Nightwish a Tarja

Skupinu Nightwish poslouchám od roku 2004 a přivedl mě (stejně jako před mnoha lety k jiné supr hudbě) k nim kámoš Luke alias Julia alias JND. Líbí se mi zejména melodičnost, fantasy motivy, dostává mě využívání různých nástrojů, mám rád symfonické a orchestrální aranžmá, neotřelé hudební variace a metalově netypický operní vokál (bohužel se změnou zpěvačky vždy přišla změna stylu). NW je však zatím stále pro mě špička, už jen tím, co už nechala za sebou. Pouze se obávám jejich posunu ke country metalu.
Po odejití Tarji jsem začal sledovat i její sólovou dráhu, protože je to výjimečná zpěvačka a vydala výborné věci.

Diskografie Nightwish:
1997 - Angels Fall First
1998 – Oceanborn
2000 – Wishmaster
2002 - Century Child
2004 – Once
2007 - Dark Passion Play
2011 – Imaginaerum
2015 - Endless Forms Most Beautiful
2020 – Human :II: Nature
Poznámka: Jedná se o seznam klasických studiových alb, nepočítám The best of, živáky apod.


28.-29.5.2021 Online koncert "Evening With Nightwish in a Virtual World"

Nightwish uspořádali dva placené online koncerty, které ukazovaly dvouhodinový průřez tvorbou ( oficiální trailer). Visuálně prostě skvělé, jak grafika mimo koncert, tak samotné "show na zeleném pozadí" (ukázka v aftermovie). Tady si dali práci a visualizace zapadá do NW stylu. Výběr písní je vždy diskutabilní, většina mi přišla z posledního alba.
Osobně jsem byl zklamán z nulové interakce s diváky, přestože se chlubí 150 000+ diváky z více než 100 zemí. OK, když se nechtěli bavit s fanoušky nějak zprostředkovaně přes chat, mohli je aspoň pozdravit, poděkovat, říci pár slov k setlistu, obsazení, ale nic, nula, ticho. Dejte nám prachy a my si tady pro sebe zahrajeme...

Koncert byl pro mě viditelným svědectvím aktuálního personálního složení a stavu Nightwish. Zpěvačka Floor Jansen je s NW již od 2013, ale stejně jsem si dosud nezvykl. Bubeník Jukka Nevalainen odstoupil ze zdravotních důvodů definitivně v roce 2019, nahradil jej Kai Hahto. Novinkou roku 2021 je lednový odchod Marca Hietaly a jeho obsazení jeho pozice čahounem jménem Jukka Koskinen. Podle mě jsou to vše změny k horšímu. Troy Donockley (postupně se objevuje čím dál více již od roku 2007) je velmi šikovný multiinstrumentalista, ale na zpěv Marca nemá. Nové nástroje posunuly metalový Nightwish směrem k folku a world/country hudby, což je asi už za hranou toho, co od nich čekám.

Takže já s koncertem ani stavem oblíbené skupiny spokojený nejsem, ale to je jen můj názor. Fanoušci v chatu byli nadšení a na YouTube taktéž. Proč ne, ale mě od živého vystoupení celá akce spíš odradila. Přesto jsem rád, že jsem u tohoho videokoncertu byl.


10. dubna 2020 - nové album HUMAN. :||: NATURENightwish má hotovou 9. studiovou desku "HUMAN. :||: NATURE". Na jejich stránkách najdete vše potřebné. Opět můžeme očekávat krásnou výraznou grafiku v poodbě "digibooku" (zajímavá kombinace slova digitální a kniha, že).
Videoklip k singlu "Noise" ukazuje, že se Tuomas opět zasnil a hraje na futuristicko-ekologicko-depresivní strunu.
Tak album jsem slyšel asi 5x a za mě je to nejslabší album, kdy Tuomas už překročil linii nastolenou ve stále poslouchatelném albu "Endless Forms Most Beautiful" už na mě moc směrem k "domorodé" a instrumentální hudbě (odborníci píšou folkrock a world music). Už to není symfonický fantasy metal, Tuomas to posunul někam jinam. Někomu se to bude líbit, já si pouštím spíše jiná alba. Koukám, že nadšené nejsou ani recenze.

Ohlasy/recenze:
IREPORT: Nightwish sluší písňová forma, s experimenty si náročného posluchače nezískají
Musicserver: Nightwish na "Human. :II: Nature." ukazují autorskou nevyrovnanost
Metalforever: Recenze
Crazydiamond: Recenze

03.12.2016 - Koncert: Tarja a její The Shadow Show ve Zlíně

První koncert měla Tarja v Praze ve čtvrtek 1.12.2016, ale to se časově nehodilo, jeli jsme tedy do 300 km vzdáleného Zlína a stálo to za to! Dle SPZ zaparkovaných poblíž haly Euronics jsme zdaleka nebyli sami ;)
S předskokany (SUDDENLASH a IMMENSION) jsem asi měl počítat, ale na lístku byl start ve 20h, takže mě start Tarji až ve 22h trochu rozladil. Tarja však nastoupila ve velkém stylu a na čekání se brzy zapomnělo. V každém mluveném "vstupu" utrousila něco česky, což bylo moc milé. Nebylo to jedno slovo či věta, ale celá řada slov, což potěší, protože málokterý zahraniční interpret si s tím dává práci.
Tělem koncertu bylo samozřejmě letošní album The Shadow Self, ale bylo vkusně proloženo i jinými hity z předchozích alb, včetně Nightwishovky (Everdream z roku 2002), předělávky (Goldfinger; prý má ráda Bonda; mimochodem tato píseň se nehrála v Praze, ani v Bratislavě; šlo tedy o bonus) a jedné "unplugged" akustické písně. Za mě 9z10.

Setlist Zlín (záznamy na YouTube přímo ze Zlína nebo jiných, ale vždy letošních, koncertů):
Intro (Praha)
Demons in You (Zlín)
500 Letters (Wroclaw)
No Bitter End (Zlín)
Lucid Dreamer (Zlín)
The Living End (Bratislava)
Calling from the Wild (Zlín)
Tutankhamen / Ever Dream / The Riddler / Slaying the Dreamer
Goldfinger (Zlín)
Until Silence / The Reign / Mystique Voyage / House of Wax / I Walk Alone (Zlín)
Love to Hate (Praha)
Victim of Ritual (Zlín)
Undertaker (Zlín)
Too Many(Zlín, delší Bratislava)
Innocence (Zlín)
Die Alive (Kolín nad Rýnem)
Until My Last Breath (Varšava)

Ještě pár odkazů:
Fotky z tohoto koncertu (Facebook)
Celý koncert z Košic (kvalita nic moc, ale je vidět, že se s tím Slováci nepářou a nahrají to rovnou celé :-)

05. 08. 2016 - Tarja vydala nové album "The Shadow Self"!


Album je na wiki, najdete tam vše podstatné. Nové album má dokonce vlastní doménu - www.tarja-theshadowself.com :)

Tracklist: (odkazy na oficiální videa)
01. Innocence
02. Demons In You -with Alissa White-Gluz-
03. No Bitter End
04. Love To Hate
05. Supremacy
06. The Living End
07. Diva
08. Eagle Eye -with Toni Turunen Album Version
09. Undertaker
10. Calling From The Wild
11. Too Many

Musicserver.cz - Páté album Tarji Turunen "The Shadow Self" je dosavadním vrcholem její sólové dráhy - dali 9/10
ireport.cz - RECENZE: Tarja se drží teorie, že pokrok nelze zastavit. Na The Shadow Self zpívá i předělávku Muse - dali 4,5/5,0
metalforever.info - Recenze: TARJA - The Shadow Self - 8,5/10,0
Album Review: TARJA The Shadow Self - jedna zahraniční recenze (7/10)
fakker.cz - RECENZE: Tarja - The Shadow Self - "recenze" na jeden odstavec, dali 5z5
Celé album najdete samozřejmě na YouTube. Na tomto videu dokonce s anglickými a španělskými titulkami a pěkným vizuálním zpracováním.

08.12.2015 - Koncert: Endless Forms Most Beautiful v Praze

Vyprodaný koncert (lístky se daly však koupit přímo před Arénou a to za obyč cenu) se konal opět v Holešovicích v místní Tipsport Aréně, což má své výhody i nevýhody. Po posilnění jsme se v pětičlenné skupince vydali k hale a po poměrně krátké frontě a rychlé osobní prohlídce dostali dovnitř. Prohlédli jsme si obstojný merchandising a pak bohužel přes dvě hodiny nastojáka čekali na zlatý hřeb večera.
Praha2015 Praha2015
Po pro mne otravných (ale každému, co jeho jest) předskokanech Amorphis a Arch Enemy nastoupili těsně před 22h Nightwish ve velkém stylu - ohněm, prskavkami a peckou Shudder Before The Beautiful z posledního alba. Playlist obsahoval skoro z poloviny songy z Endless Forms Most Beautiful, pár věcí z Dark Passion Play i Imaginaera. Vrátili ale i ke starším kusům a zazněl Floor hrozně podaný Ever Dream, slabší Nemo a povedené Ghost Love Score. Chyběl Wish I Had An Angel. Hned na začátku ale zazněl osvědčený (a můj oblíbený) Wishmaster z roku 2000 a dalo se to poslouchat :) Celý setlist je uveden níže.
Prvních dvacet minut se se zvukařem hledali, ale časem se to zlepšilo (nebo jsem si zvykl). První pokusy zazpívat Tarjiny skladby nedopadly moc dobře, ale Floor byla čím dál lepší a Stargazers z pradávných Oceanborn (1998) se vyloženě povedla. Super byla i vizuální stránka. Za skupinou se odehrávala parádní fantasy videovizualizace a s pyroefekty se také nešetřilo. Škoda, že komunikace s publikem nebyla až tak vřelá, jak bývala, ale to může být jen můj názor. Mají samozřejmě dlouhé turné, každý den spí v jiné posteli, ale mohli by se zmoci na více než, "jsme rádi, že jsme v Praze" a "jste nejlepší".
Koncert obsahoval i delší skladby a skončil přesně o půlnoci, takže čisté dvě hodinky. Nepřidali nic, ale vygradovali to pěkně.
Škoda, že to opět nebylo ve větší a pohodlnější O2 aréně. Na druhou stranu je zde lepší doprava, nemusí se spoléhat jen na metro, tramvaje také leccos odvezly a též se dá v okolí parkovat. Další organizační výtkou je začátek až v 22h, což znamenalo pro řadu lidí, že museli odejít dříve kvůli MHD, která na severské návštěvníky nebere ohled a poslední metro odjíždí v metropoli ve směšných 00:15. Mohli si odpustit jedny zvracející (a hele, ono to má odborný název - growling) předskokany a všechno bylo v cajku. Z některých koncertů (pražského asi ne) bude NW natáčet DVD, tak na to se těším. No tak zase někdy :)

Setlist:
Shudder Before the Beautiful (2015), Yours Is an Empty Hope (2015), Ever Dream (2002), Wishmaster (2000), My Walden (2015), The Islander (2007), Élan (2015), Weak Fantasy (2015), 7 Days to the Wolves (2007), Edema Ruh (2015), I Want My Tears Back (2011), Storytime (2011), Nemo (2004), Stargazers (1998), Ghost Love Score (2004), Last Ride of the Day (2011), The Greatest Show on Earth (2015).

Další informace (aspoň je z nich vidět, že není jen jeden názor):
Nightwish ukázali vyprodané Tipsport Areně, že jsou v plné síle - recenze s možností komentářů
Floor Jansen obstála. Nightwish jsou zase v plné síle - článek s fotkami z koncertu na Ireport.cz
Nightwish přivezli z Finska ohnivou show i novou zpěvačku - hlavně fotky
Recenze: Nightwish v Praze předvedli profesorský metalový kabaret bez tváře - pro změnu trochu kritičtější recenze

PS: Aktualizoval jsem info o NW revival skupinách. Zajímavé je, že Wishmasters se vydali vlastní cestou a za shlédnutí stojí jejich videoklip Sanctuary.
Tarja za ticha masmédií byla v ČR v těchto dnech také, konkrétně v Olomouci se svým Ave Maria Tour, což bych věděl, kdybych se díval více sem.

30.03.2015 - Nové album: Endless Forms Most Beautiful

kapela k 3/2015 album Po 3,5 letech přichází nové album s novou zpěvačkou Floor Jansen, které se jmenuje Endless Forms Most Beautiful. Další změnou je jiný bubeník Kai Hahto, protože Jukka je nemocný (video o tom). Na albu spolupracoval i minule zde zmíněný Troy Donockley, který se stává trvalou součástí kapely. Album je inspirováno přírodou a Darwinovým dílem "O původu druhů" (všimněte si šroubovice a zvířeny na obálce alba).

Playlist:
1. „Shudder Before the Beautiful“ 6:29
2. „Weak Fantasy“ 5:23
3. „Élan“ 4:45
4. „Yours Is an Empty Hope“ 5:34
5. „Our Decades in the Sun“ 6:37
6. „My Walden“ 4:38
7. „Endless Forms Most Beautiful“ 5:07
8. „Edema Ruh“ 5:15
9. „Alpenglow“ 4:45
10. „The Eyes of Sharbat Gula“ 6:03
11. „The Greatest Show on Earth“ 24:00


Sing Élán si můžete pustit tady na YouTube, ale moc mě neuchvátil. Přijde mi to vykrádačka sama sebe (Storytime?) s nevýrazným vokálem Floor (i když ji nalíčili a oblékli podobně jako Anett). Klip samozřejmě profi, ale to je snad u kapely takového jména samozřejmé. Uvidíme, co zbytek :) Kromě Élanu si můžete legálně zdarma stáhnout song „Shudder Before the Beautiful“. Dobrý je také fanouškovský klip na album.

Co se týká koncertů, ty najdete vždy zde, ale již tady vizte, že u nás je letos můžete vidět 12.7. ve Vizovicích na Masters of Rock a 7.12. (pěkná číselná přesmyčka!) v Praze!

Odkazy: české Wiki, oficiální web, kde najdete i odkazy na zahraniční e-shopy. Pokud chcete kupovat v ČR, tak třeba Bontonland za 450 Kč (v tuto chvíli jsme nenašel jiného prodejce, ale to je jen otázka času).


18.10.2013 - Novinky

- Floor Jansen se v říjnu stala oficiální zpěvačkou Nightwish. Ještě přijmuli universálního Troye.

- Tarja byla 17.10.2013 v Olomouci, ale tam jsem nejel, nové album Colours in the Dark není taková bomba, abych tam vážil cestu (krátké info o průběhu koncertu lze nalézt zde, krátké video tady)

- Článek o Tarje v časopise SPARK 9/2013 [5 MB]

- Nightwish se ukázali v Liberci v rámci Benátské noci s novou divou Floor Jansen, ale to se mi moc nehodilo (článek o akci na Novinkách a ještě jeden; amatérské video /mizerná kvalita, ale aspoň něco/: She Is My Sin v podání Floor, Ghost Love Score, Last Ride of the Day a další si taky najdete na YouTube

- Speciál o Nightwish v časopise SPARK (2013, asi červen); [20 MB]

07.04.2013 - Beauty and the Beat aneb Tarja v Praze (2013)

Zatímco Nigthwish se potácí v nejistotě ohledně nové zpěvačky (1. října 2012 skupina skrze svůj profil na Facebooku oznámila zprávu, že došlo k dohodě s Anette o konci jejího působení v kapele. Podle tiskového prohlášení "bylo čím dál tím víc zřejmé, že směřování kapely je v konfliktu s jejími potřebami. Tento konflikt vedl k rozdělení, ze kterého se již nebylo možné vrátit zpět". Pro zbytek turné Imaginaerum World Tour zastoupila Anette nizozemská zpěvačka Floor Jansen. Zdroj:WiKi) a jejich film Imaginaerum také trvá (vyšel 23.11.2012 a u nás stále není a zřejmě bude jen na DVD/BR), Tarja je v plné síle.

Ukázala to spolu se špičkovým americkým bubeníkem, jež se jmenuje Mike Terrana v rámci letošního světového turné Beauty and the Beat. V České republice se konaly dokonce 4 koncerty - 3 ve Zlíně (2 vyprodány) a jeden v Praze, Kongresovém centru. Tam jsem byl i já. Samotné místo naznačuje, že nejde jen o rock, symphonic metal, nic takového. Zvlášť, když doprovodem je celý orchestr! Šlo o zlínskou Filharmonii Bohuslava Martinů. Přítomen byl i pěvecký sbor brněnské Masarykovy Univerzity, ale ten byl skoro neviditelný-neslyšitelný.
Diváci se trousili dlouho před koncertem a byli velmi různorodí - jak věkově, tak oblečením a vzezřením. Od pubertálních potetovaných dívek až po prošedivělé šedesátníky v saku.

Po obsahové stránce to nejdřív nebylo úplně to, co jsem čekal, ale bylo to dost dobré a nakonec i legrace! Tarja se vyžívala v operních kouscích, Mike byl zase za showmana a svoje mlácení do různých věcí si fakt užíval, vypadal jak naspeedovanej papoušek :) [přirovnání vymyslela moje žena ©] Popravdě, tyto části byly nejlepší. Čekal jsem hlavně skladby v pojetí "duet" (vzpomínáte mna toto?!), ale nakonec to bylo max klasicky zpěv s doprovodem. Lidé však bylo nadšení, v životě jsem neviděl takové "standing ovation" (ale já zas tak často na koncerty nechodím, to je fakt;))
V repertoáru byl Mozart (Malá noční hudba), Rossini, Queen, vlastní tvorba (I walk Alone), ale také třeba Led Zeppelin (Medley). Bylo milé, že si připravili pár místních kousků (Rusalku zazpívala česky!) v netypickém bubenickém aranžmá. Až zpětně mi dochází, že to není tím, že zrovna jsou v Praze, ale tím, že československá klasická hudba je (nebo byla) na světové úrovni! Třeba Dvořákova Novosvětská je prostě úžasná a teď do toho ještě Mike... (video)


Jednou si dokonce role vyměnili - Mike si zazpíval (Fly me to the Moon) a Tarja zabubnovala! Tarja byla příjemná a optimistická jako obvykle a na závěr slíbila, že se vrátí s nějakým tím rockem, na což se všichni těšíme ;) Mike je také sympaťák a oba na fanoušky myslí, což je vidět třeba na videu, kde se omlouvá za odložení koncertu, protože je Tarja nemocná..
Scéna byla na to, že tam seděl orechestr velmi dobře osvětlená, to jsem zapomněl říct.Tolik moje dojmologie (názvy songů jsem samozřejmě doplnil z jiných zdrojů, já nic nepoznám), nyní pár odkazů na pořádné recenze:
(Ne-foto)report: Tarja - "Beauty and Beat" v Praze - reportáž s obrázky a videi z jiných koncertů tohoto turné, takže obrázek si můžete dobře udělat
Tarja Turunen & Mike Terrana jako “BEAUTY AND THE BEAT“ ve Zlíně - popis a nejpřesnější playlist večera
Beauty and the Beat - 4.4.2013, Kongresové centrum, Zlín, fotky
Foto: Tarja Turunen & Mike Terrana, Praha, 7. 4. 13
Videa z koncertu v Praze na YouTube
Beauty and the Beat Zlín 6.4.2013 - fotky na Facebooku


Na závěr ještě, co Tarja chystá, pomůžu si s textem na mastersofrock.cz, protože jinde jsem to neviděl a navíc na to nevede odkaz a než to odroluje někam do pekel, raději udělám kopii:
Soprán s rozsahem tří oktáv - finská diva TARJA - má pro české příznivce dvojnásobný důvod k radosti. Na konci letních prázdnin totiž vydá nové, třetí sólové album, které podpoří světovým turné. To začne v České republice, v Olomouci 17. října 2013, v rámci pátého ročníku projektu "Rocková Olomouc", ale ještě předtím, v červnu, vyjde její nový videoklip k titulní písni - novému singlu "Never Enough", který minulý týden natočila v prostorách zlínského Kongresového centra. TARJA se svou kapelou plnou hvězdných muzikantů bude stejně jako na předešlé světové tour tvořit a zkoušet nový program ve zlínském klubu Masters of Rock Café. Hanácká metropole Olomouc a její Sportovní hala Univerzity Palackého bude pak jediným místem u nás, kde TARJA představí nové rockové album! Pochopitelně se můžete těšit i na hity z jejích desek "My Winter Storm" (2007) a "What Lies Beneath" (2010), stejně jako některé songy skupiny, v níž strávila devět let - skupiny NIGHTWISH.

Nezapomeňte na často aktualizovaný fan-site o Tarje.

Nahoru


30.04.2012 - Imaginaerum World Tour 2012-2013 v Praze

Foto_z_koncertu Nightwish zavítali v rámci svého turné i do Prahy, tak jsme nemohli chybět (přestože si vybrali poněkud nešťastně den, kdy tradičně pálím čarodějnice). Po delší době jsme se vydali na Výstaviště (Tesla Aréna)a to v sestavě Já, Lucka, Štěpán + 2. Záhy jsme se však rozdělili, protože starší dvojice (my) jsme si šli sednout - z kotle nebylo nic moc vidět. Sedící diváci nejsou tak akční, takže to bylo něco za něco.
Special guestem bylo dívčí smyčcové kvarteto Eklipse, ale to jsme nestihli, přišli jsme až po tom.
Předkapela Battle Beast nebyla špatná, dali i svůj (asi největší) hit Enter The Metal World.
Pak po nezbytné technické a vyvolávací přestávce již nastoupila kapela, na kterou plná aréna čekala. Nebudu to moc pitvat, tento záznam píši navíc zpětně, takže si to moc nepamatuji. Z toho plyne, že můj hlavní dojem je neutrální - ano, bylo to dobré, ale žádná bomba to nebyla. Navíc klasické chyby jako - Nemo prostě nemůže být v podání Anette takové jako bylo u Tarji. Proč ji zrovna s tímhle trápí? Z původního repertoáru jistě lze vybrat něco, co zvládne. A nebyl Wishmaster!
Vizuálně to bylo ale velmi zdařilé, obrazovka, oheň, scéna ("otrubkované" klávesy Tuomase). Podívejte se raději na recenzi níže.

Playlist:
Taikatalvi (intro), Storytime, Wish I Had An Angel, Amaranth, Scaretale, Slow, Love, Slow, I Want My Tears Back, Come Cover Me, The Crow, The Owl and the Dove, The Islander, Nemo, Last Of The Wilds, Planet Hell, Ghost River, Dead To The World, Over The Hills And Far Away, Finlandia, Song Of Myself, Last Ride Of The Day, Outro - Imaginaerum.

Podívejte se na videa z koncertu - Last Ride of the Day, I Want My Tears Back, Ghost River, Planet Hell, Song Of Myself.
Externí odkazy: Recenze na Musicserveru a jejich galerie, Fotogalerie, Rockmag reportáž, iReport, Musicweb, IDNES (resp. ČTK).

16.12.2011 - Nové album Imaginaerum je tady!

Konečně! Po 4 letech vydávají Nightwish nové album - Imaginaerum, které vypráví příběh o starém umírajícím hudebním skladateli, který vzpomíná na své dětství (Wiki).

imaginaerum
Tracklist
1) Taikatalvi
2) Storytime
3) Ghost River
4) Slow, Love, Slow
5) I Want My Tears Back
6) Scaretale
7) Arabesque
8) Turn Loose The Mermaids
9) Rest Calm
10) The Crow, The Owl And The Dove
11) Last Ride Of The Day
12) Song Of Myself
13) Imaginaerum

Už jsem jej slyšel několikrát a stále nejsem schopen něco smysluplného napsat. Je to zase něco nového, Tuomas potvrdil, že je velký experimentátor. Najdeme tam řadu typických metalových motivů, ale především je to zcela nový velkolepý až megalomanský (zejména vzhledem k filmu) lyrický hudební epos. Objevují se nemetalové rytmy a žánry, kterému nemusí každému sednout (jazz, folk WTF?!), protože je to opravdu takový hudební lunapark. Je to změna, ale určitě se to poslouchat dá ;) Celé album pěkně uvedl singl Storytime (videoklip, to samé s titulky a About Storytime), takže trochu už víte, do čeho jdete. Kdo si libuje v textech, najde je tady a to i s českým překladem! Album bychom probrané měli (jen jestli ho Ježíšek přinese;) Ve Finsku obsadilo hned první příčku na žebříčku, ve Švédsku jsou třetí, u nás zatím 16. Hehe, Amíci asi zlobili a musí si počkat až do ledna ;)

Dále na řadě je koncertní šňůra. V České republice Tuomas a spol. zakotví (poněkud nešťastně) na čarodejnice 30. dubna 2012 v Praze-Holešovicích na Výstavišti (info). Snad už máte lístky, ne? :)

Celý projekt završuje stejnojmenný film, na který napjatě čekáme. Bude to jen dlouhý videoklip? Bude to horror? Bude to psychedelická fantasmagorie? Uvidíme, už existuje záznam na CSFD a kupodivu obsáhlejší popis na FDB.CZ.

Čekání na vše výše uvedené si můžete (kromě mandatorního poslouchání Imaginarea, které lze koupit zde u Finů nebo v našem Bontonlandu nebo tady v hardmusic.cz; Heureka) zkrátit oficiální online flashovkou. Také si můžete prohlédnout fotky z helsinské autogramiády nebo zkusit Tuomasovu soutěž. Můžete si stáhnout stylovou personu do Firefoxu. Pěkně vás naladí také oficiální videa: About Imaginaerum a další si tam najdete jistě už sami.

Pokud máte ještě po tom všem sílu číst, podívejte se na obnovené nejlepší české fanstránky Nightwish-czechia.com, které se oblékly ve stylu Imaginarea. Pokračovat můžete recenzemi nového alba (doporučuji až po vlastním poslechu, ať si nedeformujete názor!): recenze na Rockem.cz; metalforever.info; originální dialogová recenze na Děti noci a na závěr recenze na jednom blogísku.
Tak nakonec jsem toho napsal docela dost ;)
Svůj názor na nové album můžete napsat tady.

imaginaerum imaginaerum imaginaerum imaginaerum imaginaerumNahoru

Nightwish revival Praha (Exit Praha, 11.4.2009)

Velice pěkný koncert (plakát, fotogalerie) revivalové skupiny, která zpestřila výstup orchestrální desetiminutovkou Ghost Love Score v podání Prague Film orchestru. Pěkný ženský vokál, známé písničky z éry Tarji, ostatní také dobrý, hsotující flétna.. Akorát se mi zdálo, že klasické nástroje orchestru i flétna byly mizerně nazvučeny. Každopádně tento revival vřele doporučuji.

Ohlasy na koncert v T-Mobile Aréně 20.2.2008

NW Nightwish konečně dorazili se samostatným koncertem do České republiky. (Myslel jsem, že poprvé, ale byli tu prý již v roce 1999). V sestavě je nová zpěvačka, Švédka Anette Olzon, která nahradila Tarju. Koncert proběhl v rámci turné k albu Dark Passion Play a velice se povedl. Kvalitní byla i návštěvnost.

VIDEO
- Rozhovor s Tuomasem v Praze! na Stream.cz
- NW - Prague 20.2.2008 by Palevel (Youtube), poměrně dlouhé a kvalitní video
- Celá suma sesbíraných videí z koncertu! na emppu.blog.cz, resp. YouTube

- Nightwish - Bye Bye Beatiful Live (YouTube)
- Ever Dream z koncertu v Praze (Youtube)
- Nightwish - Wishmaster (Praha 2008) (Youtube)
- Nightwish - Wishmaster (Praha 2008) (Youtube)
- nightwish T mobile arena (Youtube)
- Nightwish Praha (Youtube) - nepoužitelný zvuk, ale blízko podiu
a další na Youtube.

RECENZE
NW - Exkluzivní recenze od SteveV
- Nightwish dobyli Prahu! (Rockmag.cz)
- Precizní report na marastjakcyp.com
- Report metal-magazínu Abyss
- Reportáž z pražského koncertu Nightwish na tomassoukup.blog.idnes.cz
- Článek na IDNES

FOTKY
- Hromada fotek od uživatele Nameless na edisk.cz (1,2,3,4) - Fotky z koncertu na photobucket.com, uživatel Karoleenka
- Koncert Nightwish v obrazech na Musicserver.cz
- Fotky z koncertu na Nemesis-photo.net
- Fotky z koncertu na Rock-on-stage.com
- Fotky z koncertu na moonlight.filmografie.czOhlasy na Vizovice (Masters of Rock - 15.07.2005)

Tarja Marco Vizovice byly fajn (můj názor a souhlasím s komentářem na Českýrok.cz) a tady jsou nějaké odkazy na obrázky dalších návštěvníků.
Fotky:
- Masters Of Rock 2005 by JD - 94 fotek
- http://mor2005.unas.cz/nightwish.html - 40 pěkných fotek!
- Fotky na www.xichty.cz

- Fotky z MoR2005 na www.incipitum.sk
- MOR05 by Andres
- Někomu se povedlo vyfotit i s NW

Linky někam jinam :)

Nightwish.com - oficiální stránky NW
Nightwish-czechia.com - aktuálně nejlepší neoficiální český fanweb o NW

NW na Wikipedii - AJ, CZ

Diskografie: na Diskografie.cz, na Wikipedii

[ Last update: 04.06.2021 [online concert] (Originally created 07/2005) | Nahoru | Kontakt ]