Peníze.CZ - nový rádce pro osobní finance
Mladý finanční internetový server Peníze.cz je zaměřen na osobní a domácí finance. Server chce být
poradcem při řešení různých životních situací (jako je vstup do manželství, narození dítěte, bydlení
apod.) a nabídnout čtenáři nástroje, které mu usnadní rozhodování o finančních záležitostech
(vybrat si stavební spoření, povinné ručení apod.). 13. prosince 2000 oslavil sto dní své existence. Navíc
odstartoval také slovenskou verzi Openiazoch.sk. To jsou důvody, proč jsem se sešel s Tomášem Skřivánkem, šéfredaktorem serveru Peníze.cz, abych se o Penězích něco blíže dozvěděl.
Tomášovi je 26 let a k dokončení studia VŠE v Praze mu schází jen obhajoba diplomové práce.
V médiích pracuje od roku 1995, když prošel od Lidových novin, přes MF DNES k časopisu Týden. Nyní působí v
Penězích a spolupracuje s redakcí zpravodajství České televize na přípravě Ekonomického týdeníku. Je
čerstvě ženatý.
Na časově vytíženého Tomáše jsem chvíli v sídle firmy u Václavského náměstí musel čekat. Malé decentní kanceláři, do které mě uvedli, dominoval LCD panel a bezdrátová klávesnice. Z displeje na mne stroze, ale sebejistě hleděla úvodní stránka Peněz.
Proč server Peníze.CZ vznikl a jak jsi se k němu
dostal ty?
Na jaře tohoto roku se na internetu uvolnila a byla ke koupi doména Peníze.cz. Koupila ji akciová firma Private Investors a stála před rozhodnutím, zda si doménu několik měsíců podržet a pak výhodně prodat nebo na ní postavit nějaký projekt. Když zvážili různá pro a proti, rozhodli se pro projekt na osobní finance, protože takový server u nás neexistoval a v zahraničí jsou přitom velmi úspěšné a navštěvované. A také si od projektu slibovali větší finanční efekt než z držby prázdné domény.
Začali hledat lidi. K dispozici byl programátorský tým, který právě dodělal systém Online Investor, což je také
další dceřinná společnost Private Investors, a na tvorbu obsahu najali v květnu Tomáše Prouzu, do té doby šéfredaktora listu International Prague Tribune. Ten o měsíc později najal mě.
Jaký je vztah Private Investors a Peněz? Zasahují nějak do tvorby obsahu?
Jde o klasický vztah finančního investora. Domluvili jsme se s nimi na určitém ideovém rámci serveru, je nezajímá přesná podoba obsahu, ale očekávají, že jim do budoucna bude projekt přinášet zisky nebo že bude se ziskem prodán.
Jaké byly největší problémy při zakládání a jaké problémy máte dnes?
Při zakládání překvapivě žádné problémy nebyly a objevují se až teď během provozu. Jde o to, že chceme, aby
každý den vycházel aspoň jeden nový článek, aby jednou za týden přibyla nová sekce a není mnoho času
na promýšlení nějaké obecnější koncepce a zatím je to taková zahlcenost provozem. Při zakládání tedy žádné problémy nebyly a objevují se až teď, při běžné denní práci. Zážitkem ovšem byl víkend před spuštěním, kdy jsme tady byli nonstop, abychom mohli v pondělí 4. září 2000 v 7 hodin ráno slavnostně server spustit.
V čem jsou tedy nyní běžné denní problémy?
Myslím si, že vedení by mělo mít více času na promýšlení rozvoje a nezabývat se tolik provozními věcmi. Proto stále hledáme lidi, ale rozhodně je to lepší než v září a to také částečně zásluhou lidí z Vysoké školy ekonomické, kteří studují ekonomickou žurnalistiku (usmívá se). Vytváření týmu jde o něco pomaleji, než jsem si původně představoval.
Myslíš si, že panuje nějaká nedůvěra profesionálních novinářů k internetové žurnalistice nebo není dostatek
kvalitních lidí obecně?
Myslím, že nejde o nedůvěru; zavedení ekonomičtí novináři jsou dobře ukotveni v redakcích a špatně se
přetahují. Mezi klasickými novináři je problém v Praze najít kvalitního nezaměstnaného ekonomického
žurnalistu. Možná je tady i generační problém, internetová média jsou mladá a všichni se je teprve učíme
dělat. Ani staří zkušení novináři v tomto oboru nemají více zkušeností než studenti, liší se jen tím, že umí psát.
Čím se hlavně liší internetová média od klasických?
Příjemný rozdíl je v aktualizaci. Když zjistím, že je tam nějaká chyba, tak ji mohu během minuty opravit. Vytrácí se pocit sevřeného žaludku, který mívá novinář, který jde večer z redakce "papírových" novin a trne, zda vyjde vše v pořádku. Tady mohu chybu opravit ještě během telefonátu, který mě na chybu upozornil.
Dalším rozdílem je interaktivita, která je super. Konkrétně u osobních financí lze například o poplatcích akciového fondu popsat mnoho stran, jak ovlivňují výnosnost nebo můžeš udělat nějaký jednoduchý nástroj, například kalkulačku či dynamický graf. Každému je hned jasné, že při nakupování fondů je třeba se dívat
na jejich poplatky, jinak můžete prodělat.
Jaký je cílový čtenář Peněz? Těžko si vás budou lidé číst ve vlaku (zatím).
Ve vlaku nás nečtou, ale nás těší, že si nás čtou lidé doma. Na internetu lze snadno zjistit, ve kterou denní
dobu nás lidé prohlížejí. A na rozdíl odjiných médií, které se čtou zejména v pracovnídobě přes den, nás lidé čtou nejen v pracovní době, ale i večer doma po sedmé hodině, kdy je internet levnější. Z toho my máme radost a pocit, že lidem nabízíme skutečně nějakou hodnotu, za kterou stojí se večer z domova připojit za patnáct
korun na hodinu a přečíst si nás.
Cílovým čtenářem jsou tedy zejména mladší lidé do 35 let, kteří aktivně s internetem pracují nebo s ním začínají. Pro ně už budeme nástrojem, který jim poradí při rozhodování o osobních financích.
Jaká je hlavní nevýhoda on-line média?
Já nevím, snad jen opravdu to, že si ho nemůžete vzít do vlaku nebo do postele (pokud nemáte notebook). A samozřejmě ta penetrace internetu - noviny si koupíte všude, internet používá zatím necelý milion obyvatel. Ale věřím, že ta čísla půjdou brzy nahoru, podobně jako u mobilních telefonů.
Lišíte se nějak od on-line verzí klasických novin jako je ihned.cz nebo idnes? Nejsou vám konkurencí?
Tyto servery jsou jen elektronickými verzemi tištěných novin, chybí jim hravost a zatím nevyužívají všech
prostředků, které jim internet nabízí. Nepochybně do budoucna budou také konkurencí, protože se to naučí.
Zatím tomu tak není, jediný hezky dělaný server má idnes, jinak z klasických vydavatelských domů nikdo ještě nepochopil význam a potenciál internetu.
Tištěné deníky žijí z reklamy a peněz, které platí lidé na stánku či pomocí předplatného. Z čeho má příjmy server Peníze.cz? Jak může takový internetový projekt přinášet zisky?
Projekt se může uživit z inzerce. Říkám záměrně uživit, protože to zaplatí nájemné, platy, telefony apod., ale
pro další rozvoj je potřeba kapitál. Ten mi naštěstí máme od našeho investora a on od nás nyní nijak závratný zisk neočekává. Pomocí inzerce se brzy dostaneme na provozní nulu a koncem příštího roku bychom se chtěli pohybovat zcela v černých číslech.
Do budoucna se zisky očekávají z prodeje. Nyní máme u každého finančního produktu jeho popis, hodnocení, kritéria výběru a časem by měla přibýt ikonka "Chci koupit" nebo "Stavím si virtuální portfolio" a nyní budu chtít toto portfolio realizovat v praxi. Za zprostředkování těchto prodejů dávají finanční instituce zajímavé
provize, zhruba okolo 2-3% z objemu uzavřené transakce. Toto může fungovat ale až ve chvíli, kdy bude všeobecně přijímán elektronický podpis a budou na to připraveny ty finanční instituce. Zatím je možno se dohodnout s jednou bankou, s jednou investiční společností, s jednou stavební spořitelnou, ale tím bychom přišli o to nejcennější a to je nezávislost. Proto počkáme až bude nabídka ze strany těchto institucí větší.
Řídíte se sami radami, které poskytujete?
Myslím, že se jimi držíme. Základní rada je, že když člověk investuje do akcií nebo akciových fondů, tak se musí smířit s tím, že je dlouhodobým investorem a nesmíse nechat vylekat poklesem trhu, což je nyní dosti aktuální.
Já například investoval do nových technologií, které prošly velkou korekcí. Druhou dodržovanou poučkou je investici diverzifikovat (rozprostřít do vícerůzně rizikových aktivit - poznámka autora). A mám stavební spoření, které představuje slušně zhodnocovanou jistotu.
Právě startuje slovenská verze Peněz. Do jaké míry je to váš projekt a jak jste s tímto
serverem svázáni?
My nechceme dělat v zahraničí věci sami bez znalosti prostředí a tak nám je partnerem Zoznam, slovenská portálová jednička. Server Openiazoch.sk je společným projektem Peněz.cz a Zoznam.sk.
Co máte společného a kdo tvoří obsah slovenské mutace Peněz?
Stejná je ta technologie - redakční systém, struktura a vzhled serveru, produkty jsou samozřejmě jiné. Zpravodajský obsah mají vlastní, stejně jako redakci.
Jaké služby a novinky chystáte do budoucna?
Kdybychom si za rok opět tady sedli, tak bychom už měli prodávat, dále by server měl mít již všechny rubriky, více produktů, všechny zahraniční fondy, další kalkulačky a životní situace. Nyní například přidáváme rubriku "Chci bydlet", která radí, jak nejlépe zkombinovat finanční nástroje, abyste si mohl pořídit bydlení. V podobném duchu chceme pokračovat. Například rozpracovat situace jako "Chci auto" apod. My nebudeme radit, které auto je nejlepší, ale chtěli bychom říci, jaké auto ztrácí nejrychleji na ceně, jaké ojetiny se nejlépe prodávají. Nebudeme fušovat do řemesla specializovaným serverům, budeme se držet výlučně finanční stránky věci. Plánujeme však různé aliance s odbornými, obecnými i zpravodajskými servery a pak by čtenář mohl při potřebě dalších informací kliknout a dostat se na stránky našeho partnera. Například se rozbíhá spolupráce s Neviditelným psem, kde vycházejí některé naše články.