Logo MS Maskot MS

Mistrovství světa v ledním hokeji 2012 ve Finsku/Švédsku

Zápasy online: Mshokej.cz, YouTube kanál, Zapni.tv


Konečný výsledek MS 2012

1. Rusko

2. Slovensko

3. ČR

4. Finsko

5. Kanada, 6. Švédsko, 7. USA, 8. Norsko
Dále Francie, Lotyšsko, Švýcarsko, Německo, Dánsko, Bělorusko, Itálie (sestup) a Kazachstán (sestup).
Výsledky všech zápasů lze najít zde.

Co říci závěrem? Každá medaile dobrá! ;)
Příští rok se hraje ve Švédsku/Finsku a v roce 2015 v České republice!
Mimochodem: pořádající stát nevyhrál šampionát už 26 let..Nejlepší hráči turnaje podle novinářů
Laco - Chára (oba Sloven.), Nikulin (Rus.) - Thoresen (Nor.), Malkin (Rus.), Zetterberg (Švéd.)
Nejlepší hráči podle direktoriátu
Brankář: Ján Laco (Sloven.)
Obránce: Zdeno Chára (Sloven.)
Útočník: Jevgenij Malkin (Rus.)
Nejužitečnější hráč: Jevgenij Malkin (Rus.)

Finále

Rusko - Slovensko 6:2

Branky a nahrávky: 10. Sjomin (Ovečkin, Dacjuk), 27. Pěrežogin (Popov), 34. Těreščenko (Širokov, Žerděv), 36. Sjomin (Dacjuk), 44. Dacjuk (Sjomin, Ovečkin), 59. Malkin (Nikulin, Nikitin) - 2. Chára (Surový), 50. Chára (Surový, Šatan). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Reiber - Arm (oba Švýc.), Blümel (ČR). Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 13.242 (vyprodáno). Třetiny: 1:1, 3:0, 2:1 Článek a zdroj: Slovenská jízda skončila pod vrcholem. Zlato slaví neporažení Rusové

Fotogalerie

Slováci jsou stříbrní

Slovenské oslavy:
- Slovenských hrdinov spovedal Michal Hečko priamo na pódiu

Boj o bronz

Finsko - Česko 2:3

Branky a nahrávky: 17. Pyörälä (Immonen, Järvinen), 50. J. Jokinen (Mäenpää, M. Koivu) - 13. Průcha (Krajíček, Hemský), 18. Novotný (Kašpar), 20. Krejčí (Hemský). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švýc.) - Šeljanin (Rus.), Valach (SR). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Třetiny: 1:3, 0:0, 1:0. Diváci: 12.879

Článek a zdroj: Hokejisté obhájili bronz. Domácí Finsko zlomili už v první třetině
Fotogalerie

Semifinále

Česko - Slovensko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 31. Frolík (Plekanec) - 16. Šatan (Sekera, Baranka), 41. Šatan (Handzuš), 45. L. Hudáček (Surový).

Zdroj a článek: Hokejisté prohráli federální bitvu, do finále jdou Slováci s Vůjtkem Videa ze Slovenska

Rusko-Finsko 6:2

Branky a nahrávky: 16. Malkin (Nikitin, Popov), 20. Malkin (Žerděv, Širokov), 30. Ovečkin (Denisov, Popov), 38. Malkin (I. Nikulin), 42. Kokarev (Kuljomin), 49. Širokov (J. Birjukov, I. Nikitin) - 8. Niskala (Kontiola, Joensuu), 57. Mikael Granlund (Järvinen, M. Koivu). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Reiber (Švýc.) - Dussureault (Kan.), Morrison (USA). Vyloučení: 2:4. Využití: 3:0. Diváci: 13 239.

Zdroj a článek: Finové zlato na MS neobhájí. Malkin je v semifinále zničil hattrickem

Čtvrtfinále

Švédsko-ČR 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)

Na zápas všichni fanoušci vzhlíželi s jistou skepsí. Švédové 12 let čtvrtfinále neprohráli, vloni nám sebrali semifinále, Hadamczik má na ně smůlu, vzájemné zápasy nic moc a letos už jsme jednou prohráli. A navíc jsme zase dostali první branku (v osmé minutě).
Ale nakonec bylo všechno jinak, což jsem sledoval na velké obrazovce na Staromáku. O čtyři minuty později se šikovně postavil k brance Nedvěd a tečoval Nakládalovu střelu. To nás nakoplo a kluci lépe bruslili, byli těsněji u Švédů. Také pomohlo, že rozhodčí moc nepískali. V sedmácté minutě se trefil Novotný po přihrávce Michálka.
Druhá třetina nám přinesla první přesilovku a dokonce se povedlo ji využít - Martin Erat (1:3). Tady se mi hra velmi líbila. Až závěr byl slabší, pomalejší, rozházenější a toho využili Švédové, když snížili na 2:3.
Třetí třetina nezačala vůbec dobře, opět jsme dostali docela rychlý gól (3:3) a já se bál, že to kluky položí. Naštěstí se to nestalo a i když druhá půle byla infarktová, řada švédských šancí, Kovář vše pochytal. Klíčový se tak stal M.Michálek, jehož rychlá sólová akce v poslední minutě znamenala postup! (4:3)

Branky a nahrávky: 8. Eriksson (Zetterberg, Franzén), 40. Zetterberg, 41. Ericsson (Eriksson, Landeskog) - 12. P. Nedvěd (Nakládal, Němec), 17. Novotný (M. Michálek), 31. Erat (M. Michálek, Krejčí), 60. M. Michálek. Rozhodčí: Levonen (Fin.), Reiber (Švýc.) - Dussureault (Kan.), Morrison (USA). Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. Třetiny: 1:2, 1:1, 1:1. Diváci: 10 397.

Články:

Hadamczik zlomil švédské prokletí. Mám jich plné zuby, řekl
Hvězdy se navzájem pozhasínaly, zní ze Švédska (včetně sestřihu gólů)
Nedvěd: Hráli jsme strojový hokej
Češi jsou v semifinále, Švédy porazili 4:3 (velký seznam videí v článku)
Hrdina Michálek: Švédy jsme překvapili, a tak začali dělat chyby
Slováky rozhodně nepodceníme, řekl Plekanec
Švédská kletba prolomena. Postup hokejistům vystřelil Michálek
OBRAZEM: Rozjásaný Michálek, zavalená střídačka a spokojený Fantomas
Plekanec: Slováci mají komplex? Ten jsme měli i my ze Švédů a dali jsme je

Videa:
Vítězný gól proti Švédsku
Vítězný gól Finska padl 9 vteřin před koncem utkání

Ostatní čtvrtfinálové výsledky

Největším překvapením je samozřejmě výsledek souboje v Helsinkách mezi první Kanadou a čtvrtým Slovenskem, kde Slováci vydřeli senzační postup taktéž 3:4. Gratulace :) Pomohla jim v závěru 5 minutová přesilovka, kterou jim dal český sudí ;)
Ani další duely nebyly nudné, kdy čtvrtí Norové chvíli trápili Rusy (2:2, nakonec ale 5:2) a přesvědčivější Američané prohráli v poslední minutě s domácími Finy 3:2. Oba zámořské celky jedou domů a neporažené zůstává jen to Rusko.
Články, videa:
Za úspěch může Vůjtek, shodla se slovenská média (rychlý sestřih zápasu)
-->

Zápasy ČR v základní skupině (Stockholm)

Česká republika - Německo 8:1

Tento zápas jsem viděl chvílemi na internetu a šlo o pohodový zápas, kde si naši proti statickému Německu hezky zastříleli. Němcům nešlo vůbec nic, brankáře nechali na holičkách, těžko se to komentuje :) Podařilo se dát gól v oslabení. V polovině třetí třetiny nechal Hadamczik zachytat i třetího brnkáře, juniora Petra Mrázka, když odvolal Štěpánka. Hráčem zápasu se stal Aleš Hemský.
V téměř souběžném zápase porazili Slováci Francouze těsně 5:4 a také postupují do čtvrtfinále (my z třetího místa, oni ze čtvrtého). Češi si zahrají o medaile se Švédskem, Slováci s Kanadou.

Rusko - Česká republika 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Tohle byl těžký zápas, ale Češi jej zahráli pěkně, i když prohráli. Měli smůlu při zakončování, ruský brankář Barulin byl fakt dobrý, Rusy jsme přitom přestříleli, měli jsme na bránu 30 střel. Malkin byl dobrý, ale docela jej uhlídali. Rusové dali na začátku docela šťastný gól, celý zápas se báli o výsledek a druhý pak jsme dostali v oslabení 5:3, resp. těsně po něm. Budeme-li hrát takto ve čtvrtfinále, naděje žije.

Branky a nahrávky: 1. Pěrežogin (Nikulin), 41. Malkin (Popov). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Kurmann (Švýc.) - Dussureault (Kan.), Morrison (USA). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Třetiny: 1:0, 0:0, 1:0. Diváci: 5341.

Zdroj: IDNES

Česká republika - Itálie 6:0 (0:2, 0:3, 0:1)

Tento zápas jsem bohužel neviděl, takže jen reprint summary z IDNES:
Branky a nahrávky: 6. P. Nedvěd (Krejčí, Nakládal), 13. Novotný (Petružálek), 28. Čáslava (Tenkrát), 32. Hemský (Erat), 33. Čáslava (Petružálek, Koukal), 55. Erat (Krajíček). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Olenin (Rus.) - Semjonov (Est.), Valach (SR). Vyloučení: 6:4. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 2 753. Třetiny: 0:2, 0:3, 0:1.
Zdroj: IDNES
Je vidět, že si to Češi užili a zvýšili si sebevědomí.

Hokejisté jasně porazili Itálii a na MS se přiblížili čtvrtfinále

Česká republika - Lotyšsko 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Veterán v akci Tento zápas jsem si užil v klidu domova. První třetina začala docela dobře, aktivně, to se postupně vytratilo, Lotyši příliš respektu neměli, faulovali jsme, bránili se a že to skončilo bez branek byla i zásluha brankáře Kováře (který jak jsem tipoval se dostal do branky i na tento zápas).
Druhá třetina byla mdlá a nedostatek respektu Lotyši potvrdili ve zmatku před brankou prvním gólem (Berzinš). Naši dotahovali a byl to Michálek v 29. minutě, kdo uklidnil vyrovnáním.
Závěrečná třetina byla konečně jiná. Naši zrychlily, dohrávali souboje (snad i ty potyčky je nabudily), více stříleli, zjednodušili hru a bylo to hned vidět. Lépe se dostávali do třetiny a před bránu. Vítězný gól vstřelil při pěkném úniku "veterán" P. Nedvěd po přihrávce Němce do jízdy. Krásný gól. Tempo naštěstí naši udrželi a třetí gól přidal v další rychlé akci kapitán Plekanec (přihrával Blaťák). I když se Lotyši ještě snažili, už nebyli k ničemu naštěstí puštěni a Fantomas (čas 2:25) v hledišti se mohl konečně podívat na klidný úspěšný závěr zápasu.
Zatím naši působili na MS dost rozpačitě, teď si snad dodali sebevědomí a tak doufám že budou v nastaveném kursu pokračovat, ještě doladí přesilovky, a ono to půjde ;)

Linky:
Češi se probili k výhře 3:1 nad Lotyšskem
Hokejisté se zase trápili, ale obrat s Lotyšskem zařídil veterán Nedvěd
Nakládal a Plekanec způsobili problém. Pak ho odčinili gólovými akcemi

Česká republika - Norsko 4:3 (1:1, 2:2, 3:3; 1:0n)

Zápas s Norskem byl dalším testem reprezentace a to překvapivě kvalitním, což ukázala již první třetina, kde se dostali Norové do vedení díky našemu oslabení pět na tři. Vyrovnat dokázal Aleš Hemský.
V druhé třetině nepadl žádný trest a Norové dokázali skorovat v plném počtu. Vyrovnával Krejčí. Víc se nestalo, brankář Haugen svůj tým několikrát podržel (byl nakonec vyhlášen nejlepším hráčem Norů).
V třetí třetině se povedlo získat díky přeskupení pětek a zrychlení vynecháním čtvrté formace vedení díky Frolíkovi. Bohužel Norové dokázali vyrovnat. Přestože se hra našich zlepšila a zrychlila, třetina skončí vyrovnaně. V prodloužení jsme aktivnější, ale nic se nestane. Po pěti minutách dojde tedy na nájezdy. Hned první nájezd dal Aleš Hemský, pak už se netrefil nikdo, ani Nedvěd či Krejčí. Díky tomu ČR vyhrála a získává 2 body (za výhru v řádném čase jsou ale body tři). Na začátku zápasu by tomu nikdo nevěřil, ale teď jsme byli rádi za tento výsledek. Neskutečné, jak se Norové zvedli. Nebo Češi propadli? Bohužel opět lze říci, že týmy se obecně vyrovnávají. O tom se večer přesvědčili i Švédové, kteří se po jasném 6:1 ve druhé třetině trápili s Dány na konečných 6:4. A našli by se i další příklady. Jediným pozitivem naší hry tak byla si mladý brankář Kovář, kterého trenér hádám postaví i do dalších bojů.

Švédsko - Česká republika 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Pravidelně nás na začátku třetin vždy Švédové vycvičili a ukázali, jak se to má hrát. Skóre korigoval jen Petružálek a to v okamžiku, kdy mu jinak bezchybný brankář Fasth na gól vlastně přihrál. Poslední gól dávali Švédi do prázdné branky při power-play.

Česká republika - Dánsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Mistrovství začíná v pátek 4.5.2012 poněkud neštastně ještě v pracovní době ;) takže sleduju jen částečně a připravuji tyto stránky. Za ČR skóroval na konci třetin Hemský a Tenkrát.

Nahoru 


Zajímavosti z MS

 • Hymna hokejového MS je od finských Nightwish, konkrétně se jedná o skladbu The Last Ride Of The Day z posledního alba Imaginaerum (Light Show - doufám, že to byla jen zkouška, prázdné ochozu jsou strašné!). Dobré spojení mých koníčků ;)
 • Postup Slovenska přes Kanadu i Čechy do finále!
 • Neporažené Rusko.
 • Propad Němců v závěrečných zápasech s Norskem (4:12) a ČR (1:8).
 • Překvapivě schopná Francie (porazila Švýcarsko, Kazachstán a Bělorusko), která bojovala i o čtvrtfinále se Slovenskem (4:5).
 • Malá návštěvnost zápasů MS (článek na IDNES).
 • Videokuriozity

  Skupiny H a S

  Helsinky: USA, Slovensko, Bělorusko, Švýcarsko, Finsko, Kanada, Kazachstán, Francie
  Stockholm: Německo, Švédsko, Lotyšsko, Norsko, Rusko, ČR, Dánsko, Itálie

  Soupiska ČR

  Soupiska na IDNES
  1 Jakub Kovář brankář 19.07.1988 184 86 levé
  31 Petr Mrázek brankář 14.02.1992 168 50 levé
  33 Jakub Štěpánek brankář 20.06.1986 187 81 levé
  44 Miroslav Blaťák obránce 25.05.1982 184 84 levé
  36 Petr Čáslava obránce 03.09.1979 193 99 levé
  25 Lukáš Krajíček obránce 11.03.1983 185 85 levé
  30 Jakub Krejčík obránce 25.06.1991 187 87 levé
  80 Zdeněk Kutlák obránce 13.02.1980 191 100 levé
  5 Tomáš Mojžíš obránce 02.05.1982 184 87 pravé
  87 Jakub Nakládal obránce 30.12.1987 186 86 levé
  6 Ondřej Němec obránce 18.04.1984 181 92 pravé
  18 Michael Frolík útočník 17.02.1988 185 84 levé
  83 Aleš Hemský útočník 13.08.1983 183 87 pravé
  22 Lukáš Kašpar útočník 23.09.1985 189 92 levé
  42 Petr Koukal útočník 16.08.1982 177 85 levé
  43 Jan Kovář útočník 20.03.1990 180 85 levé
  46 David Krejčí útočník 28.04.1986 183 85 pravé
  9 Milan Michálek útočník 07.12.1984 188 93 levé
  93 Petr Nedvěd útočník 09.12.1971 186 88 levé
  12 Jiří Novotný útočník 12.08.1983 191 94 pravé
  88 Jakub Petružálek útočník 24.04.1985 175 74 pravé
  14 Tomáš Plekanec útočník 31.10.1982 178 86 levé
  73 Petr Průcha útočník 14.09.1982 183 79 pravé
  62 Petr Tenkrát útočník 30.05.1977 182 94 pravé
  17 Tomáš Vincour útočník 19.11.1990 189 92 pravé
  24 Michal Vondrka útočník 17.05.1982 184 84 levé

  Nahoru 


  Nejlepší zpravodajství a online zápasy České televize
  Mezinárodní WWW šampionátu
  Portál IDNES
  Portál hokej.cz
  Jeden z českých portálů
  IIHF žebříček (Wiki), IIHF

  Češi v akci

  Česko - Dánsko 4. května od 16:15
  Švédsko - Česko 5. května od 20:15
  Česko - Norsko 7. května od 16:15
  Česko - Lotyšsko 10. května od 20:15
  Itálie - Česko 11. května od 16:15
  Rusko - Česko 13. května od 16:15
  Česko - Německo 15. května od 16:15
  Zdroj: IDNES