Starší novinky - díl třetí (2006-2007)

Zajímavý název, že? Prostě a jednoduše sem budu odkládat "novinky" z hlavní stránky, které už nejsou tak horké, ale pomocí linků se jistě dostanete na další zajímavé stránky! (Tato stránka se proto může déle načítat...)
Toto je třetí díl, který obsahuje záznamy od začátku roku 2006 až po konec roku 2007 (tedy dva roky). Odkaz na další díly úplně dole. Enjoy!

* * *

26.12.07 - Sport-hokej: Začíná MS!

Pro někoho možná překvapení (i pro mě;), ale je to tak. Jde sice "jen" o MS "dvacítek", ale myslím, že stojí za to, to zmínit. Však tato soutěž je zdrojem talentů pro "dospělácký" hokej.
Mladí čeští reprezentanti nastoupí ve středu večer na pardubickém ledě na úvod turnaje hned proti největšímu favoritovi - Kanadě, jež vyhrála předchozí tři šampionáty.
Více informací: Oficiální stránky, IDNES, hokej.cz.

24.12.07 - Vánoce: Klid a pohodu

Přeji všem čtenářům krásné a klidné svátky. Vlevo klasický obrázek, vpravo moderní ;) Můžete psát, které Vánoce byste si přáli vy;) wallpaper Cover
21.12.07 - Společnost, politika: Hranice padly!

Hranice O vstupu do tzv. Schengenského prostoru se dost mluvilo, ale možná by mělo ještě více. Před cca 30 lety se totiž na hranicích stříleli lidé a stavěly zdi. Před dvaceti lety se zdi bořily, nicméně hranice zůstaly chráněny i po vstupu do EU v roce 2004. Přes tři roky trvalo, než padla i tato překážka a lze se v eurozóně pohybovat volně.
Na jedné straně se mi to zdá báječné, cestování bez pasu, svoboda, obchod, posílené mezilidské vztahy. Na druhé mám obavy - zločinnost znamená nejen kontrola osob, ale i vozidel - staneme se vrakovištěm Evropy (jiz ted jsme Nemecka)? Nebo kamionovym tranzitem, ktere blokuji nase dalnice a nici silnice? Co komunalni i nebezpecny odpad z Nemecka? Jsou zaznamenany pripady nelegalniho vyvozu a skladkovani odpadu.. neznamená pokles počtu pohraničních uniforem zvýšení těchto rizik?! Proč nám to vláda nevysvětlí? Nebo mi snad něco uniklo?
Na druhou stranu Češi také nejsou žádní Mirkové Dušínové a Němci mohou mít podobný strach - asi nejvíce z nelegální práce v příhraničních oblastech, ale možná též ze znečišťování pohraničí. Viz úvaha na Psu a úvaha z Reflexu. Přesto byl 21.12. na hranicích okázalý cirkus - článek.
Zajímavé pozitivní efekty to však bude mít pro turisty - viz článek pro běžkaře a vodáky a zejména pro cestující vlakem (což je prima) na Idnes.
Stručně, konkrétně a jasně o změně na hranicích ještě zde a k tomu FAQ na Idnesu.

03.12.07 - Kultura-Hudba: Nightwish v ČR !!!

Nightwish Fanoušci již dávno vědí, ostatním (poté, co jsem koupil lístky;) bonzuji až teď:
Obscure promotion uvádí první velký samostatný koncert NIGHTWISH (HomePage, fanweb1, fanweb2) v České republice! Dlouho očekávané vystoupení populární finské formace proběhne 20. února 2008 v pražské T-Mobile Aréně. Vstupenky jsou již nyní k dispozici v předprodejních sítích Ticketportal. Předskakovat Nightwish bude švédská elektro-metalová kapela Pain.

03.12.07 - Drobný update

Na stránkách o Sapkowském a SMS již nikdy zadarmo.Prosinec 2007

28.11.07 - Turistika, záhady: Menhiry v zahraničí (i u nás)

Kamarád David významně aktualizoval své stránky, které se mj. zabývají menhiry u nás i v Evropě. Aktuálně přidal informace z Burgundska, Německa a Bornholmu. Dále vede přehled menhirů u nás. Svým tématem ojedinělé stránky opět po delší době doporučuji k navštívení.

18.11.07 - Kultura: Český slavík

Je tady podzim a série nejrůznějších anket a příslušných galashow. Tou nejstarší a nejslavnější je jistě volba zpěváka, zpěvačky a kapely roku pod názvem Zlatý/Český slavík. Přímý přenos je 8.12.07 na Nově a již teď můžete, chcete-li, hlasovat a třeba i něco vyhrát. Nicméně neodpustím si říci, že homepage komplet ve flashi bez alternativy může navrhnout jen dement.

17.11.07 - Občanská společnost: Revoluce je dospělá!

Vlajka Je to již 18 let. Chci jen připomenout to, nač se zapomíná.. bez těch pro některé prastarých událostí (však i pro mě to je strašně dávno a účasten jsem byl skutečně jen symbolicky) bychom nebyli plnoletí (NATO, téměř plnohodnotní členové EU, trh, demokracie) dnes.
Pokud již nechcete sledovat tématické dokumenty, podívejte se aspoň na Báječná léta pod psa. Je to sice komedie (aspoň je přístupná masám), ale se silným realistickým pozadím doby a se skvělým obsazením (Šafránková, Vetchý, Javorský, Ježková, představitelé Kvída). Mohlo by to oslovit i ty, kteří již vůbec nevědí, co je za den..

15.11.07 - Počítače-přenosné: Konečně česká žena ;-)

Ten, kdo používá ke GPS navigaci TomToma, pravděpodobně využívá hlas Miroslava a ti otrlejší Jane. Ta však mluví anglicky. Šikovné české ručičky se nezapřou a tak vznikla Eliška, nový český profesionální hlas. Poděkovat můžete redakci Navigovat.cz, kde také najdete nové informace a hlas ke stažení. Díky!
Poznámka: zkoušeno v Palmu Tungsten T3 + TT5. Soubory nakopírovány na kartu do adresáře TT.

11.11.07 - Příroda: Golfové hřiště místo lesa?

O záměru vybudovat golfové hřiště v Újezdu nad Lesy, na místě existujícího lesa se lehce debatuje v médiích již delší dobu. Protože boj není dobojovaný, upozorňuji na sdružení, které se případem aktivně zabývá. Více informací a petici najdete tady.

Ujezdsky_strom

10.11.07 - Počítače: Jak rozchodit ATI TV Wonder pod XP SP2

Pouliční technik S tímto zdánlivě jednoduchým úkolem (pro mnohé možná jo, v mé konfiguraci to prostě nešlo) jsem se mořil řadu hodin. Jelikož jsem nakonec uspěl, vypracoval jsem nakonec návod, snad bude pro někoho užitečný.

08.11.07 - Počítače: Nový test pevných disků (HDD)

Popsal jsem výsledky megatestu vyšlého v listopadovém čísle časopisu Chip. Čtěte zde ve speciální sekci webu. Najdete tam disky všech možných kategorií (SATA, IDE, interní, externí, 2.5", 3.5"..).

08.11.07 - VŠE: Společenská událost

VŠE se snaží nebýt "suchou" školou a tak zorganizovali "Den s VŠE". Jestli tam někdo půjde, dejte mi vědět, jak to dopadlo ;)
Více informací od zdroje.

07.11.07 - Informační bezpečnost: Jak odstranit trojana

Trojské koně patří mezi ty zákeřnější varianty počítačové havěti (malware). Pokud potřebujete odstranit trojana Win32:Agent-KDC, zkuste tento můj návod.
(Zajímavě symetrické datum, nemyslíte? ;)

07.11.07 - Mobily: Máte vypnutou schránku? Nestačí!

Pokud si necháte vypnout hlasovou schránku u svého mobilního operátora, může zůstat aktivní přesměrování hovorů do této schránky. To pak znamená pro volajícího za poslechnutí několikavteřinové hlášky náklad v hodnotě minutového hovoru.
Řešení? Vypněte si přesměrování do schránky. Pouze T-Debile to snad dělá najednou, u ostatních musíte ručně. Raději si ověřte jak máte nastaveno.
Více informací v podrobném článku na Mobil.cz.

Listopad 2007

30.10.07 - Počítače: Jak jsem ignoroval Invex

Na těchto stránkách jste se letos předem ani nedozvěděli, že bude/je Invex. Kromě nedostatku času je příčinou také fakt, že již to není ta výstava z devadesátých let, kde jsem strávil celý den lítáním po všech pavilonech, co BVV má a stejně to nestačilo a bylo to ohromně zajímavé. Jak ukazují mé reportáže z let 2005, 2004, 2001 a 1999, je to stále horší. Koho by zajímalo, oč přišel letos, odkážu na pěkný článek na Pctuning.cz.

11.10.07 - Turistika: Nové cíle, nové fotky

Po velmi, velmi dlouhé době zveřejňuji další "turistické" fotky. Navíc jsem zpřehlednil turistickou sekci pomocí tabulky. Takže si užijte obrázky z Lipníku nad Bečvou a Helfštýna. Časem snad přibydou další místa.

10.10.07 - Bezpečnost: Víte, co je to Spycar?

Jedná se o testovací vzorek jehož účelem je otestovat Váš antispyware. Napsal jsem o tom článek na cdr.cz. Enjoy.

Říjen 2007

26.09.07 - Film, televize: Prison Break

Prison break
"Lidé od počítačů" již vědí.. populární seriály znají totiž z internetu. Lost či Prison Break i další k nám přichází se zpožděním několika sezón. Nova se pochlapila a dnes uvedla hned první dva díly svého "Útěku z vězení" v českém dabingu. Nevím jak ostatním, ale mně se zdá oproti originálu dost slabý, zejména výběrem hlasů. Nicméně to nic neměni na tom, že první série je opravdu skvělá a doporučuji se na ni podívat (nejlépe v originále)! Ostatním připomínám, že se rozjela již třetí série. Další informace na fanwebu. [Odkaz na CSFD]

12.09.07 - Počítače: Total Commander 7.02

Nejlepší souborový manažer pod Windows (klidně mě svými Průzkumníky a Servanty ukamenujte ;) se dočkal nové minoritní verze, kde jsou zejména opraveny bugy a zalátána bezpečnostní dírka v FTP. [Více informací]. Update: vyšla verze 7.02a.

11.09.07 - Informacni spolecnost, inet: ČR mezi nejdražšími..

Podle pravidelné monitorovací studie OECD Communications Outlook (vychází každý lichý rok, každý sudý je pak věnovaný trendům v IT) vychází v ČR cena 1MB připojení k Internetu po přepočtu na paritu kupní síly na 16 až 76 USD (říjen 2006). Patříme tak s Tureckem, Řeckem, Maďarskem a Mexikem mezi země s nejdražším přístupem k broadbandu. Nejlevnější dostupnost vysokorychlostního Internetu mají dle studie Švédové a Dánové.
Zdroj: VIP Telegraf #123

10.09.07 - Hudba, Nightwish: Nový singl Amaranth!

Amaranth Koncem srpna vyšel od skupiny Nightwish očekávaný singl Amaranth. Singl má obrovský úspěch - po dvou dnech zlatý ve Finsku a první v prodejnosti! Aktuálně první též ve Španělsku a Maďarsku. Klip si můžete prohlédnout tady na Youtube. Najdete tam samozřejmě i další klipy NW. Aktuality sledujte na tomto super fanwebu.

09.09.07 - Internet, aukce: Aukro zřejmě neustoupí..a třeba i padne

Aktualizoval jsem anketu ohledně dalšího působení Aukra. Více informací zde na fóru.

05.09.07 - Standardizace: ISO nepřijala Microsoftí OOXML

OOXML Jak informuje cdr.cz, Microsoft pohořel při pokusu standardizovat jako mezinárodní ISO normu jeho Microsoft Office Open XML formát mj. používaný v novém MS Office 2007. "Paradoxně" se svým standardem popsaným na 6000 stránkách nepřidal po bok úspěšně standardizovanému formátu ODF (Open document format, norma ISO/IEC 26300), který je popsán na šesti stovkách stran. Vřele doporučuji článek na ddworld.cz, kde budete valit bulvy, jak Microsoft "nenápadně" ovlivňoval hlasování v této věci. Zajímavý je sám o sobě i popsaný obecný proces schvalování nějakého standardu.
Btw. Česká republika formát OOXML v současné podobě též nepodpořila (více info), nicméně ČNI má na svých stránkách nějaké zoufalé proMS kecy, tak nevím..

05.09.07 - Bezpečnost: Co je to Data Loss Prevention?

Odpověď na tuto otázku najdete v mém článku na cdr.cz.

04.09.07 - Internet, bezpečnost: Online skenery

V rubričce bezpečnost zveřejňuji další část "seriálu", tentokráte o Online skenerech. Jde o test vašeho počítače na přítomnost havěti prostředky internetu. Nic neinstalujete (ActiveX komponentu ano), jsou zdarma, ale také zoufale pomalé a při náročnějším zamoření neúčinné. A samozřejmě musíte být při testu online.
Update: Celá sekce o HDD doznala drobného zpřehlednění a doplnění.

Září 2007

29.08.07 - Internet, aukce: Jde Aukro do kytek?

Po nedávném zpoplatnění úspěšných aukcí 4 % z prodejní ceny (ne zisku) přichází polské Allegro a český Aukro tým s dalším, tentokráte fatálním zdražením, kdy se chystá od 1.10.07 zpoplatnit pouhé vystavení aukce a zároveň zkrátit dobu aukce (více zde). Ve fóru Aukra se rozjela se bouřlivá diskuze, kde se většina diskutujících shodla, že nový princip je vydřidušství a likvidační zejména pro malé sběratele (i aukce za 1 Kč bude zpoplatněna 0,50 Kč). Řada lidí již zahájila exodus z Aukra a to většinou na odklepnuto.cz. Založil jsem k tomuto anketu, kde se můžete vyjádřit, jaká konkurence Aukra je u nás nejlepší. Setkáme se u konkurence?!

29.08.07 - Počítače, bezpečnost: Počátek portálku?

Můj dlouho připravovaný miniportál o bezpečnosti zlehka odstartuji informacemi o free antivirech. Uvidím, kdy se povede něco dalšího. Pokračování...

28.08.07 - Počítače, hry: info k očekávaným hrám

Objevilo se zřejmě první preview k Zaklínači na Doupěti a zároveň na Gamezone.com (v angličtině). Doporučuji též sledovat Fansite.
Nové informace jsou i k StarCraft2, tentokráte na Bonuswebu. Koukám, že zveřejňují o této nadějné hře novinky celkem pravidelně. Vypadá pěkně, ale bojím se, aby se z toho nestaly omalovánky jako je WarCraft 3.

02.08.07 - Počítače, hry: Zaklínač – sběratelská edice vyprodána během hodiny!

Witcher_Privesek Praha 1. srpna – dnes, sekundu po půlnoci, byl oficiálně zahájen předprodej sběratelské edice očekávané fantasy hry Zaklínač. Předprodejové šílenství podobného rozsahu u nás herní průmysl nepamatuje: všechny hry byly vyprodány během první hodiny! Zájem koupěchtivých zákazníků byl natolik velký, že došlo ke shození serverů dvou největších prodejců her u nás - www.xzone.cz (diskuze) a jrc.cz/gameexpres.cz. Systémy nečekané přetížení prostě neutáhly, ovšem díky rychlé reakci jejich operátorů se mohlo již za pár minut pokračovat v prodeji. V případě internetového obchodu www.xzone.cz došlo k vyprodání verzí s bonusovou postavičkou Geralta, kterých bylo pro český trh přiděleno celkově sto kusů, během první minuty! Zbytek sběratelských edic byl následně vyprodán během dalších 20ti minut.
Zdroj: Tisková zpráva CD Projektu (část)

01.08.07 - Turistika: Portál s tipy na výlety

Objevil jsem web Vyletnik.cz a zdá se mi dobrý (přehledný a informačně hodnotný), tak jsem se chtěl o to jen podělit. Dobré jsou zejména tipy na akce, když nevíte, kam vyrazit. Pokud by vám to nestačilo, zajděte na osvědčený Hrady.cz.

01.08.07 - Počítače: Total Commander 7.01

Trochu jsem na to v červnu zapomněl, takže dodatečně upozorňuji na vydání "velké" nové verze a to sedmé oblkíbeného souborového manažeru. Osobně se mi nezdá, že by se stal nějaký významný skok jako byl třeba příchod tabů, ale třeba nové funkcionality využijete. Na první pohled je lehce jiná grafika, kostičkovaný progress bar a obsáhlejší dialog v případě přepisování souborů stejného jména. Můžete si ještě přečíst info třeba na cdr.cz.

Srpen 2007

31.07.07 - Informační společnost: Co se stalo po zrušení Ministerstva informatiky?

Odpůrci řeknou "Nic", jiní řeknou: "Průšvih!", ale barvitěji. Osobně se ztotožňuji s výrokem dřívějšího prezidenta SPISu Ondřeje Felixe: "... Je tragikomické, když snaha vlády ČR o zeštíhlení státního aparátu začíná u ministerstva s nejnižšími náklady a nejperspektivnějšího průmyslového oboru." Zajímavý krátký článek na téma Kdo se stará o agendy Ministerstva informatiky? najdete tady na VIP.
A co si myslíte vy? Vyjádřete se v anketě nebo návštěvní knize!

22.07.07 - MtG: A pak přijde Lorwyn

MtG_edice_Lorwyn

Málokoho by napadlo, že ani se pořádně nepředstaví desátá edice, už bude tolik známo o té následující. V říjnu nás tedy zřejmě čeká další set, Lorwyn. Kamarád Vláďa pro vás připravil první článek k této edici (co jsem se tak koukal po českém inetu, zřejmě patří mezi vůbec první články v češtině!).
Update: Už je i kompletní visual spoiler k 10-té edici.

21.07.07 - Turistika: Nové stránky Švihova

Svihov Kdysi jsem zde psal o své návštěvě Švihova, nyní chci upozornit na zveřejnění nových stránek tohoto hradu. Atraktivní adresa www.hrad-svihov.cz nicméně neznamená, že web je oficiální - není. Nicméně nic to nemění na tom, že jsou to webovky graficky pěkné, informativní a přehledné. Mezi řadou fotek naleznete i pár mých (kdo hledá najde;).
Text byl aktualizován 25.7.07 vzhledem k získaným informacím o majiteli domény.

15.07.07 - Sapkowski.cz se probudil

Obrazek_baleni_hry Oficiální český fanweb Andrzeje Sapkowského se po měsících latergie probudil a přináší aspoň nějaké novinky o připravované hře The Witcher. Fanouškům ale doporučuji především oficiální web s novým designem. Bez flashe sice nic neuvidíte, ale web vypadá perfektně, takže to tentokráte omluvím. Dočtete se o hře, světě, charateru, nepřítelích, zbraních a vybavení, vše s efektními citacemi z knih zaklínače zvuky, wallpapery a videem ke stažení. Poslechněte (a stáhněte) si soundtrack! Nemusím snad dodávat, že web je i v češtině, pouze komunitní stránky jsou jen v angličtině a polštině. Na hru se můžeme těšit v září 2007.
Objevil jsem ještě jeden fansite v češtině tady.


15.07.07 - SF: Třetí kniha série StarCraft k dispozici v češtině!

Po dílech Křížová cesta a Stín Xel´nagů přichází konečně třetí díl - Rychlost Temnoty. Ještě jsem jej nečetl, zajímavé na této minisérii je, že každý díl psal někdo jiný.
SC_kniha01 SC_kniha01 SC_kniha01

13.07.07 - MtG: Desítka přichází..

MtG_X_edice

V dubnu jsem zveřejnil článeček o edici Future Sight od kamaráda Vládi. Nyní s příchodem X. edice je tu článek nový od stejného autora. Seznamte se s "desítkou" i vy.. [ Celý článek ]

07.07.07 - Magické datum, že?

Nic jiného jsem k tomu říci nechtěl ;-D

Červenec 2007

13.06.07 - Anketa: Jste pro americký radar v ČR?

Každý o tom mluví, málokdo o tom vše ví, nicméně zajímal by mě názor Vás, čtenářů těchto stránek, jaký máte názor. Proto jsem pro vás připravil anketu nebo svůj názor zvěčněte v Návštěvní knize. Díky.

Červen 2007

30.05.07 - Update: FCE

Doplnil a upravil jsem stránku o zkoušce FCE. Konečně jsem objevil na webu články šířeji se zabývající zkouškou FCE. Existují testy a článek, takže najdete u mě mj. nové odkazy. Dále první věci ke stažení.
Update 6.6.07: Další drobná doplnění.

28.05.07 - Hudba: DJ BOBO vydal "Vampíry"

DJBOBO-vampires Kdybyste četli historii mých oblíbených interpretů (resp. měli kde, tu sekci jsem nikdy neotevřel), určitě byste narazili na významnou postavu diskohudby 90. let - DJ BOBA (oficiální web nebo hlavní český web). Od převážně puberťáckých alb "Just for you" a úletů typu "Chihuahua" se dostal přes dalších 13 alb až k aktuálnímu květnovému Vampires.
První song Vampires Are Alive jste mohli slyšet na Eurovison Song Contest. Přestože je to stále dance/popík, mile mě celé album překvapilo (pouští se i do trochu jiných poloh, než je pro něj typické). Asi nejsem sám, když vévodí na špičce evropského žebříčku, přičemž nechápu, že v Eurovizi propadl. Rozhodně doporučuji si jej poslechnout (koupit skladbu přes inet, stáhnout, koupit CD přes inet v ČR). DJ Bobo chystá k albu celé turné, které se nazývá Vampires Alive Tour.

24.05.07 - Hudba, Nightwish: Identita nové zpěvačky odhalena!

Anette Po nuceném odchodu Tarji Turunen se fanouškovská scéna bavila tím, že hádali, kterou zpěvačku si Tuomas a spol. vyberou. Přítrž spekulacím udělal dnešek, kde na webu Nightwish zveřejnili profil i fotky zpěvačky, kterou je Švédka Anette Olzon. Vypadá docela dobře, ale nemá zatím takový ten "metal view" ;) Můžete si stáhnout i ukázku Eve. Z poslechu nemám až tak dobrý dojem.. hlas mi přijde totiž zcela tuctový, nezáživný. Doufám, že mě (a nejen mě) ostatní skladby přesvědčí, že se mýlím.

24.05.07 - Cimrman: Není něco shnilého na expedici Altaj Cimrman?

Nedávno jsem laicky obhajoval smysl této expedice. Nicméně dostal jsem informace, které mě velmi překvapily. Michal Absolon, který zřídil informační stránku Altaj Cimrman - jak to je ?, mi zaslal následující email:
Ahoj,
zdá se, že o věcech přemýšlíš (a máš i sympatický zájmy). Píšu kvůli expedici Altaj Cimrman. Já s ní sice nesouhlasím, nicméně se shodneme na jedné věci: je každého věc, co chce podpořit (proto shromažďujeme dostupné dokumenty o expedici, z nichž celou řadu expedice nezveřejňuje, na www.altajcimrman.ic.cz - ať si každý nad tím přemýšlí sám).
Chci ale trochu poopravit jeden jednoduchý fakt: s penězi (náklady na expedici) jsi vedle, rozpočet jsou cca 3 miliony (Václav Kotek, náčelník expedice, Právo, 14.4.2007). To běžného člověka trochu zarazí - kopec 3610 metrů, snadno dostupný (i ta těžší cesta, co poleze Jaroš, je asi jen na den). Jezdíš do přírody, je Ti jasný, že tam vyleze každý baťůžkář za pár šupů (mě ta částka nepřekvapila vůbec, je mi jasný, jak takový VIP akce fungují). Takže zpět k penězům: na ofi webu expedice se píše, že na ten důchoďák se dá, co zbude. Sleduju růst té částky, mám to v excelu v grafu. Poslední týdny to rostlo lineárně a do odjezdu expedice (pak už jim těžko někdo něco dá) by vybrali 800 000. Za poslední týden se to ale láme a ukazovalo by to tak na 600 (ale je to krátká doba na odhad). Důchoďák pro umělce je jen humanitární zástěrka, protože veřejná sbírka musí mít ze zákona humanitární cíl. Tato akce je reklama na obchodní značku Cimrman. Taky si na to sjednali špičkovou agenturu - má motto "spojit značku se zákazníkem" - značkou je Cimrman (to píšu, přestože na Cimrmany chodím). Je to nemalý byznys, ale otočit 3M přesto někomu nestačí: Šajchislamov (otec nápadu) prodává zájezd běžným lidem na tuto akci a expedičníci to ani nevědí (viz stejný článek). Mladej Kotek si zas natočí film k přijímačkám, ale za naše peníze, protože to ČT koupí...

Popravdě řečeno, trochu mě to šokovalo. Naivně mě nenapadlo, že akce spojená s Divadlem JC a moudrými pány Svěrákem a Smoljakem může mít tolik pochybných skutečností.. Také proto jsem o tom původně vlastně moc nepřemýšlel: může ještě v 21. století existovat nepojmenovaná hora? (Hory nejsou jako planetky, již se neobjevují nové.) Má kdokoliv právo pojmenovat horu na cizím území (všimněte si, co vše musí být splněno za podmínky, aby mohla dostat jméno jen obyčejná nová ulice)? Kolik stojí taková expedice? (to jsem netušil, skutečně jsem myslel, že to je pár desítek tisíc, proč najednou 3Mega?). Proč se nepíše více o humanitární akci, na kterou mají "zbýt peníze"?
Mrzí mě to a ke všem pochybnostem (viz výše uvedená stránka shromažďující informace o akci nebo přehledný článek na Horydoly.cz) by se podle mne měli vyjádřit organizátoři a protagonisté. Osobně si ale myslím, že S&S spadli do problému jako slepí k houslím, tedy jako laici, kterým někdo něco na první pohled zajímavého navrhl (kolik slavných na to již doplatilo, že se stali "tváří" akce, která nakonec vybouchla?). Dokud se k tomu někdo přesvědčivě nevyjádří, nemyslím si, že by sbírka měla být podporována (ať akci zaplatí příslušné firmy, které se okolo toho tak aktivně točí) a pokud, tak jedině s žádostí, že se všechny vybrané peníze použijí na charitativní účel, který byl v podtextu sbírky.

24.05.07 - FCE: Příprava na zkoušku

Na základě dotazu jsem stručně rozšířil stránku o FCE o způsob přípravy na zkoušku.

24.05.07 - Vzdělávání: Vy jste si ještě neotevřeli vysokou školu?

Firma Unicorn otevřela novou soukromou vysokou školu Unicorn College poskytující zejména IT vzdělání. Můžete za 30kKč na semestr vystudovat bakalářský stupeň v IT oborech, které jsou považovány za lukrativní a počet absolventů nedostatečný (přitom má svou "IT fakultu" každá pražská státní vysoká škola).
Popravdě řečeno nevím, zda mám být rád, že bude více odborníků v IT (a tím větší konkurence pro nás starší) nebo si zoufat, jakou úroveň bude škola, která je závislá na platbách studentů, mít. Má vůbec IT firma zajistit kompetentně výuku? Když se podívám do pedagogického kádru, vidím zhrzené pedagogy VŠE (však i studijní plán nápadně připomíná ten na VŠE) a pracovníky firmy Unicorn. Jsem zvědavý jak, zejména u státem (námi) placených kantorů, bude zachována kvalita práce na svých původních pracovištích. Skutečně lze kvalitně učit na dvou VŠ najednou? Na druhou stranu je podíl odborníků z komerční sféry pro výuku velmi užitečný a přínosný.
A proč do toho šel Unicorn? Je provozování školy zajímavý business? Chce si vychovat pracovníky? Chce je vychovat (a prodat) jiným významným IT firmám? Partneři oborů tomu nasvědčují.

22.05.07 - Počítače, hry: StarCraft2 bude!

Po řadě let spekulací (vzpomenete si, že původní StarCraft vyšel v roce 1998?!) vytáhli Blizzardi informace o připravovaném projektu - pokračování slavného StarCraftu (který se stále hraje v progamingu). Přečtěte si o pokračování tady na Doupěti a prohlídněte si obrázky a videa! Další informace v článku na Bonuswebu! Herní bomba vyjde cca za rok, ale vypadá dobře, i když trošku se bojím, zda dojení stejného tématu s pár novými jednotkami, masovými útoky, péčí o zdroje doplněné "WarCraft3-grafikou" bude dostatečně atraktivní a hratelné. Uvedené obrázky mi až příliš připomínají omalovánky s mnoha nepřehlednými barvami. Ale stejně se těším ;-)
Oficiální stránka hry.
StarCraft2

22.05.07 - Hudba, NW: Známe obrázek nového singlu

Cover Všemi očekávané představení nové zpěvačky i nového singlu Eva skupiny Nightwish, které nastane 30. května 2007, je povzbuzeno zveřejněním obalu singlu. Řadu dalších drobků k albu a vůbec činnosti skupiny přináší aktuálně NWC, jejichž web překonává svého konkurenta.

18.05.07 - Internet, pošta: Pegasus Mail není vir

Nepříliš známý poštovní klient Pegasus Mail se do povědomí od své poslední verze z června 2006 dostal jen málo. Nejdříve "výhružkou" D. Harrise, že vývoj pro nedostatek peněz (program je free) zastaví. Zajímavější je založení diskuzního fóra pro Pegase i Mercury. Nejaktuálnější upozornění se mi dostalo poté, co mi včera Norton/Symantec Antivirus smazal spouštěcí soubor Pegase (EXE), protože to je prý trojan. To mě docela naštvalo (a nejen mě), nicméně dnes již detekován naštěstí není. Pro zajímavost doporučuji post, kde je zachycena komunikace mezi Symantec Live Technical Support a uživatelem Cassiopeia. Nevím, zda je to k smíchu nebo pláči..

18.05.07 - Internet, SW: Licencované programy zdarma?

Ano, pokud si produkt stáhnete a nainstalujete v tu pravou chvíli. Služba Giveaway totiž nabízí každý den jeden plnohodnotný program ke stažení zdarma. Zajímavá nabídka využívá efektu, že pokud máte omezený čas, zřejmě aplikaci nainstalujete a zkusíte, což je efektivnější než shareware nabídky. Instalovat aplikaci můžete jen jednou v daný čas, pak máte smůlu. Nabídka aplikací je poměrně slušná, tak to můžete zkusit i vy.

14.05.07 - Aktualizace: Linky

V sekci Linky jsem v části Práce aktualizoval odkazy na portály a stránky zabývající se hledáním/nabízením zaměstnání.

14.05.07 - Zdraví: Co je které "éčko"?

Jistě jste nad tím již bádali, co které potravinové aditivum (éčko) vlastně je. Bohužel je naše strava jimi prošpikována a až nyní se veřejnost začíná starat o to, co jíme, kde se berou všechny alergie a zda je skutečně to nejlevnější nejlepší..
Samostudium můžete začít na stránce popisující všechna možná éčka (anglicky) nebo si stáhněte jednoduchý prográmek Food Additives a budete mít tyto informace stále offline při sobě.

13.05.07 - Hudba: Eurosong a Eurovision Song Contest, part 2

Kabat_obr V sobotu bylo historicky první finále zmíněné soutěže, které mohli vidět i diváci České televize. Hned na začátku musím zlehčit své hodnocení směrem ke Kabátům, kteří se již vyjádřili ke své účasti a byli např. zklamáni úrovní místních zvukařů, kteří si prostě nedokázali s nazvučením českého bigbeatu příliš poradit a mělo to vliv na kvalitu zvuku a dojmu z písničky. Dále prý neuměli half-playback.Kabát nevěděl moc do čeho jde /ale mohl si to zjistit/ a nepřipravil si soubor pro grafické pozadí jejich vystoupení. No, vzhledem k tomu, co předvedli jiné národy (Ukrajina), to bylo ještě dobré, jen nevím, proč si nevybrali Corridy něco jiného, třeba rádiohit Burlaci.
Zpět k finále. Viděl jsem tam poprvé i země, které v druhém semifinále nebyly. Některé byly zoufalost (Ukrajina, Anglie), pár mě jich zaujalo - Finsko, Rusko, Bosna a Hercegovina a Rumunsko. Nicméně žádná z nich nepřekonává mé favority z minula.
Napínavým zážitkem je vyhodnocování hlasování, kdy se z jednotlivých zemí hlásí moderátoři místních televizí a informují o tom, které tři země dostaly nejvíce bodů (12, 10 a 8). Body se ihned započítají a země přeřadí dle aktuálního skóre. Tato část trvala docela dlouho, když se má vyjádřit přes 40 zemí. Zklamalo mě, že mí favoriti moc bodů nedostávali a v čele se držela úchylná Věruška z Ukrajiny, přesládlý Bělorus nebo jednoduchý Turek. Korunu tomu dalo hlasování v ČR a Polsku, kde shodně nejvíce bodů dostala Ukrajina.. to abychom chodili po Evropě kanálama. Naději mou nad normálním vítězem udržovala tedy jedině Srbka Marija s písní Molitva.
Není třeba to natahovat, stejně to již všichni vědí, že pořadí na předních místech bylo následující:
Srbsko, Ukrajina, Rusko, Turecko, Bulharsko, Bělorusko a Řecko. Z mých koní se tak umístilo jen Srbsko, Bulharsko a Rusko, ale aspoň něco.
Škoda, že nemohou mít písničky dvě, to, že zpívají v každém kole to samé, je trochu otrava. Pozitivní bylo, že hlasování nebylo zas tak šíleně drahé. No a na závěr? Já bych volil: Slovinsko, Moldávie, Srbsko, Gruzie, Švýcarsko, Kypr, Bulharsko, ale pořadí určit je fakt těžké. Mrkněte se na klipy a zkuste si to sami...

13.05.07 - Hokej: Kanada opět na výsluní

Přesvědčivou výhrou 4:2 nad Finy si zajistili Kanaďané 24. titul a znamená to, že překonali ruský rekord co do počtu zlatých medailí. Kanada si dala pěkný dárek a uvidíme, jak dopadne doma za rok zase ona, v Quebecku. Více info na mé hokejové stránce.

13.05.07 - Update: Několik drobných změn

- Přidal jsem info o tom, jak zkonvertovat FLV do AVI.
- Stránka s linky dostala pár odkazů na žánr sci-fi a fantasy, portály, časopisy a obchody najdete v sekci SF & Fantasy.
- Stránka s textíky dostala info k msconfigu.

11.05.07 - Hudba: Eurosong a Eurovision Song Contest

Kabat_obr Vody českého showbusinessu lehce rozvířila Česká televize, která se připojila k dlouholetému evropskému projektu Eurovision, přičemž kandidáta ČR vybrala v národním kole nazvaném Eurosong. Ten se neobešel bez řady potíží.
O výběru zástupce ČR, který odjel do Helsinek, nechci hovořit, skupina Kabát je trochu překvapením, ale vzhledem k tomu, kdo se národního kola vůbec zúčastnil, to dopadlo ještě dobře :-/ Zahlédl jsem však včerejší (druhé) semifinále a napadlo mě pár věcí. Je Eurovision Song Contest více mediální především výdělečnou show nebo má i hlubší podtext v podobě možnosti představit národní hudbu dalším zemím? To je jistě dobrý nápad, ale po shlédnutí semifinále si nejsem jistý, že se to povedlo. Většina písní byla popová, styly se až na výjimky nelišily. Dále se zpívalo především anglicky, jen několik interpretů se odvážilo do soutěže jít s mateřským jazykem (včetně Kabátů), který je IMHO výrazným handicapem, pokud píseň nedokáže výrazně přesvědčit jinou svou složkou.
Dobrým příkladem jsou Kabáti, kteří nepostoupili do finále a ani se nedivím. Průměrná písnička Malá dáma s nevýrazným refrénem byla přednesena podivně (otázkou je, zda je chyba v technice nebo v interpretech či playbacku) a nulovým "show potenciálem" kapely nemohla v konkurenci uspět. Kabáti výrazně soutěž podcenili a šli do toho spíše "ze srandy". Snad jim vydrží humor i nadále.
A co se líbilo mně? Celá řada písniček a interpretů, resp. interpretek ;-). Seznam semifinalistů obsahuje i ukázky! Takže mě zaujalo: Bulharsko (dost), Kypr (moc!), Gruzie (dost), Černá Hora (dost; zpívali mateřštinou), Švýcarsko (dost), Moldávie (dost), Chorvatsko (zpívali mateřštinou), Srbsko (Marija ŠERIFOVIĆ nevypadá nic moc, ale má skvělý hlas a pěkný doprovod;), Makedonie (zpívali mateřštinou), Estonsko a Slovinsko (perfektní vokál, říká vám něco Tarja Turunen?! ;).
Do finále postoupili Bělorusko, Makedonie, Slovinsko(!), Maďarsko, Gruzie (!), Lotyšsko, Srbsko (!), Bulharsko, Turecko a Moldávie. Z toho plyne, že prošly jen tři skupiny z těch, které se mi líbily, naštěstí můj největší favorit ano - Slovinsko. Neprošel bohužel :( můj druhý favorit s písní Vampires are alive, který je asi jediným široce známým interpretem a tím je švýcarský DJ BOBO, letitá stálice na technoscéně devadesátých let. Nepostoupil ani Kabát, ale to se ani nedivím, v té připravené a nablýskané konkurenci s dokonalou choreagrafií a videodoprovodem vypadali jako chudáčci.
Eurovision je jistě komerční podívaná, ale přesto doporučuji shlédnout, přece jen uvidíte aspoň drobné rozdíly mezi zeměmi (Polsko vs Německo vs Turecko), zajímavé národní jazyky (státy bývalé Jugoslávie) nebo aspoň originální vystoupení (Dánsko). Ale můžete být i mile překvapeni - Srbsko či Slovinsko (web Alenky Gotar) je IMHO toho dobrým příkladem. V sobotu si zajímavý zážitek můžete zopakovat ve finále. Výsledky jsou navíc známy do 30 minut, takže žádné čekání a drahé SMS (podpopřte také někoho).
Zajímavosti ze soutěže
Co si myslíte vy? Návštěvní kniha je vám k dispozici.

10.05.07 - Hokej: Češi na MS končí

Česká reprezentace opouští Rusko dříve, než jsem stačil vytvořit nový díl mého hokejového seriálu. Nedá se nic dělat, hoši měli již od Německa na debakl našlápnuto a aktuálně 7. místo na MS tomu odpovídá. Přesto si můžete něco málo z mého pera přečíst.

09.05.07 - Turistika, doprava: 3 různí lidé v 1 organizaci - Českých drah

Cyklovlak Po delší době jsem užil ve větší míře (s bicyklem a cyklobrašnami) služeb Českých drah. Tato organizace se mění, služeb přibývá, ale přeprava kola je stále nic moc. Sice je více vlaků vybaveno zavazadlovým prostorem, ale stále jich najdete dost, kde tento vůz nemá a "zjednodušená přeprava kol" často znamená, že musíte tahat kolo do vlaku sami (např. do těch malých vláčků se schody, kam se vejdou dvě kola na plošinu, přičemž vlak má použitelnou jen jednu), navíc co vlak, to 26 korun (místo 20), takže zkuste jet s přestupy:( .. Pokud je výluka a doprava je nahrazena autobusy, dočkáte se moc prima přesunu s taškami do úzkého autobusu, překládání kola (minule mi utrhli cykloměr) do přívěsu za busem a zpět za soustavného nadávání doprovodného personálu..
Proto jsou dráhy především o lidech. Přeprava kol je pro ně prací navíc a tak jsou často nevrlí a naštvaní. Faktem je, že jsme to tentokráte tak nepocítili, možná je to lokalitou, a jižní Čechy byly docela v pohodě. A co slíbení 3 různí lidé? V jeden den mě zaujaly hned 3 profese:
Nejdříve v Písku paní pokladní, která měla skutečně pomalé vedení a nedokázala ani z počítače správně přečíst parametry vlaku, což nás stálo nervy a hromadu peněz z důvodu špatné volby spoje na základě informací od pokladní. Jistě by to byla zajímavá právní causa, ale nemám na to přesvědčivé důkazy ani nervy to řešit. Na to se ale u ČD široce spoléhá:( .
Druhá profese je děvče pro všechno v Hluboké n. Vltavou. V této turisticky atraktivní lokaci s opraveným nádražím nemají na více než jednoho zaměstnance a tak chudák pan přednosta stanice, výpravčí a pokladní v jedné osobě (možná i posunovač a uklízečka, co já vím) mi ani nemohl odpovědět na jednoduchou otázku ohledně specifikace vlaku, kterou by našel v počítači. Musí totiž sledovat grafikon, aby se mu nesrazily vlaky. Zřejmě. Nevysvětlil mi to, jen mi sdělil, že nemá čas to řešit, že je tam sám. Na jedné straně chápu jeho zoufalost starat se o stanici sám, na druhé mě to jako zákazníka moc nezajímá. Škoda, že dráhy jsou stále spíš popelkou české dopravy.
Třetí personou byl průvodčí na trase Písek-České Budějovice, který překvapil pozitivně. Byl samá legrace, komunikativní, docela mu to pálilo a navíc byl ochotný. Vyvedl nás z blažené nevědomosti ohledně probíhající výluky, možnostech některých vlaků a snažil se najít pro nás řešení.
Během hovoru naznačil něco o 50 Kč na hodinu a 100% bonusu ve svátek. Koukám, že i tato práce je řehole a chápu, že najít pak na dráze příjemné a inteligentní lidi při tomto ohodnecení je skutečně zázrak.
Pokud máte nějaké zajímavé zážitky z cestování vlakem s kolem, podělte se prosím v návštěvní knize.

09.05.07 - Internet: Jak nejrychleji najít kde se hraje daný film v kině?

Taková hloupost: chtěl jsem najít, kde hrajou daný film o víkendu v kině a přitom ne v multiplexu. Překvapilo mě, že ač se považuji za internetově sběhlého uživatele, měl jsem problém daný úkol vyřešit. Neexistuje přesvědčivě známý universální vyhledávač nebo o něm já či Google neví. Při delším hledání jsem nakonec (a trochu paradoxně) našel na doméně sms.cz. Vyhledávač na programy.sms.cz umí to, co jsem potřeboval: určíte město, v jakém časovém intervalu chcete něco najít, o jaký typ kultury vám jde a případně i klíčové slovo. Pokud znáte lepší vyhledávač, dejte vědět do návšetěvní knihy, jinak aspoň máte tip.

09.05.07 - Turistika, historie: Brigáda na zřícenině

Pomozte nám na "Hlásce" trochu poklidit a připravit areál na letní sezónu..Likvidace náletu v areálu hradu, oprava schodů a zábradlí, roztřídění kamene vhodného na letní dozdívky. Možnost přespání a sprchy v Rekreačním centru Poddubí.
WWW: http://www.zlenice.cz/
Zdroj: Hrady.cz

09.05.07 - Internet: Znáte nejvyšší stránku na světě?

Recesistický počin a zároveň "technologická" zajímavost má i svou českou verzi nejvyšší stránky. Za upozornění děkuji MiKovi.

03.05.07 - Hokej: Základní skupinu vyhrálo ČR a dnes se střetne s Němci

Minulý týden začalo Mistrovství světa v ledním hokeji v Rusku. Před 7 lety jsme tam získali zlato, Slováci stříbro. Pěkný rok, uvidíme, jak to dopadne letos. Zatím jsme trochu překvapivě rozstříleli Bělorusy 8:2, pak Rakušany 6:1. S Američany to bylo vyrovnané a až v napínavém závěru jsme ukořistili výhru 4:3. Nejtěžší soupeře jsme ještě nepotkali, ale i tak se zdá omlazený tým docela schopný. Z nich vyrostou možná další "zlatí hoši". Dnes po 18h hrajeme s houževnatým Německem (hráli např. 2:3 s Kanadou).

Květen 2007

20.04.07 - Finance: Proč banky neúčtují platby o víkendech?

Přes VIP Telegraf jsem se dostal i k článku na blogu, který si pokládá tuto jednoduchou otázku, kterou si dříve nebo později položí každý, kdo posílá peníze elektronickou cestou. Skutečně se musí čekat do pondělka na provedení transakce? Proč? Aby banka měla úroky ze zadržených peněz? Škoda, že se po tématu novinářsky nikdo (nebo spíš o tom nevím) nepídil. V diskuzi k článku najdete i odpověď na zmíněnou otázku, nicméně přináší pouze technické vysvětlení, ne právní a společenské.

20.04.07 - Informační společnost: První Czech Point otevřen

Ministerstvo vnitra otevřelo první Czech Point (informace k projektu) na radnici Prahy 13, ke kterému přibude do konce dubna dalších 34 kontaktních míst. Cílem projektu je vytvoření univerzální podatelny, ověřovacího místa a informačního centra pro občany i firmy. Czech Pointy v této fázi poskytují ověřené výpisy z katastru nemovitostí, obchodního a živnostenského rejstříku. Po tříměsíčním pilotním projektu s náklady 6 mil. Kč budou další Czech Pointy provozovány na 1200 obecních úřadech v pověřených obcích, na poštách, v kancelářích HK, v notářských kancelářích atd. Jejich provoz se platí z příspěvku na výkon státní správy.
Zdroj: VIP Telegraf č. 119

20.04.07 - Společnost: Výsledky průzkumu korupce v ČR

Na přelomu října a listopadu loňského roku realizoval společnost Donath-Burson-Marsteller ve spolupráci s vydavatelstvím Fleet Sheet průzkum mezi politiky a manažery na téma korupce v ČR. Z více než 8 tisíc oslovených osob odpovědělo asi 1200 respondentů. Podle výsledků je korupce stejně rozšířená jako v roce 2001 v důsledku vysoké míry byrokracie a neetického chování úředníků. Úplatky nabízejí nejčastěji velké české firmy, především ve stavebnictví a u veřejných zakázek. K zamezení korupce navrhují respondenti nejčastěji přísnější zákony a postihy, vytvoření na polici nezávislého úřadu, dokumentovat na kameru každé jednání na úřadech, omezení byrokracie a lépe placené úředníky.
Zdroj: VIP Telegraf č. 119

19.04.07 - Cimrman: Sbírka snad není jen o egu

Certifikát_Altaj Objevil jsem na internetu názor jednoho čtenáře (a jistě s ním někteří souhlasí), že Cimrmani to již s Altají přehnali, jejich ego je příliš velké a nový počin nejapný. Každý má právo na svůj názor, tak zde uvedu svůj.
1) Není v naší malé zaprděné zemičce lepších recesistů než S+S a Divadlo JC, ukažte mi novodobého umělce či divadlo, který by dokázalo 40 let svá představení celé vyprodat.. jemný a inteligentní humor dostává mladé, starší i dospělé ;) 2) Přestože humor i postava JC je typicky čekou (rakousko-uherskou;) záležitostí, výprava do Altaje jistě připomene naši zemi i v zahraničí. 3) Sbírka je možná vnímána jako zbytečná, že jsou potřeba jiné věci, ale není to jen přilepšení k hereckému důchodu a splnění odvážných snů protagonistů. Možná vám neušlo, že přebytek sbírky (a myslím si, že již vybraných 400 tisíc na výpravu by fakt mohlo stačit) bude použit na vybudování Domu 4 Múz, důstojného domova pro přestárlé umělce.
Uznávám, že o tomto charitativním počinu mělo být napsáno více, ne jen jedna věta na konci informací o sbírce. Tolik asi můj názor, klidně žijte blaze dál a rozhodněte se svobodně, kterou akci podpoříte a kterou ne, charity není nikdy dost.

17.04.07 - Moto/turistika, počítače: Velký test modulů GPS

najdete tady na stránkách Mobilmanie. Při klesajících cenách si tuto pomůcku do auta nebo stále populárnější geocaching může dovolit kdekdo. Test je proveden docela precizně a i výsledky vypadají věrohodně. Do auta vede Evolve s momentálně nejlepším čipsetem MT3 a na geocaching stále Sirf III je vhodnější. Škoda, že netestovali oblíbený iTec BT-339 (Navilock BT-338), obrázek by byl dokonalý. Horlivým zájemcům ještě připomenu rozsáhlou diskuzi nejen pod samotným článkem, ale i fórum CE4YOU, které je paradoxně jedním z největších u nás ohledně GPS.

16.04.07 - Cimrman: Podpořte expedici Altaj-Cimrman!

Mnohé tituly a pocty mu byly upřeny. Největším Čechem se nestal. Dost už ústrků a křivd! Cimrman si zaslouží, aby jeho jméno navždy zdobilo planetu Zemi! Víte snad, kdo byli pánové Gerlach, Everest, Blanc nebo Lomnický? A přitom mají horu. A Jára Cimrman? Nic. To přece národ nedopustí!
Tolik přepis zvukového záznamu části rozjitřené debaty na historicky první schůzce několika nadšenců, kteří vzápětí vytvořili přípravný výbor Expedice Altaj – Cimrman a založili stejnojmenné občanské sdružení.

Přečtěte si i vy o cíli sdružení i celé expedice a dle svých možností přispějte na zvěčnění Cimrmanova jména na Zemi (ve vesmíru již svou planetku má).

12.04.07 - MtG: Novinky na scéně

mtG O MtG jsem tady myslím nikdy nepsal. Chtěl jsem toto téma zařadit do rubriky "Co mě baví" nebo "Hobby" a tak něco, ale zatím vůbec nevznikla :( Článků a odkazů by pár bylo. Nicméně teď jsem dostal od kamaráda Vládi takový shrnující text k připravované sadě, tak jsem se s ním dohodl na zveřejnění, aby z toho něco měli i případní čtenáři a zájemci. Vrhněte se tedy do světa karetního fantasy světa, který se blíží jako Future Sight (celý článek).

12.04.07 - Telekomunikace: Více info k přenositelnosti čísla

Jelikož se na MobilMánii objevil zajímavý článek o způsobech zjištění operátora dle čísla, aktualizoval jsem svou sekci SMS zdarma (také jsem aktualizoval odkazy na SMS brány a konečně tak zaznamenal změnu z Oskara na Vodafone a z Eurotelu na O2;-). Jde o to, že již cca 150 tisíc lidí využilo možnost přenést si své číslo k jinému operátorovi, tak abyste věděli, kam voláte (pokud vám to není jedno).

Duben 2007

04.03.07 - Kultura: Navštivte Jeden svět!

Jen stručně, nemám kdy, pospíchám na Jeden svět ;) Doporučuji všem podívat se na program a seznam filmů festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Máte příležitost vidět události z jiné perspektivy, než jak ji přinášejí běžná komerční i veřejnoprávní masmédia. Zkuste to, určitě budete překvapeni a dost možná i šokováni..

Březen 2007

22.02.07 - Počítače, společnost, kriminalita: Pozor na firmu DataRecovery!

HDD Firma DATARECOVERY, s.r.o, dobře známá v oboru obnovování dat z vadných disků a dalších médií, není takový anděl, jak se na svých WWW stránkách snaží namluvit. Stručně řečeno, v rámci bezplatného testu obnovy dat záměrně poškozovali disk a data na něm uložená tak, aby jej mohli obnovit jen oni. Tím se zákazník stal rukojmím a zaplatil nemalé částky. Někomu se to asi nelíbilo a předal věc Policii ČR. Ta jednala, udělala razii, disky zabavila. Jsem zvědavý, jak dokážou, že k poškození došlo až zásahem firmy a ne dříve. To by museli mít disk, předem prohlídnutý soudním znalcem a pak daný do Datarecovery k posouzení.. každopádně jsou teď zákazníci opět rukojmími, protože jejich disky jsou u Policie, která je bude dloooooouho zkoumat, až nakonec přijdou na to, že to nemohou dokázat, že mají v ruce jen tvrzení poškozených zákazníků (proto také vyzývají případné poškozené ke spolupráci).
Souhrnný článek o cause najdete tady na IHNED, k dispozici je i vyjádření Policie.
Pozor, obviněná firma nemá stránky jen na své doméně, ale třeba i na Trade.cz. Dejte proto pozor, které firmě svá data svěřujete. Leccos naznačovala loňská tisková zpráva společnosti Datahelp: 1.6.2006 přestáváme poskytovat služby naší specializované laboratoře společnosti Datarecovery s.r.o. Důvodem je neuspokojivá platební morálka. Pro uvedenou společnost jsme řešili především záchrany dat z disků s poškozenou servisní oblastí. Z toho plyne, že Datarecovery byli spíš obchodníky nebo minimálně společností bez profesionálního vybavení.
Pokud k informaci chcete něco dodat nebo ji rozporovat, ozvěte se (mail, návštěvní kniha).

22.02.07 - Bezpečnost: I známé weby jsou hacknuty

Pirati Moc se o tom nemluví, ale Seznam měl jednoduchou zranitelnost, která umožnila přístup k cizím mejlům. Rychle se to opravilo, ale takových děr tam bude jistě více. Více informací: Soom. Je paradoxní, že se o tom neví, přestože je to mnohem větší problém, než nějaké odchytávání hesel na síti, jak informovala nedávno Nova. Je nicméně podivné, že Seznam podporuje tak bezpečnostně diskutabilní věc jako je trvalé přihlášení..
No a jako druhá nezveřejněná a nepropíraná informace je o tom, že bylo hacknuto i Živě pomocí XSS ;-) Více informací přímo od zdroje. Živě to přiznalo ve dvouřádkové bleskovce :)

22.02.07 - Počítače, internet, HDD: Co vydrží pevné disky u Googlu?

Zajímavý článek tady na CDR.CZ pojednává o testu trvanlivosti disků u Googlu. Zajímavý je zejména reprezentativní vzorek tisícovek disků při velké zátěži. Méně zajímavé již je, že se vychází především z údajů nejisté diagnostiky SMARTu (to však je zajímavé zjištění) a hlavně to, že test není namapován na jednotlivé typy a značky, takže stejně nevíte, co koupit. Můžete si pouze udělat obecný obrázek, který se shoduje s axiomem, že k první poruše dochází přibližně měsíc po konci záruční doby..

20.02.07 - Počítače, HDD: Živě/Computert otestovalo pár disků

Tak nesmím chybět a přináším stručný výtah z článku, odkaz na něj a kosmetické změny v příslušné rubrice.

14.02.07 - Počítače, video: Jak stahovat streamované video (např. Youtube)?

Dlouho se odhodlávám o tomto tématu něco napsat, sám jsem používal pravěké verze WM Recorderu, ale teď již je to vše mnohem lepší a jednodušší. Pokud se tedy chcete o problematice streamovaného videa dozvědět trochu více, nebo si jen rychle stáhnout video z YouTube, pokračujte čtením tohoto článku.

14.02.07 - Update: pevné disky, Firefox

Doplnil jsem část Praktické počítačové rady - disky i ostatní, zejména by mohl být zajímavý tip, jak aktivovat AHCI (NCQ) bez reinstalace Windows. A co se týče Firefoxu, také vám žere tolik paměti? Vím co s tím (aspoň trochu;).

07.02.07 - Sapkowski: novinky

Jen kraťoučké info o tom, že jsem dodal dvě novinky do sekce Sapkowski.

06.02.07 - Motorismus: Řiďte své auto bezpečně!

Pěkný článek o správném a hlavně bezpečném řízení auta jsem četl na MF DNES (díky Orbmanovi za tip). Své zklušenosti sděluje několikanásobný mistr ČR v rallye Václav Pech. Doporučuji, zejména vám, kteří již víte, že jízda autem je nefalšovaná ruská ruleta...

02.02.07 - Rádio, internet, zábava, kultura: Stáhněte si oblíbené devadestátky!

Radio4U Mladé internetové rádio, které poslouchám, protože hraje moje oblíbené devadesátky - Radio4U - nově lze poslouchat jako MP3 stream. Co to znamená? Zatímco klasický stream je problém stahovat (napište mi, pokud máte jiný názor či nápad), MP3 stream stáhnete pomocí WinAmpu a pluginu StreamRipper. Funguje to, takže enjoy hodiny skvělé hudby!

Únor 2007

26.01.07 - Internet: Jak lze také vydělat peníze

Při brouzdání jsem narazil na banner nabízející změření IQ. Ego mi nedalo a kouknu tam - hezké přehledné stránky, tak samozřejmě kliknu na Spustit test a strávím půl hodiny zajímavým přemýšlením. Časem se to stane únavné, ale vydržím. Po zodpovězení cca 30 otázek se dostanu na stránku IQ Test: vyhodnocení, kde se píše: "K tomu, abyste se dozvědlěli hodnotu svého IQ stačí nyní jen odeslat jednu SMS a zadat kód, který Vám přijde jako odpověď, do políčka níže. Kromě hodnoty IQ se dozvíte ještě co tato hodnota znamená a jak si stojíte v rámci lidské populace." no a dole je napsáno: Cena jedné SMS zprávy (včetně DPH) : 79 kč.
Uznejte, že je to hezký a milý způsob, jak vydělávat na internetu. Škoda, že to nenapsali hned na začátku, že? Jistě byste se do testu pouštěli, že? Ono je vám pak líto toho ztraceného času a třeba zaplatíte. Popravdě řečeno, kdybych neměl zablokovaný telefon, asi bych jim to také dal, ale takhle jsem ušetřil ;)
Pokud byste je chtěli (třeba v Americe, tady by se vám všichni vysmáli) třeba žalovat, řeknou, že jste měli na úvodní stránce kliknout na Dozvědět se více o inteligenci a IQ a tam byste se dozvěděli (pokud to drobné písmo - červené na šedém - vůbec najdete a přečtete), že "Test je zpoplatněn za 79,- Kč s DPH, 80,- Sk bez DPH." No pánové, takhle si tedy podnikání na internetu moc nepředstavuji.. snad je to varování vám všem, že je ho třeba, ukazuje i návštěvnost webu: 27350 návštěv týdně, 1700 denně (ta čísla nějak neodpovídají, že?), 120 lidí online... každopádně, kdyby zaplatil JEN POUHÝ jeden ze sta, vydělají za měsíc přes 85 000 Kč - to už (i s náklady na provoz) jde, ne?

21.01.07 - Počítače: Jak převést MOV do AVI

Stáhli jste si video z fotoaparátu a teď nevíte co s ním? Poradím vám v novém textíku.

19.01.07 - Politika: Máme vládu!

Vlada Po sedmi měsících. Huráááááá...
Hlasování se zúčastnilo 198 poslanců a poslankyň. Dva nebyli přítomní (Melčák, Pohanka), jeden se zdržel (Petr Wolf z ČSSD se odchýlil od formulky, kterou měl říct), 97 bylo proti a 100 bylo pro návrh (vyjádření důvěry).
Dohoda o toleranci vlády
Programové prohlášení vlády
Koaliční smlouva
Členové vlády

18.01.07 - Update: Linky

Chcete koupit auto? Trošku linků na mé stránce odkazů.

15.01.07 - Update: FCE

Doplnil jsem nějaké obrázky (např. certifikátu :) ke článku "Co byste chtěli vědět o zkoušce z angličtiny - FCE", ale báli jste se zeptat ;).

08.01.07 - Počítače: Jak vypadá JAZ médium uvnitř?

Obrazek V době flashek už zapomínáme na diskety, ZIPky a ještě větší média, které pojmou 1-2GB dat. Jedno takové JAZ médium jsem rozebral a můžete je vidět na obrázku. Externí mechaniku Iomega JAZ s třemi dobrými 2 GB médii mimochodem prodávám.

07.01.07 - Příroda: Podporuji akci proti odstřelu vlků

Nejde o českou akci, americkou, ale na podstatě věci to moc nemění. Zapojte se zde.

07.01.07 - Legra: Amatérské video ala videohra (2)

Kdo na to ještě nepřišel, celá "hra" má 4 epizody a ta druhá je na Youtube zde.

04.01.07 - Legra: Amatérské video ala videohra

Obrazek
Hráli jste dungeony a adventury? Jak by to asi vypadalo v reálném světě? Možná tak nějak, jak vymyslel markleung ve svém dílku, které si můžete prohlédnout tady na Youtube.
Zápletka: Kdysi dávno byla Země krásné místo, dokud zlá síla nezměnila všechny živé bytosti na vegetariány. Tři studenti z předměstí Massachusetts se rozhodli čelit této katastrofě a ukončit nadvládu vegetariánů. Mark, Jesús, Maria a jejich nepřátelé jsou vtažení do velkého dobrodružství a střetu dvou mocností. A tak začíná velká sága o přátelství, dědictví, sexu a explozích..

04.01.07 - Update: Linky k přehrávačům videa a kodekům

Svůj megarozcestník Linky jsem lehce rozšířil o pár věcí k problematice přehrávání videa. Tak již kromě titulků a info o tunerech najdete i kodeky a odkazy na základní přehrávače DVD a videa a to tady.

Leden 2007

31.12.06 - Silvestr: PF 2007

Přeji všem svým čtenářům zdraví, štěstí, úspěch, pevné nervy a hlavně ať je následující rok 2007 lepší než ten současný.. v osobním životě, finanční situaci, pracovní kariéře i v politice co se naší banánové republiky bez vlády týče...

21.12.06 - Vánoce: Těšíte se na dárky?

Garfield
Já se těším na klid, spánek a lenošení, fakt. Proložím to procházkou v lese a budu šťastný, jestli budu mít chvilku na čtení knih. Kdy jste naposledy něco přečetli a co to bylo? Myslím knihu.. Pište sem.

13.12.06 - Informační mix: Vyšší poplatky za DVD, Křišťálová lupa a Fair trade

První informace je o Fair trade - kdysi jsem se tu zmínil, dnes jen odkážu na krátký článeček pro všechny, kteří stále nevědí oč jde. *** Vyděrači z OSy mají nový bič v podobě vyhlášky Ministerstva kultury, která zvyšuje odvody pro autorské svazy (množné číslo = rozuměj právě a jedině OSA). U tiskáren a kopírek jde o 45 až 13500 Kč, u kazet, CD, DVD, paměťových karet a disků o 40 hal až desítky Kč. Děkujeme! I v zahraničí jsou tyto poplatky terčem kritiky z důvodu dvojího zdanění a porušení presumpce neviny (mají-li být kompenzací za ilegální kopie). Z našich politických stran vyjádřila nesouhlas jedině Strana zelených.. Abych byl spravedlivý, tiskový odbor MK vydalo prohlášení. Jistě je vám to teď všechno jasnější. Podrobnosti si můžete na internetu přečíst (třeba Technet) všude, ale osobně mě překvapuje, že žádný žurnalista není schopen ocitovat číslo vyhlášky a doplnit to odkazem. To jsou tak líní? Nebo si myslí, že to nikoho nezajímá, tupé stádo nepochopí? Já jsem pro vás to číslo našel - vyšla pod č. 488/2006 Sb. ve Sbírce zákonů v částce č. 160, rozeslané dne 10. listopadu 2006. Tímto dnem nabyla také vyhláška účinnosti. *** Server Lupa vyhlásil výsledky své ankety Křišťálová Lupa. Mezi oceněnými jsou např. CzechComputer (kategorie e-shop), Český hosting (webhosting), Justice (web veřejné správy), iDnes (obecné zpravodajství), Rodina (specializované zpravodajství), Google (vyhledávač) a Ivo Lukačovič (osobnost). Odborná porota pak přidělila cenu za projekt roku zpravodajskému serveru Aktualne.cz a anticenu "státem dotovanému bulváru" Peprnet. Škoda, že na webu není také odůvodnění, proč zrovna tyto weby dostaly ceny.
Zdroj: VIP Direct #114

13.12.06 - Hudba: Český slavík 2006

Slavik2006 Je tu zima a startuje řada předávání nejrůznějších cen. Ani tentokráte jsem nezapomněl na Slavíky (resp. zapomněl, ale vyhodnocení jsem kousek viděl;) a mám radost, že se konečně na vrchol vydrásala moje oblíbená česká skupina Divokej Bill (za nimi Kabát a Chinaski) a že vrchol neopustila ani Aneta (následována skvělou Lucií Bílou a nestárnoucí Helenou Vondráčkovou). No a nezapomenu ani na božského Káju, který jediný nebyl z trůnu dlouhodobě setřesen (následován Petrem Kolářem a Danem Bártou).
Zdroj a další informace: Centrum.cz

Prosinec 2006

07.11.06 - Harryho HomePage: Návštěvnost

tohoto webu přesáhla hodnotu 500 za týden. Děkuji všem čtenářům a budu rád, když napíšete třeba do návštěvní knihy, co se vám líbí a co ne.

07.11.06 - Finance: Povinné (b)ručení

Povinné ručení Na podzim vždycky startuje reklamní kampaň pojišťoven, které se na konci roku začínají přetahovat o pojištěnce pro další období. Zajímavé je právě to načasování, kdy celý rok nic a pak bouře, přestože auta se povinně pojišťují celý rok. Faktem ale je, že většina pojistek se bude krýt s kalendářním rokem. Pozor zejména na to, budete-li chtít změnit pojišťovnu (což se již začíná výplácet), musíte podat výpověď 6 týdnů před ukončením smlouvy! Pokud vám tedy končí smlouva se silvestrovským ohňostrojem, máte na čase.
Porovnávat nabídky není moc záživné a přehledné a proto je dobré navštívit specializované weby: Peníze.cz, Měšec.cz, Finance.cz, povinne-ruceni.com apod., nicméně já doporučuji nový web na Kurzy.cz, který je přehledný, informativní, snad nezávislý a rychle si tam vypočítáte co potřebujete - výsledky dostanete v přehledné tabulce.
Možná jste zaregistrovali reklamu na "nezávislý" posudek firmy Callin. Web mají pěkný, porovnání rychlé, ale zajímavé je, že mi výsledek vyšel trošičku jinak než na Kurzech.. zkuste proto aspoň dvě porovnání a vítěze si srovnejte ručně nebo na pobočce. Zajímavý je také "rating" pomocí hvězdiček, všimněte si, že Česká pojišťovna má nejlepší ohodnocení. No a jen tak náhodou Callin je vlastněna ČP... Dobře vyberte!
Odkaz na tento článek

04.11.06 - Počítače: Aktualizace rubriky o HDD

Moje oblíbená rubrika o hardware se dočkala malých updatů. Vychutnejte si aktuální seznam testů v papírových časopisech, přečtěte si info o testu externích disků a potom dvě rady.
Nebudete tomu věřit, ale už abyste si dávali pozor i na čísla jednotlivých čipů při koupi základní desky. Mohli byste pak třeba nenabootovat. Více viz má stránka o pevných discích.
Rychlost externích pevných disků závisí na čipsetu základní desky. Více informací tato část stránky o pevných discích.

Listopad 2006

31.10.06 - Internet: PAYPAL V ČR PRO ODESÍLÁNÍ I PŘÍJEM MIKROPLATEB

Světově nejrozšířenější mikroplatební systém PayPal (vlastněný eBay) oznámil, že čeští uživatelé budou moci jeho prostřednictvím od 14. září nejen platit, ale platby také přijímat. Od poloviny června jej mohli používat čeští držitelé embosovaných karet MasterCard a Visa nebo virtuálních platebních karet. Systém nyní registruje asi 100 milionů účtů a akceptuje platby z 55 zemí. Více v článku D. Antoše.
Zdroj: VIP Direct #109

31.10.06 - Počítače: DOPORUČENÍ MIČR PRO ZVÝŠENÍ BEZPEČNOSTI E-TRANSAKCÍ

Ministerstvo informatiky zveřejnilo seznam doporučení pro zvýšení bezpečnosti při používání elektronického podpisu nebo internetového bankovnictví.
Zdroj: VIP Direct #110

31.10.06 - Počítače, stát: Novela kompetenčního zákona má zrušit Ministerstvo informatiky (2)

S argumenty na zrušení ministerstva polemizují jeho první ministr Vladimír Mlynář a Jiří Kofránek.
http://hn.ihned.cz/?m=d&article%5Bid%5D=19234590
http://www.blisty.cz/art/29817.html
Zdroj: VIP Direct #110

26.10.06 - Počítače: Nová služba Seznamu

Seznam představil novou službu
Encyklopedie, která integruje obsah tří hlavních zdrojů - Ottovy encyklopedie (217 tis. hesel), CoJeCo (107 tis.) a české Wikipedie (31 tis.). V beta verzích jsou k dispozici také Kinománia (společný projekt internetové půjčovny filmů s firmou Alef Nula s podporou Ministerstva informatiky) a Sklik (PPC systém zobrazující cílené inzeráty na stránkách výsledků vyhledávání na základě klíčových slov, platí se pouze za každé kliknutí přes Seznam peněženku). V obou případech se jedná o konkurenci Game Zone Českého Telecomu, resp. AdFox Centra.cz.
Zdroj: VIP Direct #105

26.10.06 - Počítače, stát: Novela kompetenčního zákona má zrušit Ministerstvo informatiky

Ministerstvo informatiky má podle navržené novely kompetenčního zákona zaniknout ke konci roku 2006. Kompetence týkající se e-governmentu mají přejít na Ministerstvo vnitra (jako ústřední orgán pro e-gov), agenda elektronických komunikací a poštovních služeb pak na Ministerstvo průmyslu a obchodu. Budoucnost některých aktivit MIČR, např. podporu pro rozvoj broadbandu nebo kampaně k přechodu na digitální TV vysílání, je zatím nejasná. MIČR vede náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, který má za úkol připravit delimitaci ministerstva.Ministerstvo informatiky má podle navržené novely kompetenčního zákona zaniknout ke konci roku 2006. Kompetence týkající se e-governmentu mají přejít na Ministerstvo vnitra (jako ústřední orgán pro e-gov), agenda elektronických komunikací a poštovních služeb pak na Ministerstvo průmyslu a obchodu. Budoucnost některých aktivit MIČR, např. podporu pro rozvoj broadbandu nebo kampaně k přechodu na digitální TV vysílání, je zatím nejasná. MIČR vede náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, který má za úkol připravit delimitaci ministerstva.
Zdroj: VIP Direct #112

Říjen 2006

25.09.06 - Moto: Zabalené auto

Náhodou jsem zabrousil na stránky s fotkami připravovaného automobilu Peugeot 308. Zaujala mě zejména míra utajení nového modelu, kterou provází to, že i při testech je auto "zabaleno" do fólie a jeho tvar a vizáž je tedy možné jen odhadovat. Auto v pláštěnce si můžete prohlédnout na Autorevue.cz.

19.09.06 - Hudba: Aneta Langerová vydala nový singl

Aneta s Radimem Vojtkem Aneta je partnerem charitativního projektu Světluška (fond Českého rozhlasu), která pomáhá nevidomým a zrakově postiženým. U této příležitosti vydala (konečně!!) nový singl Píseň pro Světlušku. Podrobnější informace, včetně hudební ukázky, najdete v článku na IDNES. Zajímavá je i variabilita Anetiných účesů v průběhu času, kterou můžete dobře sledovat díky fotogalerii Anetiných fotek na IDNES.
Dnes byla možnost přispět na konto Světlušek koupí zmíněného singlu. Snad bude příležitost i dále.

18.09.06 - Informační bezpečnost: Převálcuje Microsoft konkkurenci i na trhu bezpečnostních produktů?

Článek na toto téma jsem napsal pro CDR.CZ.

11.09.06 - Informační společnost: Výpis z rejstříku trestů netřeba

Zaslouží si ministerstvo informatiky skutečně zrušit? Nestojí náhodou každý jejich jediný úspěch na zmenšení byrokracie za přiznání práva na existenci? Co pro vás udělala ostatní ministerstva konkrétně? MI připravila návrh zákona, jehož cílem je tam, kde je to možné, odstranit povinnost občanů dokládat bezúhonnost výpisem z rejstříku trestů. O výpis bude moci žádat přímo úřad, který potvrzení o bezúhonnosti vyžaduje. To je přeci dobrý krok, ne?
Podrobnější informace

11.09.06 - Informační společnost: Jak to dopadlo s INDOŠem

O výběrovém řízení s poslaneckými notebooky jsem již dvakrát psal. Narážel jsem i na projekt Internet do škol, který se až nyní uzavírá. Bohužel do ztracena, jak jinak. Více informací tady na Lupě.

Září 2006

25.08.06 - Astronomie: Přišli jsme o Pluto

Pluto Mezinárodní astronomické unie, která měla zasedání v Praze, rozhodla o vyřazení Pluta (zejména pro jeho mrňavost) z pozice planety. Pro jistotu také upravila definici planety. Více informací ve článcích:
IAN.CZ - Pluto degradováno, sluneční soustava má 8 planet
Technet - Planet už je jenom osm, Pluto vědci vyřadili
IDNES - Astronom Lála: Pluta nám nemusí být líto
Odkaz na tento článek

10.08.06 - Počítače: Nové diskové technologie

Oblíbenou část webu týkající se výběru a technologiemi pevných disků jsem doplnil o náhled na nové technologie.
Update 17.8.06: K tomuto tématu rozhovor s šéfem Seagate najdete tady na cdr.cz.

03.08.06 - Počítače: Nové verze oblíbených programů

Mezi programy, které používám denně, patří Total Commander, Firefox a Pegasus Mail. Protože všechny byly v poslední době aktualizovány, rád o tom informuji i své věrné čtenáře.
Souborový manažer Total Commander (moje starší recenze) se objevil ve verzi 6.55, ale nevšiml jsem si zásadních změn. Jde převážně jen o opravy chyb, podporu CHM Helpů, přechodu na 32 bitový ZIP a podporu pro Vistu (viz cdr.cz).
Firefox (můj život s FF) si po velkém boomu s verzí 1.5 získává stále více uživatelů. Celkem novinkou jsou přírůstkové aktualizace, takže nemusíte stahovat celou instalaci znovu s každou změnou. Aktuální verze v CZ je 1.5.0.6 a opět se jedná zejména o opravu bezpečnostních chyb (stáhnout).
Pegasus Mail (jak přejít na PM?) nemá rozhodně tolik příznivců co ostatní dva programy, ale já jej používám konzervativně rád. Autor již přemýšlel o velkém rebuildu a skoku do verze 5, ale nakonec ještě vydal verzi 4.41, která přináší dílčí zlepšení (celý seznam), z kterých bych vyzdvihl (přestože jsem nezkoušel) podporu pro antispam Spamhalter (je zajímavý tím, že jej naprogramoval Čech a je to freeware), MailMerge, vylepšení HTML podpory a další.
Odkaz na tento článek

Srpen 2006

31.07.06 - Léto: Koupání (2)

Našel jsem další odkaz - Výzkumný ústav vodohospodářský zpracovává interaktivní mapky o nádržích na našich vodních tocích, kde kromě parametrů jako je objem a průtok je i množství chlorofylu (přímo úměrná veličina s množstvím zeleného svinstva na hladině). Nějak si to proklikejte.
Odkaz na tento článek

21.07.06 - Léto: Koupání v Praze

Logo V těchto vedrech mnoho lidí přemýšlí o koupání. V Praze je docela dost bazénů, ale přírodních koupališť je mnohem méně. Když člověk hledá, kam se vydat, hodí se mu informace o kvalitě vody. Víceméně náhodou jsem narazil na stránku www.hygpraha.cz, kde najdete odkaz Koupaliště ve volné přírodě - kvalita vody. Najdete tam wordovský dokument s pár koupališti, nicméně informace je to přehledná - máte tam adresu, stručný popis a průběžné hodnocení kvality vody. Doporučuji si prohlédnout. Děkuji HYGIENICKÉ STANICI HL. M. PRAHY za zpracování. Pokud máte někdo nějaký podobný zdroj o hodnocení kvality vody nebo "koupacího" zázemí, dejte mi vědět.
Odkaz na tento článek

18.07.06 - Politika: Odpověď z ODS

Logo Minulý týden jsem zde zveřejnil otevřený dopis předsedovi Topolánkovi (přesněji: kromě pana předsedy jsem dopis adresoval na sekretariát strany, hlavnímu manažerovi Jaroslavu Jurečkovi a kopii jsem poslal na p. Tlustého, poslance za Středočeský kraj) s mým názorem na nabídku velké koalice. Ani ne za 24 hodin jsem dostal odpověď z adresy předsedy Topolánka (a protože mi nepřijde zas tak osobní či důvěrný, zveřejňuji jej):

Vážený pane Hlaváči,
důvěru nechceme zklamat, a proto ODS neplánuje velkou koalici, o níž se zmiňujete. Bohužel složení Sněmovny vyžaduje určitou dohodu s ČSSD, jinak se z patové situace nedostaneme. Jistě si to uvědomujete i Vy. Pokoušíme se vyjednat nejlepší možný kompromis právě v zájmu budoucnosti naší země.
S pozdravem,
Mirek Topolánek

Zajímavé je, že o šest minut dříve (12.07.06) mi přišel stejný dopis, kde bylo připsáno:
P.S. Rádi bychom Vás v budoucnu e-mailem informovali o názorech a postojích ODS, pokud byste měla o tyto aktuální informace zájem, potvrďte nám prosím svůj souhlas.
Tak si nejsem jistý, zda odpověď psal skutečně pan Topolánek nebo byla připravena někým z kanceláře ODS, ke kteréžto interpretaci svádí to PS. Ať je to jak chce, je rozhodně milé, že odpověď i na prostý mejl, kterých může být mraky, přijde!
Dnes ještě přišla odpověď od pana Tlustého:

Vážený pane inženýre,
Váš názor na současnou povolební situaci i způsob řešení chápu a beru jej na vědomí. Děkuji za přání pevných nervů i zdravého rozumu, obojího je opravduý potřeba.
S pozdravem
Ing. Vlastimil Tlustý, CSc.

Mirkova odpověď je taková "lidštější", tato pozdější, ale zase dle její strohé formulace a podpisu s tituly bych soudil, že je autentická. ;) Takže děkuji i za ni.
Tolik z mé korespondence k aktuální neblahé povolební situaci. Je hezké, že i v době, kdy země nemá legitimní vládu, je čas na dopis prostému občanovi (ať již jej píše sekretariát nebo ne).

13.07.06 - Doprava: Nový zákon, bodíky a tak

K tomuto vděčnému tématu by se dalo napsat hodně. Bohužel na to nemám kdy, tak je zajímavé odkazy:
Neviditelný pes: Ode zdi ke zdi, je tam i zajímavá diskuze
Antiradar Vector 960: ochrana před pokutami (test), zajímavé je to tím, že článek není jen recenzovaném přístroji, ale také o naší policií používaných radarech, frekvencích apod.
Jezděte schválně jeden den zcela dle předpisů
Odkaz na tento článek (bude se možná měnit při update)

12.07.06 - Internet: Miranda zase nefunguje

Server odmítá navázat spojení, protože mistři od ICQ zase změnili svůj výborný uzavřený protokol a komunita kolem Mirandy reaguje pochopitelně až ex post změně. Řešením je aktualizace knihovny ICQ.dll, tj. stáhnutí a nakopírování do adresáře Plugins v Mirandě. Více informací na Technetu. Problémy můžete řešit v tomto threadu v diskuzi. (Je pravděpodobné, že v budoucnu bude tento odkaz neplatný, protože diskuze se promazávají). Vždy by ale měl fungovat odkaz na fórum.
Odkaz na tento článek

11.07.06 - Politika: Otevřený dopis panu Topolánkovi a ODS

Dobrý den,
netuším, zda toto někdo bude číst a jak daleko tato osoba případně bude od pana předsedy, ale napsat to musím.
Osobně jako volič ODS považuji nabídku velké koalice za zradu na voličích, protože pro spolupráci s JP a komunisty (ať již jsou rudí nebo růžoví) jste skutečně mandát nedostali.
Raději předčasné či nějaké doplňovací volby než neskutečné další ústupky KSČSSD! Již koaliční smlouva je ústupkem z programu ODS! Opoziční smlouva ano, předseda sněmovny ano, ale ne vláda v područí socialistů, ani "úřednická". Snad jen výměnou za změnu volebního systému a přímou volbu prezidenta, ale předsedovi Paroubkovi bych nevěřil ani nos mezi očima.
Pokud bude skutečně ve vládě ČSSD, je to čistá zrada pravicové politiky a zřejmě to bude mít nemalé dopady na preference ODS, aspoň za sebe to říci mohu.

Přeji pevné nervy do dalšího vyjednávání a zdravý rozum do hrsti.
podpis
Středočeský kraj

PS: Toto je otevřený dopis.

Odkaz na tento článek

09.07.06 - Sport: Mistrem světa ve fotbale je Itálie

Nejsem fotbalový fanoušek, takže zde nebudu oplývat superlativy ani komentáři, jen přináším prostý fakt, že Itálie porazila Francii až na pokutové kopy, když Italové proměnili všechny penalty a Francouzi jednou minuli (resp. břevno). V běžné hrací době zápas skončil 1:1. Hořkou zajímavostí je nervový zkrat, když Z. Zidane dostal červenou kartu za naprosto zbytečný úder hlavou do prsou, bez míče, hra byla úplně jinde. Tak skončila kariéra jednoho z nejlepších hráčů mistrovství i přelomu století.

Červenec 2006

28.06.06 - Stát: Ať žije výběrové řízení! (2)

Korupce Rozhodl jsem se tuto causu, co mi čas a síly dovolí, sledovat. Dnes mám pro vás vtipnou glosu na Lupě (díky MiKovi za hint), kde doporučuji projít i diskuzi. Vhodné zejména pro ctitele černého humoru, protože u této causy nám opět nic jiného nezbývá, protože se všichni rozjedou na dovolenou a nikoho bouře ve sklenici internetu zajímat dlouhodobě nebude :(
Pro zájemce tu mám odkaz na zadání výběrového řízení, je dost stručné, že?
Zaujala mě dvě čísla. Zaprvé: poslanecký notebook bude i se servisem stát cca 45000Kč, je zajímavé, že Dell by jej zvládl dodat za 21818 Kč. Pikantní obzvlášť je (ale to vycházím jen z tvrzení zaslechnuté na internetu), že AutoCont sám NB nevyrábí, ale pouze je přeprodává. Prodejní zisk si zvládnete spočítat sami. Druhé zajímavé číslo z toho vyplývá - při rozpočtení rozdílu v ceně zjistíte (s jistou nadsázkou kvůli ceně služeb, o kterých se nepíše a dodat je AC musí), že jedna poslanecká páčka (nás všechny!) stála 23182 Kč! Přeji pěkný den.
Odkaz na tento článek

27.06.06 - Stát: Ať žije výběrové řízení! :-/

Korupce Málokdy se nechám vytočit nějakým článkem. Nicméně mrkněte se sem na Lidovky.cz. Takto okatě zmanipulované "výběrové řízení" na nákup notebooků pro poslance mě vytáčí do červenýho. Koryta a úplatky, chce se mi zvracet. Zvlášť pikantní je to v souvislosti s novým zákonem proti korupci..
Vzpomeňte si, že Autocont a Český Telecom jsou dvorními dodavateli ICT nejvyšších státních institucí, včetně slavného Internetu do škol! (I když za INDOŠ mělo již padnout obvinění. Zřejmě zaplacený obětní beránek..) Vymete nějaká nová vláda tento Augiášův chlév?! :-(
Odkaz na tento článek

26.06.06 - E-komerce: RŮST STÍŽNOSTÍ NA E-SHOPY V EU

V loňském roce výrazně vzrostl v členských zemích EU počet stížností na internetové obchody. Síť evropských spotřebitelských center (ESC) řešila v oblasti mezinárodního elektronického obchodu celkem 1834 stížností a sporů, což je více než 100 % nárůst oproti loňsku (na zvýšení se však podílí i vznik několika poboček v nových členských zemích). Nejvíce stížnosti přišlo na obchodníky z Německa, Británie a Francie, představujících největší e-trhy. Česká pobočka ESC (při Ministerstvu průmyslu a obchodu) musela řešit 24 sporů. Většina z nich se týkala nedodání zboží, vad nebo nesouladu s objednávkou.
Základní informací čtenářům nicméně je, že existuje i česká pobočka, na kterou se mohou obrátit kupující po internetu se svou stížností a že existují i "success story".
Zdroj: VIP Direct #104

22.06.06 - Sport: Češi na MS končí

Prohrou 0:2 s Itálií si čeští fotbalisté dnes zajistili jízdenku domů. Německé mistrovství světa pokračuje vyřazovacími zápasy bez naší účasti. Reprezentanti se letos zmohli jen na pěknou výhru s Američany 3:0, přičemž klíčovým byl zápas s Ghanou, kde jsme podlehli 2:0. Ghana Američany porazila také a postupuje tak s Itálií do osmifinále. Zápas dle IDNES.
Odkaz na tento článek
08.06.06 - Motorismus: Jsou autolékárničky k ničemu?

lekarnicka Je fajn, že se v úterý nic zvláštního nestalo a jsem tady s úplně jiným tématem. Zaujal mě dnešní test v MFDNES o autolekárničkách. 9 z 10 jich bylo vyhodnoceno jako nevyhovujících! Samozřejmě z hlediska zákona všechny prošly, protože zákon zajímá jen, zda jsou tam všechny komponenty, ale už nic neříká o kvalitě. Takže s nůžkama neustřihněte ani náplast (natož zaseklý záchranný pás) a tu si nenalepíte, protože nelepí...
Lékaři, kteří lekárničky posuzovali, byli poměrně zděšeni, ale je fakt, že pochybnosti se objevily již dříve. Osobně mě překvapuje, že tam (ani dle zákona) není nějaké antiseptikum, protože IMHO častěji se odřete nebo říznete, než zastavujete tepenní krvácení. Tím nechci říct, že ten zbytek je zbytečný, naopak si myslím, že se ušetření stovky na vybavení nemusí vyplatit..
Praktickou radou na konec je odpověď na otázku, která jediná z těch lekárniček tedy prošla? Je to lekárnička od firmy Hartmann Rico zakoupená přímo v lékárně za 257,50 Kč. Kupodivu byly v testu ještě tři o dost dražší, které se umístily na chvostu. Zmíněná lékárnička navíc obsahovala i reflexní vestu. Zajímavé je, že náplň lekárniček lze koupit zvlášť a tak uštříte za tašku, nůžky apod. Každopádně vám přeji, ať ji nikdy nepotřebujete.
Odkaz na tento článek

06.06.06 - Numerologie: Mrkněte se na dnešní datum!

Ještě pár let se budeme těšit, že jednou ročně zažijeme pěkné opakující se číslo. Letos to padlo na červen a symetrické datum tak tvoří tři šestky. Toto satanistické číslo může přinášet obavy, ale na internetu jsem moc informací nenašel. Jestli bude dnes konec světa, tak je to stejně jedno.. ovšem narození Antikrista je také možné, ale hned se to nedozvíme. Každopádně zajímavého čísla využil filmový průmysl, který přináší film Satan přichází (CSFD). Doufám, že to bude klidný den a ta čísla neznamenají nic.
Odkaz na tento článek

04.06.2006 - Společnost: Volby skončily patem!

Volby_vysledek Ve volbách 2006 zvítězila ODS (35,38 %), následována ČSSD (32,32 %), třetí je s odstupem KSČM (12,81 %), dále si pohoršilo KDU-ČSL (7,22 %) a historický úspěch má Strana zelených s 6,29 %, která tímto vstupuje do Sněmovny. Vládní strana US-DEU byla vymazána z politické parlamentní mapy, která nezískala ani 1%.
Bohužel toto rozložení znamená (za předpokladu, že Zelené budeme považovat za pravici, přestože všude v Evropě to tak není), že pravice a levice mají u nás (a i v PS) stejné zastoupení u voličů. Myslím si, že je to tristní výsledek na to, že na nás byly 8 let tvořeny pokusy, co vydržíme, co si necháme líbit, co musíme platit..
Další osud je ve hvězdách. Po bezprecedentním prohlášení premiéra (stále se mi prohání mráz po zádech) sice prezident ujistil, že pověří sestavením vlády vítěznou ODS, ale je otázkou, zda vládu Topolánek protlačí sněmovnou. Pokud ano, bude to slaboučká vláda opět závislá na tom, kdo se jak vyspí a kdy si nějaký komouš odskočí při hlasování na záchod. Pokud ne, čeká nás úřednická vláda nebo další volby? Oč by byl politický život jednodušší, kdyby počet křesel byl i v dolní komoře Parlamentu lichý...
Pro další informace doporučuji zejména web ČT24, který se mi zdá nejpřehlednější, nejrychlejší a objektivní (což se nedá říci o práci ČT při volbách a zobrazování odhadů podle dotazování před volební místností, zatímco jiné televize braly informace přímo z volebního centra staťáku).
Odkaz na tento článek

02.06.2006 - Společnost: Probíhají "velké" volby!

Velké volby značí volbu do Poslanecké sněmovny (to je těch 200 převážně spících pánů a dam, co vidíte v TV) Parlamentu ČR, tj. nejde o Senát, krajské ani místní zastupitelstvo, ale jen o Poslaneckou sněmovnu. Velké jsou i proto, že máte konečně možnost změnit styl vrcholové politiky - ať již volbou opozice nebo nějaké malé strany. Každopádně svého práva volit dnes nebo zítra využijte!

Návod k použití: Pobavte se spoty nepropagujícími žádnou stranu, dejte si panáka na kuráž, vemte platný občasný průkaz, zajděte do nejbližší volební místnosti, vhoďte jeden z lístků do urny, dejte si panáka za vykonanou práci, sledujte Volby.cz nebo nějaké akční televizní zpravodajství a po oznámení výsledků si dejte panáka na oslavu/smutek.

Pokud stále nevíte koho volit, mrkněte na tento dotazník (sofistikovanější, ale zaměřený jen na parlamentní strany a trošku neauktuální oproti tomu na Idnes) a koho by zajímal můj názor, ať se podívá sem.
Odkaz na tento článek

Červen 2006

27.05.2006 - Zábava, kultura, internet: Poslouchejte si co chcete!

Internet úspěšně proniká do našich domácností a faktem je, že i díky Českému Telecomu a jejich akci Internet Express (osobně považuji reklamy s Krausem za ty nejpovedenější oproti všem alternativním operátorům). Rychlý internet přináší řadu možností a s tím i sledování videa i zvuku online.
A zejména zvuk mě zaujal a chci upozornit na prima web, jakým je www.live.cz, kde najdete stream pro několik desítek rádií! A to nejen ty velká, celoplošná, ale i malá, která vysílají dokonce jen na internetu. Osobně bych chtěl upozornit na Rádio 4U (poslech), které mi sedne písničkami z devadesátek a od 1.6. bude plně moderované (zatím je to jen proud písniček, ale proč ne?). Druhým rádiem je Dance Radio (poslech), které hraje samozřejmě věci již podstatně novější. Navíc disponuje i webcamerou a chatem na stránkách.
Takto bych mohl pokračovat dlouho, hlavní zpráva je taková, že již je tu doba, kdy si skutečně můžete poslouchat co chcete, nabídka je obrovská a blíží se ideálu music/video on demand! Tak hurá do toho.
Odkaz na tento článek

22.05.2006 - HomePage: Návštěvnost

Děkuji všem pravidelným návštěvníkům za přízeň, ale i těm novým, kteří přišli právě v květnu a to díky MS v hokeji. Faktem je, že je sem přivedl nejspíš Seznam, když se kouknu na referery. Nechápu ale proč zájemce o hokej od něj dostane odkaz na HomePage nebo Staré novinky, když jasně žadatel hledal informace z kapitoly Hokej.
Díky vyšší návštěvnosti, která teď činí (pro mě) rekordních více než 500 lidí týdně, mohu přinést pár statistik: 76 % návštěvníků je z CZ domény (nic překvapujícího;), 93.3 % má Windows XP a 5.6 % Win 2000 a 1.1 % Win98, 65.1 % má IE a 25.8 % má Gecko (Mozilla, Firefox) a 8.9 % má Operu. 62.9 % používá rozlišení typické pro 17" monitory a to je 1027x768 při 32bitové barevné škále (88.8 %).
Zvlášní je, že jiná statistická služba přináší jiné výsledky, např. v souboji IE vs. FF přiznává jádru Gecko celých 33,67 % a opeře 7.93 %.
Ještě doplním, že kromě vzedmutí zájmu o hokej (dokonce i Nagano) zde návštěvníci dlouhodobě hledají informace zejména o Sapkowském, pevných discích a encyklopedii Diderot.
Odkaz na tento článek

22.05.2006 - Hokej: Legra

Pokud náhodou někdo truchlí nad "pouhým" stříbrem z MS v Rize, určitě pookřeje u tohoto hokejového videa s Jágrem. Bohužel se mi okno s videem ukázalo jen v IE a ne v FF.

21.05.2006 - Hokej: ČR-Švédsko 0:4

Švédští olympijští vítězové smetli český národní výběr čtyřmi góly a stali se mistry světa. Naši odjíždí s velice pěknými stříbrnými medailemi. Tým tvoří 15 nováčků a tak si myslím, že to je obrovský úspěch, hoši děkujeme!
Komentář k zápasu
Fanoušci i přes finálovou prohru slavili po celé Praze

21.05.2006 - Internet: Ať žijí granty a dotace

Možná víte, že jedno procento ze zisku z prodeje Českého Telecomu dostalo Ministerstvo informatiky na propagaci a podporu širokopásmového připojení k internetu. Jedná se myslím o 800 000 000 Kč! To ještě není nic špatného, ale podívejte se jaké projekty ty peníze dostaly!
Celý seznam najdete tady, ale zajímavé jsou třeba projekt PEPRNET.CZ - nechcete také 7,5 mega na vytvoření dalšího bulvárního plátku?! Hm a o kterého Slávka Bouru jde. Proč není na webu MI zveřejněn celý projekt, za který se granty rozdávají? Proč není uveden celý právní subjekt a záruky?
Nebo chcete 5 mega za vytvoření příručky?! - projekt "chudého" ComputerHelpu. A co takhle 4 mega na vytvoření další komunity - online hry? Bavte se za prachy státu (rozuměj nás všech) s projektem ADVERTURES s.r.o.! Firma má dokonce ještě jeden projekt.
Kouzelný je také projekt Národní Broadbandové knihovny ve výši 25 mega!!! Minulý týden ještě nebylo na webu nic, teď je tam prezentace o třech stránkách. Dobrý výkon od ALEF NULA,a.s.
Pánové z MI - ukažte jak jste vybírali, ukažte záruky grantů, ukažte jejich smysl! Milí vítězové výběrového řízení - ukažte, že si své peníze zasloužíte nebo jděte všichni do hajzlu i s ministerstvem, mně to celé zatím přijde jako pěkné svinstvo. Jsem zvědavý, zda přijde nějaký schopný novinář a začne do toho pořádně šťourat. Na Internetu do škol se také řada lidí a firem zahojila a výsledek je žalostný a tresty žádné.

20.05.2006 - Hokej: ČR-Finsko 3:1

Češi jsou ve finále! Po rozpačité první třetině začal dost pěkný hokej, kde se již podruhé ukázala vytrvalost, technika i srdce českého národního týmu a dokázali otočit vývoj zápasu. Obhájce titulu můžete přijít povzbudit zítra na Staroměstské náměstí, o zlato se hraje večer s olympijským vítězem - Švédskem.
Komentář k zápasu

19.05.2006 - Kultura: Koncert Divokýho Billa v Edenu

db Byl jsem na prvním letošním koncertu Divokýho Billa pod širým nebem. Počasí se ale rozhodlo nebýt nakloněné příznivě a pěkně lilo. Navíc se ukázalo, že nikdo z mých kamarádů nesdílí můj hudební "vkus" a neměl jsem s kym jít. Přestože byl Bill jako vždy perfektní a 2x přidali, nebylo to pro mě ono (fanoušci se ale bavili skvěle). Možná jsem divnej, ale už nikdy nepůjdu sám.
Obrázky z koncertu

18.05.2006 - Hokej: ČR-Rusko 4:3p

Již deset let sleduji český hokej na světových turnajích! A adrenalinový čtvrtfinálový boj se do hokejové historie jistě zapíše. Mladý a téměř zatracovaný český tým porazil schopné a sebevědomé Rusy až v prodloužení - díky za to! Podrobnosti jako obvykle zde.

16.05.2006 - Hokej: ČR-USA 1:3

Američané přehráli český národní tým o dvě branky a tak nás posunují na poslední, čtvrté, místo ve skupině (to se nám dlouho nestalo) a do čtvrtfinále tak jdeme s nejlepším z druhé skupiny. Tím je, naneštěstí, další náš "oblíbený" a tradiční soupeř - Rusko, které ještě na šampionátu neprohrálo. Jediný bod za remízu jim sebralo Švédsko. Rozhodující zápas hrajeme opět bohužel ve všední den a to ve čtvrtek a opět v odpoledních hodinách.

14.05.2006 - Hokej: ČR-Kanada 6:4

Víkend zakončuje strhující hokejová bitva s Kanadou. Pohledný a dynamický hokej jsem sledoval a popsal na své stránce k MS. Hokej, který stál za to a Kanaďané si z našeho vzájemného střetnutí odnáší další porážku ;o)

12.05.2006 - Hokej: Vydřená výhra nad Nory

Češi v odpoledním zápase vydřeli výhru nad houževnatými Nory 3:1. I o tomto zápasu píši ve svém hokejovém speciálu. S důležitými body na kontě pokračujeme zápasem s Američany v neděli 14.5.
V rubrice též najdete tipy na sledování hokeje na internetu online.
Poznámka: Doplněna hokejová rubrika o ZOH 2006 a dokonce s obrázky!!!

11.05.2006 - Automobilismus: Znáte všechny novinky, které nás od 1.7. čekají?

Ministerstvo dopravy rozjelo pěkný přehledný web k novým silničním pravidlům a bodovému systému. Poučte se a přečtěte si svá práva i povinnosti na novapravidla.cz.

11.05.2006 - Politika: Politické strany a internet

Přestože politické strany své webové prezentace mají, rozhodně nevyužívají potenciálu, který jim toto médium přináší. Poradenské centrum Dobrý web k tomu vypracovala studii, výtah z ní si můžete přečíst třeba v této tiskové zprávě.

10.05.2006 - Hokej: Mistrovstvi sveta 2006 i na těchto stránkách

Po roce je tu opět mistrovství světa a konečně jsem se dostal i ke zprovoznění letošní verze stránek. Můžete se tak podívat na můj pohled do Rigy v obvyklé struktuře.
Co se týče aktuálního stavu, po remíze s Finskem postupujeme ze skupiny z druhého místa, což není žádná tragédie, ale nemilým dopadem je časový rozvrh příštího zápasu, který se totiž odehraje v pátek odpoledne v 15:15. Naším soupeřem budou Norsko, tradiční rival Kanada a USA.

05.05.2006 - Zábava: Praha hostí unikátní událost ze světa MtG

Ve dnech 5. - 7. května 2006 SAZKA Arena hostí nejprestižnějsí turnaj v karetní hře Magic: the Gathering, jaký kdy ve střední a východní Evropě byl. Jde o sérii Pro Tour, kde se střetávají největší profesionálové této hry. Více informací tady.

05.05.2006 - Hokej: Začíná mistrovství světa 2006!

Tentokráte v Lotyšsku a náš první zápas svedeme hned s nabuzeným domácím týmem.

03.05.2006 - Politika: Koho volit?

Statni_znak Přesně za měsíc se zase otevřou volební místnosti a lidé budou mít možnost volby a změny. Nevíte ale koho volit? Nechcete číst nezáživné programy a přitom chcete zjistit, která strana se shoduje s Vaším názorem a životním postojem? Pak si zkuste krátký dotazník IDNES, který dotazníkovou formou pomůže zjistit, kdo je pro vás nejvhodnější. Zjednodušující, některé otázky podivné, dal by se udělat bohatší výběr, ale aspoň něco, co i v tomto rychlém světě snad přitáhne lidi volit.
No a po zjištění mi můžete zahlasovat v anketě ;-) Bohužel je tam jen šest voleb, ale co se dá dělat.

Květen 2006

28.04.2006 - Počítače: Aktualizovaný test komponent

Aktualizovaný seznam testů počítačových komponent najdete na mé stránce Chci ten nejlepší hardware! Lehce aktualizovaná je i stránka o výběru disků.

26.04.2006 - Mobilní technologie: Také vás trápí mobilní telefonní čísla?

Jsem sklerotik a tak kromě svého předčíslí nevím ke kterému operátorovi si mám přířadit jakékoliv jiné. Dokonce ani SMS brány jednotlivých operátorů již tuto informaci přehledně na první stránce nedávají! A dalším kamenem úrazu je poměrně nová služba přenositelnosti čísla.
Proto jsem věnoval pár minutek na řešení této otázky a našel jsem jen dvě: pokud vás zajímá konkrétní předčíslí (bez ohledu na přenositelnost čísla, kterých stejně není tolik), zkuste - překvapivě - článek ve Wikipedii. Obecněji odkážu na tento článek, ale ani tam nenajdete jednoduchou a přehlednou odpověď (díky ochotě našich mobilních operátorů).
Tuto informaci jsem přidal do své sekce SMS zdarma, ale pokud najdete lepší řešení, budu rád, když mě informujete. A vám, milí operátoři, děkuji!

20.04.2006 - Co byste chtěli vědět o FCE

Tento text jsem vytvořil již před měsícem, ale až dnes dávám odkaz na mou hlavní stránku. Pokud vás tedy zajímá zkouška FCE a nemáte se kam podívat pro informace "jak to chodí" (což je dost pravděpodobné, podobný text jsem nikde nenašel), zkuste můj článek.

14.04.2006 - Krásné Velikonoce všem

Bohužel nemám dost optimismu, abych sem cokoliv rozumného dnes napsal.

10.04.2006 - Pondělní mix: Zatmění a Seznam

O zatmění Slunce 29.3.2006 jsem předem informoval, ale nedal žádné obrázky - pro zájemce aspoň odkaz sem na Idnes. Reportáž jednoho dobrodruha za zatměním v Turecku si přečtěte tady na IAN.cz nebo si prohlédněte další obrázky amatérských pozorovatelů na celém světě.
Dále bych chtěl upozornit na skvělé nové mapy, které najdete na Seznam.cz. Také nejde o úplnou novinku, Seznam je spustil koncem března, ale teď jistě bude tato zpráva přehlušena aférkou s pár odpouslachanými hesly ve školní síti...
Ale v čem jsou zmíněné mapy nové? 1) Obsahují letecké snímky, 2) Dá se s ním krásně plynule pohybovat myší 3) je rychlá! To jsou ty hlavní tři vlastnosti, jinak samozřejmě zůstává výběr oblasti myší (pozor, nově musíte mít stisknuté Ctrl), užitečné znázorňování zastávek MHD apod. Mně osobně chybí již jen takový ten náhled vpravo, který mě informuje v které části republiky nebo Prahy se pohybuji. Vyzkoušejte a uvidíte

04.04.2006 - Počítače: Nové texty o výběru disků

Malý test SATA disků vyšel v Chipu, pár slov jsem napsal do mé rubriky Výběr pevného disku. Přidal jsem další poznámku do části Praktické počítačové rady, která se zabývá SW pro kontrolu disku, defragmentaci apod. Rubriku jsem také snad trochu zpřehlednil.

03.04.2006 - Internet a počítače: BEZPLATNÉ E-LEARNINGOVÉ KURZY NA PORTÁLU VEŘEJNÉ SPRÁVY

Na Portálu veřejné správy jsou od poloviny ledna zpřístupněny pro veřejnost bezplatné e-learningové kurzy se zaměřením na počítačovou gramotnost. Využijte možnosti připravit se zdarma na ECDL. Začněte tady.
Zdroj: VIP Direct #100

03.04.2006 - Internet a počítače: POŠTA, OBCE, NOTÁŘI MOHOU ZAČÍT VYDÁVAT VÝPISY Z KATASTRU NEMOVITOSTÍ

Parlament ČR schválil novelu zákona o informačních systémech veřejné správy, která zvyšuje počet míst oprávněných k vydávání ověřených výpisů z úředních registrů, např. z katastru nemovitostí,obchodního nebo živnostenského rejstříku. Vedle správců jednotlivých registrů tak mohou tuto službu nabízet pobočky České pošty, některé obce, notáři a Hospodářská komora.
Zdroj: MI a VIP Direct #100

Duben 2006

30.03.2006 - Zábava: Heroes pro mobily!

Nezasvěceným titulek nic neřekne, ostatní zbystří. Ano, klasická až legendární tahová fantasy strategie Heroes of Might and Magic mé (zatím v hratelné alpha verzi) svůj klon pro mobilní zařízení! A bude zdarma! Podrobnosti najdete v recenzi na Mobilmanii nebo přímo u zdroje.

28.03.2006 - Společnost: Zdeněk Svěrák slaví dnes 70!

Sverak Herec, scénárista, otec Cimrmana, učitel, textař a kdo-ví-co-ještě mistr Zdeněk Svěrák se dnes dožívá kulatých 70 let! V den učitelů tak slaví narozeniny tři osobnosti - Jan Ámos Komenský, Zdeněk Svěrák a já! (Pepo, sorry ;) Přeji mu vše nejlepší, zejména zdraví a úspěšné natočení Vratných lahví. Všem doporučuji dokument Tatínek. Další informace třeba na Wikipedii.

22.03.2006 - Turistika, finance: Výlet, kterým ušetříte

Jde již původně o starší zprávu, ale třeba se bude hodit, protože je stále aktuální! Poštovní spořitelna má akci: pokud si založíte účet přímo na Sněžce, získáte navíc k novému účtu i roční poplatkové prázdniny. Zdrojem zprávy je Finexpert.cz. Nicméně článek je nepřesný a stručný a tak jsem požádal Poštovní spořitelnu o vyjádření, kterého se mi dostalo:

Poštovní spořitelna nabízí všem turistům možnost založit si na Sněžce v České poštovně postžirový účet. Nově založené účty v České poštovně jsou zakládány bez prvního vkladu a s ročními poplatkovými prázdninami. Při založení účtu náš nový klient obdrží pamětní list za zdolání vrcholu. Akce PS není čaově omezená a uzavírání těchto účtů je ve spolupráci s majitelkou České poštovny s pí.Jaroslavou Skrbkovou.
V článku zveřejněném na webu FinExpertu (dne 28.12.2006-autor Dalibor Chvátal) je uvedena nepřesnost, kterou musíme uvést do souladu...v České poštovně si nelze vybrat peníze a zjištění zůstatku či převod peněz je možné v rámci elekronického bankovnictví, které Poštovní spořitelna svým klientům samozřejmě také nabízí.
Radka Půlpánová, Regionální marketing PS

20.03.2006 - Astronomie: jaro a Slunce zatmění

Dnes v podvečer vstupuje Slunce do znamení Berana a přichází astronomické jaro (fakt - i když to tak nevypadá ;o). Velice pěkný článek o určování prvního jarního dne jsem našel na Instantních astronomických novinách. Mrkněte se, i když je článek pár let starý, je přesto aktuální - a vždy bude, dokud se Země nepřestane otáčet ;o)
Druhá zprávička je blížící se úplné zatmění Slunce, které máme v Evropě naposledy (do roku 2135) možnost vidět. Škoda, že ho tentokráte neuvidím, i když to není do Turecka zas až tak daleko :) Můžete tam zajet s nějakou expedicí nebo se aspoň podívat na hvězdárnu do Ondřejova, kde bude veřejné pozorování. Více info najdete samozřejmě tady na Astru. Podrobný rozpis s obrázkem je tady na ASU.

17.03.2006 - SMS zdarma: Nový plugin do Mirandy

Miranda Dobrá zpráva při pátku. Oblíbený instant messenger Miranda se dočkal dalšího užitečného pluginu (doplňku) a tentokrát se Miranda naučila posílat SMS přes české webové-SMS brány (tj. zdarma)! Více informací v mé sekci SMS zdarma.

14.03.2006 - Linky: Varovne.info

Na internetu najdete kdeco. Své plky může do něj psát každý (což ostatně vidíte zde ;) a je tak neskutečnou hromadou užitečných informací i pochybného balastu. Nutno říci, že mezi ty užitečnější stránky patří diskuzní fóra (která tady ovšem samozřejmě byla dlouho před WWW, jistě si někteří vzpomenou na BBS či Gopher).
Narazil jsem na fórum (vedle OverClocking Guru 4um, kam občas zavítám), které přináší zkušenosti lidí spojené s nákupem i prodejem, obecně obchodem a to jak na internetu, tak v kamenných obchodech. Fórum Varovne.info není ještě moc známé a příspěvků není mnoho (132). Můžete to ale změnit a třeba se stane zajímavým centrem pro výměnu informací.

09.03.2006 - E-komerce: Na úřad přes internet aneb Březen - měsíc internetu

Pravidelní návštěvníci si již všimli, že na mém webu se zabývám tím, co mě baví a většinou IT věcičkami. Občas se tady objeví, asi převážně nudné, zprávičky z e-komerce.cz. Myslím si, že je dobré vědět, že internet není jen k zábavě, ale že se tam dají najít a zařídit i jiné věci. Například je zajímavé sledovat, co v tomto dělá naše slavná byrokratická státní správa. Právě, že toho není málo a tyto komentáře mají ukázat, že naše nejmenší ministerstvo, které si někteří krátkozrací z nás přejí zrušit, a to Ministerstvo informatiky, dělá záslužnou práci, protože stojí za řadou užitečných projektů. Co je v poslední době nového si přečtěte opět na e-komerce.cz v článku, jehož titulek jsem použil i já -> Na úřad přes internet – a nejen v březnu

09.03.2006 - E-komerce: Volná místa úřadů práce na internetu

Nový portál Ministerstva práce a sociálních věcí poskytuje ucelené informace z oblasti zaměstnanosti a státní sociální podpory (SSP). Uživatel zde může nalézt informace o jakémkoli volném místě, které nabízejí úřady práce v České republice. V současné době je jich dohromady kolem 45 tisíc. Zdrojem zprávy a více informací naleznete na portálu e-komerce.cz.

09.03.2006 - E-komerce: Daně konečně přes internet?

Ministerstvo informatiky rozšířilo nabídku Portálu veřejné správy o elektronická daňová přiznání k dani z přidané hodnoty, k dani z příjmu, k dani silniční a k dani z nemovitostí. Více informací na e-komerce.cz

06.03.2006 - Garfield: Další web do sbírky

Na stránce Linků, v sekci Garfield, přibývá nový odkaz na české překlady víceméně aktuálních garfieldových stripů - Garfield.ic.cz. Můžete tam jednoduše zvolit strip vydaný určitého data. Přeji autorům, ať jim to vydrží. Královnou Garfieldových stripů zůstává Kusma se svým tématickým komentovaným a hlavně pravidelným blogem.

01.03.2006 - SMS Zdarma: Aplikace GiboSMS

Do mé rubriky SMS Zdarma přibývá nová odrážka s informací o této zajímavé aplikaci, která vám umožní pohodlně a levně odesílat SMS z moderního mobilu.

Březen 2006

28.02.2006 - Praktické: Formuláře ke stažení

Nový internetový projekt přináší uživatelům nejčastěji používané formuláře, zejména státání správy. Na adrese formulare-ke-stazeni.cz tak najdete formuláře pro daňová přiznání, účetní, poštovní, odobní a další užitečné formuláře, které můžete elektronicky vyplnit pomocí programu FORM studio eXpress. Myslím, že něco na formuláře má ale i Software602.

27.02.2006 - Hokej: Čeští hokejisté získali bronzové olympijské medaile!

Jagr Bohužel nemám čas o tomto napsat více - i když, a to si moji milí návštěvníci ráčili jistě všimnout, letos jsem tento sportovní svátek nechal bez povšimnutí. Inu, byly tu a jsou důležitější věci :( Ale k hokeji se určitě ještě vrátím a ZOH doplním!

Každopádně gratuluji po osmi letech k další olympijské medaili. Myslím, že bronz je maximum, na co to bezzubé hokejové představení letos bylo. Neděle 25.2.2006 si tak zapsala do české historie pěkné vítězství nad klasickými rivaly, Rusy.

27.02.2006 - Aukro: Zdražení

Mnou vychvalovaný aukční server Aukro od 1. března 2006 zdražuje (ceník). Podstatné zdražení je u zvýraznění aukcí a naprostou novinkou je provize z prodeje, která činí nehorázná 4 %. Myslím si, že tento krok povede k významnému poklesu oblíbenosti tohoto portálu a snížení počtu aukcí.

19.02.2006 - Hokej: ČR - Itálie 4:1

Naši si trochu zlepšili náladu po nepřesvědčivém výkonu v minulých zápasech a i proti Itálii to není zrovna skvělý výsledek.

17.02.2006 - Hokej: ČR - Finsko 2:4

Spíš než na hru se bude vzpomnat na brutální zákrok Ruutu na Jágra, který skončil s devíti stehy na hlavě.

16.02.2006 - Hokej: ČR - Švýcarsko 2:3

Tak skoro lituji, že jsem vás na ten hokej dnes zval...

16.02.2006 - Hokej: ČR - Švýcarsko

Rychlá zpráva pro fanoušky hokeje, kteří jsou v práci, ale online ;) Přímý přenos můžete sledovat na této adrese. Díky Holaňďani! ;o)

15.02.2006 - Hokej: ČR - Německo 4:1

Bohužel na hokej nemám teď moc nemám čas. Kvůli práci, ale trápí mě i jiné věci. Tak kdoví jestli to letos rozjedu.

09.02.2006 - Informační společnost: kvalifikovaná časová razítka

Na základě souhlasu Ministerstva informatiky zahájila společnost První certifikační autorita poskytování zákonem uznávaných, takzvaných kvalifikovaných časových razítek. Kvalifikované časové razítko slouží k "orazítkování" dokumentu, u kterého požadujeme důkaz, že v daném čase a v dané podobě existoval.
Použitá citace a celý zdroj zprávy: www.e-komerce.cz.

06.02.2006 - Počítače: Total Commander o trošku lepší

Oblíbený správce souborů přichází s novou verzí - 6.54. Nepřináší nic moc nového, jen opravu řadu chyb (kterých jsem si nikdy nevšiml). Zajímavé je například reflektování na chybu ve Windows ohledně WMF souborů. Podrobnosti třeba zde na CDR.CZ nebo oficiální stránce.

Únor 2006

31.01.2006 - Společnost: Aneta v Tobogánu

V sobotu 28.1.2006 jste mohli Anetu slyšet v pořadu Českého rozhlasu 1, Tobogán. Hlavním hostem byl Václav Havel s chotí. Mám pro vás aspoň obrázek a článek z ČRo. Ten vzadu je Aleš Cibulka.

30.01.2006 - Internet: nová verze Pegasus Mailu

Pokud někdo z vás ještě (kromě mě ;o) používá Pegasus Mail, vězte, že v prosinci vyšla nová verze 4.3, který od verze 4.21 prošel řadou vylepšení. Kdo používal beta verzi, překvapen nebude, pro ostatní je připraveno výrazně lepší zpracování HTML mejlů (při zachování vysoké bezpečnosti), přidání méně obvyklých kódování, nezalamování dlouhých řádků, hezčího rozhraní apod. Takže kdo ještě neprchnul od Outlaku k Thunderbirdu či The Bat, máte o čem uvažovat ;)

25.01.2006 - Sapkowski: Repríza seriálu!

Česká televize začala reprízovat seriál o Zaklínači! Běží od 24.1. každé úterý kolem desáté hodiny. Podrobnosti a drobné změny najdete na mé stránce o Sapkowském.

25.01.2006 - Bezpečnost: Nový grafický vzhled

Ne mé stránky, ale známý Igi změnil kabátek jeho webů viru.cz, spyware.cz a založil nový rootkit.cz. Mrkněte se jak se mu to povedlo.

25.01.2006 - Zajímavost: Víte co je Fair Trade?

FairTrade_obr Víte, kde se bere čokoláda a kdo ji sklízí? Trochu zmatený, bez vodící linky a jakoby PR článek o životních podmínkách chudých zemědělců chudého "Jihu" si můžete přečíst tady na Academice. Pokud budete chtít vědět víc a strukturovanějí, zavítejte rozvnou na oficiální české stránky Fair Trade. Další informace v angličtině na fairtrade.net a Ifat.org.

13.01.2006 - Zdraví: Drát ničí vše na co přijde!

"Ministr zdravotnictví David Rath zrušil bez udání jakéhokoliv důvodu Komisi pro celiakální sprue, která pracovala na Ministerstvu zdravotnictví ČR." Tahle to nevyzní, ale když přidám klíčová slova civilizační choroba, bezlepková dieta, komise pracovala zdarma, snad to zaujme již víc. Další informace.

06.01.2006 - Update: Hranice pevných disků

Upraveny informace o HDD a hranicích pevných disků.

04.01.2006 - Charita: na Aukru

Známý aukční systém Aukro, jehož odkaz můžete vidět i na této stránce, protože myslím, že je to promakaný systém, kde se dá dobře nakoupit a prodat, se rozhodl věnovat též trochu charitě a tak lze vydražit některé předměty s tím, že výnos jde na dětské domovy. Rozhodně ty věcičky stojí za to! Pospíchejte, aukce trvají jen do 10.1.2005. Více info zde.

03.01.2006 - Update: Encyklopedie

Sekci Linky jsme obohatil o pár odkazů na encyklopedie. Takže když něco nebudete vědět, můžete se podívat na encyklopedie tady online.

02.01.2006 - Nový rok: Už zase

jsme o rok starší a blíže konci světa. Dost bylo optimismu, přeji všem svým čtenářům úspěšný rok 2006, hlavně zdraví (ať nemusíte využít našich zdravotnických zařízení), práci, která vás baví (ať nemusíte využít našich pracovních úřadů nebo psychiatrů) a někoho k sobě, kdo učiní Váš život neprázdným a abyste měli všichni nějakého svého "nejoblíbenějšího člověka" (pěkný výraz z Kill Bill vol.2).
Bez Garfielda ani ránu:
Garfield_obr

Leden 2006


Starší staré záznamy:
- "Aktuální" staré záznamy
- HomePage z let 2008-2009 (čtvrtý díl)
- HomePage z let 2006-2007 (třetí díl)
- HomePage z let 2004-2005 (druhý díl)
- HomePage z let 1999-2003 (první díl aneb prehistorie)

[ Nahoru | HomePage ]