Jak na soubory .3gp


Tento video-formát 3GPP byl vyvinut pro přenosná zařízení, typicky mobilní telefony a najdete ho např. v mobilech firmy Nokia. Cílem článku je poradit vám, jak tento formát přehrát a převézt do něčeho rozumnějšího, pokud chcete své výtvory sdílet. Vycházím z videa pořízeného mobilem Nokia 6600. Více technických informací na konci tohoto článku.

Čím to přehraju?

Vedle telefonu to v PC můžete přehrát aplikací Nokia Multimedia Player (tento odkaz vede přímo na instalační soubor, má téměř 8 MB). Tento přehrávač jsem zkoušel a je funkční.
Další variantou (např. i pro počítače Mac) je přehrávač QuickTime.

Chci to převést do něčeho rozumnějšího!

Původně jsem to dělal pomocí 3GP to AVI, ale tento SW již nejde stáhnout, takže pod tímto starým odstavcem najdete odkazy na něco co snad funguje (netestováno, nemám ten mobil, 3gp ani čas).
Zřejmě nejlepší je video převést do AVI, což je formát, který přečte každý. Našel jsem jednoduchý softík na na převod se jménem 3GP to AVI. Po stažení si soubor někam rozbalte a spusťte 3gptoavi3.exe (program se neinstaluje). Jednoduše vyberete zdrojový soubor (něco.3gp), cílový soubor (něco.avi) a stiskněte Go! Program vám za chvíli vytvoří AVIčko, které můžete vystavit na internet či poslat přátelům. Program v sobě má jednoduchý přehrávač, takže si výsledek svého snažení můžete hned prohlédnout. Pozor - tento přehrávač zřejmě neumí zvuk, takže se neděste a přehrajte si AVI ve svém oblíbeném přehrávači (zřejmě Media Player), tam již zvuk uslyšíte.
Dříve nebyl skoro žádný software, teď koukám je toho dost (nezkoušeno)..
3gp video converter
Další konvertory

Chci to poslat kamarádovi.. ale je to moc velké!

Jistě si brzy všimnete, že výsledné AVI je poněkud větší. Vzorové video medvědů o délce 30s se zvětší z původních 300kb na 16,5 MB!!! I když je .3gp zcela proprietární formát a máloco mu rozumí, musí se uznat, že kompresi má pěknou. Co s tím?
Na internetu jsem našel velice pěknou stránku o konvertování tohoto typu souboru (mrkněte tam, pokud vám něco nebude fungovat) a odtamtud pro vás přináším návod, jak to video zmenšit.
Potřebujete prográmek VirtualDub. Stáhněte jej, rozbalte a spusťte virtualdub.exe:
- Otevřete videoklip (AVI), který chcete zmenšit (File-Open video file)
- Klikněte na Video-Fast recompress
- Klikněte na Audio-Full processing
- Klikněte na Video-Compression a vyberte kodek, který chcete použít
(Asi nejproblémovější věc. Výběr video-kodeku ovlivní kvalitu videa a rychlost převodu; záleží také na tom, které máte k dispozici; zkuste třeba Microsoft MPEG4 V2, ale jinak musíte experimentovat)
- Klikněte na Audio-Compression
(Zde vybíráte audio-kodek, tedy to co vám zmenší velikost zvuku; doporučuje se MPEG Layer3 /MP3/ nebo zkuste Windows Media Audio V2)
- Klikněte na File-Save AVI (stejné dosáhnete klávesou F7) a čekejte na výsledek.
Náš známý medvěd z ukázky má rázem necelých 1.4 MB, což je více než 10x menší a snesitelné. Pokud se vám to zdá stále moc, zkuste jiný kodek a změňte parametry převodu.

Toť vše!

Technické informace

Formát 3gp je založen na MP4 a název je odvozen od "3. generace". Více informací na webu této platformy - Participants in the 3G Patent Platform. Další informace u Applu. Tento formát má i svou vlastní webovku, ale ta je občas nepřístupná a je celá ve flashi (což považuji za neskutečnou prasárnu).

Poznámka: všechny zmíněné programy jsou licencí freeware a tedy legálně zdarma.

Další stránky k řešené problematice: Gromkov.com

Last update: 24.06.2005 (Created: 16.09.2004)