Knihy ze světa StarCraftu

V žánru science fiction existuje řada světů, které tvoří prostředí pro různé populární ságy. Jistě znáte universum Star Wars, Star Trek nebo třeba StarGate. Dalším se stal StarCraft. Zatím existují pouze počítačové hry a knihy, ale film na sebe jistě nenechá čekat, svět StarCraftu je bohatý a má řadu fanoušků. Tyto stránky se budou zabývat knihami světa StarCraftu, které vyšly česky.
Jak číst StarCraft? | StarCraft hra


Knihy na této stránce:
Christie Golden: StarCraft - Stínoví lovci, Sága Temných templářů 2 (2011) [10/10]
Christie Golden: StarCraft - Prvorození, Sága Temných templářů 1 (2011) [7/10]
Aaron Rosenberg: StarCraft - Královna čepelí (2010) [9/10]
Tracy Hickman: StarCraft - Rychlost temnoty (2007) [10/10]
Gabriel Mesta: StarCraft - Stín Xel'Nagů (2005) [8/10]
Jeff Grubb: StarCraft - Křížová cesta (2005) [10/10]


Christie Golden: StarCraft - Stínoví lovci, Sága Temných templářů 2 (2011) [10/10]

Stinovi_lovci
ShadowHunters V originálu: StarCraft - Shadow Hunters (2007), published by Simon&Schuster, Inc.
Překlad: Jakub Mařík
Obálka: Glenn Rane
Jazykový redaktor: Jiří Popiolek
Odpovědný redaktor: Libor Marchlík
Nakladatelství: FANTOM Print, vydalo jako svou 244. publikaci
Stran: 256

Časové zařazení: není úplně jasné, ale wraithy a valkýry ukazují na dobu z SC1, přesnější časové zařazení nevím

Prolog:
Poháněný živými vzpomínkami dávno mrtvé protosské opatrovatelky a pronásledovaný nenasytnými zergy Královny čepelí, vydává se archeolog Jake Ramsey na nebezpečnou výpravu na legendární domovský svět protossů Aiur. * Hledá tam životně důležitou protosskou technologii, Aiur však nachází obsazený zergy. Přesto musí sestoupit do stínového labyrintu pod povrchem a nalézt tam posvátný krystal dřív, než mu vyprší čas – jemu i celému vesmíru. * To, co Jake objeví pod povrchem Aiuru, však překoná i jeho nejdivočejší noční můry. V jeskyních se skrývá Ulrezaj – archon sestávající se ze sedmi nejsmrtonosnějších a nejmocnějších temných templářů v historii.

V pořadí šestá česky vydaná kniha ze světa StarCraftu je pokračováním Ságy Temných templářů. Opět se tedy setkáme s archeologem Jakem Ramseyem, který má v hlavě protosskou mysl - Zamaru, mariňačkou Rosemary Dahlovou, císařovým synem Valeriánem, před kterým naše dvojice prchá a dalšími postavami, které známe alespoň jménem ze hry Starcraft (a samozřejmě s postavami, které vůbec neznáme).

Příběh ubíhá rychleji než v prvním díle, ubylo Zamařiných vzpomínek na protosský pravěk, zápletka není úplně předvídatelná, prostě výrazný posun k lepšímu. Děj je vyprávěn ze třech stran: jednou je Královna čepelí, druhou Valerián a pochopitelně nejčastější je pohled našeho psionicky nadaného archeologa, který dorazil na protosskou domovskou planetu Aiur, zamořenou Zergy, a spojil se s přeživšími Protossy.
Fanoušky hry StarCraft potěší objasnění kastovního systému Protossů, původu Temných templářů, vznik Archonů, život Aduna a Raszagal, vznik psionických bouří (vše znají z SC1).

Christie Golden: StarCraft - Prvorození, Sága Temných templářů 1 (2011) [7/10]

Prvorozeni
Firstborn V originálu: StarCraft - Firstborn (2007), vydal POCKET BOOKS, a division of Simon&Schuster, Inc.
Překlad: Jakub Kovář
Obálka: Glenn Rane
Jazykový redaktor: Jiří Popiolek
Odpovědný redaktor: Libor Marchlík
Nakladatelství: FANTOM Print, vydalo jako svou 5. knihu ze světa StarCraftu a 227. publikaci celkem
Stran: 256

Časové zařazení: nejsem si úplně jistý, technologie i postavy odpovídají SC1, výjimkou je Valerián, který se objevil až v SC2:WoL.

Prolog:
Jake Ramsey - talentovaný archeolog s nepříliš světlými vyhlídkami do budoucna - dostal nečekanou šanci. Najali ho, aby vedl průzkum nedávno objeveného chrámu Xel' Nagů. Jake ví, že mu tento úkol otevře úplně nové možnosti. Veškeré jeho sny a tužby se však ztratí v záplavě mimozemských vzpomínek, když v chrámu najde tělo protosské Ochránkyně. Jakmile se jeho duše spojí s duší umírajícího protosse, stane se Jake jediným, kdo zná celou historii protossů - každou událost, myšlenku i pocit. V jeho mysli zuří psionická bouře. Při snaze zachránit aspoň část vlastní osobnosti, si však uvědomí jednu věc. Narazil na tajemství, jehož podstata je tak hrozná, že otřese samotnými základy vesmíru.

V pořadí již pátá kniha ze světa StarCraftu má podtitul "Sága temných templářů", nicméně v prvním díle o nich nepadne ani slovo. Fanoušci se však mohou těšit na přiblížení původu Protossů, kteří vždy nebyli těmi nablýskanými technologicky vyspělými bojovníky. Dozvíte se, jak vznikla Khala a že tajemná rasa Xel Naga se naývala také Ihan-rii.
Celý děj je veden z pohledu archeologa Jakea Ramseyho, který dostane zajímavou zakázku od Valeriána (znáte ze hry, dokonce lze říci, že kdo četl knihu v originále, nebyl postavou Valeriána ve hře překvapen), syna císaře Arctura Mengska, dokonce uspěje, ale nějak se to všechno zvrtne a zbytek knihy je na útěku. Druhou důležitou postavou je drsná mariňačka Rosemary, která vědce doprovází. Ostatní postavy jsou epizodní. Kromě Vala nepotkáte žádnou postavu ze hry (tedy 1. dílu, který v době psaní recenze zatím jako jediný vyšel).
Jazyk knihy není složitý, ale od Královny čepelí je to přesto jistý posun. Proč knize dávám jen 7/10? Osobně mi toitiž "protosské" pasáže nepřipadají zas tak zábavné, i když jsou pro děj důležité. Jsou však pomalejší než zbytek knihy, a já si již zvykl, že knihy ze světa SC jsou trochu dynamičtější. Trochu je poznat, že knihu píše žena, i když zkušená - Christie má za sebou řadu knih ze světa Star Treku o World of WarCraft. Uvidíme, co přinesou další díly (kromě dokončené trilogie napsala Christie další dvě knihy z tohoto universa).
Odkazy: FantomPrint. OST Firstborn ze hry.


Aaron Rosenberg: StarCraft - Královna čepelí (2010) [9/10]

Kralovna_cepeli
Queen of Blades V originálu: StarCraft - Queen of Blades (2006), vydal Simon&Schuster, Inc.
Překlad: Jakub Kovář
Obálka: Glenn Rane
Jazykový redaktor: Jiří Popiolek
Odpovědný redaktor: Libor Marchlík
Nakladatelství: FANTOM Print, vydalo jako svou 4. knihu ze světa StarCraftu
Stran: 256

Časové zařazení: první díl hry StarCraft; události v knize se staly asi 6 týdnů po událostech knihy StarCraft: Křížová cesta

Prolog:
Rebel Jim Raynor ztrácí veškerou víru v lidstvo, když mocí zaslepený Arcturus Mengsk ponechá na Tarsonis telepatku Sáru Kerriganovou napospas zergům.
Raynora však po Mengskově zradě mučí zvláštní vize o Charu – nehostinné vulkanické planetě ovládané děsivými mimozemskými zrůdami. Noční můry jsou čím dál tím živější a Raynor si začíná myslet, že nejde jen o pouhé výplody choré mysli, ale zoufalou formu telepatického kontaktu. Raynor se vydává na záchrannou misi v přesvědčení, že žena, kterou miluje, stále ještě žije.
Ale hluboko pod povrchem spálené planety nachází jen podivnou kuklu… A s hrůzou přihlíží tomu, jak se z ní souká strašná a až příliš povědomá bytost.
Stojí před ním nestvůra plná zášti a lačnící po pomstě…
Sára Kerriganová: zergská Královna čepelí.


O čem je tato kniha je nyní asi jasné. Takže jen pár osobních poznámek. Kniha doplňuje vyprávění hry, setkáte se tedy se starými známými - kromě Jima Raynora také s Tassadarem, Zeratulem a dalšími. V hlavní roli je samozřejmě Sarah Kerrigenová, která to svým protivníkům docela natře. Děj je jednoduchý až plochý, ale čte se to dobře. Nečekejte rozsáhlé popisy psychologie postav, složité mentální pochody, rozsáhlé popisy lokalit nebo jiné prvky "náročnější" literatury. Nezapomínejte, že se jedná o brožovanou SF ve stylu hry, tj. děj odsejpá a přečtete si řadu dialogů.
Překlad je docela dobrý, přesto se pan Kovář mohl inspirovat lepším překladem Roberta Majora z Křížové cesty. Zajímavé je, že to nuhlídal ani odpovědný redaktor Libor Marchlík, který je podepsán pod oběma knihami. Příkladem je použití slova "vrh" místo "roj" (z originálu "swarm"). Je ale pravda, že překládat specifická slova vycházející ze hry, zejména názvy jednotek, je ošidné.
Narozdíl od jiných u nás vyšlých knih zde potkáte většinu známých postav a kniha není jen inspirována světem StarCarftu, ale příběh přímo dotváří (zároveň je zcela kompatibilní se hrou). A to je to, co si od těchto knih, my, fanoušci StarCarftu, přejeme. Tak neváhejte a mažte do knihkupectví ;)
Knihkupectví: FantomPrint. Video ke knize.


Tracy Hickman: StarCraft - Rychlost temnoty (2007) [10/10]

rychlost-temnoty.jpg
Speed of Darkness V originálu: StarCraft - Speed of Darkness (2002), vydal Simon & Schuster, Inc.
Překlad: Robert Major
Obálka: Bill Petras
Grafická úprava obálky: René Balický
Jazykový redaktor: Jiří Popiolek
Odborní poradci: Martin Šimek aka Unimatrix325 a Michal Lukáš aka Dragon lord
Odpovědný redaktor: Libor Marchlík
Nakladatelství: FANTOM Print, vydalo jako svou 3. knihu ze světa StarCraftu
Stran: 189

Časové zařazení: první díl hry StarCraft; před nebo paralelně se začátkem knihy Křížová cesta

Prolog:
Ardo Melnikov přišel o vše. Jeho planetu napadli Zergové a zavraždili všechny, které miloval. Touha po pomstě jej nakonec přivedla do řad konfederálního vojska. Právě byl se svou jednotkou vysazen na planetě Mar Sara, kde mají provést tajnou operaci. Z tajné operace se však stane zoufalý boj o holý život. Ardo ale netuší, že může přijít o daleko více než jen o svůj život.


Popis na obálce říká téměř vše. Oproti všem ostatním česky vydaným knihám má řadu specifik. V první řadě jde o postavy, které se hrou nemají nic společného. A kupodivu to nevadí! Tracy vykreslil vskutku komorní drama odehrávající se na umírající Mar Saře pomocí postav jediné vojenské jednotky. Tvoří ji mariňáci a firebati, občas nějaký transportér, ale to je všechno! Tedy kromě tisíců Zergů, samozřejmě..
Hlavní postavou je vojín Melnikov, která je rozpracována dopodrobna. Není to moc práce, protože ho autor nechal všechno zapomenout prostřednictvím vojenské neurální převýchovy (vymytí mozku) a on se rozpomíná jen na něco a navíc neví, zda jsou to vzpomínky jeho nebo implantované. Mezi další významné postavy patří seržant Littlefield, poručice Breannová, firebat Cutter, záhadná Merdith a pár dalších. Jedná se o věrně popsanou vojenskou akci malého rozsahu s úkolem najít záhadnou bednu. Všude se to hemží Zergy a ke všemu jim za zády spadne taktická střela. WTF? Děj je dynamický, ale navíc stíháte sledovat rozpoložení postav a dýchá na vás jejich pocit beznaděje ze zrady velení a nekonečné hordy hladových Zergů. Příběh má netypický závěr a to knihu dále zlepšuje.
Nenechte se zmást číslem #3 na obálce knihy. Pokud by někdo chtěl přesné časové zařazení, jedná se o pár dní, během kterých se Konfederace pakuje z planety Mar Sara, kterou napadli Zergové (proč a jak se tam dostali, je věc jiná). Na začátku Křížové cesty též sledujeme evakuaci Mar Sary a potkáváme Kerrigenovou i Jima Raynora. Ale v 8. kapitole Mar Saru vyzmizíkují Protossové. Proto se děj Rychlosti temnoty (dobrý název) odehrává před Křížovou cestou nebo paralelně na jejím začátku.


Gabriel Mesta: StarCraft - Stín Xel'Nagů (2005) [8/10]

Stín Xel'Nagů
Shadow of Xel´Naga V originálu: StarCraft - Shadow of Xel´Naga (2001), vydal Simon & Schuster, Inc.
Překlad: Robert Major
Obálka: Bill Petras
Grafická úprava obálky: René Balický
Jazykový redaktor: Jiří Popiolek
Odborní poradci: Martin Šimek aka Unimatrix325 a Michal Lukáš aka Dragon lord
Odpovědný redaktor: Libor Marchlík
Nakladatelství: FANTOM Print, vydalo jako svou 2. knihu ze světa StarCraftu
Stran: 219

Časové zařazení: mezi prvním dílem SC a datadiskem Brood War

Prolog:
Bhekar Ro: ponurý a zapadlý svět kdesi na okraji Terranské samosprávy. Když však jedna zvláště zuřivá bouře odkryje záhadný artefakt mimozemského původu, planeta se rázem promění v nejcennější poklad terranského sektoru. Po artefaktu však touží i Zergové, stejně jako Protossové. Na Bhekar Ro se okamžitě vrhají bojechtivé armády, aby získaly zapomenuté tajemství nejmocnější rasy, jaká kdy existovala. Jaké je však skutečné dědictví Xel´Nagů? Je to dar nebo prokletí?

Děj je naznačen výše.. Děj je vyprávěn očima všech stran. Lidi zastupují kolonisté, zejména Octavia Brenová a pak všudypřítomný generál Duke s Alfa eskadrou. Zergy pošle na planetu zmutovaná Kerrigenová. Protosse zastupuje neznámý Exekutor Koronis s Judikátorem Amdorem. Objeví se i Temný templář - Xerena. Ti všichni se zajímají o tajemný artefakt Xel Nagů.
V krátké době po sobě jsem přečetl třetí starcraftí knihu. Protože mohu porovnávat, jsem asi přísnější. Kniha si udržuje svou čtivost a přestože je tam jen pár známých postav, drží se schématu hry zejména odpovídajícími jednotkami, jejich popisem a nasazením, které hře odpovídá. Autor si přimyslel jen zmutovaného psa. Hezky popisuje důvod žravosti Zergů - sběr DNA pro soustavné vylepšování své rasy (něco jako Borgové ve světě Star Treku nebo Alieni). Nikdo však zatím nevysvětlil, proč čistě biologičtí Zergové potřebují plyn (budiž), ale hlavně anorganické krystaly?! (asi jen, aby hra byla vyvážená).
Co se týče slabých stránek, je to opět nedostatek nějakého hlubšího psychologického popisu postav, jednoduché věty, zkratkovitá komunikace postav, klišé obraty. Typická je "glorifikace" nějaké jednotky (nezničitelný krunýř, smrtící psionické čepele), kterou o řádek níž jedním šmahem zničí jiná jednotka. Také je vidět nadužívání rádobysilných přívlastků (litry krve, smečka zergů, zkázonosné zbraně..) a podobných infantilních obratů. Těžko říci, zda je to i v originále nebo způsobeno překladem. Kniha má podobný počet stran jako ostatní díly a přesto je rozdělena na 40 kapitol. Textu je tak objektivně méně, čte se to rychleji, děj je rozkouskován. Ideální kniha do metra se všemi svými výhodami a nevýhodami. Fanouška hry potěší, ale jako ukázku pro někoho, kdo StarCraft universum nezná bych knihu nevybral. Snad někdo napíše čtivý díl i bez hromady klišé, které tyto "knihy do kapsy" nashromáždily.

Jeff Grubb: StarCraft - Křížová cesta (2005) [10/10]

Křížová cesta
Liberty's Crusadce V originálu: StarCraft - Liberty's Crusade (2001), vydal Simon & Schuster, Inc.
Překlad: Robert Major
Obálka: Justin Thavirat
Grafická úprava obálky: René Balický
Jazykový redaktor: Jiří Popiolek
Odborný poradce: Marek Tvrdý
Odpovědný redaktor: Libor Marchlík
Nakladatelství: FANTOM Print, vydalo jako svou 1. knihu ze světa StarCraftu
Stran: 221

Časové zařazení: první díl hry StarCraft; počátek

Prolog:
Daleká budoucnost, 60 000 světelných let od planety Země. Nejednotná Konfederace terranských vyhnanců se ocitá uprostřed zuřící bitvy mezi záhadnými Protossy a nemilosrdným hejnem Zergů. Každá rasa usiluje o přežití ve válce, která otevírá úvodní kapitolu nejdůležitější části lidských dějin – nebo předpovídá její násilný a krvavý konec. Mike Liberty byl dobrý reportér… příliš dobrý. Díky jedné své reportáži byl odsunut na pozici válečného zpravodaje mezi mariňáky. Z relativně poklidné rutiny se však rázem dostává do centra nepředstavitelného válečného běsnění. Bojují lidé proti lidem, Protossové proti Zergům, Zergové proti lidem… Umírají celé planety. A Mike Liberty na své Křížové cestě odhaluje zrůdnou pravdu o pozadí tohoto válečného konfliktu…

Hlavním hrdinou je novinář Michael Liberty, zpravodaj Mezinárodní televnizní sítě, který je vyslán jako vojenský zpravodaj na periférii planet Konfederace. Tam se setká s postavami, které tak dobře známe ze hry. Začne to generálem (na začátku plukovník) Dukem, pak se seznámíme s maršálem Jimem Raynorem, pak i s Arcturem Mengskem a Sarah Kerrigenovou. Narozdíl od Královny čepelí se však v této knize dozvíme o postavách více, tj. nejen co dělají, ale i jejich psychologický profil, původ a historii. Postava Mengska je pěkně zpracována, vidíme jeho manipulaci s lidmi a jeho přerod z rebela na diktátora. První střet se zergy, včetně jejich popisu, je velice realistický. Přestože není hlavní postavou Jim Raynor, je kniha komplexní a realisticky popisuje úvod příběhu o lidech a dvou mimozemských rasách. Vřele doporučuji si přečíst a to ještě před Královnou čepelí.

K názvu knihy
SteveV si v návštěvní knize všiml zajímavé věci, kterou jsem zabaven jinými věcmi zignoroval. Přitom jde o samotný název knihy. Je totiž hloupý a zavádějící. V originále je jiný - Liberty's Crusade, což znamená doslovně "Libertyho křížová výprava". Slovo "crusade" znamená také kampaň, tažení nebo výprava. Myšleno je to navíc přeneseně - jako osobní cesta, na níž překonává překážky a stává se jiným člověkem (vývoj osobnosti). V knize Liberty dokonce říká: "Je to má malá soukromá válka, ve které bojuji na vlastním písečku a pomocí zvýc zbraní. Žádné křižníky nebo vesmírné bitevníky nebo mariňáci. Jen slova. A pravda. To je má specialita. To je mé kladivo. A já vím, jak ho používat."
Český překlad je chybný jak jen může - Křížová cesta. To přece je něco úplně jiného! Křížová cesta je zpodobení utrpení Krista na poslední jeho cestě z domu Pilátova až na horu Kalvárii (Golgota). Jedná se o typicky náboženský termín, který má jen málo společného s křížovými výpravami, tzv. kruciátami nebo počeštěně "krusádami" konané od 11. století (Wiki). Překladatel to IMHO zkonil jak jen mohl. Proč nepoužil logičtější "Libertyho výprava"? Jméno novináře Libertyho by problémem být nemělo, zvolené sousloví "křížová výprava" je vzhledem k reáliím světa StarCraftu úplně stejně anonymní, neznámé a nelogické. Pokud třeba chtěl vyjádřit osud Libertyho jako křížovou výpravu proti Zergům nebo čemukoliv jinému, měl použít aspoň doslovný překlad nebo minimalistické "Křížová výprava". Tolik asi můj názor :)



Jak číst StarCraft?

V zásadě je to jedno, příběhy jsou samy o sobě uzavřené, ale větší požitek IMHO budete mít z postupného čtení. Zde je můj názor na vhodné pořadí při čtení česky vydaných knih ze světa StarCraftu:

1-2) Tracy Hickman: StarCraft - Rychlost temnoty (2007) #3
1-2) Jeff Grubb: StarCraft - Křížová cesta (2005) #1
3) Aaron Rosenberg: StarCraft - Královna čepelí (2010)
4) Gabriel Mesta: StarCraft - Stín Xel'Nagů (2005) #2
Z uvedeného vidíte, že očíslování #1-#3, které je převzato z anglických originálů, je pro stanovení posloupnosti děje naprosto k ničemu. V Rychlosti temnoty popisuji důvod jejího zařazení na začátek.

První díl Ságy Temných templářů názvem Prvorození můžete vzhledem k ostatním knihám číst libovolně. Nejsou tam žádné významné odkazy na jiné události, rasy, postavy. Nebo jsem si jich nevšiml (to mi pak dejte vědět).



Odkazy

- Přehledný seznam vyšlých knih, komixů a mang ze světa StarCraftu na starcraftcz.com
- Jiný seznam vyšlých knih ze světa StarCraftu v angličtině na českém webu