je pro nás lepší než vloni, ale to je tak všechno..
1. Rusko
2. Kanada
3. Finsko
4. Švédsko
5. Česko, 6. USA, 7. Švýcarsko, 8. Norsko.
Dále Bělorusko, Německo, Lotyšsko, Dánsko, Slovensko, Francie, Slovinsko a Itálie.
Nejlepší hráči podle direktoriátu turnaje:
Nejlepší brankář: Jevgenij Nabokov (Rusko),
Nejlepší obránce: Brent Burns (Kanada),
Nejlepší útočník: Dany Heatley (Kanada),
Nejužitečnější hráč: Dany Heatley.
Ideální sestava MS: Jevgenij Nabokov - Mike Green (Kanada), Tomáš Kaberle (ČR) - Rick Nash (Kanada), Dany Heatley, Alexandr Ovečkin (Rusko).
Vítěz bodování: Johan Davidsson (Švédsko) 14 (7+7).
Finále
Kanada - Rusko 4:5p
Letošní finále mistrovství světa v ledním hokeji byla skutečně podívaná světové úrovně. Kanada i Rusko byly maximálně motivované, jedni domácím prostředím, druzí příležitostí po patnácti letech získat titul a oplatit Kanadě prohru ve finále v Moskvě. Jistě všichni víte, že se jim to skutečně povedlo, když Rusko vyhrálo 5:4 v prodloužení.
První třetina se vyznačovala přísným vylučováním ruských hráčů a převahou Kanady vyjádřenou góly 3:1. V druhé třetině jsme viděli přesun aktivity na stranu Rusů, nádherný rychlý a přesný hokej, vyrovnaný i brankami 1:1 (4:2). Po druhé třetině si na Rusko asi málokdo vsadil, dvojbrankový náskok se u tak silných týmů neztrácí. Ale závěrečná třetina opět ukázala, že hokej je napínavý do posledního okamžiku, když jsme byli svědkem obrovského vzepětí ruského manšaftu, které postupně umocnil Těreščenko a pak zejména Kovalčuk, jehož vyrovnávací gól pět minut před koncem zmrazil Kanadu a probudil Rusko. Osobně jsem si říkal po nevyužitých přesilovkách Ruska, že to mají spočítané, ale nebylo tomu evidentně tak.
Do prodloužení nastoupili Kanaďané zkoprněle podobně jako Češi ve čtvrtfinále, naprosto nečekali, že to dojde takto daleko, když vedli a zatím na turnaji neprohráli (to ale ani Rusové, i když měli o bodík méně - ten jsme jim mimochodem sebrali my). No a podobně také Kanaďané i dopadli, gól to však byl krásný (narozdíl od náhodného šmudly se Švédskem) a již v třetí minutě prodloužení se stal Kovalčuk národním hrdinou - střelil zlatý gól! Nutno říci, že celá situace ale nastala v přesilovce Rusů na úkor Kanaďanů, kteří dostali trest za odpálení puku mimo hrací plochu (zdržování hry). Nezdálo se, že to bylo úmyslně, ale švédští rozhodčí touš vystřelený až někam do chodby posoudili poměrně dost přísně (asi však dle pravidel), Rusové získali dvě minuty hry čtyři na tři a výhodu si ujít tentokráte již nenechali..
Co říci závěrem? Rusové oplatili porážku z Moskvy a dosáhli konečně na zlato. Kanada titul neobhájila a ani nepřetrhla dvacet let starý fakt, že pořádající stát mistrovství prostě nevyhraje. Je možná dobrá chvíle k zamyšlení proč. Přestože mohutné povzbuzování diváků má jistě pozitivní efekt, zřejmě nestačí překonat psychické bloky hráčů, kteří jsou svázáni "povinností" doma vyhrát. Psychická pohoda se ukazuje i u hokeje jako klíčová, stejně jako vůle zvítězit, která prostě byla u trochu podceňovaných Rusů větší než u namachrovaných Kanaďanů. Můj osobní názor je, že svou roli hraje i statistika ;) Na špičce hokejových mocností totiž nyní balancuje 6-8 týmů, které jsou již hodně vyrovnané (vzpomeňte letos na Švýcary, ale i na Němce a Nory), což před těmi cca 20 lety nebylo a prostě pravděpodobnost, že domácí tým dostane od některého ze soupeřů červenou, je vyšší než pro zbytek států (jeden proti všem).
Zápas jsem vyčerpáním zaspal, nicméně výsledek Finsko:Švédsko 4:0 mě překvapil. V semifinále působili Švédi v boji s Kanadou sebevědomě s dobrým hokejem. Finové na turnaji moc nezářili, ale evidentně byli motivovanější. Přestože Švédsku obvykle fandím pro jeho přesnou, čistou a technickou hru, mám tak trochu zvrácenou radost, že "když my nic, tak oni taky".. Bronz si odváží Finové.
Semifinále
První zápas Rusko - Finsko skončil poměrně jasně 4:0. Utkání jsem neviděl, jen kousek a soustavná převaha Rusů byla zřejmá.
Druhý zápas, Kanada-Švédsko, byl pohlednější, akčnější a napínavější. Popravdě jsem nečekal, že Švédové Kanadě takhle zavaří, protože se nedali zlomit úvodním gólem v šesté minutě, ale vyrovnali a první třetina skončila 1:1. Na začátku druhé třetiny dokonce se ujali Švédové vedení, ale brzy jej v oslabení zase ztratili. Rozhodně Kanada soupeře přestřílela druou třetinu 4:2, přičemž Švédi v závěrečné třetině výsledek jen korigovali na 5:4.
Myslím že to byl hezký zápas a finále bude jistě nádhera. Kanada má šanci obhájit titul a být první zemí, která hostí šampionát a vyhraje jej. Rusové ovšem na svůj úspěch také čekají dlouho a nedají svou kůži lacino;)
Čtvrtfinále
ČR - Švédsko 2:3p
Boj o medaile skončil v duelu se Švédy. Ukazuje se, že jako Slováci mají mindrák ze zápasů s námi ( ikdyž loni to tak nevypadalo), my se Švédy. Naposledy jsme proti nim uspěli v roce 2005 v Rakousku (ale tam se nám tradičně daří;)
Zápas byl nádherný, napínavý, rychlý a většinu hry se hra motala ve švédské obranné třetině, ale
gól ze hry jsme dali jediný - šlo o naštěstí rychlou odpověď Rolínka na Hornqvistovu střelu (druhý gól dal z nájezdu faulovaný Vrbata), protože brankář Lundqvist chytal skvěle. Hnilička také byl velmi dobrý a hlavně mu vydatně pomáhali obránci. Dlouho si nepamatuji takto kvalitní obranu, góly Švédů padaly z nepřehledných situací a s notnou dávkou (rozhodující branka) štěstí, které jsme neměli.
Příčinou neúspěchu obnovujícího se národního týmu byla IMHO bohužel laxnost po našem vedoucím gólu, kdy ukolébáni očekávaným koncem za tři minuty něco, nehráli vůbec aktivně a přenechali prostor soupeři, který jej využil (Nilson).
Jsem z výsledku otrávený, přestože to byl moc pěkný zápas a na kluky se nelze až na to zaváhání po vedoucím gólu zlobit. Semifinále bychom si zahráli s prominentní Kanadou (která vyprovodila Nory 8:2).Tak zase někdy příště..
Summary:
Branky a nahrávky: 31. Rolinek (Kotalík, Plekanec), 53. Vrbata z trestného střílení - 28. Hörnqvist (Stralman, Bäckström), 57. Nilson (Johansson, R. Wallin), 64. Weinhandl (Stralman, Nilson). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Rönn - Fonselius (oba Fin.), de Haan (Kan.). Vyloučení: 5:4, navíc Kohn (ČR) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 8000. Třetiny: 0:0, 1:1, 1:1 - 0:1
Česko: Hnilička - Židlický, T. Kaberle, Rozsíval, Kuba, Michálek, Čáslava - Erat, Hlinka, Eliáš - Kotalík, Plekanec, Rolinek - Vrbata, Hanzal (41. Kohn), Fleischmann - Irgl, Novotný, Kohn (7. Skuhravý). Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Švédsko: H. Lundqvist - Stralman, K. Jönsson, Edler, Murray, Magnus Johansson, Frögren, N. Wallin - Hörnqvist, Bäckström, Nilsson - Nilson, R. Wallin, Ekman - Weinhandl, Martensson, Ledin - Warg, Andersson, Fabricius. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson, Jan Karlsson a Anders Eldebrink.
Sváteční volno jsem strávil v přírodě a cestováním, takže jsem obrazovku televize i počítače nechal výjimečně potemnělou. Dobrá zpráva pro všechny: zjistil jsem, že se to přežít dá! ;-D Zkuste to také.
Ale k věci. Duely českého národního hokejového týmu byly následující:
9.5.2008 Švýcarsko - ČR 0:5, pěkný výsledek, i když jsme byli více vylučováni, Švýcaři překvapili zejména výhrou nad Švédskem 4:2 a celkově velmi dobrým působením ve skupině A
10.5.2008 ČR - Bělorusko 3:2n, tak Bělorusové nás viditelně potrápili, "sovětský" styl hokeje nám prostě nesedí
12.5.2008 Švédsko - ČR 5:3, říkám stále, že se Švédy to moc hrát neumíme, mrkněte se na historii vzájemných zápasů.., v zápase padlo překvapivě hodně branek, bohužel vždy jsme dotahovali a po čtvrtém gólu se nám to již nepovedlo (poslední třetinu jsem již viděl), pátý gól byl do prázdné sítě.
Po prohraném zápase se v zamotané skupině E čeká, kdo bude naším klíčovým, čtvrtfinálovým soupeřem. Bohužel "na výběr" moc není: znovu Švédsko, které mnoc neumíme, Rusko, s kterým to není o mnoho lepší (dokonce vede teď skupinu E) nebo Švýcarsko, to by se nám líbilo, ale je nepravděpodobné. (Popravdě mě trochu mate, že soupeř nevyvstává ze skupiny F jako to bylo dříve).
Rozhodně je naše skupina vyrovnanější, suverénem v turnaji je jen Kanada s 12 body, následována Finy s 11.
Dalším velkým překvapením je boj Slovenska o záchranu ve skupině G! Příčinou bylo Německo, které velice překvapivě porazilo Slováky 4:2 a pak navíc prohráli s Nory 3:2. Mohli se zachránit výhrou nad Finy, ale to se nepodařilo (2:3).
Skupina o udržení se hraje zvláštním způsobem - vybrané týmy na dva vítězné zápasy, kdy soupeřem Slovenska bylo pro zahraničí populární Slovinsko (třeba si to konečně najdou na mapě... no asi ne). Slovensko již oba zápasy vyhrálo a nedočkalo se naštěstí totální blamáže. Sestupuje Itálie, která prohrála souboj s Francií. Podrobnosti k duelům.
Zápasy základní skupiny A
ČR - Itálie 7:2 !
Co k výsledku dodat? První třetina byla skutečně poněkud pomalejší a lehkovážná, skončila 2:2. Druhá třetina byla podstatně akčnější, góly padaly pěkné, třetina skončila 6:2 (4:0). Na začátku závěrečné části jsem usnul.. přece jen to bylo kolem třetí hodiny.
Řadu zajímavých článků najdete tady na mshokej.cz.
ČR-Rusko 4:5p !
Ve velmi pohledném zápase, kdy se skore menilo sem tam, hra byla plná šťávy, jsme prohráli až v prodloužení přesnou střelou Morozova. Nevídaný den měl Eliáš, který dosáhl hattricku na mistrovství světa a navíc s Rusy! Dle Záruby se to naposledy povedlo v roce 1978 Holíkovi..
Byl to nádherný zápas, hrálo se naplno, většina gólů v přesilovkách v prodloužení jsme trochu polevili a proto to dopadlo asi takto. Každopádně pokud se bude hrát dále takhle, jsou velké šance na dobrý výsledek!
Dánsko-ČR 2:5 !
První a zahajovací zápas na 72. mistrovství světa vyhráli čeští hokejisté nad Dány 5:2, kdy první třetina nezačala dobře (rychlý dánský gól, třetina končila 2:2), ale skončila dvěma góly Radima Vrbaty.
Skupina A: Švýcarsko, Švédsko, Bělorusko, Francie
Skupina B: Kanada, USA, Lotyšsko, Slovinsko
Skupina C: Finsko, Norsko, Německo, Slovensko
Skupina D: Rusko, ČR, Dánsko, Itálie
Skupina E: Rusko, ČR, Švédsko, Švýcarsko, Bělorusko, Dánsko
Skupina F: Kanada, Finsko, USA, Norsko, Lotyšsko, Německo
Skupina G (o udržení): Francie, Slovensko, Slovinsko, Itálie
Zajímavosti z MS
Největším překvapením je samo pád Slováků do skupiny o udržení, k čemuž jim stačila prohra s Německem, schéma turnaje má skutečně slabiny..
Předchozí výrok potvrzuje Norsko, kterému stačila jediná výhra pro postup do čtvrtfinále
Organizace turnaje: story s rolbou, odvolaný videorozhodčí a další (viz deníčky komentátorů ČT)