Současné přijímací zkoušky na práva - fraška nebo nutnost?





Dozvíte se jaké jsou nyní podmínky k přijetí, co můžete čekat, můj názor na přijímací řízení a také jaké řešení otázek nabízí jedna "seriózní" skupina studentů.


PF UK jsou čtyři písmena pro leckoho přímo magická. Každoroční mnohonásobný převis poptávky dokazuje touhu mladých Čechů po právnickém vzdělání na pražské Karlově Universitě.  V minulém roce se přihlásilo cca 6200 uchazečů, přijato bývá kolem 500 lidí. Pro rok 2000-2001 bude asi 550 studentů (a každý další, který bude mít stejný počet bodů jako ten 550.), ale přihlásilo se ještě více uchazečů než vloni - 7405. Tj. bude přijato asi 7,43%. To není zrovna moc. Po loňském skandálu s únikem testových otázek na veřejnost přistoupilo vedení fakulty k jinému řešení. Je zveřejněn celý soubor otázek a otázky ke zkoušce se budou losovat těsně před ní.

Zveřejněný soubor otázek obsahuje asi 750 otázek všeobecného přehledu (40 stran A4) a 128 stran A4 otázek z právní logiky. Testy se pak skládají z 10 otázek všeobecných a 14 logických. Z toho vyplývá, že větší váha je dána otázkám logickým. Testy z cizího jazyka se již nedělají. Klasikou je, že může být libovolný počet otázek správně. Tedy od žádné, až po všechny. To, že se zkouší logika, je správné a pochopitelné. Co mě však rozhodilo je, jaké jsou ty "všeobecné" otázky. Posuďte sami:

Samostatným státem v oblasti Tichého oceánu je:
a) Samoa; b) Tonga; c) Fidži

Tvůrcem kreslené postavičky kačera Donalda je:
a) Walt Disney; b) Buster Keaton; c) Jimi McDonald

Dohody v Camp Davidu:
a) byly uzavřeny mezi Egyptem a Izraelem v roce 1978
b) částečně řešily urovnání konfliktu na Blízkém východě
c) řešily urovnání konfliktu v Bosně

Prvním indickým ministerským předsedou byl:
a) Džaváharlál Néhrú; b) Máhatma Gándhí; c) Lál Bahádur Šástrí

Nezávislost Angoly byla vyhlášena ve stejném roce jako tomu bylo u:
a) Mozambiku; b) Zimbabwe; c) Zambie

Členem organizace Mercosur je stát:
a) Uruguay; b) Paraguay; c) Guyana

Mistrem světa v závodech formule 1 reprezentujícím Brazílii byl:
a) Nelson Piquet; b) Niki Lauda; c) Ayrton Senna

Zatímco druhá otázka je výsměchem, ostatní naprosto přesně otestují předpoklady uchazeče ke studiu na právech. Běžný středoškolák má jistě dějepisné a zeměpisné znalosti na této úrovni. A budoucí právník samozřejmě musí znát minulé mistry světa formule 1!
A takových otázek jsou tam mraky. Jejich smyslem není vybrat nejlepší budoucí právníky, ale ty s největší klikou! Zaškrtávání správných odpovědí odpovídá asi tak tipování čísel do sportky.

Nevylučuji, že někdo s širokým rozhledem něco bude znát, ale není to zásluha dobře absolvované střední školy, nýbrž jeho osobního zájmu o určitý obor. Je pravdou, že třeba posluchač třetího ročníku VŠE bude mít šance vyšší, protože řada otázek je tam z teorie ekonomie, financí, účetnictví, bankovnictví, obecné ekonomie, účetnictví ale i práva. Namátkou - kdo byl Adam Smith či J. M. Keynes, kdo jsou kameralisté, co je to merkantilismus, co je kontokorentní úvěr či řada otázek o centrální bance. Čerství absoloventi středních škol musí tedy spoléhat na náhodu a vybrat nějakou z 8 možností (jsou 3 odpovědi, ale možností je víc - zaškrtnu nic, a, b, c, ab, bc, ac, abc). A to všechno za 60 minut. To ale je 2,5 minuty na otázku! U těch logických je to docela zabíračka, spíš až nesmysl. Rychlý úsudek IMHO není potřeba (ani naše soudy tomu neodpovídají :-) a naopak to svádí k memorování logických řešení!

Je jasné, že tyto často nesmyslné otázky jsou prostě sítem. Není dost míst. Je na dlouhou diskuzi, zda je správný výběr uchazečů s největší klikou. Příslibem do budoucna je převaha logických otázek a jejich zveřejnění. Negativní je, že v materiálech z fakulty alibisticky odmítají diskuzi k řešením otázek. Kdo pak rozhoduje o tom, co je správně? Z jakých zdrojů autoři vycházeli? Často se totiž údaje liší. Co když je otázka dvojsmyslná? Jak poznat, co měl autor zrovna na mysli? Nemožnost takové věci dořešit je pochopitelné z administrativních důvodů (7 tisíc lidí chce vysvětlit co čím se myslelo), ale nemorální.

Že se objeví řešení těchto otázek očekávali již autoři když v publikaci píší, že se k tomu nebudou vyjadřovat. Faktem je, že již 26.5. se v Lidových novinách objevil článek o skupině VŠ studentů, kteří odpovědi vypracovali. Autorem "nápadu" je Pavel Čižinský. On a jeho kolektiv si ve stejných novinách podali také malý inzerát s emailem agricola@volny.cz.

Chtěl jsem je vyzkoušet a na jejich inzerát se ozval. Odezvali se promptně z jiného freemailu - Emailu.cz. Byli milí a nabízejí řešení za 400,- za každý díl, tedy za všeobecné a logické otázky (resp. odpovědi) dohromady chtějí 800,- Uznávám, že inzerát v novinách není levný, ale je to docela dost. Tak jsem chtěl aspoň vědět, z jakých to mají zdrojů, jaké poskytují na řešení záruky a zaslat ukázku. Zde je jejich odpověď.

Harry, zadnemu zajemci jsme nic nefaxovali a ani v tomto pripade nebudeme
delat vyjimku. Nezlobte se.
Hodne stesti u zkousek
Pavel Cizinsky

Uznávám, že jsou slušní, ale o jejich serióznosti lze pochybovat. Znamená to totiž, že vše chtějí řešit pouze osobně, což je dost nepraktické. Třeba pro toho, kdo bydlí desítky kilometrů od Prahy. Trocha důvěry a snahy by neškodila. Dokonce jsem jednou dostal jisté vypracované otázky a až potom odesílal peníze.
Díky za ironické přání, nicméně mě to nedere, já se tam nehlásím. Dobrej job, kdybych neměl zkouškový, šel bych asi do toho taky :-)
 

Takže nyní víte vše, co jsem chtěl říci. Budu vděčný za jakékoliv připomínky či upřesnění. Upozorňuji, že já žádné řešení nenabízím a nemám kontext k průběhu zkoušek v minulých letech. Všem, co si budou řešení kupovat, ale i těm ostatním přeji hodně štěstí u zkoušek. Budete ho potřebovat.



A zde je reakce současného studenta Práv, Rosti Pekaře: (rok 2000)

    Ohledne prijimacek na prava bych rekl, ze byla blbost otazky publikovat, hlavne u otazek z logiky mi to prijde naprosto smesne.
(Ty pises, ze se ti to libi, coz me prekvapuje.)
    Nezda se, ze bys moc fandil vseobecnemu prehledu. Ja nevim. Nechci se nijak dotknout tech, kdo tyhle vedomosti nemaji, ale myslim, ze jejich znalost je jakymsi neprimym indikatorem, ze dotycny/dotycna je humanitne zamerena hlava otevrena. Pricemz pravnickou fakultu by asi mely studovat takto zamerene hlavy otevrene, ne prumerni absolventi SS, kteri se zkratka naucili, co jim bylo osnovami a vyucujicimi nacpano pod nos. Samozrejme zde zustava nespravedlnost, o ktere jsem se zminoval minule, ze totiz kdo vi, kdy byl dekolonizovan Mosambik, bude prijat, zatimco ten, kdo vi totez u Zimbabwe, ma smulu.
    Nemoznost konzultovat spravnost odpovedi a cele odvolaci rizeni je podle me Achillovou patou celych prijimacek a tezko mi nekdo vymluvi, ze prostor pro korupci nezustal.


Poznámka ze září 2003: pohled jednoho studenta na přijímací řízení, kterého se v červnu 2003 zúčastnil najdete zde.

Zdroje: Materiály k přijímací zkoušce na PF UK pro rok 2000-2001 a LN z 26. 5. 2000.

[ Top | harry_@seznam.cz ]