Encyklopedie Diderot

Stránka má pomoci při instalaci encyklopedie Diderot. Tato poměrně kvalitní encyklopedie se ale vyznačuje několika hloupými vlastnostmi (kromě toho, že její distributor zkrachoval a nyní se Diderot neprodává a je bez podpory): 1) Otravná registrace přes internet a sériová čísla, 2) engine vyžaduje instalovaný MS Internet Explorer (a ve verzi IE6 ještě navíc padá). První bod ale můžete s tímto návodem úspěšně eliminovat. Cílem tedy není legalizace nelegální verze, ale pomoc uživatelům s legálně pořízenou encyklopedií, která je bohužel bez podpory.

Existující informační zdroje o Diderotu (které jsou mi známy):
- Preview encyklopedie a bohatá diskuze na serveru Technet (doporučuji)
- Chip online (stránky k Chip verzi Diderotu s bohatou diskuzi)
- Stránka s aktualizací encyklopedie na verzi 2.05.1 patch 2 (a zřejmě i zabudovaným crackem; nezkoušeno, našel jsem až po sepsání mého návodu)
- Stránka s patchem na verzi 2001 - nezkoušeno, ale zajímavá je zejména kecárna

Řešení problému s Diderotem pod Windows XP SP2
Své řešení mi poslal (sám jsem neměl kdy zkoušet, navíc je IMHO instalace SP2 sázka do loterie) Tomáš Prokeš a tímto z jeho mejlu vybírám:
Diderot mi už na XPSP2 chodí. Chtělo opravdu jen maličkost. Přidat do seznamu důvěryhodných serverů protokol "doom", který Diderot interně používá. Zní to divně, o protokolu doom jsem zatím nikdy neslyšel (je to vůbec skutečný protokol?), ale funguje to.
Ještě poznámka: na SP2 jsem přešel upgradem, když už byl Diderot nainstalován. Existuje prý i problém při instalaci - chybová hláška "Setup could not verify the integrity of the file Update.inf. Make sure the Cryptographic service is running on this computer.", řešení bylo v již zrušené diskusi na Jyxo.

Osobně jsem nezkoušel, nicméně zmíněné přidání protokolu doom do registry můžete autorem připraveným skriptem.
Za změny a škody způsobené tímto návodem neberu žádnou odpovědnost!

Diderot, 3 CD, rok 2002

Poslední komerční verze je z roku 2002. Já mám k dispozici 3CD verzi a verzi, kterou vydal časopis Chip. S pomocí informací na webu a pana Zbyňka Ryby zde uvádím souhrnný postup pro rozchození této encyklopedie.

Funkční postup, který jsem použil i já: Kupovaný třícédéčkový Diderot lze rozchodit, potřebujete nicméně "chipovské" instalační cédéčko (dostupný crack je dělán právě pro něj a tahle verze už nemá problémy s Internet Explorerem 6.

0) Odinstalujte stávající verzi Diderota, smažte případné zbytky a zlikvidujte všechny odkazy v registru (doporučuje Harry).
1) Změňte si datum někam na rok 2002 (nevim, zda je to nezbytné - Harry).
2) Spusťte editor registrů a vyhledejte a vymažte všechny zmínky o předchozí instalaci Diderotu (pokud byla). Dále v registru vymažte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / DESCRIPTION / MICROSOFT / RPC (označuje současné datum). Pro jistotu smažte i klíč HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / THE SILICON REALM TOOLWORKS (pokud tam je, byla to ochrana verze Did01, verze 02 ji snad nepoužívá, ale radši s tím pryč).
3) Zavřete registr a restartujte počítač.
4) Vložte chipovské cd, jako sériové číslo zadejte AAAA-AAAA-AAAA a případně zvolte plnou instalaci, pokud o ni stojíte (zde se uplatní vaše cd 2 a cd 3 z kupované verze).
5) Po ukončení instalace zkopírujte patch.exe (najdete ho tady) do adresáře, kde je knihovna cdupd.dll (napr. C:\Program Files\DIDEROT\COMMON) a spusťte ho - mělo by dojít k úpravě dotyčné knihovny.
6) Následně spusťte hlavní program, zadejte aktivační číslo FFFF-FFFF-FFFE (pozor, na konci není F ale E!) a zmáčkněte registrační tlačítko. Diderot může zahlásit, že je aktivační číslo nesprávné, ale tím se nenechte znervóznit. (Mně to nezahlásil - Harry)

(Pokud chcete mít jistotu, spusťte ještě editor registrů a vyhledejte klíč HK LOCAL MACHINE\SOFTWARE\DIDEROT\ED2002, ve které je položka INSTALL DATE a změňte její hodnotu na 18 devítek, případně vyhledejte změněnou knihovnu cdupd.dll a ve vlastnostech zaškrntěte volbu "jen pro čtení".) Tím by mělo být vyhráno. Nakonec proveďte divoké šamanské zaklínání dle vlastního výběru (pozor - bez něj to nemusí vyjít!!!), spusťte Diderot a pokud bude opravdu fungovat, otevřete šampaňské a připijte na znamení díků všem, kteří se o to zasloužili, především pak panu "sKAMER DeLEBRE".


Prý existuje i pětipolíčková verze. Je zde návod i na ni, ale není vyzkoušený:
1. Proveďte instalaci produktu a použijte následující sériové číslo: DT2K-RAPE-THIS-LAME-SOFT
2. Spusťte hlavni program a pomocí keygen.exe proveďte aktivaci
3. Proveďte upgrade (tady je potřebný ZIP) a po dokončení zkopírujte crack.exe do adresáře, kde je knihovna cdupd.dll a spusťte ho.

Popis instalace upgrade 2.05 pod systémy WindowsXP z důvodu problémů s MS IE 6.0
1. Vybalte archiv upgrade.zip (je součástí souboru diderot_Updbs205) do libovolného adresáře na disku
2. Překopírujte vybalené soubory do adresáře s programem a nahraďte jimi původní data (možná stačí přepsat jen původní soubor APH.dll v adresáři ..\Common).
3. Po dokončení zkopírujte crack.exe do adresáře, kde je knihovna cdupd.dll a spusťte ho.

Upgrade při instalaci z Chipu není třeba.
Zdroj: http://diderot.webpark.cz (již neexistuje) a jejich autor Ernie a pan Ryba


Další návod jak rozchodit Diderota 2002 pod XP SP1 i SP2 (pět polí) (leden 2006)
Předpoklady: Kupovaný Diderot 2002 (3ks CD)
Cituji: "Nevím, jestli je to univerální návod, ale mě to bez problémů funguje. Nainstaluji původní kupovaný Diderot. Na něj aplikuju patch d2002a. Ten ovšem nevyřeší registraci. Napřed musím opravit sérirové číslo na DT2K-RAPE-THIS-LAME-SOFT (Patch tam dává DD22-...) a stisknout trochu schované tlačítko "oprava sériového čísla". Potom keygenem vygeneruju aktivační kód. Ale bacha, keygen najde špatnej instalační kód, takže ho musím opravit a až potom generovat. Potom mi všechno funguje OK i s fulltextem. Tohle mi funguje bez problémů pod WinXP SP1 i SP2. Paradox je, že tento postup mi nefungoval pod Win98SE s IE6 SP1."
Ještě poznámka: "Můžu potvrdit, že Diderot skutečně používá protokol "doom" Když spustíte čerstvě nainstalovaný Diderot bez jakéhokoli patche na čerstvých Windows v roce 2002 a dříve, otevře se okno MSIE s chybovou hláškou na adrese doom://..."
Autor: MK
Harry: Ani tento návod jsem nezkoušel.

 [ HomePage ]
Last update: 22.01.2013 /oprava či delete nefunkčních linků/ (Created 02.03.2004)