Mistrovství světa v ledním hokeji 2000 v Rusku
[Zápasy ČR | Semifinále | Finále | Skupiny | Překvapení turnaje | Soupiska ČR | Galerie obrázků | Galerie z finále]
 
 

T A K  Z A S E   M I S T Ř I  !!!

"Šampionát překvapení" neměl konce. Po Rusku, Švédsku a USA nehráli o titul ani Fini a Kanaďani, když je vyřadili Češi a Slováci. Zápas s Kanadou byl na ostří nože. A v neděli se hrálo o titul. Dvě zemičky v srdci Evropy jsou v ledním hokeji nejlepší na světě a rozdělili si ty nejcenější kovy!
 
 

1. Česká republika
2. Slovensko
3. Finsko


Zápasy České republiky

Boj o osmifinále a čtvrtfinále

 ČR - Norsko  4 : 0
Neviděl jsem. Skórovali Vlasák, Sýkora, Výborný a Prospal.

ČR - Japonsko  6 : 3

Zas taková formalita to nebude, dojem ze zápasu je špatný. Nesehraný tým podcenil soupeře a moc se nenamáhal. V každé třetině jsme sice dva góly dali, ale také jeden dostali. Nelze to připisovat jen brankáři Salfickému, který dostal možnost si zachytat v zápase s papírovými Japonci, ale hlavně obraně a útoku, který měl skórovat mnohem více. Naprosto šílené byly přesilovky. Zajímavé je, že Japonci nebyli vylučování za drsné chování jako za nefér bránící techniky (držení).
Skórovali Varaďa, Dopita, Výborný, Havlát, Kaberle a Štěpánek. Výborný byl Dopitův útok a zklamala Paterova "blue line". Potěšili nováčci Havlát a Štěpánek, kteří góli stříleli. Škoda, že se neuplatnili hvězdy jako Raichel, Patera a Procházka.
Není třeba házet flintu do žita, určitě se to zlepší.
Komické je, že Japonci všechny své góly na MS (tedy 3 kousky) dali právě nám.

ČR - Kanada  2 : 1

Viděl jsem část druhé třetiny a ta stála zato. V brance byl Čechmánek a chytal dobře. Oproti zápasu s Japonskem to bylo živé a akční. Pěkné akce a obětavost v drsných soubojích s Kanaďany. Padlo dost trestných minut, ale celkem spravedlivě. Skóroval Dopita v přesilovce. Výsledek jsme ubránili i ve dvou našich oslabeních 5 na 3 !

Dopita dává gól

Ve třetí třetině hra znervózněla a nabyla zbytečně na agresivitě. Kanaďani si prostě nemohli přiznat, že jsou horší. Tak aspoň nepochopitelně najížděli na Čechmánka. Asi ho chtěli vytočit a to se jim docela vedlo. Přestalo je to bavit až na trestné lavici.
Zápas se mi líbil, bylo to mnohem lepší než s Japonci, i když padlo třetinové množství gólů. Hezký byl také pohled na ruské diváky, když v hale zahlásili, že Rusko prohrálo s Švýcarskem 3:2 :-)
Skórovali Sýkora, Dopita a za Kanadu Brown.
Z tohoto utkání jsou další obrázky v galerii MS2000 !

ČR - Itálie 9 : 2

První třetina skončila 2:0, když skórovali Prospal a Buzek.  Nejlepší třetinou byla ale ta druhá, kdy padlo z našich hokejek pět gólů. Trefili se Benýšek, Vlasák, Havlát a dvakrát Kučera. To byla pohledná exhibice.

Osmý gól dává Čajánek
Osmý gól dává Čajánek. V tuto chvíli na ukazateli bylo pěkných 8 : 0.

Ve třetím se Italové trochu zvedli a dali nám dva góly. Naši se prostě už nikam nehnali. Dokonce nenastoupil ani Dopita a šetřil se v šatně. Trenér Augusta dal prostě šanci mladším. Ty dva góly jsme ale opětovali Čajánkem a Paterou (tomu ho snad ani neuznali, protože to bylo nepřehledné). Italové na konci přitvrdili, prostě nechtěli mít v síti dvojciferný počet gólů.
Další obrázky v galerii obrázků.

ČR - Finsko 4 : 6

Já mám prostě kliku, polovinu první třetiny, kdy padly naše první dva góly, jsem opět neviděl. Dali je Kaberle a Prospal. A ve druhé jsem byl svědkem náporu Finů, dvojitého vyloučení Špaňhela (místo Patery) a gólu Finů. Nebyl to moc pěkný pohled. 2 : 1 po první třetině.

Kuriozitka
O kuriozity nebyla nouze

Druhá třetina začala také pěkně. Prospal dostal 2 minuty za nesportovní  chování a to nás stálo gól. Naštěstí zanedlouho jsme hráli přesilovku a Sýkora dal gól. Kuriózní je, že rozhodčí těsně před tím gólem chtěl vyloučit dalšího Fina. Takže ještě po gólu jsme chvíli hráli přesiklovku, ta už ale nic nepřinesla. A následovalo další zbytečné vyloučení, kdy náš Dopita narazil Fina na hrazení a dostal za to 2 + 10 minut. V oslabení jsme dostali kuriózní gól, který plachtil vzduchem a Čechmánek ho nemohl chytit, protože byl zrovna v pádu, který zavinil Fin, do kterého strčil náš obránce. Gól byl uznán. Na přesilovky bohatý zápas. Dva fauly na Reichela bohužel nepřinesly žádný gól. Hra je skutečně kuriozní, hra byla například přerušena, protože Čechmánek přišel v boji o brankářskou masku, což se zas tak často nestává. Na druhou stranku mě ruská režie přivádí k šílenství, když si vychutnává pohled na diváky, třeba dvacet sekund pohledu do tváře pilota Aeroflotu mě skutečně neuchvátil. 3 : 3 po druhé třetině.

Pro nás zatím nejtěžší zápas. Vyloučených je hromada a Finové stále bystří a rychlí. Tradiční soupeř české reprezentace chce asi zahojit své rány z loňského finále mistrovství světa. Už to vypadalo pěkně, když Dopita dal náš čtvrtý gól. Ke konci třetiny se ale stali z Finů sršni. Osobní souboje, rychlé akce, přebruslení v naší obranné třetině. To vše nás následně stálo dva rychlé góly Kallia a Linda a hra byla otočena. Naši následnou hru dopředu s otevřenou obranou potrestali Lind a Rintanen. Takže obhájci titulu poprvé prohráli. Proto bude těžký zápas se Slovenskem, nad kterým musíme vyhrát (a to nebude lehké - oni s Finskem remizovali) pokud chceme pojistit vedení skupiny, na které se tlačí Finsko i Slovensko.
Nezapomeňte na galerii obrázků i z tohoto zápasu.

ČR - Slovensko 6 : 2

Byl jsem dost zvědavý na tento duel, který by se měl vyznačovat technickou hrou. Vždyť oba celky mají stejné trenérské kořeny. Neměl by to být tedy tvrdý hokej s chumlem hráčů před brankářem a tisícem dorážek, ale pěkná podívaná. Diváků moc nedorazilo, zřejmě jim dvě pidizemičky v srdci Evropy moc neříkají. :-)
Česko-slovenské derby tedy začalo pěknou přihrávkou Dopity a Výborný poslal puk přes položeného slovenského brankáře Rybára. Jinak to byla klidná třetina. Jedinou naši přesilovku jsme (klasicky) nevyužili, stejně tak Slováci. Naši udělali několik zbytečně tvrdých zákroků, ale nebyli za ně potrestáni. Po první třetině 1 : 0.
Druhá třetina byla zajímavější. Nejdříve nám pomohlo štěstí, když se puk odrazil od čárového rozhodčího před slovenskou branku, kde čekal Patera. Ten se trefil a dočkal se na tomto MS svého prvního gólu. Zanedlouho se trefil pěkně Broš.

Vypadalo vše v pohode
Třetí gól si dal Broš

Při třetí přesilovce Slováků (seděl Sýkora) snížil Sekeráš. Slováci mají slušný výkon - jeden gól na tři odehrané přesilovky. A pak další dvě přesilovky Slováků nás stály další gól. Střílel Šatan. Slováci prostě přesilovky umí a dva góly je povzbudily. Mají větší počet střel na branku. To ale nezabránilo tomu, aby si dal gól i Procházka. Po druhé třetině 3 : 2.
Třetí třetina byla už celkem v pohodě. Na kolena dostal Slováky už v první minutě závěrečné třetiny Vlasák. Ten si fakt pěkně brankáře položil, objel a zavěsil. Skóre uzavřel náš Štěpánek. Líbilo se mi to, obzvlášť to, jak v pohodě a bez násilí oba celky hrály.
A jsou tady dodatečně obrázky!

Čtvrtfinálový zápas ČR

ČR - Lotyšsko 3 : 1 Nově!

S Lotyšskem jsme naposledy hráli někdy ve třicátých letech tohoto století. Takže je vůbec neznáme a dnešní zápas (11. 4. 2000) byl premiérou. Lotyši jsou dobří bruslaři a zdálo se mi, že se na ledě dobře orientují, zejména v rozích. První oťukávací třetina skončila 0 : 0 a je vidět, že Lotyši nejsou žádní slaboši.
Druhá třetina mi na chvíli vyrazila dech. To když se ve skrumáži před Čechmánkem prosadil Nizivijs a přinesl Lotyšům ve 27. minutě vedení. Protože byl boj vlastně půl zápasu vyrovnaný, bylo to dost dramatické. A pak nás zachránila hrubá chyba lotyšského brankáře, který vyjel za bránu a chybně rozehrál.

Klíčový moment zápasu
Klíčový moment - chybu brankáře potrestal Varaďa (na obrázku)

Varaďa tak dostal český tým do hry. Velice brzy potom krásně prokličkoval obranou Výborný a předložill Sýkorovi, který neminul.  Stejně hezky využil přesilovku i Dopita. Během cca 4 minut padly všechny naše góly a bylo hotovo. Využity tři přesilovky! Druhá třetina skončila 3 : 1 pro nás. Ve třetí třetině gól už nepadl. Hra byla pohledná a ve třetí třetině zcela pod naší kontrolou.
Nezapomeňte na obrázky v galerii!

PS: Ono je stejně zajímavé jak dlouho se bojuje v základních skupinách a až do osmifinále a pak stačí jedna prohra a celek je vyřazen.

ČR - Kanada  2 : 1

Zápas s Kanadou začal tradičně. Kanaďani jsou hrubí a myslí si, že jim patří svět (strčili si i do rozhodčího). Kaberle byl sražen a během první třetiny odešel do kabiny. Hrajeme proti těm prasatům technicky, což potvrdil v 18. minutě Výborný. Bohužel naši nedávali z radosti pozor a během minuty jsme měli puk v naší síti od Isbistera. Ke konci třetiny jsme hráli přesilovku a měli pár pěkných střel, ale bohužel mimo. Po první třetině 1 : 1.
Druhá třetina začala zbytkem naší přesilovky, ale začátek byl rozpačitý. Šťávu to začalo mít v 15. minutě, kdy začaly pršet střely. Ale nic z toho nebylo. Pak tlačili Kanaďané na pilu tak, až dostal Štěpánek 2 minuty za zdržování hry, když překlopil branku. Puk se pak dostal kuriózně do branky ze strany. Gól to samozřejmě nebyl.

Kuriozita

Přesilovku jsme ubránili, perfektní byl Sýkora. Pěkný byl nájezd Výborného, který se uvolnil při oslabení, ale nepovedlo se to. Druhá třetina skončila bez branek.
Třetí se hrála velice opatrně. Až do dvanácté minuty jsme byli téměř stále pod tlakem. Reichel se pak konečně dočkal a dal fakt důležitý gól. Na MS se doteď netrefil, ale on ví nejlíp, kdy se má trefit. :-) I když ten gol byl spíše náhodný, hlavně že štěstí stálo dnes při nás (byly tam i dvě tyčky). Ke konci, i když jsme měli přesilovku, se hrálo už jen o čas. Kanaďani si vzali time-out a pak když Bertuzzi zaútočil na Čechmánka, vytekli nervy. Byla z toho menší bitka a pak se udíleli tresty. Naši však už dohráli v klidu a jsme ve finále!!!
A jsou tu opět obrázky!

ČR - Slovensko 5 : 3

    Na technický zápas se Slovenskem jsem se přes dotírající zkouškové období těšil. I když Slováci začali lépe a svižněji, překvapivě nevyužili první dvě přesilovky. Psychologicky důležitý první gól ale dal Michal Sýkora. Potom v desáté minutě Vlasák a v třinácté M. Procházka. Všechny góly byly pěkné. Slováci nevyužili ani řadu dalších přesilovek. Je mi divné, proč naši tak faulují. Druhá třetina skončila 3 : 0.
    Druhá třetina byla do 28. minuty spíše nudná. Pak však využili Slováci nepozornosti a Strbák dal gól. A začalo to mít spád, zvlášť když Slováci hrají dost přesilovek. Dochází pro mne k nepochopitelným faulům na Slováky - ve smyslu zbytečným. Rozhodčí Acheson (Kanada) to možná přehnal, když rozdával tresty za hrubost. Naši se bráni při hře ve třech, pak ještě 4 minuty ve čtyrech a osobní trest pro Buzka. Vše jsme ubránili. Ke konci třetiny mají Slováci opět přesilovku. Je to skutečně divná třetina, ten klid, který jsem vychvaloval při minulém zápase se Slovenskem je tu tam. Myslím, že za to můžou naši. Druhá třetina skončila 3 : 1.
    Třetí třetina začala ješte zbytkem přesilovky Slováků. Dopadlo to dobře. Zanedlouho se trefil poprvé na MS Jan Tomajko, když mu to pěkně naservíroval zase Dopita. Zase to začínala být nuda, když v 15. minutě jsme dostali gól od čechoslováka (reprezentant ČR i SR v několika letech) Hlinky. Byl to velký nátřesk před brankou a Čechmánek nemohl nic víc dělat. Začíná se to dramatizovat, když nejlepší střelec MS Šatan střílí třetí slovesnký gól. Augusta si vzal oddechový čas, ale nervy ztrácejí spíše Slováci, když Bartečko najíždí do brankáře Čechmánka. Slováci za to ztrácejí jen pásmo a berou si oddychový čas.
Pak se povedl perfektní únik Prospalovi, který přejel s pukem celý led a nahodil Reichelovi, který nechybil. Vítězství je naše.
   Mistrovství zakončilo předávání řady cen a samozřejmě medailí. Radost byla veliká, obzvlášť nováčci na MS byli šťastní.
A konečně obrázky z finále a následujících oslav.

T A K  Z A S E   M I S T Ř I  !!!


Skupiny

Skupina A: Švédsko, Bělorusko, Lotyšsko, Ukrajina
Skupina B: Finsko, Slovensko, Rakousko, Itálie
Skupina C: ČR, Kanada, Norsko, Japonsko
Skupina D: Rusko, USA, Švýcarsko, Francie

Skupina E: USA, Švýcarsko, Švédsko, Lotyšsko, Bělorusko, Rusko
Skupina F: ČR, Finsko, Slovensko, Kanada, Norsko, Itálie

Překvapení turnaje (dle mne)

Už jich je docela hodně, takže spíš shrnující poznatky.
Rusko naprosto propadlo.
Švýcarsko a Lotyšsko překvapivě silní.
Švédi slabší než se čekalo a Slováci lepší než se čekalo.

USA - Bělorusko jen 1 : 0
Švýcarsko - Švédsko 1 : 1
USA - Slovensko 1 : 4 (čtvrtfinále)
Finsko - Slovensko 1 : 3 (semifinále)

Soupiska ČR

Brankáři:
23 Roman Čechmánek (Vsetín)
72 Dušan Salfický (Plzeň), kde je Hnilička??
35 Vladimír Hudáček (Zlín)

Obránci:
 3  Petr Buzek (Atlanta/NHL)
 4  Franta Kučera (Sparta) - A
 5  Láďa Benýšek (Sparta)
 7  Radek Martínek (Č. Budějovice)
12 Franta Kaberle (Atlanta)
29 Michal Sýkora (Sparta)
32 Martin Štěpánek (Rauma/Finsko)

Útočníci:
9  David Výborný (Sparta)
30 Jirka Dopita (Vsetín) - A
19 Jan Tomajko (Vsetín)
13 Vašek Prospal (Ottawa)
21 Robert Reichel (Litvínov) - C
26 Tomáš Vlasák (Hammenlina)
25 Vašek Varaďa (Buffalo)
10 Pavel Patera (Vsetín)
20 Martin Procházka (Vsetín)
15 Martin Havlát (Třinec)
6  Michal Broš (Sparta)
16 Petr Čajánek (Zlín)
14 Martin Špaňhel (Plzeň)


Linky
jindy
 

Ostatní
První utkání, které jsem viděl bylo rozčarování. Nejdříve jsem se zarazil nad kamerou. Je jedno, kdo ji drží, ale stejně mám pocit, že to dělá poprvé. Puk často lítá mimo zorné pole a režisér má raději fanoušky než dění na ledě. K tomu naprosto debilní reklamy sponzorů časomíry, kterých si sice každý všimne, ale na úkor puku, který pod perfektně umístěnou časomírou a reklamami vidět není. O novácké reklamě přímo v průběhu zápasu ani nemluvě.
 
 

[Top]