Jak nainstalovat Ati TV Wonder VE pod Windows XP SP2


Tuner01.JPG, 17kB Na první pohled jednoduchý úkol - přendat starý tuner do nového počítače - mě stál asi 8 hodin života.. snad tento článek někomu pomůže se toho vyvarovat a jít rovnou k cíli. (Opomineme stav, že televizní pořady nestojí za to tuner vůbec instalovat..)

Úvodem - co máme a co chceme

Máme tedy obstarožní ATI TV Wonder VE do slotu PCI (specifikace, FAQ, recenze) s externím propojovacím kabýlkem. Má verze je jen Mono. Na instalační CD můžeme zapomenout, jsou tam ovladače jen pro Windows 9x, případně manuál (PDF).
Chceme nainstalovat nějaký program pro sledování televize. Použiji přímo od výrobce Ati MMC (Multimedia Center). Existují alternativní přehrávače, protože použitý čip Bt878 byl v té době dosti populární, ale mně to nikdy moc dobře nejelo.
Instaloval jsem na Windows XP SP2 bez dalších aktualizací a s DirectX 9.0c. Poznámka: dle mých zkušeností ji lze provozovat pod Windows 98SE, XP SP1 i XP SP2 (ale byla to dřina). Jela vedle grafických karet různých kvalit, od S3, přes Nvidia Geforce2 až k Ati X1950.

Chci to nainstalovat!

Tuner04.JPG, 15kB Možná najdete jiný funkční způsob, mně však fungovalo v XP SP2 následující. Vzhledem ke strávenému času a množství použitých kombinací se zoufalostí jménem MMC jen doufám, že následující popis je nejefektivnější cesta.. (je to takový log pro mě;)

0) Nutno říci, že jsem nejdříve nainstaloval Ati Catalyst s ovladači, ale obecně je asi dobré rozchodit nejdříve grafiku. Pak vložíme tuner do volného PCI slotu.Po najetí Windows ignorujeme jejich snahu kartu nainstalovat a spokojíme se s Cancel a dočasně žlutými vykřičníky.

1) Ovladače tuneru kupodivu nebyly problém. Najdete je tady u Ati (AMD), já použil verzi tvw-pci-ve-driver-1-11-0-0.exe (co si pamatuji, ve Windows 9x byl s WDM ovladači nějaký problém, teď již je to nutnost). Možná restart. Někde vpravo je obrázek, jak to vypadá u mě.

2) Poté je vhodné nainstalovat komponentu DAO/MDAC (MMC ji využívá, otázkou je, zda při omezení instalovaných komponent, je skutečně třeba). Jedná se nějaký microsoftí engine. Existují různé verze a zřejmě záleží na kombinaci verzí s MMC. Osobně jsem nejdříve našel a nainstalovat mmc-8-1-0-0-dao-mdac.exe, ale pak jsem našel mmc-9-1-0-0-dao-mdac.exe (33MB), tak jsem to přeblafl ještě tímto (měl by stačit sám o sobě).

Tuner02.JPG, 15kB 3) Encoder Package - dle helpu je tato věc nezbytná (The installation of the TV Wonder Pro/VE consists of 4 files. These are the DAO/MDAC, the TV Wonder drivers, the Encoder Package and the ATI Multimedia Center.) Já to zvlášť neinstaloval, myslím, že je to součást následujícího balíku MMC. Nicméně nemohu vyloučit, že byla použita nějaká verze z mých pokusů/omylů. Případně hledejte soubor 6-n_xcode_nnnnn.exe, kde n je cislice.

4) Nyní následuje již megabalík MMC. Existuje mnoho verzí, sám jsem vyzkoušel na XP SP2 9-0-0-0, 9-06-0-0, 9-14-0-0.. přičemž v době článku je aktuání 9.16. Nutno říci, že přestože mi na XP SP1 jela karta (jako grafika byla Geforce2) na MMC9.0 v pohodě, nyní jsem neuspěl - "oblíbená" chyba The TV player failed to initialize.
Malá odobočka: nejdříve jsem hledal příčinu této chyby. Webová fóra se jí hemží, ale vždy v jiných souvislostech (nejčastěji kolize s Windows Media Center nebo NetMeetingem, ale i jiné).
Sérií pokusů a omylů jsem tedy skončil na verzi 9.03 (mmc-9-03-0-0.exe). Ke stáhnutí zde, ale já ji našel někdo po zoufalém proklikání Ati-webu. Nevysvětlím proč, ale doporočuji se novějším vyhnout. Můžete zkusit 9.06, zřejmě poslední verze MMC (v balíku dokonce zahrnuta výše zmíněná komponenta DAO/MDAC), kde je Wonder VE zmíněna, ale mně to nešlo.. Během instalace máte možnost volit komponenty, tj. zda chcete skutečně z MMC mít multimediální centrum nebo jen TV přehrávač. Během pokusů jsem instaloval jen televizi, ale poslední varianta je instalace komplet jak je (jen jsem změnil umístění). Pokud projdete tento postup a zjistíte, že je funční i s jedninou součástí - ořehrávačem TV - dejte prosím vědět.

5) Nainstalované MMC si můžete zkusit počeštit pomocí tzv. European Lang. Pack 2 (mmc-9-0x-0-0-euro2.exe). To je jediná věc, která mi fungovala při pokusech, ale teď, když to chodí, to již riskovat nebudu.

6) Problém se zvukem/kabýlkem
Tato historická karta má nepříjemnou featuru, tj. nutnost propojit Audio Out tuneru s Line-in zvukovky.. Můžete sice vrazit kabel od repráků (aktivních) přímo do karty, ale pak je otázka, zda vám budou zvučet ostatní programy ;) a při nahrávání pořadů zvuk nenahrajete.
Smíříme se tedy se zaplněným Line-in konektorem na zvukovce. Když vše úspěšně dopadne a konečně naladíte programy, zjistíte, že zvuk zoufale vazbí, interferuje a posunuje se. Technicky to nevysvětlím, ale je třeba si pohrát s nastavením zvukového mixéru, zejména položkou Line-in (vstup vnějšího zdroje). Zkuste jej Vybrat/Ztlumit. Zkuste to jak s mixérem vstupu, tak výstupu. Nějaká kombinace snad zafunguje. Zřejmě tato karta moc nepočítala s moderními nebo onboard zvukovkami.
Tuner05.JPG
To je všechno, snad vám to k něčemu bude (vpravo vidíte výsledek - mám rád klasický styl;).
Neváhejte se zeptat nebo mi poslat nějaké tipy k této kartě (harry_ZAVINAACseznam.cz).

Užitečné odkazy:

Oficiální návod na instalaci této karty
Poslední ovladače od ATI
AtiFan - česká fan stránka ATI
TvFreak - český portál o tunerech
Last update: 10.11.2007 (Created: 11/2007)