Mistrovství světa v ledním hokeji 2019 v Bratislavě a Košicích

Logo a maskot MS

Zápasy ČR v základní skupině A (Bratislava)

ČR - Itálie 8:0 (1:0, 4:0, 3:0)

Ohledně první třetiny bych se opakoval. A to jsou Italové ještě marnější než Lotyši (ty nám za stejný výkon dali dva góly). První gól dal Gulaš (první gól v reprezentaci) a víc z toho už nebylo.
Druhá třetina byla o něco pohlednější - góly přidal Gudas, Frolík, Kovář i mladík Jaškin ze čtvrté řady.
Začátek třetí třetiny opět spíš vlažný a dali jsme Italům přesilovku za špatné střídání. Naštěstí z toho nic nebylo. Bylo to docela utahané, ale nakonec ještě skórovali Simon, Jaškin a Frolík. Jaškin byl jen centimetry od hattricku.

Napsali o zápase:
Jasné vítězství, výkon ale zase tolik nenadchl
Italské drama zklidnil Gudas gólem od červené čáry. Na vysoké výhře se podílel i debutant Gulaš

ČR - Lotyšsko 6:3 (0:2, 4:0, 2:1)

V první třetině jsem nevěděl, zda se koukám na český tým. Marnost v podobě ztracených buly i kotoučů a nevyužitých přesilovek. Pár pěkných útoků tam bylo, ale celkově jsme byli horší, Lotyši jsou rychlí a přesní, podobně jako Rusové. A využili dvě přesilovky.
Druhou třetinu předznamenala dlouhá přesilovka (5+20) za (podle mě neúmyslný) faul na hlavu Řepíka. Naši ji využili až ke konci (Filip Hronek), ale hlavně odstartovala mnohem lepší hokej. Kluci se rozjeli a rozstříleli, vyrovnal Kovář. Vedení získal kapitán Voráček a o minutu později vlétl do třetiny Vrána a dal krásný gól kličkou, když sebral puk soupeři, jež jej měl pod nohama, ale nevěděl o tom. Parádní a nečekaný obrat.
Závěrečná třetina byla už slabší, přesto skóroval Dominik Simon. Pak ale využili přesilovku (za nesmyslných "too many players on the ice"), kterou ještě hráli bez brankáře, takže vlastně 6 na 3. V závěru divní rozhodčí nám dali 5+20 (Lauris Darzinš byl nelogicky vyloučen za Freibergsův faul) a Voráček skóroval a získal krásný čtvrtý "kanadský" bod. Lotyši v tu chvíli hráli opět bez brankáře, v šesti v poli.
Dobře to dopadlo, ale snad budou další zápasy více v klidu.

Po děsivém úvodu přišla smršť ve druhé třetině

Rusko - ČR 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Zápas se hrál odpoledne, takže možnost jej vidět byla poněkud omezená. Viděl jsem kus druhé třetiny a pak kusy ze záznamu. Přesto si myslím, že výsledek vypadá dramatičtěji, než realita. Nebyl to propadák, hra byla opět svižná, střely, a s výborným soupeřem drželi krok a hrálo se vyrovnaně. Takže IMHO rozhodly drobné rozdíly - chyby v obraně (první gól), slabší přesilovky (nula gólů z 5 přesilovek?!), slabší vhazování a potřebná trocha štěstí (dvě tyčky).
Třetí gól navíc padl do prázné branky, takže to už byla jen klasická zoufalost trenérů.
Pokud se kluci oklepají a budou hrát minimálně takto, tak zbytek zápasů skupiny snad bude v pohodě (i když se Švýcarskem i Lotyšskem se to nesmí podcenit, zejména Švýcaři jsou už top celkem). Já bych nad nimi rozhodně hůl nelámal.
Rozhodčí: Brett Iverson, Peter Staňo - Hannu Sormunen, Nathan Vanoosten. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Zásahy brankářů: 23:25. Počet diváků: 9085

Česko - Rusko 0:3. První prohra. Snaha byla, ale góly dával soupeř
Gudas po Rusech: Je to kopanec do koulí, ale lepší prohrát v základní skupině
Kovář litoval své tutovky a nehledal výmluvy: Tahali jsme za kratší konec
Říha: Prohra s Ruskem byla o hlavě, ale nic z toho nedělejme

Norsko - ČR 7:2 (1:3, 0:2, 1:2)

I druhý zápas jsem viděl a (přesto ;-) skončil výhrou. První dva góly zajistil obránce Hronek, na beka skvělá bilance. Potom se trefili v přesilovce Norové (v brance Šimon Hrubec). Pak 2x pěkný gól Frolík, nejlepší byl gól v oslabení. To už je dávno, kdy jsme dávali góly v oslabení a rád na to vzpomínám ;)
Druhá třetina byla o něco slabší, přesto i zde padl gól - Řepík.
Poprvé si spolu zahráli v nároďáku na MS bratři Zohornové. Gól dali Norové, ale naši jim to vzápětí dvakrát vrátili na konečných (a po jednogólových výhrách v minulosti solidních) 7:2! Snad to klukům vydrží!
Cenu pro nejlepšího hráče zápasu předával Jaromír Jágr. Legenda, která stále ještě hraje a letos čtyřmi góly v posledním zápasu přispěla k postupu Kladna do extraligy. Na druhé straně nechápu jeho výlet s buranem Zemanem do komunistické totalitní Číny. Snad je opravdu jen tak naivní...

Suverénní jízda na šampionátu pokračuje
Reprezentace nasázela Seveřanům sedm branek

ČR - Švédsko 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Popisovat posdrobně průběh zápasu již nebudu, to si můžete přečíst na zpravodajských webech. Napíšu svůj dojem, protože celý zápas jsem viděl v hospodě, ve slušné atmosféře.
Popravdě, čekal jsem, že dostaneme 3:1 a půjdeme do kabin. Kupodivu první gól padl již v druhé minutě (nováček Vrána), což tým nabudilo a my diváci jsme byli překvapeni velice akční třetinou, vypadalo to jak zápas o medaile!
Druhá třetina sice výsledkově horší, ale pohledově to nebyl špatný hokej. Navíc Kubalík stihl do sirény vyrovnat, takže se šlo do šatny s nadějí.
Závěrečná třetina začla opět aktivně, z čehož těžil po půlminutě Frolík. Švédy to nabudilo, ale holej byl nejen pohledný, ale měli jsme i kliku (tyčka, uznaný sporný gól Vrány). Švédi šli docela brzy do power-play, což jsem jim nevyplatilo a do prázdné se trefil Kovář. Obhájci zlata dostali 5:2, což se české reprezentaci nepodařilo snad nikdy.
Tohle nebyl utahaný hokej hraný po rozích a mantinelech, ale akční podívaná se slušnými přihrávkami. Je vidět, že tým omladil a pokud kluci vydrží, máme se na co těšit.

Česko - Švédsko 5:2. Národní tým zvládl vstup do šampionátu výborně
Češi začali MS skvěle, na úvod srazili nadupané Švédy
Přetahovanou s mistry světa rozhodl Frolík. Při výhře 5:2 nad Švédy se blýskl Kubalík i debutant Vrána

Nahoru

Zajímavosti z MS

- Hned první hrací den Češi porazili Švédy 5:2 a Slováci Američany 4:1.
- Po 25 letech nastoupila do elitní skupiny na MS Velká Británie!
- Krutá prohra Slovenska s Kanadou pár sekund před koncem třetí třetiny na 5:6.

Soupiska ČR

Hlavní kouč: MILOŠ ŘÍHA
Brankáři: Patrik Bartošák (Vítkovice; 9 zápasů), Šimon Hrubec (Třinec; 6), Pavel Francouz (Colorado)
Obránci: Michal Moravčík (Plzeň; 21 zápasů/1 branka), David Musil (Třinec; 16/0), Radko Gudas (Philadelphia/NHL; 24/3), Filip Hronek (Detroit/NHL; 10/2), Jan Kolář (oba Chabarovsk/KHL; 94/7), Jan Rutta (Tampa Bay/NHL; 31/4), David Sklenička (Laval/AHL; 26/1)
Útočníci: Dmitrij Jaškin (20/6), Jakub Vrána (oba Washington/NHL; 0/0), Jan Kovář (Plzeň; 116/24), Michael Frolík (Calgary/NHL; 39/5), Filip Chytil (New York Rangers/NHL; 17/5), Dominik Kubalík (Ambri-Piotta/Švýc.; 56/17), Ondřej Palát (Tampa Bay/NHL; 11/2), Michal Řepík (Podolsk/KHL; 67/22), Dominik Simon (Pittsburgh/NHL; 26/5), Jakub Voráček (Philadelphia/NHL; 73/12), Hynek Zohorna (Pelicans Lahti/Fin.; 19/2), Tomáš Zohorna (Chabarovsk/KHL; 82/14).