Jak na soubory .MOV


Soubor typu MOV je nativním formátem ve světě počítačů Mac (Apple Computer, Inc.), ale pro svoji kvalitní kompresi si našel cestu i do "písíček" a fotoaparátů, které umí zaznamenávat video.

Čím to přehraju?

Klasicky přehrajete MOVy pomocí aplikace QuickTime, ale pokud tento kolos nechcete instalovat, je tu ještě QuickTime Alternative (QA). QA umí kromě MOV přehrát také .qt a .3gp (o němž jsem již také psal).

Chci to převést do něčeho rozumnějšího!

Přestože MOV je poměrně povedený formát, pokud ho chcete na PCčku dále upravovat, musíte si video převést do AVI a o tom je tento článek. Jak bylo řečeno, MOV je komprimovaný formát a výsledné AVI bude několikanásobně větší, tak s tím počítejte.

1) RAD Video Tools
Ke kenverzi lze použít povedený (i když na první pohled dost složitý) program The RAD Video Tools (nebo na Slunečnici).
V hlavním okně programu vyberte soubor a dejte tlačítko Convert a file, jako Output type zvolte AVI. Ostatní nechte a dejte Convert.

V dalším kroku se program zeptá, jakým kodekem chcete video zkomprimovat. Pokud video chcete stříhat a jinak upravovat (např. v M$ Movie Makeru), nekomprimujte jej a dejte Úplné snímky bez komprese. Pokud ale chcete mít menší zkomprimovaný soubor pro přehrávání, zvolte některý z nabízených kodeků (zřejmě se vám objeví to, co najde v systému) nebo to nechte na VirtualDubu (viz můj návod) nebo jiném Vašem oblíbeném softwaru./Osobně by mě zajímalo, zda bude výsledek komprimace v různých programech při použití stejného kodeku stejný - pokud to budete zkoumat, napište/.
Doba převodu záleží na rychlosti procesoru, velikost souboru a zvolené metodě komprimace. Tak ať to se vám to podaří ;).

2) Mov2Avi (W9x, Me)
3) Online konverze na zamzar.com

Poznámka: Metod na převod je řada, tohle je jen ukázka. Pokud by byl zájem nebo pokud na něco narazím, článek doplním.

Zdroj: Computer 22/06, 19/07, vlastní zkušenost.
Last update: 01.02.2007 (Created: 20.01.2007)