Invex

Velmi stručná reportáž z INVEXu 2001

Minulý rok jsem Invex vynechal, letos jsem se tam opět vydal. Byl jsem tam opět ve středu, 17.10.2001. Víceméně platí to, co jsem napsal o Invexu 1999. Nicméně doplním několik aktualit a postřehů k letošnímu ročníku.

Organizační záležitosti
V této chvíli jsou na dálnici Praha-Brno jen dvě uzavírky (převod do protisměrného pruhu), takže se do Brna dostanete rychleji. Policie vás navede na parkoviště, kde je volno, takže asi moc taktizovat nelze. Počítejte s "lidovou" cenou 150Kč.
Stále platí, že nejlevnějším způsobem je vzít si nějaké jídlo a pití s sebou. Jste-li studenti, vemte si průkaz, abyste dostali zlevněné vstupné 70Kč oproti 140Kč (veřejné dny).
Pokud chcete komunikovat s firmami, vyvarujte se baťohu, abyste nevypadali jako "sběrači". Oblek, kravata a kufr vykoná své, ale já byl úspěšný i v bílé košili a nedžínových kalhotách + igelitka. IMHO nejlepší bylo to, že jsem zašel do G2 a za vizitku dostal na klopu Kartu návštěvníka. Lidé se pak dívají zase o něco vstřícněji, když nejste "anonymní nýmand". Hodí se i přihodit nějaký ten titul, zní to blbě, ale u nás se na to stále hraje.

Firmy nemají zájem?
Na tomto místě bych se  zamyslel nad tím, proč odřekly opět účast některé firmy, např. Borland. Obávám se, že provozovatel výstavy, BVV, nasazuje nerealistické, přehnané ceny. Slyšel jsem, že za pevnou linku pro 5 počítačů na stánek chtějí 64 tisíc korun! Jaké jsou pak celkové náklady na stánek nevím, ale nebude to určitě málo. Mám dojem, že firmy raději budou volit cestu, že na Invex nepojedou a udělají si vlastní konference "Open Days", kde se setkají se svými zákazníky a odbornou veřejností jako to dělá právě Borland nebo AEC. Stánky mi připadaly opět skromnější než dříve.

Tak co je nového?
Ehm, asi nic. Microsoft předvádí nové produkty, tentokráte řadu XP, Mironet chladí svůj počítač v akváriu a u Paegase vyřvává tentokráte místo Anděla Tomáš Hanák.
Jak jsem psal minule, nejsmyslnější je jet s nějakým cílem. Třeba vidět produkt na vlastní oči, který se jinak běžně nevidí (4 procesorový server, velkoformátová tiskárna...), zeptat se na nový produkt bez pocitu, že obtěžujete (třeba Paegas Navigator, VIT Českého Telecomu...). Můžete se setkat s lidmi, s kterými obchodujete nebo chcete obchodovat. Můžete nakupovat s veletržní slevou 3-10%. Nejvyšší slevy jsou IMHO u počítačové literatury a multimédií. Plánujete-li koupi nějaké publikace čI předplatné časopisu, nechte to na Invex, jsou tam všechny významné nakladatelské domy (Vogel, Computer Press, IDG apod.). Studenti mohou pěkně sbírat informace a kontakty na své seminární, ročníkové a diplomové práce.

Co mě letos zaujalo více než dříve jsou přednášky. Několik firem (např. Microsoft - tam běžely např. 2 paralelně, HP, Symantec, AEC...) organizuje 20-30 minutové přednášky o svých produktech a službách. To může být často zajímavé, mě třeba letos zaujaly přednášky o počítačové bezpečnosti, XML a XML2EDI.

Náhodou můžete potkat dodavatele služeb, o jejichž existenci jste neměli ani potuchy, protože vás ani nenapadlo, že něco takového je možné, že vám to pomůže vyřešit nějaký problém apod. Například mě zaujal MobilAudit, který vám zaudituje účet od vašeho mobilního operátora a optimalizuje vám tarif. Můžete tak prý ušetřit až 50%. Dále mě zaujala ASP služba firmy Editel XML2EDI. Její princip je v tom, že i malá firma může komunikovat s velkými, aniž by implementovala drahý formát EDI. Stačí používat XML a tato služba se postará o konverzi. Dále obsluhuje komunitu firem, s kterou můžete komunikovat a obchodovat, To je ale jen stručný nástin. Takto můžete narazit na různé služby.

Tak to je prozatím vše, co mě napadá, časem třeba budou I nějaké fotky, které jsem tam udělal.

 

[ Nahoru | Invex 99 | HomePage ]