí v diskusi jsem objevil, že je to v %appdata%\Macromedia\Flash Player\, konkrétně u mě ve 64bit Vistách je to cesta: "C:\Users\jméno uživatele\AppData\Roaming\Macromedia\Flash Player".
Aktuální info najdete třeba v tomto článku. Za informace k tomuto článku děkuji MiKovi.

23.01.10 - Svět, média: Víte, že byl Che Guevara i v Čechách?

Internet Český rozhlas Praha v rámci nového zajímavého pořadu Stopy, fakta, tajemství ... Stanislava Motla (znáte z pořadu Na vlastní oči, který nedávno Nova zrušila) uvedl díl o Ernestu Che Guevarovi, který pobýval jeden čas i u nás, v Československu. Nemá asi smysl tady opakovat to, co si můžete přečíst jinde, takže jen na tento zajímavý pořad upozorňuji, protože odhaluje věci, které se moc neví.
Che Guevara připravoval v Československu revoluci v Kongu - zde najdete i odkaz na rozhovor v MP3 s p. Motlem, který doplňuje samotný pořad
Ukradené téma, vykradený článek aneb kopie na IDNES doplněná o pár dalších informací a fotografie
V tuto chvíli ještě není dostupný záznam samotného sobotního pořadu (můžete jej však slyšet v úterý 17:30 v repíze na stanici Praha nebo online!), až se objeví, zveřejním odkaz.
Update: Konečně se objevila i samotná nahrávka, kterou si můžete hned přehrát (stream) nebo uložit (mp3). Doporučuji.

23.01.10 - Počítače, internet: Server DIIT naostro

Internet V říjnu minulého roku se pokusil server CDR.CZ přetransforomovat na Deep in IT - DIIT.CZ. To se moc nepovedlo a tak další pokus proběhl v lednu, konkrétně 5.1.2010 (viz oficiální článek). Nyní se zdá, že všechno jede, takže popřejme DIIT.CZ dlouhý a úspěšný život, jedná se o jeden z posledních českých IT webů, který nepatří žádné velké vydavatelské společnosti.
Mezi pozitivní změny kromě designu vítám konečně rozumné a přehledné diskusní fórum! Nemá zatím tolik diskutujících jako Živě nebo Světhardware, ale je otázkou, zda je to chyba, aspoň se tam dá soustředit na to podstatné a nezatěžovat se flames puberťáků.

23.01.10 - MtG: Lednové novinky ze světa magických kartiček II

MtG_card V první řadě se již všichni chystají na novou sadu Worldwake, takže můžete též studovat kartičky z visual spoileru nebo si přečíst pěkný intro článek.
Další novinkou je otevření nové herny v Praze jménem Dungeon. Sídlí u stanice Českomoravská a vypadá hezky - přináší více místa, čisté prostory a řadu akcí. Vznikla tak užitečná konkurence Černému rytíři, tak snad jim nasazení vydrží a budou mít dost hráčů a zákazníků, nevýhodou je přece jen horší lokalita. Další informace: HomePage herny, článek na CMUS.
Magic se bude hrát i na PragoConu (viz tento článek o MtG na CMUS), který se koná příští týden a na který tímto zvu, bude to opět velké.
Wizardí připravují nový herní formát, něco jako jeden proti všem - Archenemy. 18. června představí čtyři herní balíky s 60 kartami a 20 zvětšenými kartami. Uvidíme co z toho vyleze, zda to bude hratelné nebo jen další hříčka na sání peněz hráčům jako je třeba Planechase.
Za podklady k článku děkuji Vláďovi.

23.01.10 - Hudba: 2Unlimited zpět?

last.fm Techno nizozemské dvojice 2 Unlimited patřilo v pubertě k mé nejoblíbenější hudbě (co třeba Faces nebo No limit nebo The Real Thing ?;) No nebudete mi věřit, ale klipy k těm songům jsem viděl až dnes... Dřív nebyly mp3 ani YouTube, světu vládly MC kazety:) Nyní, po mnoha letech, přichází dvojice Ray & Anita s novinkou "originálně" nazvanou In Da Name of Love (oficiální YouTube release).
Už to není klasické techno, ale jdou stylově s dobou, což si můžete sami ověřit. Oficiální vydání singlu proběhlo včera! Na oficiální video si ještě chvilku počkáme, ale zatím je video z jeho natáčení. Uvidíme, zda je to předzvěst delší spolupráce nebo jen takový pokus.
Další informace: Wiki, lyrics.

23.01.10 - Počítače, Bezpečnost: Mimořádná záplata pro Internet Explorer

Security Microsoft podlehl mírné mediální hysterii a vydal záplatu pro IE v mimořádném termínu (tj. mimo obvyklý měsíční cyklus). Důvodem jsou IMHO zejména prohlášení Francie a Německa, kde úřady oficiálně doporučily uživatelům IE nepoužívat a podpořily tím konkurenci (více info v zajímavém článku na Lupě). Druhým významným důvodem je údajné zneužití této slabiny hackery z Číny při průniků do účtů Google Gmail (viz článek DIIT). Je možné, že čínský útok reaguje na oznámení odchodu Googlu z Číny, kde má asi třetinový tržní podíl. Celá kauza je nakonec možná zajímavá svým geograficko-politickým podtextem, než samotnou slabinou.
Diskutovaná slabina CVE-2010-0249 je sice napříč všemi verzemi IE, ale povedlo se ji zneužít jen v IE6 (zatím) a svou závažností se nevymyká jiným podobným průšvihům MS produktů. Microsoft do vydání níže uvedeného bulletinu informoval odbornou veřejnost prostřednictvím advisory 979352.
Záplata byla vydána spolu s opravou dalších sedmi chyb (o kterých se nemluví) Internet Eploreru v tzv. kumulativním patchi, který se vám objeví ve Windows Update jako KB978207 a je popsán v bulletinu číslo MS10-002. Je doporučeno záplatu instalovat, žádné relevantní problémy nejsou známy.
Poznámka: Pokud byste měli dotazy ohledně patchování, třeba i na profesionální úrovni, napište.

17.01.10 - Kniha: Teror a lži 11. září 2001 (7/10)

Obalka_knihy Od útoku na mrakodrapy v USA uplynulo hodně vody a tak se o tom již tolik nemluví. Mezitím vyšla celá řada knih více či méně potvrzujících nebo zejména vyvracejících oficiální verzi, která svaluje vinu na Usámu bin Ladína a Al-Kaidu. Knihu Němce Adrease von Rétyi vydal v roce 2009 Knižní klub, nicméně autor ji napsal již o necelé dva roky dříve. Konečně se mi povedlo knihu přečíst a tak k ní napíši pár slov.
Celý článek.

11.01.10 - Internet: Proč platíme nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě?

Internet Krátký postřeh z Virtuálního inovačního parku (VIP) o bankovních poplatcích doporučuji i Vám. Nebo zkuste VIP Direct.

11.01.10 - Zábava, internet: Snake na paneláku

Internet Na internetu se již objevilo video s tetrisem znázorněným světly v paneláku. Nyní je tu rychlejší hra - notorický Snake, který znáte ze své Nokie. Užijte si ho v podání studentů (dle diskuse v Polsku nebo Finsku, ale asi je to fuk, jsou dobří!). Video: Snake na paneláku.
Doprovodná hudba: Marilyn Manson a jeho předělávka Sweet Dreams od Eurythmics (btw. moje velmi oblíbená písnička;).

10.01.10 - Hry: Po dlouhé době něco pěkného ve Flashi

Internet Kdysi jsem hrál kdeco, teď již minimálně, ale má abstinence se ukázala v plné nahotě, když jsem objevil dvě super flashové hry, obě mě chytly a již jsem je téměř dohrál. Výhodou her tohoto typu je, že nejsou (na první pohled) na dlouho ;)
První hrou je jednoduchá mlátička Achilles, kde máte dvě zbraně, kopí a meč, ale kopí lze hodit a s mečem Achilles dělá různé vylomeniny, takže i jím lze při dobrém načasování setnout nepříteli hlavu na jednu ránu :) Dostal jsem se až k finálnímu bossovi. Můžete psát do návštěvní knihy Vaše skóre na Survival mod ;)
Druhá hra Strategy Defense je lehce strategická, ale obsahuje i pár RPG prvků. Různá prostředí a zbraně v kombinaci s vývojem postavy dělají se hry velice návykovou záležitost. Udělal jsem asi dvacet levelů, než jsem se trochu zasekl a šel tedy spát. Na druhý pokus jsem se dostal až na finální ostrov.

09.01.10 - MtG: Novinky ze světa magických kartiček

WorldWake Prerelease nové sady WORLDWAKE je od 30. ledna. 2HG se pak hraje v neděli 31.1. První schopnost, která je známa, se jmenuje multikicker - je to něco jako kicker, akorát ho můžeš zaplatit kolikrát chceš a tolikrát se spustí.
A jedna novinka od Wizardů - na podzim vyjde další nový produkt From the Vault: Relics - předmětem budou artefakty. Podle spekulací to znamená, že další set od podzimu se bude věnovat artefaktům - vypadá to na návrat na Mirodin.
Také byla oznámena nová základní sada pro tento rok - Magic 2011, která vyjde v půli července.
Za podklady ke článku děkuji Vláďovi.
Update: Souhrnné informace k edici Worldwake najdete na webu Wizardů se objevily tady.

04.01.10 - PF2010

Přeji všem svým čtenářům úspěšný rok Tygra (věřím však, že tyto stránky čte i někdo jiný než čínští boti;) a nám všem hospodářský růst, méně alergií, silnou, odvážnou a rozumnou vládu a také zdravější životní prostředí. A víte, že všechno tohle můžete také ovlivnit?

Leden 2010


Starší staré záznamy:
- HomePage z let 2012-2013 (šestý díl)
- HomePage z let 2010-2011 (pátý díl)
- HomePage z let 2008-2009 (čtvrtý díl)
- HomePage z let 2006-2007 (třetí díl)
- HomePage z let 2004-2005 (druhý díl)
- HomePage z let 1999-2003 (první díl aneb prehistorie)

[ Nahoru | HomePage ]