Harryho Homepage
Follow HarryhoInfo on Twitter Vaše SVJ Online - Spoluvlastnici.cz

ZEMAN NEBYL A NENÍ MÝM PREZIDENTEM !

A bohužel takhle dlouho ještě nebude..

Technická poznámka: pokud se vám zdá, že jsou stránky stále stejné, zkuste v Firefoxu pravým tlačítkem v hlavní části obrazovky kliknout a vybrat "Tento rám" a "Znovu načíst rám". V IE stačí pravé tlačítko a Aktualizovat. Nebo párkrát prašťte do F5 ;-)


Trvale: Skutečný dárek | Soutěž

22. 11. 2018 - Jak vybrat stavební spoření

Jak_na Konec roku je oblíbenou dobou, která aktivuje stavební spořitelny v boji o klienta, jelikož lze ještě stihnout státní podporu za končící rok. Přečtěte si, jak se rozhodovat mezi stavebními spořitelnami a jak (ne)skočit na jejich výhodné promoakce, protože parametrů výběru té správné je více.

22. 11. 2018 - Hokejová výzva

Byl jsem požádán, jestli někdo nemá domácí nahrávky zápasů české hokejové reprezentace z MS 1996, MS 1999, MS 2000 a MS 2001. Pokud tedy někdo máte, dejte vědět na e-mail "D.skopik@seznam.cz". Děkujeme.

31. 10. 2018 - Jak na rozbité ikony na liště

Ikony ve Windows. Udržet je v pořádku může být nadlidský úkol, chyby se vyskytují odjakživa. Nový návod pro opravu ikon na liště Windows si můžete přečíst tady.

24. 10. 2018 - Stěhování a změna dokladů

Když měníte trvalé bydliště, znamená to výměnu občanského průkazu (případně dalších průkazů) a pak s tím spojené nahlašování na řadě míst.
Na webu lze nalézt různé seznamy toho, co musíte udělat, např. zde na finance.cz nebo na euro.cz.
Chci jen upozornit na to, že ne vždy mají pravdu, protože se zas tak často neaktualizují. Konkrétně od 1.7.2018 není nutné měnit (platný) řidičský průkaz, protože novela kromě jiného, co se mediálně diskutovalo (nepotřebujete fotografii, protože si vás tam vyfotí a můžete o něj žádat kdekoliv ve městě či obci s rozšířenou působností), vypouští město bydliště z povinných údajů. Takže v klidu vyčkejte na konec platnosti řidičského průkazu a neřešte to.
Další postřeh - úředníci občas bohužel nemají pravdu, např. mi bylo tvrzeno, že nemusím na registr vozidel. To není pravda, při změně bydliště musíte jít přeregistrovat auto, na počkání dojde k zápisu na velký TP a výměně malého TP. Výhodou je (ale to je myslím už déle), že nemusíte měnit značku (SPZ).

28. 6. 2018 - Test antivirových balíků

Security Po více než roce Chip přinesl test antivirů, tak se podívejte.

22. 5. 2018 - Test obřích disků

Po roce se Chip podíval na velké disky, kde se horní hranice zvýšila na 12 TB (na dohled je 14TB Toshiba). Viz má stránka testů.

4.3.2018 - Dva odkazy

První odkaz vede na přednášku Daniela Stacha na FF UK - Jak myslí velikáni. Daniel je mladý a nesmírně schopný moderátor pořadu České televize HydePark Civilizace, který získal během pár let velké renomé a to i na mezinárodní úrovni. Pořadem prošlo několik nositelů Nobelových cen, Dalajlama, astronaut a celá řada vědců mezinárodních i českých. Pořad má již přes 200 dílů. Přednáška je o zákulisí natáčení a především postřehů o samotných hostech. Daniel je nejen skvělý vypravěč, pracovitý člověk, ale i slušný, pozitivní, sympatický a na svůj věk překvapivě moudrý. Proto záznam z přednášky doporučuji, ta hodina není promarněný čas, naopak může být velmi inspirativní.

Druhý odkaz není tak pozitivní, spíše politický, ale nelze jinak. Politická situace v ČR je pro naši mladou demokracii zoufalá. Prezidentem je alkoholik, který chce likvidovat novináře. Vláda v demisi dělá personální čistky a počíná si jak voják na dobitém území. Kabinet opírá o extremisty - z jedné strany levicové a z druhé pravicové. Sám je populistický až na půdu. Vládu jedné sekty vede Andrej Babiš - bezskrupulozní oligarcha, obviněný zloděj, lhář a měnič názorů jak se to hodí, a agent STB. Proto prosím o chvilku pro rezignaci.

Březen 2018

18.2.2018 - Český hokej na ZOH 2018

CZ Přesně po 7 měsících od posledního záznamu na této stránce (na jiných se něco málo změnilo) přidávám stránku k ZOH 2018 v Pchjongčchangu pro lední hokej. Po přímém postupu do čtvrfinále je to příjemná "pozvinnost". Pokud tady ještě zbyl nějaký čtenář, tak nechť se podívá na speciální stránku.
Ostatní sporty moc nesleduji, ale českým sportovcům držím palce a jsem rád za jejich úspěchy!

18.2.2018 - Prezidentské volby 2018

Wiki: Volba prezidenta České republiky proběhla v lednu 2018. Z prvního kola voleb, které se uskutečnilo 12. a 13. ledna, postoupili z devíti kandidátů do druhého kola dosavadní prezident Miloš Zeman a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Ve druhém kole 26. a 27. ledna pak o 2,73 procentního bodu, tj. o 152 184 hlasů, zvítězil Miloš Zeman. Své druhé funkční období zahájí 8. března 2018 složením prezidentského slibu. Volební účast v prvním kole byla 61,92 %, ve druhém pak 66,6 %.

Všimli jste si té volební účasti? Ďábelský výsměch. Pěkné zobrazení výsledků a statistik najdete třeba na tomto pěkně udělaném webu irozhlas.cz. Ostatně datoví novináři Českého rozhlasu jsou podle mě fakt dobří.

Můj dojem? Jak jsem napsal na Twitter: "Pocity po volbách? Něco jako když se díváte na klasickou vánoční pohádku, ale na konci místo svatby princezně uříznou hlavu motorovou pilou..."
Co k tomu dodat? O Zemanovi toho bylo napsáno dost, ale je to úplně jedno, protože fakta v této postfaktické a populistické době nejsou bohužel důležitá. Důležité jsou emoce (hlavně strach, závist, sympatie a antipatie) a přímá volba ukazuje, že rozhodují "měkká", přízemní kritéria a to je smutné.
Co si mám myslet o jeho voličích?? Může to znít arogantně, ale je to můj zcela osobní názor, který mohu nastěstí (zatím) svobodně vyjádřit. Bohužel jsou pro mě zklamáním a podle mě (i z výše uvedených důvodů) je lze popsat některým z těchto přídavných jmen: neinformovaní a/nebo přízemní a/nebo hloupí a/nebo pomatení a/nebo zapomětliví a/nebo negativističtí a/nebo prostě zlí. Pokud bych chtěl zahrnout opravdu všechny, máme tu ještě speciální kategorií jeho příbuzných nebo ekonomicky spřízněných a z jeho pozice tyjících lidí (prostě ruka ruku myje) jako je Babiš, Klaus, Mynář, Nejedlý, Ovčáček, Tvrdík, Okamura a řada dalších, co nejsou tolik vidět.
Po parlamentních volbách je volba Zemana další facka do tváře demokraticky a pozitivně smýšlejících lidí, kteří by chtěli prezidenta slušného, pravdomluvného, pozitivního, spojujícího a uznávajícího ústavu. Snad se situace zlepší, protože rok, kdy máme oslavit 100. výročí vzniku ČS republiky, nezačal vůbec dobře. CZ CZ CZ

Únor 2018

Červenec

18.7.2017 - Test SSD disků

V letním CHIPu se opět zabývají moderními nemechanickými disky. Testu i teorii (např. rozdílu mezi SATA a M.2/NVMe) věnují 6 stran. Vítěze testů si přečtěte na mé stránce.

16.5.2017 - Mistrovství v hokeji

I letos jsem vytvořil speciální stránku k letošnímu mistrovství, ale je to spíš jen evidenční záležitost pro mě. Pokud bych měl fanouškům něco doporučit, tak je to určitě http://mshokej.wbs.cz/. Užijte si hokejový svátek, snad bude konečně nějaký důvod k oslavě, protože těch 4.-7. míst bylo dost :)

Květen

29.4.2017 - Recenze IP kamery TP-LINK NC450

TP-LINK NC450 Pokud sháníte domácí IP kameru s dobrým vybavením, s možností vidět obraz kdykoliv a kdekoliv na webu nebo na mobilu a to vše za dobrou cenu, tak jste ji možná našli. Přečtěte si více.

12.4.2017 - Testy HDD

Přestože bylo kvartál na této stránce ticho, občas se nějaké stránky "uvnitř" změní. Týká se to zejména bezpečnosti nebo testů HDD, na které chci dnes upozornit.
No a jinak požehnané svátky Velikonoční!

Duben

27.12.2016 - 700. výročí Karla IV a Wenzelschloss

Letos jsme slavili především 700 let od narození "otce vlasti" Karla IV. Akce stále ještě probíhají, další tematický web je třeba otecvlasti.eu. Osobně jsem letos navštívil řadu míst s výročním spojených jako jsou Karlovy Vary, Karlův most a Karlovo náměstí;) ale hlavně Norimberk a Wenzelschloss.
U Václavova Hrádku bych se krátce zastavil, protože se o něm moc neví, přestože jej nedaleko za českými hranicemi, u Norimberku, založil Karel IV a pojmenoval jej podle českého světce - svatého Václava. Dokonce se zde narodil jeho následník, český král Václav IV. Hrad disponuje unikátně zachovalým erbnovním sálem, který je jedinečný tím, že drtivá většina z více než 100 erbů patří českým pánům/městům, jen pár je polských či německých!
Pokud budete hrádek hledat, najdete jej ve městě "Lauf an der Pegnitz" poblíž Norimberku (z Norimberka se tam dostanete pohodlně i zastávkovým vlakem), proto se mu někdy říká jen "Lauf", jindy Wenzelschloss ale i Kaiserburg. Město samotné za návštěvu stojí, má krásně zachovalý středověký ráz centra, spolu s radnicí, ale i další památky (viz zde). GPS souřadnice hradu jsou N 49°30.59578', E 11°16.92772'. Vřele doporučuji k návštěvě! Nemusí však být jednoduché najít praktické informace, vězte tedy, že prohlídky erbovního sálu (kromě ještě jedné místnosti, kde byla kaple, se vlastně nic nedochovalo) stojí 4 euro, jsou jen v němčině a jen jednou denně ve 14h, tak ať ji nepropásněte (informace k září 2016). Pokud by chtěl někdo další informace nebo fotky, kterých mám mraky, ale jsem líný je zpracovat, nechť se ozve. Mám i publikaci s vyobrazením všech přítomných erbů.

Zajímavé odkazy:
- Lauf an der Pegnitz (česky)
- The Castle in Lauf – The Wenzelschloss (anglicky)
- Císařský hrad v Laufu, tj. Laufer Kaiserburg (německy), ale pěkné obrázky a poučný text
- Erbovní sál - Wappensaal (německy)
- Malá výstava k výročí Karla IV (německy)
- Lauf an der Pegnitz na wiki
- Video z Laufu

27.12.2016 - Končí rok plný výročí

Kromě Karla IV tu byla další jubilea:
Václav Havel - nedožitých 80 let od narození; viz havel80.cz
František Josef I - 100 let od úmrtí (wiki)
William Shakespeare - 400 let od úmrtí (wiki)
Miguel de Cervantes y Saavedra - 400 let od úmrtí (jediný den před Shakespearem; wiki)

Žijící jubilanti:
Richard Pachman (50 let) - skvělý český "renesanční" umělec, autor oratoria "Jan Hus"; domácí stránka, fan stránka s videi.
Zdeněk Svěrák (80 let) - speciál IDNES
Alžběta II. (90 let) - vládnoucí královna šestnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth realm (wiki)
Mel Gibson (60 let)
Joe Satriani (60 let)

Ostatní:
90 let je letos také medvídkovi Pú.
A pak třeba 30 let od jaderné katastrofy v Černobylu. Pokud by jich bylo málo.

27.12.2016 - Letošní album a koncert Tarji Turunen

Tarja vydala v srpnu skvělé album The Shadow Self a v prosinci jej představila v České republice hned na dvou koncertech - v Praze a Zlíně. Druhého koncertu jsem se účastnil a vy si o tom můžete přečíst a hlavně nasát atmosféru díky sadě videí, které mapují skoro celý koncert.

2.12.2016 - Drobnosti a Jean-Michel Jarre

Jak_na Vyšla kulatá nová verze skvělého Total Commanderu, tj. v9.0. Změn je fakt hodně. Jsem zvědavý, co bude nejužitečnější, zda nové externí hledání Everything nebo práce se soubory, ZIPy apod. Jako první si samozřejmě všimnete nových (volitelně) ikon.
Pokud někdo ještě grabuje CD, vyšla nová verze "starého dobrého" CDEx a to 1.81. Akorát nevím, zda je pořád "dobrý", protože na originálním webu mi nejde stáhnout, tak jsem zkusil FileHippo a výsledkem je soubor, který dle VirusTotal obsahuje adware OpenCandy! Jedná se o zvláštní druh podpory výrobce programu a dělá to kdekdo. Asi to není zas tak agresivní software, ale problém je v tom, že se to instaluje bez vědomí uživatele! Takže rozhodnutí je na každém z vás. Podobný problém má třeba aplikace MediaInfo Lite pro zjišťování parametrů videosouboru.

HDD Co se týká aktualizací na mém webu, upozorňuji na testy HDD, antiviry, jak na obnovu souborů (undelete).

Ještě se krátce vrátím k 8.11., kde navštívil Prahu mág elektronické hudby Jean-Michel Jarre. Protože jsem na něm nikdy nebyl, obětoval jsem několik tisícikorun a zašel se podívat na prezentaci alba Electronica 2. Poloprázdná aréna byla zklamáním (částečně to zakryli postavením jeviště "do půlky arény"), ale hudba byla slušná a videodoprovod skvělý. Samozřejmě nejefektnější je laserová show a světelná harfa, která mu ale od půli skladby padala :( Hned na začátku ale řadu lidí, včetně mě, vytočil 40 minutovým zpožděním, nehledě na předskokana Marca Greniera, který krásně nudil. Více viz odkazy níže.

Music server - Jean Michel Jarre předvedl poloprázdné O2 areně velkolepou show - fotogalerie
Jean-Michel Jarre předváděl v Praze vizuální kouzla. V O2 areně představil projekt Electronica- fotogalerie více zdálky, ale zase tu jsou hlavně lasery
Jarre v O2 areně oslavoval elektroniku, bohužel jen na půl plynu - popis
RECENZE: Vesmírná diskotéka praotce elektroniky

Prosinec

17.11.2016 - Den boje za svobodu a demokracii

Tradiční procházku Prahou ve státní svátek (pro mě osobně bližší, než je 28.10.) jsme začali na Národní třídě, kde byla včera pamětní deska k 17.11. vymístěna z podloubí na zeď domu, a zapálili zde první dvě svíčky. Nově jsme se zašli podívat na piazettu Národního divadla, která se čerstvě zove náměstím Václava Havla. Tam jsme nechali další svíčku. Vrátili jsme se Národní třidou, kterou dnes plnil program iniciativy "Díky, že můžem" a slyšeli jsme z balkónu slušnou reprodukci Modlitby pro Martu). Prošli jsme kolem zastrčeného kostela Panny Marie Sněžné, který založil Karel IV a má dodnes nejvyšší klenbu ze všech pražských kostelů, a došli na Václavák. Tam od 16h běží "Koncert pro budoucnost", součást Festivalu svobody. Díky všem organizátorům a sponzorům za příležitost svátek 17. listopadu oslavit důstojně! Pod sochou sv. Václava jsme zapálili čtvrtou a poslední dnešní svíčku. Celou procházku jsem zachytil neumělou rukou do fotografií.

Kdo jste se nemohl zúčastnit, doporučuji tři kvalitní informační zdroje - Zprávy Seznamu, DVTV.cz a ČT, které celý den svátek mapovaly. Faktem je, že nejrychlejší pro mě byly zprávy na Twitteru.

9.11.2016 - Státní zájem a Čína

Listopad

21.10.2016 - Václav Havel - 80

Václav Havel by se 5. října 2016 dožil 80 let. K této příležitosti se konala a koná celá řada akcí.
Podívejte se třeba na www.havel80.cz nebo www.vh80.org. Škoda, že bylo špatné počasí a na Václavském náměstí nebylo tolik lidí, co by si zasluhoval. Kolik morálních autorit nám tady zbylo? Většina politiků je spíše opakem toho, co by měla morální autorita představovat. Hradní buran a škodič na jedné straně, předseda vlády, sněmovny a senátu s ohnutými zády na straně druhé. Dále tu máme různé zástupce vlivných skupin a ekonomické oligarchy. Možná dobře, že se toho Havel nedožil, trpěl by.
vh80.org spíše žije tady na Facebooku. Reportáž ze dne výročí. Čeká nás též výročí úmrtí. Něco se chystá zde na denvaclavahavla.cz/. Tvoří se fotokniha o Havlovi a jedna (Hele, Havel!) byla již úspěšne pomocí crowdfundingu vytvořena. A na závěr odkaz nejlepší - Knihovna Václava Havla.

Říjen

11.7.2016 - Srdce Václava Havla

Magazín Lidových novin, Pátek, obsahuje kromě porce lehčího i těžšího čtení zamyšlení zajímavých lidí. Čím dál více se mi líbí sloupkaři, kteří se ve svých příspěvcích střídají. Dnes mě zaujala režisérka Olga Sommerová a tak její sloupek předávám v originálním znění:
Srdce pro vaclava Havla

Další zdroje: http://www.srdceprovaclavahavla.cz/ i na FB

Červenec

31.5.2016 - Zaklínač 3: Druhý a poslední datadisk je venku!

Geralt Níže (19.5.) si můžete přečíst, kde hru koupit a ode dneška si ji i odnést. Některé herní magazíny už mají dohráno a tak si můžete přečíst dokonce první recenze.

Co hra v podobě datadisku nabízí?
- více než 90 nových questů
- více než 40 nových bodů zájmu (otazníky na mapě)
- více než 30 hodin nových dobrodružství
- 14000 řádků dialogů (Srdce z kamene mají 6000 řádků)
- 100 jednotlivých částí zbrojí včetně nových úrovní zaklínačských sad
- více než 2 hodiny nové hudby
- více než 30 nových zbraní a 20 nových monster
- maximální úroveň v New Game+ navýšena na úroveň 100

Soundtrack k datadisku (polsky, anglicky)
O víně a krvi (recenze na Eurogamer, Zing)
Užijte si to, herní příběh o Zaklínači Geraltovi se tímto navždy (nebo nadlouho) uzavírá.
Poznámka: Pokud je vám text povědomý, jedná se o variaci článku, který jsem napsal pro sapkowski.cz.

25.5.2016 - Interpelace jsou k ničemu

CZ Přináším demonstraci faktu, jak jsou účinné poslanecké interpelace na vládní činitele. Jedna z nich mě zaujala, jelikož s ní souhlasím, je to "Písemná interpelace M. Němcové na B. Sobotku ve věci návštěvy prezidenta ČLR a jeho delegace v ČR". Text interpelace.
Odpověď psal asi nějaký úředník Úřadu vlády či poradce, ale odpovídá profilu premiéra Sobotky - je nekonkrétní, obecná, vyhýbavá a zbabělá. Všechno je v pohodě, zemi řídíme dobře a prezident je pašák, páč se ho bojim, aby proti mně nešel a já chci ještě chvíli v klidu vládnout.

25.5.2016 - Pegasus Mail opraven

Pegasus Mail Konečně opravili nedávno zanesenou chybu, která rozbila frontu pro odesílání pošty. Zkuste verzi 4.72 z dubna 2016.

22.5.2016 - Kniha: Zaklínač a jeho svět

Zaklínač a jeho svět S (klasickým) odstupem připojuji svou recenzi této skvělé (a aktuálně vyprodané) knihy.

22.5.2016 - Hokej: Konečné pořadí na MS

Ledni_hokej 1. Kanada, 2. Finsko, 3. Rusko, 4. USA
Podrobnosti tady.

19.5.2016 - Witcher3 a druhý datadisk se blíží!

Geralt Řítí se k nám druhý a poslední velký placený datadisk k zaklínači, který vyšel PŘESNĚ před rokem. Hra posbírala tuny ocenění a teď se všichni těší na poslední dobrodružství, které má zabrat ovšem celých 30 hodin hry (prý rozsah Zaklínače 2?). Co vše vás čeká v "O víně a krvi" se můžete počíst ve speciálu třeba tady na Zing.cz. Dojmy z hraní na Eurogameru.
A tady jsou místa, kde si můžete (narozdíl od předchozího expansion packu, který byl IMHO jen digitálně) datadisk koupit jako KRABICI (prý limitovaná edice):
W3-datadisk2 Mironet - PC Zaklínač 3: O víně a krvi LIMITOVANÁ EDICE (790 Kč)
XZONE - Zaklínač 3: Divoký hon - O víně a krvi - předobjednávka (799 Kč)
Gameexpress.cz - Zaklínač 3: Divoký hon - O Víně a Krvi - předobjednávka
JRC - Zaklínač 3: Divoký Hon - O víně a krvi Limitovaná Edice (799 Kč)
CZC.cz - Zaklínač 3: Divoký hon - O víně a krvi (PC) (799 Kč)
ALZA - Zaklínač 3: Divoký hon - O víně a krvi (799 Kč)

Za povšimnutí stojí cenové akce na muve.cz, tedy pokud si vystačíte s digitální distribucí.

19.5.2016 - Hokej: Češi jedou domů

Ledni_hokej Klíčový zápas nedopadl dle představ nikoho z nás. Prohráli na nájezdy z USA, kdy jediný český gól dal Zohorna z trestného střílení a pak už nikdo. Takhle se vyhrát nedá. Štěstí nám nakonec nepřálo. Podrobnosti k zápasu tady.

17.5.2016 - Hokej: Co čtvrtfinále z prvního místa!

Ledni_hokej Závěrečný zápas ve skupině Češi zvládli (závěrečná třetina byla divočina) 5:4. Vítězství ve skupině s 18 body znamená, že se tým nemusí na čtvrteční čtvrtfinále stěhovat do Petrohradu (Rusové jako domácí se nestěhují, i kdyby byli ve skupině třetí). Přijedou tak za námi Američané, třebaže je Slováci v překvapivě dobrém výkonu porazili 3:2. Aby postoupili oni, potřebovali vyhrát v základní hrací době, a ne až v prodloužení. Hodně štěstí do čtvrtfinále! Podrobnosti k zápasu tady.

15.5.2016 - Hokej: První prohra!

Komentáře můžete najít na mé hokejové stránce.

14.5.2016 - Právě dnes: 700 let od narození Karla IV!

Na tomto místě budou odkazy na zajímavé informační zdroje k tomuto unikátnímu výročí.
www.karel700let.cz - seznam akcí, ale bez funikčního prolinku dál na podrobnosti

12.5.2016 - Hokej: 4 zápasy, 4 výhry, jen tak dál!

Komentáře můžete najít na mé hokejové stránce.

6.5.2016 - Začíná MS v ledním hokeji!

Úvod se překvapivě vydařil, ČR - Rusko 3:0! A takhle vypadal po zápase Putin s Medvěděvem:

5.1.2016 - Aktualizace bezpečnostní stránky

Přeji všem čtenářům úspěšný a bezpečný rok 2016! V tomto duchu jsem zahájil aktualizací své bezpečnostní stránky, kde najdete nový test online antivirů, antispyware programů, bootovacích CD s antiviry a zárodek stránky o (ne)bezpečnosti Windows 10. Užijte si to!

2016

8.12.2015 - Nightwish zazářili v pražských Holešovicích!

Navštívil jsem s kamarády tento koncert, což bylo dobrou záminkou nejen o něm něco málo napsat, přečíst od jiných, ale i oprášit moje příslušné stránky, na které vás tímto zvu :)

27.7.2015 (poslední editace 19.8.2015) - Oslavy 600. výročí úmrtí Jana Husa

Šalounův pomník Jana Husa Hus 600
Výročí smrti je příležitost vzpomenout si a zamyslet se nad daným člověkem. Jan Hus je pevnou součástí české historie a začíná mít v české společnosti status, který si zaslouží. Tj. není to již idealizovaný hrdina a revolucionář jako za Zdeňka Nejedlého a zároveň lidé začínají konečně odlišovat Husa od husitů.
Letošní výročí bylo oslaveno výrazně, v médiích zaujal zejména seriál, dokumenty, ale třeba i přímý přenos slavnostní mše. Slavnosti však trvají po zbytek roku. Husovu pouť už asi nestihnete, ale připomenu, co nás ještě letos čeká a co by vám, mí drazí čtenáři, nemělo ujít.
Dedikovaným portálem byl janhus600.cz, ale zdá se, že ten už nyní novinky neukazuje. Zajímalo by mě, kolik ta sranda stát stála. Lepším, texty nabitým portálem je hus2015.cz! Akce hledejte v pravém sloupci. V širším kontextu by vás mohla zaujmout aktivita husitská města.

Významnou roli hrála v oslavách Česká televize. Stále si můžete pustit speciální vysílání k oslavám z 6.7.2015, včetně bohoslužby, zpráv či Hyde Parku.
Dále určitě připomenu nový výpravný třídílný TV film České televize Jan Hus (2015; CSFD; můj názor) s Matějem Hádkem v hlavní roli, který stojí za zhlédnutí, i když je trochu delší, než by měl asi být.
Chcete-li více faktů a méně fikce a uměleckého nadhledu, podívejte se na nový seriál Druhý život Mistra Jana Husa (2015; CSFD). Neviděl jsem jej zatím celý, jelikož jde o 6x 45 minut, což je poněkud vysilující. Když si odmyslíte polotrapnou novinářku, je to nabité fakty i zajímavostmi, zejména první díl s Petrem Čornejem. V druhém navštívíte Kostnici, to také stojí za to.
Pokud máte méně času a trpělivosti, zkuste spíše dokument Mistr a kazatel (2015; CSFD, můj názor), taktéž z dílny ČT, ale jen 50 minut, přičemž se dozvíte to podstatné. Pokud vás téma zajímá, ale nemusíte vidět úplně všechno, asi nejlepší volba.

I Český rozhlas se připojil k oslavám, zahlédl jsem například Putování časem za mistrem Janem Husem, osmiminutové hrané scénky s Jiřím Lábusem.

Největší zážitek ale pro mě bylo oratorium Jan Hus od Richarda Pachmana (Facebook), resp. komorní verze u Husova kamene v Petrovicích. Krásné počasí, výborný zvuk, skvělí lidé a Husův příběh s RP a D. Hořínkovou v hlavní roli, který se prochází decimetry od vás. Muzikál Jan Hus patří mezi moje top 3 "muzikály" a doporučuji všem. Na stránkách RP je uvedeno, kde ještě máte letos muzikál slyšet a vidět. Také si lze koupit záznam na DVD. RP má i povedený fansite plný informací. Například jsem díky tomu našel rozhovor s RP z června na iradiu. Má také svůj pořad na Dvojce.
Co se týče muzikálu, podívejte se třeba na sestřih z Prachatic nebo nejaktuálněji ze Staroměstského náměstí (6.7.2015) a další zde, pokud ještě nestačilo :)
Richard Pachman Matěj Hádek
Chcete ještě víc?
- Zajděte si na Staroměstské náměstí v Praze, kde je nejslavnější a největší Husův pomník v ČR, jehož dlouhá rekonstrukce byla dokončena letos v červnu.
- Navštivte Betlémskou kapli, kde Hus kázal. Článek o kapli z oslav 6.7.
- Můžete vyrazit i do pravděpodobného Husova rodiště - Husince, kde je přístupný nově opravený rodný domek Jana Husa.
- Hus patří samozřejmě i do Tábora, kde Husitské muzeum disponuje stálou výstavou o husitství a aktuální výstavou.
- Nebo vyražte ještě dál - do Kostnice.
- Najděte si kešky související s Janem Husem.

2.7.2015 - Tisk: Čím byl zajímavý červnový Chip?

Tolik zajímavých témat, že udělám tomuto IT časopisu reklamu zdarma:
- Bezpečnost: Hack SIM karet
- Internetová reklama: Kolik stojí vaše kliknutí? Na čem si mastí kapsu Google? PrivacyFix
- Windows 10 preview (Androidí aplikace pro Wokna?)
- Nákupy na internetu: Jak vrátit digitální obsah? - Slibný Raspberry Pi2 aneb počítač za pouhý litr (a poběží tam W10)
- MS Office 2016 preview aneb nic, za co bych mohl Microsoft pochválit :(
- 6 levných notebooků v ministestu
- HW na cesty: powerbanky, cestovní wi-fi routery a přenosné 3G/4G modemy v přehledu
- Nové miniaturní SSD disky s rozhraním M.2 v minitestu
- Testy kecálků/komunikátorů (konečně s ohledem i na bezpečnost - je váš WhatsApp bezpečný?)
- Platby na internetu (trendy; nejen PayPal; mikrotransakce)
- Bezpečnostní internetové nástroje
- Testy: SW pro rozpoznávání hlasu (zajímavá disciplína)
- Ochrana informací: Šifrování souborů, webu, pošty. Pořád je to ale drbání se levou rukou za pravým uchem :(
- NVM Express - nové rozhraní pro SSD disky
- Aplikace pro domácí sítě
- hromada tipů a triků apod.

Červenec 2015

11.6.2015 - Vivaldianno 2015 a jeho město zrcadel se rozjelo

Vivaldianno "Koncert nové generace" jsem si nenechal v O2 Aréně tentokráte ujít. Zážitek předčil má očekávání. Skvělý Vivaldi podán v modernějším duchu, kde vedle elektrické kytary neztrácí shlavní roli housle a violoncello. K tomu skvělá videoprojekce a světla. Neviděl jsem NIKDY větší soulad hudby a obrazu. Nedá se to srovnat s koncerty, které jsem viděl, Křižíkovou fontánou, ničím. Pestrost programu vedle hudby a animací podtrhuje trocha tance a špetka poezie. Umělecký zážitek je podpořen vyprávěním příběhu ze života Vivaldiho, především na pozadí krásných Benátek - v tomto pojetí, města zrcadel (gondoly a masky uvidíte však také). Standing ovation vyjadřuje i mé hodnocení 5z5.
Jako správný hnidopich bych zmínil, že nesedí starý hlas uklízečky s mladou vizáží za maskou, že projekce umělců na pozadí neodpovídala skutečnosti (předtočené), což by šlo vyřešit živou kamerou, ale asi to nechtěli. No, to je ale asi tak všechno. Mrkněte na aktuální fotky (dole je odkaz na FB) a hlavně vyražte, nebudete zklamáni, kulturní zážitek roku!

Autory jsou Jaroslav Svěcený a Michal Dvořák. Projekt vznikl v roce 2004, ale současná podoba je již zcela jiná. Nešlo jen o Vivaldiho, ale o dalších 5 autorů.
Včerejší koncert natáčela ČT, takže třeba někdy bude k dispozici i těm, co nestihnou letošní šňůru.
Frekvence 1: "Moderně pojatým hudebním dílem barokního skladatele Antonia Vivaldiho provází příběh o jeho životě namluvený známými českými herci a úchvatné animace cenami ověnčeného umělce Kousuke Sugimoto. A hvězdní jsou i hudební hosté - čínský houslista Li Čchuan Jün a americká cellistka Tina Guo. Po boku svého otce hraje i talentovaná houslistka Julie Svěcená."

VIVALDIANNO 2015 from Jakub Švejda on Vimeo.

Odkazy:
Rozhovor s J. Svěceným v Nočním proudu Radiožurnálu (24.5.2015) - hodina plná informací i hudby, která stojí za to - ta moderátorka je slabší, ale JS je dobrej
Fotogalerie: Takhle vypadalo pražské Vivaldianno! - fotky z 10.6.2015 v Praze
Vivaldianno na Facebooku - ještě lepší fotky z koncertů a pěkná živá videoukázka
Oficiální stránky VIVALDIANNO - informace i videa
Tina Guo & Vivalidanno 2015 - vizitka

Červen 2015

15.5.2015 - Čeští hokejisté v semifinále!

CZ Jarda Úžasný hokejový zážitek v aréně (viz čtvrtfinále) můžete suplovat ve fan zonách. Kdy, když ne teď? Kde, když ne v Praze? Fanoušci asi naposledny uvidí v národním dresu Jardu Jágra, tak si to vychutnejte!
Přibude nová fanzóna na Staromáku - bude podle pořadatelů v provozu hodinu před přenosem hokejového zápasu, tj. v sobotu od 14 hodin a v neděli od 15 hodin. Zóny, které jsou v provozu během celého mistrovství, tedy dolní část Václavského náměstí, střecha galerie Harfa v Praze, ale také areál Dolní oblasti Vítkovic, v provozu zůstávají. Stejně tak oficiální fanzóna mistrovství světa bezprostředně u O2 areny. Takže je kde fandit!

Čerstvou novinkou je přílet Plekance, který nastoupí rovnou do semifinále, bez tréninku. Snad to pomůže, i když lepší by byl kvalitní bek.
ČT: "O medaile budou letos na šampionátu v Praze bojovat stejné týmy jako před 30 lety, kdy u toho byl jako hráč i Růžička a tehdejší Československo získalo zlaté medaile. Nehrálo se systémem play-off, ale každý s každým. Růžička a spol. tehdy porazili Kanadu 5:3."

15.5.2015 - Witcher 3 - horečka vrcholí

Geralt Zaklínač 3 AKA Witcher 3: Wild Hunt vtrhne na monitory nás smrtelníků od půlnoci z pondělí na úterý, tedy 16. května 2015. U této příležitosti se koná několik nočních akcí, o kterých chci stručně informovat.
Jde o půlnoční prodej, který pořádají Xzone, JRC a Czech Computer.

- Czech Computer láká výbornou slevou 400/600 Kč, pokud přijdete v kostýmu. Dále prvních 350 lidí získá plakát. Akce je v Praze a více informací najdete zde.
- Akce Xzone slibuje řadu hostů (např. Alžběta Trojanová v povedeném cosplay kostýmu), soutěž o meč a trička, více informací. Výhodou je jejich působnost ve 4 městech, nejen v Praze.
- Program JRC slibuje sběratelské edice, meč, trička cosplay a další, více informací tady na FB. Nabídka vypadá velmi bohatě! Akce bude ve více městech.

Dále se vyrojilo několik soutěží o fakt zajímavé ceny!
CzechComputer – vyhrajte beznadějně vyprodanou sběratelku
• Alza – vyhrajte meč (podmíněno koupí)
GameExpress – vyhrajte meč (podmíněno koupí)
Takže na co ještě čekáte? :)

11.5.2015 - Proč #Germantrip?

Korunovace Mám rád české dějiny a jako řada jiných považuji za zásadní historickou postavu Karla IV. Na wiki se o něm píše dost i česky. Při svých cestách jsme na Karla párkrát narazili a tím nemyslím zrovna Karlštejn nebo Nové město. Při aktivitě a míře cestování Karla to není divné.
Také rád navštěvuji historická města. Mezi nejsilnější zahraniční zážitky v tomto duchu patří Pasov či Řím. Cesta našeho nejslavnějšího císaře k říšské koruně však nebyla nejjednodušší.
Ušetřím vás dějiných kliček (viz Wiki), ale zaujala mě tato data: Karel byl římským králem (svaté říše římské - název zaniklé říše, která se rozkládala ve střední Evropě a zahrnovala Německé království, České království, Italské království, Burgundské království a stovky knížectví, vévodství, hrabství, svobodných říšských měst a jiných oblastí) zvolen/korunován hned několikrát - v červenci 1346 poblíž Rhens byl zvolen kurfiřty, o pár měsíců později v listopadu v Bonnu (tradiční Cáchy mu nebyly zrovna nakloněny) korunován kolínským arcibiskupem. O rok později, v září 1347, byl korunován českým králem Arnoštem z Pardubic (mj. prvním pražským arcibiskupem vůbec) a o dva roky později, v červenci 1349 byl konečně korunován římským králem i v Cáchách (je vidět, jak byla pro něj symbolika tradičních měst důležitá). Během spanilé jízdy Evropou byl v lednu 1355 v Miláně korunován ještě lombardským (italským) králem, nicméně jemu šlo zejména o císařskou korunu a tu získal 5. dubna 1355. Přečtěte si o tom třeba tento článek na slovansky-institut.cz nebo celou knihu.
Je to tedy skoro přesně 660 let, co Karel získal nejvýznamnější světský titul své doby a české země byly na výsluní této středověké historické epochy. Chtěl jsem to nějak oslavit, a jelikož v Římě jsme byli již 2x, padla volba na Cáchy (úžasná katedrála /UNESCO/, kde korunovace probíhaly a celé město známé též díky Karlovi Velikému za návštěvu stojí) a Kolín nad Rýnem (největší a nejvýznamnější katedrála v Německu a další zajímavosti).
Potenciál německých historických měst je veliký (Trier), takže určitě tam nejsme naposledy, dále mě v tomto duchu láká Vratislav a Verona/Florencie/Pisa.
Poznámka: Tento příspěvek vznikl zejména na základě výše uvedeného Wiki linku. Za správnost historických údajů neručím ;)

Květen 2015

30.4.2015 - Již zítra začíná MS v hokeji!

Dnes upalte čarodejnice a zítra nezapomeňte fandit v úvodním utkání ČR proti Švédsku! Mistrovství máme letos doma, tak uvidíme. Oprášil jsem svůj web a najdete zde již kostru pro letošní ročník, nicméně internet bude informací plný, takže toto bude zase spíš taková moje databanka pro datové archeology (zkuste si totiž najít soupisky, výsledky 10, loga a obrázky let zpět a uvidíte, že to bude problém).

23. 4. 2015 a 29. 4. 2015 - Kde koupit Zaklínače 3?

W3 Těšíte se? Už se nám to blíží, tak jsem znovu projel české e-shopy, prozkoumal různé bonusy a zde máte výsledek pátrání ohledně PC verze hry (seřazeno dle ceny):

DIGITÁL: KRABICE: W3-expansion
Pořád se mluví o 16 DLC, takže co v tom je/bude:
 • Sada temerské zbroje,
 • Sada vousů a účesů,
 • Alternativní vzhled pro Yennefer,
 • Kontrakt: Pohřešovaní horníci,
 • Dalších 12 ještě není zveřejněno a bude až po vyjití hry.
  Měly by se uvolňovat tempem každý týden jeden po vydání hry.

  K dispozici kromě uvedených DLC budou i další herní dějová rozšíření:
 • Hearts of Stone (oficiální překlad je „Srdce z kamene“) – 10 hodin dobrodružství v No Man's Land a Oxenfurtu (říjen 2015),
 • Blood and Wine (oficiální překlad je „O víně a krvi“) – 20 hodin dobrodružství v Toussaintu (Q1 2016).
  Tyto budou placené (Expansion Pass) a lze je koupit online (viděl jsem cenu 25 Euro na Steam, tj. necelých 700 Kč). Pravděpodobně je jinak než digitálně ani sehnat nepůjde. Pozor na kompatibilitu s vaší krabicovou verzí, zatím se zdá, že pak bude možné koupit jen na gog.com z důvodu ověření legálnosti původní hry (bez ní datadisky nepojedou).
  ---
  Poznámka: Vycházím z informací na webu, takže neručím za to, že tyto nabídky nebudou později aktuální nebo z jiného důvodu nebudou odpovídat realitě. Též nejsem nijak hmotně zainteresován u žádného z uvedených či neuvedených obchodů.
  PS: Článek původně psán pro sapkowski.cz, ale vzhledem k nemožnosti aktivně ovlivňovat vzhled (dostupné CMS je zoufalé) nechci aby text a práce přišla nazmar a dávám i sem na můj web (speciální moje stránky o hrách The Witcher jsou zde).

  5.4.2015 - CDex je zpět!

  CDex Před více než 10 lety jsme nadšeně ripovali CDčka do MP3, které znamenaly přelom v distribuci hudby, protože přinášely 10x menší objem dat oproti WAVům na CD. Pamatujete si, že vlastně první větší úspěch zaznamenal Apple s iPodem, tj. přehrávačem mp3? To bylo na konci roku 2001..

  A čím jsme to cdčka ripovali? Byla hromada prográmků, ale já si nakonec pamatuji jediný - CDex! Rychlý, jednoduchý, s možností volby kvality mp3.. a měl 3 MB a nemusel se instalovat! Dodatečně díky Albertu L. Faberovi!
  Dlouho jsme měli jen verzi 1.51, pak 1.70 a nyní (pokud tedy ještě vůbec nějaká CD máte :) se mrkněte na 1.78! Nyní již má 15 MB, ale ostatní plusy si zachoval a navíc to vypadá, že pokračuje jeho vývoj.Nová HomePage programu.

  2.4.2015 - Olympic si zahrál v Říčanech :)

  Olympic Kdybyste to NÁHODOU nepoznali, tak na obrázku je skupina Olympic v akci při koncertě v říčanském kulturáku ;)
  Petr Janda zavítal s kapelou do Říčan v rámci "Permanentí tour" a byli super jako vždycky. Líbí se mi na nich, že se nenechávají prosit, začínají včas, přidají, komunikují s publikem, je vidět, že to dělají pro nás a že je to pořád (i po 53 letech!) baví. U jiných, i méně slavných kapel, člověk občas vidí, že si to přišli jen odehrát, a že je to možná už ani nebaví a dělají to jen pro prachy. To ale naštěstí není zatím případ Olympicu (podle mě je to takový český Beatles), kterým držím palce i do dalších let!
  Technická: pokud budete hledat nějaké informace, tak spíš na Wiki, než na jejich stránkách, protože ty nejen nevypadají nic moc, ale jsou dokonce zastaralé. To si opravdu nikdo z autorů nevšiml, že Milan "Ferda" Peroutka již od května 2013 není mezi námi (nimi)? Na bubny nyní hraje Martin Vajgl. Na druhou stranu tam najdete seznam koncertů.
  A pokud nemáte Olympiků nikdu dost, pusťte si jejich rádio ;)

  Duben 2015

  30.3.2015 - Dnes vychází nové album Nightwish!

  Po delší odmlce se opět hlásím. V uplynulých měsících jsem stihl delší dovolenou, letošní ročník Jednoho světa, zatmění Slunce, koncert 90 No Limit, a tři filmy na Febiu. O všem bych mohl napsat dlouhý článek, ale není na to čas a čtenářů je pár desítek (nebo možná spíš robotů). Stíhám akorát tak krátké glosy zde na Twitteru, proto odkazuji těch pár věrných tam. Již mám přes 40 followerů ;)

  Nové album Nightwish s názvem Endless Forms Most Beautiful přichází právě dnes, takže zde ještě nenapíši svůj dojem, z Élanu (YouTube) mám dojem rozporuplný, je to osvědčená kvalita, ale trošku nuda, zejména vokální a toho se bojím i u nového alba. Kromě Élanu si můžete stáhnout song „Shudder Before the Beautiful“.


  Více na mé speciální stránce k Nightwish, kde si přečtete o albu, novinkách a koncertech.

  Zde na úvodní stránce nepíši o každém minoritním updatu, takže jen pro info stále aktualizuji stránky o Sapkowském a The Witcher a v lednu jsem doplnil něco o pevných discích. Uvidíme, jak se podaří doplňovat resty, ale vzhledem k jaru (začíná sezóna pro geocaching a podvečerní pochody Prahou) a pracovním povinnostem to nebude tak ostré ;)

  Březen 2015

  23.1.2015 - Další mobilní hra na motivy Zaklínače!

  Včera vyšla již druhá hra pro mobilní zařízení na motivy Sapkowského Zaklínače. Jde o MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) hru The Witcher Battle Arena, kde můžete různými postavami známými z druhého dílu Zaklínače likvidovat ve skupině tří bojovníků tři soupeře a obsazovat klíčové body na mapě. Klasika. K tomu je možné dokupovat items. Zřejmě tam budou nějaké mikrotransakce, zas tak jsem to nestudoval.
  Každopádně je to příležitostí, kdy upozornit na mou novou podstránku k Sapkowskému a to jsou hry na motivy jeho knížek. Najdete ji tady.
  Obsahuje stručné informace k následujícím hrám:
  W3   W2   W1       W-Adventure   W-Arena

  9.1.2015 - PF 2015 !

  Dalajlama

  Leden 2015

  12.12.2014 - Zaklínač: Audiokniha za polovinu a další chuťovky!

  Geralt „Bouřková sezóna“ se v listopadu stalou druhou nejprodávanější knihou a i na databázi knih má dobré hodnocení, takže neotálejte.

  Pokud již ale máte přečteno, můžete vyzkoušet audioknihu, protože máte unikátní příležitost! Komplet povídek, který vyšel pod názvem „Poslední přání I“ poprvé v roce 1999 ve stejnojmenné knize můžete tento týden získat s 55% slevou zde. 11,5 hodiny kvalitně zpracovaných povídek v podstatě ve formě rozhlasové hry. Vlastně je to 8 v jedné a to se vyplatí! :-)

  Novinek je ještě více. Hráči jistě zaznamenali odklad vydání třetího dílu Zaklínače (The Witcher 3: Wild Hunt) na 19. Května 2015, jelikož CD Projekt RED chce vydat hru kvalitní a pokud možno bez velkých chyb. Při tak velkém soustu, který si ukrojili, se moc nedivím a držím palce. Více informací zde.

  A to pořád není všechno. V lednu jsem psal o deskové hře, kterou si lze pořídit třeba tady ,nicméně kromě toho, že si ji brzy (Q1 2015) budete moci zahrát v češtině, tak vyšla její elektronická verze, na počítač i na mobilní platformy, více zde.

  Ještě bych mohl psát o Battle Arene pro mobily nebo připravované české verzi komixu, ale musím si něco nechat na příště :)

  PS: Psáno pro sapkowski.cz

  11.12.2014 - Divadlo: Jistě, pane premiére!

  Herci Pokud neznáte britský sitcom Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére, vylezte z nory a rychle si pořiďte nějaký přehrávač a pusťte si to a ani dál (zatím) nečtěte, protože jste přišli o jeden z nejlepších sitcomů na světě. I když ne pro každého jsou 80. léta minulého století atraktivní.
  Vy ostatní možná víte, že Divadlo na Vinohradech uvedlo hru Jistě, pane ministře v režii Martina Stropnického. Hra je skvostná, viděl jsem ji vloni (?) a autentická zejména díky hercům, jejichž hlasy důvěrně známe z excelentního českého dabingu původních seriálů (klaním se tehdejší České televizi). Viktor Preiss a František Němec odehrají skvělé představení, které je silně seriálem inspirováno. Pokud nečekáte nic extra nového, vůbec to nevadí. Hra je doplněna i videem. Zajímavostí je pouze drobná změna v postavě osobního tajemníka Bernarda Wooleyho, kterého hraje Jan Šťastný, ale dabuje jej Lukáš Vaculík. Hra: 9/10.

  Trochu jsem zase odbočil. Já prokrastinuju už i u psaní.. Chtěl jsem napsat postřehy z jiné hry, která si dala do názvu druhou sérii - Jistě, pane premiére - a uvedlo ji Divadlo bez zábradlí. Měl jsem tu čest ji tento týden vidět. Hra (prý) vznikla na motivy nové úspěšné britské divadelní hry z roku 2010. Tu jsem neviděl, takže pouze mohu srovnávat se seriálem a hrou vinohradskou. DObře však radím, pokud na hru půjdete, nedělejte to. Hlavní postavy zůstávají, politická satira také. Bohužel se vytrácí elegance, britský nadhled, humor na úrovni. Nevím, zda se to ztratilo v překladu Martina Stropnického (herdek, dělal ale i ty Vinohrady), ale mně zůstala ze hry bohužel hlavně pachuť vulgárního výraziva a naspeedovaný Heřmánek.. Nepochopte mě špatně - herci byli výborní, první čtvrtina hry perfektní, vtipy na EU a Velkou Británii fungující, ale pak se to zvrtlo. Neslušný návrh ministra zahraničí Kumranistánu rozpoutá jazykovou genocidu, za kterou by se nemusel stydět ani náš prezident. Kde je Svěrákův šrapnel? Proč si všichni myslí, že humor bez vulgarismu nefunguje? Lidé se smáli, ale chci věřit, že to nebyla jen reakce na desáté synonymum slova "šlapka".
  Herci Výhodou hry je, že máte šanci zažít děj, který ještě neznáte a uvidíte dobré herce v akci. Premiéra hraje stále dobrý, ale viditelně stárnoucí a prskající Karel Heřmánek, v roli sira Humphreyho mile překvapil Josef Carda (i když také od dob Tele Tele viditelně zestárnul). Popravdě řečeno, líbil se mi nejvíc. Osobního tajemníka hraje docela stylově svému otci Karel Heřmánek mladší (přiznám se, že jsem jej ne[po]znal). Na můj vkus trochu přehrává, ale je to přesvědčivý výkon. Hezky se kouká i na už ne nejmladší hvězdu nekonečných televizních seriálů, Danu Morávkovou, která svou postavu hraje s noblesou sobě vlastní. Županičova role mi přišla vyloženě trapná, ale co nadělám, zahrál to výborně.
  Jít či nejít, toť otázka. Pokud jste nebyli na Vinohradech, zajděte nejdřív tam, dokud můžete. Pokud jste již byli a stále nemáte dost a hlavně jste schopni přijmout jiné herce, jiný děj a dokážete se oprostit od ducha výraziva seriálu, zajděte i do Bezzábradlí, oblíbené postavy snad nezklamou. Pokud jsou to však pro vás idoly břitkého humoru, distingovaného chování a mluvy, tak představení vynechte. Hra: 7/10.

  Na závěr ještě dovětek, že britové natočili vloni (2013) nové díly seriálu, s novými herci, ale prý v podobném duchu. Já jsem to ještě neviděl, ale asi na to dojde. Zdroj: CSFD.

  10.12.2014 - Zaklínač: audiokniha tento týden ve slevě!

  audiokniha tento týden ve slevě
  Už ji mám ;)

  10.12.2014 - Arcade hry pojedou celý rok!

  Zpráva z Facebooku: "Nová Aréna s vytápěním, izolacemi střechy a ventilátory na chlazení v létě, se po masivní přestavbě celé prohlídkové trasy vrací do plného provozu již tento víkend. Všechny otevíračky naleznete na webu www.ArcadeHry.cz."

  Prosinec 2014

  17.11.2014 - Jak jsme slavili 17. listopad

  CZ Jak se ukázalo, letošní oslavy 25. výročí sametové revoluce bylo nakonec protestem proti sprosťákovi a rudému řiťolezci Zemanovi, který je toho času bohužel prezidentem. Červené karty byl dobrý nápad, vejce za přítomnosti cizích delegací už bylo IMHO přes míru, stačilo jej vypískat. Snad se tím vším nezakryla samotná podstata 17.listopadu. Odhalení busty Václava Havla ve Washingtonu ukazuje, že ne a že za hranicemi si jeho odkazu váží bohužel více než tady.
  Po výletě do Kouřimi jsme se se ženou vrátili do Prahy a před šestou se směrem od Hlavního nádraží vydali přes Václavák (kde již stála tribuna) směrem na Národní třídu, abychom typicky zapálili svíčku. Překvapila nás dlouhá uctivá fronta na vstup do podloubí k pamětní desce, kde již plápolalo mnoho svíček. V minulých letech tu tolik lidí nebylo. Lidé zapalovali svíčky již i na chodníku, aby se nemuseli tlačit v podchodu, tak jsme se k nim přidali. Nakonec jsme proběhli i podloubím a já udělal pár snímků, které se tu někde okolo textu budou povalovat, až se k tomu dostanu.
  Národní třída je dnes skutečným veřejným prostorem. Zastavená doprava umožnila vznik různých stánků nejen s jídlem, ale i pro umělce a streat-performery (drobně prší). Hlavní atrakcí je pódium (stage) "Pravda", kde vystoupila Lenka Dusilová s Baromantikou a další. Na Václavském náměstí je stage "Láska" s programem, který zaštituje Český rozhlas - Radiožurnál a je vysílán v přímém přenose. Škoda, že na žádném webu jsem nenašel program stagí, aby si člověk mohl vybrat.
  Přejdeme tedy zpět na Václavské náměstí, kde je v horní části slušná tlačenice a k metru se musí dostat opravdu stylem "tělo na tělo". Přesto lidé nejsou agresivní a berou to jako nutné zlo. Naštěstí výše na náměstí je již prostoru víc. Nejdříve jsem kritizoval umístění pódia směrem od magistrály, ale teď mi došlo, že v opačném gardu by bylo sice více místa pro diváky, ale zase by nic neviděli, protože by koukali do kopce..
  Ve zprávách bylo, že náměstí oblehlo cca 4000 lidí. Na demonstrace, jaké zná třeba Budapešť, to nemá, ale na koncert je to slušné :) Viděli jsme vystoupení Suchého, Merty, Kollera a Bárty. Řada z nich si nebrala servítky a něco pěkného vzkázali i prezidentovi Zemanovi. Po osmé odcházíme na vlak, abychom stihli další bod svátečního programu - dokument Magický hlas rebelky o Martě Kubišové, který se k dnešnímu dni docela hodí.

  16.11.2014 - Jak jsem si vybíral mobil

  Češi si mění mobilní telefon každé 2 roky, já jsem konzervativnější a nerad plýtvám, takže mi mobil musel odejít (konkrétně reproduktor). Výběr novéhou kousku není jednoduchý, protože jsme zavaleni desítkami až stovkami různých typů, značek, velikostí a barev mobilních přístrojů. Výběr pak probíhá asi většinou impulzivně, dle reklamy, reference známých nebo u běžných žen dle barvy ;) Pokud tyto stránky čte někdo zvídavější, kdo si věci vybírá, třeba mu pár rad přijde vhod. I když já jsem extrém, mně výběr trval několik týdnů :)
  Jako vždy na začátku stojí definice potřeb. Někdy je těžké si říci, co vlastně potřebuji, jaké vlastnosti by měl mobil mít. Bez toho to ale nejde, výběr je příliš široký. Když jsem si podmínky sepsal já, zjistil jsem, že žádný mobil je nesplňuje...
  Smartphones Stačí jednoduchý požadavek - chytrý telefon s aspoň třemi HW tlačítky, které Android pro své ovládání standardně používá. V současnosti není žádný mobil, který by měl právě tři hardwarová tlačítka. Často nemá již na přední straně telefonu žádné (třeba nový Sony Xperia Z3). Takže se musím spokojit s jedním tlačítkem.
  Prvním kritériem je Android, ale to mi zúžilo výběr asi jen o desetinu výrobků, protože se jedná o nejpopulárnější platformu. Jedno z hlavních kritérií byla velikost zařízení. Nepotřebuji pádlo, z jehož držení bolí ruka a které se nevejde do běžné kapsy. Chci pohodlně telefon ovládat jednou rukou. Takže mé omezení je obrazovka do 4,5". Čtyřpalcový telefon jako byla moje Xperia X10i (Mobilmania katalog) už bohužel neseženu. Výhodou tohoto striktního kritéria je, že vám odfiltruje 70 % mobilů, se kterými si již nemusíte lámat hlavu.
  Mezi další kritéria, přes která nejel vlak, patřilo: LTE, SD karta a slušná výdrž. V poslední jmenované kategorii je potíž, že udávaná kapacita baterie nic moc nevypovídá. Záleží na vyladění Androidu, velikosti displeje apod. Zde se musíte spolehnout na testy a to pokud možno srovnatelné. Třeba Katalog mobilů na Mobilmania.cz je fajn (pro porovnávání specifikací telefonů doporučuji), ale tuto informaci nemá, resp. ji jen přebírá od výrobce. Dalším dobrým zdrojem je www.gsmarena.com, která již aspoň nějaká číslo o výdrži obsahuje, ale jak k nim došli, nevím. Dále zkuste třeba PhoneArena.com
  Co jako informační zdroj lze doporučit s naprosto klidným svědomím, je český dTest, který pro mě překvapivě pěkně mobily testuje. V katalogu se totiž k výdrži dozvíte změřené hodnoty provozní doby hovoru (pro 2G i 3G síť), používání internetu (3G i 4G) a pro mě třeba zajímavou hodnotu výdrže při spuštěné navigaci. Navíc pokud telefon aktivně používáte pro geocaching, může vás zajímat rychlost zjištění polohy či přesnost určení polohy a to pokud vím nikdo jiný neuvádí. Dalším zajímavým údajem je třeba citlivost antény. Zajíma-li vás to, do nezávislého dTestu něco investujte.
  O výdrži baterie jsem psal, ještě bych doplnil, že je dobré, když lze baterii vyjmout. Rychleji můžete restartovat telefon a hlavně pokud jedete někam, kde není jistota nabíjení, tak kromě externí powerbanky si prostě můžete vzít náhradní baterii. Navíc pokud vám mobil morálně vydrží přes 3 roky, první (kromě displeje) zřejmě odejde baterie, kterou lze nahradit.
  Dalším důležitým technickým atributem je IMHO využitelná interní paměť. 8 GB se (ve sledované kategorii) ohání leckdo, ale systém a předinstalované aplikace (různě nesmyslé či zbytečné) si berou svou daň. Z této hodnoty vám pak může zbýt 5,39 GB (Samsung Galaxy S4 mini) nebo také 3,52 GB (Huawei Ascend G6-L11). Tuto hodnotu už leckde uvádějí, nicméně opět dTest ji přímo měří.
  Dalším podobným atributem je velikost RAM (pohybuje se aktuálně 1-2 GB) a výkon procesoru (nyní již výkonná čtyřjádra). Ale to mi přijde již sekundární až terciální kritérium.
  Líbilo by se mi, kdyby telefon měl IP67 (norma pro "odolnost"), ale to se v mé vybrané cenové kategorii ještě nenosí. Přijde mi zvrácené dávat za telefon nad deset tisíc (třeba i 17-20 tisíc), když stejně nebo podobně vybavené modely lze sehnat za polovinu i třetinu ceny. Pouze jde třeba o starší model, s polovinou jader nebo méně exkluzivní značku, např. čínské modely (Huawei, THL) začínají být neskutečně vybavené a při tom za zlomek ceny. Navíc ztráta nebo krádež levnějšího mobilu tolik finančně nebolí.
  Dalšími kritérii může být FM rádio, váha telefonu, verze USB (host, OTG), MHL atd atd, to už je na vás. No a v neposlední řadě jsem nechtěl, aby byl telefon ze všech stran lesklý jako psí kulky (viz zmíněná nová Xperia) a každý si mohl z povrchu sejmout můj otisk prstů.
  Všechny výše uvedená kritéria nakonec vedla k předposlední verzi 4,3" Samsung Galaxy S4 mini. Za největší konkurenty (vzhledem k mým kritériím) považuji o něco větší Samsung Galaxy Express 2a LG Optimus F6 (ten zklamal dostupnou pamětí 3,94 GB). Stejně velkým konkurentem je LG Optimus F5, který má na své vybavení neskutečnou cenu (stále lze ještě koupit za 3100 Kč!).
  Nevýhodou S4mini je zatím pro mě chybějící notifikační dioda (lze dobře řešit aplikací NoLED) a USB režim, který připojuje telefon jako MHL, tedy multimediální zařízení v Průzkumníku a ne jako disk (storage).

  Pokud se někdo chce k čemukoliv napsanému vyjádřit, tak může (kontakt je úplně dole na stránce nebo guestbook vlevo v menu), dokud si to pamatuji ;)

  Zajímavé další zdroje informací:
  - mobilenet.cz - ne úplně známý web s praktickými videorecenzemi.

  12.11.2014 - Bouřková sezóna je tady!

  Zaklinac-Bourkova-sezona_cover V pátek 14.11.2014 by měla přijít do našich knihkupectví nejnovější kniha A. Sapkowského "Bouřková sezóna". Autor se přes svoje původní odmítání vrátil ke slavnému Zaklínači Geraltovi.

  Citace k ději:
  "V románu se objevují čtenářům známé osoby, jako věrný druh Geralta bard a básník Marigold a jeho milovaná svůdná čarodějka Yennefer, ale na scénu také doslovně i obrazně přicházejí postavy z jiných bájí i pohádek - lidé, nelidské bestie i bytosti stvořené magickým uměním. Příběh začíná podle pravidel žánru divoce – zemětřesením. Dál už napětí stále roste.Zaklínač svede vražedný boj s monstrem, dravcem, který žije pro jedno – zabíjení. Dostane se do potyčky s nepříliš sympatických strážkyněmi města, stane před soudem, přijde o své slavné meče a zažije bouřlivý vztah s zrzavou kráskou jménem Koral. V pozadí zuří vichry královských a čarodějných intrik. blesky se míhají a bouře trvá celých bezmála 500 stran vzrušujícího čtení. Sezóna bouří zaujímá v zaklínačské historii zvláštní místo, není to ani začátek ani konec ságy o Geraltovi. Jak píše autor - příběh pokračuje a nikdy nekončí..."

  Časově není tedy děj ukotven, ale vidím tam podobnost s dějem hry, možná se AS trochu inspiroval.

  Kniha je již v předprodejích, můžete si ji koupit od cca 210 Kč výše (viz Heureka). Nebo ještě levněji elektronicky třeba na Palmknihách.
  Takže si natáhněte stříbrnými cvoky pobité rukavice, hoďte do sebe lektvar a užijte si to! ;)


  6.11.2014 - Stále ještě můžete zajet na automaty :)

  Listopad 2014

  29.08.2014 - Novinky

  Trochu mi to tady zasmrádlo, tak zkusím zase něco napsat, třeba si to někdo přečte. Hokej, jak víte nedopadl dobře ani na MS, bylo útrpné sledovat po úspěchu ve čtvrtfinále dvě velké prohry. Ale svět se točí dál a stále rychleji. Myslím tím zejména pokračující ruskou agresi na Ukrajině, ale na takové zamyšlení teď nemám čas. Možná bude zatím stačit, něco přispět lidem, kterým válka změnila život. Nedokážu si představit, že by nám středními Čechami vedla válečná fronta:(

  * * *

  Již několikrát jsem avizoval, že s Rádiem4U je to nahnutý, teď toto fajn rádio s peckami 90. let skončilo jen v klubu. Pokud chcete pomoci, zaregistrujte se do 4U Klubu a za nějakou cca stovku měsíčně rádio může hrát dál.
  radio4U banner


  * * *

  Z veselejšiho soudku. Rozjeli jsme starý dobrý Geocaching a to tak, že jsme nejen nalezli již více než 100 keší, ale získali jsme velký suvenýr (odznak) za odlovení šesti typů kešek během srpna. To je docela úspěch a otevřelo nám to obzory mimoo tradiční druhy schránek. Přidejte se i vy! ;)

  suvenyr


  * * *

  Kdo ještě nebyl na mém Twitteru, nejen, že by to měl hned napravit, ale také by věděl, že propaguji zajímavý nástroj pro posuzování bezpečnosti Windows - AuditSquare. Zkuste jej také, zvláště, když FREE verze by měla v srpnu skončit!

  ASQ-logo


  Jo, AuditSquare má také twitterový účet ;) Vykoušejte a dejte mi klidně vědět, co se vám na nástroji líbí/nelíbí.

  * * *

  A na úplný závěr vás (zejména fanoušky akčního filmu 80.- 90. let) zvu do kina na Expendables 3, kde uvidíte starého dobrého Stallona, Schwarzeneggera, Stathama, Lundgrena a další. Nově zejména Mela Gibsona, W. Snipese, A. Banderase a Harrisona Forda. Není to takový nářez jako dvojka, ale pobavíte se stále hodně dobře i nad vtípky směřující jak na známé postavy, tak i na samotné herce ;)

  EX3-plakat


  Srpen 2014

  19.05.2014 - MS v hokeji se blíží do čtvrtfinále

  Tentokráte se mi povedlo spíchnout základní stránku o MS v hokeji o trochu dřív :) Nečekejte nějaké extra informace, pouze chci udržet kontinuitu tohoto koníčka a nepřetrhnout řetěz informací, které stejně časem odrotují do hlubin času. Na druhou stranu se na mých stránkách (zatím) rychle dostanete i k 16 let starému mistrovství ve Švýcarsku.

  Takže pro všechny fanoušky těchto stránek, vítejte v HTML středověku a mých hokejových stránkách u příležitosti MS v hokeji v Bělorusku (pořádá poprvé, co to sleduju ;)

  Držte českému týmu palce do čtvrfinále!

  Květen 2014

  07.04.2014 - Mobilní aplikace

  Prima Cool jede už pár týdnů, ba měsíců, dobrý pořad Applikace, který doporučuji, stejně jako jejich web applikace.cz nebo časopis.
  Uvedený pořad vychází samozřejmě z oficiálních obchodů, kde se vyskytuje miliony aplikací (pro Android i IOS je cca milion aplikací, pro Windows Phone cca 200 tisíc). Pokud ale chcete aplikace neoficiální nebo levnější nebo pro různá zařízení, zkuste alternativní obchody, které jsem sepsal na novou stránku o mobilních aplikacích.

  Duben 2014

  20.03.2014 - Vyšel nový komix o Zaklínači!

  Právě vyšel první díl nového komiksu o Zaklínači - The Witcher: House of Glass bude mít pět dílů. Zcela čerstvé, pochopitelně anglické, dílko vydává Dark Horse Comics v licenci CD Projekt RED. Komiks napsal Paul Tobin, nakreslil Joe Querio a Dave Johnson (obálka).
  Putujíce v blízkosti Černého lesa v zemi Angren se zaklínač Geralt setká s ovdovělým mužem, jehož mrtvá, ale také vraždící, manželka bydlí v děsivém sídle známém jako House of Glass. Se svými nekonečnými pokoji a příšerou za každým rohem, Geralt bude muset použít všechny své zaklínačské umění, vyřešit záhadu panství a samozřejmě přežít.
  Komiks je dostupný fyzicky, i jako mobilní aplikace.
  Ukázka i možnost nákupu
  YouTube trailer
  Poznámka: článek jsem napsal též pro sapkowski.cz  20.03.2013 - Sapkowski vydal novou knihu o Zaklínači!

  Sapkowski se nakonec nechal ukecat (nebo zapůsobilo, že jeho post-zaklínačské knihy nebyly zas až tak úspěšné??) a napsal novou knihu o Zaklínači. O obsahu se stále spekuluje, ale fakt, že tato informace vyšla tady v Lidovkách, naznačuje, že Sapkowski je pojem i pro masy, které fantasy obecně nečtou. Česky můžeme očekávat tak za rok, kniha má 404 stran.
  Další informace najdete tady:
  iLiteratura.cz - doporučuji, asi jediní, kdo to už četl, ale nadšení nejsou
  Blog wulfrion

  Březen 2014

  11.02.2014 - Co v zimě pařit?

  Pokud jste ještě nepropadli jako já onlinovce C&C: TA (v češtině), můžete si sehnat novou ultimátní C&C kolekci na PC, která obsahuje 17 stažitelných her/dodatků upravených pro bezproblémový chod na Windows 7.
  Další info: Přehledný popis kolekce 3 univers C&C, oficiální stránky produktu, koupit můžete třeba tady nebo tady přes Heuréku.

  Další možností jsou v lednu vydané Brány Skeldalu pro mobilní telefony.
  Infozdroje: zoufalý oficiální web, Bonusweb, moje linky.

  Únor 2014

  13.01.2014 - Deskovka o Zaklínači!

  Na mých stránkách o Zaklínači (Sapkowském) se toho v posledních měsících událo mnoho (asi spíš bez povšimnutí, protože jsem zde neudělal link), vybírám to hlavní:
  - Vyšly české audioknihy některých vybraných povídek o Zaklínači
  - Sapkowski vydal novou knihu o Zaklínači - Sezon burz! Samozřejmě zatím je jen polsky.

  Značka (brand) Zaklínače stále funguje, tak proč nenasadit jako promo pro třetí díl počítačové hry deskovku? K druhému dílu nás přitáhly brutální slevy jedničky a komix, předzvěstí Divokého honu je deskovka (Adventure game). Zatím se lze akorát předregistrovat na hře určeném webu. Není ani úplně jasné, v jakém jazyce bude - zda jen v angličtině, nebo polštině či zada se chystají další lokalizace. Uvidíme, dlouho to trvat jistě nebude a vše se dozvíme.
  Zajímavostí jistě je, že tato hra bude zpracována i pro mobilní zařízení.


  Leden 2014


  * * *
  Starší staré záznamy:
  - HomePage z let 2012-2013 (šestý díl)
  - HomePage z let 2010-2011 (pátý díl)
  - HomePage z let 2008-2009 (čtvrtý díl)
  - HomePage z let 2006-2007 (třetí díl)
  - HomePage z let 2004-2005 (druhý díl)
  - HomePage z let 1999-2003 (první díl aneb prehistorie)

  [ Nahoru | HomePage ]


  Doporučuji: Hrady.cz Sapkowski.cz  Stránky podporují všechny prohlížeče pracující korektně s rámy a CSS. Kódování Win 1250.
  Verze stránek: 9.3.0 vytvářena v: PSPadu, dříve v NotePadu, Namo WebEditoru a editoru 1st Page 2000.

  Prohlášení o tvorbě stránek (disclaimer), kontakt: