Tipy a triky pro Total Commander (TC)
Napíši sem pár tipů z používání tohoto subjektivně nejlepšího souborového správce pro MS Windows. Často se to hodí mně samotnému, když něco zapomenu:).
Asi nemá cenu vyjmenovávat všechny cool fičury, takže rovnou k věci. Mohou se lišit verzemi.
Jak na MTP protokol
Úvod
MTP (Media Transfer Protocol; [wiki]) je protokol, který představil Microsoft původně pro připojování přenosných hudebních přehrávačů k počítači a spolupráci s Windows Media Playerem. V roce 2008 byl protokol zahrnut do specifikace USB. Je podporován od Windows XP SP2, dále při použití doplňku také v Apple OS a Linuxu. Každopádně takovou malou renesanci prožívá poté, co Android od verze 4 (ICS) nepodporuje USB Mass Storage, ale právě MTP (a PTP).
MTP a Total Commander
Zatím (verze 8.01) Total neumí nativně zobrazit obsah zařízení připojených pomocí USB a komunikujících protokolem MTP. Pomůže vám však doplněk Media Audio samotného Ghislera. Celý postup instalace najdete tady na webu Androidaplikace, kde jsem se inspiroval při vzniku tohoto tipu. Každopádně jsem zkoušel na Samsung Galaxy Nexus 4.1.1. a funguje to.
Kam se ukládá nastavení TC?
TC používá staré dobré INI soubory. Při instalaci si můžete (jste mohli) si určit, kam se mají uložit, doporučuji (pokud nějak aktivně nepracujete s cestovními profily a více účty) změnit defaultní umístění na umístění s programem. Výhodou je, že máte soubory více pod kontrolou a můžete si je ručně odzálohovat.
Klíčovým je wincmd.ini, kde je většina dat. Dalším je wcx_ftp.ini, kde je nastavení FTP serverů, pokud TC pro tento účel používáte. Další závisí na pluginech, které používáte. Doporučuji si INI soubory zálohovat.
- Pokud chcete vědět, které INI soubory TC zrovna používá, dejte Nápověda - O programu (Help - About dialog).
- Pokud chcete, aby TC používal INI soubory v adresáři programu, nebo kdekoliv jinde, je tady utilitka přímo od Ghislera jménem Inireloc, která umožní změnit umístění INI souborů dle vaší volby. Program je v AJ.
Ochrana wcx_ftp.ini a SFTP pro Total Commander
Tento soubor je oblíbeným cílem hackerů (jsou asi dva základní jednoduché způsoby, googlete), proto se doporučuje jej dobře chránit (zejména nevystavovat do internetu, ale nejlepší je tam hesla vůbec neukládat). Od verze 7.50 se hesla konečně (SNAD!) rozumně v souboru šifrují a také lze navazovat FTPS spojení. Více informací tady: SFTP plugin od Ghislera, český návod od Nováka, dlouhá diskuse na foru Ghislera.
Ukládání tabů
Máte taky rádi v TC taby?! Neznám nic rychlejšího pro navigaci nad více oblíbenými adresáři filesystému, než jsou taby v TC. Navíc je můžete zamykat (přitom povolit nebo nepovolit další brouzdání pro disku), pojmenovávat apod. Ctrl+T, pokud neznáte. Systém tabů v obou oknech je ještě rychlejší než záložky (Ctrl+D nebo klik na hvězdičku), protože kliknete jen jednou místo 2x. Záložky se tedy hodí pro méně často navštivovaná zákoutí filesystému. Poznámka: Nastavení záložek s eukládá do wincmd.ini.
Může se stát, že TC rozložení tabů zapomene. To je nepříjemné, ale naštěstí existuje řešení v podobě pravého tlačítka na libovolném tabu a "Uložit záložky do souboru". Jméno si můžete zvolit, přípona musí být TAB. Uložte si do stejného adresáře jako je TC, případně zazálohujte a je to, v případě nouze stejným způsobem zvolíte "Načíst záložky ze souboru", přičemž lze zvolit, zda stávající taby nahradíte, nebo k nim zálohu přidáte. Chytré!
Na závěr se můžete pobavit u mé staré recenze na TC.
Last update: 16.10.2012 (Created: 02.11.2011)
[ Nahoru | Home ]