Obalka_knihy

Andreas von Rétyi: Teror a lži 11. září 2001

Od útoku na mrakodrapy v USA uplynulo hodně vody a tak se o tom již tolik nemluví. Mezitím vyšla celá řada knih více či méně potvrzujících nebo zejména vyvracejících oficiální verzi, která svaluje vinu na Usámu bin Ládina a Al-Káidu. Knihu Němce Adrease von Rétyi vydal v roce 2009 Knižní klub, nicméně autor ji napsal již o necelé dva roky dříve. Konečně se mi povedlo knihu přečíst a tak k ní napíši pár slov.

Konspirační teorie popírající oficiální verze čehokoliv jsou líbivé, záhadné, napínavé a vzrušující. Známe je zejména co se týče existence mimozemšťanů, tajných vládních projektů a podobně, vzpomeňme na veleúspěšný seriál Akta X (i po letech existuje živý český fanweb KultX). Někdy to ale není taková sranda a takovým příkladem jsou události 09/11, jak to píší Američané. Připomenout si to můžete na YouTube, videí je tam hodně.

Cíl a formát knihy

Kniha Teror a lži má podtitul "Důkazy o tom, že všechno bylo jinak" a popisuje celou řadu nesrovnalostí ve zprávách oficiálních agentur, výpovědi mnoha svědků a další fakta. Líbí se mi, že Andreas neříká: "Takhle to určitě bylo", ale "Zamyslete se, zda to nemohlo být jinak, než tvrdí vláda USA, protože..". Osobně by se mi více líbilo, kdyby kniha byla strukturovanější s nějakým logickým sledem, autor přistoupil k tématu více beletristicky. Pozitivní je řada fotografií doprovázející tvrzení (neškodilo by však dodat obrázky barevné, ale to knihu asi prodražuje). Můžete si udělat jakž takž svůj názor. Autor se přece jen několikrát opakuje, zdá se mi, že i v rámci kapitoly přeskakuje jak nervozni myš v klícce, ale to může být jen můj dojem. Síla knihy je ve faktech, který přináší ne jen jako pouhý kompilátor, ale jako člověk, který sám s řadou (relevantních) lidí o tématu mluvil a byl i terčem zastrašování.
Můj názor je, že oficiální verze není pravdivá. Nevěřím všem spekulacím, ani je neznám, nevím jaká je celá pravda, ale příliš mnoho věcí opravdu nesedí. Z knížky se dozvíte základní nesrovnalosti jako je překvapivá nečinnost CIA, NSA, kteří únosce delší dobu prokazatelně sledovali a do letadel je nechali nastoupit.

Důkazy o tom, že všechno bylo jinak

Mezi nejsilnější důkazy patří svědectví lidí, kteří v budově byli a tvrdí, že před nárazem do první budovy Světového obchodního centra WTC slyšeli výbuchy v podzemních prostorech. Záhadné záblesky jsou vidět i na videích, a zrovna v místech, kde byla servisní patra se zesílenou konstrukcí. Vůbec pád ocelovobetonových obrů vyvolává nejvíce pochybností: argumentace o hořícím kerosinu neobstála při zkouškách, které dokázaly, že pevnost ocele by vyvinutá teplota snížila jen na polovinu a teploty tání rozhodně nemohlo být dosaženo a přesto ještě několik dní na Ground Zero ocel žhnula. Pochybnosti lidí z firmy, kteří ocel na stavbu dodávali, byly umlčeny. Ještě několik let po pádu dvojčat se nacházely zbytky kostí na okolních budovách. To mohl způsobit jen výbuch, nikoliv požár nebo pád budovy. Nejpravděpodobnější verze je použití termitových náloží. Právě kvalitou budov se zabývají i nezávislé filmy amerických architektů, doporučuji Architekt Richard Gage - analýza kolapsu 3 mrakodrapov WTC (najdete tam i download) a 911 Mysteries – Demolitions (download).

Slabé místo - účel, smysl, cíl

Podobných důkazů je více, najdete je v knize (zajímavé je také nepředstavitelně pomalé chování odpovědných míst v době útoku, nesestřelení druhého nebo třetího letadla u Pentagonu, podivná reakce G. W. Bushe, Ramsfelda, náhodné naplánování mnoha vojenských cvičení na stejný den apod.). Jistě vás ale napadlo základní PROČ? Proč by se to vše stalo jinak? Na to neumí odpovědět pořádně nikdo, pouze konspiračních teorií je celá řada. Nejčastěji se uvádí, že tato střelba do vlastních řad měla podnítit světovou a hlavně americkou veřejnost pro boj proti terorismu, zejména v zahraničí, tj. Iráku (se svými ropnými zdroji), ale i doma - posílení pozice prezidenta, který potřeboval znovuzvolit a lehkému přijetí zákonů omezující osobní svobody (Patriot Act).
Proč ale musely padnout dvě věže? Proč se o pár hodin později zřítila i budova WTC7? Ta je mimochodem velmi zajímavá - oficiálně se zřítila díky padajícím troskám hlavních věží. Proč několik hodin po pádu WTC1 a 2? A trvalo jí to necelých 7 sekund! Moc se o ní nemluví, ale právě tam nalezneme další pochybnosti. V budově měly své kanceláře CIA, ministerstvo obrany a Secret Service. Také se tam náhodou vyskytovaly všechny spisy o hospodářské kriminalitě společností WorldCom a ENRON.
Zajímavý je také příběh třetího letadla, které narazilo do Pentagonu a to po dokonalém manévru, který jej nasměřoval do nejpevnější a vyklizené části budovy, místo, aby to jednoduše práskli do nejcitlivějšího středu budovy. O tom, proč havarovalo čtvrté letadlo, se také bouřlivě diskutuje.

Epilog

Svět bude asi již navždy rozdělen na ty, kteří věří oficiální bin-Ládin teorii (btw. víte, že na prvním videu bin-Ládín svůj podíl na útocích popírá a až později se k nim hrdě přiznává? Navíc, není divné, že i při tak obrovské odměně na jeho hlavu nebyl v tajnými službami prošpikovaném světě nalezen?) a ty ostatní, kteří si myslí, že tady něco smrdí. Snad se někdy dozvíme pravdu, až začnou na smrtelné posteli mluvit klíčoví lidé, ale zatím si můžete rozšířit obzory popisovanou knihou.
Při psaní tohoto článku jsem narazil na zajímavý slovenský web 911.yweb.sk, kde se můžete dočíst mnohem více.

Další zveřejňování textu uvedeného na této stránce bez výslovného svolení autora je zakázáno. V případě vašich zkušeností s popisovanou tématikou použijte návštěvní knihu. Pokud mi chcete napsat osobně, email.
Poslední změna v této rubrice (last change): 17.01.2010 (Created by Harry 1/2010)
[ Nahoru - HomePage ]