Povinné ručení – současný hit pojišťoven

Právě před rokem nás tuzemské pojišťovny zaplavily nabídkami ohledně povinného pojištění našich motorových miláčků. Skončil totiž monopol České pojišťovny, která do té doby jediná mohla pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla s motoristy sjednávat. Minulý rok byl proto pro pojišťovny strategický, jelikož se jednalo o přerozdělování trhu. Jak to nakonec dopadlo a proč je pojišťování motorových vozidel pro pojišťovny tak zajímavé?

Rozdělení trhu

Podle údajů z ledna 2000 využilo možnosti uzavřít povinné ručení u jiné (než České) pojišťovny více než polovina z téměř 5 milionů motoristů. Některé pojišťovny získaly více klientů než zamýšleli, většinou ale méně – viz tabulka.
 

Pojišťovna
Podíl na trhu (%)
Původní záměr (%)
Česká pojišťovna
45,7
50
Kooperativa
18,7
13
Allianz
11,4
15
Komerční pojišťovna
9,3
1-3
Česká podnikatelská poj.
4,3
5
ČS – Živnostenská poj.
3,6
5-10
IPB pojišťovna
3,5
10
Generali
2,1
5-8
Zdroj: Euro 2/2000

V tabulce jsou pojišťovny, které pojistily aspoň sto tisíc klientů, proto součet tržních podílů není sto procent.
 

Bitva o klienta

Proč zde byl, je a jistě bude takový boj o klienty, přestože si pojišťovny stěžují, že povinné ručení není pro ně výdělečným produktem?
V první řadě je to otázka prestiže. Známý pojišťovací dům musí poskytovat komplexní nabídku produktů, jinak není dostatečně respektovaný.
Dalším důvodem je nabídka souvisejících produktů. V první řadě je to havarijní pojištění. To je pro pojišťovny finančně mnohem zajímavější a málokdo si uzavře povinné a následně havarijní pojištění u různých pojišťoven. Klientům jsou tak nabízeny nejrůznější slevy za jediným účelem – aby si uzavřeli ještě nějaké další pojištění.
A nakonec; cílem pojišťoven je pomocí systému bonus-malus (cukru a biče) si vychovat a udržet klienty, kteří nebourají, ale platí. A to je pro pojišťovnu samozřejmě ta nejlepší varianta.

Rok poté

A co se na trhu změnilo za ten první rok po liberalizaci trhu povinného ručení? Na první pohled nic. Lidé jsou opět masírováni reklamou a umným marketingem, jehož cílem je převést ovečky do jiného stáda.
Na ten podhled druhý je ale všem jasné, že cena povinného ručení poroste. Zajímavý je ale ten pravý důvod tohoto zdražení. Není to ani tak reakce na zvyšující se nehodovost, inflaci či prosté zvýšení zisku.
Jsou za tím závazky České pojišťovny vůči státu. V minulých letech se tisíce motoristů vyhýbali placení povinného ručení a Česká pojišťovna nebyla schopna tyto dluhy vybrat. Protože povinné ručení nyní spravuje Česká kancelář pojistitelů, chce stát doplatky po ní. Pojišťovny sdružené v této alianci pochopitelně nechtějí splácet závazky České pojišťovny a tak přesunují tíhu dluhů na plátce povinného ručení, tedy na motoristy. Stát, Kancelář ani Česká pojišťovna ještě ale neřekla poslední slovo a tak ještě uvidíme, kdo a jak ty 3,5 mld. korun zaplatí.
Čeští koumáci sice již spekulují, jak se vyhnout zvýšeným cenám a chtějí se pojistit za letošní ceny, ale je třeba říci, že i když na první pohled ceny povinného ručení stouply, vzhledem k různým slevám a bonusům se některé pojišťovny dostávají pod loňskou úroveň cen, nehledě na to, že pojišťovny aktivně řeší, jak se spekulacím s uzavíráním smluv bránit.
 


[Nahoru]