Mistrovství světa v ledním hokeji 2019 v Bratislavě a Košicích

Logo a maskot MS


Konečný výsledek MS 2019

1. Finsko

2. Kanada

3. Rusko

4. ČR

5. Švédsko, 6. Německo, 7. USA, 8. Švýcarsko
Dále Slovensko, Lotyšsko, Dánsko, Norsko, Velká Británie, Itálie, Francie (sestup) a Rakousko (sestup).


Nejlepší hráči podle direktoriátu turnaje:
Brankář: Andrej VASILJEVSKIJ (Rusko)
Obránce: Filip Hronek (ČR)
Útočník: Nikita Kučerov (Rusko)


All stars podle novinářů:
Brankář: Andrej VASILJEVSKIJ (Rusko)
Obránci: Filip HRONEK (ČR), Mikko LEHTONEN (Finsko)
Útočníci: Jakub VORÁČEK (ČR), William NYLANDER (Švédsko), Mark Stone (Kanada)
Nejužitečnější hráč (MVP): Mark Stone (Kanada)

Finále

Finsko - Kanada 3:1

Velký úspěch mladého a podceňovaného týmu bez hvězd z NHL!
Kanada - Finsko 1:3, Seveřané po osmi letech opakují bratislavské zlato
Škoda, že jsme medaili také nezopakovali :(

Boj o bronz

Rusko - ČR 3:2sn

Zápas jsme viděli na Staromáku, atmosféra skvělá, postupně uvadající, ale až do poslední minuty podpůrná. Skórovali Řepík a Kubalík. Vyrovnaný soubor s Rusy překvapil a vítězství si kluci za tu námahu a nasazení fakt zasloužili. Střelecky byli ale marní. A je to zase brambora :-( Česko - Rusko 2:3N. Medaile proklouzla hokejistům v nájezdech
Reprezentace mi vrátila českou hrdost, tvrdí trenér Říha

Semifinále

Kanada - ČR 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Zápas jsem viděl už jen v TV. Výsledek vypadá hůře, než samotná hra. Kluci byli aktivní, měli jsme víc střel na bránu (41:30), ale Kanaďanům to tam prostě více padalo. Psychologicky důležitý byl již první gól Stonea v šesté minutě zápasu. Šancí bylo mnoho, ale chybělo štěstí a čas na kvalitní střelu. Většina šla po zemi a brankář Murray to prostě chytil. Však je to hvězda, co vychytala dva Stanley Cupy. Chtělo to víc střel nad ramena, ostatně to ukázal Tomáš Zohorna, ale v čase 53:59 už to bylo pozdě.
Řekl bych, že ofenziva dobrá, ale smolná a dnes slabší obrana, Kanaďané se k nám dostávali příliš lehce a k tomu slabší brankáři, kteří nás nepozdrželi tak jako v minulosti. Ostatně Bartošák dostal gól po chybě hned deset vteřin po začátku druhé třetiny (střílel Nurse) a po třetím gólu byl vyměněn Francouzem (podle mě měl chytat od začátku, ale asi ho šetřili kvůli prodělané viróze). Dalším důvodem jsou tři nevyužité přesilovky. Jak jsem tady již psal, u takto dobrých týmů je prostě chyba je nevyužít. Na druhou stranu Kanaďané ke gólům přesilovky ani nepotřebovali.
Pozitivem byla aktivní hra až do konce a disciplína, která dala Kanadě jen tři přesilovky a to ještě většinou šli sedět oba a hrálo se 4 na 4.
Rozhodčí: Mikko Kaukokari, Jeremy Tufts - Gleb Lazarev, Hannu Sormunen. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Zásahy brankářů: 40:25. Počet diváků: 9085

Napsali o zápase:
Postup do finále byl daleko, zbývá bitva o bronz s Rusy
Není náhoda, že v semifinále neumí Češi dát gól, smutnil střelec Zohorna

Rusko - Finsko 0:1

Namakanou sbornou sestřelil až v poslední třetině gól Attily
Rozhodčí: Tobias Björk, Martin Fraňo - Brian Oliver, Nathan Vanoosten. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Zásahy brankářů: 28:32. Počet diváků: 9085
Seveřané jsou ve finále, sborná poprvé na MS padla

Čtvrtfinále

ČR - Něměcko 5:1 (0:0, 1:1, 4:0)

Tento zápas jsem viděl na stadióně v Bratislavě a byl to docela překvapivý nervák. Začátek byl ale zajímavý, protože jsme tam byli tak brzy, že jsme viděli předzápasové rozbruslení (40-20 minut před vhazováním) obou týmů. Kluci cvičili střelbu. Nějvětší radost měli děti, kterým hoši házeli přes plexisklo puky.
První třetina překvapivě bez branek, Němci hráli bez nějakého respektu.
V druhé třetině rozjásal tribuny Kovář, aby je zanedlouho zchladil Tiffels po chybě Bartošáka. Třetina tak skončila opět vyrovnaně, 1:1.
Závěrečná třetina byla konečně přesvědčivější, kdy vítězný gól dával Voráček, o sedm minut později přidával Kubalík, pak Palát song "né, pětku ne" zařídil na několikátý pokus do prázdné zase Kovář.
Výsledek vypadá jednoznačně, ale nevyužité přesilovky a nejistý brankář se nám může vymstít.
Rozhodčí: Linus Öhlund, Jeremy Tufts - Dmitrij Goljak, Lauri Nikulainen. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Zásahy brankářů: 21:29. Počet diváků: 9085
Napsali o zápase:
Hokejisty poslal do semifinále Voráček
Posunuli jsme český hokej o kousíček výš, řekl po postupu kouč Říha
Čtenáři vyzdvihli za čtvrtfinále Kováře a další střelce, nejhůře si vedl Gulaš

Ostatní čtvrtfinálové výsledky

KanadaŠvýcarsko3:2p
RuskoUSA4:3
FinskoŠvédsko5:4p-->

Zápasy ČR v základní skupině A (Bratislava)

ČR - Švýcarsko 5:4 (1:1, 3:1, 1:2)

Zápas jsem viděl přímo na staidonu. Atmosféra výborná, Čechů bylo více, ale Švýcaři dorovnali nasazením a hlučností kravských zvonců. Též kostýmům se víc věnují, někteří měli kapsáče, někteří speciální kalhoty v podobě panáčka. Češi si vystačili s jedním Fantomasem (jiným, než dříve, zřetelně mladším a vyšším, který ještě neumí rozvážné pohyby, které Fantomasovi více sluší).
Ze samotné hry toho vidíte méně, než v televizi (hlavně co se týče opakovaných záběrů), ale zase nemáte hromadu reklam. Je tu skandování, mexické vlny, dance cam, kiss cam a podobné vylomeniny.
Ze hry jsem byl trochu zklamaný. Švýcaři mi přišli nabuzenější, aktivnější a přesnější. Našim zase ulítávaly puky a čekali, co udělá soupeř. Vlastně se divím, že dali více gólů, než Švýcaři. Nejdřív slabý začátek a pak bání se o výsledek. Tohle na čtvrtfinále stačit nemusí.
Za dobrý výsledek vděčíme opět hlavně první lajně - Voráček další gól a dvě asistence. Frolík gól a asistence. Zbylé góly Kubalík a do prázdné Rutta. Kdyby Švýcaři neodvolali tak brzy gólmana, přišli jsme o bod (za remizu v základním čase) a vzhledem k nasazení Švýcarů možná o dva. Byla to zase jednou klika, snad nám ještě pár zápasů vydrží.
Rozhodčí: Tobias Björk, Jevgenij Romasko - Dmitrij Goljak, Brian Oliver. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Zásahy brankářů: 36:21. Počet diváků: 9085. Střel na bránu mělo více Švácarsko!
Nnovum je pro mě coach challenge, to si nějak nevzpomínám, kdy bylo zavedeno. Každopádně nám tento institut, kdy si může trenér vyžádat přezkum videa, zachránil důležitý gól.

Napsali o zápase:
Promrhané vedení, rozhodl gól do prázdné
Málem ukradený gól, atak Hronka. Sudí se odmítali bavit, zarazilo Čechy
Čtenáře při výhře proti Švýcarům potěšili Voráček, Frolík a Simon
Voráček o vyrovnání rekordu Růžičky: O tom se nebavme, fakt ne. Děkuji
Češi září i individuálně: Voráček je třetí v bodování. Frolík vládne střelcům, Hronek obráncům
Příprava na čtvrtfinále se vším všudy. Češi v nerváku porazili Švýcary - článek obsahuje několik videí!

Rakousko - ČR 0:8 (0:2, 0:3, 0:3)

Zápas jsem viděl ve fan zóně v Bratislavě, nicméně atmosféra byla slabší, protože tam bylo jen málo Čechů (většina byla v aréně), zato tam byla hromada Švýcarů čekajících na svůj zápas s Rusy. Ze zápasu jsem měl lepší dojem, bylo to svižné, nepodceněné, ofenzivní. Výsledkem je řada gólů. Skóre otevřel Faksa, pak Kubalík, Simon, Řepík, Frolík, zase Řepík, Kolář a Vrána. Líbilo se mi, že se hrálo aktivně až do konce. Švýcaři budou jiné kafe.
Pochybné bylo zase pískání rozhodčích, zbytečně moc vyloučení. 8x! Sice jsme využili dvě ze svých pěti přesilovek, ale tolik vyloučení si s pořádnými týmy nemůžeme dovolovat, to by nás rychle ztrestali. Btw. jeden hlavní dostal hokejkou do rozkroku ;)
Napsali o zápase:
Přesvědčivý výkon a pátá výhra na mistrovství
Zápas plný vyloučení proměnili Češi v exhibici.

ČR - Itálie 8:0 (1:0, 4:0, 3:0)

Ohledně první třetiny bych se opakoval. A to jsou Italové ještě marnější než Lotyši (ty nám za stejný výkon dali dva góly). První gól dal Gulaš (první gól v reprezentaci) a víc z toho už nebylo.
Druhá třetina byla o něco pohlednější - góly přidal Gudas, Frolík, Kovář i mladík Jaškin ze čtvrté řady.
Začátek třetí třetiny opět spíš vlažný a dali jsme Italům přesilovku za špatné střídání. Naštěstí z toho nic nebylo. Bylo to docela utahané, ale nakonec ještě skórovali Simon, Jaškin a Frolík. Jaškin byl jen centimetry od hattricku.

Napsali o zápase:
Jasné vítězství, výkon ale zase tolik nenadchl
Italské drama zklidnil Gudas gólem od červené čáry. Na vysoké výhře se podílel i debutant Gulaš

ČR - Lotyšsko 6:3 (0:2, 4:0, 2:1)

V první třetině jsem nevěděl, zda se koukám na český tým. Marnost v podobě ztracených buly i kotoučů a nevyužitých přesilovek. Pár pěkných útoků tam bylo, ale celkově jsme byli horší, Lotyši jsou rychlí a přesní, podobně jako Rusové. A využili dvě přesilovky.
Druhou třetinu předznamenala dlouhá přesilovka (5+20) za (podle mě neúmyslný) faul na hlavu Řepíka. Naši ji využili až ke konci (Filip Hronek), ale hlavně odstartovala mnohem lepší hokej. Kluci se rozjeli a rozstříleli, vyrovnal Kovář. Vedení získal kapitán Voráček a o minutu později vlétl do třetiny Vrána a dal krásný gól kličkou, když sebral puk soupeři, jež jej měl pod nohama, ale nevěděl o tom. Parádní a nečekaný obrat.
Závěrečná třetina byla už slabší, přesto skóroval Dominik Simon. Pak ale využili přesilovku (za nesmyslných "too many players on the ice"), kterou ještě hráli bez brankáře, takže vlastně 6 na 3. V závěru divní rozhodčí nám dali 5+20 (Lauris Darzinš byl nelogicky vyloučen za Freibergsův faul) a Voráček skóroval a získal krásný čtvrtý "kanadský" bod. Lotyši v tu chvíli hráli opět bez brankáře, v šesti v poli.
Dobře to dopadlo, ale snad budou další zápasy více v klidu.

Napsali o zápase:
Po děsivém úvodu přišla smršť ve druhé třetině

Rusko - ČR 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Zápas se hrál odpoledne, takže možnost jej vidět byla poněkud omezená. Viděl jsem kus druhé třetiny a pak kusy ze záznamu. Přesto si myslím, že výsledek vypadá dramatičtěji, než realita. Nebyl to propadák, hra byla opět svižná, střely, a s výborným soupeřem drželi krok a hrálo se vyrovnaně. Takže IMHO rozhodly drobné rozdíly - chyby v obraně (první gól), slabší přesilovky (nula gólů z 5 přesilovek?!), slabší vhazování a potřebná trocha štěstí (dvě tyčky).
Třetí gól navíc padl do prázné branky, takže to už byla jen klasická zoufalost trenérů.
Pokud se kluci oklepají a budou hrát minimálně takto, tak zbytek zápasů skupiny snad bude v pohodě (i když se Švýcarskem i Lotyšskem se to nesmí podcenit, zejména Švýcaři jsou už top celkem). Já bych nad nimi rozhodně hůl nelámal.
Rozhodčí: Brett Iverson, Peter Staňo - Hannu Sormunen, Nathan Vanoosten. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Zásahy brankářů: 23:25. Počet diváků: 9085

Napsali o zápase:
Česko - Rusko 0:3. První prohra. Snaha byla, ale góly dával soupeř
Gudas po Rusech: Je to kopanec do koulí, ale lepší prohrát v základní skupině
Kovář litoval své tutovky a nehledal výmluvy: Tahali jsme za kratší konec
Říha: Prohra s Ruskem byla o hlavě, ale nic z toho nedělejme

Norsko - ČR 7:2 (1:3, 0:2, 1:2)

I druhý zápas jsem viděl a (přesto ;-) skončil výhrou. První dva góly zajistil obránce Hronek, na beka skvělá bilance. Potom se trefili v přesilovce Norové (v brance Šimon Hrubec). Pak 2x pěkný gól Frolík, nejlepší byl gól v oslabení. To už je dávno, kdy jsme dávali góly v oslabení a rád na to vzpomínám ;)
Druhá třetina byla o něco slabší, přesto i zde padl gól - Řepík.
Poprvé si spolu zahráli v nároďáku na MS bratři Zohornové. Gól dali Norové, ale naši jim to vzápětí dvakrát vrátili na konečných (a po jednogólových výhrách v minulosti solidních) 7:2! Snad to klukům vydrží!
Cenu pro nejlepšího hráče zápasu předával Jaromír Jágr. Legenda, která stále ještě hraje a letos čtyřmi góly v posledním zápasu přispěla k postupu Kladna do extraligy. Na druhé straně nechápu jeho výlet s buranem Zemanem do komunistické totalitní Číny. Snad je opravdu jen tak naivní...

Napsali o zápase:
Suverénní jízda na šampionátu pokračuje
Reprezentace nasázela Seveřanům sedm branek

ČR - Švédsko 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Popisovat posdrobně průběh zápasu již nebudu, to si můžete přečíst na zpravodajských webech. Napíšu svůj dojem, protože celý zápas jsem viděl v hospodě, ve slušné atmosféře.
Popravdě, čekal jsem, že dostaneme 3:1 a půjdeme do kabin. Kupodivu první gól padl již v druhé minutě (nováček Vrána), což tým nabudilo a my diváci jsme byli překvapeni velice akční třetinou, vypadalo to jak zápas o medaile!
Druhá třetina sice výsledkově horší, ale pohledově to nebyl špatný hokej. Navíc Kubalík stihl do sirény vyrovnat, takže se šlo do šatny s nadějí.
Závěrečná třetina začla opět aktivně, z čehož těžil po půlminutě Frolík. Švédy to nabudilo, ale holej byl nejen pohledný, ale měli jsme i kliku (tyčka, uznaný sporný gól Vrány). Švédi šli docela brzy do power-play, což jsem jim nevyplatilo a do prázdné se trefil Kovář. Obhájci zlata dostali 5:2, což se české reprezentaci nepodařilo snad nikdy.
Tohle nebyl utahaný hokej hraný po rozích a mantinelech, ale akční podívaná se slušnými přihrávkami. Je vidět, že tým omladil a pokud kluci vydrží, máme se na co těšit.

Napsali o zápase:
Česko - Švédsko 5:2. Národní tým zvládl vstup do šampionátu výborně
Češi začali MS skvěle, na úvod srazili nadupané Švédy
Přetahovanou s mistry světa rozhodl Frolík. Při výhře 5:2 nad Švédy se blýskl Kubalík i debutant Vrána

Nahoru 


Zajímavosti z MS

- Hned první hrací den Češi porazili Švédy 5:2 a Slováci Američany 4:1.
- Po 25 letech nastoupila do elitní skupiny na MS Velká Británie! Dokonce se udržela díky těsnému vítězství nad Francouzi v elitní skupině!
- Krutá prohra Slovenska s Kanadou pár sekund před koncem třetí třetiny na 5:6. A později podobně s Německem. Němci pak na úkor Slováků postoupili do čtvrtfinále.
- Opět gól Kanaďanů pár setin sekund před koncem Švýcarům! Bylo z toho prodloužení nakonec prohra Švýcarů, kteří byli vlas od velkého úspěchu

Soupiska ČR

Hlavní kouč: MILOŠ ŘÍHA
Brankáři: Patrik Bartošák (Vítkovice; 9 zápasů), Šimon Hrubec (Třinec; 6), Pavel Francouz (Colorado)
Obránci: Michal Moravčík (Plzeň; 21 zápasů/1 branka), David Musil (Třinec; 16/0), Radko Gudas (Philadelphia/NHL; 24/3), Filip Hronek (Detroit/NHL; 10/2), Jan Kolář (oba Chabarovsk/KHL; 94/7), Jan Rutta (Tampa Bay/NHL; 31/4), David Sklenička (Laval/AHL; 26/1)
Útočníci: Dmitrij Jaškin (20/6), Jakub Vrána (oba Washington/NHL; 0/0), Jan Kovář (Plzeň; 116/24), Michael Frolík (Calgary/NHL; 39/5), Filip Chytil (New York Rangers/NHL; 17/5), Dominik Kubalík (Ambri-Piotta/Švýc.; 56/17), Ondřej Palát (Tampa Bay/NHL; 11/2), Michal Řepík (Podolsk/KHL; 67/22), Dominik Simon (Pittsburgh/NHL; 26/5), Jakub Voráček (Philadelphia/NHL; 73/12), Hynek Zohorna (Pelicans Lahti/Fin.; 19/2), Tomáš Zohorna (Chabarovsk/KHL; 82/14).

Skupina A - Bratislava

Švédsko, Rusko, ČR, Švýcarsko, Norsko, Lotyšsko, Rakousko, Itálie

Skupina B - Košice

Kanada, Finsko, USA, Německo, Slovensko, Dánsko, Francie, Velká Británie

Nahoru 


Linky aneb píšou o hokeji

Nejlepší český podrobný fanouškovský web na mshokej.wbs.cz
Zpravodajství České televize
Mezinárodní WWW šampionátu
Portál IDNES
Portál hokej.cz
IIHF žebříček (Wiki)