Solomon Kane

Recenze filmu: Solomon Kane

Autorem je SteveV.

Jsou filmy, které jsou fanoušky daného žánru velmi očekávány a přijdou, jsou filmy o které nikdo nestojí a stejně, jako za trest, přijdou, ale jsou také filmy, nad kterými by srdce každého fanouška žánru zaplesalo, ale fanoušek se o nich prostě nedozví. To je právě případ Solomona Kanea, tím žánrem je fantasy. Solomon Kane přišel v roce 2009, tiše po špičkách, jen málokdo si ho povšiml. A to byl přitom natáčen z valné většiny v Čechách. Smutné, že?

Filmové fantasy se od dob Pána prstenů zmítá v křečích - buď jsou to vykrádačky zabalené do hezkých efektů typu Eragon, nebo rodinné pohádky zabalené do hezkých efektů jako Zlatý kompas, Kronika rodu Spiderwicků nebo Harry Potter, nebo jsou to romantické souboje polonahých upírů a vlkodlaků, u nichž nezůstane oko suché. Sem tam vysvitne hvězdička naděje, ale často se to nestává. Solomon Kane tu naději dává.

Snad od dob Conana jsem takový temný a drsný fantasy svět a v něm hrdinu co si skutečně nebere žádné servítky neviděl. Temné je i počasí, protože víc jak polovinu filmu leje, leje a leje jak z konve. Hlavní hrdina se sice během filmu objeví i v kůži mírumilovného mnicha, několikrát se dokonce ocitne i na smrtelném loži (což rozhodně nemusí značit pohodlnou postel, natož pak horizontální polohu!), ale vždy se dá do kupy a vrátí se k tomu co mu jde nejlépe - zabíjení těch ošklivých zlých. A v tom je setsakra dobrý. Zajímavé je, že ač sympaťák, prakticky během celého příběhu je Solomon nehorázný sobec kterého by člověk potkat nechtěl - nejprve se snaží nahrabat co nejvíc peněz, pak si za každou cenu zachránit zadek (a hlavně duši). A když se zdá, že poslední možnost záchrany zmizela (SPOILER krátce poté co zabije Vašuta - za to má bod k dobru KONEC SPOILERU), jde se ožrat a na ostatní se zvysoka... Snad až na konci filmu (dobře, ještě trochu když je údajně "man of peace") se toho sobectví trochu zbaví. Otázkou je, zda to pak bude ten Solomon Kane jakého jsme poznali. A může jím zůstat, poté co prošel tím co prošel?

Jméno režiséra jsem osobně slyšel poprvé, za sebou má jen pár hororových béček. Z filmu je znát, že vytváření temné atmosféry a vybírání správných míst pro lekavé momenty mu jde. Nutno uznat, že filmu ta temná atmosféra sluší! A ještě k tomu to, co si pan režisér troufl do filmu dát, to si málokterý režisér dovolí dát do filmu - mám na mysli třeba to, jaká nemilá nepěkná věc bezprostředně předcházela Solomonovu návratu na cestu meče. I scéna s křížem je...dost silná. Leckterý režisér by asi váhal, zda takové scény natočit a raději by se snažil získat lepší PG-rating. A souboje - pro fanouška fantasy je to luxus!

Stejně jako režisér, neznámý je téměř celý herecký ansambl, jen pár výjimek se objevilo v několika menších, ale ne úplně nevýznamných rolích, Čecha snad pobaví drsňák Vašut. James Purefoy, jakkoli neznámý pro mě byl, si mě svým výkonem získal. "I am the only Devil here!" Mimochodem, má super tetování (zjevně částečně řešené žhavými uhlíky), stylové oblečení i s kloboukem a efektní vychytávky v boji. A pozor - všechny scény tam skutečně je James Purefoy, nepoužíval vůbec kaskadéry a všechny boje si poctivě odbojoval (a odnesl si taky jednu hezkou jizvu na čele)! Jen jsem nepochopil, proč byl Solomon najednou tak natvrdlý v kostele nad otevřeným propadlištěm…

Nesmím zapomenout zmínit hudební doprovod, který patří skutečně k tomu lepšímu, co filmová hudba může nabídnout. Klaus Badelt se zase jednou ukázal v plné parádě, jen tak dál!

Z rozpočtu 45 mil. $ podle mě byla každá koruna využitá. V dnešní době je to prý dost málo - pravda, triky byly sice občas poznat, ale nenarušovalo to prožitek z filmu, jako v mnoha jiných filmech. Pěkný Balrog :-)

Že Robert E. Howard je otcem Conana, to ví snad každý. Ale že Conan není jediným synem Howarda, a už vůbec ne nejmladším , to už ví málokdo. Právě Solomon Cane je Conanovým starším bráškou (podle první publikace). Nevím jako moc čerpal Michael J. Basset a scénáristé z původních Howardových příběhů, ale věřím, že námětů na další filmy by se našlo dostatek. Já chci návrat Solomona! Pro mě 85 %.

Na závěr trailer.
PlakátyPoslední změna (last change): 12.02.2011 (Created by Harry and SteveV 2/2011)
[ Nahoru - HomePage ]