StarCraft a StarCraft II

V roce 1998 vydala společnost Blizzard perfektní strategickou sci-fi hru StarCraft (Wiki) navazující na oblibu (fantasy) her WarCraft (jednička je z roku 1994) a obecně éru real-timových strategií, kterou zahájila božská Dune II od Westwoodu. StarCraft se dočal stejně populárního datadisku Brood War a poměrně neznámých datadisků se singl misemi. Nesmrtelnost však získal díky síťové hře, internetu a využití v progamingu (pro svou vyváženost se hraje dodnes)! StarCraft dal vzniknout novému vesmíru a vlastně celému "brandu". Existují knihy (české mám všechny), komix a jen čekám, kdo to zfilmuje ;)
Proč o tom píši? Po dlouhých 12 letech vychází toužebně očekávaný druhý díl - Wings of Liberty! Opět vás čekají tři perfektně vyvážené rasy (Terrani, Zergové a Protossové) a boj mezi nimi i mezi sebou, tentokráte však v novém grafickém kabátku (změna grafiky není naštěstí tak radikální jako u WarCrafta III). Více informací najdete na perfektním webu Starcraftcz.com.
Takže hned v den vydání jsem si došel pro StarCrafta a začal nadšeně instalovat..


Navigace: Wings of Liberty - Heart of the Swarm
Z jiného soudku: Knihy ze světa StarCraftu


StarCraft II - Wings of Liberty

Obrázky hry a instalace StarCraft II - Wings of Liberty


Na obrázku vidíte obsah standardní verze hry: skládací tématická krabička na médium, obal typu DVD, DVD, stručný manuál a 3 pozvánky do světa multiplayer hraní - 2 na sedmihodinové hraní zdarma StarCraftu II na Battle.net a jednu pro desetihodinové hraní zdarma internetové závislárny jménem World of WarCraft.

Instalace a registrace

Během instalace se můžete registrovat na Battle.netu a/nebo sledovat během instalace 12 GB balíku dat vyprávění o událostech odehrávajících se v díle prvním a datadisku BroodWar. Na mém starším počítači (Pentium IV, 3GHz; 2.5 GB RAM) se to instalovalo fakt dlouho - 55 minut! Po instalaci si automaticky z internetu stáhnul ještě menší update. Pak je nutná registrace na Battle.netu, která je sice zdarma, ale chtějí různé údaje. Pravdivě musíte uvést jen email, kde si Battle.net účet aktivujete (pokud jej dávno nemáte kvůli WoW). Máte-li účet hotový, je třeba si hru zaregistrovat - to znamená klasické přepsání klíče z obalu hry. Pak konečně můžete začít hrát.

Dojmy ze hry 1

Po prvních třech misích jasně kladné. Hratelnost zůstala vysoká, pouze počítač nováčkům pomáhá celou řadou nápověd, co znamenají a co dělají různé budovy a jednotky. Popravdě se to hodí i zkušenějším hráčům, protože pravidla vývoje a staveb jsou jiná, než v minulém díle.
Letitá strategie nám dostala trochu prvků RPG, kdy za dobře splněné mise máte kredity, které můžete utratit na upgrade budov a jednotek. Můžete se pohybovat po můstku lodi a mluvit s různými lidmi, kteří vám zadávají mise nebo (pro)dávají lepší technologické hračky. Navíc máte jasnou hlavní postavu, což je Jim Raynor, kterého znáte z jedničky, ale tady ho máte (mezi misemi) v celé své kráse a ne jen centimetrového pumprlíka na obrazovce. Stanete se tak rebelem, vůdcem odporu proti diktátorovi Mengskovi.
Můžete si volit mezi misemi, takže máte pocit, že máte vývoj více pod kontrolou. Skutečný dopad svých rozhodnutí zatím neznám. Herní dobu výrazně zvyšují statistiky mise, resp. možnost zahrát si misi znovu, když vám ujde nějaký bonus nebo cíl. Např. po misi se dozvíte, že byste dostali bonus, neztratíte-li žádnou budovu. Můžete pak misi zkusit znovu dosáhnout na bonus, což zvyšuje znovuhratelnost misí. Jejich historie je navíc tentokráte velmi přehledná, i s možností přehrávat si vybraná videa.
Lehkým zklamáním je zastaralejší grafika, která ustrnula na úrovni WarCraft 3 (stejně hranaté postavy), což je škoda, jiné hry už mají mnohem kvalitnější zpracování. Dále mi vadí, že se mi sekají videosekvence a mise se načítají minuty místo vteřin jako v jedničce, ale holt už nemám zrovna nejnovější počítač. Naštěstí můžete ručně nastavovat řadu parametrů grafického zobrazování.

Dojmy ze hry 2

Ve hře je vždy filmeček před misí a po misi, někdy i v průběhu. Blizzard se tohle naučil blahé paměti od Westwoodu, který se skvělými videi začal u série Command & Conquer. Rozdíl je v tom, že C&C disponuje opravdovými videi s reálnými herci, zatímco Blizzard používá animace herních postav.
Přidaný RPG prvek hře skutečně dává šťávu, na lodi můžete v různých místnostech získávat různé bonusy - nákup technologií provedete v ARMORY, kvalitní žoldáky (můžete si je několikrát za misi za zavolat, ovšemže za další peníze - pozor, postavení další budovy pro žoldáky vám počet jednotek na zavolání nezvýší!) najmete v kantýně (CANTINE) a výzkum lepších technologií provádíte v LABORATORY. Nejdůležitější je samozřejmě můstek (BRIDGE), kde plánujete další mise.
Hra má silnou vazbu na internet, což je v dnešní době normální, ale mě to moc nezajímá, takže se o tom ode mne moc nedozvíte. Můžete hrát nějakou ligu, sdružovat se, sledovat žebříčky, existuje přímá vazba na Facebook apod.

Dojmy ze hry 3

Co říci po dohrání? Paráda, herní extáze zejména pro hráče staré školy. Hra je ve všech změrech lepší než jednička (samozřejmě kromě nemožnosti hrát po LAN, bez internetu), s postavami se v dobrém příběhu sžijete, filmečky příjemné, vyváženost a hratelnost excelentní atd atd. Různorodost misí neuvěřitelná, z těch pětadvaceti nebyly dvě stejné..
Pouze by se mi líbil ještě větší dopad vašich rozhodnutí na další průběh hry, ale i ty tři mise, kde byla možnost volby byly fajn. Ty peníze za hru opravdu stojí (znovuhratelnost je na měsíce až roky) a těším se na další díl, i když mě ovládání odporných Zergů zas tak neláka.

Mise

Mise jsou základním stavebním kamenem každé strategie. Zatím se mi zdá, že se v SC2 fakt povedly, jsou různorodé, logické a zábavné. Uvidíme, zda to vydrží až do konce.!Pozor! - následující výčet misí může působit jako spoiler! Ve Firefoxu text v tabulce není vidět, pro jeho zobrazení vyberte obsah tabulky (v ostatních prohlížečích vidět je)..
IDNázev misePopis a cíl miseZákladní odměnaNepřítelNová jednotka
01Liberation DayZničení Outpostu diktátora Mensgska na Mar Saře. Sekundárně likvidace holografických projektorů a bonus za eliminaci všech vojáků.?Terran (Mengsk)Marines?
02The OutlawsZničit základnu a získat mimozemský artefakt, co vykopal Mengsk.?Terran (Mengsk)?
03Zero HourPřežít útok Zergů než přijede odvoz pro artefakt a pro vás.?Zerg?
04The EvacuationDoprovodit transporty kolonistů k přístavu pro evakuaci z planety zamořené Zergy.100.000 + 3 ZERG RPZerg?
06Smash and grabSebrat Protosům artefakt110.000 + 4 PROTOS RPProtos, ZergMarauder?
05The OutbreakVyšetřit nákazu na planetce Meinhoff110.000 + 2 ZERG RPZerg?
07The Devil's PlaygroundProzkoumat vzácné nerosty na planetce Redstone III110.000 + 3 ZERG RPZergReaper
08The Great Train RobberyUkrást náklad obrněného vlaku (Tarsonis)110.000 + 3 ZERG RPTerran (Mengsk)Diamondback
09ASafe HavenProtect the Haven colony (Haven)125.000 + 3 ZERG RPProtossViking
09BHaven's FallPurify the Haven colony (Haven)125.000 + 3 PROTOSS RPZergViking
10CutthroatMet the Colonel Orlen (Deadman's Port)120.000 + 3 PROTOS RPTerranVulture
11The DigRecover the Xel'Naga Artifact (Xil)120.000 + 3 PROTOS RPProtossSiege Tank
12The Moebius Factor???? + 3 ZERG RPProtoss??
13Welcome to the JungleSecure terrazine gas on Bel'Shir120.000 + 3 PROTOS RPProtossGoliath
14Engine of DestructionSteal the Odin (Valhalla)120.000 + 3 ZERG RPTerran (Mengsk)Wraith
15(Crystal01)Whispers of DoomInvestigate Xel Naga Shrines on Ulaan3 PROTOSS RP + 3 ZERG RPZerg-
16(Crystal02)A sinister turnConsult the Preservers on Zhakul3 PROTOSS RP + 3 ZERG RPZerg-
17(Crystal03)Echoes of the FutureSeek out the Overmind on Aiur (Aiur)2 PROTOSS RP + 4 ZERG RPZerg-
18(Crystal04)In Utter Darkness...3 ZERG RP+ 3 PROTOSS RPHybrid-
19Media BlitzCapture the UNN studios (Korhal)120.000Terran (Mengsk)Thor
20ABreakoutBreak open New Folsom Prison (New Folsom), hraje se za Toshe125.000 + 50.000Terran (Mengsk)-
20BGhost of chanceZničit Toshovu výrobu Specter (New Folsom), hraje se za Novu50.000Terran (Tosh)Ghost
21SupernovaSeize the Xel Naga Artifact (Typhon XI)120.000 + 4 Protoss RPProtossBanshee
22Maw of the VoidRecover the Xel Naga Artifact (Sigma Quadrant), získání posledního dílu krystalu125.000 + 4 Protoss RPProtossBattlecruiser
23The Gates of HellInvade Char (Char)-Zerg-
24AShatter the SkyAttack Platform (Char); likvidace letců pro final battle-Zerg-
24BBelly of the BeastSabotage tunnels (Char); likvidace Worm Nydus pro final battle-Zerg-
25All inProtect the artifact (Char)-Zerg-
26Piercing the shroudTajná mise?3 Protoss RP?všichni-
Poznámky: RP znamená Research Point (body na výzkum). Mise lze plnit obvykle v různém pořadí (tabulka řazena dle "Mission archives", ale číslováno dle mého plnění misí). Výjimkou jsou mise "buď a nebo", kde si vyberete svou cestu. Tyto mise označeny velkým tiskacím písmenem.

Single kampaň dohrána 21.11.2010. Pak dohrávány větvící se mise, získávání awards, tréning apod.
Stav bodů k 25.2.2012: 1285 b.
Stav bodů k 24.4.2012: 1365 b.
Stav bodů k 10.6.2012: 1435 b.
Stav bodů k 6.11.2012: 1465 b. (279 games)

Odkazy

Žebříčky:

Mezinárodní žebříček
Český multiplayer žebříček
ESL Czech and Slovak players
ESL Czech players
ESL Slovak players
Vyhledávání dle nicku: http://sc2ranks.com/search/starts/all/HledanyNick

Ostatní

Blog-Pralev

Hra a recenze:

StarCraft II na Eurogamer.cz (centrální odkaz)
Starcraftí videa na Eurogamer
Videorecenze Hrej.cz na YouTube
První česká recenze StarCraft II: Wings of Liberty
Dojmy ze hry na Doupě.cz

StarCraft Ghost sice byl zrušen (měl být v roce 2003), ale je k němu pěkné opening video. Paradoxně tam Ghosta v akci neuvidíte. Ghosta naopak uvidíte v dalším videu Pain in my head (nelekněte se strašného úvodu s raperem).


"Helpdesk"

Pokud vám nejde skirmish nebo hra po internetu a máte Windows XP, může být problém s češtinou, resp. Blizzard zapomněl na jiné znakové sady a neporadí si s profilem umístěným v adresáři "Data aplikací". Zajímavé je, že problém je pouze v uvedených případech, při hraní singl kampaně problém nebyl.
Řešení:
Problém je na českých Win XP kvůly čárce nad í v adresáři "Data aplikací". Oprava se dá provést následujícím způsobem ůpravou registrů:
1) Spusťte editor registru - Start/Spustit a zde napište "Regedit" a odentrujte.
2) V levém okně otevřte tuto cestu:
HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/User Shell Folders
3) Zde přejmenujte položku "Common AppData" například na "Common AppData1".
4) Vytvořte zde novou rozšiřitelnou řetězcovou hodnotu. (Pravý klik/Nový/Rozšiřitelná řetězcová hodnota). Přejmenujte ji na "Common AppData".
5) Dvakrát klikněte na přejmenovaný "Common AppData1" a zkopírujte text který je uvnitř: "%ALLUSERSPROFILE%Data aplikací"
6) Tento text vložte do Vámi nově vytvořeného "Common AppData". Poté 2x klikněte na tento Vámi vytvořený "Common AppData" a poslední "í" změňte na "i". Takže text bude vypadat následovně: "%ALLUSERSPROFILE%Data aplikaci"

Za řešení díky Julii Nathalii Derovokocúr.


StarCraft II: Heart of the Swarm
Intro video - souhrn událostí Wings of Liberty (WoL) a můstek do HotS