Nejčastějším problémem při instalaci pevných disků je to, že náš počítač (lhostejno zda deska či operační systém) si neporadí s novými velkými disky. Buď jej systém vůbec nevidí, nenabootuje nebo zpřístupní jen část disku. Co s tím? Existuje několik hranic, na které můžete narazit.
Obecná řešení:
1) Update BIOSu základní desky (je třeba prolézt web výrobce MB, jestli nějaký novější BIOS již neexistuje).
3) Rozdělit disk na menší logické oddíly (např. FDISKEM).
4) Použít diskmanažer (DM), který si disk zpřístupní sám: pro Westerny je to Data LifeGuard Tools - DOS i Windows (dříve EZ-Drive), pro Seagaty DiscWizard Suite, pro Maxtora MaxBlast a pro Samsung Disk Manager (možná lze použít i pro jiné značky).
5) Koupit přídavný řadič (i treba z bazaru jako jsem to udelal ja) a rozchodit to na nem.
6) Ne moc elegantní řešení: omezit propojkou na 32GB či nastavit hodnoty CHS (3. hranice)
Žádné řešení není bez rizika a pokud do toho nevidíte, nechte to na odborném servisu!
Podrobněji viz text o jednotlivých hranicích funkčnosti HDD.
Jak nainstalovat Windows XP na SATA disk
Problém je obvykle v ovladači (pokud nejde o HW problém, viz níže), protože starý dobrý IDE disk používá řadič, který operační systémy dávno nativně znají. Pro SATA řadiče zatím neexistuje universální ovladač.
1) Pokud oželíte vymoženosti, které přináší SATA jako je NCQ a hot-plug, můžete vypnout AHCI (Advanced Host Controller Interface) režim, který je pro NCQ a hot-plug nezbytný. Uděláte to tak, že v BIOSu naleznete, pravděpodobně v sekci Integrated Peripherals položku SATA Type a nastavíte ji na (Native) IDE (prostě ne AHCI ani RAID, pokud tam budete takové položky mít). Toto funguje pro XP i Vistu.
2) Pokud chcete SATA, zvolte v BIOSu AHCI/SATA, nicméně budete potřebovat při instalaci ovladač. Pokud máte disketovou mechaniku, vytvořte si někde disketu s ovladačem (stáhnete na webu výrobce řadiče, tj. základní desky nebo zkuste Intel, viz níže) a při instalaci XP hned na počátku po bootu z CD buďte připraveni na vyzvání stisknout F6, aby se nahrál ovladač z diskety. V případě Vist lze mít ovladač i na USB flash disku.
3) Není-li k dispozici disketa, ještě lze integrovat ovladač do instalace XP pomocí nLite, ale to je pracné a netriviální.
4) Také můžete zkusit instalovat Windows v módu IDE, doinstalovat si SATA řadič do Windows dodatečně a přepnout v BIOSu zase na AHCI, nicméně je to riziko - viz níže.
Problém s nalezením SATA pevného disku
Pokud máte na základní desce rozšířený VIA Southbridge VT8237 (v počítačích s procesory Pentium 4 a Athlon 64), může se stát, že při bootování disk vůbec nebude nalezen. Pro tyto problémy s kompatibilitou bohužel ani VIA na svých webových stránkách nenabízí použitelné řešení (v době psaní článku). Naštěstí na zmíněný čip platí poměrně prostá finta – stačí jednoduše přiškrtit rychlost rozhraní pevných disků z 3,0 na 1,5 Gb/s. U nových disků značek Seagate, Maxtor, Samsung a Western Digital lze rychlost rozhraní snížit na 1,5 Gb/s prostřednictvím propojky (jumperu).
Zdroj a více informací: Chip.cz
SATA II není 3Gb SATA
Obecně se tvrdí, že SATA II znamená rychlejší SATu. Ta pravda je jen částečná.
SATA II není obchodní značka pro přenos dat rychlostí 3Gb/s, ale název organizace tvůrců specifikace SATA. Raději se však přejmenovali na Serial ATA International Organization, zkráceně SATA-IO. Přenosová rychlost 3Gb/s je jen jedním z mnoha nových specifikací bývalého SATA II výboru, ale porotože je asi nejvýznamnější, stala se tato rychlost synonymem pro SATA II.
Další informace a zdroj tohoto textu je na stránkách SATA-IO. Na uvedených stránkách lze nalézt i prográmek pro test SATA rychlosti.
Zapnutí NCQ
O NCQ jsem se již zmiňoval, nicméně dnes si povíme, jak tuto technologii zapnout. Je zajímavé, že i když zvyšuje výkon tak cca o 4-10%, proč výrobci hlasitěji nepropagovali NCQ a neudělali její použití jednodušší.
Pokud víte, že disk NCQ podporuje, je třeba aktivovat AHCI (Advanced Host Controller Interface) v BIOSu (protože tahle technologie je na úrovni řadičů) a to někde na kartě Integrated Peripherals.
- Po aktivaci musíte přeinstalovat operační systém (skutečně user-friendly, že? takže bacha, zda se vám to vyplatí!). Jak bylo řečeno, jde o řadič, takže při instalaci v momentě, kdy se ptá na zvláštní řadiče, je třeba stisknout F6 a podstrčit zdroj s ovladači - ty byste měli dostat se základní deskou, ale jde v podstatě jen o Intel (Floppy Configuration Utility - f6flpy32.zip) a nVidia (PDF jak udělat). Pak pokračujete s instalací dle pokynů a standardního postupu.
- Jak aktivovat AHCI bez reinstalace Windows
Pokud máte novější základní desku s RAID řadičem pro SATA disky (nebo si můžete půjčit PCI SATA kartu), můžete zkusit následující postup:
V BIOSu (část Integrated Peripherals) zapněte "RAID Controller". Nabootujte systém a nainstalujte ovladače řadiče z dodaného CD k motherboardu. Potom vypněte počítač a systémový disk připojte místo k integrovanému řadiči připojte k řadiči RAID. Zapněte počítač, v BIOSu aktivujte pro řadič SATA (RAID nebo PCI kartu) AHCI režim. Po nabootování Windows rozpoznají nový HW a požádají o ovladače pro SATA řadič od Intelu, ty opět nainstalujte z CD dodaného s deskou. Znovu vypněte počítač a přepojte systémový disk zpět k původnímu řadiči. Po spuštění by se Windows již měly zavádět v režimu AHCI a pevný disk využívat NCQ.
Nezkoušel jsem, tak budu rád, když dá někdo vědět, zda mu to chodí.
Problém s bootováním z IDE disku u nových Intelovských desek
Na základní desce je čip JMicron 361 (např. u MSI), který nepodporuje bootování z optických mechanik, nýbrž jen ze SATA modelů (pěkná blbost. co?). Toto umí až čip JMicron 363. Tak si dávejte při koupi bacha.
Zdroj: Chip 11/06
Jak ztišit pevný disk?
V první řadě může být zdrojem hluku skříň počítače, pak je třeba pořídit skříň s tlustšími plechy a/nebo mezi disk a skříň dát "silentbloky". Ty lze koupit - pak je třeba ale dát disk do 5,25" pozice nebo amatérským způsobem zkusit podložit šroubky gumovými nebo plastovými podložkami.
Pokud Vám vadí hluk hlaviček disku a disk podporuje AAM, můžete zkusit zapnout Automatic Acoustic Management (AAM), což je technologie, která ztiší provoz disku za cenu mírného poklesu výkonu. Zapnout AAM můžete pomocí nástroje HD Tune.
Na záložce AAM programu nastavte hodnotu mezii 128 (ticho) a 254 (vypnuté AAM). Toto opatření doporučuji zkoušet jen na nesystémových discích, aby pokles výkonu nebyl tak zřejmý.
Rychlost pevných disků závisí na základní desce
Rychlost externího disku překvapivě závisí na použité čipové sadě (jeden z můstků obsluhuje periférie typu USB, FireWire apod.) a podle testů Chipu je výkon asi takovýto: nejlepší je nVidia nForce4, dále Intel i915-i975, od sad VIA K8T800Pro a ATI RAdeon Express už nároční uživatelé raději dejte ruce pryč.
Zdroj: Chip 5/06
Defragmentace stránkovacího souboru (swap) a registry
Utilita defrag.exe ve Windows XP (a starších) neumí defragmentovat (přeskládat) stránkovací soubor (swapák, page file) a registry Windows, což může časem způsobovat zpomalení systému. Dříve se k tomuto hodily dobře Norton Utilities, dnes lze doporučit utilitku přímo od Microsoftu (dříve samozřejmě Sysinternals...) PageDefrag, která po bootu, před startem samotného systému systémové soubory defragmentuje. Další prográmky k defragmentaci jsou níže.
Zdroj: Chip 2/07
Jak interpretovat data ze SMART diagnostiky?
Některé prográmky umožňují zobrazovat např. ve Windows data z diagnostiky S.M.A.R.T (např. HDD Health). Otázkou je, jak výsledky interpretovat? Raw Read Error Rate - počet chyb čtení, ideální je hodnota 100 (asi procenta?), do hodnoty 40 je to ještě OK, pod 20 již je reálné riziko ztráty dat. T.E.C - odhad doby do poškození disku
V "Extended Info" najdete Power-On-Hours - počet hodin disku v provozu.
Program změny parametrů sám hlídá.
Zdroj: Chip 9/07
Jedním z programů, které vám S.M.A.R.T hodnoty přečtou je Crystal DiskInfo. Rychlý stav zjistíte v položce Health Status. Věnujte pozornost položkám 1, 3, 5, 7, 8 a 10. Hodnoty položek "Current" a "Worst" by neměly být nižší než "Treshold" (prahová kritická hodnota).
Zdroj: Chip 1/11
Programy na správu, analýzu a řešení problémů s pevnými disky
aneb jak udržet disk (a data na něm!) v pořádku. Přehled existujících nástrojů následuje (většinou nezkoušeno). Vývoj jde dopředu moc rychle, takže verze nemusí sedět, klikejte spíše na odkazy vedoucí k výrobcům daných nástrojů.
Hint: Řada časopisů vydává starší, ale dostačující, verze v rámci svých DVD příloh. Typicky Chip a Computer.
"Universální": HD Tune umožňuje zobrazit detailní informace, zjistit zdraví disku ze SMART informací, kontrolu potvrchu (error scan), zobrazit teplotu disku, benchmark a další (např. zapnout AAM). Zdá se, že je free.
Kontrola disku:CrystalDiskInfo (freeware, umí i SSD a USB), HDD Health (freeware), Drive Health, Checkdrive 2010 (GUI pro chkdsk), Hard Drive Inspector (komerční), MHDD (pokročilý nástroj pro analýzu; textový režim, bootovatelný disk), dále CheckDrive, což je grafická nadstavba k chkdsk.exe přímo ve Windows (nutná online aktivace, jinak free), Hitachi Drive Fitness Test 4.13 [verze 4.16](program od IBM/Hitachi pro kontrolu disků SCSI/IDE, spouští se speciální bootovací disketou pro DOS).
Diskové benchmarky: DiskBench, HD Tach, HD Tune, h2benchw (potřebuje neformátovaný disk, přistupuje nezavisle na filesystemu, používá pro testy např. SvetHardware). Vše je freeware.
Správci diskových oddílů:Acronis Disk Director Suite 10 (několikanásobný vítěz Chip testu), Paragon Software Partition Manager 9, Symantec PartitionMagic 8.05 (zastaralý), Avanquest Partition Commander 10.
Zdarma: Wondershare Disk Manager
Dále: Seagate DiscWizard (zdarma, umi krome rad pri instalaci noveho disku i zalohovat), GParted (linuxový, jako liveCD).
Programy pro práci s image, zálohování pevných disků (HDD):Acronis True Image (umí připojit obraz jako diskovou jednotku; vítěz v CH 7/09), Paragon Software Drive Backup 9, Norton/Symantec Ghost 14 , Avanquest Perfect Image 12, O&O DiskImage 3.5 Proffesional.
Dále: Backup4all (Lite verze zdarma v CH 1/07), R-Drive Image, 7Tools Partition Imager, DriveImageXML (free), XXClone.
Partitioning+Image: Paragon Hard Disk Manager Uložení dat na internetu.
Defragmentace:
Freeware: MyDefrag (umí defragmentit i flashky), IObit SmartDefrag, Power Defragmentator GUI (freeware), DG-Defragmenter (freeware), Disk Optimizer (GPL).
Komerční (řazeno dle Chip testu 5/07): O&O Defrag V8 Prof (vítěz), Festplatten optimal defragmentieren (engine z O&O, jen o verzi starší, levnější, ale německy), Diskeeper 10 Professional, Raxco PrefectDisk 8, Ashampoo Magical Defrag 2.
Obnova dat (undelete):TestDisk (free), ToolStar File Recovery Professional (vítěz testu CH 9/08), DiskRecovery, PC Inspector File (Smart) Recovery, Photorec, Restoration, FormatRecovery, DataRescue (Linux), GetDataBack, Recover My Files, Windows Data Recovery, Recuva, O&O UnErase, ArchiCrypt Rescue-Master (prochází disk sektor za sektorem), Dead Disk Doctor (taky tak).
- Obnova (nesystémové) partition: Partition Find & Mount, Smart Partition Recovery.
- Profesionální firmy pro obnovu dat: Aqer.cz, Atyp-C, DataHelp, DataRecovery asi raději ne, LamaExpert, TDP-Ontrack Data Recovery, MyBlueDay.com.
- Obnova z CD/DVD: IsoBuster (vítěz testu CH 2009/09), IsoPuzzle (freeware hned na 3. místě).
- Obnova z paměťové karty: PhotoRescue Wizard (vítěz testu CH 2009/09), PhotoRec (freeware hned na 2. místě).
- Speciálně na fotky: Adroit Photo Recovery.
Značka disků Quantum (Quantum dnes) byla převzeta firmou Maxtor, (Maxtor dnes) a ten na konci roku 2005 koupila firma Seagate. Trh se stále globalizuje..
Produktové řady
Nabídka disků je opravdu široká, aktuálně výrobci nabízí celou řadu typů pro různé uživatele a různé použití. Akorát již hrají první housle jen dva: Westerm Digital a Seagate.
Computer 12/16:
Základ: WD Blue, Seagate Barracuda (Pro); pohltila "šetřivou" řadu Green, takže se je třeba stále dívat i na konkrétní parametry disku
Vyšší výkon a spolehlivost: WD Black, Seagate FireCuda a BarraCuda Pro; disky mají obvykle 7200rpm, větší cache nebo flash (viz hybridní disky); často 5 let záruka
NASy, trvalý provoz: WD Red (Pro), WD Gold, Seagate IronWolf, Seagate Enterprise NAS/Capacity; nízká spotřeba a zahřívání
Monitorovací a bezpečnostní systémy: pro kontinuální přísun dat; Seagate SkyHawk, WD Purple (NV); vlastnostmi podobné NAS diskům, rozdíl je ve firmware, který je optimalizován pro nepřetržitý sekvenční zápis.
Computer 01/10: Seagate: Barracuda XT, Barracuda ES.2, Barracuda 7200.x, Barracuda LP, Momentus, Pipeline HD, SV35, DB35, Maxtor DiamondMax. Western Digital: WD Caviar Green, WD Caviar Blue, WD Caviar Black, WD Scorpio Blue, WD Scorpio Black, WD VelociRaptor, WD RE4, WD RE3, WD RE4-GP, WD AV-GP, WD AV. Samsung: Spinpoint F, Spinpoint F RAID, EcoGreen, Spinpoint M, Spinpoint M2. Hitachi: Ultrastar, Deskstar, TravelStar, CinemaStar.
1) Na webu výrobce si najděte správný soubor pro Váš BIOS (obvykle koncovka BIN nebo ROM) + flashovací exe prográmek (např. awdflash.exe pro
BIOSy Award).
2) Zálohujte si vždy původní BIOS a to na disketu! Ovládací program se vás na zálohu zeptá nebo použijte parametr ...
Flashování se NESMÍ nestandardně přerušit !!! Obvykle je příčinou výpadek proudu - jsou dvě možnosti, buď připojit komp na UPS nebo risknout asi minutu
strachu.
Flash neproběhl celý (třeba vypli proud) a deska teď vůbec nenajede. Je to v pr*eli, ale není vše ztraceno. Je více variant řešení:
1) Tuto variantu jsem vyčetl z Computeru 17/2002, nezkoušel jsem a nenesu zodpovědnost za (ne)funkčnost. AWARD
Připravte si bootovací disketu, nahrajte na ní BIOS, awdflash a autoexec.bat, který bude obsahovat řádek "awdflash.exe jmeno_biosu.bin /py /cc /cd /R". Pokud
jste si původní BIOS zálohovali standardní cestou, bude jeho název oldbios.bin.
Doufejte, že nefunkční počítač se bude snažit nabootovat z diskety (to se může stát I když nevidíte obraz, protože grafika nedodává signál do monitoru, ale
celý proces se dá zvládnout poslepu s tím, že počkáte asi 4 minuty a restartujete) a zavede připravený autoexec.bat. AMI
Přejmenujte požadovaný (ať již nový nebo uložený záložní) soubor AMI BIOSu na amiboot.rom. Soubor uložte na bootovací disketu, vložte do
postiženého kompu a restartujte jej. Ihned po restartu stiskněte a držte Ctrl+Home (to natáhne BIOS z diskety). Jakmile ulyšíte čtyři tóny, vyndejte disketu z
mechaniky a restartujte kompa.
2) programátor EEPROM čipů - jde o zařízení, které dokáže znovu do švábu BIOS "vypálit", stačí opatrně vyndat švába a odnést ho do servisu, kde
programátor mají.
Díky zkušenostem Fox!MURDERa a Dobesche známe podrobnosti:
- Zdravim, na tyhle strance ses ptal po zkusenostech s EEPROM programatorem. Hral jsem si s binarkou biosu a pocitac nenabehl. Vsechno co jsem musel udelat bylo vytahnout
ROMku z boardu a na disketu si nahrat spravnej bios(nejlepsi je kdyz je to jedinej soubor na diskete - predejde se tim zmatkum :)) a odnesl to do GM. V Praze je to nahore v prvnim
patre primo proti schodum (je to servis nebo tak neco) a tam mi tusim za 30Kc (nebo neco okolo) bios preflashovali. Cela operace tam trvala asi 5 minut.
- Zarizeni k tom, bude mit asi vetsina servisu zabivajicich se vypocetni technikou. JA ma skušenst napr s Prazskym GM-elektronik (ulice Sokolovska, hned na Florenci). S Sebou
je nutno mit jen EEPROM (pripadne celou desku a oni se EEPROM vyndaji), a na diskete BIOS (mozno i novou verzi, ale doporucuji radsi mit tu posledni 100% funkcni -ostatne to
je na vas). Cela operace je hotova cca za 10 minut a vloni stala stezi uveritelnych 30,-Kc.
3) vezme se jiná deska STEJNÉHO TYPU, tj. i se stejným BIOSem (či novějším) - nazvu ji A. Tu se špatným BIOSem nazveme B.
Vyndejte švába BIOSu z desky B (počítač je vypnutý, stejně by nenaběhl ;). Zapněte počítač s deskou A, nabootujte do DOSu (třeba pomocí diskety) a pak za
chodu (!) vyndejte švába. Taktéž za chodu (!) vložte švába z B a nahrajte do něj znova BIOS (normálně z diskety). Když se flash úspěšně dokončí (konečně),
počítač vypněte a vraťte šváb do své původní desky B. Vraťte i šváb A do své desky. Nyní obě desky mají stejný BIOS a naběhnou.
Není to zcela triviální, je třeba dát bacha na nožičky švábů, aby se při vyndavání něco neulomilo (je to křehký a ještě se to dělá pod proudem), ale funguje to.
Byl jsem asi u dvou těchto operacích. Prostě šlo o to využít funkční desku k nabootování, aby se mohl znovu flashnout BIOS, akorát že do jiného švábu.
--- Snažte se tomuto předejít použitím záložního zdroje UPS! ---
Rady jak pomoci nemocnému HDD, včetně extrémů jako je "Bezpečná demontáž a montáž datových ploten" nebo "Korektní výměna záznamových hlav", najdete v Chipu 3/2008.
Petr Broža: Stavíme si počítač, Computer Press, 2000, 247Kč. (Určitě již existuje novější verze).
nebo lepší
Jakub Lohniský, Jiří Kwolek: Jak zvýšit výkon PC, Computer Press, 2001, 199Kč (taky možná bude už novější).