Život je plný zbytečných lejster jako je maturitní vysvědčení, univerzitní diplom či oddací list ;-). Pokud si chcete do sbírky přidat i FCE certifikát (jako chce dalších 270 000 lidí na Zemi ročně), možná vás bude zajímat tento článek.
Cílem není napsat "jak to udělat", protože to sám dobře nevím, ale napsat moje postřehy, protože na každé zkoušce je nepříjemná její "neznámost". Možná si pamatujete ze školy, že pokud víte co vás čeká (a není to třetí termín zkoušky u nenáviděného docenta či profesora) a co po vás budou chtít, máte půlku úspěchu za sebou. A v tomto duchu by měl být tento můj výplod - a upozorňuji předem, že je dost dlouhý a podrobný :o)
Vzhledem k tomu, že zkouška je všeobecně přijímaná, je nutná precizní a shodná organizace ve všech zemích, kde se zkouška skládá. Moje zkušenost a celý tento článek nicméně vychází z toho, jak zkoušku organizuje British Council (dále jen BC) v Praze!
Nicméně můžete ji skládat v různých institucích v následujících městech: Brno, České Budějovice, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Liberec, Ústí nad Labem, Zlín, Karlovy Vary a již zmíněná Praha. Seznam i s adresami najdete tady na BC nebo přímo tady na stránkách Cambridge. Zajímavé je, že se tyto seznamy liší.
Počítejte s tím, že proces přihlášení (ukázka přihlášky - líc, rub) nějakou dobu trvá, tj. že termíny se vypisují jen 3x ročně (březen, červen, prosinec) a je třeba (při standardní ceně) se přihlásit téměř tři měsíce předem; pak se cena zkoušky prudce zvyšuje (ale můžete se přihlásit i na poslední chvíli). Pozor na to, že se obvykle liší datum ústní a písemné části. Ústní část (Speaking, ale i Listening) bývá 1-3 týdny před písemnou částí! Zkoušky se obvykle konají v sobotu.
Veškeré informace o přihlášení najdete tady na BC (i pro jiná města!). Mimochodem, cena se neustále zvyšuje :( Pokud máte další dotazy mrkněte se na FAQ a vůbec prolezte stránky BC.
Co se týče Prahy, BC uskutečňuje (vzhledem k masovosti) zkoušky na řadě míst Prahy. Mezi ně patří Kongresové centrum Praha, SMOSK, Gymnázium Budějovická, Autoklub České republiky a BC.
Pokud dané místo neznáte, doporučuji si předem ověřit dopravní spojení na dané místo, protože jakékoliv zpoždění se Vám může stát osudným. Nejlepší je asi zajet se podívat na dané místo předem a pak nezmatkovat a nehledat budovou na poslední chvíli (jako já;).
Moje zkouška se odehrávala v největších prostorách v Praze, Kongresovém centru. Z umístění a organizace zkoušky mám mírně rozporuplné pocity. Ze začátku jsem byl mile překvapen cedulkami jasně vedoucími labyrintem Kongresáku. Cedulky mě přivedly k šatně, kde je vhodné si odložit kabát či bundu. Je to lepší než ji pak válet v posluchárně po zemi (píši v zimě, v létě nic možná mít nebudete). Šatna je zdarma a nejsou tam ani velké fronty (jako v divadle) - ti už spíše byla fronta na výtah.
Pak vyjedete výtahem do příslušného patra a čekáte na instrukce, co bude dál. Je skutečně důležité přijít včas, nutno uznat, že mají vše časově perfektně zvládnuté. Ta čtvrthodina (vyžadována před listeningem) se využije.
Nejdříve vás organizátor (vždy česky i anglicky) informuje, co všechno smíte či nesmíte mít a dělat (viz obrázek). Nezapomeňte si vypnout mobil, pager či PDA, aby nezvonil, protože hrozí diskvalifikací ze zkoušky. Zřejmě nepůjde jen o rušení zvukem či napovídání, ale teoreticky i o ochranu před nežádoucími interferencemi, jelikož sluchátka jsou bezdrátová, ale o tom až dále.
Pak vás vpustí do místnosti, vy si vezmete jen občanku, tužky a gumu (chcete-li, protože obyčejná tužka a guma byla na stole připravená (viz obrázek), nicméně, pokud by se vám zlomila tuha, museli byste se zdržovat a požádat dráby o novou) a zbytek batožin necháte u stěny.
Následovala nejúžasnější část, která mě vytočila do ruda! Přísně organizovaná zkouška totiž pokračuje hledáním vašeho místa v místnosti pro minimálně 50 lidí, jelikož zasedací pořádek je dán naprosto náhodně! Není podle abecedy, zvolené zasedací pořadí je mi záhadou. Samozřejmě jsem kroužil po místnosti jako jeden z posledních a nemohl "se" najít. To mě opravdu vytočilo. Jakoby nemohli to dát podle abecedy nebo vyvěsit do řad seznam se jmény v dané řadě.
Sedí se v řadách v zákrytu za sebou, takže vidíte akorát záda člověka sedícího před vámi. Vedle vás sedí člověk asi dva metry daleko. Opisovat teoreticky by trochu šlo od člověka sedícího vedle, ale myslím si, že si to nikdo nedovolí, jelikož je na to upozorňováno pod sankcí okamžité diskvalifikace. Ke kontrole jsou tam minimálně 3 lidé.
Poté, co jsme našli svoje místa, byl proveden test sluchátek, které spolu s ovládacím panelem máte k dispozici. Sluchátka jsou obyčejná, se špuntíky do uší (znáte z televize na mezinárodních konferencích), ale někteří říkali, že jsou nepohodlná až bolestivá. Dobrou zprávou je, že není nutné je používat, zvuk jde zároveň z dvou velkých reproduktorů vpředu. Osobně jsem neměl s kvalitou zvuku žádné problémy.
Po zkoušce zvuku se rozdají Zadání a Answer sheeety. Všiml jsem si, že organizátor je vybaluje ze zapečetěné igelitové neprůhledné obálky, takže zřejmě ani on do poslední chvíle neví, jaká varianta je zvolena. Pokud si dobře pamatuji, bylo asi 8 variant (A-H) a my jsme museli zaškrtnout na Answer sheetu B a napsat, že jsme CZ-001, což značí Prahu (jako testovací centrum).
Pak se již pustí páska a jede to, jak si můžete zkusit v přípravných testech. Slyšitelnost zvuku ve sluchátkách je již otestována, takže většinou se v daném intervalu pro dotazy na nic nikdo neptá. Následuje samotný test, který bude zřejmě po každé trochu jiný (řekl bych, že bude rotovat po světě, aby nemuseli vymýšlet pořád nové, ale nevím) a jeho obtížnost je čistě subjektivní záležitost.
Osobně se mi první dvě části testu zdály lehké, tj. na úrovni zkušebních testů, které jsou k dispozici. Druhé dvě části považuji za hodně těžké a to ani ne ve smyslu, že by jim nebylo rozumět (i když taky trochu) jako v tom, že se mi zdálo strašně těžké je přiřadit k daným větám v testu. Šlo o test přiřazovací - 5 řečníků a 5 tvrzení - a to jsem právě moc nepochytil význam tvrzení. Poslední úkol je volba mezi A, B, C a ten se mi zdál taky těžký, ale zase je tu větší šance, že se člověk trefí (1:3 ;)
Na konci máte 10 minut na přepsání odpovědí ze Zadání do Answer sheetů. Nutno říci, že to akorát vyjde, trochu přemýšlet ještě lze, ale nijak dlouho. Každopádně je myslím dobré si do papíru se Zadáním (připomínám, že nesmíte mít žádné vlastní papíry!) psát co nejvíce informací, které pochytíte, pomůže to při rozhodování. Píše se jen obyčejnou tužkou.
Vše je časově naprosto přesné, pohled na hodinky, když byly testy sebrány ukazoval přesně celou (12:00 příprava, 12:15 start pásky, 13:00 konec). Seberete si věci a jdete si po svých.
Hned po vstupu jsem uviděl školní lavice označené logem British Councilu, kde seděly dvě slečny. Řekli mi, že budou vyvolávat, ať počkám. Sedl jsem si na klasickou školní židli a čekám. Okolo mě hromada uchazečů, naprostá většina středoškolského věku. Překvapuje mě to, ale je vidět jak se úroveň znalostí mladých obecně zvyšuje a dělá se zkouška této úrovně čím dál dříve (pokud ne rovnou CAE).
Po chvíli jsem byl vyvolán a poslán ještě s jedním (mně neznámým) kolegou do patra, kde dva studentíci (brigádníci) u lavice si prohlídli občanku, dali průvodní papír (něco jako Answer sheet, ale pro zkoušející) a poslali čekat před dveře třídy. K dispozici bylo 7 nebo 8 tříd. U nás byl čas, takže jsme s kolegou pokecali (může se hodit, spadne vám napětí) a já zjistil, že přece jen jsou mezi adepty kromě mě i další lidé starší než maturanti ;) Mimochodem, může se stát, že půjdete na speaking i ve třech, tak aby vás to moc nevykolejilo.
Pak si vás zavolají dovnitř, kde sedí dva lidé. Sednete si proti nim, oni se představí (jeden zkoušející, druhý jen poslouchá). Dále probíhá zkouška jak asi znáte z přípravy: úvodní část, kdy řeknete něco o sobě (obvyklá témata: where do you live, why are you studying English, hobbies, family) pokračuje částí s monologem o daném obrázku (pozor! ne vždy se vás budou ptát jen na popis a rozdíl mezi obrázky, je třeba poslouchat otázku). Ten, který nemluví, by měl dávat pozor, protože zkoušející monolog ukončí krátkou související otázkou na druhého uchazeče. Třetí část je společný obrázek a diskuze nad ním. Ačkoliv se říká, že se hodnotí každý uchazeč zvlášť, nenechte se zatlačit do příliš pasivní role a také se druhého ptejte na jeho názor, polemizujte nebo souhlaste. Snažte se měnit a používat různé výrazy a obraty (nejen I think či I agree). Vím, že to není lehké, sám jsem to také úplně nezvládl, ale třeba budete duchapřítomnější ;)
V poslední části se vás zkoušející zeptá na nějaký obecný problém - bude to nejčastěji souviset s probíraným obrázkem nebo také nemusí. Např. jak zlepšít služby knihovny či výkladní skříň obchodu nebo já jsem měl, zda je pro malé děti vhodné pracovat s počítačem.
Ústní zkouška uběhne rychle. Co říci obecně? Snažte se mluvit jasně, nahlas a zřetelně, zkoušející mohou být i relativně staří lidé (stalo se mně). Používejte různé hovorové obraty (tím nemyslím zrovna f..k off) a fráze. Nenechte se moc zaskočit, když váš kolega bude lepší než vy.. ještě to neznamená, že vy propadnete.
Jak jsem si všiml na testovacím papíru, hodnotí se více věcí - gramatika, výslovnost, pohotovost, slovní zásoba a další. Bohužel se ani zde hned nedozvíte, jak jste dopadli, přestože narozdíl od jiných testů nic nepíšete a výsledek zkoušejícím musí být hned jasný, protože mezi našim opuštěním místnosti a zvoláním "Next, please!" neuplynula ani minuta.
Tentokráte byla zkouška v menší místnosti (spočítal jsem to na asi 60 lidí) a pozitivní změna byla v tom, že na lavicích byly papírky s ID uchazače, takže člověk se netoulal celou místností, ale jen jednou řadou. To je jistě krok k lepšímu. Všechny tři závěrečné části zkoušky jsou ve stejné místnosti.
Organizační detaily tentokráte vynechám, pokyny a omezení jsou podobná jako u listeningu. Na stole kromě tužky, gumy a OP (viz obrázek) tentokráte byl ještě papírek s vaším jménem (nazývají to Statement of Entry). Význam mi není úplně jasný, ale myslím si, že jde o poslední kontrolu vašich identifikačních údajů, protože pak se testy odešlou do Anglie a již bude na reklamace pozdě. Na začátku budete také informováni o něčem, co bych nazval "WC policy", jelikož jsou různá omezení, kdy smíte nebo nesmíte na záchod. Síla, že?
Co říci k readingu? V čem zkouška zpočívá jistě víte, tak osobně jsem byl docela překvapen, protože se mi nikdy ve zkušebních testech nestalo, že bych nestíhal a tady se mi to povedlo. Jeden part jsem odhadoval jako ve sportce asi během 5 minut.. Z toho usuzuji, že laťka byla opět o něco výš, řekl bych, že texty byly delší. Nezapomeňte si vyhradit čas na přepis odpovědí z podkladů do Answer sheetu, vezme to 4-8 minut, podle toho jak jste rychlí. Odpovědi se píší tužkou.
Po 15 minutové přestávce přišel Writing. Dostanete jeden prázdný papír pro psaní poznámek nenačisto, jinak se píše přímo do Answer sheetu, který je žlutý a jsou v něm linky. Na každý úkol je jedna stránka A4. V případě potřeby je vzadu několik volných nelinkovaných stránek, ale nedoporučuje se tam psát, protože to již naznačuje, že jste toho napsali moc.
Nenačisto samozřejmě psát můžete a je jen a jen na vás, jak jste rychlí, zda to stihnete přepsat. Toto je hodně individuální, záleží na tom, zda máte myšlenky hned utříděné a připravené je hodit na papír bez velkých škrtanců a čitelně. Nezapomeňte, že tuto část jako snad jedinou bude číst a hodnotit člověk, který se asi nebude párat s luštěním hieroglyfů (kdo mě zná, ví, že tato slova jsou kartáčovou palbou do vlastních řad ;). Umíte-li psát tiskací, je to lepší a "angličtí" lektoři jsou na to i zvyklí. Otázkou je, jak se budou dívat na to, když budete psát zcela tiskaci (tj. ne "Ahoj, Petře", ale "AHOJ, PETŘE"), protože tam nejsou vidět velká písmena (vím o někom, kdo tak píše a i já jsem tak jednu část napsal a teď trnu, jak to dopadne). Co se týče toho přepisu, tak osobně jsem to pohodlně stihl i přepsat (tedy celkem 4ks A4 textu).
Nezapomeňte, že Writing má dvě části, první je vždy formální či neformální letter a v druhé je možnost volby mezi několika styly (composition, report, article..). Osobně si myslím, že letter je nejjednoduší styl, ale mě se samozřejmě přihodilo, že v druhé části dopis na výběr nebyl, tak jsem psal report o "Traffic in my region". Klidně se tak může stát (jako mně), že vůbec nebudete mít možnost psát formální dopis. Abych nezapomněl, narozdíl od jiných částí se musí psát propiskou.
V mém případě byla před poslední částí přestávka na oběd. Trvala hodinu, ale nějaký čas zabere, než z budovy odejdete a za těch nejpozději 60 minut už musíte sedět zpět v lavici s naostřenou tužkou (jo, v poslední části máte zase obyčejnou tužku). Pokud chcete tip, za tu dobu se dá pohodlně jet jednu zastávku metrem na I.P.Pavlova, kde je řada restaurací i fast foodů.
Tentokráte dostanete před testem i papír, kde jsou informace o tom, kde si na webu můžete najít výsledky zkoušky. Trvá jim to bez pár dní dva měsíce. Tento papír si můžete odnést, takže pokud se chcete zdržovat psaním poznámek o zkoušce na tento papír, můžete.
Test gramatiky asi také netřeba dále pitvat (mám pro vás aspoň obrázek Answer sheetu). Opět jen nezapomeňte schovat si čas na přepsání odpovědí do Answer sheetů a jelikož jsou tady doplňována celá slova a téměř celé věty, je určitě k tomu potřeba o pár minutek víc.
Testy se posílají do Cambridge, kde se téměř dva měsíce zpracovávají (termíny). Každá část má shodně hodnotu 40 bodů. Známkuje se ve stupních A,B,C (pass) D,E (failed) podle následujícího klíče:
Grade A 80% and above
Grade B 75% to 79%
Grade C 60% to 74%
Grade D 55% to 59%
Grade E 54% and below.
Pro úspěšné složení zkoušky, které je hodnoceno od stupně C, je třeba dosáhnout přibližně 60 % z celkového počtu bodů. Počítá se průměr všech výsledků a není třeba dosáhnout limitních 60 % ve všech částech (zdroj informace).
Výsledek zkoušky (ukázka) je přístupný na internetu po registraci (přihlašovací údaje dostanete na zkoušce).
Dosažený certifikát (líc, rub) platí doživotně (připomínám pro jistotu, někde jsem slyšel fámu, že se musí obnovovat podobně jako ISO ;).
Součástí každé pořádné stránky musí být referenční odkazy, tak sem také nějaké dám ;o)
O FCE totiž sice nepíši jenom já, ale co na internetu najdete, jsou spíše mraky stránek inzerující vlastní jazykovou školu. Možná tam najdete užitečné informace, ale mě jde zejména o osobní zkušenosti a dojmy. Něco málo jsem našel:
- Články o FCE, včetně testů na HelpForEnglish; živá diskuze pod článkem.
- English-online.cz - popis zkoušky, vzorové testy, ale i pár osobních zkušeností
Tak to je asi všechno, co mě napadá, určitě mi napište pokud,
- najdete v mém textu chybu,
- máte vlastní zkušenost s touto zkouškou,
- máte tip, jak se připravovat
- máte nějaký dotaz.
! Hodně štěstí všem !
Last change: 6th June 2009 ((C)reated by Harry - 14 March 2006)