Člověk poražen počítačem na hlavu v šachové hře

Tato zpráva je opravdu stará, reaguje na šachovou událost z 21.-27. června 2005, nicméně jsem si zajímavé články přečetl až teď :-/ Šachisté jistě vědí, pro ostatní spíš zajímavost. Jde o to, že byl poprvé na hlavu poražen špičkový šachista v boji s počítačem. Počítač Hydra smetl Michaela Adamse, který nevyhrál ani jednu partii.

Nejznámější zápasy s počítači jsou již lemovány výsledky, které leccos naznačovaly: Kasparov-DeepBlue (1997) 2,5:3,5; Kramnik-DeepFritz (2002) 4:4; Kasparov-DeepJunior (2003) 3:3 a poslední Kasparov-X3D Fritz 2:2. Nicméně letos v červnu v Londýně jsme byli svědky prohry 12. šachisty světa (chci to přesně!) Michaela Adamse s počítačem Hydra 0,5:5,5.
Co je příčinou je (bylo) a bude oblíbenou spekulací. V článcích Pavla Housera se objevuje názor, že Michael turnaj trochu podcenil. Pravděpodobnější bude, že vyhrálo čistě HW řešení, kde nestál proti člověku obyčejný, sic výkonný šachový software, ale specializovaná mašina, která řešila ořezávání kombinačních stromů hardwarově. Tento 550kg těžký drobeček je cluster o 64 kusech 3 GHz Xeonů s výkonem srovnatelným s 200 pécéčky provádí analýzu 200 milionů tahů za sekundu..
Končí tak skutečně éra proklamování lidské inteligence nad stroj i u šachu, poslední baště, kde si Homo sapiens klepal na rameno, že takto kreativní hru počítač nezvládne? Možná ano, možná ne, nejsem kompetentní to posoudit. Ale každopádně je to ohromně zajímavé. Líbi se mi závěr jednoho Houserova článku: "Tato skutečnost, jakkoliv se dnes může jevit senzačně, nepředznamenává pro šach nic tragického. Změní se jen úhel pohledu. Vždyť i v případě obyčejné kalkulačky lidé v minulosti bez většího šrámu na duši pochopili, že stroj umí prostě počítat rychleji než oni."

A nyní tu mám hromadu odkazů, abyste si udělali vlastní obrázek:
Hydra rozdrtila velmistra Adamse - konec jedné éry? - HW pohled na Hydru i o tom, co se hrálo; ScienceWorld
Adams vs Hydra: Man 0.5 – Machine 5.5 - rozsáhlý článek a komentáře na ChessBase, tady lze partie i přehrát a stáhnout.
Oficiální stránky projektu
Nemáte šachový implantát? - líbivý titulek na Lupě přináší Houserovu glosu na téma člověk vs počítač, ale hlavně pěkná diskuze
Poznámka na ChessJournal - Zajímavosti o zápase člověka proti počítači, který skončil drtivým vítězstvím stroje
Poznámka z ŠachInfo
Projekt Hydra - oficiální stránky počítače

Ještě nějaké papírové zdroje: Chip 4/2005 (str. 22)


[Harryho HomePage]

Poslední aktualizace: 06. 01. 2006 (Vytvořeno: 21. 11. 2005)