Jak zvládnout na VŠE inženýrskou ekonomii?
aneb 7 bodů k úspěchu 

Zvládli jste bakalářskou ekonomii a stojíte teď před tou inženýrskou? Pokud vás hodně bavila, každý měsíc sledujete hodnoty o změně cenové hladiny, platební bilanci a denním chlebem je vám počítání HDP, dál nečtěte. Je-li ale pro vás ekonomie spíše nutným zlem (na VŠE se jí, překvapivě, nevyhnete) a chcete jít cestou nejmenšího odporu, mám tu pro vás pár rad. A řekl bych že jsem pro to kompetentní, makro jsem dělal několikrát :-) a tak znám všechny učitele a teď jsem studium završil státnicí.

0) Musíte absolvovat Mikroekonomii 2 (MIE403) a Makroekonomii 2 (MAE405) a potom složit státní závěrečnou zkoušku (SZZ). Oba předměty jsou tříkreditové, mikro má cvičení, makro jen přednášky. Nemusíte předměty dělat najednou a na pořadí nezáleží!

1) Pokud můžete, zapište si inženýrské makro a/nebo mikro již v bakalářském studiu. Pokud kredity ztratíte, nevadí, jsou to náhradní z bakaláře. Pokud to uděláte, je to ještě lepší, můžete si zápočty nechat uznat.

2) Koho si dát na MIE. O učitelích na mikro toho moc nevím, udělal jsem to překvapivě rychle. Na cvičení mi vyhovoval externista Havránek. Na přednášky jsem měl Hořejší. Šéfkou katedry je Macáková, na přednášky možná, ale na cvičení mi nesedla. Další info převážně k makru.

3) Koho si dát na MAE. Tady budu sdílnější. Nejlepší přednášky má podle všeobecného mínění Mach. Poznáte to podle toho, jak má plno. Napsal skripta a tak jeho výklad není k zahození. Precizní je také Sirůček. Učí podle Machových skript, ale je polopatičtější. Hodně věci opakuje, všechno stihne, je rychlý a systematický. Budete mít hodně popsaného papíru, ale slušnýma zápiskama. Určitě nebrat Janíčka a Straku, myslím kvůli přednášení. Pokud ovšem chcete zápočet udělat, nejmenší odpor je u Janíčka, resp. IMHO opravuje nejlépe. U Sirůčka je vyhazov cca 60% a Mach své písemky neopravuje - dělá to někdo za něj, poslední dobou Straka. Pokud můžete, vyhněte se Strakovi. Udělejte to tak, že se zapíšete k Janíčkovi, ale na přednášky choďte k Machovi. Funguje to.

4) Jak si psát zápisky. Pokud nechcete utrácet za skripta, choďte k Machovi nebo Sirůčkovi a vše si pište. Jednodušší je si skripta koupit nebo půjčit v knihovně - pokud jste dostatečně na začátku semestru hbití, skripta seženete, někdy možná jen z roku 1995. Novější jsou z roku 1998 (i v nich jsou ale chybky). Rozdíly tam jsou, ale jak podstatné vám nepovím, protože to nevím, já to neriskoval a koupil ty novější. Asi nejrozumější je na přednášce hlavně poslouchat a dělat si poznámky přímo do skript. Není třeba si vše psát, když je to ve skriptech. Když opisujete slajdy, tak nevnímáte, co říká, což u odvozování rovnic vadí.

5) Jak se to všechno naučit. Je toho opravdu hodně, nekecám. Říkat, abyste se učili průběžně, je jako házet hrách na zeď. Já to vím, já se taky neučil. Za pár dní se to ale nedá stihnout, nemáte-li fotografickou paměť. Doporučuji si udělat na dobu učení plán - naučím se 20-50 stran denně - a ten dodržet. Mě se to docela osvědčilo. Víc stejně nestrávíte, dávku si určete sami, kolem třicítky stran je rozumná míra. Dělejte si příklady! Ať už z cvičebnice mikra nebo v závěru kapitol v makru. Písemka je v mikru víceméně ze cvičebnice a v makru jsou řešeny i teoretické problémy.

6) A jak to napsat (informace jsou platné v době psaní článku; pořád se podmínky mění!). V mikru nepodceňovat ani zahřívací písemku za 2 body! Mně zachránila zápočet, takže se na to mrkněte. První velká písemka je poměrně lehká, jen z teorie spotřebitele. Doporučuji se na to podívat, je to lehčí než písemka druhá a za stejné body. Z druhé písemky jsou oblíbenými tématy chování firem v nedokonalé konkurenci (zejména monopol a oligopol) a potom trh výrobních faktorů, zejména práce.
Poznámka: podle informací kolegů může být již systém písemek na MIE jiný (Někde se nepíše ta 2 bodová a zbyle dve jsou rozdeleny na 15 a 15 bodu. Rozsah na prvni je pry vetsi, stejne tak na druhou. Zalezi proste na vyucujicim), takže to berte s příslušnou rezervou! Napište mi někdo, jak to teďka je.

Písemka z makra je masová událost. Posluchárna Nové Auly plná, plno hlídačů, napětí. Nemá cenu spekulovat o tom, kam si sednete, stejně vás přesadí podle vyučujícího a příjmení. Sedí se obřadu, vedle sebe. Variant je dost, takže nikdo nadohled by neměl mít stejnou variantu. Pokud je soused našprtanější, může poradit. Ale nedoporučuji to, stejně tak taháky. Hlídají to přísně a zejména Straka bez varování sbírá písemky. Můžete třeba odpovídat na sousedovu otázku, uvidí vás a končíte. Nestojí to za to.

Písemka je prostá překvapení, vzorové příklady jsou na webu. AKTUALIZACE (díky Zachymu): Místo 5-ti zaškrtávacích jsou již jen tři a dvě jsou jen na prosté doplnění vzorců. Hodnocení teoretických otázek je pořád halabala a tak není jasné na kolik bodů to člověk opravdu udělal. Lituji lidi s 50 body. Určitě se na to nevykašlali. Já sám měl co dělat na 60 bodů. Takže: početní příklad za 25 bodů, 3 kvízové otázky po 5 bodech (vtipně bodovaných 0 nebo 5 bodů - IMHO nejdrsnější část testu; odpovědi mohou být žádná až všechny správně, mnoho variant), 2 vzorce a 2 teoretické problémy po 25 bodech. Minimum pro zápočet je 60 bodů ze 100. Udělejte příklad, je nejlehčí, protože je to jen číselná obměna ze skript (3sektorová ekonomika nebo IS-LM). Potom se zaměřte na teoretické otázky - tam se dají uhádat (někdy a jak u koho) body a tam se nejvíc projeví subjekt učitele. Kvízové otázky většinou neuhádáte a je tam slušné riziko zmýlení. Hlídejte si při psaní čas, ať se zbytečně u něčeho nezaseknete. A nezapomeňte si kalkulačku!

Upozornění: nově se zkouší (a je i v zápočtovývh testech) téma Agregátní poptávka v otevřené ekonomice! Není součástí základní literatury, nicméně si lze materiály stáhnout přímo tady z KMAE.

7) Jak na státnici. Zápočty máme v indexu, tak hurá na studijní si nechat potvrdit Registrační list ke státním zkouškám. Pak si jen pomocí počítače zapsat vhodný termín. Doporučuji ale tento postup: zjistit si na katedře, kdy se termíny budou vypisovat. Potom si nahrát soubor wbzclnt.exe ze stránek http://nb.vse.cz/regzap a z domova pomocí internetu se připojit hned po půlnoci, kdy se termíny objevují a zapsat si, co potřebujete. Je tu pak slušná možnost, že na vás zbyde rozumný termín. Pokud termín není a vy ho nutně potřebujete, zkuste se s někým dohodnout, zda vám ho přenechá. Jiný způsob je, že se normálně učíte, jakoby termín volný byl. Jak se datum zkoušky blíží, řada lidí vyměkne a začne si registraci přesouvat dál či rušit. Stačí zkoušet každý den a určitě uspějete.

Upozornění z newsů: Od zari plati dosti vyrazna omezeni ohledne prihlasovani na statnice z ekonomie:
- Odhlasit, resp. zmenit kurs lze nejpozdeji tri tydny pred terminem.
- Prihlasit se je mozno maximalne 2x behem 90 dnu, pricemz za pokus se povazuje i zmena jiz zapsaneho terminu (pokud si to pamatuju dobre).

Otázkou také je, na jakou katedru se přihlásit. Je to jen moje spekulace, ale IMHO záleží na tom, kdo je předsedou komise. Ten má pak největší váhu při rozhodování o známce. Mám takový dojem, že předsedou komise je vždy člověk z nativní katedry. Pokud se tedy přihlásíte na KMIE, bude to člověk z mikra. Dále termíny vypisuje KMAE a katedra ekonomických teorií. O té nevím nic. Dříve byla příslušnost ke katedrám dána fakultou, dnes je to jedno, kam se přihlásíte. Lepší volbou se mi zdá KMIE, protože jsou tam rozumější lidi než na KMAE. Dostat totiž za předsedu Straku nebo Helíska není žádný med. Asi proto se nyní komise předem nezveřejňují, protože dřív studenti raději odešli od zkoušky k doktorovi, než se nechali potopit některým nepříjemným pedagogem. Zda zveřejňování zkoušející komise předem je povinné (ale nedodržuje se to) a etické nebo ne, nechám na vás, my těžko na tom něco změníme.

Státnicových otázek je 50, z každého předmětu 25 a obsahují oba díly skript na makro a učebnici na mikro. Informace o otázkách najdete tady: 1, 2, 3! Je toho mraky a je na vás, jak se s tím poperete. Mohu jen řici, že se mi osvědčilo rozsekat si to na pravidelný denní přísun. Doporučuji rezervu na nečekané události a den, dva na opakování. Je to dobře míněná rada, přestože mě se to nikdy nepovedlo a některá témata jsem risknul, protože jsem je nestihl. Na rozdíl od zápočtů je IMHO zbytečné se zdržovat příklady, státnice je o teorii. Některé otázky z makra se týkají míry inflace, HDP apod. Neuškodí, zjistíte-li si aktuální hodnoty inflace, HDP, nezaměstatnosti, deficitu obchodní bilance apod. Pokud se na to přímo nezeptají, můžete zaperlit těmito znalostmi sami. Údaje získáte tady na Staťáku.

V den D si nezapomeňte index a registrační list. Vemte si pěknej ohoz, ať aspoň něčím zaujmete. :-)
Přeji hodně štěstí !!!


(C) 9-12/2001 Created by Harry
Původní informace platné k začátku září 2001. Poslední aktualizace podle došlých připomínek 8.6.2003.
Pokud máte nějaké připomínky, doplňky, dotazy - napište

/ Nahoru