Sue Townsendová a knihy o Adrianu Moleovi

Sue Townsendová (1946-2014; Wiki) se narodila v anglickém Leicestru a stala se autorkou několika románů a divadelních her. Světovou proslulost jí přinesl Tajný deník Adriana Molea. Trpí cukrovkou, kvůli které v roce 2001 oslepla. Svůj poslední román z roku 2009 proto diktovala manželovi, který ho zapisoval.[Zdroj]. Zemřela v roce 2014 a rozepsaný devátý díl již nedokončila.

Autorku jsem poznal prostřednictvím její prvotiny, typicky dětské knížky o chlapci, který si píše deník (Tajný deník Adriana Molea). S odstupem času čtu i její další knihy o Adrianovi (jiná její díla neznám), protože stárnu podobně jako on (jsem o deset let mladší, ale překlady do češtiny stejně nějakou dobu trvají;).
Sue se s Adrianem nepáře, jeho živost je skutečný kolotoč ironie a smůly. Přesto s ním bojuje a vše si zaznamenává. Díla mají IMHO klesající úroveň, kde se autorka nevyhnula opakování. Více z knih mají angličtí čtenáři, protože příběh se odehrává na pozadí aktuální politické situace v Britském království. Přesto si jistě své čtenáře najde, ideální kniha pro kterou má smysl zajít třeba do knihovny a pobavit se u odpoledního čaje :)

O spisovatelce dokonce psali v Pátku LN v srpnu 2022.

Obrázek Název knihy Deník z let Popis Harryho hodnocení Překlad Ilustrace
Tajný deník Adriana Molea 13 a 3/4 roku [The Secret Diary of Adrian Mole Aged 13 3/4] (1982, česky 1988 a 1993)
Nelehká doba, puberta s Adrianem cloumá, svět je plný hlupáků a zabedněnců, kteří pro jeho umělecké vzlety nemají špetku pochopení. On je však pevně rozhodnutý statečně nést těžký úděl intelektuála. A jako by neměl dost starostí sám se sebou, doma vrcholí rodinná krize, matka odchází a Adrian zůstává s otcem, nepraktickým smolařem, navíc právě propuštěným z práce. A do toho všeho se ještě Adrian smrtelně vážně zamiluje do Pandory. Uprostřed osobních trablů a zmatků však hrdina dokáže svérázným klukovským pohledem sledovat a s neodolatelným anglickým humorem komentovat vážné i nevážné problémy, které hýbou britskou společností.
Poprvé jsem četl na ZŠ, tedy v odpovídajícím věku a byla to taková zábava, že jsem si autorku zapamatoval až do let dospělých. 10/10 Helena Hartlová Václav Kabát
Hořké zrání Adriana Molea 15 let [The Growing Pains of Adrian Mole] (1984, česky 1994)
Pokračování i u nás populárního Tajného deníku Adriana Molea anglické autorky Sue Townsendové staví svého patnáctiletého hrdinu, obtíženého nelehkým údělem nepochopeného a vysmívaného intelektuála v obyčejné středoanglické rodině, před nová rodinná, milostná i literární trápení. Právě uprostřed čekání na přírůstek do rodiny přichází nová krize ve vztahu mezi rodiči, závěrečné zkoušky se kvapem blíží a citová nejistota a obavy z nedostatku sexuálních zkušeností jen prohlubují Adrianovy trable. I uprostřed největších rodinných, školních a citových zmatků zůstává však Adrian zároveň bystrým pozorovatelem svého blízkého i vzdálenějšího okolí a vážných i nevážných problémů, které hýbou Británií počátku osmdesátých let. Podobně jako v předchozích knize se čtenář ovšem nemusí bát pedanterie či nudy: právě neodolatelný anglický humor a kouzlo klukovského pohledu na svět, jimiž Adrianovy deníkové zápisky jiskří, stály u zrodu neobyčejné popularity, které se Tajný deník a jeho pokračování mezi dospívajícími i dospělými čtenáři dočkaly již ve více než dvaceti zemích světa.
Vydáno v originále 1984 (The Growing Pains of Adrian Mole).
I toto pokračování jsem četl na ZŠ a bylo to dost dobrý. 9/10 Helena Hartlová Václav Kabát
Pravdivá zpověď Adriana Molea cca 18-23 let (1984-1991) [True Confessions of Adrian Albert Mole] (1989), [Adrian Mole and The Small Amphibians] (1991), česky oboje v jednom 1996
Třetí pokračování deníkových zápisků si náš známý adolescent smutné postavy pořizoval v období od konce roku 1984 do začátku roku 1991, kdy již překonal své hořké zrání, ale do těch pravých let v divočině velkého světa mu ještě něco scházelo. Knížka má dvě části první je samotná Zpověď, druhá nese název Adrian Mole a malí obojživelníci a na jejích stránkách se dočteme např. o tom, jak se Pandora začíná Adrianovi neodvratně vzdalovat, jak maturita a vyhlídky na další studium končí katastrofou, jak se z třídního násilníka Barryho vyklubal nejen opovrženíhodný vězeň, ale i (jaká nespravedlnost!) oslavovaný skinheadský básník. Podíváme se s hrdinou do Moskvy, prožijeme s ním trapná úskalí prvního zaměstnání v městské knihovně i neslavný pobyt v Oxfordu, kde ho bohužel nečeká studium na univerzitě, ale soužití s Pandořiným excentrickým manželem.
Tento díl jsem objevil až po letech a přece jen to není úplně ono, ale pořád se ještě často zasmějete. Kniha je ozvláštněna (je to dané tím, že původně jsou to knihy dvě), různými Adrianovými úvahami nedeníkového, esejovitého stylu. Přijde mi, že autorka nějak vzala toto složité období hopem a v jednu chvíli se Adrian učí na zkoušky a v druhé pracuje v knihovně a odstěhovává se od rodičů, i když nemá kam.. Docela tvrdé, autorka se s Adrianem vůbec nepáře. 7/10 Helena Hartlová Václav Kabát
Adrian Mole - léta v divočině 23 let [Adrian Mole: The Wilderness Years](1993, česky 1997)
Čtvrté pokračování populárních deníků věčného smolaře a outsidera Adriana Molea zastihuje našeho antihrdinu mezi 1. lednem 1991 a 15. dubnem 1992, tedy v době, kdy třiadvacetiletý Adrian čelil nepřebernému množství osobních problémů a trápení: milovaná Pandora se provdala za bisexuála a Adriana už nemíní nadále trpět v šatně svého bytu, jeho šéf na Oxfordu jej podezírá (právem), že pro svou práci není dostatečně kvalifikován, rozvedení rodiče si (zřejmě v nějakém pominutí smyslů) vybrali naprosto nevhodné životní partnery, Adriánův zbrusu nový plnovous se nikomu nelíbí, a místo aby imponoval dívkám, magicky přitahuje jen míchaná vajíčka, Bertu Baxterovi je sto, odmítá umřít a nepřestává vyžadovat stříhání nehtů (i u nohou!), první román se nedaří a nedaří, zatímco úhlavní nepřítel Barry Kent píše bestsellery! Kdy to všechno skončí?
V anotaci je vše podstatné, není moc co dodat, pokračuje deníkový styl knihy s Adrianovým životním klopýtáním a pády, přerušované pár okamžiky štěstí. Konečně nějaká kniha končí dobře, kdy je konečně nazván Adrian spisovatelem a má novou kamarádku Jo-Jo (mezitím prožil románek s Biancou, ale zlomila mu srdce). 8/10 Helena Hartlová Václav Kabát
Adrian Mole - léta u kapučína cca 30 Adrian Mole je už třicátník, ale moc úspěchů za sebou v životě nemá: nevydaný román, nevydanou rozhlasovou hru, nenaplněnou lásku k Pandoře Braithwaiteové, nemanželské dítě se Sharon Bottovou, rozpadlé manželství s černoškou JoJo, která mu utekla do Afriky a zanechala mu v Anglii legitimního synka Williama. Svět odmítá uznat Adrianovy intelektuální kvality a jeho kromobyčejnou sečtělost, naopak, vysmívá se mu pro jeho kuchařské (ne)umění, pro jeho vystupování v televizi, pro jeho neúspěch u žen a literárních agentů. Z milované Pandory je poslankyně blízká Tonymu Blairovy a její hvězda stoupá - do chvíle, než této krasavici s IQ 170, která si nechává říkat „lidová Pan", přivodí pád její vlastní marnivost. Je možné, aby Pandora našla útěchu v někom, jako je Adrian? Je možné, aby mu dokonce vlezla do postele?! Ano - tato kniha líčí právě takové neuvěřitelné příhody s typickým autorčiným humorem, sarkastickým, pramálo laskavým. Ještě nečteno. Helena Hartlová Václav Kabát
Adrian Mole a zbraně hromadného ničení cca 30 Adrian nyní dosáhl středního věku, pracuje v knihkupectví, má za sebou dvě nevydařená manželství a je otcem dvou synů. Jeho sen o kariéře úspěšného spisovatele se rozplynul. Obdiv svého okolí se snaží získat alespoň luxusním bydlením, což ho ovšem uvrhne do zlověstné spirály rostoucího zadlužení. Navíc se málem ožení s Marigold, pološílenou vyznavačkou alter-nativního způsobu života. Najde v sobě sílu zrušit zasnoubení a navázat nový vztah s krásnou Daisy? Ještě nečteno. Veronika Volhejnová Václav Kabát
Ztracené deníky Adriana Molea 1999-2001 cca 32 Ztracené Adrianovy deníky z let 19992001 se našly! Adrian se v nich se střídavými úspěchy snaží vypořádat s rolí osamělého otce, řeší problémy s bydlením a zápasí s dalším neuspokojivým milostným vztahem, o celé řadě dalších důležitých problémů, jako jsou třeba vši nebo ovocné bonbóny, ani nemluvě. Kromě toho jen bezmocně sleduje strmě stoupající politickou kariéru obdivované Pandory Braithwaiteové i milostné a manželské propletence svých a jejích nekonvenčních rodičů. A jako by to ještě nestačilo, sám kalendář mu nabízí další důvod k obavám blíží se rok 2000 a to zákonitě nemůže dobře dopadnout.
Vydáno 2010 (originál 2008 - The Lost Diaries of Adrian Mole 1999-2001).
Ještě nečteno. Veronika Volhejnová Václav Kabát
Adrian Mole – léta prostoty 39 1/4 Adrian Mole už dosáhl věku třicet devět a čtvrt roku, ale nezdá se, že by se ze svých dosavadních životních kotrmelců poučil. Je na tom dokonce tak, že si nemůže dovolit splácet hypotéku na loft ani dluhy na kreditních a nákupních kartách a musí se přestěhovat zpátky do Leicestershiru, do přestavěných vepřínů, kde sdílí dvojdomek s rodiči. Na živobytí si jakžtakž vydělává v antikvariátu, ovšem stále častější noční vstávání i další příznaky v něm vzbuzují obavy z nastupujících chorob... Má zkrátka plnou hlavu starostí, takže stačí jediný opilecký telefonát staré lásce Pandoře a Adrian začne přemýšlet, jestli to není právě ona, která ho teď jediná může zachránit... Adrian Mole – léta prostoty je nepovedený překlad lepšího originálního - "Adrian Mole: The Prostrate Years".
Ještě nečteno.
... ...


Adrianova časová linka (díla dle anglických originálů, u nás vyšly nějaké knihy dohromady):

Zdroj: Wiki

[ Home Page ; Poslední změna: 24.5.2016 ]