Invex

Stručná reportáž z INVEXu 1999

Krátce zde vylíčím, co jsem viděl a co od letošního Invexu můžete čekat. A také se pokusím shrnout, proč jezdit či nejet. Byl jsem tam ve středu 6. 10. 1999. První část je spíše pro invexácké začátečníky.

Cesta, základní informace

Pojedete-li po dálnici, musíte počítat s několika úseky "práce na silnici". Sice se tam nepracuje, ale dokáže vás to zdržet pořádně. Ještě nikdy jsem nedojel do Brna (zhruba od Prahy), aniž bych neviděl nějakou bouračku, takže pozor. Značení je dobré, zabloudit nelze. V  Brně to mají již zvládnuté policisté. Negativní na tom je, že obvykle nezaparkujete kde chcete Vy, ale kam Vás vykáže Policie. A samozřejmě také parkovné v ceně 100 Kč nepotěší.

Pokud nejste pozváni nějakou firmou, připravte si 140 Kč, studenti, důchodci apod. polovic. Předem nutno upozornit (ty, kteří jedou poprvé), že parkoviště je mimo areál a tak je dobré si nic nezapomenout v autě (jako já kupón na pivo zdarma :-)). Je otevřeno od 9 do 18 hodin, v pátek  jen do 16 hodin. Není hloupé si na tuto dobu vzít s sebou i proviant, neboť ceny se tam pohybují, jako byste se nacházeli geograficky někde v Krkonoších. WC je zdarma. Další výbava dle počasí: v pavilónech je horko, venku může být kosa.

Sběrači a materiály

Pro někoho byl úvod zbytečný, ale pro začátečníky snad užitečný. Hned v úvodu informace pro "sběrače" (děti s igelitkami sbírající prospekty po tunách, loudících bonbóny a propisovačky, popř. dražší reklamní předměty - a samozřejmě cédéčka). Cena vstupného stále ještě počet sběračů nesrazila. Prospekty samozřejmě stále jsou, bonbóny také, ale propisek a CD-ROMů ubylo. Znatelný pokles byl již vloni, kdy se dávala CD za vizitku. Letos jsem kromě CD o problému roku 2000 od "Národního koordinačního střediska pro řešení problému roku 2000" (invalidita těchto 189 megabajtů dat by byla tématem na samotný článek), které se distribuuje zdarma, na žádné jiné CD nenarazil. To neznamená, že nikdo jiný je nemá, ještě vloni je dávali např. u Grisoftu či Alwilu. (Poznámka: své šance na zisk něčeho zajímavého z výstavy výrazně snížíte v závěru dne a v pátek, prostě už nic nebylo) Já jsem po nich nepátral, stejně je vše zveřejněno na různých CD přílohách počítačových časopisů nebo na internetu.

Letos

Jen kratince o zvláštnostech letoška. Méně vystavovatelů je trochu znát. Méně peněz v IT businessu je znát. Expanze oboru telekomunikací je znát. Zajímavý automat na Coca-Colu, který vydá nápoj jen na zavolání mobilem. Nové pavilóny Linux Hall, Creative Hall a Shopping Hall. (Popravdě řečeno jsem tam nebyl.) Ještě byste mohli vědět, že ani letos si nepotřebujete kupovat "invexové" číslo kvalitního časopisu - Computeru, protože ho dostanete zdarma. V GameHallu je opět narváno a opět je to o uši (ale Score má úspěch). Zajímavé jsou slevy časopisů a odborné literatury a hláška na WC, že umytí rukou Vás nelegálního softwaru nezbaví.
 
 

Má Invex ještě smysl?

A tady je kámen úrazu celého Invexu. Má Invex ještě smysl?? Firmy již nečekají na nějaký veletrh, aby uvedly svůj nový výrobek na trh, ale v rámci konkurenčního boje ho vypustí co nejdříve. Veškeré informace lze levněji a efektivněji presentovat na internetu. Presentace firmy na veletrhu je drahá a spíše otázkou prestiže (a některé firmy svým nezájmem ukazují, že ani toto již neplatí). Toto téma již bylo přetřásáno a jistě lze o něm dlouho polemizovat, já se nyní budu spíše snažit nastínit důvody, proč jet či nejet.

Nejet!

Jet!


Doufám, že Vám bude můj článek k něčemu dobrý. Není samozřejmě dokonalý, ale já vše také neviděl (rýma & nuda).
Pokud budete mít cokoliv k Invexu či k tomuto článku, napište mi to na xhlaj10@vse.cz.
Obzvlášť by mne potěšily příspěvky k odborným dnům na Invexu, o jejichž průběhu nevím nic.

[Nahoru | Home Page]