Co ovlivňuje vaši rychlost připojení k internetu?

Tento krátký článek vznikl, protože se jako většina domácích uživatelů připojuji k internetu běžně pomocí telefonní linky přes modem (synonyma: komutovaná linka, dial-up, vytáčená linka). A protože tuším, že 56kový modem není přI připojení k internetu to hlavní, uvažoval jsem, co všechno rychlost připojení k internetu ovlivňuje. Tady je úvaha o tom, na co všechno myslet a nezapomenout. Odborníci prominou, že budu na začátku opakovat známé věci. Pokud máte na něco jiný názor a další zkušenosti, napište mi!

 

Totální základ

Pro připojení k internetu z domova potřebujete třI věci: modem, telefonní linku a providera (poskytovatele připojení). Modem je komponenta počítače, která se připojuje k telefonní lince a zprostředkovává komunikaci s internetem. Podle výkonu vašeho počítače je třeba určit, který modem je nejvhodnější. Novější počítače (od řady Pentium) vystačí s interním modemem (karta zasunutá do počítače), pro práci na starším počítači musíte mít modem externí. Ten se připojuje na komunikační port (jako třeba sériová myš) a využijete jej i na cestách, potřebujete-li se připojovat k internetu také na jiných počítačích.

Poskytovatelů internetu je celá řada a několik z nich vás připojí zadarmo (platíte jen provolané impulsy Českému Telecomu ). Nejznámější jsou Contactel, Quick a Volný. Instalaci modemu a nastavení internetu zvládne i poučený laik, nebo můžete práci svěřit odbornému servisu.
 

Co má vlastně vliv na rychlost brouzdání?  

Vlivy jsem se pokusil seřadit podle důležitosti. Za pomoc děkuji kolegovi Filipovi Aldorfovi.

Na co nezapomenout

Další zajímavé linky
Lupa - Proč se modem nespojí na 56 kb/s
www.tydyt.cz/jts/index.htm 
http://svet.namodro.cz/go/r-art.asp?id=1010721311 
http://www.redhat.com/docs/manuals/linux/RHL-7.1-Manual/getting-started-guide/s1-ppp-kppp.html - o dial-upu v Linuxu (zaslal Filip)

Test modemů je např. v PC Worldu 8/2001.


(C)9/2001 - 2/2002 by Harry