Mistrovství světa v ledním hokeji 2004 v ČR

[ Galerie obrázků | Zajímavosti MS]

Tak jak to letos dopadlo. Hokejový svátek jste slavili v Sazka Aréně a v Ostravě.
Díky za návštěvu těchto amatérských stránek, zatím jsem pokročil od loňska tím, že sem cpu starou grafiku pomocí nových stylů ;) Další změnou bude to, že nebudu klást důraz na komentování zápasu, to si najdete na jiných webech, ale spíš budu psát svoje názory a postřehy.

Konečné umístění

kanada_win.jpg

1. Kanada
2. Švédsko
3. USA

4. Slovensko
5. ČR

Boj o bronz - Slovensko-USA 0 : 0

První třetinu jsem neviděl, ale byla bezbranková. Druhá třetina začala pomalu, ale od půle třetiny to byl hezký rychlý hokej. Dané přesilovky nebyly využity. Bohužel šance Slováků zůstaly nevyužity. Třetí třetinu jsem opět neviděl a prodloužení jedním očkem. Zdálo se mi, že mají Slováci více šancí, ale gól nepadl, stejně jako v našem duelu. Zápas opět končí samostatnými nájezdy a jediný rozdíl je v tom, že padlo mnohem více branek. Američani dali čtyři, Slováci jen dvě a výsledek je jasný. Slováci skončí na čepelích amerických hokejek úplně stejně jako Češi...

Semifinále

Tyto zápasy jsem neviděl, nějak mě nebaví sledovat cizí družstva. Takže jen výsledky.
USA-Finsko
Švédsko-Slovensko

Čtvrtfinále

ČR - USA 2 : 3 na nájezdy

Již v druhé minutě hrajou oba tými ve čtyřech za menší potyčku Šlégra a Amíka. Začátek třetiny se mi zdá zakřiknutý, Američané dobře forčekují. Po vyloučení Američana za držení v 8. minutě máme již pěkné šance. Gól nedáme a navíc záhy hrajeme v oslabení a ještě o chvíli později dokonce 5 na 3. Byly to nervy, ale ubránili jsme to. Stále jsme spíš v tlaku. Američané jsou rozhodně rychlejší než Kanaďané. Sance na obou sranách. Na závěr třetiny obrovská šance Američanů, prázdnou branku vykryl Šlégr, který je ale záhy vyloučen za malý krosček. Třetinu tak dohráváme zase v oslabení.
Přesilovku jsme ubránili a ve 4. minutě se stalo to, nač jsme tak čekali a to je první gól, který dává z dálky obránce Martin Škoula - je to jeho první reprezentační gól. Branka padla po výborné práci Dopity za brankou a přihrávky. O minutu později hrajeme přesilovku a využijeme ji! Po nahození před branku Frantou Kaberlem zkusí střelu Jágr, brankář vyrazí, Jarda objíždí branku a odražený puk zasunuje! 2:0!
Bohužel o tři minuty později se trefuje Bark. Po chvíli hrajeme přesilovku, když je za držení vyloučen Weinrich. Nic z toho není, ale tato třetina byla mnohem rychlejší a z naší strany povedenější.
Třetí třetina začala svižně, obrovské šance na obou stranách, hraje se rychlý pohledný hokej, méně se brání. Proto má Vokoun hodně práce a výborné zákroky a docela i štěstí. Zatím. Nevydrželo zas tak dlouho, ve dvanácté minutě dal vlastní gól nešťastnou tečí Jan Hlaváč... Na konci třetiny jsou opět velké šance, zejména Výborného, ale nepovedlo se. Třetina končí 2:2.
Prodloužení trvá 10 minut a hraje se neobvykle jen ve 4. Je to infarktové. První část prodloužení byla spíše v naší režii, pak trochu ubývají síly. A tak ani prodloužení nerozhodlo a jsou na řadě samostatné nájezdy.
Začínají Kanaďané a Cullen střílí tyčku, hned potom Výborný a také tyčka, Bark se netrefí, Havlát také ne; Malone opět tyčka a Jágr taky! Kapitán Drury nedá, Průcha také ne, ale Rouch ano a Dopita možná až ukvapenou střelou přestřelí. Během vteřiny je tak vše ztraceno a šampionát pokračuje bez nás. Obrázky byly, ale nebyla nálada je sem dávat..

Zápasy ve skupině

ČR - Kanada 6 : 2

Zápas s Kanadou má konečně prověřit naše mužstvo opravdu komplexně. Již v druhé minutě hrajeme přesilovku, ale není z ní vůbec nic. Moc to nepotvrzuje fakt, že statisticky hrajeme zatím přesilovky ze všech týmů nejlépe. Ale už v půlce páté minuty dostává přihrávku Jirka Dopita a dává svůj první gól šampionátu! Nahrávali Hlinka a Šlégr. Super. Navíc za hrubost jde jeden z Kanaďanů na trestnou lavici a my hrajeme druhou přesilovku, ale opět z ní nic není. Ale na konci sedmé minuty se trefuje - také premiérově - po přihrávce Dvořáka Beránek. Pak jednu přesilovku mají Kanaďané, pak zase my, ale nic z toho. Šancí v normální hře je také dost. Pak zajímavá situace, že měl být vyloučen Vokoun za zdržování hry, ale nakonec si to hlavní sudí po protestech našich rozmyslel a je z toho jen vhazování v našem obranném pásmu. Závěr třetiny hrajeme v oslabení. Dopadne to dobře.
Druhá třetina, ale nezačíná dobře, když po tvrdém nájezdu na Špačka, ten je odvážen na nosítkách. Pak Vokoun dostane dvě minuty za krosček a hrajeme 5:3 a Kanaďané z toho těží gól (Murray - ten zrovna zlikvidoval Špačka). Chvíli jsme pak v tlaku, ale dostaneme se z toho a máme naopak pár šancí, např. Jágrův nájezd. Nápor jsme zúročili už v sedmé minutě, kdy po nahrávce Nováka dává gól Ručinský (kanadský brankář Luongo si jej tam dá bruslí sám, když puk tancuje po čáře).
kan06.jpg

Pak jsou tam nějaké přesilovky, ale nic z toho není. Závěr třetiny zpestří nasraní Kanaďané, kteří napadli zbytečně Jágra a naši si to nenechají líbit. (Už je jasné proč tolik Jágr tento zápas nehraje). Vypukla menší rvačka a tresty se dozvíme až ve třetí třetině.
U nás dostali po dvou minutách Straka, Jágr a Hejda. Kanaďané jsou na trestné lavici také tři, ale jeden z nich dostal 2+2, což znamená přesilovku pro nás. Tu proměňujeme při nádherné akci Prospal, Dvořák, Prospal, který zakončuje. 4:1. Je to úplně jiný zápas než s těmi nudnými germány. Bohužel kapitán Smyth dává v 46. minutě gól na 4:2.
Ale není všem dnům konec, protože v 55. minutě po přihrávce od Krafta střelou pod víka skóruje znovu Beránek (druhý nejstarší hráč). A o pouhou minutu později naopak se trefuje Kraft (po přihrávce Hlaváče). Nutno uznat, že Kanaďané hrajou naplno až do konce, ale naštěsí tento krásný výsledek zůstává a vyhráváme 6:2.
Je fajn, že se chytili hráči, kteří dosud neskórovali jako Dopita, Beránek, Kraft. Bylo na co koukat. Paradoxně střelci Slovenska hráli se Švédy opatrně a v Ostravě neviděli za celou dobu gól. I s jedním bodem vyhráli Slováci svou osmifinálovou skupinu. Žeby opět byl československý hokej (viz MS 2000) nejlepší??! Uvidíme v rozhodujícím čtvrtfinále, které hrajeme s Američany. Další obrázky v galerii.

ČR - Švýcarsko 3 : 1

Aby si Vokoun odpočinul, v brance je Čechmánek. Anii tento zápas nebyl lehký. První třetina skončila bez branek a Švýcaři hráli lépe, rychle bruslí. Výborně bránili a měli několik šancí, jednou jasný gól do prázdné branky zachránil skluzem Dopita. Třetina je tak bezgólová-
Druhá třetina je o něco lepší, máme více ze hry. To dokazuje hned první přesilovka třetiny, kdy ve čtvrté minutě dává gól obránce Špaček. Poslední dva zápasy zatím ukazují, že dáváme góly už jen v přesilovkách, ale snad se to změní.
A opravdu se změnilo, když po trvalém tlaku vyloženě dotlačil asi na čtvrtou dorážku v 32. minutě Jágr (viz obrázek). svy02.jpg

Bohužel o dvě minuty později mají přesilovku Švýcaři a dostáváme góla. Může to nrzet, ale naši jsou ve hře aktivnější a nemají se zač stydět. Závěr třetiny je menší rvačka, když Švýcačři drží naše u hrazení a neustále provokují. Ručínský dostane 2+10 za roughing a Švýcar také, nicméně u nás byl vyloučen ještě jeden hráč a končíme hru v oslabení.
Ubránili jsme se a třetí třetinu bereme konečně do svých rukou. Švýcaři stále dobře brání a nám chybí střelecká přesnost. Ale hra se pohybuje hlavně v jejich třetině. Kuriozní je náš třetí gól, který dal Průcha v poslední vteřině utkání (hlavní rozhodčí musel konzultovat brankového rozhodčího).
I když opticky vypadá výsledek 3:1 hubeně, řekl bych, že Švýcaři se hodně zlepšili a kvalitní hrou v obraně udrželi nízký výsledek. Zato neměli oni mnoho šancí a těch pár nebezpečných pochytal Čechmánek (a Dopita;). Další obrázky v galerii.
Z ostatních zápasů: Rusko zřejmě opustí šampionát, když se z těžké skupiny F nedostanou. Američani je totiž porazili 3:2 (dva góly byly ovšem trochu sporné). Zajímavostí je exhibice Slovenska při hře s Dány, kterým dali 8 gólů.

ČR - Rakousko 2 : 0

Tak tento zápas jsem neviděl, to víte bylo pálení čarodějnici a to já rád. Výsledek zápasu je poměrně hubený, zdá se, že německy mluvící soupeři nám dělají problémy.

ČR - Německo 5 : 1

Zápas určí vedoucí tým skupiny. Třetina začíná dlouhou sadou našich oslabení, které vzniklo poměrně zbytečnými fauly. Nicméně jsme ji přežili. Pak jsme hráli naopak přesilovku my a pár šancí bylo, ale nepovedlo se. Ani přesilovka ve třinácté minutě gól nepřinesla. Němci čekají na svou příležitost, stojí v řadě na červené čáře a urputně brání - třeba i za cenu zakázaného uvolnění. V polovině devatenácté minuty se trefil Prospal a třetina končí 1:0.
V druhé třetině nás smůla neopustila a po šancích gól stále nepadl. Ani v přesilovce. Mullerovi se proti nám daří. Až koncem třetiny jsme inkasovali, když střelou z dálky překvapil Němec Katan (Vokoun to neviděl).
nem05.jpg Třetí třetina začala úplně jinak, naši jsou mnohem rychlejší a akčnější, zřejmě chtějí rozhodnout hned na začátku. A tahle myšlenka se povedla, když ve třetí minutě rychlou střelou z dálky boduje Jágr (2:1). O 35 vteřin později zpoza branky přihrává Dopita Hlaváčovi a je to tam! (3:1;) Oba góly jsou z přesilovky, takže se konečně učíme je hrát.
Ale to není vše. V 54. minutě dává čtvrtý gól Ručínský a o pouhých čtyřicet vteřin později po přihrávce opět od Ručinského skoruje nováček Hejda (5:1). Třetí třetina byla tak úplně o něčem jiném a byla to nádherná podívaná. Další obrázky v galerii.
V Ostravě hráli Slováci s Finy a dali jim to 5:2.

ČR - Kazachstán 7 : 0

První třetina byla krásnou exhibicí, kdy padlo 5 gólů! Začal to již ve třetí minutě Jarda Jágr. Další góly dali Průcha, v osmé minutě Ručinský, dále opět Průcha a David Výborný.
V závěru druhé třetiny byli aktivnější Kazachové a hlavní rozhodčí (Rusák) nám navíc nespravedlivě pískl "příliš mnoho hráčů na ledě" (šel si sednout Jan Hlaváč), ale nic z toho nebylo. Naopak třetina skončila naší přesilovkou (5:0), která se natáhla do závěrečné třetiny.
Naopak souběžně probíhající zápas Slovensko:USA bylo v této třetině přestřelkou, kdy padly 4 góly a třetina skončila 3:3.
kaz02.jpg Další obrázek v galerii.
Třetina se zaznamená do podvědomí zejména hromadným vylučováním, kdy jsme hráli dokonce dokonce jen ve třech a dostali jsme i 2+2 minuty za krev (resp. hra vysokou holí), což bylo oprávněné, malinovka tekla. Kazaši nic z toho nevyužili. Naopak brzy poté po skvělém pasu dostal puk Ručinský a zakončil. Pár minut před koncem se mu to povedlo ještě jednou. Proto mě překvapilo, že nejlepším hráčem byl vyhlášen Jarda Straka. Ne že by byl špatný, ale hattrick je hattrick, ne??
Slováci nakonec s Američany jen remizovali. kaz03.jpg

ČR - Lotyšsko 3 : 1

Zápas jsem neviděl celý, ale nejzajímavější byla první třetina, když přišel rychlý vedoucí gól Martina Straky již v polovině třetí minuty. Druhý gól nečekanou rychlou střelou z dálky přidal Špaček. Čtrnáct vteřin poté přidal třetí gól opět Straka. Až ve třetí třetině jsme se dočkali dalšího gólu, ale to bohužel do naší branky (nicméně to bylo v přesilovce. Jinak často zvonily tyče.
Hráčem zápasu byl jmenován Jágr, i když já bych to viděl spíš na (nového) kapitána Straku.

Nahoru 


Skupiny

Skupina A: ČR, Lotyšsko, Německo, Kazachstán
Skupina B: Slovensko, Finsko, USA, Ukrajina
Skupina C: Švédsko, Rusko, Dánsko, Japonsko
Skupina D: Kanada, Švýcarsko, Francie, Rakousko.

Skupina E: ČR, Kanada, Německo, Rakousko, Lotyšsko, Švýcarsko (prověří nás asi jen Kanada).
Skupina F: Slovensko, Švédsko, Finsko, Rusko, USA, Dánsko (tak tohle je opravdu skupina smrti).

Soupiska ČR

Brankáři
ČD Jméno Klub Narozen Výška/váha PS/VB
29 Tomáš Vokoun Nashville/NHL 2.7.1976 183/88 9/0
32 Roman Čechmánek Los Angeles/NHL 2.3.1971 191/85 63/0
72 Dušan Salfický CSKA Moskva/Rusko 28.3.1972 186/84 33/0

Obránci
ČD Jméno Klub Narozen Výška/váha PS/VB
4 Roman Hamrlík NY Islanders/NHL 12.4.1974 188/91 21/1
6 Jaroslav Špaček Columbus/NHL 11.2.1974 180/94 83/5
7 Jan Novák Slavia Praha 9.2.1979 184/86 17/4
12 František Kaberle Atlanta/NHL 8.11.1973 185/86 152/18
35 Jan Hejda CSKA Moskva/Rusko 17.6.1978 190/95 29/1
41 Martin Škoula Anaheim/NHL 28.2.1979 188/88 6/0
71 Jiří Šlégr Boston/NHL 30.5.1971 183/98 88/11

Útočníci
ČD Jméno Klub Narozen Výška/váha PS/VB
8 Michal Sup Slavia Praha 23.9.1973 179/78 28/6
9 David Výborný Columbus/NHL 2.6.1975 178/85 155/33
14 Milan Kraft Pittsburgh/NHL 17.1.1980 191/97 2/1
19 Josef Beránek Slavia Praha 25.10.1969 189/90 111/24
20 Radek Dvořák Edmonton/NHL 9.3.1977 188/91 29/10
26 Martin Ručinský Vancouver/NHL 11.3.1971 186/93 56/16
27 Jan Hlaváč NY Rangers/NHL 20.9.1976 183/93 70/19
28 Martin Straka Los Angeles/NHL 3.9.1972 177/81 36/16
30 Jiří Dopita Pardubice 2.12.1968 193/100 140/42
40 Václav Prospal Anaheim/NHL 17.2.1975 188/88 11/4
68 Jaromír Jágr NY Rangers/NHL 15.2.1972 188/106 50/14
69 Martin Havlát Ottawa/NHL 19.4.1981 187/87 23/6
73 Petr Průcha Pardubice 14.9.1982 178/76 17/8

Náhradníci
ČD Jméno Klub Narozen Výška/váha PS/VB
Radek Hamr Färjestad/Švédsko 15.6.1974 180/87 18/2
17 Jaroslav Hlinka Kloten/Švýc. 10.11.1976 179/83 78/15

Trenéři: Slavomír Lener, Antonín Stavjaňa, Vladimír Růžička

ČD=číslo dresu, PS=počet startů v reprezentaci, VB=vstřelené branky.

Soupiska
Statistika týmu

Nahoru 


Překvapení turnaje (dle mne)

Rakousko-Kanada 2:2, přičemž ještě deset minut před koncem to bylo 2:0!
Vlastní gól Japonců v rozhodujícím zápase s Dánskem
ČR-Kanada 2:3 v prodloužení

Nahoru 

Linky aneb píšou o hokeji

Česká televize o MS
Videoukázky České televize
www.hokej.cz - nejobsáhlejší hokejové info

Lidové noviny o MS
Deník Sport o MS
IDNES o MS

Euroteli hokejova stranka
www.hokej.sk
Oficiální WWW šampionátu