Logo MS

Mistrovství světa v ledním hokeji 2006 v Lotyšsku



Fotka

Konečný výledek MS 2006

1. Švédsko

2. Česká republika

3. Finsko

4. Kanada


Hokej online je na fórech častým dotazem: "Kde se hokej vysílá na internetu online?" Zatímco pro ZOH v Turíně takový odkaz existoval, nyní je to špatné. Poslední třetinu zápasů obvykle přenáší ČRo 1 - Radiožurnál.
Jistotou je tak jen textové online zpravodajství: Sport.cz má IMHO nejlepší online přenos (i když ve flashi), dále Esports, IDNES, MSHOKEJ od ČT, Hokej.cz. Slováky lze online naladit tady.

Finále

ČR - Švédsko 0:4

Začátek první třetiny vypadal docela dobře, naši byli aktivnější a Švédi jakoby zkoumali náš styl a nijak zvlášť nehrozili. První varování přišlo v přesilovce, kterou jsme dostali, ale sehráli mizerně. O chvíli později jsme mohli mít první gól od Karlssona, ale rozhodčí ho neuznal kvůli přihrávce rukou - režie ten moment nikdy neukázala (asi hrál s námi ;). I druhá přesilovka našeho týmu vyšla naprázdno a byla vidět jistá bezradnost. Ta vyvrcholila dvěma slepenými góly Mattssona a Emvalla v 15. a 16. minutě. První třetina 0:2.
Druhá třetina vypadala velmi podobně, když hned na začátku jsme nevyužili přesilovku. Ve hře čtyři na čtyři nás následně vycvičil Kronwell, který předvedl kličku do bekhendu a bylo to 3:0. Švédi nás naprosto přehráli - jako by jich bylo na hřišti pořád o jednoho víc, bruslili, vraceli se, útočili, byli všude. Hráli perfektně pozičně, přihrávky do jízdy, na jeden dotek, perfektní obrana. Byl to rozdíl třídy! Potvrzuje to i čtvrtý gól v 38. minutě.
Třetí třetina byla o něco lepší, trenér zamíchal sestavou, naši ožili, ale to asi jen proto, že Švédi se nikam nehnali a bezpečně skóre kontrolovali. Byla tam sice jedna švédská gólovka, ale naši měli asi dvě nebo tři a hlavně už neinkasovali. Vůbec jsme nevěděli co na ně hrát a tak jsme podlehli 4:0, podobně jako Američané. Švédům vzdorovali akorát Kanaďané a porazili je jen Slováci!

Summary:
Branky a nahrávky: 15. Mattsson (Kronwall, A. Karlsson), 16. Emvall (Mattsson, A. Karlsson), 25. Kronwall (Nylander, R. Sundin), 38. J. Jönsson (Samuelsson, Nylander). Rozhodčí: Schütz (Něm.) - Novák (SR), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 9800.

Při vyhlášení nejlepších hráčů, hymně a předání medailí mě zaujaly dvě věci. Zaprvé to, že zkolabovaly kamery pořadatelů a tak ČR byla díky autonomním kamerám České televizi jedni z mála, kdo mohl ceremoniál online sledovat ! (Aspoň tak to bylo a je prezentováno) Chci tedy na tomto místě poděkovat České televizi za nadstandardní služby (při pohledu do jiných národních televizí to podle mě neuvidíte) - hromadu přenosů, nasazení komentátorů, počet odvysílaných rozhovorů, reportáží ze zákulisí a dalších příspěvků. A druhá věc co mě zaujala? Je to přebírání ceny za druhé místo (také se podivujete jak obrovský rozdíl je v symbolu těchto cen? Desetikilový pohár vs čtvrtkilový talířek?), kdy David Výborný převzal ten podnos a bez jakýchkoliv emocí ho předal kustodovi! Nedal ji spoluhráčům, ale někomu, kdo jim tam ostří brusle.. Trochu mě to znevážení ceny mrzelo, ale co - je to JEJICH cena.
Jako obvykle nějaké ty články:
Hokejisté mají stříbro, na Švédy nestačili - popis zápasu
Erat: Jsme druzí na světě, to není špatné - rozhovor
Bulis: Na zlato jsme pomýšlet nemohli - rozhovor
Švédové byli silnější psychicky, míní Lener - rozhovor
Řada článků je i na hokej.cz a doporučuji třeba ten o fanoušcích, to jsem na Idnes neviděl. Další sumu článků najdete na Aktuálně.cz.

Finsko - Kanada 5:0 (o bronz)

Ještě větší nakládačku nadělilo demotivovaným Kanaďanům Finsko, kdy nevýrazný zámořský výkon počastovali pěti góly. Zápas byl tak zajímavý spíše počtem trestných minut.
Kanada - Finsko 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. Kallio (Pirnes, Miettinen), 26. O. Jokinen (Nummelin, Lehtonen), 37. Hahl, 43. Miettinen (Nummelin), 54. J. Jokinen (Nummelin, Peltonen). Rozhodčí: Jonák (SR) - Pouzar (ČR), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 16:12, navíc T. Ruutu (Fin.) 10 min. Využití: 0:3. Diváci: 9365.

Semifinále

ČR - Finsko 3:1

Tak tento pěkný zápas jsem už viděl. V první třetině nás Finové jasně přebruslili a působili aktivněji (13:3 na střely!), obzvláště když se Hahlovi již v deváté minutě povedlo z půlky hřiště prostřelit Hniličku. On sám pak po zápase řekl, že se mu kotouč ztratil proti tmavému hledišti, ale že si bere rozhodně vinu na sebe. V této třetině se nic víc nestalo, i když Fini zkoušejí střílet zejména zdálky.
Druhá třetina byla o něco lepší, Češi se vyrovnávali s bruslením, ale na střely vedlo stále Finsko. Přelom zápasu nastal v 29. minutě jsme hráli oslabení, po pravé straně ujel Plekanec, a i když byl tísněný obráncem, dokázal z úhlu bekhendem vystřelit nad Norrenovo rameno - a spadlo to tam! Nádherný gól s blafákem a střelou pod víko - to byl profesionální výkon. Gól v oslabení dodal energii Čechům a Finy naopak zklidnil. Druhá třetina skončila a výsledek je 1:1.
Závěrečná dvacetiminutovka byla, řekl bych, v naší režii. Zjednodušili hru, lépe se dostávali do třetiny soupeře, Fini jakoby nevěděli co s tím, kazili jejich obvykle přesné přihrávky a dávali tak prostor technickým Čechům. Vítězný gól tak padl opět v přesilovce, tentokráte ale v naší a to po pěkné střele od modré Kabrleho tečoval před brankou kapitán Výborný. To bylo už v 57. minutě a tak Finům moc nezbývalo. Zvýšili sice tlak (Hnilda měl 33 zákroků), ale Češi si tentokráte již náskok vzít nenechali, ale naopak při finské power-play se dostal puk k Hlinkovi, který téměř přes celé hřiště skóroval do prázdné branky. Závěr zápasu ještě opepřila bitka Kaberleho s Jokinenem, za což dostali oba 2+10, tj. do konce utkání. Naštěstí bitka, při níž si oba sundali rukavice, nebude mít žádnou další dohru a zítra si i Kaberle zahraje o zlato! Hoši, děkujem!

Summary jako obvykle z IDNES: Branky a nahrávky: 29. Plekanec (Irgl), 57. Výborný (T. Kaberle), 60. J. Hlinka - 9. Hahl (J. Ruutu, Nummelin). Rozhodčí: Schütz - Schröter (oba Něm.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 6:5, navíc T. Kaberle 5 min. a do konce utkání - Hentunen 10 min, O. Jokinen 5 min a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 8763.

Pár článků:
Bravo! Hokejisté budou hrát o zlato
Kapitán: I bezejmenný tým může být úspěšný - rozhovor
Plekanec odstartoval cestu do finále - rozhovor
Hadamczik: Zažívám životní satisfakci - rozhovor
Finále? Fantastický úspěch, řekl Vůjtek

Kanada - Švédsko 4:5

Druhé semifinále představilo úplně jiný hokej. Rychlý, přesný, dynamický, ofenzivní, dopředu. Diváci tak mohli být spokojení, protože padlo neuvěřitelných 9 gólů. Hra se lila nahoru, dolu a první dvě třetiny měli jasnou převahu svým přesným a rychlým hokejem Švédi. Po páté brance Kanada vyměnila brankáře. Jako obvykle se ale nevzdali a dotáhli na rozdíl jediného gólu, když měli v poslední třetině jasnou převahu. Přál jsem si do finále spíš je, ale co naděláme, musíme si to rozdat o zlato se Švédy, kteří mají šanci být jediní, kdo v jednom roce vyhrál olympiádu i MS. Doufám, že se jim to nepovede :)

Summary jako obvykle z IDNES: Kanada - Švédsko 4:5 (2:3, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 9. Calder (Richards), 17. Comrie (Cammalleri), 40. Crosby, 44. Bergeron (Crosby, Williams) - 2. Kronwall (Nylander), 5. J. Jönsson (Samuelsson, Nylander), 12. Martensson (Timander), 22. Samuelsson (Hallberg, Nylander), 23. Nordquist (Hannula). Rozhodčí: Minář - Pouzar (oba ČR), Ross (USA). Vyloučení: 9:7, navíc Hannula (Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 9000.

Čtvrtfinále

ČR - Rusko 4:3p

Hokejové fanoušky i sám sebe zklamu tím, že jsem ten slavný zápas neviděl. Holt jsem byl v práci a neměl čas ani na ten radiopřenos, slyšel jsem jen samotný závěr. Každopádně klobouk dolů, že v tu pravou chvíli na to kluci šlápli, nezhroutili se po inkasování prvního gólu ani při dvojnásobném vyrovnání skóre. Rozhodlo se v prodloužení gólem Irgla. Rusové tak, zatím nepřemožení, jedou domů a vypijí si opět bezmedailový kalich hořkosti až do dna. Hoši, děkujeme!

Mám tady aspoň summary:
Rusko - Česko 3:4 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Ovečkin (Malkin, Kulemin), 46. Mozjakin (Gorovikov), 59. Alexej Michnov (Aťušov, Ovečkin) - 26. T. Kaberle (Výborný, Erat), 44. J. Hlinka, 48. Štefan (J. Hlinka, T. Kaberle), 68. Irgl (Výborný). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.) - Takula (Fin.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 9:8. Využití: 0:3. Diváci: 8082.
Koukám, že se nám výjimečně dařily přesilovky ;)

Ostatní čtvrtfinálové výsledky:
Slovensko-Kanada 1:4 (bohužel)
Švédsko - USA 6:0 (překvapivě jednoznačné)
Finsko - Bělorusku 3:0 (to se čekalo, ale drželi se)

Po vyhraném čtvrtfinále roste zájem o hokej, čehož je důkazem OBROVSKE mnozství článků za dva dny jen na IDNES! :
Senzace! Irgl vystřelil Česku semifinále
Výborný: Byl jsem se Zbyňkem domluvený - rozhovor
Irgl: Na gólu má velký podíl David Výborný - rozhovor
Jsem rád, že mi hráči důvěřují, chválí si kouč - rozhovor
Vítězný gól? Nádhera, řekl Marek Sýkora
Semifinálovým sokem Česka jsou Finové
Hlinka: Skromnost je stále na místě - rozhovor
Penalty? Na Rusy bych neměl, přiznal Hnilička - rozhovor
Pomohou-li hokejisté, uvidí „Staromák“ finále
Sleduje nás celý národ, ví Hadamczik
Hokejový šampionát 2011 bude na Slovensku
Zranění hokejisté se už šetřit nebudou
Hvězdy čtvrtfinále? Irgl, Výborný a Kaberle
Na mistrovství světa už nebudou remízy
Další servery toho samozřejmě napsali další tunu, ale už na to nemám sílu, zájemci si to najdou jistě dole v odkazech.
Přece jen jsem ještě našel dva zajímavé články shrnující reakci na vyřazení sborné:
Ruský tisk reagoval nevěřícnými komentáři
Ruský tým hvězd nebyl připraven na roli favorita

BONUS pro ty, kteří vydrželi až sem:
Rozhodující čtvrtfinálový gól na videu
Rozhovor s aktéry toho gólu

Zápasy osmifinálové skupiny E

ČR - USA 1:3

Zápas se hrál v úterý cca od 15h našeho času, takže jsem jej sledoval v práci jen na internetu. Evidentně ale nebylo o co stát, jelikož Američané po předcházejících nemastných výkonech se připravili dobře a naše v první třetině přehráli, v druhé polevili a ve třetí zvýšili vedení, keteré nepustili.
Česko - USA 1:3 (0:2, 1:0, 0:1). Branky: 28. Z. Michálek - 14. Malone, 20. Cullen, 48. Brown. Ve čtvrtfinále se Česko utká ve čtvrtek od 15.15 s Ruskem .
Přečtěte si o zápase na IDNES
Slováci o tom nejsou o moc lépe. Pečlivě sledovali zápas Švýcarsko - Bělorusko, který skončil 1:2. Remíza by je vyřadila ze hry, takto se porvou o čtvrté postupové místo s Ukrajinou. Letos to (zatím) pro československý hokej nevypadá dobře.

ČR - Kanada 6:4

Strhující zápas jako s Kanadou obvykle bývá. Z první třetiny měli více Češi, kdy již v 6:43 dává první gól Petr Hubáček. Nádherný gól padl, když hodiny ukazovaly 8:06, kdy ujel přes celé hřiště kapitán Výborný a gólem mezi betony zvyšuje vedení. Naši mají pěkný tlak, Kanaďané jakoby nevěděli co hrát. V čase 13:30 padá další gól, který tam vyloženě dotlačil Plekanec. O dvě minuty a něco později se vzchopili Kanaďané a Robidas při naší rozhozené obraně upravuje na konečný stav první třetiny - 3:1.
Souběžně hraje důležitý zápas při příliš nevydařeném průběhu šampionátu Slovensko se Švédskem, kteří třetinu vyhráli překvapivě 2:0.
V druhé třetině se Kanaďané probudili a vytvořili slušný tlak, který navíc korunují gólem v 22. minutě. Branku sice musí potvrdit videorozhodčí, protože byl také výsledkem velké strkanice v brankovišti, ale gól to byl a rozhodčí u monitoru to viděl stejně dobře. O devět a půl minuty po nedorozumění Hlaváče a Erata v obraně (jsou to útočníci, ja vím;) Kanaďané srovnávají gólem mezi betony brankáře Hniličky. Krásně se ukazuje, že Kanada se nevzdává. Je to pěkná rychlá hra nahoru-dolů. Hubáček stříli tyč. Větší radost ale dělá gól Zdeňka Irgla v čase 35:04! Třetina končí 4:3
U Slováků také padali góly a vedou 4:2.
Do poslední třetiny nevstupujeme šťastně, když již v první vteřině druhé minuty dává mezi betony branku kanadský talent Crosby. 4:4. Hra je stále pěkně dynamická, ale přibývá s nervozitou i potyček a vyloučení. V čase 46:29 přináší do vedení Čechy J. Balaštík pěknou dalekou střelou - 5:4! Je super, že se naši po srovnání nesložili, což dokazuje i událost o sedm minut a deset vteřin později, kdy po perfektní akci a ujetí Výborného s Eratem zakončuje střelou právě druhý jmenovaný a zvyšuje na 6:4, což je docela slušný gólový nášup. Ve zbytku zápasu nás podrží zejména Hnilda, který odolá náporu Kanaďanů, přesilovce při vyloučení Hejdy i power-play. V posledních minutách se strhne obvyklá menší bitka, ale překvapivě z ní není moc postižených, snad jen kapitán Kanady Shannahan si šel sednout. Kluci ten zápas udrželi a dovedli do vítězného konce. Jejich výkon jde skutečně s každým zápasem nahoru. Jen tak dál, hoši!
Slováci se také vyznamenali, když překvapivě přehráli Švédy 5:2!

Summary:
Česko - Kanada 6:4 (3:1, 1:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Hubáček (J. Hlinka), 9. Výborný, 14. Plekanec (Irgl), 36. Irgl, 47. Balaštík (Škoula), 54. Erat (Výborný) - 16. Robidas, 22. Richards (Calder), 32. Hamhuis (Boyes, Crosby), 42. Crosby (Bergeron). Rozhodčí: Schütz (Něm.) - Oskirko (Rus.), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 7474.
Tým ČR proti Kanadě: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula - Erat, Výborný, Hlaváč - Bednář, Štefan, Bulis - Balaštík, J. Hlinka, Hubáček - Irgl, Plekanec, Tenkrát.

ČR - Norsko 3:1

Bohužel je zápas ve tři odpoledne a to jako většina lidí pracuji, maximálně lze sledovat textové zpravodajkství na internetu. První třetinu jsme prohráli díky nešťastnému odražení puku od brusle, takže třetina skončila překvalivě 0:1 pro Nory. Souběžně hrají Slováci s Švýcary. Slováci nicméně po první třetině díky vlastňáku Švýcarů vedou.
V osmé minutě Škoula od modré čáry nahazoval puk a před brankou ho téměř nechtěně tečoval do sítě JAN HLAVÁČ. Asistence: Škoula, Richter. V poslední minutě JAROSLAV BALAŠTÍK otočil skóre, když se dostal nikým nehlídaný mezi kruhy a švihem zamířil přesně do růžku branky nad lapačku Gundersena. Asistence: Richter, Plekanec. Třetina tak končí 2:1. I Slováci si ve svém duelu dávají gól (Milo) sa vedou 2:0.
V poslední třetině sice hra byla více na území soupeře, ale stále jsme se báli o výsledek. Takhle IMHO nevypadá hra mistrů světa. Dokonce je v 57. minutě vyloučen za hákování Petr Tenkrát a to je opravdu strach, že to srovnají. Nicméně paradoxně právě Tenkrát záhy po návratu do hry (58:25) ujíždí obráncům osamocen na norskou branku. Gundersena oklamal střelou kolem pravého betonu a tím spečetí náš výkon na 3:1. Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni norský brankář Gundersen a český útočník Hlaváč.
Paradox se odehrává i v druhém zápase, kde v poslední třetině dávají dva góly Švýcaři! Slováci přišli o vedení a zápas končí remízou!

Zápasy základní skupiny A

ČR - Finsko 3:3

Ani tento zápas jsem neviděl celý, ale narozdíl od ostatních jsem přišel a vedli jsme 2:0! Tak to mě zaujalo a začal sledovat. Kluci hráli úplně jinak než v předešlých zápasech, bylo to živější, přesnější, důslednější, rychlejší a bojovnější. Takže mě to bavilo, i když jsem jim jako obvykle přinesl smůlu, protože záhy jsme v přesilovce (vyloučen trouba Michálek) dostali od Kukkonena. Tím první třetina skončila. Ještě doplním, že první gól (v naší přesilovce) dal Erat (přihrával Balaštík) a druhý gól dal ve stejné minutě právě Balaštík (přihrávka Hlinka).
Druhá třetina byla také akční a přidala i nádherný gól, kdy kapitán Výborný projel i s pukem mezi třemi Finy a ještě napříč přihrál přes celou šíři ledu, kde najížděl Jan Hlaváč, který se naštěstí trefil. Parádní gól na 3:1.
Poslední třetina byla bohužel v režii Finů. Komentátoři říkali, že Finové skvěle brání na červené a forčekují, ale já bych řekl, že naši především fyzicky již nemohli. Hned v první minutě totiž snížil slibný náskok Berg, což dodalo Finům elánu a my jsme až na pár výjezdů v podstatě jen bránili. To se nám vymstilo v poslední minutě, kdy Nummelin od modré prostřelil Hniličku. 3:3. Přesilovka na posledních 33 vteřin nám již gól nepřinesla, přestože naši tlačili. Zápas tak skončil bohužel remízou a postupujeme tak z druhého místa. Na druhou stranu je toto úplně jiná remíza než ta ostudná s Lotyšskem. Jen tak dál, hoši!

ČR - Slovinsko 4:3

Tento zápas měl být jasnou záležitostí, zvlášť když se dařili (konečně!) přesilovky a třetina skončila 4:1 (Plekanec, Balaštík, Erat, Michálek). Pak František Výborný, trenér slovinské reprezentace (také se vám to zdá divné?) a otec našeho kapitána, vyměnil gólmana a pak to začlo. První gól byl ještě sporný (Murič) a byl ověřovaný u videorozhodčího (dle lidí ve studiu to gól nebyl), ale tím Slovinci neskončili.
Další gól jsme dostali z přesilovky (Sotlar) - 5:2. Pak jsme ještě jednou odskočili o dva body gólem Michálka v naší přesilovce. Pak jsme ovšem gól dostali (zase v přesilovce!) od Kranjce (5:3).
Naši pár šancí v poslední třetině měli, ale brankář Kristan se překonával. Naopak, vteřinu před koncem jsme dostali poslední tečku od jednoho z nejlepších hráčů soupeře, Razingera. Tak tohle nebylo moc přesvědčivé vítězství.

ČR - Lotyšsko 1:1

Ani jedenáct přesilovek, které nám samozřejmě nešly, nám nepomohlo k lepšímu výsledku než je remíza. Domácí prostředí je často zmiňovaný šestý hráč, ale profíkům by to zas tak vadit nemělo. Již v sedmé minutě jsme prohrávali a vyrovnat se podařilo až v poslední minutě třetiny, kdy zasunoval zpoza branky kapitán Výborný. Gól musel potvrdit videorozhodčí. Další dvě třetiny byly již bez branek, i když převahu jsme měli, jen to tam nepadalo.

Nahoru 


Skupiny

Skupina A: Finsko, ČR, Lotyšsko, Slovinsko
Skupina B: Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, Itálie
Skupina C: Rusko, Slovensko, Bělorusko, Kazachstán
Skupina D: Kanada, USA, Norsko, Dánsko

Skupina E: Kanada, Finsko, USA, ČR, Lotyšsko, Norsko
Skupina F: Rusko, Švédsko, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Ukrajina
Skupina G (o udržení): Dánsko, Slovinsko, Itálie, Kazachstán

Soupiska ČR

Velice pěkné, podrobné i s fotkami na hokej.cz
Alternativa na mshokej.cz
Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.

Statistiky

Nahoru 


Zajímavosti z MS

 • Popravdě řečeno, že jsme prošli přes Rusko...
 • Slováci prošli do čtvrtfinále
 • Slaváci remizovali 2:2 se Švýcarskem
 • Kanada-Lotyšsko 11:0 při sporném výkonu rozhodčího
 • Ivo Prorok, který je letos poprvé na MS, je stár 36 let!
 • Slováci prohráli 1:2 s Běloruskem!
 • Češi remizovali 1:1 s Lotyšskem!
 • Kde se bude hrát MS v příštích letech?
  2007 - Moskva, Petrohrad (Rusko)
  2008 - Quebek, Halifaxu (Kanada)
  2009 - Curych, Bern (Švýcarsko)
  2010 - Kolín nad Rýnem, Mannheimu (Německo)
  2011 - Slovensko
  Česká republika zase bude na přelomu let 2007 a 2008 hostit mistrovství světa hráčů do dvaceti let.

  Nahoru 


  Linky aneb píšou o hokeji

  Česká televize o MS - tato doména asi již ČT zůstane když se to přesměrovává na doménu ČT24 :)
  IDNES o MS
  www.hokej.cz - nejobsáhlejší hokejové info
  Aktuálně.cz
  Deník Sport o MS
  Český svaz ledního hokeje na hostingu hokej.cz

  www.hokej.sk
  Oficiální WWW šampionátu