Další středeční návštěva Invexu (probíhal letos později: 24.–27.10.) se nesla v duchu pěkného počasí přicházejícího podzimu.
Návštěvnost byla slušná, ale příčinou bylo otevření výstavy pro děti a dorost. Dále se opticky zdály pavilony plnější, protože se výstava smrskla do menšího počtu. Správnou cestou se ukázalo pořádání velkého množství souběžných odborných konferencí. O té antivirové se více dočtete tady.
I letos Vás čeká malá"fotoreportáž", ale trochu skromnější.
Doprava a organizace
Pokud jde o ty běžné věci, doprava v pohodě, parkovné stejně vysoké jako minulý rok (180 Kč), zdálo se mi, že podražilo zejména občerstvení. Vstupné pro veřejnost se udrželo na 200 korunách.
Výstava, zajímavosti a co bylo k vidění
BVV formálně rozdělili Invex ještě na Digitex, který představoval multimédia a zábavu. První dva dny vyhradil obchodním setkáním a Invex se díky státnímu svátku také o den zkrátil.
Základní postřehy? Silnou pozici mají na Invexu nakladatelství nejrůznějších počítačových čaopisů, n
našli byste zástupce českých antivirových společností, vystavovatelé HW se rekrutují zejména z řad mobilních telefonů, velkoplošných obrazovek, fotoaparátů, WiFi a silné zastoupení měla letos řešení IP telefonie. Zahlédl jsem i řady malinkých stánků asijských vystavovatelů, kteří nabízeli různý drobný HW, např. paměťové karty. Morem Invexu jsou stánky příliš s IT nesouvisejících produktů.
Microsoft definitivně opustil velké stánky s mnoha počítači, kde by běžela (stejně již dominantní) Windows a zaměřil se na prezentaci svých produktů na plátně v pavilónu C. Do pavilonu se vejde pohodlně pár set lidí a show must go on. Na závěr bloku dotazy a obvyklá soutěž o klávesnice a hry. Co mě překvapilo bylo, že celá středeční akce končila dříve, než bylo plánováno.
Silnou pozici měl Digitex a prezentace her. Dvě mistrovství republiky - AMD Mistrovství ČR v počítačových hrách 2005 (ProGamers, s.r.o.) v Céčku a Národní finále World Cyber Games 2005 powered by Intel (Allstar Group s.r.o., e-Sport Entertainment s.r.o., Gamezone.cz) v Éčku - soutěžila o diváky na velkých obrazovkách. V pavilonu se tlačili lidé také u prezentací herních magazínů. Nutno říci, že decibely linoucí se ze 4 vzájemně se přeřvávajících herních stagí, byly dlouhodobě neúnosné. Tak jsem si jen stačil všimnout, že tam přibyl nový herní magazín Doupě. Více uvidíte na fotkách.
Letos jsem nějak pozapomněl fotit hostesky, asi proto, že jsem jich moc neviděl a furt mi chcípal foťák. Ale asi jsem se pohyboval po špatných místech, někomu se je nafotit podařilo. Nebo tady.
Tak co jsem tam dělal? Chci své dvě stovky zpět!
Většinu dne (9:30-13:00) jsem opět strávil na malé antivirové konferenci. Potom jsem proběhl všechny pavilony (kromě těch business). Co jsem tam viděl, píši výše.
Jak získat zpět náklady na vstupné? Existuje řada možností: většina vydavatelství dává zdarma ukázková čísla svých časopisů a to nejen starých, nejštědřejší je v tomto smyslu ComputerPress. Naberte si tedy časáky (pokud vás zajímají!) v ceně několika set. Dále někde točí pivo (Chip, ComputerPress) či kofola zdarma. Na několika stáncích bylo možné si vytisknout fotografie z libovolného digitálního média nebo si nechat udělat pasovou fotografii (u Olympusu). V neposlední řadě jsou tu zajímavé veletržní slevy na téměř vše co vidíte.
To be or not to be?!
Má cenu jet na Invex? Šibalská odpověď je - záleží na tom. Letos poprvé bych přiznal, že má smysl jet dokonce na víc dní. Není to kvůli vystavovatelům, jejichž expozice prolítnete za den, jde o doprovodné konference, které probíhaly od pondělka do čtvrtka a každý den bylo něco zajímavého.
Další důvody jsou jako obvykle:
domluvené obchodní jednání,
chci koupit něco konkrétního a jdu si výrobek osahat a koupit se slevou,
hledám konkrétní řešení svého problému (WiFi technologie, seminární práce do školy ;)