Příspěvky a názory čtenářů

Dolů na poslední

15.10.2001

Dobrý den. Přečetl jsem si Vaši vskutku důkladnou stránku http://harry.crolink.cz/vyber_hdd.htm. Je velmi hezká. A protože tam píšete: Pokud k tématu něco máte, napište mi na mailto:harry_#seznam.cz, tak Vám píšu. :-)

1, Vyklad pana Radka Štrébla je možná pěkný a výstižný, ale není přesný. Jím uváděné přistupové doby jsou totiž bez latencí a rozdíly jsou způsobeny výkonnějším mechanismem pro přesun hlaviček u výkonnějších disků a ne různou rotační latencí. Ta se k celkové průměrné vyhledávací době přidává navíc a rozdíl ještě zvyšuje. Takze 5400 otáčkové disky mají vyhledávací latenci mezi 9ms-12ms, celkove to s rotacni latenci dela prumernou pristupovou dobu 14.5-17.5ms. 7200otackove disky mivaji vyhledávací latenci 8ms-9ms, celkově to s rotační latencí dělá průmernou přístupovou dobu 12.2-13.2ms, scsi disky mívají v 10000otáčkách vyhledávací latenci 4.5-5.5ms (tedy celkovou dobu 7.5-8.5ms) a nejrychlejší 15000otáčkový disk seagate X15-36LP má vyhledávací altenci 3.6ms, tedy celkovou přístupovou dobu 5.6ms. Tím chci jen říct, že v jeho větě >>>Proto jsou take prumerne doby pristupu u disku s 5400ot/min cca 10 ms, zatimco nejnovejsi patnatitisici otackove disky jdou jiz k 3-4 ms<<< pan Štrébl zjevně mluví o rozdílných vyhledávacích dobách způsobených jinou mechanikou vystavování hlaviček a ne o důsledku rotační latence, takže nejde o rozdíl způsobený vyššími otáčkami disků. Jde spíše o jinýnávrh disků zamýšlených pro jiné použití (a v jiné cenové kategorii).

2, Říkáte, že je rozdíl v ATA66/ATA100. Pečlivě jsem si pročetl Xbitlabs a rozdíl jsem nezpozoroval (až na burst-čtení z cache, které není moc důležité, a pár problémů, které s ATA66 měla BarracudaIV (asi si s použitým řadičem nerozuměla :-) ). Jinak, zvláště z real-world testů bych to viděl, že to výkonově vyjde skoro na stejno (zanedbatelně vůči rozdílům mezi disky).

3, Spíš bych se ... podělil o názor na ty počty reklamovaných disků v jednom příspěvku (Seagate 4 z 5, IBM 2 z 2). Píšete "Silně na mě zapůsobil argument:". Chtěl bych se jen podělit o možné vysvětlení, proč s tím má ten pán problémy. Samozřejmě toho pána neznám a nic o něm nevím, nerad bych mu jakkoliv křivdil, ale až na sérii GXP75 od IBM, která určitě v pořádku nebyla, jsou dnes disky docela spolehlivá záležitost. Takže pokud někdo inzeruje tak vysoké počty reklamací, je přinejmenším docela možné, že důvod je jinde. Možnými příčinami může být například: 1),Špatné chlazení disků. To by souhlasilo s tím, že tomu pánovi chodí Samsungy, co se moc nehřejí. Dnešní 7200ot. disky sice nevyžadují aktivní chlazení, ale jsou jedinci, schopní je zamontovat přímo nad/pod CD-Romku, floppynu či jiný harddisk. To je téměř zločin a pobídka k rychlému odchodu disku. Stejně tak je slušné správně chladit case a mít rozumně vedené kabely.
2), Pokud se vyskytuje více reklamací z jednoho počítače, závada může být ve slabém/špatném zdroji. Toto začátečníci často ignorují.
3,) U rychlých počítačů číhá M$oftí shut-down bug, který mnoho lidí není schopno odlišit od hardwarové poruchy. Silně doporučuji preventivně aplikovat patch, myslím, že existuje i pro W98 i pro W2000, u WinXP se neobjevuje. (aspoň myslím, vím to jen u W98, protože ty mám). Někteří extrémisté si myslí, že je to jedna z hlavních příčin reklamací disků, sám jsem se s tím nesetkal.
4), A samozřejmě také s diskem není slušné vrážet do věcí či rychle pokládat na stůl, těch 50G je hrozně málo, staré disky prý šlo spolehlivě zlikvidovat tak, že se postavil na bok a pak se do něj šprtlo...

Nějak jsem se rozepsal :-) ... No nic, když už jste prohlédl celý web, tak snad Vám nebude vadit tak dlouhá reakce ... já jsem se aspoň vymluvil. Přeji hezký den a dobře vybraný hardisk (já jsem si nedávno koupil Barracudu ATA IV na videoeditaci a jsem s ní spokojený). Petr Jiříček

17.10.2001

Dival jsem se znovu na XbitLabs: Prumerna rychlost cteni je "Read Average Speed" ("Read Burst Speed" je cteni z cache) a cisla jsou na dane strance nasledujici:
29890 vuci 36369 - Barr ATA IV - vyrazny rozdil (asi si nerozumi)
34177 vuci 34180 - Fujitsu - opacny rozdil , zanedbatelny
34197 vuci 34150 - Seagate ATA III - zanedbatelny
32043 vuci 32030 - IBM DeskStar - zanedbatelny
29981 vuci 29964 - Quantum Fireball - zanedbatelny
24223 vuci 24267 - WD Caviar - zanedbatelny
Myslim, ze je to vetsinou v nekolika promilich (zanedbatelne). S vyjimkou Barracudy ATA IV. (asi si nerozumi s radicem). Proto si stale myslim, ze ATA66 nevadi. Na druhe strane je zde vsak jina vec: vice nez na ATA66/ATA100 asi zalezi, co je to za radic. Hodne pouzivanych ATA66 radicu je napriklad ve VIA chipsetech (southbridge 686A) a tam je vykon mnohem horsi (maximalni burst kolem 45MB/sec). To proto, ze VIA ma velice spatne (nebo "pomalu") navrzeny radic. (Mimochodem, ja mam ve sve desce take 686A, chipset VIA KT133.) Slysel jsem, ze VIA-cky ATA100 radic taky neni nic moc, ale nevidel jsem poradne testy. Takze kdyby testy v XBitLabs nebyly na Promise Ultra66 ale na normalnim VIA-ckem radici, dopadla by ATA66 straslive.
A na konec:
To, ze ATA66/ATA100 nedela rozdil, jsem puvodne napsal v diskuzi PcTuningu a myslel jsem to na disky, ne radice. Na obranu proti klasickemu (vyrcenemu tehdy v nejakem prispevku): Tenhle disk je ATA100, tenhle jen ATA66, ten prvni je urcite rychlejsi :-). Zde nedochazi k tomu, ze by si elektronika disku nerozumela s pomalym rozhranim (viz Barracuda ATA IV na ATA66 radici v XBitLabsovskem testu) a tak si stale myslim, ze rozdil ATA66/ATA100 je nevyznamny. Petr Jiricek

28.10.2001

Dobrý den. Velice se mi líbí vámi zpracovaná stránka s testy a odkazy disků.Myslím ,že může spoustě váhavců pomoci v rozhodování.Minimálně ušetří čas hledání na netu.Přestože jsem rozpoutal onu diskusi na Živě a slíbil,že také zveřejním výsledky testů,nemám bohužel stále na čem testovat.Ale známý mi vyzkouší test WD 40GB a jelikož nemám vlastní stránky,zaslal bych ho vám.Zda jej zveřejníte ,nechám na vás. K vámi testované Barracudě bych měl dotaz.Při kopírování dat jste použil 73Mb dat,ale bylo to mnoho malých souborů nebo jeden velký?V tom je podstatný rozdíl.Také by bylo dobré změřit teplotu disku,neboť formulace "ale topí" mi nic moc neříká.Přesto si myslím,že výkon Barracudy vynikne až na ATA100 a proto ji i nadále upřednostňuji. Ozvu se příště i s testem Zdraví Radek Neruda

2.11.2001 - HELP

Ahoj Harry, děkuji Vám za povedenou stránku díky které jsem měl velmi usnadněný výběr nového disku. Rozhodl jsem se pro 20GB verzi disku Seagate Baracuda ATA IV. Mám ale dost velký problém. SiSoft Sandra 2001te mi dává sotva 10000 bodů. (příloha) Čtení 15 MB, psaní 8 MB, kopírování 10 MB (HDBENCH) Výsledky HD TACHu jsou podle mě také dost podezřelé. (příloha)
Vím, že nejste vševědoucí ani jsem si Vás nespletl s Technickou podporou výrobců hardware, ale také vím, že jste na toto téma (disky) určitě hodně přečetl a jen tiše doufám, že mi snad budete moci pomoct, či nějak napovědět.
Můj systém: MB MSI K7T Turbo (Via KT133A) nejnovější BIOS v3.1, Duron 750@848 Mhz (7,5x113), 256MB SDRAM 133Mhz (@150), Seagate Baracuda ATA IV 20 GB (ATA 100) - sám jako Master na 1 kšandě - 2 partition - 2 GB a 18GB, 80 žilovej 40 pinovej kabel, zapnuté DMA, Windows 98 (ovladače via 4in1 v4.35).
Na fóru zive (Pctuning) měl někdo podobný problém a vyřešil ho flashnutím nového BIOSu (deska ECS). Já mám BIOS fungl novej a nic. Kdyby jste snad znal řešení mého problému, nebo Vás alespoň napadlo něco, v čem by mohl být "zakopaný pes", napište mi prosím Vás. Předem velice děkuji. S pozdravem
TonyB

Doplňující informace : MSI Turbo umí i ATA 100 ( na 100%) - mám to puštěný na ATA100 / zkoušel jem i ATA 66,33, bez UDMA = PIO a nic / Kabel je určitě 80 žilovej připojenej na PRIMARY, disk je jako MASTER. (na druhym kanálu je jako MASTER CD-ROM Liteon 52x max ). Sandra ukazuje na D: velmi podobné výsledky ( plus minus pár bodů, kB ). Na C: je asi 500 MB dat, na D: asi 3 GB. Pri benchmarkování jsem na compu samozřejmě nic nedělal ( ani na pozadí ). Nejdříve jsem si myslel že Sandra blbne - a vyzkoušel jsem víc benchmarků ( HD Tach, HD Benchmark, Winbench, i staré DOSové Check it, DRHard atd. ) ale výsledky ani v nich nestají za moc. A nejde jenom o benchmarky - v reálu ( tzn. spouštění programů , Windows, načítaní Wavů /v EAC/, obrázků atd ) se mi zdá být Baracuda tak maximálně o polovinu rychlejší než můj starej disk (Seagate Medalist 4,3 GB (5400 otáček)) a to je samozřejmě strašně málo.
Co se týče přetaktování - chápu nelíbí se Vám FSB 113 ( BTW jde mi to stabilně i na 7,5x117 :))) . Zkoušel jsem i nepřetaktovaný systém - a nic- takže tohle disku nevadí.
SEAGATEovej web umím už snad nazpaměť.Se SEATOOLS jsem projel všechny testy - a vše je OK. UATA100d.EXE jsem zkoušel ( dává pouze vybrat mody UDMA ). Stejně tak jsem zkoušel via IDE miniport driver v3.0.14 ( dělá v podstatě to samé ). Jsem z toho už tak rozhozenej, že jsem dokonce zkusil všechny via 4in1 od 4.29 do 4.35 a BIOSy v3.0 , v3.1b1, v3.1 i 10b16 (ovrclck)Na Zive jsem dotaz nahodil.Zkusím ještě Svethardware a Lianu. Ještě asi zkusím spojit ty 2 partitions - co kdyby.

Harry: Tonymu jsem odpověděl, ale protože to nebylo ono, napište mu svůj názor!

7.11.2001
Dobry den, precetl jsem si vase stranky a jsou opravdu dobre. Hlavne aktualni testovani HDD bylo pro me velmi prinosne. Rad bych se zeptal, jak postupovat pri upgradu-flashi BIOSu. Jak to nejlepe udelat a na co si dat pozor. Mam Award 9/99 a rad bych tam dal ten stazeny z Vasi stranky. Diky mockrat za odpoved, Vaclav Svoboda.

14.11.2001
Fakt pekna stranka, ale me dilema stale trva ja snad skocim do toho ibm a potom muzeme porovnavat kdo je na tom hur. danik

18.2.2002
vaše stránka je super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-)
...no,chtěl bych si taky totiž koupit disk (mě úplně postačí 20G),ale takovej,co je nejtišší a dlouhodobě  konstrukčně  nejspolehlivější.(ostatní parametry vem das). A tak se rozhoduju mezi nízkootáčkovým Samsungem, kterej sice nemá specialní ložiska, ale možná by mohl být vzhledem k menšímu zahřívání (po pár letech provozu) v tomhle lepší než Barracuda4, ted už záleží asi na technologii použitých mechanických dílů. No a když sem přečetl všechno, co se přečíst dá (i včetně  nezapomenutelné stomatologické diskuze:), tak prostě nevím, potřeboval bych popostrčit, protože já dyž už si koupím disk, tak né jenom na pár let, ale na furt (..relativně). Nemůžete mě nasměrovat?:-) Díky! márty

28.2.2002
Zdravim
Nasel jsem Vasi stranku kde testujete disky Baracuda i na radici HotRod66.Koupil jsem si ho a sandra mi ukazuje mene nez se zakladnim radicem IDE na motherboardu(Gygabite).Ani jinak nejake urychleni nevidim.Nevite nejakou radu co s tim.Bezi stejne i bez ovladacu i s nejnovejsimi. Dekuji moc. a1200#email.cz

11.3.2002 a 15.3.2002 a 23.3.2002Pán  si v podstatě  odpověděl sám:
Dekuji za odpoved.Uz se mi podarilo radic rozchodit(vypnuti scsi doblebufferingu,synchronniho prenosu a jiny bios radice) i kdyz celkovy index v sandre2002=19500 neni nic moc tak po detailnejsim prozkoumani je videt dvojnasobny narust u bufferd read a write.ostatni je temer stejne,ale to je asi dano typem disku(seagate 15,3Gb baracudaII). Jeste jednou diky.
Ve win98 jsem vypnul synchronni prenos tento pocitac/vlastnosti/spravce zarizeni/diskove jednotky/ten muj disk a vlastnosti a v msdos.sys scsidoublebuffering na 0
 
Nevim co to vsechno je, ale zkousel jsem ruzne souvisejici, veci a tohle pomohlo. Zajimave,alr je,ze vypnuti doublebufferingu uz ted nema vliv, ale ten synchronni prenos to vzdycky shodi do prumeru.

 

 17.3.2002
 Zdravím, přes diskusi k článku o Seagate Barracudě IV jsem se dostal až na Vaše stránky. Pěkný. V současnosti uvažuji o upgradu svého počítače ve kterém mám hdd IBM Deskstar 30GB. Když jsem ho před skoro dvěma lety kupoval měl jsem jisotum že to je ten správný disk pro mě. Po nedávné aféře s několikanásobnou žalobou IBM kvůli poruchovým diskům jsem se začal klepat kdy mi odejde ten můj a s ním i moje data. Nic takového mě naštestí nepotkalo. Počítač je ovšem během týdne vytížen jen po večerech a jen občas déle něž 24 hodin. Z rozhovoru nedávno uveřejněném na internetu jsem pochopil, že se v případě poruchových disků jedná převážně o nadprůměrně zatížené hdd. Což se IBM snaží u řady 120 obejít tím, že uvádí max. doporučenou provozní dobu a že se v žádném případě nejdná o hdd do serverů.
Ještě malou poznámku k hlasitosti provozu hdd...disk je po zapnutí ztišení disku v IBM HDD Featur Tool velmi tichý a přes hučení větráčků na CPU, grafické lartě a ve zdroji není vůbec slyšet.
Tak teď váhám zda se nemám při upgradu, který letos plánuji zbavit i hdd, abych předešel případnému kolapsu. Nákup nového hdd plánuji také, ale pokud by to mělo být najednou i s deskou, procesorem a pamětmi, tak to bude samozřejmě o několik tisíc více... jimm#atlas.cz

19.3.2002
Dobry den, prave jsem zavital na Vasi stranku o harrdiscích. Sehnal jsem pro jednoho mladsiho kamarada (asi 12 let, nema chudinka pripojeni k Internetu) starsi HDD o velikosti 6,4 GB a vyvstal po tom nasledujici problem: kdyz jsem to doma nejprve vyzkousel, tak ta vecicka se asi musela trochu poskodit cestou, takze zrejme od 63% kapacity disku obsahuje neuveritelne mnozstvi vadnzch sektoru a zrejme je tam mechanicky poskozen: nepodarilo se mi jej naformatovat na plno kapacitu ani po low level formatu-kouslo to i BIOS. Jak jsem na to prisel: disk obsahoval nejaka data, a nejdrive za nejakou chvili po zapojeni zacal pomalu "hrkat" -r....r....r...rr ...rrrr....rrr...rrr...rrrr....rrrr....rrrrrrrr....rrrrrrrr....HALT!- pak se z nejakeho duvodu zastavily Windowsy, vzdy po stejnem prubehu a dobe, navic do nekterych casti neslo zapisovat (modra obrazovka:"nelze zapisovat, muze dojit ke ztrate dat"-jak jsem pozdeji spustil scandisk, pozdeji i Norton Utilities, nikdy to nedoslo do konce, vzdy se to po nejake dobe pri pristupu na kritickou cast disku seklo - mraky vadnych sektoru, low level frmat se kousl u cisla asi 35 000). Problem si castecne podarilo obejit tak, ze jsem vytvoril jedinou partition o velikosti cca 62% kapacity disku, ten kluk zatim rikal, ze se ten harddisk zatim divne nechova- nekouslo se to, bezi tise, bez zavad...zatim.
Proc pisu? Ja tomu, ze tomu, ze potom to bude fungovat naprosto bezvadne a na vecne casy, porad neverim. Mohl by jste mi poradit, kde bych nasel dobry servis, kde by se na to koukli? Ziju u Tabora v jiznich Cechach. PS: Prosim nepiste mi na odchozi adresu, pouzijte prosim muj domaci e-mail: rihuna#volny.cz.

22.3.2002 a 25.3.2002 - HELP
Ahoj Harry, Projížděl jsem tvou stránku ohledně testů nových disků. Mám nálehavý dotaz.Mám desku LuckyStar 6ABX2V, Slot 1, Intel chipset 440BX a koupil jsem nový HDD Barracuda IV 40Gb, 7200ot.. No a když ho zapojím, Bios to neumí najít. Když jumperem omezím velikost disku na 32Gb, tak je to bez problémů, ale 40Gb prostě nenajde. Nevíš, čím to může být a jestli by pomohl právě update Biosu? A v tom případě jak bych měl při flashování postupovat? Nikdy jsem to nedělal. Nebo nevíš o někom, kdo by o tom mohl vědět víc? Předem díky, Ivan, ivan.ml#seznam.cz

Ahoj Harry, obávám se, že jsem pos..al, co se dalo. Spustil jsem v DOSu ten flashovací prográmek, zeptal se mě na jméno souboru BIOSu, který chci nahrát, zadal jsem, pak se mě zeptal, do jakého souboru chci uložit původní BIOS, zadal jsem. Pak to napsalo "provádím zálohu původního BIOSU" a současně dole blikal nápis "Prosím čekejte". Pod prvním nápisem se objevil pruh, který se naplnil asi během sekundy, což mělo zřejmě znázorňovat průběh toho zálohování a pak už se nedělo vůbec nic, nápis "Prosím čekejte" stále blikal. Po cca 15 minutách absolutní nečinnosti mi prostě došla trpělivost a restartoval jsem počítač. Hned při startu začal speaker dlouze pípat a pak chrčet a bylo po srandě. Když jsem tam dal systémovou disketu, hned po tom dlouhém pípání z ní začal načítat, ale po chvilce přestal a byl opět konec. Na druhém počítači jsem se podíval na disk a našel tam zálohu toho původního BIOSU, ovšem o velikosti 0B. Budu vděčný za každou radu! Jinak ještě, mluvil jsi o DiscWizardu, použil jsem ho hned napoprvé, ale ani s jeho pomocí nebyl nový HDD detekován. Ivan. ivan.ml#seznam.cz

25.3.2002
Zdraví Vás. Rád bych si zakoupil moderní HDD z větší kapacitou (asi HDD Maxtor 540DX 4K060H3 - 60GB 5400ot). Teď mě ale napadá problém z detekcí takto velkého disku mou historickou základní deskou. Mám FIC VA - 503 + (Socket 7 a v ní AMD K6-2/300 Mhz, 96 Mb paměť, současný hdd je 4 GB HDD Seagate), Napadá Vás nějaký problém,který by mohl nastat? Vím že jsou nějaké ty hranice, ale nejsem v tété problematice zrovna jistý. Neptám se jen aby řeč nestála, ale abych se vyvaroval uplatňování neoprávěné reklamace. Asi Vás taky napadne poradit mi abych si koupil moderní motherboard, ale já nepotřebuju dělo, na UT a NFS5 to 100% stačí a používám hlavně jako přehrávač svých hodně giga MP3, které ale mám rozptýlené po desítkách CD-R, tudížvětšinu času hledám CD-R. Nasyslením na HDD vyřeším i problém hluku CD mechaniky Děkuji za stručnou odpověď. Petr Procházka ic.liberec#icsvscr.cz

13.4.2002
Koupil jsem si novou Barracudu IV 40GB (ST340016A), ale zda se mi nejak pomala... SiSoft Sandra 2001SE ukazuje jen kolem 13000 bodu (muj IBM 30GB ma 19600). Zkousel jsem kopirovani 700MB souboru do NUL (nikam se nezapisuje, pouze cteni) a vyslo mi 17.6 MB/s, coz je dost malo, IBM mel myslim 28 MB/s. Co mam spatne? Mam desku MSI s BX chipsetem (max UltraDMA/33), DMA zapnute, Win2000 rikaji ze v UltraDMA bezi. Jinak je opravdu tichy, ale vadi mi ta pomalost... BTW, ten IBM mi odesel...kdyz jsem kopiroval partitionmagicem partitiony z IBM na Seagate, posledni se nezkopirovala (napsalo to neco jako Error partition improperly unmounted), a po resetu uz nej nenabootuje...vypada to na vadne sektory v prvnich sesti sektorech, takze MBR i partition tabulka je v haji...BohdanR#atlas.cz

18.4.2002
Dobry den, chci pridat malou poznamku na Vasi stranku ke statistice poruchovosti harddisku. Rozhodne nechci nic doporucovat, je to jen pro zajimavost. Obcas skladam pro kamarady a zname pocitace a za tech nekolik let jich bude uz peknych par desitek, odhaduji tak okolo padesati. Co se tyka reklamaci harddisku, mohu posoudit pouze tri znacky - Western Digital, Seagate a IBM, jine totiz nenakupuji. Za celou dobu jsem jeste nikdy nemusel reklamovat disk od IBM. Vim o tom, ze 30GB harddisky teto firmy byly problematicke, ale udajne pouze z madarske vyroby. Naopak u znacek Western nebo Seagate jsem reklamoval nekolikrat, u Seagate dokonce opakovane. Pokud si dobre vzpominam, jednalo se asi o 3 reklamace Westernu z 5 nakoupenych (jedna totalni ztrata dat) a 4 reklamace Seagatu z 6 nakoupenych (jedna reklamace opakovane). Do zbyvajicich pocitacu montuji uz ze zasady disky IBM, ktere jedou v pohode. Kamarad, ktery sklada pocitace profesionalne, ma podobne jako ja dobre zkusenosti s disky od IBM a chvalil take znacku Maxtor. Disky Western a Seagate nedoporucuje, protoze je reklamuje mnohem casteji, nez jine znacky. Nepripada mi to jako nahoda, proto jsem se odhodlal poslat Vam tento email.
Znovu opakuji, ze nechci nikomu doporucovat znacku disku. Posilam to pouze jako svou osobni zkusenost se spolehlivosti disku, coz treba nekoho muze zaujmout. Zadne vykonnostni testy jsem nikdy nedelal, protoze jsou podle mne zbytecne. Disky se stejnymi parametry od ruznych vyrobcu dopadaji v testech pokazde jinak podle toho, kdo zkousky provadel. :) Osobne si myslim, ze vykon disku se stejnymi parametry bude velmi podobny. Jiste, jsou rozdily v hlucnosti, nebo rychlosti zapisu, cteni apod., ale zrejme bude velmi
obtizne stanovit nejake celkove hodnotici kriterium, ktere by jasne reklo, ktery disk je ten nejlepsi. Spis je nutne rozlisovat, zda chci grabovat video v realnem case, nebo si pouze hraji hry. S pozdravem Ivan Kratochvil; kratochvil#illusionsoftworks.com

27.6.2002 - HELP
Zdarek Harry, mam jeden vetsi problem. Mam novy HDD Baracuda IV 60GB (model ST360021A), desku MSI Ultra KT3 s cipem Via333, pamet 256DDR a procesor Athlon XP 1700+. HDD vali na priparnim IDE (80zilkovej) jako master, na druhym IDE (40zilek) mam 2 CD-ROMky.
Problem: NEMOHU nechat zapnute DMA vyse nez je 2(tj. UAtat33), na teto hranici mi disk bezi v pohode, avsak opravdu velmi pomalu, neustale neco nacita a start Windowsku je dobou cekani na smrt. Zkousel jsem vse mozne, na verzi Biosu, mam 5.4, zatim neni update a myslim, ze ani nebude. Nevim si rady, CDROMkama to neni, zkousel jsem mozne kombinace: vypnuti druheho IDE atd...
Pomoci programku od Seagatu (Uata100.exe) lze v Dosu nastavit DMA mod, jak pisu: na 2 jede v pohode (az na rychlost), na vyssich, tj. na 3,4 a 5 mi pocitac ZATUHNE zhruba v polovine startu Win, a to jakychkoliv, zkousel jsem Win98, SE, ME, XP i 2k. Stejny problem vzdy a vsude. Jen ve starsich: Win98 a ME si vsimam, jak v polovine nacitani disk jako by neco hledal a stale stejne se rozvicuje a zhasina kontrolka LED HDD, avsak nenabehne system. Ve WinXP a Win2000 to jde jeste dale: chvili se system natahuje, pak se objevi modra obrazovka s nesmyslnymi napisy (krome hlasky o chybe v access pri bootovani a mountovani ci co...ale myslim, ze je to blbost).
Via Chipset update mam nejnovejsi, verze 4in1440v(a).exe. Mohl bys mi poradit? Diky moc. Marek;
smarek#centrum.cz

29.6.2002
Dobrý den, poradíte mi prosím, jak nainstalovat WinXP na Western digital 800 JB?
Jediné co jsem měnil v kompu je disk - koupil jsem nový WD800JB. Kdyžchci na něj ale naistalovat XPčka, tak instalace zůstane asi 6 minut viset hned po tom, co se spustí (dole na té modré obrazovce je napsáno: spouštění systému windows), a poté vyjede obrazovka : byl nalezen problém, systém zastavil instalaci aby nepoškodil hardware. Přitom na ten disk jdou Win98 i Win2000 nainstalovat bez problému. Bios disk detekuje správně, mám poslední aktuální bios. Sestava je Abit KT7, Duron 750, 320 MB RAM, GeForce 2 MX. Problém bych snad viděl v tom, že deska podporuje jen ATA66, ale disk je ATA100. Nevim, proč by to vadilo zrovna jenom XPčkám, ale nevim, čim jinym by to mohlo být. Zkoušel jsem přes utilitu WD ATA management snížit aktuální rate ze 100 na 66, ale bezúspěšně. To napíše general error. Nevíte, co bych s tím mohl dělat? Díky moc za odpověď.; Jorge eMenthal;
eMenthal#eMenthal.com 

12.7.2002
Zdravím, díky moc za odpověď, na těstí borci z WD mi pomohli, tak e u normálně fachám. Bylo to zapříčiněno grafikou, ony toti XPčka nemaj při instalaci rády GeForce2, ale ne v dy, prostě někdy se to prý stane. Já toti měnil gafiku z TNT na GeForce, a to se na nainstalovaných XPčkách nijak neprojeví, resp. to jim nevadí. Pak sem teprv měnil disk, a na něj u XPčka ne ly nainstalovat právě kvůli nové grafice. WD mi poradilo, at udělam write zeroes to disk, tak e vlastně byl bez partitonu a byl nezformátovanej. To nepomohlo, ale aspon to hodilo konkrétněj í hlá ku: místo unknown error to najednou psalo : kernel thread terminated while holding mutex, a dle této hlá ky se na lo ře ení na knowledge base microsoftu. Tak nakonec jsem vyměnil GeForce za RagePro, nainstaloval XPčka bez problémů,a pak grafiku zas prohodil a fachá to bez problémů. Tak prostě XPčkám vadí při instalaci GeForce, je to prostě Microsoft, neudělam nic. Ka dopádně díky moc za reakci... S pozdravem eMenthal
P.s.: jumper na disku není, kabely jsou v pohodě, ramka taky a zajímavé je, e kompatibilita nena la ádný problem, a ani nověj í verze instaláku neni.
eMenthal#eMenthal.com

24.7.2002
Četl jsem Váši stránku a dovolil jsem si také napsat. Jsem začátečník, tak se Vám asi moje otázky budou zdát prapodivné, soudím tak z toho, že na co se ptám, je pro většinu absolutně jasné. Mám HD je Seagate V6 model ST340810A 40GB a po namontování do PC se mi v W98 v systému na ovladačI "primární kanál IDE" (tam, kde je HD jako master zapojen) objevil žlutý výstražný vykřičník. Navíc mám dojem (ale nepodložený měřením), že starý HD šel rychleji. Prosím vás, jak a kam se můžu podívat, jaká ATA je nainstalována ???? A čím asi začít, že prý na ATA 66 musí být speciální ovladače dodatečně dohrané do Windows???? Předem děkuji za odpověď. Jan Žídek, Benátky nad Jiz.
MB je CW35-S od DFI. chipset Intel 810, celeron 633MHz, Tohle je z manuálu desky o IDE: PCI Bus Master IDE Controller - Two PCI IDE interfaces support up to four IDE devices - Support Ultra ATA/33 (CW35-L) or ATA/66 (CW35-E, CW35-D or CW35-S) hard drives - PIO mode 4 Enhanced IDE (data transfer rate up to 14MB/sec) - Bus mastering reduces CPU uttilization during disk transfer - Supports ATAPI CD-ROM,LS-I20 and ZIP;
Jan.Zidek#bej.pr.ds.mfcr.cz 

21.8.2002

Moc děkuji za Vaši odpověď a omlouvám se, že jsem ani nepoděkoval. Ale stále jsem neměl čas provést to, co jste mi poradil. Až nyní jsem se dostal do takového stavu, že mám nějaké "výsledky".
1. v tabulce při startu mám napsáno UDMA82, tak nevím. Velikost BIOS detekuje správně.U cdromky je UDMA33
2. hláška u vykřičníku je klasická - není správně nainstalován nebo nemá správný ovladač.
3. jelikož jsme MB koupily z druhé (třetí ??) ruky, nemám k ní žádné CD.
4. všiml jsem si ještě jedné odlišnosti od PC v práci. Ve správci zařízení (pravé tlačítko na tento poč.) nemám v položce diskové jednotky uveden HD, pouze generic flopy disk.

A nyní k postupu. Přímo od intelu jsem si v práci stáhnul infinst_enu.exe a intelata620_enu.exe. Infinst_enu.exe šel v pohodě nainstalovat, ale nic se na PC nezměnilo. Podle návodu (má 17 stran v angl. bylo to něco) jsem zjistil, že ve správci zařízení seřazeném podle připojení v položce sběrnice PCI mám mít:
Intel(r) 82801AA LPC Interface Controller
Intel(r) 82801AA Ultra ATA Controller
Intel(r) 82801AA USB Universal Host Controller
Intel(r) 82801AA SMBus Controller
Intel(r) 82801AA PCI Bridge
Ale já tam nemám Ultra ATA Controller, já tam mám "BUS master IDE controler" a zároveň mi tam navíc chybí SMBus Controller.
Tak jsem si řekl, že se pokusím nainstalovat intelata620_enu.exe. A teť to přišlo. Ten soubor je větší než 1 disketa, má asi 2MB. Tak jsem ho RARem zabalil a nahrál na dvě. A od té doby jsem se nehnul, protože můj PC není schopen přečíst plnou disketu - na konci čtení se objeví hláška "nemůžu číst z média" nebo nějak podobně. Tu druhou poloprázdnou v pohodě přečte, i jiné diskety. Vyměnil jsem i flopy mechaniku a výsledek je stejný. Nemůžou tyto dvě chyby nějak souviset ??? Už si připadám jak prokletý, místo abych řešil jednu chybu, objevím druhou. Předem děkuji za odpověď. Jan ŽídekP;
Jan.Zidek#bej.pr.ds.mfcr.cz

2.9.2002
Ahoj Harry, mam dotaz k problematice VELKYCH disku. Nyni mam doma 2 PC .
1.Na jednou (puvodnim) mam uz minimalne 3 roky starou f. FIC VA 503+ a na ni mi chodi bez problemu disk WD 60 GB.tzn ze prekonal 4.hranici (32.GB). Znamena to logicky ze pokud koupim 120GB tzn velikost jeste pod hranici c5 tak MUSI byt onen disk detekovam ?. Na strance vyrobce se pise pouze to ze od BIOSU XYZ (ktery mam) to umi hdd vetsi 40GB. Ale divil bych se ze by pred 3 lety mohli pocitat z 120 GB. Vim co mi na to reknes " Zkus a uvidis" ale ja to musim KOUPIT a teprv potom zkusit a POTOM se mi nechce hadat s dodavatel, ze jsem si tu vlastnost mel overit (on reklamacni rad je svina).
2.PC c 2 je uz relativne moderni Ma desku ECS-K7S6A. Ta umi onu 60 GB pochopitelne i rychleji ma ATA 100 (FICka jen ATA33). Problem je pro zmenu zase v tom ze na strankach ECS se vyslovne pise ze horni limit teto desky je 100 GB. Tak ted jsem z toho uplne magor.
Prochy; pprochy#sexmagnet.com

9.9.2002
Zdravim; Toto je ta zminena stranka od ECS ->http://www.ecs.com.tw/support/cpu_k7.htm. Ptal jsem se vice lidi a co clovek to jine vysvetleni. Pry je tato hranice dana 1.severnim mostem (sounth bidgem) tzn i verzi BIOSu, 2.verzi Windows (mam W98 SE), 3.verzi ovladace radice disku tech konkretnich woken.
Ono to nakonec stejne dopadne, tak ze si to normalne koupim, necham si ale od nich prisahat na holy pupik, ze ji vezmou zpet. kdybych nepokoril onu hranici a bude po badani. Ale i tak dik za zajem. Petr Procházka -> http://pprochy.webzdarma.cz/obrazek.jpg
; pprochy#sexmagnet.com

26.9.2002
Snad naposledy otravuji s HD. Konečně se mi podařil rozchodit na ATA66. Vaše rady byly celkem dobré, jenom v jednom jste se zmýlil. Nemá cenu schánět instalační soubory na MB u výrobce, chce to jít rovnou na výrobce chipsetu. U mě to byl Intel, a po tom, co jsem pochopil, že mi chybí celý ovladač ATA a hlavně že je v vzlášť, ne v balíku s ostatními tak už celá instalace byla sranda na 5 minut i s restartem. Teť mi už zbývá rozchodit disketu, ale to mě nepálí, tak uvidíme; Jan.Zidek#bej.pr.ds.mfcr.cz

21.10.2002
Dobrý den, Četl jsem vaše stránky na netu :-)sem vaše stránky na netu :-) Chtěl bych po vás několik rad, pokud budete tak hodný :-)
Koupil jsem si nový hdd WD 80GB, 7200ot/min, 8MB cache. Problém je v tom, že mám základní desku, která podporuje disky pouze do kapacity 32GB. Upgrade biosu tento problém neřeší. Slyšel jsem, že tento problém řeší jakýsi program EZ Bios. Můžete mi prosím poradit, jak tento progarm aplikovat, co vlastně způsobuje a zda nemůžu timto programem zničit HDD.
Zajímalo by mě jak situaci vyřeší přidavný řadič (píšete to na svých stránkách) Moje deska je Biostar M6TZA chipset i443ZX
Další věc na kterou bych se chtěl zeptat a která mě velmi zaujala (na vaších str.) je oprava (pokud upgrade biosu dopadne špatně. Ja jsemslyšel, že existují jakésí "napalovačky švábu", které problém také řeší. Mohl by jste mi napsat o tom něco více např. cenu a kde se to da vůbec koupit?
Pokud by jste věděl něco více např. jakoukoliv literaturu na tuto causu tak mi ji napiště taky. Děkuji za odpověď Jan Waleczek P.S. Uvítám jakekoliv jiné řešení, kromě koupě nové desky :-)

12.11.2002
Dobry den, narazil jsem na Vase stranky a tam jsem nalezl nalezl nasledujici dotaz :
Ahoj Harry, Projížděl jsem tvou stránku ohledně testů nových disků. Mám nálehavý dotaz.Mám desku LuckyStar 6ABX2V, Slot 1, Intel chipset 440BX a koupil jsem nový HDD Barracuda IV 40Gb, 7200ot.. No a když ho zapojím, Bios to neumí najít. Když jumperem omezím velikost disku na 32Gb, tak je to bez problémů, ale 40Gb prostě nenajde. Nevíš, čím to může být a jestli by pomohl právě update Biosu? A v tom případě jak bych měl při flashování postupovat? Nikdy jsem to nedělal. Nebo nevíš o někom, kdo by o tom mohl vědět víc? Předem díky, Ivan, HYPERLINK "
Zajimalo by mne, zdali v tomto pripade skutecne pomuze update BIOSu. Diky, Karel Šebek.
ksebek#itsys.cz

15.11.2002 - Jak to dopadlo s problémem Ivana M. mi napsal Karel Šebek:
Dobrý den. Zřejmě vás nepoteším....prováděl jsem update BIOSU, ale neúspěšně, protože jsem se tenkrát dostal zřejmě ke špatnému souboru. Provedl jsem tedy obnovu ze zálohy a naštěstí se mi povedlo rozchodit desku v původní verzi. Pak jsem zjistil, že už se nové BIOSy na tento typ MB nedělají, takže jsem byl nucen koupit novou MB, tím pádem i nový CPU atd. Prostě kompletní upgrade počítače.

12.1.2003
Nazdar, mam taky problem s Baracudou a prosim o radu. Mam Seagate Baracuda IV. Vlastnim 2 dny tento hardisk(40GB verze).Pouzivam ho jako systemovy disk(win XP). Po najeti windows se mi primarni ide kanal nastavi na ultraDMA 4(66MB/s).Pak vyzkousim HDTach,ktery mi nameri prum. rychlost cteni 29,5MB/s.Pak spustim Sandru2002,ktera nameri jen 10365 bodu.Hned se podivam na nastaveni prim. ide kanalu.Diky Sandry se sam prepnul na nastaveni ultraDMA 2(33MB/s)!!! Uz jsem vyzkousel snad vsechno -nejnovejsi BIOS,ovlad.4in1 4.38,via ide ovladace apod. Mam sestavu: AbitKT7(ata66),Duron 1.2,80/40 ide kabel. Diky. MarekG

7.2.2003
Zdravím! Souhlasím je to opravdu nahlavu.IBM je matkou a otcem vzniku HDD. Kdysi opravdu kralovaly IBM a Quantum tyto jediné společnosti se rvaly o první příčku. Ve skazi discích byl opravdu hodně dlouho král Quantum Atlas a jeho moc je stále znát a i dnes je považován mezi výborné disky. IDE řadách se to časem opravdu zamotalo. Neznám Samsungy ale firma Samsung poslední dobou jde opravdu do popředí a to službami. Sice její produkty nejsou top rychlé ale zdá se že jsou kvalitní a spolehlivé. Což je velice silná tahová síla. I paměti Samsung jsou považovány v kvalitě za nadprůměrné a vcelku žádané. V dobách 20GB byly určitě na vrchu IBM a Quantum a pak byly Seagate s WD. WD v dobách disků do 1,5GB byl opravdu propadák a disky se rozpadaly jeden za druhým. Fakt je že poslední doubou tak 2-3 roky vypadá že IBM nebudí moc dobrou pověst a sice má opravdu stále jedny znejlépe výkonných disků ale nedokáží vydržet náročný domácí provoz nás hráčů. Quantum padá z důvodu fůze s Maxtorem a bude to mít teď težké dostal se do průměru. Ale disky Quantum a to i AS serie patří nebo patřili také ke špičce ve výkonu a na rozdíl od IBM jsou přeci jen spolehlivější. Jsem příznivec Quantumu mám již 3 generaci těchto disků. Začínal jsem na 1GB, pak 3,2GB a teď 20GB a budu přecházet asi na WD. Všechny Qunatumy vydržely moje skutečně tvrdé nároky protože skoro neustále běžely 18 hodin každý den. A všechny zatím vydržely. 20GB ten mám teprve rok a 7 měsíců a vypadáže je v pořádku. Určitě me u těch disků uspokojuje jejich rychlost. Ale podle posledních informací je situace taková že WD se teď dostaly k prvním pozicím. WD verze BB a JB jsou skutečně dobré a působí i dobrý dojem sice jejich rychlost není nic moc ale řekl bych že se dostaly do vedení. Seagate jsem od propadáku Baracuda 3 a Chetach přestal sledovat a drží se nekde těď už asi lehce nad urovní IBM a Quantum ala Maxtor je teď těžké zařadit. Ale asi se někde handrkují ve skupince IBM,SEAGATE. Určitě také disky Fujitsu vypadají dobře ale ty se řadí především k tem malím diskům do notebookům. Jako stolní disky bych je zařadil k Samsungům. Asi bych viděl tedy celkový žebříček k dnešním dobám takto. A to i když WD stále nemám rád a neduvěřuji.
1. Wester digital
2. Fujitsu se Samsungem
3. Quantum/Maxtor, IBM,Seagate.
Petr Jindra, Technická podpora
(roland#cenega.cz)

13.2.2003 (tak zas jednou nějaký ten úspěch :-)
Dobry den, Na vasich strankach jsem nasel spoustu uzitecnych informaci, lec na mou otazku jsem nenasel odpoved, rad bych se vas zeptal konkretne: KOupil jsem si WD 800 JB ale nedari se mi ho naformatovat. fdisk s nim totiz pracuje jako s 10 GB diskem a i kdyz formatovani probehne, tak jsou dalsi probelmy. W98SE s nim chvili pracovaly dokonce s jako 150 GB diskem!!! Vzdy po zhruba 75 GB. S druhou casti nelze pak vubec pracovat. Vubec mi nefunguje ukazatel volneho mista a to ani ve wincommanderu... Nemate nejaky tip na reseni?? Dekuji S pozdravem Drahoslav Dvorak

Dekuji za rychlou odezvu. Zde zasilam odpovedi
> 1) jak jej detekuje BIOS? (na jaky desce to bezi)
Bios ho nadetekuje jako WD 800 jb. Bezi to na QDI Kudoz 7E-A 333, a ECS K7S5A+L Na te prvni se nam to ani nepodarilo formatovat, ale tam je problem ve flashi, na druhe jsme ho naformatovali, ale vyskytly se problemy o kterychj jsem psal - 150 GB velikost ap.
> 2) delil jste fdiskem ten disk nejak?
Ano, delili jsme ho na 5 a 75 GB. Na pocitacich jsou jinak 60 GB disky rovnez od WD a jsou delene take na 5 + zbytek a ebzi bez problemu...
> 3) jinak standardni postup: flash biosu, stahnout novy fdisk a pak se uvidi.
Nove Fdisky jou kde?? Mam na mysli z ohledem na co nejrychlejsi rychlost stazeni...

Dekuji, zkusime ten novejsi fdisk, protoze mame podezreni prave na neschopnost prace s velkymi disky nad 64 GB. Uvazoval jsem o nejakem diagnostickem nastroji primo od vyrobce, ale zadny, ktery by resil me potize jsem tam nenasel, pokud byste mel nejaky tip, pak bych hoprivital.
http://support.wdc.com/download/ a tady odkaz na FDISK

Tak je po problemech. Pomohl tomu novy fdisk. Chtel bych Vam podekovat za vic, nez jen bleskovou reakci na muj dotaz. Skutecne jste mi moc pomohl. Doufam, ze Vam dobra vule vydrzi i do budoucna. S pratelskym pozdravem Drahoslav Dvorak drahoslav.dvorak#centrum.cz

13.2.2003 - HELP
Ahoj Harry, viděl jsem tvoje stánky a napadlo mě, že bys mohl vědět něco o HDD. Mám HDD IBM DTLA 307030, podle všeho má poškozené sektory na MBR(timpádem je nepoužitelnej), jinak vypadá OK. Nedá se MBR nějak posunout o kousek dál? Jestli jo, tak jak? Díky za radu Honza K. 
JKreuzmannn#post.cz
To by mě také zajímalo, poradíte? 

10.3.2003
Ahoj, jak jsem se dostal na tento web? Asi jako vetsina, hledal jsem nejake rozumne testy HDD. Momentalne se rozhoduji o koupi noveho HDD. Jiz jsem se udelal tento vyber a nejak se nemohu rozhodnout. Uvital bych nejaky nazor ci radu. Rozhodu ji se meziHD 80GB WD Caviar WD800JB 8MB, U-ATA/100, 7200, HD 80GB Seagate, UATA 100, 7200 rpm, ATA V a HD 80GB Maxtor 6Y080P0, ATA/133, 8MB cache 7200rpm. Podle ruznych nazorua testu by mel byt asi nejvikonejsi WD,ale ja mam zase dobrou zkusenost s HDD,co mam nyni a to Seagate Baracuda ATA II 20GB/5400 ot. ATA66. Disk je spolehlivy,bez chyb,tichy a ze jsem na nem uz par tera pretahal. Ceny u mnou vybranych HDD jsou priblizne stejne. Posledne jmenovany Maxtor zklamal,nebot pokud jsem cetl nejake testy,tak ma mnohem horsi seek a dalsi parametry, i kdyz je ATA 133 :o(. Trosku me mrzi, ze Seagate tu jeste nenabizi nejake ty levnejsi HDD s 8MB cache,protoze bych volil na 100% ten,ale jak se rozhodnout nyni? Diky za nazory. PT pt#goliens.cz

27.4.2003
Cau, hezka stranka o hadrech... mam jednu pripominku, pouzivam w98 jeste ted... a vsechny disky, co mi prosly rukama sem FDISKoval nepatchovanym FDISKem z nich, a to vcetne nekolika 80 GB disku. Sice FDISK pise kraviny, ale funguje to dobre.
Ale chci se podelit o jednu perlicku, kterou pripisuju M$. Mam v compu dva 80 GB disky, kazdej od jinyho vyrobce a oba (to byla asi ta fatalni chyba) jsem rozdelil stejne: 10 GB + zbytek. Na obou primarnich partysnach mam system (w98). A ted ta perlicka... kdyz nastavim v BIOSU botovani z IDE-1 (druhej disk) tak mi system zacne nabihat z druheho disku, ale jakmile se prepne do grafickeho rezimu, splete si disky a pokracuje na tom prvnim. (pokud jsou systemy uplne stejne tak to ani moc neva, jen se meni poradi zbyvajicich disku, ale pokud ne, je to spatny). A jeste jedna vec. Kdyz dam SCANDISK d:, nastavej se hodnoty (treba volne misto na disku) na obou discich najednou...(C i D) :-(( Cili to zmrsi C, vlastne je problem jenom v tom volnem mistu, jinak sem nic neregistroval. No nic, tak se mej. Dan
dan#prachy.cz

Jeste neco, nevis jak je to s rychlosti cteni ve stredu (na zacatku) a vne (na konci) disku? Resp. jestli je to stejny jako u CD, kde u bezny 48x mechaniky je pocatecni rychlost 3.5 MB a konecna 7.5? Pokud by totiz bylo, tak nechapu, proc OS nenaplnujou disk obracene.

12.6.2003
Ahoj, Mám problém. Mám HDD Samsung a kapacita mi nestačí (40 GB) Tak si chci koupit HDD SATA 133(Samsung) nebo 150- ty jsou jenom SEAGATE ale nevím jaký Jestli Zase Samsung nebo Seagate, Westerny - ty se serou. Ten můj Samsung 40/5400 ot./min ATA 100 ze začátku byl tichý ale po nějaké době to už nevím začal být hlučnější motor. Tak nevím. Seagate si psal že zase vibrace.... Tak nevím Díky Jeka; Uvir"

18.07.2004
Zdravim,dostal se se an vase stranky a moc rad bych se vas na neco optal.Snad mi budete ochoten poradit. mam podobny dotaz jako jeden ze ctenaru. Mam desku M6TZA,ktera podporuje jen 32Gb. Da se stim neco delat? Taky se mi deska chova jako AT,abycj vypnul pocitac musim to drzet aspon 8s.Neni to moc sranda. Mam original cd ,ale nak se v olvadacich na desku nemuzu vyznat. Predem dik za cas. CF; jednadvehonzade#seznam.cz 28.05.2005
Zdravím potreboval bych poradit. Mam desku ASUS P4PE a nyní jsem si koupil HDD SEAGATE BARACUDA 160GB, bohuzel asi spolu moc nekamarádí. Na mé této desce se pri testu vzdy po 130GB objevují chybne sektory. Vse co je ke konci disku (nad 130GB) uz nejde ani mazat a proste vubec pracovat se soubory. Dokonce nesel ani naformatovat(zase chyba nekde v 90%) u jinych desek sel v pohode napr.:MSI nebo INNO. BIOS mam aktualizovany. Nevíte co s tím?stanley-007#seznam.cz

  

Poznámka: na maily odpovídám osobně  a na těchto stránkách je jen dopis + podle námitek upravuji tyto stránky. Pokud výslovně neuvedete jinak, předpokládám, že souhlasíte s uvedením vašeho jména a mailu na těchto stránkách. Abych zamezil zneužívání e-adresy roboty, nahradil jsem v emailech zavináč hashem (#).

 

 [ Výběr HDD | Testy Barracudy IV | Test WDC | Teorie | Rady | HomePage ]


Last update: 22.06.2005
.Created by
Harry since 4/2002