Jak si nevybrat herní židli

 

Koupit si dobrou židli k počítači není jednoduché. Projdete řady webů, kouknete na videorecenze, nakonec něco objednáte a je to zklamání.

 

Chtěl jsem si udělat radost herní židlí, plánuji ji skoro rok. V čem mě zklamala herní židle ERACER F01 – šedá/černá (Kód např. A05-100463, liší se dle obchodu)?

 

Složení bylo v pohodě, návod je na jednu stránku v češtině. Škoda, že tam stačili udělat chybu, na obrázku 4 nemají být „L“ šrouby, ale „M“ šrouby, které jinam nepasují. Že mi přebyla jedna pérovací podložka, je detail, horší by bylo, kdyby chyběla. Vše smontujete přiloženým kamarádem, imbusem.

 

Vzhled je velmi konzervativní, ale tak jsem to chtěl. Nejsem hipster, co chce kožen(kov)ou židli, aby se mi na ní v létě potil zadek. Zde je látkový potah, což jsem vyloženě chtěl. Potah bych však sundávat nechtěl. Sice je tam zip (bez ouška na jezdci), ale mám tušení, že při sundávání bych napnutou látku někde urval a hlavně už nikdy bych to (po vyprání) nedal zpátky (jako cvičení si vzpomeňte na nasazování potahů do auta, ani v servisu to nechtějí dělat, ani za peníze).

 

Horší je na první i další posed nepohodlná (což u židle, kde plánujete strávit 8h+ trochu vadí), protože sedák je v koncové oblasti prostě úzký (39 cm) a to nejsem vyžrané prase (jen trochu, ale pořád s rezervou docent). Obyčejná kancelářská židle z Ikei má 46 cm a je pohodlnější než židle za cca 5400 Kč. Tlačí to do stehen, skoro bych řekl, že jsou tam zrovna i nějaké důležité tepny. Sedák je poměrně tvrdý, ale možná jsou to jen obvodové trubky nebo co to je a vnitřek naopak se časem vysedí.

 

Chtěl jsem podporu bederní a krční páteře, což se u herních židlí řeší polštářky. Dal jsem si pozor, aby byly na gumě, šly polohovat a nepadaly ze židle. To je splněno, ale faktem je, že jedna velikost asi nestačí. Výsledkem je, že vám sednou nebo je vyhodíte, protože jsou moc velké a tvrdé (co jsem tak koukal, většinou to uživatelé „vyřešili“ jejich odstraněním).

 

Co lze pochválit, jsou možnosti nastavení. Nahoru a dolů jezdíte i na nejlevnější židli. Tady je největší bonus, že lze dlouhá zádová část pořádně sklopit a můžete tak (polo)ležet a odpočinout si trochu. Často se upozorňuje i na možnost manipulace s područkami. Opět nahoru a dolů je skoro standard, ale lepší područky umí se otáčet i do stran – k sobě a od sebe. Lze to použít asi na psaní na klávesnici, když vám vyhovuje na klíně. Podle mě pakárna, ale proti gustu… Takže područky jsou tady měkké a nastavitelné, ale pokud máte ruce normálně na stole, zas tak často si to neužijete, pokud tedy nemachrujete pořád někde na streamu.

 

Potřebujete-li tichou domácnost, přestože je 20kg konstrukce masivní (celkem má židle nosnost 130 kg a kříž není plastový černý, ale kovový), stejně při pohybu na židli je slyšet občasné zapraskání, což je vám putna, dokud kousek od vás nespí miminko. Ale kolik fotrů si kupuje herní židli, že jo. Bohužel mám dojem, že praskají všechny židle na světě.

 

Ještě jsem zapomněl na kolečka, která mají být universální, ale do mého oblíbeného termofixu (lepší lino) začaly dělat zajímavé vzory, takže jsem je okamžitě vyměnil za uložená kolečka ze židle za pár stovek…

 

Konec žalmu.

 

Pro výběr židle byly využity tyto infozdroje:

·         https://www.recenzer.cz/herni-zidle/

·         https://www.chip.cz/komercni-sdeleni/herni-kresla-pro-opravdove-hrace-4-tipy-diky-kterym-zjistite-jak-vybrat-to-nejlepsi/

·         https://www.testy-spotrebicu.cz/testy-kancelarskych-zidli/>

·         https://www.vseumel.cz/kancelarske-zidle-recenze/#jak-vybrat-kancelarskou-zidli

·         https://www.covybrat.cz/nejlepsi-kancelarska-zidle/

 

Videorecenze:

·         Jak vybrat kancelářskou židli | AlzaTube

·         Stejk testuje herní židle | MALL BOXING #41

·         Jak si správně vybrat herní židli?

·         Žralok mezi židlemi - Herman Miller Aeron

·         Nebo normálně YouTube vyhledávání

Ale moc jim nevěřte, vypadají všichni jako zaplacení dealeři (proč z giganabídky židlí si vybrali zrovna jedinou značku?) a sedí na tom chvilku, takže ví prd, jak se na tom dá hodiny vydržet. Čest výjimkám… napište mi o nich.

·         Třeba Prečo NIE Gaming Stoličku?

 

Koupený kousek:

·         Strašně hustodémonsky krutopřísná herní židle ERACER F01

 


Dodatek (Q4 2022):
Nakonec jsem koupil židli AlzaErgo Chair Abyss 1 a jsem moc spokojený. Má všechny hlavní ergonomické vychytávky (na kancelářské, nez "zdravotní" úrovni), ovládání je intuitivní. Uvidíme v létě, ale síťovina na opěradle a látka na sedáku by neměla přinést žádné negativní překvapení.
Nevýhody: Standardně nejednoduchá údržba (nemá sundavatelný potah); nevhodná kolečka v základním balení (nasadil jsem svoje starší a přitom lepší) a relativně vysoká cena (relativnost je v tom, že se prodává za 8 ale také jen za 5 tisíc, na mou duši!).
Zatím ale doporučuji a je to jedna z mála židlí, co si můžete v Alze vyzkoušet na vlastní zadek.