Mistrovství světa v ledním hokeji 2002 ve Švédsku
[ Zápasy naší skupiny A | Čtvrtfinále | Semifinále ]
[
Skupiny | Překvapení turnaje | Soupiska ČR | Odkazy | HomePage ]

Logo MS2002

Jak to nakonec dopadlo:

 

Slovensko - Rusko 4 : 3 (2:0, 1:1, 1:2) - finále

Finálový zápas byl opravdu pěkný, založený na kvalitních brankářích a ofenzivních akcích. První třetinu jsem neviděl, ale plán dát jim co nejdřív góla splnil již v prvé minutě Višnovský. Ve třinácté minutě přidal góla Bondra. Třetina skončila [2:0]. Slováci ukolébani výsledkem trochu polevili, ale když ve 24. minutě jim dal góla Sušinskij, dokázali jim ho vrátit o tři minuty později - kapitán Šatan. [3:1]. Ve třetí třetině dostali Slováci již po třech minutách branku od Antipova a začali se bát o výsledek. Nebyli tak útoční, neforčekovali, spíš bránili. Jenže kontaktní gól Rusy nabudil a ti začali být opravdu nepříjemní a do slovenské obranné třetiny se nastěhovali I s kartáčkem na zuby. Byl to opět Sušinskij, kdo zdramatizoval hru v 55. minutě! Vyrovnal a začalo se hrát znova. Slováci z toho byli trochu přepadlí, ale opět stačil jedna rychlá akce s pěknou křížnou přihrávkou a hlavně precizně vstřelený gól mezi beton a vyrážečku, který vsítil Bondra. Radost ohromná, protože gól padl v 59. minutě a tu minutu Slováci prostě již ubránili, I když se časomíra zastavila dokonce ještě na čase 19:59.
Slováci dokázali, že na špičku patří a pokračují v načatém českém zlatém opojení. Byli letos určitě lepší, protože dokázali dát Rusům nejdřív 6 a teď 4 góly, zatímco my jen jeden jediný. Slovensko si prožívá svoje vlastní "Nagano", tak jim to přejme!

 

Švédsko - Finsko 5 : 3 - boj o bronz

Zápas o bronz není příliš oblíbený, oba soupeři jsou zklamáni, že nehrajou o zlato a slitina mědi a cínu je moc neláká. Oba soupeři postavili do branky náhradníky - Norrena za Finy a Liv za Švédy. Popravdě řečeno doteď nevím, proč. Potvrzovalo by to jen, že bronz je bída. V první třetině byli zřetelně lepší a aktivnější Fini a potvrzuje to Kalio a Hagman svými góly. [0:2] V druhé třetině se Švédi vzchopili a skórovali Davidson, Weinhandl a Rhodin. Za Finy snižoval Rintanen. Třetina skončila remízou [3:3]. Těžko říci, co se dělo o poslední přestávce v šatnách, ale Švédi dostali chuť a boj dotáhli v domácím prostředí do vítězného konce góly Rhodina a Falka.


Semifinálové zápasy

Finsko - Rusko 2 : 3 (2:2)

Viděl jsem jen konec třetí třetiny, ale co k tomu říct? Rusové hráli jako s námi hlavně dozadu, nikam se nehnali. Finové vyslali na branku za 60 minut 4x více střel, vyhráli 2x tolik vhazování a bylo jim to, stejně jako nám prd platné, protože Sokolov je na MS letos skvělý. Vychytal i čtyřminutovou přesilovku Finů! Tedy 2:2 po normální hrací době (skórovali Karalahti, Hagman, za Rusy Zatonski a Afinogenov). Prodloužení se hraje ještě opatrněji, zejména ze strany Rusů, kteří snad ani nevystřelili na branku a čekali, že jim nájezdy vychytá Sokolov. A taky že jo! V prodloužení se nic důležitého nestalo a tak přicházejí nájezdy. Ani jeden Fin Sokolova nepřekonal! Finského gólmana technickými střelami (blafáky :) dostali Karpov a Kovalenko. Do finále tak postupují Rusové.

Slovensko - Švédsko 3 : 2 (2:2)

Nejhezčí zápas šampionátu napínavý do posledního okamžiku. Slováci jsou domácím Švédům více než rovnoceným soupeřem. Hrdiny a rozhodujícími hráči zápasu jsou Salo a Lašák. Skóre načínají Švédové, resp. Axelsson a třetina končí 0:1. V druhé třetině pálí Johansson a vzápětí Orságh, 1:2. Hraje se opatrný hokej. V třetí třetině zachraňuje Slováky v poslední minutě Šatan, který vyrovnává! V prodloužení Lašák likviduje dvě tutovky, jednou puk loví dokonce z brankové čáry! Ale gól nepadne a I druhý semifinálový zápas rozhodují samostatné nákezdy. Žádný ze čtyř Švédů Lašáka neprostřelil a Salo nestačil na Pálfyho a Lintnera! Slováci jsou do finále! Při nájezdech napodobila slovenská střídačka český zvyk a všichni se drželi obejmuti za ramena! Pro Lašáka a celý slovesnký tým je to velký den (v cestě za zlatem jim nestojíme my, ale jen Rusové ;-). Smutek a zklamání Švédů, kteří budou doma hrát jen o bronz lze jistě oprávněně přirovnat ke zklamání Čechů z čtvrtfinálového vyřazení na letošních ZOH v Salt Lake City..


Čtvrtfinálové zápasy

ČR - Rusko  1 : 3

Rusové byli lepší a vyhráli po třetinách 0:1, 1:1 a 0:1. Naši nehráli špatně, ale v cestě jim stál brankář Sokolov, který naše útočníky prostě vychytal. Za Čechy skóroval ve 24. minutě Hrdina, za Rusy 2x Karpov a Kozněv. Nepomohly ani 4 naše přesilovky v poslední třetině! Ani přesilovka pět na tři.. Naši po šesti vyhraných zápasech, s nejvíce body na kontě narazili a jedou domů s celkově 5. místem. Jágr si do sbírky zlato z šampionátu nepřidá. Rusové nás letos již podruhé po hektickém zápase zastavili a definitivně ukončili zlatou éru českého hokeje.

Finsko - USA  3 : 1

Slovensko - Kanada 3 : 2

Švédsko - Německo 6 : 2

Zajímavé na tom všem je, že postoupila kompletní čtyřka ze skupiny F, z naší nikdo! Myslím, že je na čase debatovat o změně hracího systému..


Zápasy ve skupině E

ČR - Kanada 5 : 1

Poslední zápas osmifinálové skupiny byl krásnou podívanou. Herní projev našich hokejistů je zápas od zápasu lepší a nyní jde již opravdu o pohledný hokej. Kanada hraje svou obvyklou tvrdou hru, ale naši se nenechávají vyprovokovat a dobře brání. V šesté minutě dává kanadskému brankáři jesle Čajánek. V jedenácté minutě se poprvé terfil Hrdina po krásné přihrávce od Jaromíra Jágra, kterého se snažili odstavit dva Kanaďani a on ještě stihnul v leže přihrát Hlinkovi a ten Hrdinovi. :-) Z obrázku to není tak jasné, ale vidíte tam rozhodčího se zdviženou pravicí i všechny zúčastněné, s Hrdinou uprostřed obrázku.[2:0]

Cajankuv gol               Hrdinův gól
Čajánkův gól                                                                  Hrdinův gól

Druhá třetina byla plná přesilovek na obou stranách, ale bez branek.
Hned v druhé minutě třetí třetiny snižuje Staios. Brankostroj třetí třetiny začíná poněkud podivným gólem obránce Sýkora. Ten se vracel z trestné lavice, dostal do brejku přihrávku a kanadský brankář si hodně vyjel. Sýkora v rychlosti přes něj přepadl a zřejmě ho kopl do hlavy. Rozhodčí to nepískl, protože to nebyl faul a Výborný dojel puk, přihrál zvednuvšímu se Sýkorovi, který nevěřil, že se hra nebyla přerušena, ale přihrávku využil a do prázdné branky se terfil. Kandaský brankář opravdu dlouho leží na ledě, nehýbe se a je u něj lékař. I když byla obava ze zranění krku, nakonec se pomalu zvedá a vypadá to na šok než na zranění.

Brankar nejak moc vyjel  Sykoruv gol
Tady je vidět, jak moc byl kanadský brankář z branky (vlevo) a jak to Michal Sýkora ztrestal brankou

O minutu později po pěkné akci a přihrávce od Procházky se podruhé na šampionátu trefuje Patera.  Na obrázku (měl by se válet pod tímto odstavcem :) vidíte, jak se puk snáší dolů na pravé straně branky a samozřejmě Procházku s Paterou.

Pateruv gol

Následují další přesilovky, ale využíváme až tu poslední, kdy po agresivní hře Kanaďanů hrajeme 5 na 3 a v poslední minutě po přihrávce od Kuby zakončuje Klesla. Je to jeho první gól na MS dospělých (tento mladík hrál ještě nedávno na MS juniorů). Duo obránců tak potvrzují jednoznačně zaslouženou výhru českých hokejistů 5:1.
Za zmínku také stojí, že za celou hru trenér Augusta nestáhl hru na tři pětky, takže byl s výkonecm všech řad (oprávněně) spokojen.

ČR - USA 5 : 4

Druhý osmifinálový zápas byl téměřo třídu lepší podiívanou než dřívější, protože soupeř nebyl podceňován. První gól dal ve 4. minutě Patera. Přeju mu to, ukázal, že se taky občas trefí. :) V 7. minutě skórovala stejný lajna a to Moravec. Sice to vypadalo, že jen máchl nataženou hokejkou, ale hlavně že to tam spadlo. (Byl pak vyhlášen nejlepším hráčem zápasu české strany, ale já bych to dal Procházkovi :) Američané snížili na 2:1 v osmé minutě Clarkem. V 15. minutě se trefil Čajánek. Američani snižovali na 3
Hned v první minutě druhé třetiny sólovou akci dovedl do úspěšného  konce kapitán Jágr a zdálo by se, že Američané skončili. Jenže již po dvou minutách se trefil opět Clark a pak to začlo. Po zbytek třetiny nám nedali pokoj, začli hrát hodně do těla, dávat rukavice do obličeje a podobné legrácky. V 26. minutě skóroval LaCouture a Murphy. Dostali jsme se pod tlak a byli z toho 3 góly soupeře! Třetina skončila 4:4!
Ve třetí třetině jsme hráli opět líp, téměř jako ve třetině první. Ve 45. minutě se dostal do brejku Martin Procházka a byl z toho opět (právem) opěvovaný blafák do bekendu. Krásný gól druhou stranou čepele hokejky. Třetina se dohrála podle očekávání pod powerplayovým tlakem Američanů, ale naštěstí z toho nic nebylo.
 

ČR - Lotyško 3 : 1

Zápas jsme narozdíl od ostatních začali slibně, protože hned v první minutě to tam padlo, autorem byl kapitán Jágr. V osmé minutě se krásně utrhl Martin Procházka a jeho klasickým blafákem do bekendu zakončil. Nejhezčí gól zápasu! Jenže pak se už nic nestalo! První třetina dopadla pěkných 2:0, ale v druhé gól nepadl. Sudí z Norska vylučoval buď nás nebo oba najednou, přesilovku jsme si nezahráli. Vypadalo to, že nezná jiný zákrok než "naražení na hrazení". V každém případě I když jsme byli více v tlaku, lotyšský brankář se rozchytal a nic nepustil. 0:0. Nástupy do třetin jsme měli rychlé, ale pak nadšení vždy opadlo. Z latergie dostal hru Ciprus, který se v 46. minutě terfil. LotyšI samozřejmě ožili a byli najednou rychlejší a bojovnější. Hnilička a obrana se měli co ohánět! Naštěstí vše vychytal. I na druhé straně byli slibné šance, ale ani soupeř nic nepustil. V závěru se LotyšI pokusili získat bod pomocí power-play, ale ubránili jsme to a obránce Kubina poslal střelu do prázdné branky právě v poslední minutě. 3:1

Ale je třeba říct, že nejen my jsme měli s "outsidery" problémy. USA-Švýcarsko 3:0, Kanada-Německo 3:1, Finsko-Rakousko 3:1. Všechny zápasy se dají považovat za "jasné" a jak je vidět, brankový rozdíl není velký! Celky jsou tedy stále lepší a vyrovnanější. O překvapení se dnes postaralo Slovensko, když porazilo domácí Švédsko 2:1.

Nahoru


Zápasy ve skupině A

ČR - Německo 7 : 5

Opět první gól vstřeli soupeř a to Goldmann. Tentokráte nemůžeme dávat Trvajovi vinu, protože první střelu vyrazil, ale bohužel Kubinovi do helmy, od které puk pokračoval rovnou do branky. Naštěstí Vlasák záhy (v 10. minutě) vyrovnal. Svou "vinu odčinil" v 15, minutě Kubina, když dal poněkud nestandardní gól - puk se mu odrazil od brusle. Ale protože to nebylo úmyslné "kopnutí" (což by gól neplatil), hlavní rozhodčí gól uznal (vůbec pískal docela rozumně). Třetina skončila [2:1]
Na 3:1 zvýšil  po třiceti minutách hry Sedlák po asistenci Výborného a Klesly. Pak přIšla německá sprcha v podobě Schuberta v přesilovce (Výborný se nechal vytočit ke krosčeku) a za dvacet vteřin přidal gól Soccio, když se puk odrazil od Špačkovy hole (zase vlastňák!) - 3:3. Klid našim vrátil minutu před koncem třetiny opět Vlasák. [4:3

]

Hra je napínavá a stále je strach o výsledek. Dost trapné, když hrajeme s Německem. Co budeme hrát proti Kanadě, Rusům, Švédům, Finům, Američanům..? NašI se docela často pěkně utrhli a jeli sami na brankáře, ale své nájezdy neproměnili. :-( Další gól padl z české hole, kdy se dočkal v 48. minutě dříč Čajánek. Jenže v následující přesilovce (50.minuta) se opět na rozdíl jednoho gólu přiblížili Němci zásluhou Ehrhoffa. V 56. minutě se zdálo rozhodnuto, když na 6:4 po pěkné akci z přihrávky Výborného skóroval Procházka. (V této třetině Augusta trochu promíchal řady, protože zůstal sedět Patera, zatímco Procházka hraje). Jenže německé přesilovky jsou efektivní a Němci dokonce odvolali brankáře. Šest hráčů v poli proti čtyřem našim si vytvořilo dostatečný tlak, aby Hynes protlačil v poslední minutě puk do brány. 6:5. Protože zbývají do konce sekundy, Němci riskují a hrají bez brankáře. našI závěrečný tlak vydrželi a Výborný zpečetil výsledek gólem do prázdné brány (ale nebyla to sranda, z velké dálky a rychle, protože po něm Němci šli, divil jsem se, že se trefil). Skončilo to 7:5.
Možná že rozporuplný dojem naší hry je dán tím, že a) neumíme bránit přesilovky b) Němci stáli na modré obranné a nikdo je nerozbíjel c) Trvaj není Hnilička. Kdyby tam byl Hnilda, padly by max 3 góly a skóre by vypadalo radostněji. Na druhou stranu jsme si dva góly dali sami a další padly v oslabení, které jsme neodehráli nejlépe. Doufám, že Hnildovi prst nebude otékat a že bude chytat, protože dobrý gólman v zádech je nezbytná podmínka úspěchu na tomto vyrovnaném šampionátu.

ČR - Japonsko 5 : 3

Bez obav se dá nazvat tento zápas překvapením. Horší skóre než s obávanými Švýcary a po většinu zápasu strach o výsledek! Již ve třetí minutě nový brankář Jiří Trvaj inkasoval poměrně laciný gól, protože si nevyjel a neudržel nohy vně branky. Celou první třetinu nenašli našI na Japonce recept a gól tak nepadl a poprvé v historii jsme s Japonci prohráli třetinu! NašI nehráli ani tak špatně jako Japonci překvapivě dobře. [0:1]
V druhé třetině padlo gólů víc. Vyrovnal již v 23. minutě Kubina, další góly dal Vlasák v 26. minutě a Jágr v 33. Ruský hlavní rozhodčí hrál s Japonci. Nepískal jim držení a hákování, zatímco nám pískal dost nevinné věci - zejména Patera a Výborný šli podle mě sedět neprávem (počet vyloučení 5:2!). Naštěstí z toho nebyl konflikt, kluci se nenechali vyprovokovat.[3:1]
Na začátku Japonci vyrovnali na 3:3 a opět se hrálo od začátku! NašI ale byli aktivnější a obrátil se poměr střel na branku v náš prospěch. Ale třetí třetina patřila Jágrovi a japonskému brankářI Kukučihovi. Jarda Jágr jel totiž na něj 3x sám a ani jednou ho neprostřelil! Vítězný gól dal Špaček a pátý jistící přidal kapitán Jágr. Japonci fyzicky vydrželi až do konce, což překvapilo, stejně jako výkon jejich brankáře, který byl proti Němcům jak řešeto. Postupujeme, ale pokud se našI nechtějí stěhovat do druhé haly, musíme Němce porazit, protože skóre mají lepší a remíza by nestačila.[2:1]

ČR - Švýcarsko 5 : 0

První gól Čechů letošního mistrovství dal František Kaberle. V druhé třetině padly góly třI - dvakrát Ujčík a jeden Hlinka po Jágrově přihrávce, třetí třetinu jsme vyhráli 1:0 díky Procházkovi, kterému nahrával Kubina. /Neviděl jsem, nemůžu komentovat./

Tak nám to začalo. 66. MS. Narozdíl od toho minulého neuvidíme mezi 16 národními celky Bělorusko a Norsko, které nahradily Polsko a Slovinsko. Zajímavé je že narozdíl od minulých MS nám chybí některá známá brankářská jména, žádný Čechmánek, Turek, Hudáček čI Prusek. Naštěstí nám zůstal skvělý Hnilička a v zápase s Japonci se poprvé ukáže Jiří Trvaj z Vítkovic. (Možná že Salfa by to odchytal lépe, těžko říci.)

Nahoru 


S k u p i n y

Skupina A: ČR,Německo, Švýcarsko, Japonsko
Skupina B: Finsko, Slovensko, Ukrajina, Polsko
Skupina C: Rusko, Švédsko, Rakousko, Slovinsko
Skupina D: Kanada, USA, Lotyšsko, Itálie

Osmifinálové skupiny
(Postupují 4 z každé skupiny a pak se vymlátí ve čtvrtfinále nejlepší z E s nejhorším z F atd.)
Skupina E: ČR, Kanada, USA, Německo, Lotyšsko, Švýcarsko
Skupina F: Finsko, Švédsko, Slovensko, Rusko, Ukrajina, Rakousko.

Skupina G (o udržení): Slovinsko, Polsko, Itálie, Japonsko
Místo na příštím MS má jisté jen Slovinsko, ostatní se utkají v kvalifikaci. Japonci tradičně svedou boj o místo na MS jen ve své asijské kvalifikaci a to proti Číně a Koreji.

Příští MS ve Finsku budou našimi soupeři ve skupině Rakousko, Slovinsko a poražený z letošního boje o bronz.

Nahoru 


S o u p i s k a Č R

Brankáři:
Milan Hnilička (Atlanta)
Jiří Trvaj (Vítkovice)
Dušan Salfický (Pardubice)

Obránci:
13 - Pavel Kubina (Tampa)
Filip Kuba (Minnesota)
Jaroslav Špaček (Columbus)
Rostislav Klesla (Columbus)
František Kaberle (Atlanta)
Michal Sýkora (Pardubice)


Útočníci:
68 - Jaromír Jágr (Washington)
38 - Jan Hrdina (Pittsburg)
Jaroslav Hlinka (Sparta)
Michal Broš (Sparta)
David Moravec (Vítkovice)
Pavel Patera (Omsk, Rusko)
Martin Procházka (Omsk, Rusko)
Viktor Ujčík (Slavia)
Petr Čajánek (Zlín)
David Výborný (Columbus)
Tomáš Vlasák (Ambri-Piotta)
Zdeněk Sedlák (Plzeň)

Nahoru 


 Překvapení turnaje (dle mne)

Švédsko - Slovensko 1:2 (skupina F)
ČR - Japonsko 5:3 (skupina A)
USA - Lotyšsko 3:2 (skupina D)
USA - Německo 2:2 (skupina E) 

Nahoru 


 

L i n k y
www.ihwc.net - oficiální web šampionátu
www.hokej.cz - nejobsáhlejší info o MS u nás
www.hokej02.cz - dobrý web o MS, který inzeruje Česká televize

 

 
 

[Nahoru]
Poslední úprava: 13. 5. 2002
Spolupráce: Namo WebEditor; (C)2002 by Harry