Mistrovství světa v ledním hokeji 2011 na SlovenskuKonečný výsledek MS 2011

1. Finsko

2. Švédsko

3. ČR

4. Rusko

5. Kanada, 6. Norsko, 7. Německo, 8. USA
Dále Švýcarsko, Slovensko, Dánsko, Francie, Lotyšsko, Bělorusko, Rakousko (sestup) a Slovinsko (sestup). Z divize I se vrací Kazachstán a Itálie.
Výsledky všech zápasů lze najít zde.
Statistiky webu IIHF

Co říci závěrem? Letos to mělo jiné grády díky mé osobní účasti na mistrovství! Mimochodem, mám fotku s Fantomasem! Češi oslavují bronz a myslím, že má pro nás cenu zlata.
Hadamczikovi se návrat k reprezentaci podařil.
Příští rok se hraje ve Švédsku/Finsku a v roce 2015 v České republice!
Mimochodem: pořádající stát nevyhrál šampionát už 25 let..

Jak Češi hráli:

Zápas o bronz
15. května Česko vs. Rusko 7:4
Semifinále
13. května Česko vs. Švédsko 2:5
Čtvrtfinále
11. května Česko vs. USA 4:0
Osmifinálová skupina
9. května Česko vs. Německo 5:2
8. května Česko vs. Rusko 3:2
6. května Česko vs. Slovensko 3:2
Základní skupina
4. května Česko vs. Finsko 2:1
2. května Česko vs. Dánsko 6:0
30. dubna Česko vs. Lotyšsko 4:215.05.11 - Bronz si z Bratislavy odváží Češi! (záznam třetí a poslední)

Zápas o bronzové medaile přivedl do ochozů stadionu Ondreje Nepely narozdíl od semifinále různorodé skupinky fanoušků, což bylo docela překvapivé. Kromě Čechů, Slováků a Rusů bylo vidět též dost žlutých drezů a také pár modrých. Čeští fanoušci tentokráte byli roztroušeni po hale, což mělo docela vliv na fandění a celkovou atmosféru. Zvláště po první třetině, která skončila prohrou 2:3 byli docela zařezaní a Rusové v hledišti byli slyšet fakt dost. Situace se změnila po druhé a třetí třetině, kdy začali padat góly převážně do ruské sítě, ale přesto zůstává pocit, že fanoušci fandí, jen když se vyhrává, a to není dobře. Faktem je, že ani ti ruští nebyli po čekém brankostroji zas až tak bujaří jako na začátku, kdy jsme měli strach, že je jich tam víc než Čechů (i když se na konci snažili svým reprezentantům poděkovat obligátním "Rasíja").

Dalším, obecnějším, postřehem je fakt, že až na výjimky (náš zážitek z fan-zone) se čeští fanoušci vzájemně moc nedruží, nezdraví se na ulici, z haly se trousí v izolovaných skupinkách, neplácají se na ochozech po ramenou, což jsem viděl u jiných národů. Aspoň, že nám zůstalo: "Kdo neskáče, není Čech!", kterýžto popěvek zařadila do repertoáru i hudební režie haly, nevím, zda to bylo slyšet i v televizi, my jsme to zaznamenali za zápas asi 2x. Docela vtipně dávali po gólech Není nutno, Vondráčkovou, Michala Davida apod. Rusům dali k dobrému Tatu.

Trenér při první pauze hráčům v kabině evidentně dobře nařídil hru více dozadu, aby se Rusové nedostávali do tolika šancí, které jsme viděli v první části, kdy nás přestříleli nejen na góly, ale i na střely na branku (o 10). Další třetina byla tak o něčem jiném, padl vítězný gól, Rusové jen snižovali. Do poslední části se šlo jen s malým náskokem, ale ten si udrželi a střelecké manévry zakončil Marek a do prázdné brány Plekanec. Kdy jste naposledy viděli v zápase o medaili 11 gólů?! Pro diváky perfektní podívaná, která rozehřála i zbylé vlažné diváky. Na konci již tleskali i do té doby odměření Švédové a Fini.
Rozhodčí hru nechali volně plynout, zejména protože jsme narozdíl od minulého zápasu neviděli drsné zákroky (asi strach z přesilovek), za rvačku se vylučovalo dokonce jen jednou ;) Průběh zápasu byl v tomhle ohledu překvapivě klidný. Dokonce ani Rachůnkovo vyražení plexi Arťuchinem (použit jako beranidlo) bylo čistým zákrokem a nevylučovalo se.
Výraznými postavami tohoto zápasu byl v semifinále odpískaný Červenka, který slavil hattrick a dále Průcha s Plekancem, tedy zejména první řada. Střelecký koncert se odrazil i v celkovém žebříčku střelců turnaje, kdy Češi obsadili prvních 5 z 10 pozic. Jágr přispěl v zápase jedním bodem, byl však vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje a je i v novinářském all stars týmu, což je v 39 letech neuvěřitelné. Snad tuto generaci bude následovat další - stejně úspěšná - mně se líbili třeba Frolík a Voráček. A samozřejmě Ondra Pavelec, který i tentokráte výrazně přispěl k výhře.

Radost hráčů byla po skončení zápasu velká, bylo vidět, že si užívají i bronz plnými doušky a to je na tom super. Stoupat českou vlajku a slyšet hymnu jsme tak všichni mohli i ve finálový den pětasedmdesátého mistrovství světa a zas až tak nevadilo, že nešlo letos o zlato. Hadamczik prý řekl, že na Staromák se jezdí slavit jen zlato, ale podle toho, kolik českých náměstí opět zaplnily davy při sledování boje o bronz, myslím, že by se pár fanoušků našlo - tak snad příště ve Finsku/Švédsku:)

[Obrázky budou doplněny později, můžete zatím psát své dojmy do knihy návštěv.]

Update: Gratulujeme Finům ke zlaté medaili, i když to po první ani druhé třetině tak nevypadalo, nakonec z toho byl pěkný výprask 6:1 ;)

14.05.11 - MS 2011 v hokeji na Slovensku (záznam druhý)

Zdravím, svůj předchozí článek musím upravit a dodám též zážitky z dalších dvou zápasů.
Zaprvé mi bohužel nevyšla hokejová prognóza, kdy Rusové překvapivě udolali Kanadu, která tak nečekaně odjela domů a pak ten náš výsledek, ale o tom níže.
Dále je nutné říci, že Slováci mají sportovní kanál - STV3, pouze se k nám v hotelu nedonesl.. Je tedy pravděpodobné, že avizované ČR-Německo běželo na STV3, ale stále se lze ptát, proč neběželo na STV1..
Zápas s USA Teď již k zápasu s Američany. Byl to pěkný mač, Jarda Jágr měl svůj den, to jste asi všichni viděli. Američané se na nic moc nezmohli, resp. dost toho zase pochytal Pavelec, který byl také vyhlášen hráčem zápasu za český tým. Atmosféra na stadionu byla super, přítomní Slováci fandili nám. Stadion navštívilo cca 9300 diváků a toto číslo je podobné u všech zápasů, co jsme byli.
Po zápase jsme našli česko-slovenskou fanzone, kde se hráli české a slovenské songy, převážně rockového charakteru. Také se tam točila Plzeň a Kozel, takže správné místo :) Akorát lidí tam zas až tolik nebylo, což lze vysvětlit tím, že je to od stadionu poměrně daleko a nejsou na to žádné upoutávky, my jsme to také našli náhodou. Škoda.
Malá pivní odbočka - na Slovensku vévodí česká piva, řada restaurací čepuje Plzeň nebo Kozla nebo i oboje. Je vidět, že marketing a logistika českých pivovarů je dobrá. Slovenská piva jsou zde vidět v podstatě jen dvě - Zlatý Bažant a Corgoň. Druhý jmenovaný chutná asi jako Radegast, takže pro mě nic moc a Zlatý Bažant jakž takž jde, i když je takový nevýrazný. Font a logo trochu připomíná Pilsner Urquell, inspirace je zde podle mě zřejmá.


Semifinálovému zápasu u nás předcházel výlet do Rakouska na kole, takže jsme to měli jen tak tak, ale stihli jsme. Lístky jsme hledali již trochu déle, ale podařilo se. Tentokráte jsme nevzali první nabídku a dobře jsme udělali, i když stále jde o velké sumy.
Zápas se Švédy Atmosféra byla výborná, lidé se bavili, i když u zápasu s USA to bylo živější, což je dáno přirozeně průběhem zápasu a také tím, že švédských fanoušků přece jen přijelo podstatně víc, než Američanů a v pauzách byli slyšet. Slováci fandili nám, i když samozřejmě ne nijak freneticky. Dali se najít asi tři velké žluté skupiny a k tomu různě jednotlivci. Důvodů k radosti měli více. Zdálo se nám, že rozhodčí (Švýcar Reiber a Kanaďan Burchell, na čarách Rus a Fin) nám moc nepřeje, ale na webu píšou, že rozhodnutí byla v pořádku. Dojeli jsme tak na individuální chyby, začalo to zbytečným (a potrestaným) faulem Červenky. Trestné střílení za Rachůnkovo přikrytí puku v brankovišti naštěstí Pavelec vychytal. Potom to byly ještě chyby v obraně, slabší druhá třetina a nevyužitá přesilovka. Náladu na chvíli zdvihl ve třetí části gólem Patrik Eliáš, chlapci pak šlapali, ale dvougólový rozdíl byl moc veliký a švédský gólman dost dobrý. Pátý gól do prázdné brány byl již jen potvrzením další švédské výhry, takže nám vrátili loňské šťastné vyřazení ve stejném gardu.

Po zápase jsme šli tentokráte s davem a našli vstup do hlavní fanzóny poblíž stadionu. Tam se setkávají všechny národnosti, jsou tam různé stánky s fandícími a upomínkovými předměty, stánky sponzorů a samozřejmě jídlo a pití. Zrovna jídlo se dá koupit jen v hlavním stanu, kde výrazně převyšuje poptávka nabídku - obrovské fronty a chaos u pultíku přetížených obsluhujících mě výrazně otrávilo. Cena přitom byla docela rozumná, i když jídla jen jednoduchá, stánková (klobása, bageta, párek apod.).
Fan zone Zajímavější byly skupinky fanoušků, kteří se překřičují skandováním a používáním různých zvukotvorných nástrojů ;) Po zápase ČR-Švédsko a ořed zápasem Finsko-Rusko byli hlavními návštěvníky logicky Češi, Švédi, Finové a pár Rusů (zbytek asi na stadionu). Samozřejmě i dost Slováků. Výrazné byly antipatie k Rusku, kdy se spojili Finové a Češi a střídavě volali "Suomi" a "Češi" :) Tito fanoušci měli jistě radost, protože Fini vyhráli 3:0 a Rusové si zahrají o bronz s výběrem České republiky. Nechci nic zakřiknout, ale bronz nad Rusy by měl skoro cenu zlata.10.05.11 - MS 2011 v ledním hokeji na Slovensku (záznam první)

Omlouvám těm pár věrným, kteří se třeba byli podívat na mé hokejové stránky a nic nového nenašli. Letos to je poněkud hektické a jedním z důvodů je má přítomnost přímo na Slovensku. Výsledkový servis přináší celá řada médií, jistě sledujete idnes, mshokej nebo jiné zpravodajské servery. Proto to zkusím jinak. Pokud okolnosti dovolí, napíšu pár zážitků z Bratislavy.
Obrázek z Orange Arény
Bratislava hokejem skutečně žije (žila) - již při vjezdu do Blavy uvidíte bigboardy "Vítejte v hokejové zemi" a dále auta s vlajkami, vlajky v hospodách, hokejová menu, lidé s dresy a šálami, o hokeji se mluví. Bohužel jen týden, pak jsou Slováci vyřazeni, když čtyřikrát za sebou prohrají.
Živě jsme viděli zápas s Rusy (klikněte si na autentické obrázky z Orange Arény). Jistě jste ho viděli také a potvrdíte, že to byl tvrdý boj, Rusové nedali nic zadarmo, zranili nám hráče a výsledek 3:2 je těsný. Důležitý byl druhý Jágrův gól a klika při gólu z trestného střílení Plekance. V druhé třetině jsem pozoroval nějaké trápení, ale pak se kluci zase rozjeli.
Bratislavská Orange Aréna je na hlavní třídě, přesto by se pár šipek v okolí hodilo, turista se pak orientuje spíš podle davů lidí a přibývajících policistů. Před arénou stojí celá řada překupníků s lístky. Jejich nedostatek jim dává dost vydělat. Na druhou stranu riskovali a kupovali lístky celé skupiny, nevěda kdo s kým bude hrát. Jenže on ten risk se jim vyplatí, když po vás chtějí místo 37,50 eur rovnou 100 nebo více. Ještě existuje riziko padělaných lístků.
Koupili jsme tedy předražené lístky a šli dál. Čekalo nás vstupní šacování detektorem kovu a pohmatem. Nesmíte mít zbraně, ale ani jídlo či nadměrné fanouškovské propriety (bubny, vuvuzely). Cítíte se trochu jako na letišti. Na poslední chvíli byly povoleny fotoaparáty.
Po šacungu najdete svůj vchod, kde vás čeká další kontrola, tentokráte kamerou (zřejmě oproti fotodatabázi zakázaných osob). Když jste požádáni, abyste si sundali čepici, protože OCR pak nefunguje, cítíte se fakt jak na letišti.
Pak již můžete pokračovat ke své tribuně, akorát přijde třetí kontrola, tentokráte nesmíte mít s sebou žádné jídlo či pití (zakoupené již uvnitř), abyste jej třeba nemetali na led (to jsem viděl na extralize). Spořádaně si sednete na své místo a fandíte.
Fanoušci byli fajn, vlajky, řehtačky, volání a tleskání. My jsme měli tu "kliku", že na stadionu s převahou Čechů jsme za sebou vychytali dva ochraptělé Rusáky, kteří v pauzách, kdy čeští fanoušci nabírali dech, řičeli "Rasíja" (to nejčastěji), "Šajbu", "davaj", "rebjata" a další věci, na které mé dva roky ruštiny před dvaceti lety již nestačí.
Překvapením pro mě bylo, že po gólu Rusů se radovalo docela dost lidí. Podle vlajek a dresů to totiž nevypadalo, že jich je tolik. Dost mě převapilo, že se radovali i Slováci?! Tolik k našim bratrům, a mě bylo skoro blbý, že je naši porazili..
Mezi další poznatky hokeje naživo patří, že puk vidíte hůře než na obrazovce (a to je plocha proti extralize čisťounká). Chyběl mi i komentář Záruby, protože jsem nestíhal - na ledové ploše se děje všechno strašně rychle a občas nevidíte faul, protože se zrovna díváte jinam nebo nějaký technický prohřešek a lovíte, co se vlastně děje. O tom, že byste věděli, kdo zrovna hraje, pokud nejste profík, co zná hráče dle čísel, o tom si také nechte zdát. Poznal jsem Jardu Jágra, Rolínka a tím moje paměť končí.
Největší přínos je tak skupinová atmosféra, kdy můžete zážitek tak nějak plošně sdílet. Naštěstí jsme po hře s Rusy mohli sdílet radost. Poslechnete si hymnu, třeba i zazpíváte a hráči na závěr divákům ještě zamávají. Měl jsem z toho kolektivu na ledě fakt dobrý pocit.

Obrázek z Orange Arény Na závěr tohoto vstupu ještě zážitek ze slovenské televize a hotelu. Zápas s Němci jsme se rozhodli sledovat v pohodlí apartmánu. Jaké bylo moje překvapení, že hotel nedisponuje českými televizními kanály! Hlavně, že mají MTV, PRO7, Rakušáky apod. Opravdu nechápu. Smířili jsme se tedy, že Zárubu neuslyšíme a čekali na hokej na STV1. Tehdy přišel druhý - a větší - šok. Naši slovenští bratři uznali za zajímavější zápas Kanada-Švédsko a tak přenášeli "na jednotke" tento zápas! Překousl bych to, kdyby měli nějaký sportovní kanál nebo to běželo na STV2, ale to nikoliv. Ještě štěstí, že svoji reprezentaci vysílala nějaká německá televize, která naladit šla.
Na STV1 jsem pak koukal na přestávky, kde zmínili stav hokeje v Bratislavě, ale obrázky neukazovaly žádné. A víte jak profesionálové ze slovenské televize zakončili svoje vysílání? Ohlásili výsledek bratislavského zápasu a ukázali JEN POSLEDNÍ - NĚMECKÝ gól na 5:2! Milí braťja, to jsou stále nějaké komplexy, či co? Uznávám, že vyřazení slovenské reprezentace bolí, ale komentátoři by to měli brát s nadhledem. Nikdy jsem nezažil, že by ČT po vyřazení Čechů nějak sabotovala ostatní zápasy nebo země. Tady z toho takový pocit mám.

Nyní se již můžeme těšit na to podstatné - play off, čtvrtfinále, které dělí úspěšné od neúspěšných. Ve čtvrtfinále vykrystalizovalo několik překvapení. Zaprvé je to přítomnost Norů, kteří si zahrají severské derby s Finy; zadruhé je to přítomnost Němců, i když na to si již trochu zvykáme, přeto lze jejich výhry nad Ruskem a Slováky či potrápení Finů ocenit. Zahrají si se Švédy. Překvapením až čtvrté postupové místo Rusů, kteří se pobijí s vůdčí Kanadou. No a na závěr (i když reálně budou hrát jako první) jsem si nechal duel Čechů s USA. Češi jako jediní neztratili ani bod, mají jich před vyřazovacími boji plných 15, druzí jsou Kanaďané s 13 a o třetí místo se dělí Švédi s Finy.
Američané toho na MS moc nepředvedli - porazili slabé Rakušany, Nory a Francii jen o jeden gól. Dostali od Švýcarů, Kanady a Švédů. Věřím ale, že nebudou podceněni, ve čtvrtfinále všichni bojují o život, snad nám nerozšíří letos tak využívanou "marodku". Věřím, že si semifinále zahrajeme se Švédy jako vloni a pak již jen ta Kanada ;)

Zajímavosti z MS

 • Důležité hattricky Jardy Jágra proti USA a Romana Červenky proti Rusku
 • Potrestaný surovec Arťuchin v duelu s Ruskem Karlem Rachůnkem
 • Výkon a výsledek Slovenska s týmem snů bohužel nakonec zklamáním
 • Švédové prohráli s Nory a Rusové s Němci
 • Fin Mikael Granlund dal Rusům florbalový gól, kdy za brankou nabral puk na čepel a donesl jej do šibenice ;)

  Skupiny

  Skupina A (Bratislava): Rusko, Slovensko, Německo, Slovinko
  Skupina B (Košice): Kanada, Švýcarsko, Bělorusko, Francie
  Skupina C (Košice): Švédsko, USA, Norsko, Rakousko
  Skupina D (Bratislava): Finsko, ČESKO, Lotyšsko, Dánsko

  Skupina E (Bratislava): Německo, Česko, Rusko, Finsko, Slovensko, Dánsko
  Skupina F (Košice): Kanada, Švédsko, Švýcarsko, USA, Francie, Norsko
  Skupina G (o udržení): Slovinsko, Lotyšsko, Bělorusko, Rakousko

  Soupiska ČR

  Soupiska na hokej2011.cz

  Nahoru 


  Oficiální WWW šampionátu
  Mezinárodní WWW šampionátu
  IIHF žebříček (Wiki), IIHF